Αν δεν είχατε ανάγκη τα χρήματα θα δουλεύατε;

Αν δεν είχατε ανάγκη τα χρήματα θα δουλεύατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
  • Θα εξακολουθούσα να δουλεύω κανονικά όπου ήδη είμαι.

    Ψήφοι: 3 15.0%
  • Θα ξεκινούσα κάτι δικό μου/θα άλλαζα δουλειά.

    Ψήφοι: 10 50.0%
  • Θα σταματούσα εντελώς να δουλεύω.

    Ψήφοι: 7 35.0%
  • Δεν ξέρω/ κουμπάκιας.

    Ψήφοι: 0 0.0%

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αν είχα τόσα χρήματα που θα μου εξασφάλιζαν ανετη ζωή κτλ και πάλι δεν θα παρατούσα τις σπουδές μου, απλά θα έφευγε το άγχος : τί θα κάνω μετά το πτυχίο&μεταπτυχιακό. Επίσης θα ανακουφιζόμουν και θα άνοιγα απ ευθείας δικό μου ιατρείο απ το να υπομείνω τον κάθε λούλη προϊστάμενο με ψυχολογικά προβλήματα και ανοργασμική γυναίκα και σπάταλη ερωμένη.

Έδιτ : επειδή πιστεύω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων έχουν μία τάση και αγάπη στη νωθρότητα και την σπατάλη (ατ τάημς ορ ολ δε τάημ), δεν θα σταματούσα τη δουλειά μου ή τις σπουδές μου, γιατί κατά 90% θα με έπαιρνε η μπάλα της απληστίας ή της νωθρότητας μέημπι :o !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Φυσικα και δεν θα δουλευα..Θα κοιμομουν καλα το πρωι(αυτο το πρωινο ξυπνημα δεν το αντεχω με τιποτα) και μετα θα ασχολιομουν με διαφορα χομπυ..Οπως μουσικη,βιβλια,dvd,βολτες και θα δοκιμαζα μπας και εβρισκα το ταλεντο μου..Θα πηγαινα σε μαθηματα θεατρου,ζωγραφικης,yoga,kick boxing, γενικα οτι μου ερχοταν στο μυαλο..Θα εκανα πολλα πολλα ταξιδια στα πιο απιστευτα μερη του κοσμου..

Αν μετα απο ολα αυτα ενιωθα οτι βαριεμαι να μην ασχολουμαι με καποια δουλεια καθημερινα θα εκανα μια δουλεια που μου αρεσει..Πχ θα ανοιγα ενα νηπιαγωγιο δωρεαν..Ή θα ανοιγα ενα δωρεαν φροντιστηριο ελληνικων για μεταναστες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
- Έξυπνοι


- θα έκανα μία φάρμα στα Highlands.



:)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Λόγω υπερενεργητικότητας, δε θα μπορούσα... όχι να μη δουλέυω, αλλά το να μην ασχολούμαι με κάτι συνεχώς, κάθε ώρα και στιγμή της ημέρας και της νύχτας.

Αν λοιπόν κέρδιζα ένα καράβι χρήματα σε αυτή τη στιγμή της ζωής μου, θα κερνούσα μπουκάλια βότκες όλα τα Γιάννενα και την αμέσως επόμενη μέρα θα πήγαινα κανονικά στη σχολή μου και θα συνέχιζα κανονικά τη ζωή μου. Ευτυχώς, σπουδάζω κάτι που μου αρέσει και έχω σκοπό να ακολουθήσω ακαδημαϊκή/ερευνητική καριέρα πάνω σε αυτό, οπότε δε πρόκειται να το παρατήσω ότι κι αν γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Σαφέστατα και δε θα δούλευα κι ούτε θα υπέκυπτα στην αφελέστατη μικροαστική αντίληψη περί εργασίας και αξιοσύνης**, συμβαδίζοντας πλήρως με την προπαγάνδα του κατεστημένου. Θα αφιέρωνα όλη μου τη ζωή στη γνώση και την προσωπική καλλιέργεια/ανάπτυξη.

**Δεν έχω στο νου μου το είδος εκείνο της εργασίας που προσφέρει κανείς σε έργα αληθινά δικά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Υπάρχει η γενική πεποίθηση πως όσοι δεν δουλεύουν, ακόμα κι αν δεν ζουν με τα λεφτά του μπαμπά τους, είναι τεμπέληδες, ανεπρόκοποι ή απλώς ευθυνόφοβοι και καλοπερασάκηδες. Εσείς έχετε την ίδια άποψη;

Επιπλέον αν είχατε την πολυτέλεια να μπορείτε να καλύψετε τις οικονομικές σας ανάγκες χωρίς να πρέπει να δουλεύετε τι θα κάνατε; Θα μένατε στην δουλειά που έχετε, θα αλλάζατε δουλειά (παίρνοντας πιθανά και κάποιο ρίσκο που μέχρι τώρα δεν μπορούσατε) ή θα σταματούσατε εντελώς;

Θα σταματούσα εντελώς να δουλεύω, και θα άρχιζα να " εργάζομαι αφιλοκερδώς"... Νομίζω πως γίνεται κατανοητό... το υπονοούμενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Επειδή είμαι από πρόσφατη εμπειριά που καθόμουν ενώ πληρωνόμουν το λέω μετά βεβαιότητας ότι δεν μπορώνα κάθομαι , έχω ανάγκη την δουλειά :redface: περνάει η ώρα μου λειτουργεί το μυαλό μου έρχομαι σε επαφή με κόσμο. Οπότε σίγουρα ακόμα και το τζόκερ να κέρδιζα θα συνέχιζα να δουλεύω και μάλιστα στην ίδια δουλειά μιας και είμαι πλήρως ικανοποιημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Θα σταματούσα εντελώς να δουλεύω, και θα άρχιζα να " εργάζομαι αφιλοκερδώς"... Νομίζω πως γίνεται κατανοητό... το υπονοούμενο!
θα δουλευες για τα λευτα ή οχι?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μάλλον όσοι θεωρούν ότι δεν θα άντεχαν χωρίς να δουλεύουν, δεν έχουν βρει άλλα ενδιαφέροντα που να τους γεμίζουν τον χρόνο. :P

Προσωπικά έχω τόσα πολλά πράγματα που θα ήθελα να κάνω, που δεν θα μένει χρόνος για οποιαδήποτε δουλειά αν δεν τη χρειάζομαι. Μόνο να γυρίσεις τον κόσμο, να δοκιμάσεις όλες τις τεχνολογίες και να ασχοληθείς με κάποια hobbies δεν σου φτάνει η ζωή σου όλη. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Νομιζω οτι θα συμφωνησω με τους περισσοτερους, που ισχυριζονται οτι θα σταματουσαν την εργασια τους, απο την αποψη οτι δε θα εργαζομουν για βιοποριστικους πλεον λογους. Μπορει να συνεχιζα τα μαθηματα μου σε πολυ χαλαρο ρυθμο, μονο και μονο, γιατι ειναι κατι που μου αρεσει και δε θελω να χασω επαφη με τη γλωσσα.
Απο εκει και περα για μενα δημιουργια σημαινει αλλα πραγματα. Θελω να κανω πραγματα που μεχρι σημερα δεν ειχα ουτε το χρονο αλλα ουτε και την οικονομικη δυνατοτητα να δοκιμασω. Να ταξιδεψω, να γνωρισω οσον το δυνατον περισσοτερες διαφορετικες κουλτουρες απο κοντα και για μεγαλο χρονικο διαστημα, να μαθω κι αλλες ξενες γλωσσες, να...., να......, να...., να........
Να καταπιαστω τελος παντων με καθε τι που μου προκαλει ενδιαφερον και μεχρι σημερα δε μου εχει δοθει η δυνατοτητα να εξερευνησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στανταρ θα δούλευα...
Τώρα το τι δουλειά θα έκανα, δεν είμαι σίγουρη. Αν οι συνθήκες στη δουλειά μου είναι οκ και δεν είχα προβλήματα οποιασδήποτε φύσεως με αφεντικό και συναδέλφους, με χαρά θα συνέχιζα! Αν για κάποιο λόγο δεν μου άρεσε, το περιβάλλον ήταν κάπως, το αφεντικό μου την έδινε (πολύ) στα νεύρα και γενικώς δεν ήταν εντάξει απέναντί μου, θα έφευγα και πιθανότατα θα ξεκινούσα κάτι δικό μου.
Γενικά έχω θέμα- δεν μπορώ να νιώθω ότι δεν έχω σκοπό, κίνητρο να πάω παραπέρα ή κάτι που να με σπρώχνει να ξυπνήσω το πρωί, όσο σπαστικό κι αν μου φαίνεται το γεγονός ότι...πρέπει να ξυπνήσω! :redface: Γιατί έχω προσέξει ότι όταν έχω τον άπλετο χρόνο να κάτσω σπίτι, να βγω, να δω ταινίες, να διαβάσω βιβλία, να κάνω πράγματα που μου αρέσουν, ε και πάλι κάτι με τρώει! Αφήστε που τα σαββατοκύριακα θα έχαναν την αξία τους, δεν θα είχα ποιον να βρίζω όταν έχω νεύρα (αφεντικόοο), δεν θα είχα σε ποια μέρα να τα ρίξω ή ποια μέρα να περιμένω με αγωνία...
Δεν ξέρω... Μ αρέσει πολύ περισσότερο να κάνω οικονομίες και στο τέλος να πάω ένα ταξίδι που πάντα ονειρευόμουν ή στον ελεύθερό μου χρόνο να ασχολούμαι με τα χόμπυ μου και να βλέπω τους φίλους μου, κι ας χρειάζεται να δουλεύω... Γιατί εκτός του ότι διοχετεύω κάπου τη δημιουργικότητα (και τα νεύρα μου :angel:), νιώθω πως εκτιμώ κάτι πολύ περισσότερο όταν κοπιάζω για να το αποκτήσω, παρα αν μου το έδιναν έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
θα αγoραζα ενα κτημα στη εξοχη καπου ψηλα με πανοραμικη θεα και θα ασχολιομουν ολοι μερα με το μπαξε μου. Θα ετρωγα υγιεινα θα ημουν στο καθαρο αερα και θα εκανα και το χομπι μου. Υπαρχει καλυτερο πραγμα:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω εννοείται με το jrot6 και το fandago απόλυτα... :D
Δεν είναι θέμα τεμπελιάς αλλά θα με τόσα πολλά χρήματα δε νομίζω ότι θα είχα την όρεξη να έχω κάθε πρωί πάνω από το κεφάλι μου τον κάθε ένα να μου λέει τι πρεπει να κάνω...
Επίσης, θα σκεφτόμουνα και κάποιον τρόπο να επενδύσω μερικά χρήματα και να αυγατίσουν μιας και με τέτοια σπατάλη που με δέρνει θα γινότανε αέρας χωρίς να το καταλάβω... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Θα άνοιγα δική μου επιχείρηση σε φάση μπαρ-μπυραρία και θα την έκανα ακριβώς όπως γούσταρα και όχι όπως απαιτεί η πλειοψηφία του κόσμου, καθώς δεν θα με ένοιαζε να σφίζει από πελατεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top