Ισπανικά ή Ιταλικά;

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ισπανικά και πάλι Ισπανική.
Είναι η ποιο φανταστική γλώσσα στο κόσμο.
Viva la lengua española:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Θα το ξαναπώ Ισπανικά:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Όσοι γνωρίζουν και τις δύο γλώσσες, πιστέυετε ότι πιο εύκολα φτάνει κανείς σε επίπεδο Β2 μέσα σε 2 χρόνια στα ιταλικά ή στα ισπανικά? Γενικότερα, ποια είναι η πιο εύκολη γλώσσα για να ξεκινήσει κάποιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CLONOA

Νεοφερμένος

Ο CLONOA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Όσοι γνωρίζουν και τις δύο γλώσσες, πιστέυετε ότι πιο εύκολα φτάνει κανείς σε επίπεδο Β2 μέσα σε 2 χρόνια στα ιταλικά ή στα ισπανικά? Γενικότερα, ποια είναι η πιο εύκολη γλώσσα για να ξεκινήσει κάποιος?

Τα ιταλικά είναι - με μικρή διαφορά πιστεύω- ο νόμιμος διάδοχος της λατινικής.Τα ισπανικά απ' την άλλη δεν χρειάζονται προφορά, φωνολογικά συμπίπτουμε (η παρήχηση του θθθ είναι αστικός μύθος) και ισπανικά μιλούν σχεδόν σε όλη την κεντρική και λατινική αμερική ενώ ιταλικά μιλούν μόνο οι γείτονες.
Γραμματική και συντακτικό είναι πάνω κάτω ίδια
Προτείνω ισπανικά(τα ιταλικά ούτως ή άλλως μου τη σπάνε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Όσοι γνωρίζουν και τις δύο γλώσσες, πιστέυετε ότι πιο εύκολα φτάνει κανείς σε επίπεδο Β2 μέσα σε 2 χρόνια στα ιταλικά ή στα ισπανικά? Γενικότερα, ποια είναι η πιο εύκολη γλώσσα για να ξεκινήσει κάποιος?

Εξαρτάται... εγώ είχα ξεκινήσει γαλλικά στο γυμνάσιο και μετά στο λύκειο ισπανικά και έτσι τα έμαθα πολύ γρήγορα. Δεν έδωσα Β2 ακόμα λόγω πανελληνίων αλλά νομίζω τα ισπανικά έχουν περισσότερο μέλλον από τα ιταλικά :hmm: Είναι αρκετά κοντά στα σύμφωνά μας, δηλαδή άντε το c θ να συνηθίσεις για την Ισπανία μόνο, γιατί στα Αργεντίνικα πχ δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, αλλά νομίζω σε δυσκολία είναι περίπου το ίδιο.

Τα ιταλικά θα σου φανούν πανεύκολα αν ήσουν θεωρητική και ξέρεις ήδη τεράστιο avantage. Εγώ τα εγκατέλειψα τα ιταλικά στην Β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IOS3

Νεοφερμένος

Ο IOS3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ιταλικά ή Ισπανικά??????:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rafita

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rafita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
δεν ξέρω ποια από τις δύο γλώσσες να προτιμήσω...μου αρέσουν περισσότερο νομίζω τα ιταλικά.... αλλά δεν ξέρω. τι προτείνετε?
ξέρω αγγλικά και γερμανικά. και θέλω σε σύντομο διάστημα να αποκτήσω πτυχίο σε μία απο τις δύο γλώσσες. επίσης, ιδιαίτεο ή φροντ; και αν ναι σε αθήνα ξέρετε κάποιο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα..τελικά προτιμησα τα Ιταλικά! σε φροντιστήριο πήγα, μόνο 2 άτομα είμαστε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Español :bounce:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Italiani fratelli
Una faccia una razza
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafita

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rafita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα..τελικά προτιμησα τα Ιταλικά! σε φροντιστήριο πήγα, μόνο 2 άτομα είμαστε :P


στην αθήνα μηπως;

μεχρι στιγμης ειναι 2-1 ιταλικά- ισπανικά!!! χαχαχαχα
αχ δεν ξερω!!! οι μισοι λένε ετσι και οι αλλοι μισοί αλλιώς....
και μένα μου αρέσουν και οι δύο γλώσσες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Η απάντηση εξαρτάται από το αντικείμενο των σπουδών και το μελλοντικό επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
στην Παναγούλη είναι..έχω ξεχάσει το όνομα χααχαχ:P προς την Πολυτεχνείου όχι προς την Λαού
Βασικά, για να σου πει κάποιος καλύτερη άποψη θα πρέπει να έχει κάνει και τις 2 γλώσσες..εδώ ο καθένας σου λέμε ποιαν ξέρουμε άρα κάνε αυτή:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Χωρίς να ξέρω Ισπανικά, τα Ιταλικά πιστεύω ότι είναι πιο ωραία! Βέβαια τα Ιταλικά τα μιλάνε ~70 εκατομμύρια ενώ τα Ισπανικά πολλά περισσότερα... Η επιλογή δική σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafita

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rafita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Η απάντηση εξαρτάται από το αντικείμενο των σπουδών και το μελλοντικό επάγγελμα.

νηπιαγωγός είμαι. γνωρίζω ήδη αγγλικά και γερμανικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ILHM

Νεοφερμένος

Η ILHM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Τα 2 χρονια που λέτε για το πτυχίο(Β2 φαντάζομαι)...τι ακριβώς σημαίνει?Κάθε μέρα ,2 φορές την εβδομάδα ,πόσες ώρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aifos

Νεοφερμένος

Η aifos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σας!! ηθελα να ρωτησω κατι.. ξέρω αγγλικά και γαλλικα (εχω παρει δλδ proficiency και στ δυο) και θέλω σε σύντομο διάστημα να αποκτήσω πτυχίο σε μία απο τις δύο γλώσσες ιταλικα- ισπανικα .. μου αρεσουν εξισου και οι δυο.. ποια θα προτεινατε???
επίσης, ιδιαίτερο ή φροντ; και αν ναι σε αθήνα ξέρετε κάποιο?? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top