Μεταπτυχιακό στην Οικονομική Ιστορία στην Ελλάδα;

Thetawaves

Νεοφερμένος

Ο Thetawaves αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω τα μέλη του forum αν γνωρίζουν κατά πόσο υπάρχει μεταπτυχιακό με θέμα την οικονομική ιστορία στην Ελλάδα. Ενώ με μια πρόχειρη αναζήτηση δεν βρίσκεις μεταπτυχιακό που να επικεντρώνεται στον κλάδο αυτό στην χώρα μας, αναρωτιέμαι αν το έχετε συναντήσει ως μάθημα σε μεταπτυχιακό οικονομικού ή ιστορικού τμήματος ώστε να μπορέσει κανείς να κάνει πτυχιακή πάνω στο θέμα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Καλησπέρα,
ο συγκεκριμένος τομέας είναι πολύ ενδιαφέρον,τουλάχιστον από τα 3 μαθήματα που έχω δει στο προπτυχιακό μου.
Στην Ελλάδα απ'οτι ξέρω δεν υπάρχει μεταπτυχιακό στον συγκεκριμένο κλάδο,στο εξωτερικό σίγουρα,με κορυφαίο πρόγραμμα αυτό το LSE.
H καθηγήτρια μας που είναι υπεύθυνη για τον τομέα οικονομικής ιστορίας,είναι πολύ πρόθυμη και ανοιχτή προς τους φοιτητές,έχοντας σπουδάσει οικονομική ιστορία στο Harvard.Αν θελήσεις το μειλ της,στείλε μου ένα pm,είμαι βέβαιος οτι θα βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Καλησπέρα,
ο συγκεκριμένος τομέας είναι πολύ ενδιαφέρον,τουλάχιστον από τα 3 μαθήματα που έχω δει στο προπτυχιακό μου.
Στην Ελλάδα απ'οτι ξέρω δεν υπάρχει μεταπτυχιακό στον συγκεκριμένο κλάδο,στο εξωτερικό σίγουρα,με κορυφαίο πρόγραμμα αυτό το LSE.
H καθηγήτρια μας που είναι υπεύθυνη για τον τομέα οικονομικής ιστορίας,είναι πολύ πρόθυμη και ανοιχτή προς τους φοιτητές,έχοντας σπουδάσει οικονομική ιστορία στο Harvard.Αν θελήσεις το μειλ της,στείλε μου ένα pm,είμαι βέβαιος οτι θα βοηθήσει.

Αν μπορεις θα με ενδιεφερε και μενα το μαιλ της.
(off topic: Nice Avatar :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thetawaves

Νεοφερμένος

Ο Thetawaves αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Καλησπέρα,
ο συγκεκριμένος τομέας είναι πολύ ενδιαφέρον,τουλάχιστον από τα 3 μαθήματα που έχω δει στο προπτυχιακό μου.
Στην Ελλάδα απ'οτι ξέρω δεν υπάρχει μεταπτυχιακό στον συγκεκριμένο κλάδο,στο εξωτερικό σίγουρα,με κορυφαίο πρόγραμμα αυτό το LSE.
H καθηγήτρια μας που είναι υπεύθυνη για τον τομέα οικονομικής ιστορίας,είναι πολύ πρόθυμη και ανοιχτή προς τους φοιτητές,έχοντας σπουδάσει οικονομική ιστορία στο Harvard.Αν θελήσεις το μειλ της,στείλε μου ένα pm,είμαι βέβαιος οτι θα βοηθήσει.

Άμα μπορείς σε παρακαλώ, δώσε μου το μέιλ της! Θα με βοηθούσε πολύ. Σε ευχαριστώ.
Στην Αγγλία πάντως υπάρχουν μεταπτυχιακά στην οικονομική ιστορία, όπως επίσης και στην Σκωτία. Το ανησυχητικό πάντως είναι η περιρρέουσα ατμόσφαιρα σχετικά με αυτόν τον κλάδο καθώς θεωρείται τα τελευταία χρόνια πως βρίσκεται σε παρακμή και αν δεν κάνω λάθος αρκετά πανεπιστήμια που στο παρελθόν διδάσκαν οικονομική ιστορία πλέον έχουν σταματήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,σόρρυ για την καθυστέρηση,έχουμε και εξεταστική..
https://www.aueb.gr/pages/prosopiko/faculty_gr_short.php?facid=1117
μπορείτε να στείλετε mail ή να τηλεφωνήσετε στο γραφείο της,προτείνω το 2ο.
Καλη επιτυχία σε ο,τι κάνετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Οικονομική και κοινωνική ιστορία ώς κλάδοι διδάσκονται στα τμήματα ιστορίας στην Ευρώπη σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top