Σχολές Ψυχολογίας

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
τελειώνεις ψυχολογία πας επαρχεία ανοίγεις ένα γραφείο και κυνηγάς το επάγγελμα. Ευτυχώς ή δυστυχώς η πελατεία για τους ψυχολόγους στις μέρες μας είναι άφθονη.

Το κόλπο είναι να κάνεις κάτι που δε το προσφέρει ο ανταγωνισμός και προς τα εκεί πρέπει να στοχεύεις όταν κάνεις μετεκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
τελειώνεις ψυχολογία πας επαρχεία ανοίγεις ένα γραφείο και κυνηγάς το επάγγελμα. Ευτυχώς ή δυστυχώς η πελατεία για τους ψυχολόγους στις μέρες μας είναι άφθονη.

Το κόλπο είναι να κάνεις κάτι που δε το προσφέρει ο ανταγωνισμός και προς τα εκεί πρέπει να στοχεύεις όταν κάνεις μετεκπαίδευση.

Μα εννοείται το μέλλον σ αυτόν τον χωρο είναι ο ιδιωτικός τομέας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Οι πιο πάνω περιπτώσεις είναι κλασικές δε βρίσκω να διοριστώ κάπου είτε στον ιδιωτικό είτε στον δημόσιο τομέα άρα είμαι άνεργος. Στην ψυχολογία μπορείς να χτίσεις κάτι δικό σου με μικρό κόστος αφού δεν απαιτούνται εξειδικευμένα και δαπανηρά μηχανήματα και να ζήσεις αξιοπρεπώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Γεια σας, ειμαι αποφοιτη της Νομικης και δουλευω ως ασκουμενη. Παντοτε με ενδιεφερε η ψυχαναλυση, και αναρωτιεμαι αν υπαρχει τροπος να ειδικευτω στην ψυχοθεραπεια (και να την ασκησω, εννοειται) αποφευγοντας να βγαλω σχολη ψυχολογιας. Εχω μπερδευτει και λιγο σχετικα με το ποιες σχολες ειναι αναγνωρισμενες στην Ελλαδα. Ξερετε αν μπορω να γραφτω σε καποια χωρις πτυχιο Ψυχολογου ή συναφες? Χιλια θενξ αν καποιος/α ξερει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
θα σου απαντησω με ενα λακονικοτατο οχι... τι νομιζετε πια οτι ειναι η ψυχολογια; φιλοσοφια; αν ειναι δυνατον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
το ρωτησα γιατι μου εχουν πει δυο ατομα οτι γινεται. Εσυ πώς εισαι σιγουρος? Το εχεις ψαξει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Στην Ελλάδα το επάγγελμα του Ψυχολόγου μπορούν να το ασκήσουν άτομα μόνο με πτυχίο Ψυχολογίας.
Σε διάφορα μεταπτυχιακά κλινικής ή ειδικεύσεις συμβουλευτικής δέχονται άτομα και από άλλους κλαδους (π.χ στη συμβουλευτική νοσηλεύτριες ή στα μεταπτυχιακά άτομα από το φπψ) τα οποία μπορούν να παρακολουθήσουν αλλά μετά δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα.
Ο μόνος τρόπος να γίνεις ψυχοθεραπευτής στην Ελλάδα είναι να έχεις πτυχίο Ψυχολογίας. Λάθος σε έχουν πληροφορήσει . :P
Βασικά δες το και λίγο πιο πρακτικά. Για να μπορέσεις να κάνεις μεταπτυχιακό πάνω σε κάτι πρέπει να χεις τις βασικές γνώσεις που δίνονται στο προπτυχιακό.Είναι σαν να σου λέω εγώ ότι θα πάω να γίνω δικηγόρος κάνοντας μεταπτυχιακό πάνω σε ένα συγκεκριμένο δίκαιο ερχόμενη από σχολή Ψυχολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
δε μιλαω για μεταπτυχιακο. Γ αυτο νομιζω τα εχουμε μπλεξει λιγο. Μιλαω για ιδιωτικες σχολες ψυχοθεραπειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
δε μιλαω για μεταπτυχιακο. Γ αυτο νομιζω τα εχουμε μπλεξει λιγο. Μιλαω για ιδιωτικες σχολες ψυχοθεραπειας.

Γι' αυτό και εγώ σου μίλησα για ειδικεύσεις.Δεν τα 'χω μπλέξει. Στις περισσότερες που έχω δει δέχονται άτομα απο τμήματα ψυχολογίας και παρεμφερή τμήματα όπου θα τους είναι χρήσιμες οι γνώσεις πάνω στη συμβουλετική και στην ψυχοθεραπεία.
Δεν είναι όμως ψυχοθεραπευτές.Δεν μπορούν να ασκήσουν το επάγγελμα του ψυχοθεραπευτή. Μόνο άτομα με πτυχίο Ψυχολογίας μπορούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Γι' αυτό και εγώ σου μίλησα για ειδικεύσεις.Δεν τα 'χω μπλέξει. Στις περισσότερες που έχω δει δέχονται άτομα απο τμήματα ψυχολογίας και παρεμφερή τμήματα όπου θα τους είναι χρήσιμες οι γνώσεις πάνω στη συμβουλετική και στην ψυχοθεραπεία.
Δεν είναι όμως ψυχοθεραπευτές.Δεν μπορούν να ασκήσουν το επάγγελμα του ψυχοθεραπευτή. Μόνο άτομα με πτυχίο Ψυχολογίας μπορούν.

Oκ καταλαβα...ευχαριστω πολυ! Κριμα παντως!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Η Ψυχολογία πλέον, είναι μια από τις σημαντικότερες επιστήμες και η βάση για την Ψυχοθεραπεία. Ουσιαστικά ο Ψυχοθεραπευτής έχει κάνει ειδίκευση αλλά προέρχεται από Ψυχολογία σαν βασικές σπουδές. Δεν μπορείς έτσι απλά να ασχοληθείς με ψυχό... χωρίς να έχεις σπουδάσει ψυχολογία.
Όπως είπε και η φίλτατη Emilouko, ακόμα και από ΦΠΨ να πας, δεν έχεις δικαιώματα Ψυχολόγου, ούτε καν με μεταπτυχιακό.
Αυτό γίνεται επειδή η επιστήμη τη Ψυχολογίας είναι δύσκολη, απαιτητική και χρειάζεται μια χρονοβόρα διαδικασία για να την αποκτήσεις (γενικότερα).

Είναι σαν να σου λέω ότι εγώ που έχω σπουδάσει Ψυχολογία, θέλω να πάω σε ιδιωτική σχολή (ή οπουδήποτε) και να ασχοληθώ με ένα παρακλάδι της Νομικής... απλώς δεν γίνεται.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios1000

Νεοφερμένος

Ο Marios1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Είναι λίγο παλιό το θέμα,αλλά βλέπω ότι μέχρι και πέρυσι υπήρξαν απαντήσεις..Σπουδάζω Κοινωνική εργασία και σε ένα χρόνο ορκίζομαι..Μετά το πτυχίο σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για Ψυχολογία,αντί να πάω για κάποιο μεταπτυχιακό..Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα? Είναι θετικό και προτιμότερο να έχω πτυχίο Κοινωνικού λειτουργού και Ψυχολόγου για καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση? Επειδή τα 2 επαγγέλματα είναι συναφή και οι σχολές έχουν κοινά μαθήματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Είναι λίγο παλιό το θέμα,αλλά βλέπω ότι μέχρι και πέρυσι υπήρξαν απαντήσεις..Σπουδάζω Κοινωνική εργασία και σε ένα χρόνο ορκίζομαι..Μετά το πτυχίο σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για Ψυχολογία,αντί να πάω για κάποιο μεταπτυχιακό..Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα? Είναι θετικό και προτιμότερο να έχω πτυχίο Κοινωνικού λειτουργού και Ψυχολόγου για καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση? Επειδή τα 2 επαγγέλματα είναι συναφή και οι σχολές έχουν κοινά μαθήματα..
Δεν ξέρω κατά πόσο είσαι στο σωστό θέμα, αλλά θα σου απαντήσω :P

Λοιπόν, αν σπουδάσεις 4 Χρόνια Ψυχολογία τότε μπορείς να εργαστείς ως ψυχολόγος, οπουδήποτε τέλος πάντων μπορούν να εργαστούν οι ψυχολόγοι (που παρεμπιπτόντως υπάρχει αρκετά μεγάλη γκάμα επιλογών αν ψάξει κανείς).
Η άλλη επιλογή σου από ο,τι καταλαβαίνω είναι να τελειώσεις και να κάνεις ένα μεταπτυχιακό πάνω στην κοινωνική εργασία. Κατ αρχάς δεν είναι απαραίτητο ότι θα γίνεις κοινωνικος λειτουργός. Αν δεις σε ιστοσελίδες, αναγράφονται πολλοί τομείς στους οποίους μπορούν να απασχοληθούν οι απόφοιτοι κοινωνικής εργασίας. Ακόμα και με "κοινωνιολογικα" επαγγελματα μπορείς να ασχοληθείς (ερευνητής, επιμελητής επανένταξης, πολιτισμός, εγκληματολογια κλπ κλπ

Ουσιαστικά στην πρωτη περίπτωση θα μπορείς να εργαστείς και ως ψυχολόγος.

Εγω αν ήμουν στη θέση σου θα έκανα κάποιο μεταπτυχιακό, γιατί με αυτό μπορείς να εξειδικευτείς σε κατι και άμα θες μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό που αφορά την κοινωνική Ψυχολογία, το ανθρώπινο δυναμικο κλπ οπότε ανοίγουν πόρτες..

Όχι ότι με κατατακτήριες Ψυχολογία δεν ανοίγουν, απλώς είναι επιπλέον 4 χρόνια και ουσιαστικά δεν ειδικεύεσαι, απλώς κάνεις Ψυχολογία..

Αν πάλι δεν σου αρέσει η εξειδίκευση και θες να είσαι ακόμα πιο ανοιχτός και να έχεις πολλές επιλογές, τότε επιλεξε Ψυχολογία..

Καλή επιτυχία ο,τι και να αποφασίσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios1000

Νεοφερμένος

Ο Marios1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ευχαριστώ γα την απάντηση φίλε! Επειδή το έχω ψάξει,αν δώσω κατατακτήριες στο ΕΚΠΑ θα ξεκινήσω από το Γ' εξάμηνο(δεύτερο έτος)..Οπότε 3 χρόνια θα είναι οι σπουδές,όχι 4..Οπότε σκέφτομαι τι 2 που είναι το μεταπτυχιακό(με απουσίες κ.λπ.),τι 3 το δεύτερο πτυχίο..Και γενικότερα μου αρέσει σαν ιδέα να είμαι κοινωνικός λειτουργός-ψυχολόγος..Το θέμα και ερώτημά μου είναι αν θα μου ανοιχτούν περισσότεροι ορίζοντες με τα δύο πτυχία ή με την απόκτηση ενός μεταπτυχιακού? Ποιά είναι η γνώμη σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Ευχαριστώ γα την απάντηση φίλε! Επειδή το έχω ψάξει,αν δώσω κατατακτήριες στο ΕΚΠΑ θα ξεκινήσω από το Γ' εξάμηνο(δεύτερο έτος)..Οπότε 3 χρόνια θα είναι οι σπουδές,όχι 4..Οπότε σκέφτομαι τι 2 που είναι το μεταπτυχιακό(με απουσίες κ.λπ.),τι 3 το δεύτερο πτυχίο..Και γενικότερα μου αρέσει σαν ιδέα να είμαι κοινωνικός λειτουργός-ψυχολόγος..Το θέμα και ερώτημά μου είναι αν θα μου ανοιχτούν περισσότεροι ορίζοντες με τα δύο πτυχία ή με την απόκτηση ενός μεταπτυχιακού? Ποιά είναι η γνώμη σου?
Α δεν ήξερα ότι ξεκινάς από το τρίτο εξαμηνο, μια χαρά!

Κοίτα, και τα δυο ακούγονται ωραία και βλέπω ότι έχεις μια προτίμηση στη Ψυχολογία.

Εγώ δεν είμαι ειδικός σε αυτά, φέτος δίνω και εγώ, αλλά μίλησα με μια σύμβουλο προσανατολισμού φέτος (είναι επίσης life couch, Σύμβουλος επιχειρήσεων, υπεύθυνος ανθρώπινου δυναμικού και γενικότερα γνωρίζει από Ψυχολογία και επάγγελμα) και μου είπε ότι γενικά το μεταπτυχιακό είναι καλό γιατί έτσι μπορείς να εξειδικευτείς σε κάτι και αυτό το χρειάζεται βασικά η αγορά εργασίας και ο σημερινός κόσμος, ή ειδίκευση είναι κάτι καλό για εμένα..

Αλλα το θέμα είναι ότι αν έκανες μεταπτυχιακό, θα έπρεπε και να βρεις κάτι που συνδυάζεται με Κοινωνική εργασία, τα οποία όμως ίσως να μην σου αρέσουν.

Γιατί δεν κοιτάς μεταπτυχιακό πάνω σε κάτι που αφορά Ψυχολογία;

Από την άλλη και τα 3 χρόνια Ψυχολογίας τέλεια μου φαίνονται τώρα που το σκέφτομαι, απλώς δεν θα είσαι ειδικευμένος σε κάτι. Θα είσαι κοινωνικος εργάτης (Και όσα συνεπάγονται σε αυτό) και ψυχολόγος. Ίσως να τα συνδυάσεις έτσι.

Πραγματικά με έβαλες σε δίλημμα, δεν ξέρω τι να σου πω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios1000

Νεοφερμένος

Ο Marios1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ναι φίλε 3ο έτος..Κοινωνικός εργάτης? Κοινωνικός λειτουργός εννοείς φαντάζομαι..Ο Ψυχολόγος και ο Κοινωνικός λειτουργός έχουν διαφορετικά επαγγελματικά δικαιώματα..Αλλά συνεργάζομαι σε πολλές περιπτώσεις..Όντως το μεταπτυχιακό θα μου δώσει κάποια εξειδίκευση (π.χ. μεταπτυχιακό στην ψυχολογία),αλλά το δεύτερο πτυχίο θα μου δώσει τη δυνατότητα να ασκώ το επάγγελμα και του Κοινωνικού λειτουργού και του Ψυχολόγου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Ναι φίλε 3ο έτος..Κοινωνικός εργάτης? Κοινωνικός λειτουργός εννοείς φαντάζομαι..Ο Ψυχολόγος και ο Κοινωνικός λειτουργός έχουν διαφορετικά επαγγελματικά δικαιώματα..Αλλά συνεργάζομαι σε πολλές περιπτώσεις..Όντως το μεταπτυχιακό θα μου δώσει κάποια εξειδίκευση (π.χ. μεταπτυχιακό στην ψυχολογία),αλλά το δεύτερο πτυχίο θα μου δώσει τη δυνατότητα να ασκώ το επάγγελμα και του Κοινωνικού λειτουργού και του Ψυχολόγου..
Λέω κοινωνικος εργάτης γιατί ουσιαστικά δεν γίνεσαι μόνο κοινωνικος λειτουργος. Μπορείς χωρίς μεταπτυχιακό να ασχοληθείς και με κάτι άλλο κοινωνικού περιεχομένου.

Ναι, αν θες να είσαι και τα δύο τότε απλώς μπες Ψυχολογία με κατατακτήριες.

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι έχεις ήδη αποφασίσει τι θες, άρα γιατί ρωτάς; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios1000

Νεοφερμένος

Ο Marios1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Όντως έχω κατασταλάξει ελαφρώς,αλλά όχι απολύτως..χαχα Αυτό που προτιμώ περισσότερο είναι να έχω και πτυχίο Κοινωνικού λειτουργού και Ψυχολόγου..Απλώς ήθελα τη γνώμη και τρίτων φίλε μου..Πάντως και το μεταπτυχιακό,όπως λες,δεν είναι άσχημο,π.χ. στην Κλινική κοινωνική εργασία(έχει άμεση σχέση με ψυχική υγεία και ψυχολογία) ή στην κοινωνική ψυχολογία..Έχω σκεφτεί και το ενδεχόμενο να κάνω μεταπτυχιακό έπειτα από το πτυχίο ψυχολογίας,αλλά θα χρειαστώ αρκετά χρόνια μετά.. :D Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου φίλε! ;):clapping: Εσύ δίνεις φέτος? Σκέφτεσαι για κάτι σχετικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Όντως έχω κατασταλάξει ελαφρώς,αλλά όχι απολύτως..χαχα Αυτό που προτιμώ περισσότερο είναι να έχω και πτυχίο Κοινωνικού λειτουργού και Ψυχολόγου..Απλώς ήθελα τη γνώμη και τρίτων φίλε μου..Πάντως και το μεταπτυχιακό,όπως λες,δεν είναι άσχημο,π.χ. στην Κλινική κοινωνική εργασία(έχει άμεση σχέση με ψυχική υγεία και ψυχολογία) ή στην κοινωνική ψυχολογία..Έχω σκεφτεί και το ενδεχόμενο να κάνω μεταπτυχιακό έπειτα από το πτυχίο ψυχολογίας,αλλά θα χρειαστώ αρκετά χρόνια μετά.. :D Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου φίλε! ;):clapping: Εσύ δίνεις φέτος? Σκέφτεσαι για κάτι σχετικό?
Ωραίο ακούγεται και αυτό, σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ο,τι και να επιλέξεις τελικά!

Ναι, φέτος δίνω, είμαι από τα πειραματόζωα του 2001 :P

Στοχεύω για παρόμοιου τύπου σχολές, ναι, αλλά δεν είμαι ακόμα σίγουρος για το τι θα προτιμήσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Όντως έχω κατασταλάξει ελαφρώς,αλλά όχι απολύτως..χαχα Αυτό που προτιμώ περισσότερο είναι να έχω και πτυχίο Κοινωνικού λειτουργού και Ψυχολόγου..Απλώς ήθελα τη γνώμη και τρίτων φίλε μου..Πάντως και το μεταπτυχιακό,όπως λες,δεν είναι άσχημο,π.χ. στην Κλινική κοινωνική εργασία(έχει άμεση σχέση με ψυχική υγεία και ψυχολογία) ή στην κοινωνική ψυχολογία..Έχω σκεφτεί και το ενδεχόμενο να κάνω μεταπτυχιακό έπειτα από το πτυχίο ψυχολογίας,αλλά θα χρειαστώ αρκετά χρόνια μετά.. :D Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου φίλε! ;):clapping: Εσύ δίνεις φέτος? Σκέφτεσαι για κάτι σχετικό?


Επειδή ξέρω αρκετά άτομα με παρομοιο δίλημμα πολλοί επιλεγουν ταυτοχρονα μεταπτυχιακο με δευτερη σχολη :) (επιτρεπεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top