"Διαχωρισμός" μαθητών

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Σφαιρική παιδεία δεν υφίσταται στο συγκεκριμένο εκπαιδευτικό σύστημα.
Συμφωνώ 1000%. Αυτό είναι το πρόβλημα του συστήματος και όχι αν θα διαχωρίζονται οι καλοί σε κάποιο μάθημα από τους λιγότερο καλούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αγαπητέ Αρκτούρε, με την ίδια λογική που αναπτύσσεις, θα έπρεπε κι εμείς των θετικών επιστημών να μη διδασκόμαστε την Ελληνική και να μιλούσαμε με σύμβολα, x,y, z κλπ. Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Ένας μαθηματικός, αν δεν ερχόταν σ' επαφή με την Αντιγόνη και το ελληνικό πνεύμα στο σχολείο, πότε θα είχε την ευκαιρία; Άσε που μπορεί και να μη μάθαινε καλά τα μαθηματικά αργότερα. Ένας ζωγράφος ή ένας ποιητής, ένας φιλόλογος, ένας φιλόσοφος ή ένας θεολόγος νομίζετε ότι δεν έχουν να οφεληθούν από τη φυσική, από τα μαθηματικά ή από τη βιολογία;Το σχολείο δεν μας έμαθε την αγάπη για τη γνώση και το γεγονός ότι οι επιστήμες είναι μια ολότητα. Αυτός είναι ο λόγος που έχουν διαδοθεί τέτοιες αναχρονιστικές απόψεις ανάμεσα στους μαθητές.

Συμφωνώ με το γενικό συλλογισμό σου.
Ανέφερα πουθενά να μην διδασκόμαστε θετικές επιστήμες;
Εν αντιθέσει συμφωνώ και θέλω να μάθω, όσο και αν δεν μου αρέσουν. Αλλά ο τρόπος που σου το προσφέρει το ελληνικό κράτος με κάνει και αναγουλιάζω κάθε φορά που έχω μαθήματα θετικής οδού.
Όχι πως τα θεωρητικά μαθήματα τα διδάσκουν σωστά, αλλά τουλάχιστον αυτά επέλεξα.
Ούτε σαφώς ανέφερα να μην διδασκόμαστε Αντιγόνη και γενικά αρχαίο συλλογισμό. Είναι καλό και εποικοδομητικό. Αλλά ίσως όταν εσείς κάνατε Αντιγόνη στο σχολείο μαθαίνατε κάτι. Γιατί εμείς κάθε φορά που μπαίναμε για το συγκεκριμένο μάθημα, οι μισοί κοιμόντουσαν, οι άλλοι μισοί κοιτούσαν το ελληνικό γαλάζιο και μερικοί παρακολουθούσαν με απέχθεια, γιατί "το υπουργείο έλεγε" να διδάσκει ο καθηγητής κάνοντας σύνταξη.
Που; Στην Αντιγόνη. Σε ένα από τα πολυπλοκότερα αρχαία πεζά.
Οδύσσεια κάναμε στο Γυμνάσιο και σκοτωνόμασταν, που ήταν και κατά τινι τρόπο ποίηση.
Αφού και οι ίδιοι καθηγητές απορούν με το θέμα της σύνταξης στο συγκεκριμένο μάθημα. Είναι ανώφελο.

Αλλά το θέμα είναι άλλο όπως αναφέρεται και στα τελευταία μηνύματα. Η συνολική παιδεία ξεκινά και καταλήγει στο μηδέν σ'αυτή τη χώρα.
Ας αλλάξει αυτό και τότε θα μπορούμε να συζητάμε για μεθόδους διαχωρισμού μαθητών και άλλα σχετικά ευρωπαϊκά προγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μάλλον ζω σε άλλο κόσμο, που η αποφοίτηση από το σχολείο ή το πανεπιστήμιο δεν αποτελεί ένδειξη παιδείας. Αντιθέτως, η παιδεία ενός ανθρώπου φαίνεται από άλλα χαρακτηριστικά. Και η σφαιρικότητα της γνώσης είναι αναγκαστικά σχετιζόμενη με την προσπάθεια που θα καταβάλει. Επειδή μην μου πεις ότι το εκπαιδευτικό σύστημα ευνοεί την σφαιρικότητα της γνώσης!


Αγαπητή συνομιλήτρια, ομολογώ ότι κι εγώ δεν κατάλαβα αυτό το τμήμα της απάντησής σου. Νομίζω ότι δεν έχει καμμία σχέση με αυτά που είπα. Μήπως δεν με κατάλαβες καλά; Ίσως να χρειάζονται διευκρινίσεις. Ειδικά αυτό που έχω σημειώσει με bold δεν κατάλαβα καθόλου σε ποια δική μου φράση αναφερόταν.
Πέρα από αυτό, πράγματι η προσπάθεια που θα καταβάλει ο μαθητής από τη μεριά του, είναι σημαντική παράμετρος για την απόκτηση της γνώσης. Όσο καλό και να είναι ένα σύστημα διδασκαλίας, αν ο ίδιος ο μαθητής δεν ενδιαφέρεται και δεν προσπαθεί, δεν μπορεί κανείς να "του ανοίξει το κεφάλι και να του τα βάλει μέσα" που λέμε. Η μαθησιακή διαδικασία χρειάζεται κόπο και από την πλευρά των δασκάλων και από την πλευρά των μαθητών. Όσο για τη σφαιρικότητα της γνώσης, συμφωνώ μαζί σου, όπως θα φανεί και παρακάτω...:)

Δεν θεωρώ κανέναν αυθεντία. Αν συνέβαινε αυτό και κάποιοι είχαν το ακαταλόγιστο δεν θα είχε περάσει η δημοτική στα σχολεία παράδειγμα, καθώς οι τότε δάσκαλοι επιθυμούσαν την καθαρεύουσα.

Αυτό είναι ένα πολύ σοβαρό επιχείρημα και θα ήθελα να το σημειώσω, αφού μας δείχνει την άλλη πλευρά του ζητήματος. Κανείς δεν είναι αυθεντία ούτε βρίσκεται στο απυρόβλητο (όπως ίσως θα ήταν σωστότερη η έκφραση, ζητώ συγνώμη για τη διόρθωση, όμως το ακαταλόγιστο αναφέρεται στους σχιζοφρενείς και μου φάνηκε αδόκιμο ως όρος:)).
Το επιχείρημα γίνεται ακόμη σοβαρότερο, όταν σκεφτούμε τα όσα συνέβησαν με το βιβλίο ιστορίας της Στ' δημοτικού. Ποιανού, όχι την αυθεντία αλλά ακόμη και τη σοβαρότητα μπορεί να εμπιστευτεί κανείς μετά από αυτά;

Υποτίθεται (και αυτό το "υποτίθεται" σηκώνει πολύ συζήτηση φυσικά) ότι κάθε σύστημα σχεδιάζεται από ανθρώπους με γνώση και εμπειρία, έχοντας κάποιους τελικούς στόχους που δεν είναι πάντα δυνατόν να γίνουν κατανοητοι από τον μαθητή. Δεν εννοώ τους ίδιους τους δασκάλους/καθηγητές των σχολείων αλλά τους ειδικούς που σχεδιάζουν το σύστημα. Με αυτήν την έννοια, θα πρέπει να υπάρχει κάποιο ελάχιστο επίπεδο εμπιστοσύνης στα οράματα των συγκεκριμένων ανθρώπων.

Όταν έγινε η αλλαγή από την καθαρεύουσα στη δημοτική, υπήρξαν φωτισμένοι παιδαγωγοί με κύρος, όπως ο Κακριδής και ο Τριανταφυλλίδης, που αγωνίστηκαν γι' αυτό και έπεισαν με τα γραπτά τους ότι έτσι θα έπρεπε να γίνει. Θα πρέπει να θυμόμαστε ότι το θέμα της δημοτικής έλαβε βαθύτατες πολιτικές διαστάσεις και ότι η συντριπτική πλειοψηφία της κοινωνίας συναινούσε στην εκμάθηση της δημοτικής, αφού η καθαρεύουσα είχε συσχετιστεί με καθεστώτα ανελεύθερα και καταπιεστικά (μέχρι και με τη Χούντα) του άμεσου παρελθόντος στη χώρα μας.

Παρολαυτά, ακόμη και με την επιβολή της δημοτικής ή του μονοτονικού, ο αρχικός αντικειμενικός στόχος της παιδείας δεν άλλαξε. Η παιδεία και πάλι θα έπρεπε να προσφέρει πρόσβαση σε όλους τους κύριους τομείς της επιστήμης και να παρέχει βασικές γνώσεις επ' αυτών σε όλους τους μαθητές. Ο τελικός σκοπός θεωρητικά ήταν ένας πολίτης που έχει παρακολουθήσει σωστά και έχει τελειώσει επιτυχώς και με επάρκεια τη δωδεκαετή εκπαίδευση να μπορεί να θεωρείται "μορφωμένος" και να έχει τα απαραίτητα γνωστικά και κοινωνικά εφόδια (αφού θα έπρεπε να διαπαιδαγωγηθεί και ως μέλος μιας κοινότητας) για να σπουδάσει αυτό που θα επιλέξει, αλλά και να γίνει ελεύθερος και δημοκρατικός πολίτης. Άλλωστε, τις ίδιες κατευθύνσεις έχουν τα εκπαιδευτικά συστήματα στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης, με παραδείγματα τη Γαλλία, τη Γερμανία ή την Ελβετία. Έχω γνωρίσει αποφοίτους σχολείων αυτών των χωρών και διαπίστωσα ότι αυτόν το στόχο τον έχουν πράγματι επιτύχει.

Για δύο περίπου δεκαετίες το σύστημα κατάφερε να λειτουργήσει και να προσφέρει αυτό που είχαν οραματιστεί οι δημιουργοί του, ωστόσο άρχισε να δείχνει σημάδια παρακμής από τα μέσα της δεκαετίας του '80. Από τα μέσα της δεκαετίας του '90 και ύστερα, το σύστημα άρχισε να γίνεται δυσλειτουργικό και ν' απαξιώνεται, παρά το γεγονός ότι η απαίτηση για σφαιρική παιδεία δεν έπαψε να υπάρχει, τουλάχιστον όπως μπορεί να διαπιστώσει κανείς από τις "δηλώσεις" των εκπροσώπων των διδασκόντων αλλά και των εκάστοτε "ειδικών" του υπουργείου.

Είναι φανερό, ως γενική αρχή, ότι δεν μπορεί οι μαθητές να πιστεύουν πως γνωρίζουν περισσότερα από τους διδασκάλους τους, όπως και το ότι οι τελευταίοι θα πρέπει να προκαλούν το σεβασμό στους μαθητές τους. Ωστόσο, ο σεβασμός κερδίζεται και δεν επιβάλλεται. Τα όσα έχουν συμβεί στο χώρο της παιδείας τα τελευταία χρόνια μόνο σεβασμό δεν προκαλούν, αντιθέτως οδήγησαν με μαθηματική ακρίβεια στην απαξίωση του συστήματος, αλλά και της μαθησιακής διαδικασίας γενικότερα.


Σφαιρική παιδεία δεν υφίσταται στο συγκεκριμένο εκπαιδευτικό σύστημα. Πολλά μαθήματα που για μερικούς είναι σημαντικά μένουν απέξω. Ούτε σεξουαλική αγωγή δεν υπάρχει. Καθώς για να καλυφθούν οι κλίσεις και τα ενδιαφέροντα όλων δεν αρκούν οι 6 σχολικές ώρες θεωρώ απαραίτητα τα μαθήματα επιλογής. Δηλαδή αν είχα κάνει ως τα 14 φυσική κι όχι ως τα 17 και στην θέση της είχα κάνει κάτι πού θα με κάλυπτε σαν άτομο θα ήμουν λιγότερο ολοκληρωμένη?

Εάν είχες αγαπητή μου διδαχθεί τη φυσική με το σωστό τρόπο, ακόμη κι αν δεν την επέλεγες ως αντικείμενό σου, θα είχε πολλά να σου προσφέρει, τα οποία δεν είναι δυνατόν να κατανοήσεις αυτή τη στιγμή, αφού δεν φρόντισε κανείς από τους δασκάλους σου (και μιλώ γενικότερα, όχι μόνο προσωπικά) να σου δείξει την ομορφιά, την αρμονία, τη φιλοσοφία και την κριτική και γόνιμη σκέψη που ενυπάρχουν μέσα στις θετικές επιστήμες. Αν και μόνο αυτά είχες κερδίσει από τη φυσική, τα μαθηματικά ή τη βιολογία, θα ήσουν πιο ολοκληρωμένη, ακόμη κι αν δεν θυμόσουν ούτε έναν τύπο της φυσικής ή μια μαθηματική εξίσωση. Τα μαθηματικά οδηγούν στη μουσική και στην αρμονία. Ο τρόπος σκέψης τους στη λογική. Δεν είναι τυχαίο πως το αρχαίο ελληνικό πρότυπο παιδείας περιελάμβανε τη μουσική, την ποίηση, τα μαθηματικά, τη γυμναστική και τη ρητορική, θεωρώντας ότι έτσι διαπαιδαγωγούσαν έναν ελεύθερο πολίτη που θα διέφερε από έναν δούλο (παρακαλώ ας μη σχολιαστεί το θέμα των δούλων στην αρχαία Ελλάδα, θα είναι ίσως ενδιαφέρον ως ανεξάρτητο θέμα).

Σαφώς κι έχεις δίκιο ότι ίσως θα έπρεπε να διδαχθείς λιγότερη φυσική και με άλλες κατευθύνσεις από αυτούς που θέλουν περαιτέρω να σπουδάσουν τις θετικές επιστήμες. Εδώ θα μπορούσε κάποιος να σου απαντήσει ότι "ορίστε, εμείς βάλαμε στο σύστημα τη φυσική, τη βιολογία, τα μαθηματικά αλλά και την ιστορία γενικής παιδείας, ακριβώς γι' αυτόν το λόγο". Το ερώτημα είναι σε αυτήν την περίπτωση: "Λειτουργούν όμως έτσι ή μήπως είναι απλά πρόσχημα και αγγαρεία;"

Γενικά θεωρείται ότι ενώ τα σχολεία διδάσκουν όλο και περισσότερη και πιο "προηγμένη" ύλη, περισσότερο από τα περισσότερα εκπαιδευτικά συστήματα της Ευρώπης, οι μαθητές μαθαίνουν όλο και λιγότερα. Πιστεύω, όπως και πολλοί άλλοι, ότι το σχολείο θα έπρεπε να διδάσκει λιγότερα πράγματα, όμως να είναι σχεδιασμένο ώστε αυτά να τα μαθαίνει κάποιος σωστά και σε βάθος, με τρόπο που να καλλιεργεί τις αντίστοιχες δεξιότητες, όπως ανέφερα παραπάνω.


Συμφωνώ 1000%. Αυτό είναι το πρόβλημα του συστήματος και όχι αν θα διαχωρίζονται οι καλοί σε κάποιο μάθημα από τους λιγότερο καλούς.

Όπως και η Underwater αλλά κι εγώ, έτσι και ο Faithplus1 πιστεύει αυτό που φαίνεται ότι έχει γίνει κοινή συνείδηση σε όλους μας. Σφαιρική παιδεία δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Πέρα από τις επιμέρους διαφωνίες μας στις λεπτομέρειες του εκπαιδευτικού συστήματος, όλοι φαίνεται να συμφωνούμε ότι αυτό δυσλειτουργεί, αφού όποιοι κι αν προφασίζεται πως είναι οι στόχοι του, αυτοί δεν επιτυγχάνονται και όλες οι διορθώσεις καταλήγουν στο ίδιο κακό αποτέλεσμα. Θα πρέπει να θυμόμαστε ότι οι μαθητές μας έχουν την τρίτη χειρότερη απόδοση σε παγκόσμιο επίπεδο, σύμφωνα με επίσημες στατιστικές. Από την άλλη, οι Έλληνες διαπρέπουν στο εξωτερικό και μάλιστα σε υψηλό επίπεδο.
Τι να φταίει άραγε γι' αυτό;

Αλλά ο τρόπος που σου το προσφέρει το ελληνικό κράτος με κάνει και αναγουλιάζω κάθε φορά που έχω μαθήματα θετικής οδού.
Όχι πως τα θεωρητικά μαθήματα τα διδάσκουν σωστά, αλλά τουλάχιστον αυτά επέλεξα.
Ούτε σαφώς ανέφερα να μην διδασκόμαστε Αντιγόνη και γενικά αρχαίο συλλογισμό. Είναι καλό και εποικοδομητικό. Αλλά ίσως όταν εσείς κάνατε Αντιγόνη στο σχολείο μαθαίνατε κάτι.

Σημειώνω χωρίς περαιτέρω σχόλια τις εκφράσεις του συνομιλητή μας, που δίνουν με εύγλωττο τρόπο τις διαστάσεις του προβλήματος. Απλά θα πω ότι η μόνη διαφορά του τότε με το σήμερα είναι ότι υπήρχε ακόμη κάποιος σεβασμός για την έννοια του σχολείου κι έτσι από μόνοι μας θέλαμε και μαθαίναμε κάτι. Από την πλευρά των καθηγητών είχαμε από τότε σημαντικά παράπονα, που δυστυχώς επιβεβαιώθηκαν, αφού τα πρώτα σημάδια της παρακμής ήδη είχαν αρχίσει να φαίνονται.

Γιατί εμείς κάθε φορά που μπαίναμε για το συγκεκριμένο μάθημα, οι μισοί κοιμόντουσαν, οι άλλοι μισοί κοιτούσαν το ελληνικό γαλάζιο και μερικοί παρακολουθούσαν με απέχθεια, γιατί "το υπουργείο έλεγε" να διδάσκει ο καθηγητής κάνοντας σύνταξη. Που; Στην Αντιγόνη. Σε ένα από τα πολυπλοκότερα αρχαία πεζά.


Συνεχίζω απλά να σημειώνω τις πολύ σημαντικές ενστάσεις του συνομιλητή.


Αλλά το θέμα είναι άλλο όπως αναφέρεται και στα τελευταία μηνύματα. Η συνολική παιδεία ξεκινά και καταλήγει στο μηδέν σ'αυτή τη χώρα.
Ας αλλάξει αυτό και τότε θα μπορούμε να συζητάμε για μεθόδους διαχωρισμού μαθητών και άλλα σχετικά ευρωπαϊκά προγράμματα.

Αυτό το μηδέν, έως πότε θα το ανεχόμαστε αγαπητοί μου φίλοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
.Αυτό το μηδέν, έως πότε θα το ανεχόμαστε αγαπητοί μου φίλοι;

"η συνολικη παιδεια ξεκινα και καταληγει στο μηδεν σε αυτη τη χωρα"..εγραψε καποιος....
γιατι τα εκμηδενιζουμε ολα...?
για μενα ισχυει το εξης: οποιος ενδιαφερεται ..μαθαινει...ενας τροπος υπαρχει... θεληση και στρωσιμο κ-λου....και κατι που δεν καταλαβαινουμε ως μαθητες αλλα αντιλαμβανομαστε αργοτερα...ειναι πως ολα οσα προσπαθουν να μας μαθουν αυτα τα 12 χρονια ...μας ειναι τελικα πολυ χρησιμα...τα βρισκουμε μπροστα μας....σε παρα πολλους τομεις της ζωης μας...και στην καθημερινοτητα μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Great Chaos, επειδή δεν μπορώ να κάνω παραθέσεις στα τεράστια posts σου (συγγνώμη:bounce:), όταν λέω ότι κάποιος για να αποκτήσει σφαιρική παιδεία χρειάζεται να καταβάλει προσωπική προσπάθεια εννοώ ότι αφού εντός σχολείου δεν είναι εφικτό, αναγκαστικά πρέπει να το κάνει με προσωπικό ψάξιμο, πιθανώς ως ενήλικας.

Εύχομαι να διευκρίνησα τι εννοούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
"η συνολικη παιδεια ξεκινα και καταληγει στο μηδεν σε αυτη τη χωρα"..εγραψε καποιος....
γιατι τα εκμηδενιζουμε ολα...?
για μενα ισχυει το εξης: οποιος ενδιαφερεται ..μαθαινει...ενας τροπος υπαρχει... θεληση και στρωσιμο κ-λου....και κατι που δεν καταλαβαινουμε ως μαθητες αλλα αντιλαμβανομαστε αργοτερα...ειναι πως ολα οσα προσπαθουν να μας μαθουν αυτα τα 12 χρονια ...μας ειναι τελικα πολυ χρησιμα...τα βρισκουμε μπροστα μας....σε παρα πολλους τομεις της ζωης μας...και στην καθημερινοτητα μας....

Συγγνώμη αγαπητή μου, αλλά δεν είναι καθόλου έτσι.
Φυσικά πρέπει πάντα να υπάρχει η θέληση αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό. Με το να στρωθείς να διαβάσεις διαιωνίζεις αυτό το θέμα, αποδέχεσαι την κατάσταση ως έχει και απλά σε ενδιαφέρει να περάσεις σε μια σχολή.
Και οι περισσότεροι -αν όχι όλοι- αυτό κάνουμε. Αλλά είναι μέγα λάθος.
Η Παιδεία βρίσκεται σε τεράστια παρακμή, τόσο που δεν πάει άλλο...
Κάτι πρέπει να ξεριζωθεί ώστε στη θέση του να φυτέψουμε νέες προδιαγραφές..
Με την ίδια λογική που αναπτύσσεις όποιος θέλει μπορεί να ζει αιώνια, όποιος θέλει γίνεται κροίσος κτλ
Και όσον αφορά το αν αυτα τα 12 χρόνια είναι χρήσιμα.. Χμ.. Εγώ θεωρώ πως το Δημοτικό και το Γυμνάσιο, από τα δικά μου χρόνια, μου έδωσε χρήσιμα στοιχεία. Στο Λύκειο δεν έμαθα κάτι. Ειλικρινά. Ανακύκλωσα γνώσεις ή τις ανέλυσα περισσότερο, πράγμα ανούσιο τις περισσότερες φορές.
Σαφώς και είμαι υπέρ της ύπαρξης του σχολείου, αν αυτό εννοείς. Αλλά του ανθρώπινου σχολείου, που σου μαθαίνει να γίνεις ένα κομμάτι καλύτερος άνθρωπος.. Όχι το σημερινό σχολείο.. Που σε απωθεί από την αγάπη για τη γνώση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Η Παιδεία βρίσκεται σε τεράστια παρακμή, τόσο που δεν πάει άλλο...
Κάτι πρέπει να ξεριζωθεί ώστε στη θέση του να φυτέψουμε νέες προδιαγραφές..
Με την ίδια λογική που αναπτύσσεις όποιος θέλει μπορεί να ζει αιώνια, όποιος θέλει γίνεται κροίσος κτλ
Και όσον αφορά το αν αυτα τα 12 χρόνια είναι χρήσιμα.. Χμ.. Εγώ θεωρώ ..

εχει κανεις αλλη επιλογη απο το να κατσει να διαβασει κ ας μην ειναι σωστη η παιδια? αν εγω δεν στρωσω τον κ@#$#ο μου θα αλλαξει η παιδια?
δυστηχος πρεπει να συμβιβαστουμε με την τορινη παιδια για να περασουμε σε μια σχολη... αν δεν περασω εγω σε μια σχολη επειδη δεν μαρεσει η παιδια κ επειδη δεν εβρισκα χρησιμο το λυκειο εγω θα χασω οχι αυτοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
εχει κανεις αλλη επιλογη απο το να κατσει να διαβασει κ ας μην ειναι σωστη η παιδια? αν εγω δεν στρωσω τον κ@#$#ο μου θα αλλαξει η παιδια?
δυστηχος πρεπει να συμβιβαστουμε με την τορινη παιδια για να περασουμε σε μια σχολη... αν δεν περασω εγω σε μια σχολη επειδη δεν μαρεσει η παιδια κ επειδη δεν εβρισκα χρησιμο το λυκειο εγω θα χασω οχι αυτοι

Αυτό έμμεσα λέω, ή τέλος πάντων ήθελα να πω.
Όλοι καθόμαστε και διαβάζουμε για να βγούμε κερδισμένοι, στο βαθμό που μπορούμε.
Η ερώτηση μου όμως, όπως και του Great Chaos πιο πριν (που αν κατάλαβα συμφώνησε μαζί μου, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει) είναι το για πόσο ακόμα θα συμβιβαζόμαστε;;
Συμβιβάστηκαν όλοι τα προηγούμενα χρόνια.
Άλλαξε κάτι ποτέ χωρίς μια προσπάθεια παραπάνω;
Χωρίς μια φωνή αλλαγής;
Όχι, τίποτε. Κι αυτό γιατί έτσι μας θέλουν. Μια κοινωνία του μέσου όρου που θα δέχεται τις διατάξεις της εκάστοτε κυβέρνησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Αυτό έμμεσα λέω, ή τέλος πάντων ήθελα να πω.
Όλοι καθόμαστε και διαβάζουμε για να βγούμε κερδισμένοι, στο βαθμό που μπορούμε.
Η ερώτηση μου όμως, όπως και του Great Chaos πιο πριν (που αν κατάλαβα συμφώνησε μαζί μου, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει) είναι το για πόσο ακόμα θα συμβιβαζόμαστε;;
Συμβιβάστηκαν όλοι τα προηγούμενα χρόνια.
Άλλαξε κάτι ποτέ χωρίς μια προσπάθεια παραπάνω;
Χωρίς μια φωνή αλλαγής;
Όχι, τίποτε. Κι αυτό γιατί έτσι μας θέλουν. Μια κοινωνία του μέσου όρου που θα δέχεται τις διατάξεις της εκάστοτε κυβέρνησης.
κ εγω απανταω τι θα μπορουσαμε ομως να κανουμε για αυτο?
εγω πιστευω τιποτα απλα να συνεχιζουμε να συμβιβαζομαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
κ εγω απανταω τι θα μπορουσαμε ομως να κανουμε για αυτο?
εγω πιστευω τιποτα απλα να συνεχιζουμε να συμβιβαζομαστε

Πιστεύεις δηλαδή ότι είμαστε ανίκανοι να κάνουμε κάτι;
Σαφώς δεν θα ξυπνήσουμε ένα πρωϊ με βροχή κι επειδή θα μας έχει πιάσει μελαγχολία, θα πούμε "δεν αλλάζουμε την Παιδεία;"..
Αλλά νομίζω πως έχουμε τη δύναμη στα χέρια μας, αν το θέλουμε.
Φυσικά, θέλει αγώνα και χρόνο. Και συγκαταβατική θέληση συνεργασίας με τους πολιτικούς.
Γιατί αν περιμένουμε από αυτούς να αλλάξουν την Παιδεία, είμαστε χαμένοι.. Είναι σαν να περιμένουμε να μας ρίξει μια θεότητα όλες τις γνώσεις στο κεφάλι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Πιστεύεις δηλαδή ότι είμαστε ανίκανοι να κάνουμε κάτι;
Σαφώς δεν θα ξυπνήσουμε ένα πρωϊ με βροχή κι επειδή θα μας έχει πιάσει μελαγχολία, θα πούμε "δεν αλλάζουμε την Παιδεία;"..
Αλλά νομίζω πως έχουμε τη δύναμη στα χέρια μας, αν το θέλουμε.
Φυσικά, θέλει αγώνα και χρόνο. Και συγκαταβατική θέληση συνεργασίας με τους πολιτικούς.
Γιατί αν περιμένουμε από αυτούς να αλλάξουν την Παιδεία, είμαστε χαμένοι.. Είναι σαν να περιμένουμε να μας ρίξει μια θεότητα όλες τις γνώσεις στο κεφάλι..
μεχρι να γινει ομως αυτο θα διαβαζουν τα εγγονια μας για πανελληνιες
ειλικρινα καπου εκει πιστευω οτι μπορει να αλλαξει κατι στην κυβερνηση οταν δηλ.. καποιος απο την δικια μας (δικη μου)γενια θα λεγετε πρωθυπουργος... ετσι πιστευω δηλ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οκ , ας ξεκινησουμε απο το να δουμε ποιος ελεγχει την παιδεια και τι πορεια της δινει. ;)

(δεν εχω διαβασει τα προηγουμενα ποστς, ειμαι αλεξιπτωτιστης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
μεχρι να γινει ομως αυτο θα διαβαζουν τα εγγονια μας για πανελληνιες
ειλικρινα καπου εκει πιστευω οτι μπορει να αλλαξει κατι στην κυβερνηση οταν δηλ.. καποιος απο την δικια μας (δικη μου)γενια θα λεγετε πρωθυπουργος... ετσι πιστευω δηλ:D

Μα το θέμα αυτό είναι.
Να καταλάβουμε ότι η δύναμη είμαστε εμείς.
Απλά μας έχουν παραγκωνίσει τα συμφέροντά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Που σε απωθεί από την αγάπη για τη γνώση..

εαν καποιος εχει αγαπη για γνωση δεν τον σταματα κανεις...
οταν ημουν δευτερα λυκειου και παραλληλα με ο,τι εκανα π.χ στη φυσικη στο σχολειο μου (δεν πηγαινα φροντιστηρια και μαμακιες) ελυνα και παραλληλα 3-4 βιβλια εξωσχολικα...ηταν γιατι το γουσταρα...και παρολο που οι συνθηκες στο μαθημα δεν ηταν τετοιες ωστε να γινεται οπως το θελω...βρηκα τον τροπο...να παρω αυτο που θελω...θεληση και κ-λος χρειαζεται...η δικη μου εμπειρια αυτο μου εχει δειξει...
και θα σου πω και κατι...εχω μετανοιωσει παρα πολυ που καποια μαθηματα που εκανα τα διαβαζα μονο και μονο για το βαθμο και τωρα δε θυμαμαι τπτ παρα μονο καποιες γενικοτητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
εαν καποιος εχει αγαπη για γνωση δεν τον σταματα κανεις...
οταν ημουν δευτερα λυκειου και παραλληλα με ο,τι εκανα π.χ στη φυσικη στο σχολειο μου (δεν πηγαινα φροντιστηρια και μαμακιες) ελυνα και παραλληλα 3-4 βιβλια εξωσχολικα...ηταν γιατι το γουσταρα...και παρολο που οι συνθηκες στο μαθημα δεν ηταν τετοιες ωστε να γινεται οπως το θελω...βρηκα τον τροπο...να παρω αυτο που θελω...θεληση και κ-λος χρειαζεται...η δικη μου εμπειρια αυτο μου εχει δειξει...
και θα σου πω και κατι...εχω μετανοιωσει παρα πολυ που καποια μαθηματα που εκανα τα διαβαζα μονο και μονο για το βαθμο και τωρα δε θυμαμαι τπτ παρα μονο καποιες γενικοτητες...

Σε απωθεί από την επιθυμία για γνώση που θα μπορούσε να σου προσφέρει το σχολείο εννοώ..
Όχι από τη δική σου θέληση για απόκτηση γνώσης..
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
(δεν εχω διαβασει τα προηγουμενα ποστς, ειμαι αλεξιπτωτιστης)

σορρυ αλλα δε γινοταν να μη γελασω!
:D:D:D

ξερω ειναι οφφ..αλλα δεν μπορουσα να μην!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
"η συνολικη παιδεια ξεκινα και καταληγει στο μηδεν σε αυτη τη χωρα"..εγραψε καποιος....
γιατι τα εκμηδενιζουμε ολα...?
για μενα ισχυει το εξης: οποιος ενδιαφερεται ..μαθαινει...ενας τροπος υπαρχει... θεληση και στρωσιμο κ-λου....και κατι που δεν καταλαβαινουμε ως μαθητες αλλα αντιλαμβανομαστε αργοτερα...ειναι πως ολα οσα προσπαθουν να μας μαθουν αυτα τα 12 χρονια ...μας ειναι τελικα πολυ χρησιμα...τα βρισκουμε μπροστα μας....σε παρα πολλους τομεις της ζωης μας...και στην καθημερινοτητα μας....


Αν αυτή είναι η εντύπωση που έχουν οι μαθητές, δηλαδή ότι είμαστε στο μηδέν, τότε αυτό από μόνο του πρέπει να μας ανησυχήσει. Επίσης υπάρχουν και δεδομένα που μας το υποδεικνύουν, μίλησα γι' αυτά. Θ' αναφέρω απλά ότι οι καθηγητές στο πανεπιστήμιο φωνάζουν επειδή τα παιδιά μπαίνουν στις σχολές χωρίς να κατέχουν βασικές γνώσεις, τις οποίες οι παλιότερες "γενιές" φοιτητών κατείχαν...

Θα πρέπει όμως να συνυπολογίσουμε ότι τα παιδιά δεν έχουν έμφυτη την αγάπη για τη μάθηση, τουλάχιστον με τη μορφή της σχολικής μάθησης και της μελέτης, και είναι πρώτιστο καθήκον των δασκάλων να τους την καλλιεργήσουν. Επίσης, όπως έγραψα νωρίτερα, οι μαθητές δεν μπορούν να γνωρίζουν ποιες είναι οι πραγματικές κατευθύνσεις και οι αντικειμενικοί στόχοι του συστήματος. Έχω παρατηρήσει πως όταν ο διδάσκαλος επιδεικνύει πραγματική αγάπη στο λειτούργημά του, οι περισσότεροι μαθητές επηρεάζονται και αρχίζουν να ρωτούν και να ενδιαφέρονται. Ας μην ξεχνούμε αυτές τις παραμέτρους, γιατί θα αποπροσανατολιστούμε.

Φυσικά και συμφωνώ ότι αυτά που μας μαθαίνουν είναι χρήσιμα, όμως φαίνεται ότι η εντατικοποίηση έχει φέρει, από πολλές απόψεις, τα αντίθετα του αναμενομένου αποτελέσματα.


Great Chaos, επειδή δεν μπορώ να κάνω παραθέσεις στα τεράστια posts σου (συγγνώμη:bounce:), όταν λέω ότι κάποιος για να αποκτήσει σφαιρική παιδεία χρειάζεται να καταβάλει προσωπική προσπάθεια εννοώ ότι αφού εντός σχολείου δεν είναι εφικτό, αναγκαστικά πρέπει να το κάνει με προσωπικό ψάξιμο, πιθανώς ως ενήλικας.

Εύχομαι να διευκρίνησα τι εννοούσα.

Προφανώς και ισχύει αυτό αγαπητή μου Υποβρύχια συνομιλήτρια:D. Το ίδιο ισχύει και στο σχολείο, αφού όποιος πραγματικά ενδιαφέρεται μαθαίνει.

εχει κανεις αλλη επιλογη απο το να κατσει να διαβασει κ ας μην ειναι σωστη η παιδια? αν εγω δεν στρωσω τον κ@#$#ο μου θα αλλαξει η παιδια?
δυστηχος πρεπει να συμβιβαστουμε με την τορινη παιδια για να περασουμε σε μια σχολη... αν δεν περασω εγω σε μια σχολη επειδη δεν μαρεσει η παιδια κ επειδη δεν εβρισκα χρησιμο το λυκειο εγω θα χασω οχι αυτοι

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την τελευταία αυτήν παρατήρηση (bold). Το είχα σκεφτεί όταν ήμουν στη Δευτέρα Λυκείου κι ενώ το σύστημα με είχε απογοητεύσει σε τεράστιο βαθμό. Έσφιξα τα δόντια και συνέχισα να προσπαθώ, με κινητήριο δύναμη αυτήν και μόνο τη σκέψη. Σ' ευχαριστώ που μου το θύμησες καλή μου Κατσαρίδα (ελπίζω να μη σ' ενοχλεί η προσφώνηση). Για τα υπόλοιπα σου έχω ήδη απαντήσει παραπάνω, στο ίδιο ποστ.

Τέλος θα ήθελα να πω ότι γενικά συμφωνώ με όλα τα τελευταία ποστ του Αρκτούρου, ο οποίος δείχνει ότι πράγματι ενδιαφέρεται για την παιδεία, αν και σε αυτήν την ηλικία είναι της μόδας απλά να την απαξιώνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Προς Νεραιδα: Σεβαστες οι αποψεις σου, αλλα διαφωνω απολυτα. Γιατι δεν βλεπουμε την παιδεια αλλων χωρων, οπου το σχολειο προσφερει στα παιδια μια ακαταπαυστη δημιουργικοτητα σε παρα πολλους τομεις, οπως ΠΧ μαθαινουν σε σοβαρο επιπεδο καποιο μουσικο οργανο της αρεσκειας τους, ή ασχολουνται με καποιο αθλημα. Αλλα και ολα τα αλλα μαθηματα εχουν πιο ουσιαστικο και ευχαριστο τροπο διδασκαλιας. Δεν υπαρχουν παιδια που ειναι γεννημενα να μισουν την εκπαιδευση... Η εκπαιδευση ειναι ομορφο πραγμα οταν τα παιδια συμμετεχουν, συνεργαζονται, δημιουργουν, προοδευουν σαν ανθρωποι και σαν μελη της κοινωνιας... Εδω αυτα δεν συμβαινουν... Εδω εχουμε μια συμβατικη παιδεια, ετσι απλα επειδη πρεπει να υπαρχει παιδεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
κ εγω απανταω τι θα μπορουσαμε ομως να κανουμε για αυτο?
εγω πιστευω τιποτα απλα να συνεχιζουμε να συμβιβαζομαστε

Αληθεια, μπορει να υπαρξει καμια ελπιδα για μια καλυτερη κοινωνια με νοοτροπιες οπως αυτη...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top