Η βασική αιτία της αποτυχίας του Λυκείου

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Το σύστημα της Γερμανίας, είναι όντως καλύτερο, αλλά έχει ένα πολύ σημαντικό και σοβαρό μειονέκτημα : αναγκάζει τα παιδιά σε ηλικία 12 , αν θυμάμε καλά χρόνων, να αποφασίσουν για την υπόλοιπη ζωή τους. Έτσι τις περισσότερες φορές την απόφαση την παίρνουν οι γονείς. Αυτά απο την δασκάλα Γερμανικών μου που είναι Γερμανίδα και άρα ξέρει το σύστημα καλά υποθέτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
δεν θα βαριόμουν στο σχολείο... δεν θα το έβλεπα σαν κάτεργο που απλά μου στερεί ύπνο και ώρες... Θα με εξίταρε η λίγο πιο δύσκολη άσκηση που θα είχε τη δυνατότητα να μου βάλει ο καθηγητής μου στη φυσική/τα μαθηματικά/τη χημεία [δυνατότητα που είχε ο καθηγητής μου στο ιδιαίτερο]. Θα μου κινούσε ίσως το ενδιαφέρον πιο πολύ να μάθω ιστοριά το να μπορεί η συζήτηση να ξεφύγει από το μάθημα. γιατί θα υπήρχαν άνθρωποι που θα είχαν τη διάθεση να την κινήσουν λίγο περισσότερο. Στην έκθεση θα μπορούσε να γίνει ίσως καλύτερη δουλειά όταν θα έλειπαν από τη αίθουσα άτομα που γράφουν "εγό" στην 2α και 3η λυκείου [και όχι δεν έχουν δυσλεξία]. Θα μου έδινε το κίνητρο το ΣΧΟΛΕΙΟ και όχι η δική μου φιλοδοξία/οι βάσεις από τους γονείς/ ή οτιδήποτε άλλο , ΑΣΧΕΤΟ με το σχολείο, να είμαι σωστή...
Και ακόμα στο παράδειγμα που έθεσα στο άλλο ποστ... Ο καθηγητης των μαθηματικών του 1ου έτους δεν θα τράβαγε τα μαλλιά του γιατί οι φοιτητές του θα μπορούσαν να ξέρουν και να χειρίζονται το "τραβηγμένο S" :)



Αν πάλι ήμουν ο συμμαθητής μου που ακόμα δεν ξέρει να λύσει την 3x^2 +5x+6=0? Ο καθηγητής θα μπορούσε να μείνει λίγο "πίσω" και να μου το εξηγήσει. Δεν θα ήταν αναγκασμένος να τρέχει να κάνει μάθημα για τον μάθητή του 15 οπότε εγώ, ο μαθητής του χαριστικού 11,12 θα έμενα ακόμα πιο πίσω κάθε χρονιά από ότι σε σχέση με όταν την ξεκίνησα. Θα είχε το χρόνο να γυρίσει πίσω αν χρειαζόταν και να μου μάθει σωστά ελληνικά...

Στις περισσότερες των περιπτώσεων το μάθημα που γίνεται στα σχολεία είναι για το μαθητή του 15. χωρίς εκπλήξεις, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις. Βαρετό για κάποιον που μπορεί παραπάνω, δύσκολο και άρα κάτι που τον κάνει να σταματά να προσπαθεί για κάποιον που είναι πιο κάτω...

Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω...

Ναι, τελικά δεν θα μου έκανε τπτ διαφορετικό έτσι όπως το θέτεις. Μάλλον στην ίδια σχολή θα πέρναγα και σχεδόν σίγουρα θα είχα ακριβώς τις ίδιες επιδόσεις... Αλλά δεν θα είχα περάσει 3 τουλάχιστον χρόνια από τη ζωή μου, περνώντας 6 ώρες τη μέρα σε κάτι που ένιωθα ότι είχε ελάχιστα να μου προσφέρει...

Παρεπιπτόντως να σου πω ότι όταν πήγαινα γερμανικά ένα μάθημα μας εξηγούσε πως είναι το σύστημα στα λύκεια στη γερμανία [και ότι υπάρχουν-υπήρχαν τουλ δεν ξέρω αν έχει αλλάξει!] λύκεια 3ων ταχυτήτων που πήγαινες σε αυτά ανάλογα με τις επιδόσεις σου. Απλά να πω ότι το εν λόγω σύστημα το θεωρώ πρότυπο και θα΄νομίζω ότι είναι σωστότατο. Βλέποντας [γαμπρός γερμανός και φιλόλογος] πόσα πράγματα ξέρει πάνω σε φυσική και χημεία και όταν τον ρωτάω πως τα ξέρει μου απαντάει "α, τα είχαμε κάνει στο σχολείο" πείθομαι ακόμα περισσότερο :)

μπορει να χεις και δικιο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το σύστημα της Γερμανίας, είναι όντως καλύτερο, αλλά έχει ένα πολύ σημαντικό και σοβαρό μειονέκτημα : αναγκάζει τα παιδιά σε ηλικία 12 , αν θυμάμε καλά χρόνων, να αποφασίσουν για την υπόλοιπη ζωή τους. Έτσι τις περισσότερες φορές την απόφαση την παίρνουν οι γονείς. Αυτά απο την δασκάλα Γερμανικών μου που είναι Γερμανίδα και άρα ξέρει το σύστημα καλά υποθέτω.
Οχι εδω κανεις τρομερο λάθος ....Οταν τελειωσεις την τέρτατη τάξη του αντιστιχου δημοτικου (την τελευταια δηλαδη). Οι καθηγητες αποφασιζουν που θα πας, οχι εσυ ουτε οι γονεις :). Βεβαια αν επιλεξουν οτι πρεπει να πας στο realschule (ή [SIZE=-1]Mittelschule) , δηλαδή στο δεύτερης τάξης σχολείο, έχεις την δυνατότητα να πας στο πρώτο τάξης σχολείο, δηλαδη στοτο gymnasium, αλλά είναι σίγουρο οτι θα αποτύχεις εκει. Για αυτό το λόγο τελικά οι γνώμη των καθηγητών παίζει τεράστιο ρόλο.

Τέλος να ξέρεις οτι αν είσαι πολύ χάλια μαθητής και αποφασίσεις να πας στο real ή gymnasium το πιο πιθανων είναι να μην σε δεχτούν

[/SIZE]
3ων ταχυτήτων που πήγαινες σε αυτά ανάλογα με τις επιδόσεις σου
Σε μερικα κρατίδια , το καθε κρατίδιο έχει στην ουσια το δικο του σύστημα εκπαιδευσης, υπάρχει και ένα τέταρτο σχολείο ... το ανάμεικτο το οποιο περιλαμβάνει τα τρία σχολεία μόνο που εκεί διαλέγεις το επίπεδο των μαθημάτων
[SIZE=-1]

[/SIZE]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top