Μπορώ μέσω των σπουδών ΜΜΕ να κάνω μετά μεταπτυχιακό στο marketing;

Viktor

Νεοφερμένος

Η Viktor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας! Δινω πανελλήνιες φετος και θα το εκτιμούσα πολυ αν με βοηθούσε καποιος με κάποιες ερωτησεις που έχω! Θελω να σπουδάζω ΜΜΕ (ειτε ΕΚΠΑ ειτε ΠΑΝΤΕΙΟ), αλλα οχι για να ασχοληθω με την δημοσιογραφία στο μέλλον. Με ενδιαφέρει πολυ το μάρκετινγκ ως επάγγελμα και ο λογος που δεν διάλεξα την οικονομική κατεύθυνση ειναι επειδη ολες οι σχολές που μου άρεσαν μεχρι πολύ πρόσφατα ειναι στο πρώτο πεδίο. Φετος άρχισα να ενδιαφέρομαι όμως περισσότερο για το μάρκετινγκ και την διαφήμιση. Μπορω μεσω των ΜΜΕ να κανω ενα μεταπτυχιακό στο μάρκετινγκ στην Ελλάδα η στο Εξωτερικό; ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Φυσικά και μπορείς. Μάλιστα είναι ωραίος συνδιασμός αυτός που σκέφτεσαι.
Στην ΑΣΟΕΕ υπάρχει πολύ καλο μεταπτυχιακό για το μάρκετινγκ, το διευθύνει ένας υπέροχος τύπος-άνθρωπος-καθηγητής.
Για εξωτερικό δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μα φυσικά και μπορείς. Γενικά θεωρώ ότι είναι πολύ παρωχημένη πλέον η άποψη ότι το μεταπτυχιακό πρέπει να είναι συναφές με το προπτυχιακό τίτλο σπουδών και αυτό φαίνεται εξάλλου από τις τάσεις τις αγοράς να εξελίσσονται και να αναπροσαρμόζονται. Πέραν αυτού, δεδομένου ότι σαν τελικό σκοπό έχεις να ασχοληθείς με το marketing και τη διαφήμιση-προώθηση προϊόντων, πιστεύω ότι ένας τίτλος σπουδών σχετικός με τα ΜΜΕ και τη δημοσιογραφία θα σου παρέχει όλα τα απαραίτητα εφόδια και τις απαιτούμενες βάσεις, έτσι ώστε να μπορέσεις να χτίσει πάνω σε αυτές και να αναπτύξεις τις ικανότητές σου στην προώθηση διάφορων χρήσιμων αλλά και πολλές φορές μη χρήσιμων προϊόντων στο καταναλωτικό κοινό. Επειδή όμως υπάρχουν πολλοί κακοπροέραιτοι αριστερά και δεξιά, που θα πατήσουν πάνω σε αυτήν σου την επιθυμία, δεδομένου ότι το εγχείρημα είναι αρκετά δύσκολο και θα χρειαστείς όση βοήθεια μπορείς να βρεις, θα σε συμβούλευα να ρίξεις από τώρα μια ματιά στα διαθέσιμα μεταπτυχιακά στον κλάδο του marketing, ώστε να έχεις μια καλύτερη εικόνα. Σαν πρώτη ιδέα, θα σου έλεγα να εξετάσεις το ΠΜΣ "Φορολογική και Χρηματοοικονομική Διοίκηση Στρατηγικών Αποφάσεων" του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Το ΠαΜακ είναι από τα πλέον αξιόλογα τμήματα στον κλάδο του marketing και των τηλεπωλήσεων, καθώς είναι ιδιαίτερα φιλικό προς του φοιτητές, και με βαρύ όνομα στα μεταπτυχιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Viktor

Νεοφερμένος

Η Viktor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολυ! Ευχομαι να συνεχίσει να ειναι μεχρι να ερθει η ωρα να κανω και εγω το μεταπτυχιακό μου αν τελικα αποφασίσω να το κανω εκεί!

Σας ευχαριστώ πολυ ! Μηπως γνωρίζετε αν αυτα ισχύουν και για το εξωτερικό; οτι δηλαδή μπορω να κανω το ιδιο και εκει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολυ! Ευχομαι να συνεχίσει να ειναι μεχρι να ερθει η ωρα να κανω και εγω το μεταπτυχιακό μου αν τελικα αποφασίσω να το κανω εκεί!

Σας ευχαριστώ πολυ ! Μηπως γνωρίζετε αν αυτα ισχύουν και για το εξωτερικό; οτι δηλαδή μπορω να κανω το ιδιο και εκει;

Το ίδιο μπορείς να κανεις και έξω. Παντως είναι μια απόφαση που θέλει ψάξιμο. Καλή επιτυχια:thumbup:

Σαν πρώτη ιδέα, θα σου έλεγα να εξετάσεις το ΠΜΣ "Φορολογική και Χρηματοοικονομική Διοίκηση Στρατηγικών Αποφάσεων" του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Το ΠαΜακ είναι από τα πλέον αξιόλογα τμήματα στον κλάδο του marketing και των τηλεπωλήσεων, καθώς είναι ιδιαίτερα φιλικό προς του φοιτητές, και με βαρύ όνομα στα μεταπτυχιακά.

Νομιζω ότι το μεταπτυχιακό που προτείνεις δεν έχει σχέση με το μάρκετινγκ. Από το προγραμμα σπουδών και μόνο, μπορώ να δω ότι κανένα μάθημα σχεδόν δεν σχετίζεται με μάρκετινγκ. Και ας μη τα μπερδεύουμε άλλο διοίκηση άλλο μάρκετιγκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top