Πανεπιστήμιο Μακεδονίας:Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής vs Οικονομικών Επιστημών vs Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Δε γνωρίζω πολλά πράγματα για το ΔΕΤ, ίσως να σου κάνει αν σου αρέσει και η πληροφορική (έχω καταλάβει πως ασχολείται αρκετά με αυτό το στοιχείο), καλό θα είναι να το ψάξεις.

Αλλιώς ΟΔΕ, δε ρισκάρεις να επιλέξεις κάτι συγκεκριμένο και εξειδικεύεσαι στη συνέχεια. Είναι καλή επιλογή.

Καλή επιτυχία!

Ευχαριστώ πολυ φιλε που ασχοληθηκες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ φιλε που ασχοληθηκες!

Να'σαι καλά, ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε (με όσες γνώσεις διαθέτουμε). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
λοιπον θα ηθελα να μου πειτε ποιο τμημα του ΟΠΑ ειναι η ιδανικοτερη επιλογη για καποιον ο οποιος θελει να κανει στην συνεχεια ενα μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακα! Ευχαριστω εκ των προτερων..
ΛΟΧΡΗ, εχεις (ή τουλαχιστον ειχες οταν ημουν εγω) μαθημα ναυτηλιακων στο προγραμμα σπουδων και μπορεις να παρεις συστατικη απο καθηγητη που κανει το μαθημα. Βασικα, γιατι δεν πας ΠΑΠΕΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
ΛΟΧΡΗ, εχεις (ή τουλαχιστον ειχες οταν ημουν εγω) μαθημα ναυτηλιακων στο προγραμμα σπουδων και μπορεις να παρεις συστατικη απο καθηγητη που κανει το μαθημα. Βασικα, γιατι δεν πας ΠΑΠΕΙ?

Δεν ξερω φοβαμαι να εξειδικευτω κατευθειαν μηπως μετα ειμαι πολυ περιορισμενος οσο αναφορα τις επιλογες μου για εργασια. Αλλα πολυ πιθανο να παω κιολας. Απλα ελεγα μηπως πηγαινα κανα ΔΕΤ ή κανα ΛοΧρη πρωτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Στα περισσότερα τμήματα του ΟΠΑ μπορείς να πάρεις μαθήματα από άλλα τμήματα του πανεπιστημίου ως μάθημα επιλογής. Ακόμη και αν δεν πας λόχρη, μπορεις να πάρεις (υποθέτω) το μάθημα των ναυτιλιακών ως επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Χτες εδωσα το τελευταιο μου μαθημα για τη σχολη πολιτικων επιστημων κ δημοσιας διοικησης (πολιτικο νομικης) και καιρο τωρα σκεφτομαι τι θα κανω στη συνεχεια.
Εχω καταληξει ατο να ακολουθησω τα οικονομικα χωρις ομως να εχω και πραγματικη εικονα του αντικειμενου.
Θελω λοιπον να κανω τις εξης ερωτησεις ( αν και οταν βρω χρονο θα κανω μια ερευνα προσωπικα και θα επανελθω).
Α) Να παω για δευτερο πτυχιο πανω στα οικονομικα ή να συνεχισω με μεταπτυχιακο
Να αναφερω πως δεδομενου του οτι απο επιλογη πολης υπαρχει μονο η πατρα εκει υπαρχει μονο το οικονομικο τμημα με 1 μονο μεταπτυχιακο πανω στην Εφαρμοσμένη Οικονομική & Ανάλυση Δεδομένων και εχω βρει και ακομα 1 μεταπτυχιακο στο τμημα διοικησης επιχ. Με τιτλο Δίπλωμα Ειδίκευσης στη «Διοίκηση Επιχειρήσεων - (ΜΒΑ)» στις ακόλουθες κατευθύνσεις:

Μ.Δ.Ε. Διοίκησης Επιχειρήσεων με εξειδίκευση στο Μάνατζμεντ,
Μ.Δ.Ε. Διοίκησης Επιχειρήσεων με εξειδίκευση στο Μάρκετινγκ,
Μ.Δ.Ε. Διοίκησης Επιχειρήσεων με εξειδίκευση στη Χρηματοοικονομική-Τραπεζική, και
Μ.Δ.Ε. Διοίκησης Επιχειρήσεων με εξειδίκευση στη Διεθνή Επιχειρηματικότητα.
ποια ειναι η διαφορα των 2 μεταπτυχιακων αυτων;
Β) αν μπορει καποιος να μου πει τη διαφορα αναμεσα σε οικονομικα τμηματα, λογιστικης-χρηματοοικονομικα-τραπεζικα τμηματα και γενικα ποσα τμηματα υπαρχουν (σε ολη τη χωρα) σχετικα με οικονομικα και ποιες οι διαφορες τους και τι μπορεις να κανεις απο το καθενα.

Ξερω οτι ζηταω πολλα και θα μου πεις ψαξτο και λιγο μονη σου αλλα επεσα τυχαια πανω σε αυτο το θεμα οποτε ειπα ας το γραψω σε περιπτωση που μπορει καποιος να μου πει κατι. :) επισης ειδα ακομα και στη πρωτη σελιδα ερωτησεις σαν τη δικη μου αλλα σε καποια εχουν περασει 5 χρονια και μπορει να εχει αλλαξει κατι. Επισης μπαινω απο κινητο και δεν ειναι ευκολο να τα διαβασω τωρα. Θα το κανω οταν βρω χρονο. Αν μπορει καποιος να βοηθησει εστω επιγραμματικα θα του ημουν υποχρεη.. Ευχαριστω!:angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Δεν ξερω φοβαμαι να εξειδικευτω κατευθειαν μηπως μετα ειμαι πολυ περιορισμενος οσο αναφορα τις επιλογες μου για εργασια. Αλλα πολυ πιθανο να παω κιολας. Απλα ελεγα μηπως πηγαινα κανα ΔΕΤ ή κανα ΛοΧρη πρωτα
Αν φοβασαι την εξειδικευση, τοτε γιατι δεν φοβασαι και το ΛΟΧΡΗ που ειναι ενα εξειδικευμενο τμημα?
Δεν ξερω το προγραμμα σπουδων του ΠΑΠΕΙ στα ναυτιλιακα, αλλα δεν νομιζω να κανεις επι 4 χρονια κατι εξειδιεκευμενο στο θεμα, πιστευω οτι μαλλον ειναι πιο κοντα σε ΛΟΧΡΗ με μεγαλυτερη εμφαση στον κλαδο ναυτιλιας.

Στα περισσότερα τμήματα του ΟΠΑ μπορείς να πάρεις μαθήματα από άλλα τμήματα του πανεπιστημίου ως μάθημα επιλογής. Ακόμη και αν δεν πας λόχρη, μπορεις να πάρεις (υποθέτω) το μάθημα των ναυτιλιακών ως επιλογή.
Τουλαχιστον απο ΛΟΧΡΗ μπορουσες να παρεις συγκεκριμενα μαθηματα απο συγκεκριμενα τμηματα σε συγεκριμενα εξαμηνα και οχι ο,τι σου αρεσει. Απ'οσο θυμαμαι ομως απο ΟΔΕ εχεις πολυ μεγαλυτερη ευελιξια στο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Αν φοβασαι την εξειδικευση, τοτε γιατι δεν φοβασαι και το ΛΟΧΡΗ που ειναι ενα εξειδικευμενο τμημα?
Δεν ξερω το προγραμμα σπουδων του ΠΑΠΕΙ στα ναυτιλιακα, αλλα δεν νομιζω να κανεις επι 4 χρονια κατι εξειδιεκευμενο στο θεμα, πιστευω οτι μαλλον ειναι πιο κοντα σε ΛΟΧΡΗ με μεγαλυτερη εμφαση στον κλαδο ναυτιλιας.

ΛοΧρη ειναι επισης εξειδικευμενο αλλα κανεις χρηματοοικονομικα σε ολοκληρη την οικονομια ενω απο την αλλη πλευρα στο παπει μονο ναυτιλιακα. Δεν ξερω. Για το ΔΕΤ τι εχεις να πεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Αν φοβασαι την εξειδικευση, τοτε γιατι δεν φοβασαι και το ΛΟΧΡΗ που ειναι ενα εξειδικευμενο τμημα?
Δεν ξερω το προγραμμα σπουδων του ΠΑΠΕΙ στα ναυτιλιακα, αλλα δεν νομιζω να κανεις επι 4 χρονια κατι εξειδιεκευμενο στο θεμα, πιστευω οτι μαλλον ειναι πιο κοντα σε ΛΟΧΡΗ με μεγαλυτερη εμφαση στον κλαδο ναυτιλιας.
ΛοΧρη ειναι επισης εξειδικευμενο αλλα κανεις χρηματοοικονομικα σε ολοκληρη την οικονομια ενω απο την αλλη πλευρα στο παπει μονο ναυτιλιακα. Δεν ξερω. Για το ΔΕΤ τι εχεις να πεις?
Δεν εχω αποψη για ΔΕΤ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top