Μηχανολόγοι Μηχανολόγοι vs Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Μπορεις αν θελεις να φτασεις σε σημειο nerdιλας που θα εκαναν τον Σελντον Κουπερ να μοιαζει αλητης μπροστα σου, η σχολη προσφερεται. Μετα το πρωτο εξαμηνο θα εχεις καταλαβει τι δουλευει για σενα και πως θα συνεχισεις. Γενικα μην ακους συμβουλες απο παλιοτερους γιατι ο καθενας ειναι διαφορετικος.
Ό,τι σημαντικότερο θα ακούσεις στη φοιτητική σου ζωή τελικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechaniceng

Νεοφερμένος

Ο mechaniceng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Τσεκαρε τη σελιδα της σχολης για το ΑΠΘ, ουτε σπουδαζω εκει ουτε εχω φιλους/γνωστους για να σε βοηθησω.

Ο αριθμος των μαθηματων ειναι καπως σχετικος με την εννοια οτι μπορει δυο μαθηματα μιας σχολης, ενα αλλο πανεπιστημιο να τα συμπτυξει σε ενα μαθημα με μεγαλυτερη υλη. Κι εμεις εχουμε μεγαλη διαφορα στον αριθμο μαθηματων με το ΑΠΘ, 65-48, αλλα η αληθεια ειναι οτι σε αυτα τα 65 εχουμε και καποια που ειναι αχρηστα, καποια που κακως δεν ειναι ενωμενα με αλλα και καποια που η υλη τους ψιλοεπαναλαμβανεται.

Κοίταξε εγώ η αλήθεια είναι θέλω να αποφυγή αυτά τα άχρηστα μαθήματα. Έχω διαβάσει τα μαθήματα των ΜΜ στο απθ και το περιεχομενο αυτών και τα συνεκρινα με αυτά των μμ στο ΕΜΠ κσι μπορω να πω οτι δεν έχουν μεγάλη διάφορα στην ύλη. Απλα στο ΕΜΠ έχουν όπως ακριβως είπες κάποια περιττά και άσχετα μαθήματα όπως κοινωνιολογία και κάτι άλλες μπούρδες.

Μπορεις αν θελεις να φτασεις σε σημειο nerdιλας που θα εκαναν τον Σελντον Κουπερ να μοιαζει αλητης μπροστα σου, η σχολη προσφερεται. Μετα το πρωτο εξαμηνο θα εχεις καταλαβει τι δουλευει για σενα και πως θα συνεχισεις. Γενικα μην ακους συμβουλες απο παλιοτερους γιατι ο καθενας ειναι διαφορετικος.

Η αλήθεια είναι οτι ο καθένας εδώ μέσα λέει οτι θέλει προβαλλοντας θετικά συνήθως την σχολή του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Κοίταξε εγώ η αλήθεια είναι θέλω να αποφυγή αυτά τα άχρηστα μαθήματα. Έχω διαβάσει τα μαθήματα των ΜΜ στο απθ και το περιεχομενο αυτών και τα συνεκρινα με αυτά των μμ στο ΕΜΠ κσι μπορω να πω οτι δεν έχουν μεγάλη διάφορα στην ύλη. Απλα στο ΕΜΠ έχουν όπως ακριβως είπες κάποια περιττά και άσχετα μαθήματα όπως κοινωνιολογία και κάτι άλλες μπούρδες.



Η αλήθεια είναι οτι ο καθένας εδώ μέσα λέει οτι θέλει προβαλλοντας θετικά συνήθως την σχολή του

Δεν ειναι μονο το μαθημα επιλογης αχρηστο, ειναι και οι φυσικες που κανουμε :P

Δεν εννοω συμβουλες για επιλογη σχολης. Εννοω συμβουλες αφου εχεις μπει στη σχολη. Πως να διαβαζεις, ποτε να παρακολουθεις, τι μαθηματα επιλογης να παρεις κ.ο.κ. Ο καθενας μας εχει μια διαφορετικη "προσεγγιση" και εν τελει αν ακολουθεις πιστα τις συμβουλες των παλιοτερων μπορει να την πατησεις.

Εγω δεν παινευω τη σχολη μου παντως, σε αρκετα μηνυματα μου την εχω θαψει :whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top