Είναι εφικτό να μπω στην Ιατρική από Θεωρητική Κατεύθυνση;

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Η Ιατρικη αλεξανδρουπολης(ο λογος που ξαναδινω) η Ψυχολογια Κρητης.
συγνωμη τι κατευθυνση εισια γιατι η ψυχολογια και η ιατρικη ειναι σε τελειως διαφορετικα πεδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
συγνωμη τι κατευθυνση εισια γιατι η ψυχολογια και η ιατρικη ειναι σε τελειως διαφορετικα πεδια

Ειμαι θεωρητικη με μαθημα επιλογης βιολογια.

Ξερω τι μου γινεται,μην ανησυχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Ειμαι θεωρητικη με μαθημα επιλογης βιολογια.

Ξερω τι μου γινεται,μην ανησυχεις.
αφου ξερεις τι σου γινεται προφανως ξερεις οτι γιανα εχιε λεπιδες να περασεις ιατιρκη λαπολης θα πρεπεπει να γραψει το απολυτο 20 σε ολα τα μαθηματα

απλα επειδη λες οτι ξαναδινεςι για να περασει ςιατιρκη μου φανηκε παραξενο να εισαι θεωρητικη και να ξαναδινεις ενω δεν υπαρχει ουτεμια πιθανοτητα να περασεις ιατιρκη.αν κανω ναποιο λαθος παιδια σχετικα με το σε ποιο πεδιο βρισκετια η ιατρικη να με διορθωσετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Ουτεμια; Καλά,εγώ έχω δει να περνάνε πάντως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Από γενική σειρά δύσκολο εγχείρημα ακούγεται... Πρέπει να γράψεις παντού τέλεια και να ελπίζεις ότι στην θετική θα μπουν πιο δύσκολα.. Όμως ακόμα και με τα φετινα παλούκια , η βάση της Αλεξ/πολης ήταν 18.450 περίπου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Από γενική σειρά δύσκολο εγχείρημα ακούγεται... Πρέπει να γράψεις παντού τέλεια και να ελπίζεις ότι στην θετική θα μπουν πιο δύσκολα.. Όμως ακόμα και με τα φετινα παλούκια , η βάση της Αλεξ/πολης ήταν 18.450 περίπου..
18504 για την ακριβεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Γεια σας παιδια.Για οσους/οσες επιθυμουν να μπουν ιατρικη απο θεωρητικη κατευθυνση,ειναι εφικτο αλλα αρκετα δυσκολο.Φετος μπηκα ιατρικη απο θεωρητικη κατευθυνση.Ειμαι 26 ετων και εδωσα πανελληνιες απο εσπερινο λυκειο.Η αληθεια ειναι,για να το επιτυχεις,ειδικα απο πρωινο,δεν φτανει να εισαι ενας αριστος θεωρητικος,αλλα πρεπει να σταθεις και αρκετα τυχερος κατα την βαθμολογηση των γραπτων σου απο τους διορθωτες.Αν και εγω φοιτησα σε εσπερινο λυκειο 2 χρονια,δωσαμε τα ιδια θεματα και μαλιστα πρωι μαζι με τα πρωινα λυκεια.Το λεω σε περιπτωση που καποιος εχει σκοπο να παει εσπερινο για να εχει ευκολοτερη προσβαση.Μεγα λαθος πλεον.Οι θεσεις για ιατρικη απο νυχτερινο,ειναι μετρημενες στα δαχτυλα.8 ολες και ολες.Δεν δικαιουμαστε στρατιωτικες ιατρικες.Και φανταστειτε οτι απο τα 1200 ατομα (συνολικα καπου τοσοι εσπερινοι δινουν απο ολη την Ελλαδα)μπορει οι 50+ απο αυτους να εχουν βαλει ιατρικη πρωτη επιλογη..Οποτε γινεται μεγαλη σφαγη για αυτες τις 8 θεσεις.Για να λεμε του στραβου το δικιο,φετος δεν δηλωσαν ιατρικες οι εσπερινοι,καθως δεν ειναι και πολυ attractive επιλογη πια.Προτιμησαν τις ολιγοχρονες σπουδες που προσφερουν διαφορα ΤΕΙ που δινουν επισης και πολυ καλη-και πανω απ ολα γρηγορη-αποκατασταση.Ετσι μπηκα και γω ιατρικη,φυσικα οχι με 18.000+ μορια,καθως μου αφαιρεθηκαν αρκετα(μορια) εξαιτιας του πεδιου που ειχα επιλεξει.Εχω να πω μονο πως βιολογια γενικης εγραψα 19,2 πραγμα που με βοηθησε τα μεγιστα στον βαθμο του 3ου πεδιου.Οχι οτι ειναι δυσκολο μαθημα,απλως το αναφερω.Εχω παγωσει την φοιτηση και θα αρχισω τον Οκτωβριο του 2013.Για διαφορους λογους.Και για να προλαβω επισης να κανω τα απαραιτητα ιδιαιτερα(χημεια,βιολογια).Δεν ειναι αδυνατον κατα την γνωμη μου καποιος θεωρητικος να μην καταφερει να τελειωσει την ιατρικη.Θελει βεβαια οπωσδηποτε ιδιαιτερα μαθηματα για να μαθει βασικα πραγματα.Το βασικο για αυτην την σχολη πιστευω πως ειναι η μνημη.Αν διαθετεις καλη μνημη,ειναι μεγαλο ατου.Το μυαλο του ανθρωπου ειναι φτιαγμενο για να μαθαινει.Το μονο που λειπει απο τους περισσοτερους ειναι το πεισμα και υπομονη.Επισης κατα την γνωμη μου,δεν υπαρχει "θετικος,θεωρητικος,τεχνολογικος"εγκεφαλος.Ενας εγκεφαλος μπορει να μαθει τα παντα.Απλως ασχολουμαστε με αυτο που μας ελκυει περισσοτερο.Τα παιδια που μπαινουν απο πρωινο και γραφουν 18.000+,χαιρουν τον τεραστιο σεβασμο μου.Οχι γιατι εγραψαν μονο αριστα,αλλα γιατι ειχαν την τεραστια ωριμοτητα,16-18 ετων να ειναι τοσο συνειδητοποιημενα και να γνωριζουν απο αυτην την ηλικια τι θελουν να γινουν(το μεγαλυτερο ποσοστο των παιδιων).Το οτι τα πιεσε ισως λιγο και ο μπαμπας με την μαμα να γινουν γιατροι η δικηγοροι,δεν αναιρει στο ελαχιστο την μεγαλη τους επιτυχια,καθως τα παιδιακια εγραψαν-οχι οι γονεις.Και αυτο που λενε οτι τους πηγαιναν τους κουβαδες για να χεζουν,καθως δεν εβγαιναν απο το δωματιο τους ουτε για αυτο,τα ρισπεκταρω ακομα περισσοτερο!Εγω ηθελα να γινω ποδοσφαιριστης(ημουν πολυ καλος)αλλα λογω τραυματισμου στα 20 τα παραιτησα ολα.Ειχα τελειωσει το ΤΕΕ πληροφορικης,πηγα επειτα ΙΕΚ νοσηλευτικη τραυματολογια,μετα εσπερινο γενικο λυκειο 2 ετη,περασα την πρωτη χρονια που εδωσα ΤΕΙ νοσηλευτικης(επιασα και κτηνιατρικη καρδιτσας και θεσσ/νικης αλλα λογω οικονομικων εβαλα ΤΕΙ),ξαναεδωσα τον Μαιο του 2012 και μπηκα ιατρικη.Επισης κατα την διαρκεια του ΤΕΕ,ΙΕΚ,ΓΕΛ,ΤΕΙ,(και τωρα ΑΕΙ )δουλευα παντα.Οταν ημουν ΤΕΕ,παιδακι δλδ,δουλευα σε τουαλετες.Οταν πηγαινα ΓΕΛ,ειχαμε 7-11:20 μαθημα την νυχτα,και μολις σχολουσα πηγαινα security στις ερημιες μεχρι τις 7 το πρωι.Τελειωσα το εσπερινο ΓΕΛ με αριστα.Διαβαζα αρκετα.Οχι οσο ηθελα,αλλα ευτυχως εχω πραγματικα εξαιρετικη μνημη η οποια με βοηθησε απιστευτα.Ολα αυτα τα λεω για να καταλαβουν μερικοι πως τα νυχτερινα,στο 95% απαρτιζονται απο ατομα οπως εμενα.Ατομα εργαζομενα και χωρις στηριξη απο πουθενα.Ειχα και συμμαθητρια 60 χρονων.Και περασε ΑΕΙ.Μερικοι απο εμας εχουν περασει πραγματικα δυσκολη ζωη.Δικαιουμαστε ομως και εμεις σ'αυτην την ζωη μια χαρα.Και αν αυτη η χαρα ειναι η γνωση,την οποια μερικοι επιζητουμε μανιωδως,πρεπει να μας διδεται η ευκαιρια.Τωρα πως θα καταφερουμε να ανταπεξελθουμε στις σχολες,ειναι αλλο ζητημα.Το πεισμα και η πιστη παντως υπαρχει.Εν τελει,η ιστορια θα δειξει.Γενικα τα conflicts αναμεσα μας με θλιβουν.Ειτε περασεις απο πρωινο,ειτε απο εσπερινο,ειτε πας εξω να σπουδασεις,δεν εχεις κανει κατι κακο.Κυνηγας γνωση.Ας ηταν το μεγαλυτερο κακο του κοσμου αυτο.Ναι αλλα ειναι αδικια!!Φυσικα και ειναι.Γιατι ο εσπερινος και ο Ρουμανογιατρος θα σου φανε την θεση.Η αδικια υπαρχει.Ομως ο καλυτερος και ο ικανοτερος ΠΑΝΤΑ ξεχωριζει.Μονο αυτο να εχετε κατα νου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
οι βασεις των εσπερινων ομως δεν ειναι διαφορετικες (κατα πολυ - αν και οχι τοσο στις υψηλοβαθμες) απο τις βασεις των πρωινων?
επισης , αλλο ενα ερωτημα (καλοπροαιρετα) ειχες τελειωσει το σχολειο και μετα ξαναπηγες σχολειο εσπερινο και μαλιστα δυο χρονια?
συμφωνω απολυτα με το οτι εν τελει ο καλος θα αναδειχθει !
παντως για θεωρητικο απο πρωινο ειναι αρκετα ανεφικτο θα λεγα το εγχειρημα αυτο ! φετος ειδικα ειναι πιθανο καποιος να χε παραπανω ελπιδες λογω των μοριων , ομως αν παρακολουθει καποιος επισταμενα τις βασεις θα διαπιστωσει οτι συνηθως οι ιατρικες σε καθε πανεπιστημιο κυμαινονται πανω απο 18600 οποτε αυτο και μονο αναιρει ολη την προσπαθεια!
(μη μου πει καποιος οτι βλεπω το δεντρο και χανω το δασος . παντως συγχαρητηρια στην επιμονη και υπομονη που εδειξες προκειμενου να εξελιχθεις ετσι :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Θα σου απαντησω σε ολα.Αρχικα σχετικα με τις βασεις.Οπως ειπες και συ,για τις υψηλοβαθμες σχολες οι διαφορες με πρωινα ειναι μικρες.Μερικες φορες ειναι και υψηλοτερες οι βασεις στα νυχτερινα!Πχ,εχω φιλη που μπηκε με 12.200 μορια αρχαιολογια.Και φιλο που μπηκε ιατρικη με 19.200,φιλη που μπηκε νομικη με 19.100.Τωρα για τα ΤΕΙ μπορει να μπει καποιος και με 7.000 μορια...Πραγμα που γινεται και στα πρωινα.Δηλαδη να μπαινεις με κατω απο 10.000.Αλλα εχε κατα νου πως τα παιδια που ερχονται νυχτερινο,δεν ερχονται για να δωσουν πανελληνιες αλλα για να παρουν απολυτηριο.Δεν εχουν αντοχες να διαβασουν για να μπουν ΤΕΙ-ΑΕΙ,και λογω ηλικιας και λογω αλλων υποχρεωσεων.Και αν τελικα δωσουν μερικοι, γινεται επειτα απο παροτρυνση των καθηγητων.Γι'αυτο αν ανοιξεις να δεις τις βασεις εσπερινων,θα δεις οτι αν και καθε ΤΕΙ εδινε μια θεση,ειναι αδειες ολες απο την μεση και κατω. Τις υψηλοβαθμες τις καπαρωναν κυριως μικρα παιδια που προερχονταν απο πρωινο.
Για το δευτερο ερωτημα.Οταν τελειωσα το ΤΕΕ(τωρα ειναι ΕΠΑΣ) πληροφορικης,το οποιο ηταν 3 χρονια,πηγα επειτα ΙΕΚ το οποιο ηταν 2 ετη.Μετα που τελειωσα και το ιεκ,για εναν χρονο δουλεψα και δεν ασχοληθηκα με καποια σχολη.Μετα πηρα την αποφαση να γραφτω και γενικο λυκειο.Το εσπερινο γενικο λυκειο διαρκει 4 ετη.Αυτο γιατι η δευτερα ταξη αν δεν κανω λαθος,σπαει και την κανουν 2 ετη για να βγει η υλη.Εγω επειδη ειχα τελειωσει το ΤΕΕ μπορουσα να γραφτω απ'ευθειας στην τριτη ταξη.Οποτε εκανα τριτη και τεταρτη.Τα βιβλια ειναι ακριβως τα ιδια με του πρωινου.Καμια διαφορα και στην υλη.Να φανταστεις,η θεωρητικη στα νυχτερινα ειχε περυσι 2 κειμενα παραπανω υλη για πανελληνιες απ'οτι το πρωινο.!Και μαλιστα τα πιο δυσκολα(Αρδιαιος τυρρανος+Λαχεσεως λογος!).Μετα εδωσα και επιασα Κτηνιατρικες και Νομικη Κομοτηνης,αλλα και λογω οικονομικων και λογω οτι δεν μου εκαναν ιδιαιτερο "κλικ" πηγα ΤΕΙ νοσηλευτικης που ηταν διπλα σπιτι μου.Δεν φοιτησα ποτε βεβαια γιατι ξαναεδωσα τον Μαιο του 2012 και πετυχα ιατρικη.Να ενημερωσω για οποια παιδια μας διαβαζουν, οτι πλεον δεν θα μπορουν να παρουν μετεγγραφη στην τελευταια ταξη του εσπερινου...Πρεπει υποχρεωτικα να κανεις την ΤΡΙΤΗ και την ΤΕΤΑΡΤΗ!Δηλαδη αν πηγαινεις τριτη ταξη στο πρωινο και σκεφτεσαι να πας νυχτερινο για να δωσεις φετος πιο ευκολα θεματα,forget it!Τελειωσαν αυτα!Εξαλλου ασε που πλεον θα δωσεις τα ιδια θεματα και ο ανταγωνισμος για μια θεση ειναι τεραστιος.Οπως ειπα και γω,οπως ειπες και συ,ειναι δυσκολο απο το πρωινο να μπεις ιατρικη απο θεωρητικη.Εκτος αν μπεις τελευταιος με 18.300 μορια.Αν εισαι τυχερος και πεσουν πολυ οι βασεις.Γενικα οπως ειπα θελει πολυ τυχη.Αλλα ας μην ξεχναει καποιος θεωρητικος πως μπορει να μπει πανεπιστημιο νοσηλευτικης η τει νοσηλευτικης.Μετα δινεις κατατακτηριες 3 μαθηματα και μπαινεις ιατρικη η οπου αλλου θες.Ευχαριστω παντως για τα καλα σου λογια.!Και μην ξεχνατε πως στην ζωη δεν παει μπροστα μονο ο πολυ εξυπνος!Παει μπροστα και αυτος που αρπαζει τις λιγοστες ευκαιριες που ισως του δωθουν.Και αυτος που επιμενει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Για να περάσεις Ιατρική απο Θεωρητική πρέπει να τσεκουρώσουν την Θετική Κατεύθυνση ώστε να μην ξεπεράσει η τελευταία Ιατρική τα 18600.
Απο εκεί και πέρα οι ειδικές κατηγορίες βοηθάνε πάρα πολύ.
Ξέρω μια κοπέλα που μπήκε Ιατρική Αθηνών πέρσυ και δεν έπιανε ούτε Φιλολογία Αθήνας στο πεδίο της!
Και άλλο ένα κορίτσι που μπήκε απο Θεωρητική Ιατρική Αλεξ/πολης με γενική σειρά έχοντας γράψει 19.700 στο πεδίο της!

(Πέρσυ=2011)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ναι,οι ειδικες κατηγοριες βοηθανε,αλλα λιγοι εχουν τις προυποθεσεις.Οι ειδικες κατηγοριες υπαρχουν και στα πρωινα και στα νυχτερινα.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
.Εχω παγωσει την φοιτηση και θα αρχισω τον Οκτωβριο του 2013.Για διαφορους λογους.Και για να προλαβω επισης να κανω τα απαραιτητα ιδιαιτερα(χημεια,βιολογια).Δεν ειναι αδυνατον κατα την γνωμη μου καποιος θεωρητικος να μην καταφερει να τελειωσει την ιατρικη.Θελει βεβαια οπωσδηποτε ιδιαιτερα μαθηματα για να μαθει βασικα πραγματα.Το βασικο για αυτην την σχολη πιστευω πως ειναι η μνημη.Αν διαθετεις καλη μνημη,ειναι μεγαλο ατου..

Περιττό να κάνεις ιδιαίτερα αν θελεις να προετοιμαστείς αγόρασε βιβλία πανεπιστημιακά βιοχημείας και βιολογίας και διάβασε μόνος σου γιατί πολύ μκρή σχέση έχουν με την λογική του λυκειου και φυσικά πολλά δε θα μπορούν σου τα διδάξουν ούτε οι φροντιστές σου αν και καλύτερα να μην ασχοληθείς καθόλου και να αδειάσει το μυαλό σου πριν ξαναρχίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Arsonist

Νεοφερμένος

Η I ett band αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Παιδια μπηκα ιατρικη απο θεωρητικη, και μαλιστα η ευκαιρια μου δοθηκε τελευταια στιγμη. ΑΛΛΑ! Ειχα αμφιβολιες για το κατα ποσο θα μπορεσω να ανταπεξελθω. Το καλοκαιρι πριν γραφτω στη σχολη επιασα να διαβασω βιολογια κατευθυνσης. Τζαμπα πηγε. Ειδικα στο ΑΠΘ που εχουν του Alberts ειναι τοσο απλο, αναλυτικο και κατανοητο. Θα παω 4ο ετος και ουδεποτε μου ζοριστηκα.. Ισως μονο στο μαθημα Ιατρικη Φυσικη του Α εξαμηνου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top