[Παλιό Σύστημα] Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ArminVanBuuren

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ArminVanBuuren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Το ΑΟΘ δινει μορια με την εννοια οτι ειναι πανευκολο και γραφεις ενα 18-20 ανετα και αν εχεις λιγοτερο μεσο ορο του 18-20 στα αλλα σου δινει μορια καθως ειναι σα να δινεις 7 μαθηματα πανελληνιες.. απλα μαθηματικα χΔ

εμενα πχ μου εδωσε 700 μορια στο 2ο-4ο το αοθ

αν σκοπευεις για 17000+ τοτε δε θα ελεγα να το ρισκαρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Άμα σου 'χει βέβαια ο καθηγητής 14 και 15 προφορικούς και γράψεις 18,8-τα τραβάς τα βυζιά σου:crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Το ΑΟΘ δινει μορια με την εννοια οτι ειναι πανευκολο και γραφεις ενα 18-20 ανετα και αν εχεις λιγοτερο μεσο ορο του 18-20 στα αλλα σου δινει μορια καθως ειναι σα να δινεις 7 μαθηματα πανελληνιες.. απλα μαθηματικα χΔ

εμενα πχ μου εδωσε 700 μορια στο 2ο-4ο το αοθ

αν σκοπευεις για 17000+ τοτε δε θα ελεγα να το ρισκαρεις
Εγω προσωπικα χ*****α για το ΑΟΘ:P:P...Τελειωσα....εδωσα.......και κατα ΠΑΣΑ πιθανοτητα περασα εκει που θελω!!!!!Αρα δεν πολυ σκαω....:whistle::whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3201209&postcount=157

(Για να καταλάβουμε όλοι πως επηρρεάζουν οι ΑΟΘ και τα υπόλοιπα πεδία, εκτός του 5ου).

Μια δοκιμή σε υπολογιστή μορίων θα πείσει τον κάθε δύσπιστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikstifler

Νεοφερμένος

Ο nikstifler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
αοθ συνεπάγεται με στατιστική συνήθως το πέρνουν άτομα που θέλουν οικονομικά δηλαδή 5ο πεδίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
To ΑΟΘ ειναι ευκολο μαθημα.....με βαση αυτα που βαζουν ως τωρα στις πανελληνιες....ανετα θα μπορουσαν να βαλουν πιο εξεζητημενα θεματα ωστε οι καλοι να γραφουν 18-20 αλλα οι υπολοιποι να πεσουν παρα πολυ.....Το οτι ειναι τοσο ευκολο βοηθα και τους θεωρητικους να περνουν σε σχολες του 5ου πεδιου.Φυσικα αυτο δεν ειναι και πολυ καλο για θετικη-τεχνολογικη καθως τα μαθηματικα κατ. και η φυσικη οσο περνανε τα χρονια δυσκολευουν , ενω τα μαθηματα θεωρητικης κατευθυνσης μενουν στασιμα η δυσκολευουν πολυ λιγοτερο ( αλλωστε ποσο δυσκολα να ειναι θεματα που βασιζονται στην αποστηθιση;Αυτος που θα διαβασει πολυ και ειναι καλος στην αποστηθιση θα γραψει ο,τι κι αν γινει )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 565231

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βσκα οποιος ενδιαφερεται για αοθ ας δει τι ποσοστο γραφει απο 18 με 20.Ειναι απιστευτα υψηλο-μαζι με την ηλεκτρολογια εχουν το μεγλυτερο ποσοστο αριστων γραπτων.(νομιζω τ ποσοστο κυμαινεται γυρω στο 40% -κοιταξτε το ομως γτ δεν ειμαι σιγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ας μιλήσουμε με στοιχεία:

Τα επίσημα στατιστικά στοιχεία για όλα τα μαθήματα βρίσκονται εδώ:
https://www.tovima.gr/files/1/2012/21/BΑΘΜΟΛΟΓΙΩΝ ΓΤΑΞΗΣ_2012.pdf

Το ποσοστό δεν κυμαίνεται γύρω στο 40%, αλλά, για τα τελευταία 4 χρόνια, από 23 μέχρι 34 τοις εκατό περίπου.

Εύκολα μπορεί κανείς να συμπεράνει ότι, ανάλογα την χρονιά, οι αριστούχοι στις ΑΟΘ είναι μερικές φορές λιγότεροι από ό,τι:

Μαθηματικά Γενικής Παιδείας, Βιολογία Θετικής, Φυσική Θετικής, Χημεία Θετικής (2009),

Βιολογία Θετικής, Χημεία Θετικής (2010),

Χημεία Θετικής, ΑΟΔΕ Τεχνολογικής (2011)

και φυσικά και λιγότεροι σε άλλα, λιγότερο δημοφιλή μαθήματα, όπως η Φυσική Γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bapctotax

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εγω που πηρα αοθ φετος στις πανελληνιες και στην κυρολεξια μου εσωσε τη ζωη!Στο 4ο πεδιο ειχα βγαλει 13.5 μορια ενω στο 5ο 15.9,δηλαδη πηρα 2000+ μορια!Αυτο εγινε γιατι εγραψα πανω απο 19 στο αοθ και 18 στα μαθηματικα γενικης που ειναι βαρυτητας στο 5ο.Οταν ειχα διαλεξει το αοθ δεν περιμενα να μου ανεβαζε κατα πολυ τα μορια,ελα ομως που τα ανεβασε.Γενικα,αν σας αρεσουν τα οικονομικα και θελετε ενα μαθημα(για την ακριβεια 2 με τα μαθηματικα γεν.) για να καλυψετε ''χαμενα μορια'' απο δυσκολα μαθηματα κατευθνησης,οπως μαθηματικα,φυσικη,αρχαια κπλ,παρτε το αοθ και δεν θα το μετανιωσετε.Δυστυχως ομως,πρεπει να δωσετε προσοχη στο αοθ γιατι ειναι ενα κομβικο μαθημα σε θεμα μοριων που δεν ειναι σωστο να παραμεληθει,καθως υπαρχει περιπτωση να σας ''κοψει τα φτερα'' αν δεν γραψετε καλα.Το αοθ σε γενικες γραμμες ειναι ευκολο μαθημα αλλα θελει ιδιαιτερη προσοχη σε καποια σημεια της θεωριας που θεωρουνται απο πολλους ''αχρηστα'' και πολυλογιες,οπως το 3 κεφαλαιο που εχει ιδιαιτερη ασκησοθεωρια και το 2ο που εχει για τη καμπυλη ζητησης.Αυτη ειναι η γνωμη μου πανω στο αοθ.
Θα ηθελα να ρωτησω,επειδη θελω να διαβασω το υπολοιπο βιβλιο του αοθ περα απο τα 5 πρωτα κεφαλαια,αν ξερετε κανενα site που να εχει σημειωσεις στα υπολοιπα κεφαλαια και ενα καλο βοηθημα που να εχει και τα 11 κεφαλαια του βιβλιου με σημειωσεις,ασκησεις κπλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Εγω που πηρα αοθ φετος στις πανελληνιες και στην κυρολεξια μου εσωσε τη ζωη!Στο 4ο πεδιο ειχα βγαλει 13.5 μορια ενω στο 5ο 15.9,δηλαδη πηρα 2000+ μορια!Αυτο εγινε γιατι εγραψα πανω απο 19 στο αοθ και 18 στα μαθηματικα γενικης που ειναι βαρυτητας στο 5ο.Οταν ειχα διαλεξει το αοθ δεν περιμενα να μου ανεβαζε κατα πολυ τα μορια,ελα ομως που τα ανεβασε.Γενικα,αν σας αρεσουν τα οικονομικα και θελετε ενα μαθημα(για την ακριβεια 2 με τα μαθηματικα γεν.) για να καλυψετε ''χαμενα μορια'' απο δυσκολα μαθηματα κατευθνησης,οπως μαθηματικα,φυσικη,αρχαια κπλ,παρτε το αοθ και δεν θα το μετανιωσετε.Δυστυχως ομως,πρεπει να δωσετε προσοχη στο αοθ γιατι ειναι ενα κομβικο μαθημα σε θεμα μοριων που δεν ειναι σωστο να παραμεληθει,καθως υπαρχει περιπτωση να σας ''κοψει τα φτερα'' αν δεν γραψετε καλα.Το αοθ σε γενικες γραμμες ειναι ευκολο μαθημα αλλα θελει ιδιαιτερη προσοχη σε καποια σημεια της θεωριας που θεωρουνται απο πολλους ''αχρηστα'' και πολυλογιες,οπως το 3 κεφαλαιο που εχει ιδιαιτερη ασκησοθεωρια και το 2ο που εχει για τη καμπυλη ζητησης.Αυτη ειναι η γνωμη μου πανω στο αοθ.
Θα ηθελα να ρωτησω,επειδη θελω να διαβασω το υπολοιπο βιβλιο του αοθ περα απο τα 5 πρωτα κεφαλαια,αν ξερετε κανενα site που να εχει σημειωσεις στα υπολοιπα κεφαλαια και ενα καλο βοηθημα που να εχει και τα 11 κεφαλαια του βιβλιου με σημειωσεις,ασκησεις κπλ;
Δύσκολα θα βρεις αναλυτικό βοήθημα για τα υπόλοιπα κεφάλαια δεδομένου ότι τα κεφάλαια αυτά δεν είναι στην ύλη του ενιαίου Λυκείου. Αν και όσα υπάρχουν, θα είναι για τους μαθητές των ΕΠΑΛ.
Στο https://economics.blogs.gr/θεματα-πανελληνιων-3/ μπορείς να δεις τις απαντήσεις των θεμάτων των ΕΠΑΛ για να μπορείς να πάρεις μια ιδέα.
Στην κατοχή μου έχω παλιές σημειώσεις από τα κεφάλαια 7 και 9, τις οποίες δεν έχω αναρτήσει στο https://economics.blogs.gr και δε γνωρίζω πώς μπορείς να τις δεις στο σύνολό τους.
Υ.Γ. Ενδιαφέρεσαι να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου ή να έχεις περισσότερα εφόδια ενόψει μελλοντικής σου εισόδου σε οικονομική σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bapctotax

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Υ.Γ. Ενδιαφέρεσαι να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου ή να έχεις περισσότερα εφόδια ενόψει μελλοντικής σου εισόδου σε οικονομική σχολή;

Ναι,μου ειχαν πει η καθηγητρια μου στο σχολειο και αλλοι οτι το βιβλιο σε καποια σημεια του που ειναι εκτος υλης θεωρουνται δεδομενα σε πολλα αει για αυτο μου προτειναν να το διαβασω οχι μονο για αυτα τα σημεια που δεν μου ειπαν ποια ειναι(!)[ αν και πιστευω οτι ειναι μερικα που εχει μερικα σαν εισαγωγη στη μακρο και το αεπ] αλλα γενικα να αποκτησω γνωσεις πανω στα οικονομικα.Ναι ενδιαφερομαι να αποκτησω γνωσεις πανω στα οικονομικα γιατι κατα 99.9% θα μπω σε αει του 5ου αρα καλυτερα να αρχιζω να σκεφτομαι...οικονομικα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Ναι εχουν δικιο σε οσα σου εχουν πει και συγχαρητηρια που σκεφτεσαι ετσι. Καλες σπουδες οπου και να περασεις.
Υ.Γ. Παντως θεωρουν περισσοτερο δεδομενες τις μαθηματικες γνωσεις σου παρα τις οικονομικες. Κατα τη γνωμη μου (αφου εχεις απορια) πιο χρησιμα ειναι τα κεφαλαια 6 7 9.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Αν κάποιοι μαθητές που έχουν ξεκινήσει την προετοιμασία τους στο μάθημα αντιληφθούν ότι το νέο σχολικό βιβλίο είναι διαφορετικό, να μην ανησυχήσουν γιατί απ' ότι φαίνεται έχει αλλάξει μάλλον μόνο το εξώφυλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασω[ij]

Νεοφερμένος

Η Βασω[ij] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
παιδια ποτε θα βγουν τα στατιστικα στοιχεια για το αοθ;; δηλαδη ποσοι το εχουν επιλεξει φετος και γενικα τι θα γινει με τις βασεις του 5ου;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Καλησπερα. Φετος θα δωσω πανελληνιες 2η φορα και δινω πρωτη φορα το ΑΟΘ. Εχω δωσει την προηγουμενη φορα το ΑΟΔΕ που ειναι καθαρη αποστιθηση. Ετσι ειναι και το ΑΟΘ? Η ειναι μαθημα κατανοησης? Πρεπει να πιανεις το νοημα η να αποστιθησεις ολες τις παραγραφους της υλης επι λεξη οπως στο ΑΟΔΕ? Οποιαδηποτε συμβουλη ως προς την μεθοδο μελετης του μαθηματος ειναι καλοδεχουμενη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderTheGre

Νεοφερμένος

Ο AlexanderTheGre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Για το θεμα 1ο,3ο,4ο ειναι καθαρα κατανοηση.για το θεμα 2ο χρειαζεται αποστιθηση -οσο γίνετε- .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
δεν χρειαζεται αυτολεξει διατυπωση αλλα καλο ειναι να μην αποκλινεις απο το βιβλιο (δλδ σε σημεια που δεν τα θυμασαι πολυ καλα θα τα διατυπωσεις προσεκτικα με δικα σου λογια,διχως ομως να παραλειψεις κατι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Ευχαριστω!
Επειδη ειδα οτι εχει και ασκησεις, πως πανε τα θεματα? Τα 2 πρωτα θεωρια και τα επομενα 2, ασκησεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
1o ΣΛ
2ο Θεωρια
3ο,4ο ασκησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
1ο: Σ/Λ
2ο: Θεωρία
3ο: Άσκηση (εφαρμογή τύπων)
4ο: Πρόβλημα

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top