Δύσκολο το Cambridge CPE;

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ναι, μετά με απλή μέθοδο των τριών (κάτι ήξεραν που την ονόμασαν έτσι...) βγαίνει στα 20. Το ειδα στο site.



Αυτή την έγραψα χθες :P Έγραψα ότι είμαι φοιτητής βιολογίας και συλλέγω έντομα και μετά κάνουμε στο πανεπιστήμιο γονιδιακή μελέτη για να αρχίσει ένα genome project για όλα τα έντομα, όπως και το HJP :P

(βασικά αυτή η έκθεση ήταν past paper December 2011 και έλεγε να περιγράψεις τη συλλογή κάποιου που γνωρίζεις)

το past paper του 2011 που το βρήκες??? Μήπως είναι διαθέσιμο και για εμάς, τους απόκληρους του CPE???:spasiklas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
χαχα το αγόρασα απο το british council (μην αρχίζετε να βρίζετε όλοι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εγώ άμα τα είχανε δημοσιοποιήσει τα θέματα μέσα στον Ιανουάριο/Φεβρουάριο θα μπορούσα να τα πάρω και να γράψω όλες τις απαντήσεις μου ακριβώς όπως τις είχα και στην εξέταση, ακόμα και αν ήξερα ποιές έιναι λάθος.
Μου είχαν μείνει στο μυαλό, την άλλη μέρα από την εξέταση θα μπορούσα να κάτσω να γράψω και τα instructions των θεμάτων μόνος μου :P

Αλλά τώρα πάει καιρός, και χέστηκα κιόλας, δεν ξανασχολούμαι με Αγγλικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
χαχα το αγόρασα απο το british council (μην αρχίζετε να βρίζετε όλοι).
είσαι ο άνθρωπός μου! Έχεις αγοράσει το past papers pack για το cpe? Αν ναι, ισχύει ότι τα θέματα των τελευταίων χρόνων όσο πάνε και γίνονται πιο εύκολα?(το λένε πολλοι) :hmm: Παίζει μήπως να κάνεις κανένα upload το past paper του Δεκεμβρίου του '11? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Παίζει μήπως να κάνεις κανένα upload το past paper του Δεκεμβρίου του '11?

Είναι παράνομο :)

Αν ναι, ισχύει ότι τα θέματα των τελευταίων χρόνων όσο πάνε και γίνονται πιο εύκολα?(το λένε πολλοι)

Όχι, το reading του περσινού Μαϊού ήταν πιο δύσκολο από κάποιων άλλων χρόνων. Επίσης, παρατηρώ φέτος μια γενικότερη δυσκολία σε πολλά πτυχία του cambridge (βλ. IELTS). Σκέψου ότι είμαστε και οι τελευταίοι που δίνουμε το κλασικό proficiency...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Take a look at the Reading part and then comment on what I said.
Έχω δώσει ΣΙ-ΠΙ-Ι και πιστεύω πως το μέρος του λεξιλογίου είανι το πιο δύσκολο, απλά επειδή έχει το γκράμμαρ+ κλόουζ που είναι γελοία είναι δύσκολο να κοπείς απ αυτό. Το ριντινγκ δεν είναι κάτι σπουδαίο, μέτρια δυσκολία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
εχεις δώσει ECPE θες να πεις, επειδή το grammar, cloze, voc υπαρχουν ως ξεχωριστά μέρη μόνο στο ECPE. Εκεί όντως, το reading δεν έχει καποια ιδιαίτερη δυσκολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Tο έχω πάρει μέσα σε 9 μήνες από το lower, πέρσι. Ή εγώ είμαι σαΐνι, ή σε τρομοκρατούν δίχως λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Tο έχω πάρει μέσα σε 9 μήνες από το lower, πέρσι. Ή εγώ είμαι σαΐνι, ή σε τρομοκρατούν δίχως λόγο.

Ή είναι φυσιολογική η περίπτωσή σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Είναι παράνομο :)



Όχι, το reading του περσινού Μαϊού ήταν πιο δύσκολο από κάποιων άλλων χρόνων. Επίσης, παρατηρώ φέτος μια γενικότερη δυσκολία σε πολλά πτυχία του cambridge (βλ. IELTS). Σκέψου ότι είμαστε και οι τελευταίοι που δίνουμε το κλασικό proficiency...
να το στείλεις με mail???:angel:
Βασικά, θα δώσουν και το Δεκέμβριο, απλώς οι απόψεις διείστανται σχετικά με αυτό το θέμα. Κάποιοι λένε ότι θα είναι πιο δύσκολα, επειδή είναι απ'τα τελευταία και λόγω κρίσης, και κάποιοι ότι θα είναι πιο εύκολα, πάλι επειδή είναι τα τελευταία, όσο πάνε και γίνονται πιο εύκολα και τέλος, εξαιτίας του σχετικά μικρού αριθμού υποψηφίου. Τι να σου πω κι εγώ, δεν ξέρω, ελπίζω να είναι βατά, τουλάχιστον!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
λόγω κρίσης

Ναι γιατί το Cambridge από την Ελλάδα ψάχνει να βρει λεφτά

Δλδ τα θέματά μας θα είναι τα προτελευταία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ναι γιατί το Cambridge από την Ελλάδα ψάχνει να βρει λεφτά

Δλδ τα θέματά μας θα είναι τα προτελευταία;
Υπάρχει ενδεχόμενο να είνια πιο δύσκολα θέματα για να ξαναδώσουν κάποιοι υποψήφιοι, αν και εγώ προσωπικά δεν το πολυπιστεύω......
Μάλλον θα είναι τα προτελευταία στην Ελλάδα, γιατί στο εξωτερικό υπάρχουν κι άλλες ημερομηνίες εξετάσεων πριν βγει το καινούργιο CPE το 2013.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Υπάρχει ενδεχόμενο να είνια πιο δύσκολα θέματα για να ξαναδώσουν κάποιοι υποψήφιοι, αν και εγώ προσωπικά δεν το πολυπιστεύω......

Ε καλά, αυτό είναι κλασικό, δλδ πάντα λεγόταν, όχι μόνο για αυτές τις εξετάσεις...

Οψόμεθα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ένας γνωστος μου,αποφασισε να δωσει CPE computer-based,και απο οτι καταλαβα,δεν δινεις καθολου γραπτα,και η ολη διαδικασια πραγματωνεται μεσω Η/Υ.

''New computer-based option for March 2013

From March 2013 you can choose to take your Cambridge English: Proficiency exam on a computer.''

Ξέρει κανεις παραπανω πληροφοριες,ή εχει δωσει ο ιδιος σε computer-based διαδικασια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπερδεμενος2

Νεοφερμένος

Ο Μπερδεμενος2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δύσκολη ερώτηση που απαιτεί σίγουρα ωριμότητα και αρκετά καλό υπόβαθρο στην γλώσσα.Θυμασαι περίπου τι είχες απάντηση στα αγγλικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γουλιέλμος

Νεοφερμένος

Ο Γουλιέλμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Στην ιστοσελίδα αναφέρεται ότι η εξέταση μπορεί να γίνει είτε με το συμβατικό τρόπο (γραπτώς) είτε σε ηλεκτρονικό υπολογιστή. Η μόνη διαφορά είναι ότι όλα γίνονται σε υπολογιστή και όχι γραπτώς (τα θέματα είναι ίδια, ο τρόπος αξιολόγησης ίδιος κ.ο.κ.). Η εξέταση διενεργείται σε ειδικά κέντρα, τα οποία δυστυχώς και σπανίζουν, τουλάχιστον στη δική μου πόλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top