Συνώνυμα/Αντώνυμα λέξεων

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
ευρωστία=σφρίγος, ισχύς, σωματική δύναμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΩΡΓΙΑ ppp

Νεοφερμένος

Η ΓΙΩΡΓΙΑ ppp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καμια καλη σελιδα ρε παιδια που να εχει συνωνυμα κι αντωνυμα ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ρε παιδιά να ρωτήσω, μας έβαλε στο σχολείο, διαγώνισμα στην έκθεση. Μας έδωσε να βρούμε αντώνυμα , ένα εκ των οποίων το "αέναα".
Η φράση ήταν "αέναα ανανεούμενη" και εννοούσε την πληροφόρηση στο ίντερνετ. Ξέρω ότι το άεναος σημαίνει διαρκής,συνεχής, ατέρμονος κλπ
Συνεπώς το αντίθετο διακεκομένος κλπ.

Στέκει έκφραση "διακεκομένα ανανεούμενη" ? Του είπα του καθηγητή ότι ήταν ανεπιτυχές παράδειγμα, αφού η ανανέωση έχει ήδη μέσα της τη διάρκεια στο "ανα"! Any ideas?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Αν έβαζες "συνεχώς", "διαρκώς' δλδ θα σε χάλαγε? :P lols

Στις πανελλήνιες δεν ζητούν πάντα τον πιο περίπλοκο τύπο. Αρκεί να είναι σωστός


ok sorry ακυρο :| αντώνυμο ψάχνουμε :P

συμφωνώ για το διακεκομένος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Ρε παιδιά να ρωτήσω, μας έβαλε στο σχολείο, διαγώνισμα στην έκθεση. Μας έδωσε να βρούμε αντώνυμα , ένα εκ των οποίων το "αέναα".
Η φράση ήταν "αέναα ανανεούμενη" και εννοούσε την πληροφόρηση στο ίντερνετ. Ξέρω ότι το άεναος σημαίνει διαρκής,συνεχής, ατέρμονος κλπ
Συνεπώς το αντίθετο διακεκομένος κλπ.

Στέκει έκφραση "διακεκομένα ανανεούμενη" ? Του είπα του καθηγητή ότι ήταν ανεπιτυχές παράδειγμα, αφού η ανανέωση έχει ήδη μέσα της τη διάρκεια στο "ανα"! Any ideas?

Θεωρω πως εχεις δικιο σε οσα λες! Πιστευω οτι δεν θα στο παρει λαθος, ιδιαιτερα επειδη του το εξηγησες ( ειναι ατυχης η φραση)...Εγω παντως θα εβαζα ''στιγμιαιως ανανεουμενη'', δεν ξερω αν ειναι βεβαια αυτο ακριβως που απαιτειται...Μην ανησυχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
ολκος
ξερετε συνονυμο??
εχω ψαξει 2 λεξικα και 2 σιτε στο ιντερνετ μα τπτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εγω ξερω την λεξη ολκη που σημαινει ελξη... το ολκος πρωτη φορα το βλεπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
κι εγω
ολκος ψυχης λεει το κειμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
ολκός - ξέρετε συνώνυμο??
Στη φυσική λέμε ότι τα μέταλλα είναι όλκιμα και εννοούμε ότι μπορούν να μετατραπούν σε λεπτά σύρματα. Έτσι με τη λογική αυτή, σου προτείνω (με επιφύλλαξη πάντα) το συνώνυμο εκλεπτυστής. Νομίζω ότι ταιριάζει και με την ψυχή.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αντώνυμα για τις λέξεις πρότυπο και μιλιταρισμός?
Κόλλησα και δεν βρίσκω πουθενά. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αντώνυμα για τις λέξεις πρότυπο και μιλιταρισμός?
Κόλλησα και δεν βρίσκω πουθενά. :redface:
Κάποιος ρε παιδιά? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
πασιφισμος για το μιλιταρισμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
5 συνώνυμα και 3 αντώνυμα για τη λέξη τροφός...; :/:

Τι στο καλό, δε βρίσκω τίποτα.. έχω κολλήσει!!

Ηelp! :book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Κάποιος;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
5 συνώνυμα και 3 αντώνυμα για τη λέξη τροφός...; :/:

Τι στο καλό, δε βρίσκω τίποτα.. έχω κολλήσει!!

Ηelp! :book:

οικιακή βοηθός
νταντά
παραμάνα

Αντώνυμα δεν νομίζω να υπαρχουν..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
5 συνώνυμα και 3 αντώνυμα για τη λέξη τροφός...; :/:

Τι στο καλό, δε βρίσκω τίποτα.. έχω κολλήσει!!

Ηelp! :book:

δεν έχει αντώνυμο αυτή η λέξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.

Pantelis_P

Νεοφερμένος

Ο Pantelis_P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Χρειάζομαι επειγόντως το συνωνυμο κι αντωνυμο του "επίφαση" και το αντωνυμο του "αναγεται"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top