Ποιο είναι το πιο ποιοτικό στηθοσκόπιο, ώστε να το αγοράσω για την σχολή μου;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αποφάσισα να κάνω μια επένδυση και να αγοράσω ένα στηθοσκόπιο για την σχολή μου. :D

Πρώτα από ολα όλοι μου λένε για littmann (πραγματικά δε καταλαβαίνω γιατί το λένε όλοι μήπως είναι αμερικάνικη εταιρεία και έχει καλό promotion ; ) Δε μπορώ να καταλαβω γιατί αυτή η εταιρεία έχει ουσιαστικό το μονοπώλειο (οι αλλες μάρκες θεωρούνται απο τους περισσοτερους χειρότερης ποιότητας).

Από littmann λοιπόν

Έχουμε το classic ΙΙ
αυτό έχουν οι περισσότερες ιατρικές σχολές και κάνει περίπου 70-80 ευρώ.
Έχουμε master classic
αυτό στην ουσία έχει το διάφραγμα ενσωματωμένο στο με το κώδωνα και η εναλλαγη γίνεται μέσω της πίεσης. Ακουστικά όμως είναι καλύτερο από το κλασικο; (λιγο πιο ακριβό)


Έχουμε και το litmann 3100
ηλεκτρονικό στηθοσκόπιο το οποίο αφαιρεί τα παράσινα ενώ δυναμώνει και τον ήχο που θέλουμε να ακούσουμε καθώς μπορεί και να αποθηκεύει ήχους (νομιζω) Είναι πιο ακριβο απο τα άλλα αλλά σιγουρα μαθαίνεις πιο καλά, το πρόβλημα με αυτό είναι ότι είναι ακριβό και θα το κοιτάνε οι γύρω και δε θέλω να πουλήσω μούρη. Θα προτιμούσα ένα κλασικό.

Aν ξέρετε κανέναν άλλο μπορείτε να προτείνετε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Πάρε το φτηνό, μην στο κλέψουν και μην κλαις τα λεφτά αμα χαλάσει.
Πάντως δεν είχα ιδέα ότι οι νοσηλευτές χρειάζονται στηθοσκόπια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ως νοσηλευτής χρειάστηκα το στηθοσκόπιο για τις πιέσεις. Αν και υπάρχει τεχνική και χωρίς αυτό (με την μέτρηση του σφυγμού) πιστεύω ότι χρειάζεται μεγάλη εμπειρία για να το καταφέρεις με ακρίβεια για αυτο βολευόμουνα με ένα διαφημιστικό στηθοσκόπιο.

Τώρα όμως που είμαι στην σχολη πρέπει να μάθω να κάνω διακρίσεις σε ήχους που διαφέρουν ελάχιστα σε συχνότητα και ένταση. Οι περισσότεροι φοιτητές βολεύονται με το classic II littmann για αυτό πιστεύω ότι οι περισσότεροι τελειώνουν την σχολή και δε μπορούν να κάνουν διάκριση βασικών ήχων (χρειάζεται εμπειρία για να κάνεις διάκριση με το classic ΙΙ)

Με το ηλεκτρονικό διαφορές θα είναι πιο εύκολα αντιληπτές να κατανοηθούν και αυτό σιγουρα θα με βοηθήσει αλλά είναι πανάκριβο και σίγουρα θα φοβάμει μήπως το κλέψουνε και παράλληλα θα το κοιτάνε όλοι σαν να είναι ακριβό gadget (πράγμα που δε μου αρέσει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Στα νοσοκομεία τι έχουν? Αν έχουν το φτηνό, μια χαρά, θα μάθεις πάνω στην πρακτική καλύτερα. Αν έχουν το ακριβό (πολύ αμφιβάλλω), πάλι το ίδιο. Τι σκας λοιπόν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Στο νοσοκομείο έχουν ένα στηθοσκόπιο κοινό συνήθως (classic II) αλλά δε πρόκειται να βάζω στα αυτιά μου ακουστικά που έχουν βάλει πολλοί άλλοι για λόγους υγιεινής προτιμώ να πάρω διαφημιστικό 20ευρώ ακόμα και αν δεν ακούω καθαρά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Οι περισσότεροι φοιτητές έχουν το Classic II. Εγώ είχα πάρει το Master Classic αλλά δεν έχει τραγική διαφορά. Μην πάρεις το ηλεκτρονικό, δεν είναι για φοιτητές, αλλά για καρδιολόγους. Είναι και ακριβό, θα φοβάσαι μην στο κλέψουν, θα σε κοιτάνε περίεργα οι συμφοιτητές σου και δεν αποκλείεται να σου κάνουν και (αρνητικά) σχόλια οι καθηγητές.

Το θέμα με τα στηθοσκόπια είναι όχι απλά να ακούς αλλά να καταλαβαίνεις τι ακούς. Πιστεύω πως ένα Classic ή ένα Master Classic το πολύ αρκεί για ένα φοιτητή Ιατρικής. Από εκεί και πέρα πρέπει να έχεις κάποιον πιο έμπειρο για να σου εξηγήσει τι είναι αυτό που ακούς και πρέπει να βρεις και διάφορα αρχεία ήχου που κυκλοφορούν από ακρόαση καρδιάς για να εξασκήσεις το αυτί σου.

Το Master Classic κάνει 40-50 ευρώ περισσότερο από το Classic II αν θυμάμαι καλά. Αν δεν τα λυπάσαι, πάρε το Master, αλλιώς και το Classic υπεραρκετό είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Είναι παναρκιβο το ηλεκτρονικό LITTMANN και δε χρειάζεται :( δεν ηξερα ότι είχε τόσα πολλα. Υπάρχουν στο amazon φτηνά ηλεκτρονικά αλλά θα το κοιτάνε όλοι και αυτό δε μου αρεσει. :(

https://www.amazon.com/ADC-Adscope-6...=sr_1_97?s=hpc&ie=UTF8&qid=1334744154&sr=1-97
Το master είναι σχεδιαστηκα πολύ ωραίο και πιο λεπτό. Αλλά με παρεξενεύει ότι συνδιάζει διάφραγμα και κώδωνα σε ένα κατά πόσο ακούγονται οι ψηλές και οι χαμηλές συχνότητες καλύτερα ή το ίδιο από το απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Κούλαρε ρε τσάκο, μη μας ζαλίσεις και δω. :P
Άκου ηλεκτρονικό. -.-
Πάρε ένα από αυτά που σου προτείνει η kaleidoscope και μια χαρά θα είσαι πραγματικά.
Αυτά εύχομαι να μη σου φαίνονται ακριβά γιατί έτσι κι αλλιώς είναι κάτι όντας οικονομικό που θα σου μείνει.
Κι αν γίνει καμιά στραβή και πάθει τπτ; Εσύ θα χτυπάς το κεφάλι σου μετά.
Εγώ τον φτηνό μεν στυλοφακό μου ακόμη τον κλαίω που μου έσπασε. Και τον κλαίω μόνο και μόνο γιατί ήταν ο πρώτος μου και πολύ όμορφος.
Καλή αγορά πάντως αν δεν έχεις πάρει ήδη. Είναι από τις πιο γλυκιές αγορές κάτι τέτοια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
master classic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Όταν θέλετε να αγοράσετε τώρα στηθοσκόπιο πάρτε ένα master classic το λεπτό (είναι πολύ καλύτερο από το συμβατικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Μεταξυ master classic II και classic II S.E. ποιο προτεινετε? Εφτασε η ωρα να παρω και δεν ξερω ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερο-επαρκες για εναν φοιτητη που ξεκιναει κλινικες. Εχω διαβασει χαρακτηριστικα αλλα καμια κριτικη. Οποιος μπορει ας βοηθησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μεταξυ master classic II και classic II S.E. ποιο προτεινετε? Εφτασε η ωρα να παρω και δεν ξερω ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερο-επαρκες για εναν φοιτητη που ξεκιναει κλινικες. Εχω διαβασει χαρακτηριστικα αλλα καμια κριτικη. Οποιος μπορει ας βοηθησει

To SE είναι 2 στηθοσκόπια μαζί, κανονικό και παιδιατρικό (double-sized). Είναι μια καλή επένδυση αν ξέρεις από τώρα και χωρίς καμία αμφιβολία ότι θα γίνεις παιδίατρος ή ότι θα ασχοληθείς με παιδιά και σκοπεύεις να το κρατήσεις για χρόνια. Αλλιώς κοίτα να πάρεις το φτηνότερο δυνατό, γιατί τα στηθοσκόπια είναι αναλώσιμα δυστυχώς. Το Master Classic νομίζω είναι καρδιολογικό στηθοσκόπιο. Εγώ έχω το Classic III, ένα απλό και ταπεινό :P και με έχει βολέψει πολύ.
Η Litmann την έχει δει λίγο Apple, λανσάρει συνέχεια καινούρια στηθοσκόπια και καλά εξειδικευμένα στις ανάγκες του καθενός επαγγελματία, αλλά το πελατειακό της κοινό είναι κυρίως φοιτητές που το θέλουν για ένα μιξάρισμα απ' όλα, ακρόαση πνευμόνων-καρδιάς-μεγάλων αγγείων-εντερικών ήχων. Οπότε δεν θα σύστηνα το πολύ εξειδικευμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top