Απορίες για Πανελλήνιες ομογενών εξωτερικού

tc0

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλημέρα σ' όλους :)

Χθες βγήκαν τ' αποτελέσματα του εξωτερικού κι έχω μιαν ερώτηση σχετικά μ' αυτά. Είμαι κι εγώ του εξωτερικού, εννοείται, και δεν ξέρω αν τελικά πέρασα σε κάποιαν σχολή ή όχι. Μπήκα κανονικά κι είδα τα αποτελέσματα των γραπτών, αλλά στα tabs «Σχολή επιτυχίας» και «Μόρια» δεν γράφει τίποτα, είναι κενά. Γράφει από κάτω μόνον τις βαθμολογίες των γραπτών. Ακόμη κι αν δεν πέρασα πουθενά, δεν θα 'πρεπε έστω να γράφει τα μόρια ή κάνω λάθος; Έπειτα άκουσα πως αν δεν είχα περάσει κάπου, δεν θα 'βλεπα τις βαθμολογίες, αλλά θα μου 'βγαινε ένα άσπρο παραθυράκι το οποίο θα 'γραφε πως απέτυχα, ξέρω γω. Ξέρει κανείς τι ακριβώς παίζεται; Έχω περάσει κάπου κι απλά δεν το δείχνει για κάποιον λόγο, ή δεν πέρασα απλά; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

tc0

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τις βαθμολογίες των γραπτών μού τις δείχνει. Αυτά που είναι κενά, είναι τα «Σχολή Επιτυχίας» και «Μόρια». Δεν γράφουν απολύτως τίποτα. Και μου φαίνεται λιγάκι κουφό, γιατί ακόμη και σε περίπτωση που απέτυχα, τουλάχιστον τα μόριά μου δεν θα 'πρεπε να 'γραφε;

Έπειτα, έχω επικοινωνήσει έμμεσα με κάποια παιδιά που έχουν δώσει πέρυσι και δεν πέρασαν, και όλοι τους μού είπαν πως αν ανήκω στους αποτυχόντες, δεν θα 'πρεπε να μ' έβαζε καν στο σύστημα. Αυτοί όταν προσπάθησαν να δούνε τα αποτελέσματά τους, απλά έλεγε «σφάλμα» ή κάτι τέτοιο. Εμένα απ' τη στιγμή που με βάζει μέσα, δεν πάει να πει πως πέρασα;

Έχω τρελλαθεί, ειλικρινά. Δεν ξέρω τι γίνεται. Αν δεν πέρασα θέλω να το ξέρω τουλάχιστον, αυτό το ενδιάμεσο «πέρασα/δε πέρασα;» με σκοτώνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tinene

Νεοφερμένος

Η Tinene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, το καλοκαίρι μάλλον θα μετακομίσω εγώ και η οικογένεια μου στο εξωτερικό.Λοιπόν, η ερώτησή μου είναι η εξής: θα δικαιούμαι να δώσω πανελλήνιες με τα πλεονεκτήματα που έχουν τα παιδιά που μένουν αρκετά χρόνια στο εξωτερικό; https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...thgories-panelladikes-ellhnes-exwterikoy.html (ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1.ΤΕΚΝΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚOY ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ)
Ο πατέρας μου ζούσε στην Γερμανία για 30 και κάτι χρόνια και μετακομίσαμε το 2003 στην Ελλάδα.Θα φοιτήσω κανονικά σε Ελληνικό Λύκειο τα 2 τελευταία έτη αλλά σύμφωνα με την πρώτη προϋπόθεση. ----> α) Ο ένας τουλάχιστον από τους γονείς του υποψηφίου να είναι Έλληνας και να κατοικούσε και να διέμενε μόνιμα στο εξωτερικό τουλάχιστον πέντε (5) πλήρη έτη κατά την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ πριν από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης του υποψηφίου για εισαγωγή στην Ανώτατη Εκπαίδευση της Ελλάδας <---- .Μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Globalmind2

Νεοφερμένος

Ο Globalmind2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ηρθατε στην Ελλαδα το 2003.

Ο μπαμπας εμενε 30 χρονια αλλα οχι την τελευταια δεκαετια.

Αρα,δεν πληροις τα κριτηρια.Δηλαδη να κανεις τι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

breakers

Νεοφερμένος

Ο breakers αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Χαιρετε,
ειμαι 17 και ετοιμαζομαι να φοιτησω στην 3η λυκείου. Όμως τα τελευταία 2 χρονιά τα πέρασα στην Κύπρο και ετοιμαζόμουν για να περάσω με τους ομογενείς, άλλα κάτι άλλαξε τα σχέδιά μας και θα πρέπει να μετακομίσουμε Αγγλία. Το ερώτημά μου λοιπόν είναι, μπορώ ακόμα να δώσω με τους ομογενείς από την Αγγλία? Ξέρω πως για να δόσεις με τους ομογενείς στην Κύπρο θα πρέπει να έχεις μείνει τα δύο τελευταία χρόνια στην Κύπρο, με την Αγγλία τι ισχύει? Μπορούν αυτά τα δύο χρόνια να ισχύσουν και στην Αγγλία?
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Χαιρετε,
ειμαι 17 και ετοιμαζομαι να φοιτησω στην 3η λυκείου. Όμως τα τελευταία 2 χρονιά τα πέρασα στην Κύπρο και ετοιμαζόμουν για να περάσω με τους ομογενείς, άλλα κάτι άλλαξε τα σχέδιά μας και θα πρέπει να μετακομίσουμε Αγγλία. Το ερώτημά μου λοιπόν είναι, μπορώ ακόμα να δώσω με τους ομογενείς από την Αγγλία? Ξέρω πως για να δόσεις με τους ομογενείς στην Κύπρο θα πρέπει να έχεις μείνει τα δύο τελευταία χρόνια στην Κύπρο, με την Αγγλία τι ισχύει? Μπορούν αυτά τα δύο χρόνια να ισχύσουν και στην Αγγλία?
Ευχαριστώ

Προσωπικά,δεν γνωρίζω για το θέμα! Και βλέπω πως δεν έχεις πάρει άλλη απάντηση!
Καλύτερα να απευθυνθείς στη γραμματεία του σχολείου σου.... :hmm:
Ίσως να γνωρίζουν αυτοί.....

Υ.Γ. Αν είναι να μείνετε στην Αγγλία,θα σου πρότεινα να πραγματοποιήσεις τις προπτυχιακές σπουδές σου σε ένα από τα πανεπιστήμια που υπάρχουν εκεί.... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flash1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Από ότι ξέρω οι ομογενείς δίνουν στο τέλος τις γ' λυκείου πανελλήνιες όπως όλα τα παιδιά,αλλά τα θέματα που βάζουν σε αυτούς είναι πιο εύκολα.
Ξέρει κανείς τι κριτήρια πρέπει να διαθέτει κάποιος για να δώσει πανελλήνιες ως ομογενείς; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Θα βγω λίγο εκτός θέματος,αλλά πάντα ήθελα να το ρωτήσω:
Γιατί πρέπει ντε και καλά τα Ελληνόπουλα του εξωτερικού να πηγαίνουν σε ελληνικά σχολεία εκεί (τα οποία υπολειτουργούν) και στη γ λυκείου να δίνουν πανελλήνιες και να μην πάνε κανονικά σε σχολεία της χώρας που μένουν?Εγώ άμα μετακόμιζα στο εξωτερικό θα πέταγα τη σκούφια μου να πάω σε γερμανικό/γαλλικό/αυστραλιανό/.... δημόσιο σχολείο!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Γιατι θελουνε να σπουδασουνε σε ελληνικο πανεπιστημιο. Το ξενο σχολειο δεν κανει την υλη των πανελλαδικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Δλδ αν ένας ξένος θέλει να σπουδάσει στην Ελλάδα πρέπει να δώσει πανελλήνιες???
(νόμιζα πως χρειάζεται μόνο απολυτήριο λυκείου από τη χώρα του + πιστοποιητικό ελληνομάθειας Β2)

Α,και κάτι άλλο.Γιατί να θέλει κάποιος να σπουδάσει στο ΑΠΘ κι όχι στη Σορβόννη/Χαιδελβέργη/Άαχεν/....................?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Η ελλαδα εδωσε το φως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Και η Ελλάδα το έχασε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Βασικά εγώ ξέρω ότι είναι πιο εύκολα τα θέματα και ότι έχουν το δικαίωμα να δώσουν δύο φορές ουσιαστικά την ίδια χρονιά..για παράδειγμα ξέρω μια κοπέλα του '95 η οποία ζούσε στη Γερμανία, έδωσε Πανελλήνιες κανονικά την εποχή που δίνουμε κι εμείς και πέρασε Φυσικό Ηρακλείου και μετά από 3 μήνες, δηλαδή το Σεπτέμβριο, ξανάδωσε και πέρασε Ιατρική Αθήνας...!!! :eek::P
μακάρι να' χαμε κι εμείς τέτοια προνόμια :mad::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flash1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
εγώ θέλω να ξέρω ποια κριτήρια υπάρχουνε για να δώσει κάποιος πανελλήνιες σαν ομογενείς,αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Χαιρετε,
ειμαι 17 και ετοιμαζομαι να φοιτησω στην 3η λυκείου. Όμως τα τελευταία 2 χρονιά τα πέρασα στην Κύπρο και ετοιμαζόμουν για να περάσω με τους ομογενείς, άλλα κάτι άλλαξε τα σχέδιά μας και θα πρέπει να μετακομίσουμε Αγγλία. Το ερώτημά μου λοιπόν είναι, μπορώ ακόμα να δώσω με τους ομογενείς από την Αγγλία? Ξέρω πως για να δόσεις με τους ομογενείς στην Κύπρο θα πρέπει να έχεις μείνει τα δύο τελευταία χρόνια στην Κύπρο, με την Αγγλία τι ισχύει? Μπορούν αυτά τα δύο χρόνια να ισχύσουν και στην Αγγλία?
Ευχαριστώ

Πιασε το αυγο και κουρευτο. Εχεις μπλεξει γιατι αλλη η κατηγορια ομογενων που θα εδινες απο Κυπρο και αλλη που θα εδινες απο αλλη ξενη χωρα, οπως η Βρετανια. Τηλεφωνο στο υπουργειο και απειρη υπομονη.

Από ότι ξέρω οι ομογενείς δίνουν στο τέλος τις γ' λυκείου πανελλήνιες όπως όλα τα παιδιά,αλλά τα θέματα που βάζουν σε αυτούς είναι πιο εύκολα.
Ξέρει κανείς τι κριτήρια πρέπει να διαθέτει κάποιος για να δώσει πανελλήνιες ως ομογενείς; :worry:

Υπαρχουν κατηγοριες ομογενων. Για να δωσεις με την αντικειμενικα ευκολη κατηγορια 1 (ευκολη λογω αρκετων θεσεων και μετριων επιδοσεων) πρεπει οι γονεις σου να κατοικουν για 5 χρονια και να εργαζονται στη χωρα του εξωτερικου και εσυ να εχεις παει σε ελληνικο σχολειο ειτε 3 οποιαδηποτε χρονια δευτεροβαθμιας ειτε τα δυο τελευταια χρονια (Β και Γ Λυκειου). Κατηγορια 2 παλι δινεις 5 μαθηματα αλλα ειναι για παιδια Ελληνων υπαλληλων του εξωτερικου που πηγαιναν σε ελληνικα σχολεια. Υπαρχει κατηγορια που δινεις μονο εκθεση και μετραει το απολυτηριο του ξενογλωσσου σχολειου που πηγαινες, υπαρχει κατηγορια για οσους ειναι απο Κυπρο και μια ακομα που δεν την θυμαμαι.

Θα βγω λίγο εκτός θέματος,αλλά πάντα ήθελα να το ρωτήσω:
Γιατί πρέπει ντε και καλά τα Ελληνόπουλα του εξωτερικού να πηγαίνουν σε ελληνικά σχολεία εκεί (τα οποία υπολειτουργούν) και στη γ λυκείου να δίνουν πανελλήνιες και να μην πάνε κανονικά σε σχολεία της χώρας που μένουν?Εγώ άμα μετακόμιζα στο εξωτερικό θα πέταγα τη σκούφια μου να πάω σε γερμανικό/γαλλικό/αυστραλιανό/.... δημόσιο σχολείο!:hmm:

Γιατι τα ελληνικα σχολεια του εξωτερικου εξυπηρετουσαν σε μεγαλο βαθμο και παιδια ελληνων αποσπασμενων σε θεσεις του εξωτερικου που δεν θα ειχαν τη δυνατοτητα να πανε σε ξενα σχολεια. Εμεις ημασταν μισοι μισοι στην ταξη, μισοι μονιμοι και μισοι προσωρινοι. Εκτος αν θεωρεις λογικο να παει καποιο παιδι στα 15 του σε χωρα που δεν μιλαει καθολου τη γλωσσα ή ξερει τα πολυ βασικα και να παει σε τοπικο σχολειο. Ξερω παιδια που μετακομισαν στη Γερμανια χωρις να ξερουν ουτε το καλημερα στα Γερμανικα λογω μεταθεσης των δικων τους.

Δλδ αν ένας ξένος θέλει να σπουδάσει στην Ελλάδα πρέπει να δώσει πανελλήνιες???
(νόμιζα πως χρειάζεται μόνο απολυτήριο λυκείου από τη χώρα του + πιστοποιητικό ελληνομάθειας Β2)

Α,και κάτι άλλο.Γιατί να θέλει κάποιος να σπουδάσει στο ΑΠΘ κι όχι στη Σορβόννη/Χαιδελβέργη/Άαχεν/....................?

Γιατι δεν ξερει Γερμανικα, Γαλλικα ή την οποιαδηποτε γλωσσα του Πανεπιστημιου, γιατι στην Ελλαδα μπορει να περασει σε μια καλυτερη σχολη ή γιατι πολυ απλα δεν γουσταρει την πολη που μενει ωστε να σπουδασει εκει. Στην Ελλαδα εχουμε ωραιοποιημενη την κατασταση στο εξωτερικο αλλα η αληθεια απεχει παρα πολυ απο την πραγματικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Βασικά εγώ ξέρω ότι είναι πιο εύκολα τα θέματα και ότι έχουν το δικαίωμα να δώσουν δύο φορές ουσιαστικά την ίδια χρονιά..για παράδειγμα ξέρω μια κοπέλα του '95 η οποία ζούσε στη Γερμανία, έδωσε Πανελλήνιες κανονικά την εποχή που δίνουμε κι εμείς και πέρασε Φυσικό Ηρακλείου και μετά από 3 μήνες, δηλαδή το Σεπτέμβριο, ξανάδωσε και πέρασε Ιατρική Αθήνας...!!! :eek::P
μακάρι να' χαμε κι εμείς τέτοια προνόμια :mad::whistle:

Μαμά,μπαμπά,στη Γερμανία τώρα!!!
(ωραία ιδέα μου'δωσα):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Βασικά εγώ ξέρω ότι είναι πιο εύκολα τα θέματα και ότι έχουν το δικαίωμα να δώσουν δύο φορές ουσιαστικά την ίδια χρονιά..για παράδειγμα ξέρω μια κοπέλα του '95 η οποία ζούσε στη Γερμανία, έδωσε Πανελλήνιες κανονικά την εποχή που δίνουμε κι εμείς και πέρασε Φυσικό Ηρακλείου και μετά από 3 μήνες, δηλαδή το Σεπτέμβριο, ξανάδωσε και πέρασε Ιατρική Αθήνας...!!! :eek::P
μακάρι να' χαμε κι εμείς τέτοια προνόμια :mad::whistle:

Αν πας Γ Λυκειου στο εξωτερικο δεν μπορεις να το κανεις. Αν πας στην Ελλαδα αλλα εχεις εξασφαλισει το δικαιωμα για Πανελληνιες Ομογενων τοτε μπορεις να το κανεις. Ειναι μια καβατζα που την εκμεταλλευονται αρκετα ατομα που γυρνανε στην Ελλαδα εχοντας εξασφαλισει το δικαιωμα. Παλιοτερα γινοταν να φυγεις απο το εξωτερικο γυρω στο Δεκεμβριο και να συνεχισεις στην Ελλαδα στη Γ Λυκειου και να εχεις το δικαιωμα, τωρα ομως εχει κοπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OuraniaK

Νεοφερμένος

Η OuraniaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλησπέρα!!! Δεν ξέρω αν έχει ξανά δημοσιευτεί παρόμοιο Θέμα.
Είμαι απόφοιτη του Γενικού Λυκείου (2013) έδωσα ενδοσχολικές και έφυγα στη Γερμανία αμέσως.
Αυτόν τον χρόνο ξεκίνησα τις διαδικασίες για να κάνω το Ausbuildung ως Μηχανικός Μηχανολόγος,
συμμετέχοντας πρώτα στο Berufspraktische Schule, και από τον Σεπτέμβριο θα συμμετάσχω στο Berufschule Allgemeintechnik όπου και διαρκεί έναν χρόνο, έπειτα θα συνεχίσω με το Ausbuildung. Επειδή όμως θέλω να προσπαθήσω να περάσω στο Πανεπιστήμιο και σε αρκετά Πανεπιστήμια το απολυτήριο των ενδοσχολικών εξετάσεων δεν μετράει καθόλου, θέτω τα εξής ερώτημα:

  • Για τις πανελλήνιες ως απόφοιτη του Γενικού Λυκείου θα δώσω κανονικά;
  • Ή γίνεται επειδή ξανά βρίσκομαι στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση της Γερμανίας τώρα πια να μπορώ να δώσω με τους Ομογενείς που δίνουν μόνο Έκθεση (απ'ότι ξέρω);
  • Η εξέταση των Ομογενών ισχύει για την εισαγωγή μόνο σε Ελληνικά Πανεπιστήμια ή και στα Πανεπιστήμια γενικότερα της Ε.Ε.;

Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Καλησπέρα!!! Δεν ξέρω αν έχει ξανά δημοσιευτεί παρόμοιο Θέμα.
Είμαι απόφοιτη του Γενικού Λυκείου (2013) έδωσα ενδοσχολικές και έφυγα στη Γερμανία αμέσως.
Αυτόν τον χρόνο ξεκίνησα τις διαδικασίες για να κάνω το Ausbuildung ως Μηχανικός Μηχανολόγος,
συμμετέχοντας πρώτα στο Berufspraktische Schule, και από τον Σεπτέμβριο θα συμμετάσχω στο Berufschule Allgemeintechnik όπου και διαρκεί έναν χρόνο, έπειτα θα συνεχίσω με το Ausbuildung. Επειδή όμως θέλω να προσπαθήσω να περάσω στο Πανεπιστήμιο και σε αρκετά Πανεπιστήμια το απολυτήριο των ενδοσχολικών εξετάσεων δεν μετράει καθόλου, θέτω τα εξής ερώτημα:

  • Για τις πανελλήνιες ως απόφοιτη του Γενικού Λυκείου θα δώσω κανονικά;
  • Ή γίνεται επειδή ξανά βρίσκομαι στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση της Γερμανίας τώρα πια να μπορώ να δώσω με τους Ομογενείς που δίνουν μόνο Έκθεση (απ'ότι ξέρω);
  • Η εξέταση των Ομογενών ισχύει για την εισαγωγή μόνο σε Ελληνικά Πανεπιστήμια ή και στα Πανεπιστήμια γενικότερα της Ε.Ε.;

Ευχαριστώ :)



Εκτος των αλλων προυποθεσεων εφοσον εχεις ηδη απολυτηριο ΓΕΛ δεν μπορεις να δωσεις εξετασεις με τις διαταξεις για τους Ελληνες του του Εξωτερικο. Πραγμα λογικο αλλωστε, γιατι αν υπηρχε τετοιο ''παραθυρακι'' με την ιδια λογικη οι αποφοιτοι ΓΕΛ θα μπορουσαν να εγγραφονται και στην τελευταια ταξη ενος Εσπερινου Λυκειου να εδιναν Πανελληνιες με τα Εσπερινα και να να περνουσαν σε κανονικα υψηλοβαθμες Σχολες με πολυ χαμηλοτερη βαση...


Δες την Κατηγορια 3:

https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...thgories-panelladikes-ellhnes-exwterikoy.html

https://www.minedu.gov.gr/home/dioik...y-eksoterikoy/11094-12-05-14-o-2014-2015.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top