Αγγλική ή Ελληνική Φιλολογία;

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δὲν ξέρω γιὰ τὶς ὑπόλοιπες. Ἐγὼ κατέθεσα τὴ δική μου ἐμπειρία καὶ δὲν ὑπενόησα κάτι ἄλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
χμμ.. εντάξει.Σε ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
η γλωσσολογια ειναι μεν ενδιαφερουσα επιστημη, αλλα δυσκολη. μελετα την ιστορικη εξελιξη των φθογγων της ελληνικης γλωσσας, τη φωνητικη καταγραφη τους, τις διαφορες διαλεκτους και ιδιωματα της ελληνικης κ.ά

Αυτή είναι η γλωσσολογία που έχεις κάνει και καμάρωνες σαν το γυφτικο σκερπανι στο άλλο thread; :confused:

Εμείς πάντως προς το παρόν έχουμε κάνει τις 4 βασικές γραμματικές θεωρίες (Chaussure->Martinet, Chomsky, Αμερικανοί Δομιστες κτλ.), καθώς και ορισμένα πράγματα περί της τυπολογίας των γλωσσών. Φωνολογια και φωνητική καταγραφή (intonation, tonality/tonicity/tone) εχω κάνει μόνο στα αγγλικά και τα γαλλικα.

Δεν βοηθαω, αλλά ήθελα να σου πω πως η γλωσσολογία δεν έχει καμία σχέση με ο,τι φάνταζεσαι, είναι μια εντελώς νέα και διαφορετική προσέγγιση της γλώσσας. Εν ολίγοις εξετάζει πράγματα που ποτέ δεν θα περίμενες! Τουλάχιστον εκεί εχω καταλήξει εγώ, κι ας τη μελετάμε υπό το πρίσμα του μεταφραστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
είναι ενδιαφέρουσα όμως επιστήμη έτσι;:) δηλαδή από όσο το έχω ψάξει και από όσα μου έχουν πεί αυτή την εικόνα έχω σχηματίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Greek army η γλωσσολογία είναι κάπως σαν τα μαθηματικά, λογική, ερευνητική και για μένα ψυχρή. Αλλά αν σε ενδιαφέρει η μελέτη της δομής της γλώσσας είναι πολύ ωραία. Δεν σε παροτρύνω με θέρμη γιατί ούτε πλήρως ενημερωμένη είμαι, ούτε με ενδιέφερε ιδιαίτερα ποτέ η γλώσσα σε ''τέτοιο'' βάθος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Χριστιάνα σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.:) Γνωρίζεις τί ακριβώς κάνει κανείς στην έρευνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
To thread είναι και πάλι ανοιχτό. :) Προσοχή με τα off topic και τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mia.Stav.

Νεοφερμένος

Η Mia.Stav. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, φέτος δίνω πανελλήνιες και δεν μπορώ να σας κρύψω το γεγονός ότι έχω αγχωθεί αρκετά. Από νεαρή ηλικία έτρεφα μία αγάπη για τα αγγλικά και αποφάσισα να επιλέξω την αγγλική φιλολογία ως επάγγελμα. Παρόλα αυτά έχω ακούσει ότι είναι πολύ δύσκολο να μπεις στη σχολή.Το έψαξα λοιπόν και από ότι κατάλαβα για να περάσω εδώ θεσσαλονικη πρέπει να γράψω κοντά στα 20.000 μόρια μαζί με τα αγγλικά ως μάθημα επιλογής. Σωστά; Άρα εάν υποθετικά στα αγγλικά γράψω σχεδόν αριστα, πόσο θα πρέπει να γράψω περίπου στα μαθήματα κατεύθυνσης;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
θα πρέπει να γράψεις γύρω στο 17 στα υπόλοιπα μαθήματα και περίπου 14-15 στα αγγλικά για να μπορέσεις να πεις ότι είσαι μέσα. αυτά βέβαια με το παλιό σύστημα, δεν ξέρω αν και τι έχει αλλάξει με το καινούργιο. δεν είναι ακατόρθωτο να μπεις, δεν είναι δα και νομική. όπως και το να βγεις από εκεί, δεν το λες και δύσκολο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, φέτος δίνω πανελλήνιες και δεν μπορώ να σας κρύψω το γεγονός ότι έχω αγχωθεί αρκετά. Από νεαρή ηλικία έτρεφα μία αγάπη για τα αγγλικά και αποφάσισα να επιλέξω την αγγλική φιλολογία ως επάγγελμα. Παρόλα αυτά έχω ακούσει ότι είναι πολύ δύσκολο να μπεις στη σχολή.Το έψαξα λοιπόν και από ότι κατάλαβα για να περάσω εδώ θεσσαλονικη πρέπει να γράψω κοντά στα 20.000 μόρια μαζί με τα αγγλικά ως μάθημα επιλογής. Σωστά; Άρα εάν υποθετικά στα αγγλικά γράψω σχεδόν αριστα, πόσο θα πρέπει να γράψω περίπου στα μαθήματα κατεύθυνσης;:worry:

Φέτος με το νέο σύστημα ο τελευταίος μπήκε στην Αγγλική Φιλολογίας Θεσ/νίκης με 19874 μόρια. Στο υποθετικό σενάριο που αναφέρεις αν είχε γράψει το απόλυτο άριστα στα Αγγλικά θα είχε πάρει 4000 μόρια άρα θα του έμεναν άλλα 15874 μόρια που θα έπρεπε να μαζέψει από τα άλλα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
O τελευταίος μπήκε με 19874; Έχουμε ξεφύγει τελείως..
Προφανώς αυτή η άνοδος οφείλεται στα σημεία των καιρών πάντως.

Ειδικά όταν οι ελληνικές φιλολογίες είναι πλέον εντελώς νεκρές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
O τελευταίος μπήκε με 19874; Έχουμε ξεφύγει τελείως..
Προφανώς αυτή η άνοδος οφείλεται στα σημεία των καιρών πάντως.

Ειδικά όταν οι ελληνικές φιλολογίες είναι πλέον εντελώς νεκρές.

Συνυπολογίζετε και το ειδικό μάθημα με συντελεστή 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Εντωμεταξυ διαβαζα ακομα και σε σαιτ την περιοδο των βασεων να λενε πωπω εχει 20χιλ μορια το αγγλικο τμημα.Μιλαμε για πανασχετους που εχουν αποψη περι σπουδων και καθοδηγουν παιδια.Λογικο να την πατησει καποιος που δεν εχει γνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν Χ

Νεοφερμένος

Ο Ν Χ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πείτε μου τη γνώμη σας για αγγλική φιλολογία....όσοι έχετε πάει τουλάχιστον.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_BetterFly_

Νεοφερμένος

Η _BetterFly_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Καλησπέρα! Η Αγγλική Φιλολογία είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα σχολή στην οποία μελετάς πολλούς κλάδους όπως λογοτεχνία, γλωσσολογία, μετάφραση κ.α. Η Αγγλική Θεσσαλονίκης ειδικότερα, έχει πολύ ωραία μαθήματα που διευρύνουν τις γνώσεις σου πάνω στην γλώσσα. Με ένα καλό μεταπτυχιακό άκουσα ότι μπορείς να ασχοληθείς και (πέρα από τους παραπάνω κλάδους ) με τα οικονομικά. Άν σε ενδιαφέρει κάτι από τα παραπάνω τότε επιλεξέ την.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Με ένα καλό μεταπτυχιακό άκουσα ότι μπορείς να ασχοληθείς και (πέρα από τους παραπάνω κλάδους ) με τα οικονομικά. Άν σε ενδιαφέρει κάτι από τα παραπάνω τότε επιλεξέ την.
Απο τη σελιδα του οικονομικου επιμελητηριου:
Β) Υποχρεούνται επίσης να εγγραφούν ως μέλη του ΟΕΕ οι διδάκτορες ή κάτοχοι άλλου μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών ακόμη και αν δεν είναι κάτοχοι βασικού πτυχίου ανώτατης οικονομικής σχολής εφόσον αποδεδειγμένως χρησιμοποιούν το μεταπτυχιακό τους τίτλο σπουδών στις οικονομικές επιστήμες για να ασκήσουν οικονομολογικό επάγγελμα ως κύρια βιοποριστική απασχόλησή τους.

Θεωρητικα και με πτυχιο θεολογιας- με μεταπτυχιακο στα οικονομικα, μπορεις να γινεις οικονομολογος. Το θεμα ειναι ποια τραπεζα/επιχειρηση θα σε παρει να εργαστεις :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Αγγλική φιλολογία βέβαια. Να βλέπεις ταινίες και σειρές χωρίς υπότιτλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_BetterFly_

Νεοφερμένος

Η _BetterFly_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Απο τη σελιδα του οικονομικου επιμελητηριου:
Β) Υποχρεούνται επίσης να εγγραφούν ως μέλη του ΟΕΕ οι διδάκτορες ή κάτοχοι άλλου μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών ακόμη και αν δεν είναι κάτοχοι βασικού πτυχίου ανώτατης οικονομικής σχολής εφόσον αποδεδειγμένως χρησιμοποιούν το μεταπτυχιακό τους τίτλο σπουδών στις οικονομικές επιστήμες για να ασκήσουν οικονομολογικό επάγγελμα ως κύρια βιοποριστική απασχόλησή τους.

Θεωρητικα και με πτυχιο θεολογιας- με μεταπτυχιακο στα οικονομικα, μπορεις να γινεις οικονομολογος. Το θεμα ειναι ποια τραπεζα/επιχειρηση θα σε παρει να εργαστεις :hmm:

Εννούσα τουριστικά και όχι οικονομικά. Λάθος διατύπωση. Ζητώ συγγνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top