ΗΜΜΥ vs Μαθηματικό

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
αμα θες καλο μεταπτυχιακο ομως την κανεις..και εν τελει σχεδον ολοι που ξερω απο την σειρα μου καναν πτυχιακη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ το έχω ξανά πει το "δύσκολη σχολή" είναι σχετικό.

Υπάρχει η δυσκολία στο να πάρεις πτυχίο, δηλαδή να περάσεις τα μαθήματα, ή ακόμα να βγάλεις έναν αξιοπρεπή βαθμό στο βαθμό που ειναι δυνατό.
Και υπάρχει η δυσκολία στο να περάσει η φοιτητική σου ζωή χωρίς να σου βγει η παναγία απ το διάβασμα.

Διαφορετικά πράγματα.

Επίσης αυτό που λέει ο κομνηνός ισχύει. Δεν έχουν πρακτική σημασία τα ECTS σε όλες τις σχολές. Σε πολλές είναι μόνο διακοσμητικά και απλά τα ισοκατανέμουν ανάλογα με τον αριθμό των μαθημάτων ( ενώ μπορεί πχ σε ένα εξάμηνο τα 2-3 μαθήματα να σου ξεσκίζουν τον πάτο και τα υπόλοιπα να τα διώχνεις στο τέλος χωρίς καν παρακολούθηση).

Πτυχιακή έχουν πολλές σχολές, ίσως όχι απαραίτητα υποχρεωτική ( σε πολλές περιπτώσεις την αλλάζεις αν θες με πρακτική ) αλλά υπάρχει. Εξαίρεση κυρίως λόγω αντικειμένου αν υπάρχει ( στο μαθηματικό πχ τι πτυχιακή να κάνεις, να βγάλεις νέο θεώρημα; ).

Η διαφορά είναι ότι απ ότι έχω δει τουλάχιστον σε 4ετή ΠΣ πανεπιστημίων η πτυχιακή σπάει σε Ι και ΙΙ στα 2 τελευταία εξάμηνα, κι όλα αυτά εν μέσω άλλων μαθημάτων ενώ σε ΠΣ πολυτεχνείων που έχω δει τη λένε "διπλωματική" και βρίσκεται μόνη της στο 10ο εξάμηνο. Πρακτικά δηλαδή η διαφορά των 2 κατηγοριών είναι 8 εξάμηνα + 2 πτυχιακή έναντι 9 εξάμηνα + 1 πτυχιακή. Λες και αν είσαι τελευταίο έτος, χρωστάς ό,τι χρωστάς και έχεις κι άλλα 4-5 μαθήματα τουλάχιστον αυτού το εξαμήνου θα πάρεις και πτυχιακή, δε θα την αφήσεις για 5ο έτος ας πούμε. Κοροϊδευόμαστε δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Εξαίρεση κυρίως λόγω αντικειμένου αν υπάρχει ( στο μαθηματικό πχ τι πτυχιακή να κάνεις, να βγάλεις νέο θεώρημα; ).

Aστειάκι. Και όμως η πτυχιακή σε ένα Τμήμα σαν το Μαθηματικό μπορεί να είναι η μελέτη μιας θεωρίας ή μιας εφαρμογής που συνδέεται με κάποιο μάθημα του προγράμματος σπουδών. Βιβλιογραφική είναι κυρίως. Επίσης εξετάζονται και γραφικές παραστάσεις μέσω Η/Υ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inna De

Νεοφερμένος

Η Τζιτζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Παλούκια (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ΗΜΜΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai777

Νεοφερμένος

Η danai777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν και η επιλογη μιας σχολης μου ηταν μια αρκετα δυσκολη αποφαση μετα απο ψαξιμο και βασει αυτων που μ' αρεσουν και ειμαι καλη συμπερανα πως θελω να ακολουθησω κατι οπου θα υπερισχυει ο προγραμματισμος, τα μαθηματικα ή και η φυσικη..Κυριως το θεμα μου ειναι οτι εχω μια μπερδεμενη εικονα σχετικα με το αν μπορει ενας μαθηματικος (ας πουμε με μεταπτυχιακο στην πληροφορικη) ή ενας αποφοιτος του ΗΜΜΥ να ασχοληθει με τον προγραμματισμο και με ποιον τροπο.Γενικα, οποιαδηποτε περαιτερω πληροφορια με το τι ακριβως μπορει να ασχοληθει καποιος απο αυτα τα τμηματα (εκτος εκπαιδευσης που δεν ειναι το φορτε μου) και το επιπεδο γνωσεων που αποκομιζει θα ηταν πολυ χρησιμο.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Αν θες προγραματισμο ουτε το ενα ουτε το αλλο .κατε με θα πρεπει να δεις τα τμηματα μηχανικων πληροφορικης αν θες πολυτεχνικο τμημα η τμηματα πληροφορικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Σε ενα ανωτερο επιπεδο θα πρεπει να συνδυαζεις υποβαθρο απ ολα, ενα ομως θα ναι η κυρια ασχολια σου. Απ οτι σε κοβω ο προγραμματισμος ειναι το πρωτο για σενα και εκει να δωσεις εμφαση ωστε να οδηγηθεις και σε σχετικες δουλειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai777

Νεοφερμένος

Η danai777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε ενα ανωτερο επιπεδο θα πρεπει να συνδυαζεις υποβαθρο απ ολα, ενα ομως θα ναι η κυρια ασχολια σου. Απ οτι σε κοβω ο προγραμματισμος ειναι το πρωτο για σενα και εκει να δωσεις εμφαση ωστε να οδηγηθεις και σε σχετικες δουλειες.
αυτη την στιγμη ναι ομως μεσα σε αυτη την χρονια εχω δειι καποια περιορισμενα πραγματα και βασει αυτων εχω διαμορφωσει μια αποψη.. θελω να εχω πολλες επιλογες και να μην "εγκλωβιστω" στον προγραμματισμο γιατι ακομη στην ουσια δεν εχω δει τιποτα..γι αυτο θα επιθυμουσα αν καποιος μεσα απο αυτα τα τμηματα μπορεσει να με διαφωτισει λιγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Σαν δουλεια τι θες να κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Αν και η επιλογη μιας σχολης μου ηταν μια αρκετα δυσκολη αποφαση μετα απο ψαξιμο και βασει αυτων που μ' αρεσουν και ειμαι καλη συμπερανα πως θελω να ακολουθησω κατι οπου θα υπερισχυει ο προγραμματισμος, τα μαθηματικα ή και η φυσικη..Κυριως το θεμα μου ειναι οτι εχω μια μπερδεμενη εικονα σχετικα με το αν μπορει ενας μαθηματικος (ας πουμε με μεταπτυχιακο στην πληροφορικη) ή ενας αποφοιτος του ΗΜΜΥ να ασχοληθει με τον προγραμματισμο και με ποιον τροπο.Γενικα, οποιαδηποτε περαιτερω πληροφορια με το τι ακριβως μπορει να ασχοληθει καποιος απο αυτα τα τμηματα (εκτος εκπαιδευσης που δεν ειναι το φορτε μου) και το επιπεδο γνωσεων που αποκομιζει θα ηταν πολυ χρησιμο.:D
Δαναη,δεν υπαρχει γενικα πουθενα αυτό,με την εννοια που εννοεις,τα μαθηματα της φυσικης,των μαθηματικων και της πληροφορικης ειναι πολυ διαφορετικα απο τι στο λυκειο και μην επηρεαζεσαι απο τη μπουρδα που ασπαζονται μερικοι εδω μεσα που δεν ισχυει επ ουδενι,οτι απο ημμυ εμπ βγαινεις απο μαθηματικος εως και φυσικος και πληροφορικαριος,δεν ισχυει.Βγαινεις ηλεκτρολογος μηχανικος ή ηλεκτρονικος μηχανικος.Γενικα αυτο που θες απο τι εχω καταλαβει ειναι να σπουδασεις πληροφορικη ,οποτε το τμημα του Καποδιστριακου ειναι ιδανικη επιλογη καθως εχει απαιτητικα μαθηματα φυσικης,μαθηματικων και πληροφορικης.https://www.di.uoa.gr/ .Αυτο εξαρταται απο ποσα μορια εχεις,υπολογιζεις ποσα περιπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai777

Νεοφερμένος

Η danai777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δαναη,δεν υπαρχει γενικα πουθενα αυτό,με την εννοια που εννοεις,τα μαθηματα της φυσικης,των μαθηματικων και της πληροφορικης ειναι πολυ διαφορετικα απο τι στο λυκειο και μην επηρεαζεσαι απο τη μπουρδα που ασπαζονται μερικοι εδω μεσα που δεν ισχυει επ ουδενι,οτι απο ημμυ εμπ βγαινεις απο μαθηματικος εως και φυσικος και πληροφορικαριος,δεν ισχυει.Βγαινεις ηλεκτρολογος μηχανικος ή ηλεκτρονικος μηχανικος.Γενικα αυτο που θες απο τι εχω καταλαβει ειναι να σπουδασεις πληροφορικη ,οποτε το τμημα του Καποδιστριακου ειναι ιδανικη επιλογη καθως εχει απαιτητικα μαθηματα φυσικης,μαθηματικων και πληροφορικης.https://www.di.uoa.gr/ .Αυτο εξαρταται απο ποσα μορια εχεις,υπολογιζεις ποσα περιπου?
εχω σκεφτει για προγραμματισμο απλως επειδη δεν ξερω αν μετα απο 2-3 χρονια ή ακομη και του χρονου ειναι κατι το οποιο θα μ' αρεσει τοσο σκεφτηκα την προοπτικη του ΗΜΜΥ που μπορεις να ασχοληθεις με απεριοριστους τομεις και πιστευω πως σιγουρα θα βρω κατι το οποιο θα μαρεσει για να το ακολουθησω.. απλως θα ηθελα καποιες παραπανω πληροφοριες απο ατομα που εχουν ακολουθησει αυτα τα τμηματα γιατι οτι ψαχνω αναφερεται γενικα και αοριστα...
υπολογισα οτι στην χειροτερη των περιπτωσεων εβγαλα τουλαχιστον 17400
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν σκέφτεσαι ΗΜΜΥ Ξάνθη (λόγω μορίων) και σου αρέσει ο προγραμματισμός, μην έρθεις με την καμία. Ο προγραμματισμός που κάνουμε είναι ελάχιστος, ο τομέας ανάπτυξης λογισμικού είναι στην άκρη με πολύ λίγα μαθήματα. Γίνονται προσπάθειες εδώ και καιρό για να αναπτυχθεί και να προσφέρει περισσότερες επιλογές στους φοιτητές που θέλουν να ασχοληθούν με προγραμματισμό, αλλά δεν έχει καταφέρει τίποτα μέχρι τώρα, μάλιστα είναι σαν να το σαμποτάρουν οι άλλοι τομείς. Οπότε δεν θα αλλάξει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Δαναη τι ακριβως πληροφορηση ζητας? ποια ειναι η απορια σου? Ημμυ αθηνα παντως απο τις ροες που εχει, στατιστικα οι περισσοτεροι πανε τηλεπικοινωνιες-δικτυα και λογισμικο και το υπολοιπο μικρο ποσοστο μοιραζεται στα υπολοιπα δηλ ενεργεια κλπ. Μπορει να σου αρεσουνε πολλα πραγματα αλλα μια δουλεια θα κανεις, αποφασισε και αναλογως πραξε. Αν θελεις κατι αλλο πρεπει να πας σε αλλη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellamix

Νεοφερμένος

Η stellamix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
κι εγω εχω παρομοιο προβλημα με τη δαναη κι επειδη απο ημμυ πιανω ξανθη και με ενδιεφερε να ακολουθησω τον τομεα αναπτυξης λογισμικου δηλαδη να μην το επιχειρησω?
ειδα τον οδηγο σπουδων και τα μαθηματα μου φανηκαν ιδιαιτερα ενδιαφεροντα αλλα θα ηθελα να μαθω απο φοιτητες ή αποφοιτους αν οι γνωσεις σχετικα με τις γλωσσες προγραμματισμου στο συγκεκριμενο τμημα ειναι εστω ικανοποιητικες ωστε αν καποιος ασχοληθει και σε προσωπικο επιπεδο να μπορεσει να ανελιχθει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Γιατ.

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Γιατ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά και χρόνια πολλά!Με αφορμή την συζήτηση σας θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με την σύγκριση των παραπάνω σχολών.Σε 2 μήνες θα γράψω πανελλήνιες και είμαι στο τεράστιο δίλημμα μεταξύ Μαθηματικού και ΗΜΜΥ.Η αλήθεια είναι πως έχω ακούσει πως καλώς η κακώς υπάρχει μια ιδιοτροπία στην Ελλάδα όσοι είναι καλοί στα Μαθηματικά να πηγαίνουν στις σχολές των ΗΜΜΥ και όχι σε αυτές των Μαθηματικών.Θα ήθελα με την σειρά μου να ρωτήσω κάποια πράγματα.Η αγάπη μου πάντα ήταν τα Μαθηματικά,ίσως είναι το μόνο μάθημα που το βλέπω περισσότερο ως ασχολία παρά ως μάθημα.Ωστόσο,πάντα είχα έντονη επαφή και με τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές πράγμα που τα τελευταία 2 χρόνια δεν ισχυεί λογω διαβάσματος κλπ.Αρχικά,θα ήθελα να ρωτήσω αν η Πληροφορική που μας διδάσκουν στο Λύκειο έχει άμεση σχέση με την Πληροφορική που θα διδαχτώ στους ΗΜΜΥ.Αν και το μάθημα μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και προσπαθώ ο τρόπος διδασκαλίας του μαθήματος δεν με βοηθάει τόσο να το αγαπήσω.Την ίδια στιγμή,ακούγοντας ηλεκτρισμό μου έρχεται στο μυαλό η Φυσική Γενικής Παιδείας που αν και έγραφα άριστα μου φαίνεται πολύ βαρετή σε σχέση με την μαγεία των Μαθηματικών.Πιστεύετε πως έχουν όλα αυτά σχέση στην επιλογή σχολής;Μήπως εφόσον δεν μου αρέσει ο Ηλεκτρισμός και η Πληροφορική σαν μαθήματα να δυσκολευτώ αρκετά στους ΗΜΜΥ;Από την άλλη από την στιγμή που μου αρέσουν τα Μαθηματικά να πάω στο Μαθηματικό μια και καλή που θα κάνω επί το πλείστον μόνο Μαθηματικά μακριά από Φυσικές και Εργαστήρια;Υπάρχει σχέση των Μαθηματικών που έχω διδαχθεί ως τώρα με αυτά που θα διδαχθώ στο Πανεπιστήμιο(είδα πως στο 1ο εξάμηνο είναι ακριβώς η ίδια ύλη της Γ Λυκείου και μαθήματα όπως Ευκλείδια Γεωμετρία);Θα ήθελα να σας επισημάνω πως δεν έχω τόσο πρόβλημα με την Πληροφορική καθώς όπως προανέφερα το θεωρώ πως οι εφαρμογές της είναι πολύ ενδιαφέρουσες απλώς λόγω του εκπαιδευτικού συστήματος όπως και να έχει αναγκάζομαι να ασχολούμαι περισσότερο με τα μαθήματα που θα δώσω Πανελλαδικά.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!Φιλικά,Γιώργος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Ανάμεσα σε αυτές τις σχολές ποια προτείνετε σε κάποιον που έχει ενδιαφέρον για τα μαθηματικά αλλα δεν είναι σίγουρος οτι θέλει να ασχοληθεί Μόνο με αυτά;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Ανάμεσα σε αυτές τις σχολές ποια προτείνετε σε κάποιον που έχει ενδιαφέρον για τα μαθηματικά αλλα δεν είναι σίγουρος οτι θέλει να ασχοληθεί Μόνο με αυτά;
μην περιμενεις αντικειμενικη απαντηση.Οι αποφοιτοι ημμυ θα σου πουν τη σχολη τους,οι μαθηματικοι τη δικη τους.Εγω προσωπικα επειδη σκυλοβαριεμαι μαθηματα με προγραμματισμο και δεν γουσταρω καθολου τη φυσικη μαλλον θα πηγαινα μαθηματικο.Αλλος τρελαινεται με τα κομπιουτερ οποτε ημμυ.Ειναι καθαρα θεμα δικο σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης απο μαθηματικο διαφωνω οτι ασχολεισαι μονο με μαθηματικα.Υπαρχουν τα καταλληλα μεταπτυχιακα που μπορεις να τα συνδυασεις.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Ανάμεσα σε αυτές τις σχολές ποια προτείνετε σε κάποιον που έχει ενδιαφέρον για τα μαθηματικά αλλα δεν είναι σίγουρος οτι θέλει να ασχοληθεί Μόνο με αυτά;

Εξαρτάται την ιδιοσυγκρασία σου .
Τι σε παρακινεί να ασχοληθείς με τα μαθηματικά ;
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αν η Καβλα σου είναι τα μαθηματικά τότε να μην πας τημμυ. Έχω κάμποσους συμφοιτητές που φαίνεται ότι αυτό που γουστάρουν είναι τα μαθηματικά αλλά επέλεξαν την σχολή επειδή έγραψαν υψηλούς βαθμούς και τους ώθησε η οικογένεια όρος τα εκεί. Και καταλήγουν να έχουν μέτριες επιδόσεις στην σχολή γιατί πολλά μαθήματα δεν τους ενδιαφέρουν. Ωστόσο αν δεν ανοίκεις σε αυτή την κατηγορία που γουστάρει ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΡΑ της υπόθεσης θα σου πρότεινα να πας τημμυ. Έχει υπερβολικά πολλά μαθηματικά (περισσότερα από ότι θα έπρεπε κατά την γνώμη μου) σαν σχολή. Στο μαθηματικό απ'την άλλη έχεις ΜΟΝΟ μαθηματικά. Θα σταθώ στην φράση που είπες ότι δεν είσαι σίγουρος κατά πόσο θες να ασχοληθείς με τα μαθηματικά και επειδή από φίλους μου έχω δει στο μαθηματικό μαθήματα που είναι καθαρά μαθηματικά και πολύ θεωρητικα κιόλας,κάποια με περίεργες έννοιες νομίζω ότι το μαθηματικό μάλλον δεν είναι για σένα. Τώρα το να πας μαθηματικό πχ να μην σ'αρεσει και να προσπαθείς να βρεις μεταπτυχιακό σε σχέση με προγραμματισμό/οικονομικά που να μην έχει τόσα μαθηματικά πχ το θεωρώ λάθος μιας και μπορείς εξ αρχής να επιλέξεις μια άλλη σχολή
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Αν η Καβλα σου είναι τα μαθηματικά τότε να μην πας τημμυ. Έχω κάμποσους συμφοιτητές που φαίνεται ότι αυτό που γουστάρουν είναι τα μαθηματικά αλλά επέλεξαν την σχολή επειδή έγραψαν υψηλούς βαθμούς και τους ώθησε η οικογένεια όρος τα εκεί. Και καταλήγουν να έχουν μέτριες επιδόσεις στην σχολή γιατί πολλά μαθήματα δεν τους ενδιαφέρουν. Ωστόσο αν δεν ανοίκεις σε αυτή την κατηγορία που γουστάρει ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΡΑ της υπόθεσης θα σου πρότεινα να πας τημμυ. Έχει υπερβολικά πολλά μαθηματικά (περισσότερα από ότι θα έπρεπε κατά την γνώμη μου) σαν σχολή. Στο μαθηματικό απ'την άλλη έχεις ΜΟΝΟ μαθηματικά. Θα σταθώ στην φράση που είπες ότι δεν είσαι σίγουρος κατά πόσο θες να ασχοληθείς με τα μαθηματικά και επειδή από φίλους μου έχω δει στο μαθηματικό μαθήματα που είναι καθαρά μαθηματικά και πολύ θεωρητικα κιόλας,κάποια με περίεργες έννοιες νομίζω ότι το μαθηματικό μάλλον δεν είναι για σένα. Τώρα το να πας μαθηματικό πχ να μην σ'αρεσει και να προσπαθείς να βρεις μεταπτυχιακό σε σχέση με προγραμματισμό/οικονομικά που να μην έχει τόσα μαθηματικά πχ το θεωρώ λάθος μιας και μπορείς εξ αρχής να επιλέξεις μια άλλη σχολή
οπως το ειπες.σαν να περιγραφεις εμενα.εγω πχ δε θα πηγαινα ποτε ημμυ γτ περαν των μαθηματικων τα αλλα μαθηματα που κανουνε ειναι πολυ βαρετα για εμενα.καποιος ο οποιος ειναι σε διλημμα θα παει κλασσικα με τα μορια οτι επειδη εχει πολλα μορια εχει φημη και θα δηλωσει ημμυ.ειναι γουστα
 
Top