Τα πάντα για τις Ακαδημαϊκές Ταυτότητες / Φοιτητικά Πάσο

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
εγω τελικα στον αρ. μητρωου εβαλα το ΑΕΜ μου, τελικα τι θελει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
εγω τελικα στον αρ. μητρωου εβαλα το ΑΕΜ μου, τελικα τι θελει; :P

Πρέπει να βαλεις τον αριθμό μητρώου της σχολής σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Πρέπει να βαλεις τον αριθμό μητρώου της σχολής σου
καλα, αν υπαρξει κατι λαθος, θα το δουν στην γραμματεια ετσι κι αλλιως, αυτους τι τους εχουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris2799

Νεοφερμένος

Ο chris2799 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά !! Έκανα αίτηση για το φοιτητικό πάσο και μου εγκρίθηκε την Δευτέρα 9/10. Πόσο καιρό θα κάνει περίπου να βγει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά !! Έκανα αίτηση για το φοιτητικό πάσο και μου εγκρίθηκε την Δευτέρα 9/10. Πόσο καιρό θα κάνει περίπου να βγει ?

κανενα μηνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά !! Έκανα αίτηση για το φοιτητικό πάσο και μου εγκρίθηκε την Δευτέρα 9/10. Πόσο καιρό θα κάνει περίπου να βγει ?

Μια βδομάδα με 10 μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά !! Έκανα αίτηση για το φοιτητικό πάσο και μου εγκρίθηκε την Δευτέρα 9/10. Πόσο καιρό θα κάνει περίπου να βγει ?

Εγώ το πήρα πάντως 3 εργάσιμες ημέρες μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Καλησπέρααα :3 Εχω κάποιες απορίες όσον αφορά το φοιτητικό πάσο.. Εχω αποφασίσει να ξαναδώσω, οπότε η εγγραφή μου σε σχολή θα είναι αποκλειστικά για να πάρω το πάσο και να επωφεληθώ απο τις προσφορές του, αν και απ'οτι είδα δεν με ενδιαφέρουν και πολλά απο αυτά που προσφέρει. Παρ'ολα αυτα, έκανα μια συζήτηση με την μητέρα μου και εκείνη που πρότενει να μήν κανω εγγραφή σε σχολή, ώστε μόλις κλείσω τα 18 να μπορέσω να βγω στο ταμείο ανεργίας και να παρω το επίδωμα και να βγάζω δωρεάν κάρτα μεταφορών (Γίνεται αυτο απ'την στιγμή που δεν έχω εργαστεί ποτέ?). Πιστέυετε οτι αξίζει να το κάνω αυτό? Γενικά απο τις προσφορές του πάσου το μόνο που με συμφέρει είναι οι προσφορές στην κάρτα μεταφορών και εισητήρια για σινεμά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Φυσικα και δε μπορεις να βγεις στο ταμειο ανεργιας, εφοσον δεν εχεις εργαστει ποτε. Αυτη η λογικη του Ελληνα παντοτε θα με εκπλησσει...
Καρτα ανεργιας μπορεις καλλιστα να βγαλεις, εαν γραφτεις στον ΟΑΕΔ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Φυσικα και δε μπορεις να βγεις στο ταμειο ανεργιας, εφοσον δεν εχεις εργαστει ποτε. Αυτη η λογικη του Ελληνα παντοτε θα με εκπλησσει...
Καρτα ανεργιας μπορεις καλλιστα να βγαλεις, εαν γραφτεις στον ΟΑΕΔ.


Ευχαριστω για την διευκρινηση και συγνωμη,απλα δεν εχω ιδεα απ'αυτα :no::no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

S4vv4s

Νεοφερμένος

Ο S4vv4s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μετά τη λήξη του, σε τι μπορεί να χρησιμοποιηθει; Ξέρω ότι αν έχεις την ιδιότητα του φοιτητή ακόμα και μετά τη λήξη του πάσο, μπορείς να το χρησιμοποιείσεις σε μουσεία, σε τι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μετά τη λήξη του, σε τι μπορεί να χρησιμοποιηθει; Ξέρω ότι αν έχεις την ιδιότητα του φοιτητή ακόμα και μετά τη λήξη του πάσο, μπορείς να το χρησιμοποιείσεις σε μουσεία, σε τι άλλο;


Αν είσαι προπτυχιακός φοιτητής το πάσο ισχύει για όσα έτη απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου προσαυξημένα κατά δύο (2) έτη. Αν πάρεις πτυχίο νωρίτερα, παύει να ισχύει από την ορκωμοσία σου. Αν έχεις εξαντλήσει το παραπάνω ανώτατο διάστημα επίσης παύει να ισχύει άσχετα αν εσύ δεν έχεις ολοκληρώσει ακόμα τις σπουδές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazarosko

Νεοφερμένος

Ο Lazarosko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Να ρωτήσω, το πάσο μπορούμε να το πάρουμε πριν ξεκινήσει η σχολή, με την ηλεκτρονική εγγραφή μας ή χρειάζεται παρουσία στην γραμματεία κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα
Μετά την εγγραφή, θα δοθεί από την γραμματεία ένα username και password. Με αυτά θα μπορείς να συνδεθεις στην σελίδα του υπουργείου παιδείας και να κάνεις αίτηση. Μετά την έγκριση της αίτησης το φοιτητικο πάσο θα βρίσκεται στο σημείο διανομής μετά από 5-7 μέρες εργασίας.

Αυτα ξέρω ότι ίσχυε, αν θα αλλάξει κάτι θα βγει μάλλον ανακοίνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariannaprl

Νεοφερμένος

Η mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Εγω βρε παιδια να ρωτησω κατι
Εχω μπει σε μια σχολη που μου αρεσει αλλα δεν ειναι ακριβως αυτο που θελω να κανω και θα ξαναδωσω πανελληνιες
Ωστοσο θελω να κανω εγγραφη, οχι για πασο τοσο πολυ, απλα για να την εχω ως plan b σε περιπτωση που χτυπα ξυλο παει κατι στραβα του χρονου(αφου μαρεσει και σαν σχολη)
Ισχυει οτι αμα δεν παρακολουθησεις για 2 εξαμηνα διαγραφεσαι αυτοματα;
Επισης μετα αμα παω να σπουδασω σε αυτη τη σχολη μετα απο τον ενα χρονο που δεν την εχω παρακολουθησει θα φαινεται οτι την τελειωσα σε 5 χρονια αντι για 4; (εχει καποια σημασια βασικα?)
Γενικα το οτι δεν θα πηγαινω και θα χανω τα εργαστηρια και τις εξεταστικες κλπ θα εχει καποιο αρνητικο αποτελεσμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω βρε παιδια να ρωτησω κατι
Εχω μπει σε μια σχολη που μου αρεσει αλλα δεν ειναι ακριβως αυτο που θελω να κανω και θα ξαναδωσω πανελληνιες
Ωστοσο θελω να κανω εγγραφη, οχι για πασο τοσο πολυ, απλα για να την εχω ως plan b σε περιπτωση που χτυπα ξυλο παει κατι στραβα του χρονου(αφου μαρεσει και σαν σχολη)
Ισχυει οτι αμα δεν παρακολουθησεις για 2 εξαμηνα διαγραφεσαι αυτοματα;
Επισης μετα αμα παω να σπουδασω σε αυτη τη σχολη μετα απο τον ενα χρονο που δεν την εχω παρακολουθησει θα φαινεται οτι την τελειωσα σε 5 χρονια αντι για 4; (εχει καποια σημασια βασικα?)
Γενικα το οτι δεν θα πηγαινω και θα χανω τα εργαστηρια και τις εξεταστικες κλπ θα εχει καποιο αρνητικο αποτελεσμα;

Ο φοιτητής εγγράφεται στη σχολή στην αρχή κάθε εξαμήνου σε ημερομηνίες που ορίζονται από την κοσμητεία και δηλώνει τα μαθήματα που επιλέγει. Αν δεν εγγραφεί για δύο συνεχόμενα εξάμηνα, διαγράφεται αυτοδικαίως από τη σχολή.

Με αυτό εγώ καταλαβαίνω οτι γραφεσαι κάθε εξαμηνο στη σχολη και δηλώνεις μαθήματα . Αν δεν το κάνεις μετά από δύο εξάμηνα διαγράφεσαι. Άρα (νομίζω) αν εγγραφεσαι και δηλώσεις μαθήματα αλλά δεν τα περάσεις, χάνεις το εξάμηνο, αλλά δεν διαγράφεσαι.
Πάντως μπορείς, αν τηρεις τα κριτήρια, να διακόψεις την φοιτηση για κάποιο διάστημα.

"Το διάστημα αναστολής της φοίτησης δεν προσμετράται στο συνολικό χρόνο φοίτησης, ούτε ως κατά τον υπολογισμό του ελαχίστου χρόνου που απαιτείται για τη λήψη του πτυχίου, ούτε ως προς τον υπολογισμό του μεγίστου χρόνου για τη διατήρηση των δικαιωμάτων φοιτητικής μέριμνας."

Με λίγα λόγια, αν διακόψεις την φοιτηση με αίτηση, τότε δεν μετράει για το τελικό χρονο απόκτησης πτυχίου. Αν δεν διακόψεις και απλά δεν πας στα μαθήματα, τότε μάλλον μετράει στο τελικό χρόνο απόκτησης πτυχίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Πλέον νομίζω πως δεν ισχύει η αυτοδικαίως διαγραφή από τη σχολή αν δεν δηλώσεις για δυο εξάμηνα μαθήματα.

Όπως και να έχει, για να είσαι καλυμμένη mariannaprl να παρακολουθείς το πότε ξεκινάν οι δηλώσεις μαθημάτων στη σχολή σου -συνήθως ξεκινούν τέλη Σεπτέμβρη με αρχές Οκτώβρη για το χειμερινό εξάμηνο και τέλη Φλεβάρη με αρχές Μάρτη για το θερινό - και δεν θα έχεις πρόβλημα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Εγω βρε παιδια να ρωτησω κατι
Εχω μπει σε μια σχολη που μου αρεσει αλλα δεν ειναι ακριβως αυτο που θελω να κανω και θα ξαναδωσω πανελληνιες
Ωστοσο θελω να κανω εγγραφη, οχι για πασο τοσο πολυ, απλα για να την εχω ως plan b σε περιπτωση που χτυπα ξυλο παει κατι στραβα του χρονου(αφου μαρεσει και σαν σχολη)
Ισχυει οτι αμα δεν παρακολουθησεις για 2 εξαμηνα διαγραφεσαι αυτοματα;
Επισης μετα αμα παω να σπουδασω σε αυτη τη σχολη μετα απο τον ενα χρονο που δεν την εχω παρακολουθησει θα φαινεται οτι την τελειωσα σε 5 χρονια αντι για 4; (εχει καποια σημασια βασικα?)
Γενικα το οτι δεν θα πηγαινω και θα χανω τα εργαστηρια και τις εξεταστικες κλπ θα εχει καποιο αρνητικο αποτελεσμα;


Ο νόμος 4009/2011 (Α' 195) και πιο συγκεκριμένα το άρθρο 56 που όριζε την αυτοδίκαιη διαγραφή των φοιτητών απο τις σχολές σε περίπτωση μη δήλωσης μαθημάτων σε δυο συνεχόμενα εξάμη τροποποιήθηκε απο τον Φίλη με το άρθρο 49 που αναφέρει οτι η φοιτητική ιδιότητα "Η επανεγγραφή φοιτητών που απώλεσαν αυτοδικαίως τη φοιτητική τους ιδιότητα λόγω μη εγγραφής σε δύο συνεχόμενα εξάμηνα πραγματοποιείται με έγγραφη αίτησή τους στη Σχολή. Οι φοιτητές που επανεγγράφονται με την ανωτέρω διαδικασία επανέρχονται στη Σχολή και συνεχίζουν τη φοίτησή τους σύμφωνα με τα οριζόμενα στην περίπτωση δ ́ της παρ. 9 του άρθρου 80 του ν. 4009/2011 (Α ́ 195) για τη διακοπή σπουδών."
Εφόσον δεν θές να χάσεις εξάμηνα και εργαστήριο ο ίδιος ο νόμος 4009/2011 σου δινει ακόμα την δυνατότητα να παγώσεις την φοίτηση έτσι ώστε να ξεκινήσεις ουσιαστικά απο το Α εξάμηνο και όχι απο το Γ που θα ξεκινήσεις 1 χρόνια μετά που θα δώσεις ξανά πανελλήνιες(αν δεν περάσεις εκεί που θές).Ουσιαστικά ξεκινώντας απο μεγαλύτερο εξάμηνο επειδή θα χρωστάς ήδη εργαστήρια και μαθήματα που συχνά είναι αλυσίδα(για να περάσεις το ένα πρέπεινα περάσεις το προηγούμενο) δεν θα σε αφήνει να δηλώσεις τα μαθήματα του τρέχοντος εξαμήνου αφού το σύστημα θα σου πετάει τα μαθήματα του παλιότερου εξαμήνου.
Για την αναστολή της φοιτητικής ιδιότητας πας και συμπληρώνεις την αίτηση στην γραμματεία της σχολής σου μια μέρα την υπογράφεις εκεί μπροστά και σου το αναστέλλουν την ιδιότητζ για όσα εξάμηνα θές (εσύ θα δηλώσεις Α και Β εξάμηνο).Αν περάσεις κάπου καλύτερα πας και διαγράφεσαι στην σχολή αυτή και με την βεβαίωση διαγραφής γράφεσαι στο νέο τμήμα αλλιώς ξεκινάς κατευθείαν την φοίτηση σου απο το αρχικό εξάμηνο το Α'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elkal

Νεοφερμένος

Η Elkal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Παιδιά το πάσο γράφει πάνω τον αριθμό μητρώου έτσι; στην πίσω πλευρά εκεί που λέει ΑΜ...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Παιδια την εγγραφή μολις την εκανα.Με το πασο τι θα γινει?Ξερει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top