Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας ΟΠΑ vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ vs Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ

Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας ΟΠΑ vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ vs Οργάνωσης & Διοίκη
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 71)
  • Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας

  • Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων

  • Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής

  • Άλλο οικονομικό τμήμα

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Μία απορία ...λοιπόν εμένα μου αρέσει το τμήμα οικονομικής επιστήμης αλλά όλοι λένε το ΛΟΧΡΗ είναι καλύτερο αν σου αρέσει η λογιστική
ωραία.......:hmm: Πως θα ξέρω όμως αν μου αρέσει η λογιστική?????Από όσο ξέρω στο σχολείο δεν έχουμε κανένα παρόμοιο μάθημα. Μπορεί να μου πει κάποιος τι στο καλό είναι η λογιστική και χρηματοοικονομικά??:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Η λογιστική ειναι ρομποτική, ρουτινιστικη, βασισμένη σε συγκεκριμένη λογική και σε συγκεκριμένους κανόνες. Βέβαια, στις μέρες μας η γνώση αυτη είναι απαραίτητη είτε σε γενικο είτε σε ειδικό επίπεδο. Δεν έχει κανένα προαπαιτούμενο. Απλα, πρέπει να μπεις σε μια λογική και να τα βαζεις τα πράγματα σε μια σειρά εξαρχής. Τα χρηματοοικονομικά είναι πιο ενδιαφέροντα, αναλόγως βεβαια πόσο μακριά το φτάνεις. (χρηματοοικονομική οικονομετρία μπλα μπλα). Οι απαιτησεις σε μαθηματικά και στατιστική κρίνονται απαραίτητες αναλογα βεβαια το επίπεδο που θες να φτάσεις. Απλα, μετά απο κάποιο σημείο θεωρώ και τα χρηματοοικονομικά λίγο αρλουμπιστικα με τιποτα το πολύ συγκεκριμένο και Standard. But its ok..ζουμε στην εποχή της αβεβαιοτητας. Τμήμα θα επιλέξεις βασει του τι θέλεις να κάνεις μακροπρόθεσμα, που θα σε φανταζόσουν. Αν σε φαντάζεσαι σαν υπάλληλο λογιστηρίου η ορκωτο η τράπεζα (risk Management) η Trader τότε το ΛΟΧΡΗ is The right way. Αν τώρα σου αρεσει η οικονομία, θες να εμβαθυνεις ποιοτικά και ποσοτικά (για το ποσοτικό μέρος απαιτείται η αριστη γνωση μαθηματικών που βεβαια χτίζεται και μέσα στο τμήμα με τη δικη σου προσπάθεια και με τη συνεισφορά των καθηγητών), θες να δουλέψεις σαν οικονομικός αναλυτής η καθηγητής οικονομικών, τότε Οικονομικό ειναι η καλύτερη λύση. Αν τώρα σε μαγεύει περισσότερο ο επιχειρηματικός κόσμος είτε σε υπαλληλικό είτε σε διευθυντικό επίπεδο, τη διεπιστημονικότητα που χρειάζεται στη δίνει το ΟΔΕ και δεν απαιτει κάτι ιδιαίτερο. Ίσως δημιουργικότητα, διορατικότητα και καινοτόμα σκέψη που να κοιτα στο forseable future. Αν σου αρεσει το κομμάτι της επικοινωνίας επιχειρήσεων μέσω των ΜΜΕ με τους καταναλωτές η το διαφημιστικό κομμάτι των επιχειρήσεων Marketing & επικοινωνίας. Απαιτείται όρεξη,υπομονή,φαντασία και δημιουργικότητα. Αν τώρα θέλεις κάτι προσανατολισμένο προς το κομμάτι της τεχνολογίας στις επιχειρήσεις και στην επιχειρησιακή έρευνα τότε ΔΕΤ. Αν σου αρεσουν τα οικονομικά αλλα εχεις βλέψεις και για κάτι πιο διεθνολογικό (διεθνείς σχέσεις - οικονομική διπλωματία) τότε ΔΕΟΣ. Όπως καταλαβαίνεις έχει απολα ο μπαξές. Απλά να ξέρεις ότι αυτα που λέω παραπάνω δεν ισχύουν απόλυτα μιας και με μεταπτυχιακά πλέον υπάρχουν όλοι οι πιθανοί συνδιασμοι και δεν είναι καταδικαστική η επιλογή που θα κανεις. Επίσης, στην Ελλάδα, σχεδόν όλοι θεωρούνται για κάποιο λόγο ίδιοι, γιατι δεν είναι αναγκαίος αυτος ο βαθμός εξειδίκευσης. Τελοσπαντων, The choice is yours και dont listen to anyone but to your heart!
P.S: Αν δεν ξέρεις τι θέλεις να κάνεις συγκεκριμένα αλλά σου αρέσουν τα οικονομικά η/και ο επιχειρησιακός κόσμος τότε διαλεξε Οικονομικό η ΟΔΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Η λογιστική ειναι ρομποτική, ρουτινιστικη, βασισμένη σε συγκεκριμένη λογική και σε συγκεκριμένους κανόνες. Βέβαια, στις μέρες μας η γνώση αυτη είναι απαραίτητη είτε σε γενικο είτε σε ειδικό επίπεδο. Δεν έχει κανένα προαπαιτούμενο. Απλα, πρέπει να μπεις σε μια λογική και να τα βαζεις τα πράγματα σε μια σειρά εξαρχής. Τα χρηματοοικονομικά είναι πιο ενδιαφέροντα, αναλόγως βεβαια πόσο μακριά το φτάνεις. (χρηματοοικονομική οικονομετρία μπλα μπλα). Οι απαιτησεις σε μαθηματικά και στατιστική κρίνονται απαραίτητες αναλογα βεβαια το επίπεδο που θες να φτάσεις. Απλα, μετά απο κάποιο σημείο θεωρώ και τα χρηματοοικονομικά λίγο αρλουμπιστικα με τιποτα το πολύ συγκεκριμένο και Standard. But its ok..ζουμε στην εποχή της αβεβαιοτητας. Τμήμα θα επιλέξεις βασει του τι θέλεις να κάνεις μακροπρόθεσμα, που θα σε φανταζόσουν. Αν σε φαντάζεσαι σαν υπάλληλο λογιστηρίου η ορκωτο η τράπεζα (risk Management) η Trader τότε το ΛΟΧΡΗ is The right way. Αν τώρα σου αρεσει η οικονομία, θες να εμβαθυνεις ποιοτικά και ποσοτικά (για το ποσοτικό μέρος απαιτείται η αριστη γνωση μαθηματικών που βεβαια χτίζεται και μέσα στο τμήμα με τη δικη σου προσπάθεια και με τη συνεισφορά των καθηγητών), θες να δουλέψεις σαν οικονομικός αναλυτής η καθηγητής οικονομικών, τότε Οικονομικό ειναι η καλύτερη λύση. Αν τώρα σε μαγεύει περισσότερο ο επιχειρηματικός κόσμος είτε σε υπαλληλικό είτε σε διευθυντικό επίπεδο, τη διεπιστημονικότητα που χρειάζεται στη δίνει το ΟΔΕ και δεν απαιτει κάτι ιδιαίτερο. Ίσως δημιουργικότητα, διορατικότητα και καινοτόμα σκέψη που να κοιτα στο forseable future. Αν σου αρεσει το κομμάτι της επικοινωνίας επιχειρήσεων μέσω των ΜΜΕ με τους καταναλωτές η το διαφημιστικό κομμάτι των επιχειρήσεων Marketing & επικοινωνίας. Απαιτείται όρεξη,υπομονή,φαντασία και δημιουργικότητα. Αν τώρα θέλεις κάτι προσανατολισμένο προς το κομμάτι της τεχνολογίας στις επιχειρήσεις και στην επιχειρησιακή έρευνα τότε ΔΕΤ. Αν σου αρεσουν τα οικονομικά αλλα εχεις βλέψεις και για κάτι πιο διεθνολογικό (διεθνείς σχέσεις - οικονομική διπλωματία) τότε ΔΕΟΣ. Όπως καταλαβαίνεις έχει απολα ο μπαξές. Απλά να ξέρεις ότι αυτα που λέω παραπάνω δεν ισχύουν απόλυτα μιας και με μεταπτυχιακά πλέον υπάρχουν όλοι οι πιθανοί συνδιασμοι και δεν είναι καταδικαστική η επιλογή που θα κανεις. Επίσης, στην Ελλάδα, σχεδόν όλοι θεωρούνται για κάποιο λόγο ίδιοι, γιατι δεν είναι αναγκαίος αυτος ο βαθμός εξειδίκευσης. Τελοσπαντων, The choice is yours και dont listen to anyone but to your heart!
P.S: Αν δεν ξέρεις τι θέλεις να κάνεις συγκεκριμένα αλλά σου αρέσουν τα οικονομικά η/και ο επιχειρησιακός κόσμος τότε διαλεξε Οικονομικό η ΟΔΕ!

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
Από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης λέει τίποτα το ΛΟΧΡΗ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRns

Νεοφερμένος

Ο GeorgeRns αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
Από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης λέει τίποτα το ΛΟΧΡΗ???

Ναι αφού είναι εξειδικευμένο τμήμα και γενικά οι λογιστές πάντα είχαν έχουν και θα έχουν απορρόφηση στην αγορά. Αν σε ενδιαφέρει αυτό δηλαδή να γίνεις είτε λογιστής είτε να ασχοληθείς με το finance τότε επέλεξέ το αλλιώς κάνε ό,τι σου είπε ο Chris.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Ναι αφού είναι εξειδικευμένο τμήμα και γενικά οι λογιστές πάντα είχαν έχουν και θα έχουν απορρόφηση στην αγορά. Αν σε ενδιαφέρει αυτό δηλαδή να γίνεις είτε λογιστής είτε να ασχοληθείς με το finance τότε επέλεξέ το αλλιώς κάνε ό,τι σου είπε ο Chris.

Δηλαδή από λοχρη μπορώ να ασχοληθώ και με χρηματοοικονομικά και με λογιστική ταυτόχρονα? ή επιλέγω ένα από τα 2??
Εμένα αυτό με ενδιαφέρει απλά όλοι πάνε για οικονομικά και θέλω να έχω και ένα plan B σε περίπτωση που δεν τα καταφέρω
Τα 2/3 της Β λυκείου θα πάνε οικονομικά....σκέψου πόσοι θα είμαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRns

Νεοφερμένος

Ο GeorgeRns αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Η λογιστική ειναι ρομποτική, ρουτινιστικη, βασισμένη σε συγκεκριμένη λογική και σε συγκεκριμένους κανόνες.

**





**
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Κατ'εμέ οι 2 σχολές δεν έχουν πολύ άμεση σχέση.
Αν θες να ασχοληθείς με διοικητική επιστήμη,θα σου έλεγα χωρίς δεύτερη σκέψη ΔΕΤ,θεωρώ οτι είναι το κορυφαίο πρόγραμμα σπουδών για διοικητικά στην Ελλάδ,ίσως και ΟΔΕ.
Τώρα για ΛοΧρη,αρχικά αν θες να ασχοληθείς με λογιστική,και είσαι βέβαιος γι'αυτό να το επιλέξεις χωρίς δεύτερη σκέψη,απλά να σε προειδοποιήσω οτι η λογιστική,γνώμη μου πάντα,είναι βαρετή μέχρι θανάτου,δεν ξέρω βέβαια-μπορεί σε κάποιους να αρέσει.
Αν θες χρηματοοικονομικό τομέα,και επίσης είσαι βέβαιος γι'αυτό να επιλέξεις ΛοΧρη,αλλιώς επέλεξε Οικονομικής Επιστήμης ή ΟΔΕ,για κάτι πιο γενικό.
Όπως ανέφερε ο Chris παραπάνω τα χρηματοοικονομικά απαιτούν μαθηματικά εργαλεία και προσεγγίζονται εύκολα από μαθηματικούς,έχε το στο νου σου αυτό διότι από Οικονομικό ή πόσο μάλλον από ΟΔΕ,θες περισσότερη προσωπική προσπάθεια γι'αυτές τις μαθηματικές τεχνικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Δεν βρήκα κάποιο σχετικό θέμα για αυτό και γράφω εδώ.:sorry:

Θέλω να μου πείτε τις γνώμες σας για 2 τμήματα
Το πρώτο είναι το τμήμα στατιστικής ΟΠΑ και το δεύτερο είναι το ΛΟ.ΧΡΗ ΟΠΑ

Στην πραγματικότητα η στατιστική με ενδιαφέρει απλά με ανησυχεί η χαμηλή βάση (χαμηλή βάση = χαμηλή σειρά προτίμησης ) σε αντίθεση με το ΛΟ.ΧΡΗ που είναι αρκετά ψηλά .Κατά τα άλλα η στατιστική μου κινεί περισσότερο το ενδιαφέρον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ronal

Νεοφερμένος

Ο ronal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ok, εδώ πρέπει να θέσουμε κάποιους κανόνες, υπάρχει η καλή αξιολόγηση μίας σχολής και η συνηθισμένη. Καλη αξιολογηση ειναι να διαλέξεις ενα επάγγελμα που βοηθάει το κοινονικο σύνολο ενώ συγχρόνως ικανοποιεί καποιες ανάγκες σου (σου αρέσει, σε αμοίβει οικονομικά συναισθηματικα κα)

Η συνηθισμένη αξιολόγηση ειναι να δεις απλα τι κανουν αλλοι με ιδιο βαθμο. Προφανως λαθος γιατι ζεις τη δικη σου ζωη. Στο πρωτο τροπο επισης βλεπεις την βαση τα μορια σου την απασχολιση και τα λοιπα, αλλα οχι μονο αυτα.

Τωρα συγκεκριμενα, στο λοχρη μιας και ειμαι περασμενο ετος μπορω να σ πω ενα 2 πράγματα. Τα μαθηματικα στη λογιστική ειναι απλα μεν, αλλα πολλα δε. Δεν θα κανεις περα απο 3-4 μαθηματα (υποχρεωτικα και για τις 2 κατευθυνσεις) "κλασσικο" μαθημα μαθηματικων. Τα 3-4 αυτα ειναι οσο δυσκολα και τα μαθηματικα κατ στη Γ λυκειου. Αν διαβασεις τα καταλαβαινεις, δεν ειναι αστροφυσικη. Τωρα τα μαθηματικα απο επιλογης (ή 1 υποχρεωτικο στην χρηματοοικονομικη) ειναι πρακτικα μαθηματικα. Δηλαδη σου μαθαινουν λιγη στατιστικη (καμια σχεση με λυκειο, φτιαχνεις πχ ενα μοντελο που προβλεπει την τιμη της μετοχης, ειναι αρκετα απλο στο προπτυχιακο, καθως και πως να επενδυεις τα λεφτα του πελατη σου.)

Αυτα ειναι τα μαθηματικα που χρειαζετε (το ευκολο κομματι) Το δυσκολο ειναι τα αλλα, Δυσκολο, γιατι μπορείς να περασεις ενα μαθημα με 6, αλλα καποια πραγματα να τα εχεις καταλαβει ξοφαλτσα. Οι λογιστικες ειναι τα πιο δυσκολα (και βαρετα) εχουν απειρες πραξεις και συνηθως δεν προλαβαινεις τ Θεματα.

Ωστοστο αυτο που κανεις ειναι πολυ χρησιμο, οικονομικες καταστασεις, κοστολογηση, προυπολογισμους (ναι ξερω οτι ξερεις τι ειναι ενας απλοικος προυπολογισμος αλλα στη λογιστικη μαθαινεις μερικες λεπτομεριες παραπανω π κανουν τη διαφορα).

Στα χρηματοοικονομικα εστιαζεις λιγοτερο στην οικονομικη διαχειριση μιας εταιριας, (αν και παλι αυτο ειναι το 50% του focus) και περισσοτερο στο τι επενδυσεις να κανεις (χρηματιστηριακη, τραπεζα, ασφαλιστικη ή κανονικη εταιρια τυπου βιομηχανια, σουπερ μαρκετ, οτι θες) (πιο ευκολο και πιο ενδιαφερον απο λογιστικη)

Ουσιαστικα και οι τα 2 ειναι καλα για την οικονομικη διαχειριση μας εταιριας (η λογιστικη ειδικευεται στο σχεδιασμο και τον ελεγχο των δραστηριοτητων, και η χρηματοοικονομικη, κυριως στη σχεση με μετοχους και πιστωτες). Εδω πέρα είναι και τα 2 ουσιαστικα το ιδιο πραγμα, δεν μπορεις να πεις οτι η λογιστικη ειναι διαφορετικη απο χρηματοοικονομικη.

Εκει που διαφερουν οτι απο λογιστικη συχνα εισαι πιο καλα ετοιμασμενος για ελεγκτικες, και λογιστηρια (μπορεις και απο χρηματοοικονομικα) ενω απο χρηματοοικονομικα συχνα εισαι καλυτερα για χρηματοοικονομικος αναλυτης ή διαχειριστης επενδυσεων χαρτοφυλακιου (παλι μπορεις και απο λογιστικη)
Αλλα παλι, μπορεις να παρεις μαθηματα επιλογης για να κανεις και τα 2 (αυτο το κανουμε πολλοι) οποτε ξερεις και τις 2 οψεις του νομισματος και παιρνεις ολες τις γνωσεις για ολες τις θεσεις. Μετα με εμπειρια, ισως και μαστερ δεν σ λειπει τιποτα για οποιαδηποτε λογιστικη/χρηματοοικονομικη θεση.

Τωρα στατιστικη, ειναι υποτιμημενη (ισως) στη βαση. Πολυ δυσκολη σχολη, πολλα μαθηματικα. Ειναι πολυ ενδιαφερουσα καθως βλεπεις εφαρμογες στατιστικης, στην επιχειρησιακη ερευνα (πως με μαθηματικα να παρεις βελτιστες διοικητικες αποφασεις, πχ ποσα προιοντα να παραγεις), δημογραφια, χρηματοοικονομικα, αναλογιστικη επιστημη. ιατρικη και τα λοιπα. Επισης μπορεις να κανεις πολλα μεταπτυχιακα.

Λεπτομεριες θα σου πει καποιος που σπουδαζει εκει

Τωρα το κυριο προβλημα ποιο ειναι
Η λογιστικη και η χρηματοοικονομικη θα υπαρχει οσο πρεπει να γινει οικονομικη διαχειριση
Η στατιστικη θα υπαρχει οσο πρεπει να παρεις διοικητικες αποφασεις (αν το καλοσκεφτεις μιαζουν πολυ τα 2) ειτε για πολιτικους λογους (δημογραφια και τα λοιπα) ειτε για επιχειρηματικους, είτε για λογους ερευνας.

Αρα και τα 2 θα ειναι παντα απαραιτητα για την ανθρωποτητα ως αντικειμενα
Το θεμα ειναι οτι ως λογιστης/οικονομικο στελεχος θα εχεις πολλες περισσοτερες ανοιχτες θεσεις (και ανταγωνισμο) επειδη ειναι μια πιο συνηθισμενη αναγκη.

Η στατιστικη ενω χρησιμοποιειται πολυ συχνα , δεν απαιτουνται τοσο συχνα στατιστικοι επειδη ειναι εξειδικευμενοι επιστημονες

Σκεψου, καθε εταιρια εχει οικονομικη διευθυνση και λογιστηριο, καθε πολιτης εχει θεμα με τα φορολογικα του. Η στατιστικη ειναι κατι που απαιτει ειδικευμενο πτυχιουχο πιο σπανια.

Αυτα ειναι τα +/- οπως τα βλεπω εγω, με μικροτερη πληροφορηση για στατιστικη αφου δεν εχω παει.
ΕΙναι και τα 2 φοβερες σχολες και αν τα αγαπας και προσπαθησεις θα διαπρεψεις
Κανε οτι θεωρεις καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Έπειτα από δυο χρόνια από το τελευταίο ποστ, ποιο τμήμα προτιμάτε και γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgosKyr

Νεοφερμένος

Ο giwrgosKyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κατά τη γνώμη μου ως απόφοιτος του τμήματος λογιστικής και Χρηματοοικονομικής και έχοντας πάρει ως κατεύθυνση Χρηματοοοκονομική, το τμήμα μας απευθύνεται σε άτομα που θέλουν να δουλέψουν σε Διοικητικές θέσεις χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων εντος αλλά και κυρίως εκτός Ελλάδος.Οι απόφοιτοι μας γίνονται δεκτοί για μεταπτυχιακό σε πανεπιστήμια διεθνούς κύρους (Erasmus university,Stockholm university,London Business school etc).Σαφώς η εν λόγω κατεύθυνση μου έδωσε φοβερές γνώσεις σε θέματα όπως πρόβλεψη κινδύνου και στη διαχείρηση χρηματοφυλακίου.Εγώ προσωπικά τώρα ενδιαφέρομαι να συνεχίσω τις σπουδές μου στο εξωτερικό με μετεπτυχιακό στην οικονομετρία.

Όσον αφορά τα άλλα τμήματα άποψη έχω μόνο για το ΔΕΤ.Έχοντας πολλούς φίλους στο εν λόγω τμήμα μπορώ να πω πως τα μαθήματα του δεν συνάδουν με το τίτλο του τμήματος.Τα μαθήματα φυσικά είναι πολύ χρήσιμα αλλά η πρακτικότητα τους καθιστά τον απόφοιτο ΔΕΤ κατάλληλο για πιο πρακτικές θέσεις (software developer,assistant etc)και όχι για διοικητικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΛΟΧΡΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milkos

Νεοφερμένος

Ο milkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
ΔΕΤ8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top