Φαρμακευτική vs Βιολογικό

MK Notch

Νεοφερμένος

Ο MK Notch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μπορείς να γκουγκλάρεις Δημόκριτο, Παστέρ, Ακαδημία Αθηνών, Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών, Φλέμινγκ, ΙΤΕ-ΙΜΒΒ, εργαστήρια βιολογικών τμημάτων, εργαστήρια βασικού-βιοιατρικού τομέα σχολών επιστημών υγείας. Θα βρεις πολλούς βιολόγους με εργαστήρια γενετικής/μοριακής/κυτταρικής/αναπτυξιακής βιολογίας.
Από την άλλη, δε γνωρίζω ενδελεχώς πού μπορούν να απασχοληθούν οι φαρμακοποιοί, πέρα από το φαρμακείο, το οποίο η κοπέλα που έφτιαξε το θέμα λέει πως δεν την ενδιαφέρει. Σίγουρα σε κάποια ερευνητικά εργαστήρια, με μικρότερο εύρος πιθανών επιλογών από τους βιολόγους(λάβε υπ'οψιν πως τα αντικείμενα που ανέφερα πριν δεν αποτελούν ούτε τη μισή βιολογία), και στη φαρμακοβιομηχανία, που δε γνωρίζω εάν και πόσο είναι ανεπτυγμένη στην Ελλάδα.
Εν τέλει, δε θεωρώ ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά. Αν θες βιολογικό αλλά όχι εκπαίδευση, και αν θες φαρμακευτική αλλά όχι φαρμακείο, οι δυνατότητες είναι εξίσου περιορισμένες στην Ελλάδα(όχι ανύπαρκτες πάντως). Ένα πλεονέκτημα που βρίσκω στο βιολογικό, είναι το ότι πρόκειται για βασική επιστήμη, κ,αι προσφέρει μεγαλύτερο εύρος πεδίων εξειδίκευσης. Επειδή όμως η φαρμακευτική είναι πιο γκλαμουράτη σχολή, οι περισσότεροι παραβλέπουν τις δικές της δυσχερείς προοπτικές, και επικεντρώνουν σε αυτές της βιολογίας, λες και η ανεργία στην Ελλάδα δεν είναι μεγαλύτερη του 50% συνολικά στη νεολαία, λες και είναι λίγοι οι πτυχιούχοι οποιουδήποτε αντικειμένου που ζουν στην ανασφάλεια εξαρτώμενοι από voucher κι από εσπα, και το πρόβλημα το έχουν μόνο οι βιολόγοι. Σε όποια σχολή κι αν περάσει κανείς, θα νιώσει απογοητεύσεις και θα συναντήσει δυσκολίες. Το θέμα είναι να γουστάρει το αντικείμενο για να μπορέσει να την παλέψει καλύτερα. Σταματήστε λοιπόν να παρουσιάζετε τη βιολογία σαν καταβόθρα που οδηγεί τα παιδιά που την επιλέγουν στην καταστροφή. όλοι λίγο πολλοί με τα ίδια προβλήματα θα βεθούν αντιμέτωποι μετά το πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ναι αλλα MKNotch είναι αλλιώς να τελειώνεις μια επιστήμη που έχει μεγάλη επισφάλεια λόγω ασαφούς ερευνητικής καριέρας (σημειώνω παρακάτω) και μιας πιο ευέλικτης επιστήμης που δίνει κάπως πιο σαφείς επιλογές χωρίς να σημαίνει ότι την εποχή που διανύουμε υπάρχουν αυτές και για τις δυο πλευρές. Θα ήθελα να σημειώσω ότι οι περισσότεροι υποψήφιοι Τμημάτων με ερευνητικό προφίλ έχουν παντελή άγνοια για την έννοια της ακαδημαϊκής έρευνας ή και της εφικτής προσέγγισης.

Όλοι μας θέλουμε το καλύτερο δυνατό. Αξιοζήλευτες ερευνητικές καριέρες. Δυο τρία μεταπτυχιακά, πέντε έξι διδακτορικά και εφόσον το λέει και η μόδα, κάνουμε και 4-5 postdoc για συλλογή. Όμως η κάθε επιστήμη έχει συγκεκριμένο ρεπερτόριο και όχι αυτό που θα θέλαμε να έχει. Η επιστήμη δεν σχεδιάστηκε με προσωπικά κριτήρια. Πέρα από το ειρωνικό χιούμορ, καλό είναι να έχουμε πραγματική διάσταση της καθημερινότητας. Μπορεί η Βιολογία να μην αποτελεί καταβόθρα αλλά δεν θεωρώ επαρκές επιχείρημα "σπούδασε κάτι με μοναδική διέξοδο το εξωτερικό, σε κάποιο ερευνητικό ινστιτούτο". Υπάρχει ένα νοητικό χάσμα σ' αυτή τη σκέψη και δεν έχει να κάνει με "μειωτικά" σχόλια. Το λέω, για να σε προλάβω. Σαφώς και όλοι κάτι κάνουν. Όμως τα αξιοπρεπώς καλά (δεν μιλάω για αξιοζήλευτα) τα κάνουν λίγοι σε κάθε επιστήμη...πόσο μάλλον σε research-based επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MK Notch

Νεοφερμένος

Ο MK Notch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μπορεί η Βιολογία να μην αποτελεί καταβόθρα αλλά δεν θεωρώ επαρκές επιχείρημα "σπούδασε κάτι με μοναδική διέξοδο το εξωτερικό, σε κάποιο ερευνητικό ινστιτούτο".

Ούτε εγώ το θεωρώ επαρκές, γι αυτό και ουδέποτε το χρησιμοποίησα. Αν κοιτάξεις στο προηγούμενο ποστ μου, θα δεις ότι μιλάω μόνο για Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelyyyn

Νεοφερμένος

Η evelyyyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα. Να ξεκαθαρίσω ότι είναι η πρώτη φορά που αποφάσισα να εγγραφώ σε κάποιο φόρουμ, και αφορμή γι αυτό αποτέλεσε ο απερίγραπτος βαθμός ανακρίβειας και η απουσία λογικής συνοχής σε αυτό το ποστ. Μπήκα στον κόπο να ρίξω μια ματιά και σε άλλα topics σχετικά με τις βιολογικές σχολές, και συνάντησα πολλές παρόμοιες απαντήσεις. Ως τελειόφοιτος βιολογίας λοιπόν, που παρόλο που δέχθηκε, όπως όλοι όσοι ψήνονταν ως λυκειόπαιδα για βιολογία, την απαιτούμενη παραπληροφόρηση με σκοπό τη μεταστροφή από αυτήν την επιλογή, δεν είχε την ...τύχη να "ακούσει" την κατασυκοφάντηση εναντίον της συγκεκριμένης επιστήμης που γίνεται από κάποιους σε αυτό το φόρουμ, κι έτσι κατάφερε να μείνει πιστός στην προτίμησή του, οφείλω να παραθέσω κι εγώ την άποψή μου, ώστε ακόμα κι αν είναι αργά για να βοηθήσει τον topic starter, τουλάχιστον να αποτρέψει μελλοντικούς υποψηφίους από το να πάρουν τοις μετρητοίς αυτά που λέγονται εδώ.

Ξεκινάμε λοιπόν. Η γνωστή καραμέλα για το εργαστήριο μικροβιολογίας. Ναι, είναι αλήθεια, οι βιολόγοι στην Ελλάδα δεν έχουν το δικαίωμα να ανοίξουν μικροβιολογικό εργαστήριο που θα εκτελεί βιοπαθολογικές μελέτες για μικροοργανισμούς στον άνθρωπο. Κακό αυτό. Εκεί όμως τελειώνει η ιστορία.
Ο poster όμως, έχοντας ακούσει κάπου την παραπάνω πληροφορία, ευθύς αμέσως κάνει μια τεράστια γενίκευση, λέγοντας, όχι ότι ο βιολόγος δε μπορεί να ανοίξει εργαστήριο μικροβιολογικών βιοπαθολογικών μελετών, αλλά ότι ο βιολόγος δε μπορεί ΓΕΝΙΚΑ να ανοίξει εργαστήριο μικροβιολογίας. Δηλαδή, πως δε μπορεί ο βιολόγος να έχει εργαστήριο που μελετά τους μικροβιακούς πληθυσμούς του εδάφους, του αέρα, των υδάτινων οικοσυστημάτων, των φυτών, των ζώων, ή εργαστήριο το οποίο ασχολείται με μοριακή βιολογία/γενετική μικροοργανισμών, με τη γενετική τους τροποποίηση, με τη χρήση τους ως μέσα παραγωγής βιογενών/βιοδραστικών προϊόντων. Κάτι τέτοιο όμως δεν ισχύει. Όλα αυτά είναι μικροβιολογία, και όλα αυτά μπορεί μια χαρά να τα κάνει ο βιολόγος. Το μόνο που δε μπορεί να κάνει, είναι ανάλυση του μικροβίων ανθρώπων ασθενών. Επίσης, ο βιολόγος μπορεί να δουλέψει σε ερευνητικά εργαστήρια πανεπιστημίων ή ερευνητικών κέντρων, τα οποία μελετούν θέματα σχετικά με μικροοργανισμούς. Μπορεί δηλαδή να κάνει αυτό που λέμε "έρευνα" στη μικροβιολογία. Δεν προκύπτει από πουθενά το συμπέρασμα λοιπόν πως ο βιολόγος δε μπορεί να ασχοληθεί με μικροβιολογία, ή να έχει ακόμα και δικό του εργαστήριο.
Έλα όμως που ο poster έχει έναν ακόμα μεγαλύτερο άσσο στο μανίκι του. Κάνει μια ακόμα, απείρως μεγαλύτερη γενίκευση, και βασιζόμενος σε ένα μόνο επιχείρημα, που όπως είπα ήδη, είναι λανθασμένο, καταλήγει στο συμπέρασμα πως ο βιολόγος θα είναι πάντα μη ανεξάρτητος και βοηθός των γιατρών!! Αν όμως είχε φροντίσει να ελέγξει την ακρίβεια των λεγομένων του, πριν τα δημοσιοποιήσει, και πήγαινε σε sites εργαστηρίων σχετικών με βιολογία, και κοίταζε τα βιογραφικά των μελών τους, θα έβλεπε, πως στην πλειοψηφία, τόσο οι πάσης φύσεως απασχολούμενοι στο εργαστήριο, όσο και οι επικεφαλείς των ερευνητικών ομάδων, είναι βιολόγοι! Δεν υπάρχει κανένας γιατρός πάνω από το κεφάλι τους! Άρα, και πάλι δεν προκύπτει από πουθενά το ότι οι βιολόγοι είναι σκυλάκια των γιατρών. Συγκεκριμένα, κανείς δεν είναι σκυλάκι κανενός, και κανείς δεν κάθεται σε κανενός το κεφάλι. Απλά τα εργαστήρια προφανώς θα έχουν κάποιον επικεφαλή, που θα έχει το γενικό συντονισμό, και θα συνεργάζεται με τα υπόλοιπα μέλη του εργαστήριου. Συνεργασία λέγεται, όχι κάθισμα στο κεφάλι, και είναι λογικό ο καθένας να αναλαμβάνει μεγαλύτερες ευθύνες, όσο μεγαλύτερη εμπειρία έχει. Τώρα, στις περισσότερες περιπτώσεις ο επικεφαλής θα είναι βιολόγος, σε κάποιες θα είναι γιατρός, σε κάποιες χημικός, σε κάποιες μαθηματικός, κα. Δεν ευνοείται ένας κλάδος έναντι άλλου, απλά, προφανώς, αφού μιλάμε για εργαστήρια βιολογικού περιεχομένου, είναι λογικό πως η πλειοψηφία θα είανι βιολόγοι, γιατί είναι το δικό τους αντικείμενο.
Άρα, άμα έχουμε πλήρη άγνοια για ένα θέμα, δεν την επιδεικνύουμε προκειμένου να πάρουμε κόσμο στο λαιμό μας. Μπορεί η σιωπή μας να είναι πιο χρήσιμη.
Κια προς τον topic starter, και όποιον άλλο βρεθεί στη θέση του: αφήστε τους να λένε. Η βιολογία δεν είναι ακούγεται το ίδιο ελκυστική όσο άλλες πιο κλασσικές σχολές στο μέσο Έλληνα, κι αυτός είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο θα αποδοκιμάσουν την επιλογή σας. Μην καθορίσετε τη ζωή σας με βάση τις προκαταλήψεις τπου καθενός. Διαλέξτε αυτό που γουστάρετε. Η δουλειά σας θα τρώει το μισό χρόνο της ζωής σας, και δεν αξίζει για χάρη του καθενός στενόμυαλου να γεμίσετε τη μισή ζωής σας με κάτι που δε σας γεμίζει και δεν ταιριάζει στο χαρακτήρα σας. Άμα θέλετε τη βιολογία, επιμείνετε στη βιολογία, και δε θα απογοητευτείτε.
Σε αγαπώ!!!! Ως 4οετής φοιτήτρια βιολογίας έχω βαρεθεί να ακούω να υποτιμάνε τη σχολή ή την μετα επαγγελματική μας αποκατάσταση και να μη εοχυν ιδέα. Ναι το να είσαι βιολόγος στην Ελλάδα δεν είναι, στο μυαλό πολλών, το ίδιο αναγνωρισμένο ή φυσιολογικό με το να είσαι πχ φαρμακοποιός, οδοντίατρος. Δεν είναι εξοικειωμένοι εννοώ με το επάγγελμα του βιολόγου, δε γνωρίζουν τι κάνει και νομίζουν πως α σε φροντιστήρια θα εισια μόνο. Οπότε και εγώ έμεινα πιστή στην αγάπη μου για τη βιολογία, μια πραγματικα τόσο ενδιαφέρουσα επιστήμη που βσου δίνει τη δυνατότητα να ασχοληθείς με 15 διαφορετικούς κλάδους. Κάπου θα βρεις το δρόμο σου.
 

Giannis_19

Νεοφερμένος

Ο Giannis_19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Κανένας καλός δεν χάνεται. Οι περισσότεροι που θα προσπαθήσουν να σε αποτρέψουν από το να κάνεις αυτό που αγαπάς, είναι μίζεροι, ημιμαθείς, καχύποπτοι μέχρι αηδίας και ζηλιάρηδες. Δεν αντέχουν το γεγονός ότι θα ασχοληθείς με κάτι που θα σου αρέσει και που θα είσαι κάλος σε αυτό. Ο καθένας βέβαια έχει την άποψη του, από εκεί και πέρα το τι θα κάνει ο άλλος είναι προσωπική του υπόθεση. Για παράδειγμα, έχω διαβάσει κάπου να λέει κάποιος ότι φαρμακοποιός αξίζει να γίνει κανείς αν διαθέτει δικό του φαρμακείο από την στιγμή που οι μισοί και παραπάνω στην σχολή δεν έχουν το budget για να πάρουν μόνο την άδεια. Δηλαδή όσοι σπουδάζουν στην φαρμακευτική, τα έχουν όλα έτοιμα, όλοι τους έχουν δικό τους φαρμακείο; Αν είναι έτσι, τότε δεν αξίζει να σπουδάζει η πλειοψηφία.
 

evelyyyn

Νεοφερμένος

Η evelyyyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Κανένας καλός δεν χάνεται. Οι περισσότεροι που θα προσπαθήσουν να σε αποτρέψουν από το να κάνεις αυτό που αγαπάς, είναι μίζεροι, ημιμαθείς, καχύποπτοι μέχρι αηδίας και ζηλιάρηδες. Δεν αντέχουν το γεγονός ότι θα ασχοληθείς με κάτι που θα σου αρέσει και που θα είσαι κάλος σε αυτό. Ο καθένας βέβαια έχει την άποψη του, από εκεί και πέρα το τι θα κάνει ο άλλος είναι προσωπική του υπόθεση. Για παράδειγμα, έχω διαβάσει κάπου να λέει κάποιος ότι φαρμακοποιός αξίζει να γίνει κανείς αν διαθέτει δικό του φαρμακείο από την στιγμή που οι μισοί και παραπάνω στην σχολή δεν έχουν το budget για να πάρουν μόνο την άδεια. Δηλαδή όσοι σπουδάζουν στην φαρμακευτική, τα έχουν όλα έτοιμα, όλοι τους έχουν δικό τους φαρμακείο; Αν είναι έτσι, τότε δεν αξίζει να σπουδάζει η πλειοψηφία.
Μπορείς να μου λύσεις την απορία πόσο περίπου κοστίζει η άδεια φαρμακείου?😂😂 Γιατί το ακούω συνέχεια και το εχω απορία αλλά δε το βρίσκω στο ίντερνετ
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Μπορείς να μου λύσεις την απορία πόσο περίπου κοστίζει η άδεια φαρμακείου?😂😂 Γιατί το ακούω συνέχεια και το εχω απορία αλλά δε το βρίσκω στο ίντερνετ
Από 20.000€ και πάνω. Μέση τιμή αδειας σε καλό σημείο στην Αθήνα (όχι κέντρο και μπροστά από νοσοκομείο εννοείται) γύρω στα 50.000€. Το ποσό ακούγεται μεγάλο αλλά ο ετησιος τζίρος των φαρμακείων είναι υπερπολλαπλασιος αυτού (ελαχιστος τζιρος για να μην έχεις πλεόνασμα εξόδων είναι 300.000€, μετά από αυτό το ποσό είναι όλα κέρδη. Μεγάλα φαρμακεία έχουν τζίρο που ουτε τολμω να το πω δημοσίως (πάνω από εκατομμύριο) οπότε το δάνειο (αν χρειαστείς να πάρεις) το ξεπληρώνεις πολύ γρήγορα.
Ρεαλιστικός στόχος για κάποιον που δεν έχει έτοιμο φαρμακείο αν δουλέψεις κάποια χρόνια και μετά σηκώσεις δάνειο. Βέβαια υπάρχουν και άλλες δυνατότητες να μειώσεις το ποσό (συνεργασίες, επιδοτήσεις κτλ κτλ).
Και που να δεις τα μικροβιολογικά εργαστήρια πόσο κοστίζουν...
 

evelyyyn

Νεοφερμένος

Η evelyyyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Από 20.000€ και πάνω. Μέση τιμή αδειας σε καλό σημείο στην Αθήνα (όχι κέντρο και μπροστά από νοσοκομείο εννοείται) γύρω στα 50.000€. Το ποσό ακούγεται μεγάλο αλλά ο ετησιος τζίρος των φαρμακείων είναι υπερπολλαπλασιος αυτού (ελαχιστος τζιρος για να μην έχεις πλεόνασμα εξόδων είναι 300.000€, μετά από αυτό το ποσό είναι όλα κέρδη. Μεγάλα φαρμακεία έχουν τζίρο που ουτε τολμω να το πω δημοσίως (πάνω από εκατομμύριο) οπότε το δάνειο (αν χρειαστείς να πάρεις) το ξεπληρώνεις πολύ γρήγορα.
Ρεαλιστικός στόχος για κάποιον που δεν έχει έτοιμο φαρμακείο αν δουλέψεις κάποια χρόνια και μετά σηκώσεις δάνειο. Βέβαια υπάρχουν και άλλες δυνατότητες να μειώσεις το ποσό (συνεργασίες, επιδοτήσεις κτλ κτλ).
Και που να δεις τα μικροβιολογικά εργαστήρια πόσο κοστίζουν...
Δε πίστευα ότι θα ήταν τόσο ακριβή η άδεια σοκ. Βέβαια για αυτό που λες ότι τα ξεχρεωμουν γρήγορα... Είναι η μητέρα μου βοηθός φαρμακοποιού και έχουμε στενή σχέση με το αφεντικό της μιλάμε, τα έξοδα είναι τεράστια και θέλει 20 χρόνια να ξεχρεωσει το δάνειο του και έχει και το ενοίκιο επίσης πανάκριβο. Και είναι 50 χρονών ο άνθρωπος.δςν άνοιξε τώρα εννοώ. Και το φαρμακείο σε κεντρικότατο σημείο στο Πειραιά. Επίσης έχουμε φτάσει σε σημείο που σε κάθε στενό έχεις 3 φαρμακεία. Βλέπω πολλά μικρά να κλείνουν. Και γενικά στατιστικές μελέτες δείχνουν πως δεν πρέπει να ανοίξουν άλλα φαρμακεία γιατί τα ήδη υπάρχοντα υπερκαλύπτουν τον πληθυσμό...
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Δε πίστευα ότι θα ήταν τόσο ακριβή η άδεια σοκ. Βέβαια για αυτό που λες ότι τα ξεχρεωμουν γρήγορα... Είναι η μητέρα μου βοηθός φαρμακοποιού και έχουμε στενή σχέση με το αφεντικό της μιλάμε, τα έξοδα είναι τεράστια και θέλει 20 χρόνια να ξεχρεωσει το δάνειο του και έχει και το ενοίκιο επίσης πανάκριβο. Και είναι 50 χρονών ο άνθρωπος.δςν άνοιξε τώρα εννοώ. Και το φαρμακείο σε κεντρικότατο σημείο στο Πειραιά. Επίσης έχουμε φτάσει σε σημείο που σε κάθε στενό έχεις 3 φαρμακεία. Βλέπω πολλά μικρά να κλείνουν. Και γενικά στατιστικές μελέτες δείχνουν πως δεν πρέπει να ανοίξουν άλλα φαρμακεία γιατί τα ήδη υπάρχοντα υπερκαλύπτουν τον πληθυσμό...
Θα συμφωνήσω για τον τεράστιο αριθμό των φαρμακείων στην Ελλάδα. Παλιά δυστυχώς δεν υπήρχε σωστη διανομή αδειών ανά πληθυσμό με αποτέλεσμα να βλέπουμε αυτό που λες "κάθε στενό τρία φαρμακεία", τώρα άρχισαν να είναι πιο αυστηρά αλλά θα πάρει αρκετό καιρό να εξισορροπηθουν τα πράγματα.

Το ενοίκιο όπως σωστά λες είναι τεράστιο διότι βρίσκεται σε πολύ κεντρικό σημείο του Πειραιά.

Η διαφορά των παλιών φαρμακοποιών είναι ότι έπαιρναν δυστυχώς, ΤΕΡΑΣΤΙΑ δάνεια (οι αδειες στο κέντρο πάνε και 100.000€) γιατί νόμιζαν ότι η οικονομία της Ελλάδας θα ήταν πάντα σαν τα χρόνια του ΠΑΣΟΚ. Σκάει η κρίση και πλέον τα φαρμακεία πρέπει μόνα τους να αγοράσουν το εμπόρευμα (παλιά υπήρχε άλλο σύστημα αγοράς όπου δεν τα πλήρωνε εξ ολοκλήρου η επιχείρηση).
Οι νέοι φαρμακοποιοί έχουν βρει τον εξαιρετικό τρόπο να πωλούν καλλυντικά και παραφαρμακα μέσω ηλεκτρονικού εμπορίου, πράγμα που τους έχει αυξήσει τρομερα τα έσοδα.
Όμως ένας 50,60ρης φαρμακοποιός προφανώς δεν θα μπορέσει εύκολα να ασχοληθεί με ηλεκτρονικό εμπόριο, αν σκεφτούμε ότι οι περισσότεροι δεν ξέρουν να χρησιμοποιούν καλά ούτε τον υπολογιστή τους, εκτός αν πάρει νέο/νέα βοηθό.

Επειδή το φαρμακείο πέρα από χώρος εξυπηρέτησης ασθενών είναι και επιχείρηση, πρέπει να προσέχεις πολύ για τα εσοδα-εξοδα και πως θα πάρεις περισσότερα έσοδα (τα αγαπημένα μας καλλυντικά και βιταμίνες, παραφαρμακα). "Χειρότεροι" επιχειρηματίες διατηρούν οριακά την επιχείρηση. Αλλοι "καλύτεροι ' κάνουν τρομερά πράγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
νόμιζαν ότι η οικονομία της Ελλάδας θα ήταν πάντα σαν τα χρόνια του ΠΑΣΟΚ.
ΠΑΣΟΚ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΙΚΑ ΣΑΝ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗΣ ΘΕΟΣ

Ειδικός επί του θέματος δεν είμαι αλλά ξέρω πως άμα φτιάξεις φαρμακείο και αποκτήσεις φήμη θα βγάλεις καλά λεφτά...πολύ καλά λεφτά...
Εμάς στη πόλη που μένω ένας ξεκίνησε με ένα μικρό φαρμακείο το 2009 και τώρα το έχει επεκτίνει και έχει ανοίξει και άλλα 2 που πάνε εξίσου πολύ πολύ καλά...
Βέβαια παίζει ρόλο και η εξαιρετική εξυπηρέτηση που σου προσφέρει κάθε φαρμακείο...
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
ΠΑΣΟΚ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΙΚΑ ΣΑΝ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗΣ ΘΕΟΣ

Ειδικός επί του θέματος δεν είμαι αλλά ξέρω πως άμα φτιάξεις φαρμακείο και αποκτήσεις φήμη θα βγάλεις καλά λεφτά...πολύ καλά λεφτά...
Εμάς στη πόλη που μένω ένας ξεκίνησε με ένα μικρό φαρμακείο το 2009 και τώρα το έχει επεκτίνει και έχει ανοίξει και άλλα 2 που πάνε εξίσου πολύ πολύ καλά...
Βέβαια παίζει ρόλο και η εξαιρετική εξυπηρέτηση που σου προσφέρει κάθε φαρμακείο...
Είναι πολύ ανθρωποκεντρικό επάγγελμα. Πρέπει να κερδίσεις τον πελάτη. Δεν αρκεί να έχεις απλά καλό βαθμό πτυχίου. Αν σου έρχεται ο άλλος στο φαρμακείο και του λες μονίμως "αχ δεν το έχω τώρα, να σου κρατήσω την συνταγή να στο φέρω αύριο;" Ε προφανώς χάνεις τον πελάτη-ασθενη και χάνεις και το χρήμα. Ο άνθρωπος τώρα το θέλει το φάρμακο όχι όταν θυμηθείς εσύ να το φέρεις στην αποθήκη σου (και εννοώ τα γνωστά φάρμακα όχι αυτά που θέλουν πάντα παραγγελία)
Εγώ ξέρω ανάλογη ιστορία φαρμακείου ψείρα (και όταν λέω ψείρα εννοώ μπουντρούμι) πιθανόν το παιδί δεν είχε οικονομική δυνατότητα για μεγαλύτερο χώρο. Όταν λοιπόν άρχισε να γίνεται διάσημο στην Ελλάδα το ηλεκτρονικό εμπόριο καλλυντικών και παραφαρμακων ήταν από τα πρώτα φαρμακεία που μπήκαν στο παιχνίδι. Με γρήγορη και καλή εξυπηρέτηση λοιπόν κατέληξε από την ψείρα να έχει δύο φαρμακεία και 2 αποθήκες 1.000τμ η καθεμία για να υποστηρίξει την επιχείρηση του ηλεκτρονικού.

Αν παίξεις σωστά βγάζεις πολύ καλά λεφτά
 

evelyyyn

Νεοφερμένος

Η evelyyyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Παρόλαυτα εγώ γιατί έχω ακούσει να λένε κάποιοι φαρμακοποιοί ότι χάσανε πολλά λεφτά οτνα ασχολήθηκαν με το ηλεκτρονικό εμπόριο? Ξέρετε τίποτα για αυτό?
Σίγουρα πάντα κάποιοι στο ίδιο επάγγελμα θα γίνουν πολύ πετυχημένοι με καλά λεφτά , αλλά θα μείνουν σε μια πιο average κατάσταση.
Απλά αν είσαι ένας νέος φαρμακοποιός και θέλεις να ανοίξεις δικό σου φαρμακείο και δεν έχεις οικονομικό background από τους γονείς σου, μου φαίνεται τόσο τρομακτικό το να πάρεις δάνειο 50.000 Ευρώ μόνο για την άδεια και ούτε εγώ ξέρω αλλά πόσα δεκάδες ή εκατοντάδες χιλιάρικα για να ανοίξεις το φαρμακείο, να το ανακαινίσεις κτλ. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει με επιδοτήσεις και αυτά αλλά σίγουρα δεν θα μπορέσει ο καθένας να πάρει. Τώρα αν έχεις φαρμακείο από τους γονείς σου και έχεις και στάνταρ πελάτες είσαι ο καλύτερος του χωριού
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Παρόλαυτα εγώ γιατί έχω ακούσει να λένε κάποιοι φαρμακοποιοί ότι χάσανε πολλά λεφτά οτνα ασχολήθηκαν με το ηλεκτρονικό εμπόριο? Ξέρετε τίποτα για αυτό?
Αμέ! Θα σου πω:
1. Για να ανοίξεις ηλεκτρονικο φαρμακείο πρέπει να φτιάξεις προφανώς την σελίδα. Την σελίδα θα στην φτιάξει πληροφορικαριος. Θα πρέπει να πληρώσεις και συστήματα ασφαλείας για την ασφάλεια των πελατών κατά την πληρωμή. Ο πληροφορικαριος λοιπόν μπορεί να ζητήσει και 2.000-3.000€. Μέσω κοβιντ υπήρχε επιδότηση από το κράτος για τα έσοδα αυτού

2. Η επιλογή κούριερ. Η επιλογή κούριερ γίνεται ανάλογα με συμβόλαια ανά αριθμό πακέτων. Ισχύουν οι τιμές της εκάστοτε κούριερ εταιρίας. Εδώ λοιπόν είναι το μεγαλύτερο ρίσκο. Ένα συνηθισμένο πακέτο είναι 250 δέματα το μήνα. Αν εσύ στείλεις πάνω από 250 δέματα παραγγελίες έχεις βγει κερδισμένος. Αν έχεις λιγότερα από 250 δέματα τον μήνα ΧΑΝΕΙΣ γιατί τα λεφτά η κούριερ δεν στα γυρνά πίσω!


δάνειο 50.000 Ευρώ μόνο για την άδεια και ούτε εγώ ξέρω αλλά πόσα δεκάδες ή εκατοντάδες χιλιάρικα για να ανοίξεις το φαρμακείο, να το ανακαινίσεις κτλ.
Ε προφανώς δεν σηκώνεις δάνειο τόσο πολύ. Μαζεύεις μόνη σου μέσω δουλειάς κάποιο ποσό. Επίσης 50.000€ είναι μια νορμάλ τιμή για μια επιχείρηση. Ένα σουβλατζίδικο θέλει γύρω στα 25.000€ να το ανοίξεις, δεν θα θέλει το φαρμακείο κάποια περισσότερα;

Τα έπιπλα τα βρίσκεις και μεταχειρισμένα σε πολύ καλή τιμή (και με 2-3.000€)
Γενικά βγαίνει. Ακούγεται τρομακτικό αλλά πάρεις ρεαλιστικές οικονομικές αποφάσεις βγαίνει μια χαρά
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Παρόλαυτα εγώ γιατί έχω ακούσει να λένε κάποιοι φαρμακοποιοί ότι χάσανε πολλά λεφτά οτνα ασχολήθηκαν με το ηλεκτρονικό εμπόριο? Ξέρετε τίποτα για αυτό?
Σίγουρα πάντα κάποιοι στο ίδιο επάγγελμα θα γίνουν πολύ πετυχημένοι με καλά λεφτά , αλλά θα μείνουν σε μια πιο average κατάσταση.
Απλά αν είσαι ένας νέος φαρμακοποιός και θέλεις να ανοίξεις δικό σου φαρμακείο και δεν έχεις οικονομικό background από τους γονείς σου, μου φαίνεται τόσο τρομακτικό το να πάρεις δάνειο 50.000 Ευρώ μόνο για την άδεια και ούτε εγώ ξέρω αλλά πόσα δεκάδες ή εκατοντάδες χιλιάρικα για να ανοίξεις το φαρμακείο, να το ανακαινίσεις κτλ. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει με επιδοτήσεις και αυτά αλλά σίγουρα δεν θα μπορέσει ο καθένας να πάρει. Τώρα αν έχεις φαρμακείο από τους γονείς σου και έχεις και στάνταρ πελάτες είσαι ο καλύτερος του χωριού
Το ηλεκτρονικο φαρμακειο θα ειναι ο θανατος του φαρμακοποιου και οταν και αν το προωθησει η οποια κυβερνηση δεν θα αναφερεται σε εσενα αλλα σε καποια πολυεθνικη.

Βεβαια υπαρχει και η αμυνα οπου οι 70-80ρηδες ( αυτοι ειναι οι βασικοι πελατες φαρμακειου) δεν αρεσκονται ή δεν ξερουν απο υπολογιστες ουτε τους εμπιστευονται.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Και σε λοιπές χώρες του εξωτερικού που υπάρχει ηλεκτρονικό εμπόριο δεν βλέπω να έχει πεθάνει η δουλειά.. άλλο να αλλάξει η επιχειρησιακη ιδιοκτησία και ο τρόπος επικοινωνίας με τον ασθενή και άλλο να λες για θάνατο επαγγέλματος. Ο φαρμακοποιός πάντα θα είναι εκεί. Οι βοηθοί του μάλλον κινδυνεύουν με την αυτοματοποιηση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top