Εκμάθηση γαλλικών

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Γεια σας, με λένε Γιάννη και είμαι 14 χρονών:redface:. Είμαι νέος ακόμα στο φόρουμ και είμαι μπορώ να πω ενθουσιασμένος:D. Λοιπόν, στο ψητό τώρα:P. Αν και μικρός ακόμα, έχω ήδη αρχίσει να ονειρεύομαι το μέλλον μου. Από το δημοτικό ακόμα ήμουν ο ξερόλας που δε μιλούσε για τίποτα άλλο από τι θέλει να γίνει όταν μεγαλώσει:P. Και τώρα φτάνω στη Γ' Γυμνασίου... Ενώ σε μικρότερη ηλικία άλλαζα επάγγελμα 3 φορές τη μέρα, τώρα πιστεύω ότι έχω κατασταλάξει στην ονειρική μου σχολή. Το ΤΜΗΜΑ ΔΙΕΘΝΩΝ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Το δεύτερο όνειρο μου; Να εισαχθώ στη διπλωματική ακαδημία και να γίνω στην αρχή διπλωματικός ακόλουθος, να ανεβαίνω, να ανεβαίνω και στη συνέχεια αν το θελήσει ο Θεός να κατέχω το αξίωμα του Πρέσβη. Και ενώ ξέρω ότι οι εισαγωγικές εξετάσεις είναι οι πιο δύσκολες στην Ελλάδα πίστευα ότι με σκληρή δουλειά και επιμονή θα τα καταφέρω. Μέχρι που παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα: τα γαλλικά. Για όσους δεν ξέρουν για να εισαχθείς στη Διπλωματική Ακαδημία είναι απαραίτητη η άριστη γνώση των γαλλικών και των αγγλικών. Με τα αγγλικά δεν έχω πρόβλημα. Ίσα ίσα που πιστεύω πως είναι το ατού μου. Όμως από γαλλικά δεν έχω ιδέα. Εκτός από τα αγγλικά στα οποία μπορώ να πω πως βρίσκομαι σε εξαιρετικό επίπεδο, παρακολουθώ και μαθήματα γερμανικών (μάλιστα την άλλη εβδομάδα δίνω εξετάσεις:whistle:) και γενικά είχα σκοπό μόλις τελειώσω την 3η Γυμνασίου να έχω ξεμπερδέψει και με τις ξένες γλώσσες. Αλλά δυστυχώς τώρα το ξανασκέφτομαι. Για αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας σε αυτό το θέμα, παρόλο που έχω παρακολουθήσει τις συζητήσεις στο Γαλλικά από το μηδέν. Πότε πιστεύετε πως θα έπρεπε να αρχίσω τα Γαλλικά; Θα έχω άραγε αρκετό χρόνο ως φοιτητής να διαβάσω και να φτάσω στο επιθυμητό επίπεδο; Μήπως θα πρέπει να αρχίσω με το που θα πάω λύκειο ή θα χάσω μετά την επαφή με τα μαθήματα; Πόσο χρόνο χρειάζεται συνήθως για να φτάσεις κάποιος στο επιθυμητό μου επίπεδο; Είμαι πολύ προβληματισμένος:/:. Οποιαδήποτε συμβουλή θα με χαροποιούσε και βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Καταρχάς, μπράβο που είσαι συνειδητοποιημένος και γνωρίζεις τι θέλεις και τι σου αρέσει να κάνεις στο μέλλον. Σχετικά με τα γαλλικά, είναι όντως απαραίτητα για το ΔΣ. Αν δεν γνωρίζεις τη γλώσσα απταίστως, τότε το πιο πιθανόν είναι να μην καταφέρεις να εισαχθείς. Σκέψου ότι προσλαμβάνονται ως Ακόλουθοι Πρεσβείας 15 άτομα το χρόνο περίπου.

Εφόσον τώρα μπαίνεις στη Γ γυμνασίου, ξεκίνα μαθηματα Γαλλικών. Μέχρι και τη Β Λυκείου θα μπορεις να αφιερώνεις χρόνο για αυτά. Μετά τα συνεχίζεις στο πανεπιστήμιο. 3 χρόνια στο Σχολειο + 3-4 χρόνια στο Πανεπιστήμιο θα έχεις καταφέρει να φτάσεις (θεωρητικά) στο επίπεδο C2. Η συμβουλή μου: Κάνε μαθηματα μέχρι τη Β Λυκείου, στο πανεπιστήμιο πήγαινε Erasmus σε γαλλόφωνο πανεπιστήμιο και συγχρόνως κάνε μαθήματα.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Η συμβουλή σου με βοηθάει πάρα πολύ. Να 'σαι καλά.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Επίσης, βλέπε TV5 και γαλλικές ταινίες/σειρές έστω και με ελληνικούς υπότιτλους πριν καν ξεκινήσεις μαθήματα. Όσο πιο πολύ ακούς τη γαλλική γλώσσα, τόσο πιο γρήγορα και πιο εύκολα θα την μάθεις και θα την μιλήσεις και ο ίδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα. Επειδή ζω σε μια οικογένεια με 3 παιδιά και τα αδέρφια κάνουν και αυτά αρκετές δραστηριότητες όπως και εγώ, δεν νομίζω να μπορέσω να ξεκινήσω φέτος. Η μάνα μου με συμβούλεψε να ξεκινήσω του χρόνου όπου τα χρέη από τις δραστηριότητες μας θα είναι λιγότερα. Τι πιστεύεις ότι πρέπει να κάνω;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Θεωρητικά, σε 5 χρόνια θα έχεις φτάσει σε ένα επίπεδο C2. Κατά τις πρώτες δύο τάξεις του Λυκείου έχεις τη δυνατότητα να αφιερώνεις ώρες για διάβασμα και για προετοιμασία διπλωμάτων (Β1, ίσως αν τα καταφέρνεις μπορείς να πάρεις και το Β2). Βλέπε από τώρα γαλλικές σειρές/ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους και βλέπε TV5. Εφόσον είναι οικονομικό το πρόβλημα, δεν μπορεις να κάνεις κάτι αλλο. Καλή σου επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Ευχαριστώ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top