FCE Vs ECCE

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
το ECCE το θεωρώ πολύ πιο εύκολο λόγω της δομής του(όλα πολλαπλής επιλογής). Η πολλαπλή επιλογή σου δίνει το πλεονέκτημα αν κατι δεν το γνωρίζεις να κάνεις μια επιλογή στην τύχη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Past papers όχι αλλα υπαρχει ενα sample test εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
υπαρχουν πουθενα past papers του michigan?
Επίσης αν θες να συγκρίνεις το FCE με το ECCE κάνε και ένα Past paper του FCE εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Past papers όχι αλλα υπαρχει ενα sample test εδω.
οκ ευχαριστώ!
Επίσης αν θες να συγκρίνεις το FCE με το ECCE κάνε και ένα Past paper του FCE εδώ.
βασικα του fce εχω δει πολλα.. :) thanks παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eπίσης το "εύκολο" είναι υποκειμενικό.Για άλλον ειναι εύκολο να απαντάει σε multiple choice και σε άλλον να κάνει παράγωγα και transformations.Όλα γενικά ειναι στο επίπεδο Β2 του Common European Freamwork of Languages.Όλα δηλαδη έχουν περιπου το ίδιο επιπεδο.
Αν και νομίζω πως το Cambridge FCE έχει άλλο prestige χωρις να σημαινει πως ειναι και παλούκι.Όλα θέμα format είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Ρε παιδιά το ECCE το παιρνούσα από την D senior που είχα κάνει past papers, είναι εξαιρετικά πανεύκολο. Το FCE έχει ανώτερο επίπεδο δυσκολίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Φιλε μου ειναι υποκειμενικο.Βασικα το πολλαπλης επιλογης γενικα μπορει να ειναι πιο "βατα"(καχρηστικα το λεω αλλα τέσπα) απο τα transformations.Αλλο να βαλεις A,B,C στο ECCE Listening και αλλο να κανει multiple matching και gap-filling στο FCE.Που ακομα και το Κεμπριτζ εχει πολλαπλή επιλογή.Αρα αντικειμενικα ειναι ισαξια τουλαχιστον στο δημοσιο.Εμενα αμα ρωτησεις θα σου πω πως το Κεμπριτζ εχει περισσοτερο πρεστιζ.
Υποκειμενικα η δυσκολία διαφέρει!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalexios

Νεοφερμένος

Ο alexalexios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εγω δεν το εχω δωσει ουτε το ενα ουτε το αλλο...αλλα απο τα samples που εχω λυσει φετος....παρατηρω οτι
στο ECCE παντα....ξερω το σωστο αλλα με δελεαζουν και οι υπολοιπες πιθανες απαντησεις και στο τελος συνηθως
επιλεγω λαθος...ενω στο FCE ειμαι παντα σιγουρος για την απαντηση μου...!!!
ξερω πως ακουγεται λιγο περιεργο...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
παντως και εγω στα sample tests στο ECCE τα πηγα καλυτερα απο το FCE , οχι και τεραστια διαφορα βεβαια αλλα νταξει. πιστευω οτι εχει πολυ πιο ευκολο reading και γραμματικη απλως το προβλημα ειναι οτι δεν μπορεις να δεις πως ειναι το λεξιλογιο στις κανονικες εξετασεις αφου δεν υπαρχουν past papers. και φυσικα λεγεται οτι ειναι πολυ πιο δυσκολο απο το sample test. τουλαχιστον στο FCE ξερω πως ακριβως θα ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
παντως και εγω στα sample tests στο ECCE τα πηγα καλυτερα απο το FCE , οχι και τεραστια διαφορα βεβαια αλλα νταξει. πιστευω οτι εχει πολυ πιο ευκολο reading και γραμματικη απλως το προβλημα ειναι οτι δεν μπορεις να δεις πως ειναι το λεξιλογιο στις κανονικες εξετασεις αφου δεν υπαρχουν past papers. και φυσικα λεγεται οτι ειναι πολυ πιο δυσκολο απο το sample test. τουλαχιστον στο FCE ξερω πως ακριβως θα ειναι.

Ρε παιδιά έχει past papers εγώ έχω βρει πολλά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παναγιωτης97

Νεοφερμένος

Ο παναγιωτης97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
δινω φετος το Μαιο lower αλλα δεν ξερω πιο να δωσω. δυσκολευομαι περισσοτερο στο reading και στο listening
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΤΖΟΥΚΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΤΖΟΥΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
βασικα εσυ ποιο θελεις να δωσεις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παναγιωτης97

Νεοφερμένος

Ο παναγιωτης97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ecce
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bane

Νεοφερμένος

Ο bane αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά. Έψαχνα πληροφορίες και εγώ για lower και first certificate και έπεσα πάνω σε αυτό το post. Να πω την αλήθεια διαβάζοντας τα μηνύματα αγχώθηκα λίγο. Ντάξει τώρα νομίζω δε είναι τόσο τρομερά τα πράγματα για το επίπεδο Β2. Δηλαδή τι να πει ο άλλος που δίνει advance (C1) και proficiency (C2); Έχω δώσει ήδη το KET που είναι Α2 και ήταν τόσο εύκολο που ντρεπόμουν να πω πως το πέρασα! Νομίζω πως αν κανείς ακολουθεί με τη σειρά όλα τα επίπεδα εξετάσεων είναι κάπως πιο βολικό. Το PET (C1) πάντως ήταν αρκετά πιο σοβαρό τεστ και τώρα θα γραφτώ για τις εξετάσεις του Μαϊου για το FCEfS. Υποτίθεται ότι πλέον το first certificate είναι κάπως πιο εύκολο για τους εφήβους σε σχέση με πρώτα, γι αυτό και προσθέσανε στο τέλος το fS δηλαδή for schools. Θεματολογία και λοιπά πιο βατή και ταιριαστή για αυτές τις ηλικίες.
Οπότε ψηφίζω δαγκωτό FCEfS.
Αν επιτρέπεται για όσους διαβάζουν επιπλέον από το φροντιστήριο και άλλα βιβλία να γράψω κάποιες από τις καλύτερες σειρές, που κατά τη γνώμη μου βοηθούν πάρα πολύ για όσο το δυνατό καλύτερο αποτέλεσμα. Ντάξει δε νομίζω να είναι διαφήμιση, αφού έτσι κι αλλιώς είναι παγκοσμίως γνωστά αυτά τα βιβλία.
Λοιπόν παιδιά για πολύ καλή προετοιμασία προσωπικά πήρα δύο σειρές:
1. Complete First Certificate
Πολύ καλή σειρά από το πανεπιστήμιο του Cambridge, με βιβλίο μαθητή, καθηγητή και βιβλίο εργασιών και με ξεχωριστό πρόγραμμα για τον υπολογιστή για πολύ γραμματική. Συνοδεύεται και από CDs, για τέλεια προετοιμασία στο listening
2. Countdown to First Certificate
Σε αντίθεση με το παραπάνω αυτή η σειρά είναι γραμμένη από το πανεπιστήμιο της Οξφόρδης ο μόνιμος εδώ και αιώνες ανταγωνιστής του Cambridge. Η σειρά αυτή περιέχει ότι και η παραπάνω εκτός από το πρόγραμμα του υπολογιστή. Όμως είναι κάπως πιο μοντέρνα, όπως τουλάχιστον υποστηρίζουν με θέματα νεανικά για να αφομοιώνεται καλύτερα από τις εφηβικές ηλικίες.
3. Tα βιβλία του Cambridge με τα φύλλα από τις επίσημες εξετάσεις από τις προηγούμενες χρονιές αλλά με τις απαντήσεις και με CDs. Έχουν κυκλοφορήσει πάρα πολλά. Εγώ έχω δύο. Εδώ από μια σελίδα από τις εκδόσεις του πανεπιστημίου https://www.cambridge.org/gb/elt/cat...t/pricing/isbn/item6794430/?site_locale=en_GB
Αυτά για αρχή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top