Φοιτητική ζωή στην Λαμία

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Γεια σας..πλησιαζουν οι πανελλαδικες.. Εχω αποδεχτει οτι δεν προκειται να περασω θεσσαλονικη για το λογο οτι ειχα πολλα κενα στα μαθηματικα..και ασχετα που τα καταλαβαινω και τα λοιπα τωρα ειναι πολυ αργα για να γραψω πανω απο 10-11 σε αυτο το μαθημα.
Θα ηθελα λοιπον να με πειτε 2 λογια για την Λαμια. Απο οτι εχω διαβασει πολλοι ειναι ευχαριστημενοι πολλοι δεν ειναι. Αποκλειεται το θεμα να ειναι τοσο υποκειμενικο. Στοχος μου ειναι το Πανεπιστημιο Θεσσαλιας στο τμημα της πληροφορικης. Αν μπορουσατε να δωσετε καποιες πληροφοριες οσο αναφορα το Τμημα της πληροφορικης στη Λαμια και τη φοιτητικη ζωη εκει ως προς την "ηρεμια" που επικρατει .. το στυλ των φοιτητων. τα μαγαζια και τα λοιπα. Επισης τιμες για τα σπιτια και ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ σημαντικο, μπορει να φανει περιεργο αλλα ναι πρεπει να μαθω αν εχει γινει εγκατασταση οπτικων ινων στη περιοχη "φοιτητων" για παροχη VDSL και γενικοτερα καλες ταχυτητες του Internet γιατι στα clubs στη 1 ωρα εξαφανιζομαι. Βρωμαει μην πω τι και το τσιγαρο ειναι στο μεγαλειο του. ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧ τα λεω και γελαω. ξερω φαινομαι σαν σπυριαρης,σπασικλας και ωμος αλλα καμια σχεση. Ευχαριστω.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία για να στα πω όλα ακριβώς Αλλά σπουδάζει στη Λαμία μια γνωστή μου. Είναι αρκετά φθηνή η ζωή ιδιαίτερα σε σχεση με μεγάλες πόλεις. Τα ενοίκια είναι χαμηλά και απ όσο μου έχει πει το ίδιο και τα ποτά οι καφέδες κλπ. Γενικά φθηνή πόλη, και απ όσο ξέρω κιόλας περνάει πολύ καλά. Τώρα ας πει καλύτερα κάποιος άλλος για πιο ειδικές πληροφορίες, πάντως εγώ πιστεύω όπου κι αν πας φοιτητής καλά θα περάσεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsalkantis

Νεοφερμένος

Ο Tsalkantis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ναι..καταλαβα.δεν ειναι τοσο το οικονομικο απλα ρωταω για να συγκρινω με κερκυρα που το νοικι ειναι γυρο στο 300 για ενα ικανοποιητικο σπιτι..ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Ναι..καταλαβα.δεν ειναι τοσο το οικονομικο απλα ρωταω για να συγκρινω με κερκυρα που το νοικι ειναι γυρο στο 300 για ενα ικανοποιητικο σπιτι..ευχαριστω.

Πολύ λιγότερο! Τώρα να μη σε πάρω στον λαιμό μου Αλλά αν θυμάμαι καλά αυτή δίνει νοίκι 180!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας..πλησιαζουν οι πανελλαδικες.. Εχω αποδεχτει οτι δεν προκειται να περασω θεσσαλονικη για το λογο οτι ειχα πολλα κενα στα μαθηματικα..και ασχετα που τα καταλαβαινω και τα λοιπα τωρα ειναι πολυ αργα για να γραψω πανω απο 10-11 σε αυτο το μαθημα.
Θα ηθελα λοιπον να με πειτε 2 λογια για την Λαμια. Απο οτι εχω διαβασει πολλοι ειναι ευχαριστημενοι πολλοι δεν ειναι. Αποκλειεται το θεμα να ειναι τοσο υποκειμενικο. Στοχος μου ειναι το Πανεπιστημιο Θεσσαλιας στο τμημα της πληροφορικης. Αν μπορουσατε να δωσετε καποιες πληροφοριες οσο αναφορα το Τμημα της πληροφορικης στη Λαμια και τη φοιτητικη ζωη εκει ως προς την "ηρεμια" που επικρατει .. το στυλ των φοιτητων. τα μαγαζια και τα λοιπα. Επισης τιμες για τα σπιτια και ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ σημαντικο, μπορει να φανει περιεργο αλλα ναι πρεπει να μαθω αν εχει γινει εγκατασταση οπτικων ινων στη περιοχη "φοιτητων" για παροχη VDSL και γενικοτερα καλες ταχυτητες του Internet γιατι στα clubs στη 1 ωρα εξαφανιζομαι. Βρωμαει μην πω τι και το τσιγαρο ειναι στο μεγαλειο του. ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧ τα λεω και γελαω. ξερω φαινομαι σαν σπυριαρης,σπασικλας και ωμος αλλα καμια σχεση. Ευχαριστω.

Σπούδαζε ο αδερφρός μου Λαμία. 300-400 ευρώ ξόδευε το μήνα μαζί με σπίτι. Με προυπόθεση ότι τρως στην σχολή δηλαδή και όχι έξω. Για εξόδους δεν έχει τρελά πράγματα, μια κανονική πόλη είναι, δεν θα έχεις δηλαδή τις επιλογές Θεσσαλονίκης ή Αθήνας. Βέβαια αν πας να σπουδάσεις και όχι για ντόλτσε βίτα αυτό δεν είναι κάτι αρνητικό αφού δεν θα έχεις χρόνο έτσι κι αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsalkantis

Νεοφερμένος

Ο Tsalkantis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το σπιτι ; μετριες καταστασεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το σπιτι ; μετριες καταστασεις ;

Τι εννοείς μέτριες καταστάσεις? Στούντιο με αυτόνομη θέρμανση και σχετικά κοντά στην σχολή. Δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι παραπάνω ένας φοιτητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Γεια σας..πλησιαζουν οι πανελλαδικες.. Εχω αποδεχτει οτι δεν προκειται να περασω θεσσαλονικη για το λογο οτι ειχα πολλα κενα στα μαθηματικα..και ασχετα που τα καταλαβαινω και τα λοιπα τωρα ειναι πολυ αργα για να γραψω πανω απο 10-11 σε αυτο το μαθημα.
Θα ηθελα λοιπον να με πειτε 2 λογια για την Λαμια. Απο οτι εχω διαβασει πολλοι ειναι ευχαριστημενοι πολλοι δεν ειναι. Αποκλειεται το θεμα να ειναι τοσο υποκειμενικο. Στοχος μου ειναι το Πανεπιστημιο Θεσσαλιας στο τμημα της πληροφορικης. Αν μπορουσατε να δωσετε καποιες πληροφοριες οσο αναφορα το Τμημα της πληροφορικης στη Λαμια και τη φοιτητικη ζωη εκει ως προς την "ηρεμια" που επικρατει .. το στυλ των φοιτητων. τα μαγαζια και τα λοιπα. Επισης τιμες για τα σπιτια και ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ σημαντικο, μπορει να φανει περιεργο αλλα ναι πρεπει να μαθω αν εχει γινει εγκατασταση οπτικων ινων στη περιοχη "φοιτητων" για παροχη VDSL και γενικοτερα καλες ταχυτητες του Internet γιατι στα clubs στη 1 ωρα εξαφανιζομαι. Βρωμαει μην πω τι και το τσιγαρο ειναι στο μεγαλειο του. ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧ τα λεω και γελαω. ξερω φαινομαι σαν σπυριαρης,σπασικλας και ωμος αλλα καμια σχεση. Ευχαριστω.
Λοιπον επειδη σπουδαζει ο αδελφος μου (πληροφορικη με εφαρμογες στην βιοιατρικη) και μπορω να πω πηγαινω τακτικα μπορω να σε ψιλοβοηθησω.Γενικα η λαμια ειναι πολυ ωραια.Σπιτι θα βρεις απο 180Ε μεχρι και 250Ε (δεν χρειαζεται να ειναι και σπιταρονα) του αδελφου μου να φανταστεις με 200Ε ειναι ικανοποιητικο.Οι φοιτητες συνηθως ειναι απο αλλες πολεις κυριως αθηνα θεσσαλονικη(τουλαχιστον οι περισσοτεροι που εχω γνωρισει).Ο κοσμος μπορω να πω αρκετα φιλοξενος και καλος, σκεψου εγω την πρωτη φορα που πηγα ηδη εχω κανει φιλους.Ισως στην αρχη να μην σου αρεσει αλλα ειναι μεχρι να προσαρμοστεις μετα θα εισαι μια χαρα.Εχει νυχτερινη ζωη τωρα απο κλαμπ τι να σου πω ειχα παει dekko (νταξει καλα ειναι) εχει και το people και το level(ολα αυτα κοντα στην μητροπολη)...μωρε αν εχεις μια καλη παρεα οπου και να πας καλα θα περασεις :D...χαχα μην νομιζεις κι εγω οταν πηγαινω σε κλαμπ καπου 1-2 την κανω γιατι δεν αντεχω ολη αυτην την τσιγαριλα και γενικα τον καπνο :P Γενικα πιστευω θα σου αρεσει η λαμια + να προσθεσω οτι εχει και ωραιο φαγητο
Οσον αφορα την σχολη δεν εχω ιδεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsalkantis

Νεοφερμένος

Ο Tsalkantis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ναι ευχαριστω πολυ για ολα οσα με ειπες. θα προσπαθησω τουλαχιστον να πιασω την Πληροφορικη ΑΕΙ. Γιατι Κερκυρα εχω ακουσει τα χειροτερα EUNE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ναι ευχαριστω πολυ για ολα οσα με ειπες. θα προσπαθησω τουλαχιστον να πιασω την Πληροφορικη ΑΕΙ. Γιατι Κερκυρα εχω ακουσει τα χειροτερα EUNE.

Δεν κανει τιποτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Φίλε Tsalkantis έχω την τιμή να έχω γεννηθεί και μεγαλώσει Λαμία, ενώ σήμερα σπουδάζω πληροφορική Κέρκυρας (την έπιανα τη Λαμία).
Η Κέρκυρα σίγουρα είναι πιο ακριβή, εάν πιάσεις σπίτι κατευθείαν θα έχεις ένα οικονομικό θέμα σίγουρα. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να πάω ένα χρόνο εστία (φέτος δεν με πήραν, καθώς και πολλούς ακόμα). Η έξοδος δεν είναι τόσο πολύ σε μαγαζιά (5-6 τσιπουράδικα, 2-3 κλαμπάκια), γιατί κι εκεί οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες, θα μάθεις να περνάς καλά σε πλατεία με μπύρα κουτάκι από το περίπτερο ή μπουκάλι από το μίνι μάρκετ. Το πιο σημαντικό βέβαια, είναι η σχολή, την οποία λογικά θα γουστάρεις, οι καθηγητές είναι μικροί σε ηλικία ως επί το πλείστον και έχουν σκοπό να σε κάνουν πληροφορικάριο, δηλαδή και με τα μαθηματικά να μην τα πηγαίνεις καλά, άμα νιώθεις προγραμματισμό δεν θα έχεις θέμα να περνάς τα μαθήματα. Πρέπει όμως να σε προειδοποιήσω ότι δε θα μάθεις πολλά πράγματα άμα δεν ασχοληθείς και μόνος σου.

Λαμία δεν έχω αρκετές πληροφορίες για ενοίκια, ξέρω όμως ότι είναι φθηνότερα. Εστία απ' ό,τι ξέρω δεν υπάρχει στη Λαμία, άρα θα πρέπει να στηριχτείς και στο επίδομα στέγασης. Η έξοδος στη Λαμία είναι φρικτή άμα δεν έχεις παρέα, καφετέριες έχει παντού το μεσημέρι αλλά το βράδυ αυτές μετατρέπονται σε επαρχιακά κλαμπ της κακιάς ώρας. Αν δεν ακούς αποκλειστικά ελληνικά, οι επιλογές σου από μαγαζιά είναι δύο-τρεις χωρίς αυτοκίνητο (κρασάδικα). Φάση σε εξωτερικό χώρο (όπως στην Κέρκυρα με Σπιανάδα-Πάνω Πλατεία-Παλάτι) που σου περιέγραψα δεν παίζει. Ξεφτιλοκλάμπ, κωλόμπαρα και μπουρδέλα within walking distance (λελ). Προφανώς, ως Λαμιώτης, έχω άπειρους συμμαθητές που πέρασαν και πληροφορική και πληροφορική με εφαρμογές στη βιοϊατρική, με μόνιμο παράπονο το πόσο δύσκολες είναι οι συγκεκριμένες σχολές.

Εγώ χαίρομαι για την επιλογή μου, δεν θα πήγαινα ποτέ Λαμία να σπουδάσω, αλλά νομίζω δεν είμαι ο πιο αντικειμενικός παρατηρητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top