"Εκβιάζουν το παιδί μου"

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
@Stalitsa Όπως προνανέφερα, άνθρωποι σαν κι εσένα τα καίνε αυτά τα παιδιά. Δυστυχώς, είναι 16 χρονών, όπως είπες δεν έχουν καμία παιδικότητα και αυτό είναι αρχικά εις βάρος τους και ύστερα εις βάρος των άλλων. Είναι κρίμα αυτά τα παιδιά και θέλουν βοήθεια και όχι ξύλο. Αλλά κάποιοι άνθρωποι επιμένουν να βλέπουν την επιφάνεια και να καίνε τα παιδιά αυτά.Αν αύριο-μεθαύριο τα παιδιά αυτά γίνουν εγκληματίες δεν θα φταίει κανένας άλλος παρά αυτούς τους ανθρώπους, που αντί να διορθώσουν το πρόβλημα που υπήρχε όσο ήταν καιρός, το έκαναν ακόμα μεγαλύτερο.

Επειδή εγώ θα τα έκαιγα αυτά τα παιδιά όπως λές κ επειδή εσυ προφανώς ξέρεις τον καλύτερο κ αποτελεσματικότερο τόπο συνάμα! Πές μου σε παρακαλώ αναλυτικά τι θα έκανες για να καταλάβω... Τί θα έκανες κ σαν μάνα του θύματος αλλά κ σανμάνα του θύτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
η αστυνομια δεν ειναι μονο για να μοιραζει 700αρες κλησεις στους πολιτες.
εχει ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΡΟΛΟ.

Μα δεν είπε κανείς όχι στην επέμβαση της αστυνομίας. Αλλά είναι παράλογο να ζητάμε να δείρουν τα παιδιά οι αστυνομικοί..Αν είναι δυνατόν! Λες και βρισκόμαστε επι χούντας..

τι λες παιδακι μου? διαβασες καπου να εγραψα να τους πλακωσουν στις μπουνιες οι μπατσοι?
αστυνομικη παρεμβαση ζηταω, οχι μπουνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
τι λες παιδακι μου? διαβασες καπου να εγραψα να τους πλακωσουν στις μπουνιες οι μπατσοι?
αστυνομικη παρεμβαση ζηταω, οχι μπουνιες.

Για τη Stalitsa που το ανέφερε το είπα. Όχι για εσένα.

Λοιπόν αν ήμουν εγώ στη θέση της μητέρας του θύματος, έχω ξαναγράψει και θα ξαναγράψω:
Η πρώτη μου κίνηση θα ήταν να στηρίξω ψυχολογικά το παιδί μου, και να περιορίσω για λίγο τις εξόδους μέχρι να φτιάξει η κατάσταση. Θα προσπαθούσα, όσο είναι εφικτό να τον κρατάω σε μέρη με κόσμο ώστε να μην του ασκηθεί σωματική βία απο τα άλλα παιδιά. Επίσης, κρίνω κάπως σωστή την απειλή, σε αρχικά στάδια, της μητέρας του θύματος, προς τους θύτες, οτι αν ξαναδεί τον μικρό χτυπημένο θα καλέσει την αστυνομία. Ύστερα θα μιλούσα στους γονείς του θύματος, θα τους έλεγα πως έχει η κατάσταση και θα τους ανέφερα και τη δική μου άποψη, δηλαδή οτι σωστό είναι να μην τον μαλώσουν, να μην τον τιμωρήσουν, αλλά να τον βοηθήσουν. Θα τους ρωτούσα αν έχουν σκοπό να ζητήσουν τη βοήθεια κάποιου ψυχολόγου, μιας και το πρόβλημα είναι σοβαρό κατά τη γνώμη μου, και αν μου έλεγαν "όχι" θα τους έλεγα ξεκάθαρα οτι θα τους καταγγείλω στην αστυνομία, η οποία Stalitsa μου δεν θα ξυλοκοπήσει τα παιδιά, αλλά θα τα βοηθήσει. Αν οι γονείς μου έλεγαν οτι θα τον έστελναν σε κάποιο ψυχολόγο θα σιγουρευόμουν οτι έγινε αυτό αλλιώς θα έκανα καταγγελία χωρίς να συναντήσω ξανά τους γονείς. Θέλεις τώρα να σου αναλύσω τη δουλειά του ψυχολόγου, οπού δεν γνωρίζω κι όλας; Ξέρω πάντως οτι το πρόβλημα τις περισσότερες φορές διορθώνεται με την παρέμβαση του ψυχολόγου ή του κοινωνικού λειτουργού και όπως έχω ξαναγράψει, έχω βρεθεί μπροστά σε 1-2 περιπτώσεις που λες, αποκλείεται να είναι αυτό το παιδί που ήταν πριν χρόνια στη γειτονιά και μας σπούσε τα ποδήλατα.

Αν ήμουν στη θέση του θύτη, γιατί μη λέμε μεγάλα λόγια, μπορεί να το κυνηγάς συνέχεια το παιδί, και να του δίνεις ό,τι έχεις και δεν έχεις, και αυτό να σου ξεφεύγει πάντα, αν διαπίστωνα οτι έχει ένα τέτοιο πτόβλημα θα το πήγαινα στον ψυχολόγο, και θα πήγαινα και εγώ με το πατέρα του κάποια άλλη στιγμή για να δούμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα απο εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
okeik :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Για τη Stalitsa που το ανέφερε το είπα. Όχι για εσένα.

Λοιπόν αν ήμουν εγώ στη θέση της μητέρας του θύματος, έχω ξαναγράψει και θα ξαναγράψω:
Η πρώτη μου κίνηση θα ήταν να στηρίξω ψυχολογικά το παιδί μου, και να περιορίσω για λίγο τις εξόδους μέχρι να φτιάξειη κατάσταση. Θα προσπαθούσα, όσο είναι εφικτό να τον κρατάω σε μέρη με κόσμο ώστε να μην του ασκηθεί σωματική βία απο τα άλλα παιδιά. Επίσης, κρίνω κάπως σωστή την απειλή, σε αρχικά στάδια, της μητέρας του θύματος, προς τους θύτες, οτι αν ξαναδεί τον μικρό χτυπημένο θα καλέσει την αστυνομία. Ύστερα θα μιλούσα στους γονείς του θύματος, θα τους έλεγα πως έχει η κατάσταση και θα τους ανέφερα και τη δική μου άποχη, δηλαδή οτι σωστό είναι να μην τον μαλώσουν, να μην τον τιμωρήσουν, αλλά να τον βοηθήσουν. Θα τους ρωτούσα αν έχουν σκοπό να ζητήσουν τη βοήθεια κάποιου ψυχολόγου, μιας και το πρόβλημα είναι σοβαρό κατά τη γνώμη μου, και αν μου έλεγαν όχι θα τους έλεγα ξεκάθαρα οτι θα τους καταγγείλω στην αστυνομία, η οποία Stalitsa μου δεν θα ξυλοκοπήσει τα παιδιά, αλλά θα τα βοηθήσει. Αν οι γονείς μου έλεγαν οτι θα τον έστελναν σε κάποιο ψυχολόγο θα σιγουρευόμουν οτι έγινε αυτό αλλιώς θα έκανα καταγγελία χωρίς να συναντήσω ξανά τους γονείς. Θέλεις τώρα να σου αναλύσω τη δουλειά του ψυχολόγου, οπού δεν γνωρίζω κι όλας; Ξέρω πάντως οτι το πρόβλημα τις περισσότερες φορές διορθώνεται με την παρέμβαση του ψυχολόγου ή του κοινωνικού λειτουργού και όπως έχω ξαναγράψει, έχω βρεθεί μπροστά σε 1-2 περιπτώσεις που λες, αποκλείεται να είναι αυτό το παιδί που ήταν πριν χρόνια στη γειτονιά και μας σπούσε τα ποδήλατα.

Αν ήμουν στη θέση του θύτη, γιατί μη λέμε μεγάλα λόγια, μπορεί να το κυνηγάς συνέχεια το παιδί, και να του δίνεις ό,τι έχεις και δεν έχεις, και αυτό να σου ξεφεύγει πάντα, αν διαπίστωνα οτι έχει ένα τέτοιο πτόβλημα θα το πήγαινα στον ψυχολόγο, και θα πήγαινα και εγώ με το πατέρα του κάποια άλλη στιγμή για να δούμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα απο εμάς.

ποσο ευκολο ειναι γλυκεια μου να πας ενα παιδι εκβιαστη σε ψυχολογο;:hmm:
για πες μου τωρα...εδω σε θελω...:hmm:
νομιζεις οτι το παιδι εκβιαστης θα πηγαινε με τη χαρα ζωγραφισμενη στο προσωπο του για ψυχολογικη υποστηριξη; εγω δεν το νομιζω παντως...θα αντιδρουσε και ουτε σηκωτο δεν θα το πηγαιναν...
και; τι θα γινοταν μετα; για πες μας;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Επαγγελματίας είναι ο ψυχολόγος, δουλειά του πλέον θα ήταν να "λύσει" τη στραβωμένη ψυχούλα του θύτη.
Και πάνω απ- όλα, ΥΠΟΜΟΝΗ. Όχι άσπρο-μαύρο, ή ξύλο ή την πατήσαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
ποσο ευκολο ειναι γλυκεια μου να πας ενα παιδι εκβιαστη σε ψυχολογο;:hmm:
για πες μου τωρα...εδω σε θελω...:hmm:
νομιζεις οτι το παιδι εκβιαστης θα πηγαινε με τη χαρα ζωγραφισμενη στο προσωπο του για ψυχολογικη υποστηριξη; εγω δεν το νομιζω παντως...θα αντιδρουσε και ουτε σηκωτο δεν θα το πηγαιναν...
και; τι θα γινοταν μετα; για πες μας;:hmm:

Δεν θα πάει σίγουρα με τη χαρά ζωγραφισμένη στο πρόσωπο, συμφωνώ. Είναι υποχρέωση των γονέων να τον πάρουν, έστω σηκωτό μέχρι το ιατρείο του ψυχολόγου. Απο εκεί και πέρα, όπως είπε το Γίδι, είναι δουλειά του επαγγελματία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Δεν θα πάει σίγουρα με τη χαρά ζωγραφισμένη στο πρόσωπο, συμφωνώ. Είναι υποχρέωση των γονέων να τον πάρουν, έστω σηκωτό μέχρι το ιατρείο του ψυχολόγου. Απο εκεί και πέρα, όπως είπε το Γίδι, είναι δουλειά του επαγγελματία....

στα λογια ολα ωραια ειναι...:hmm:
εσυ πιστευεις οτι αν επεμεναν οι γονεις του να τον πανε σηκωτο στον ψυχολογο αυτο θα καθοταν να τους ακουει; θα σηκωνοταν να φευγε... στανταρ!!! και αντε...αν καταφερνανε και τον πηγαινανε σηκωτο μια φορα στον ψυχολογο...πιστευεις οτι με τη μια φορα που θα τον εβλεπε ο ψυχολογος θα τον εκανε να θελει να παει και δευτερη εφοσον ηταν αντιδραστικο στοιχειο;:hmm: και να τονισω οτι για να δεις βελτιωση απο ψυχαναλυση πρεπει να περασει τουλαχιστον ενα διμηνο να μη πω τριμηνο...
για να φτασει καποιος να παει ψυχολογο καλη μου πρεπει να πατωσει η να συνειδητοποιησει οτι οντως εχει σοβαρο προβλημα και να εχει τη διαθεση να δουλεψει πανω σ αυτο για να το λυσει. ξερεις ποσοι πηγαιναν ψυχολογο χωρις να θελουν να δουλεψουν πανω στο προβλημα και δεν κανανε σε τελικη αναλυση τπτ απολυτως;:worry:
τι να λεμε τωρα...:/:
κι εγω ειμαι κατα της βιας γενικοτερα...οταν ομως φτασεις στο σημειο να χεις ενα τετοιο παιδι...εγω ξερω το ρητο που λεει οπου δεν πιπτει λογος πιπτει ραβδος και ο φοβος φυλαει τα ερμα:mad: με γλυκολογα και αγκαλιες δεν θα αποτρεψεις το παιδι εκβιαστη να κανει κακο σε κπ αλλο παιδακι... ενω αν το βαλεις τιμωρια του δωσεις και μερικες ξυλιες να δεις τι καλα συμμορφωνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Και γιατι οχι μπουνιες βρε παιδια? Και οχι μονο! Δεν θυμαστε τι εκαναν οι ανηλικοι στη Βεροια με τον Αλεξ??? Κανενας ψυχολογος δεν θα τους βοηθησει. Φανταζεστε ποσα αλλα τετοια αβοηθητα παιδακια γινανε το θυμα τους και φοβουνται να μιλησουν καπου για αυτο? Αυτη η κατασταση δεν θα σταματησει εδω, μεγαλονωντας αυτοι οι μικροι εκβιαστες θα κανουν ακομα πιο χειροτερα και σκληρα πραγματα. Και τρομαζω μονο στη σκεψη πως καποτε και το δικο μου παιδι μπορει να βρεθει στο δρομο τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
@Stalitsa Όπως προνανέφερα, άνθρωποι σαν κι εσένα τα καίνε αυτά τα παιδιά.

Suspiria αυτή είναι μία επίσημη σύσταση
Σε παρακαλώ να μην κάνεις κριτική στους ανθρώπους και συμφορουμίστες σου αλλά στις ιδέες τους.

κανόνας νο 1
Απαγορεύονται αυστηρά οι κάθε μορφής προσωπικές επιθέσεις με την χρήση ειρωνικών, χλευαστικών και προσβλητικών εκφράσεων και οι αρνητικοί προσωπικοί χαρακτηρισμοί. Η κάθε μορφής κριτική πρέπει να γίνεται στις ιδέες και όχι στους ανθρώπους. Οι όποιες προσωπικές αντιπαραθέσεις θα πρέπει να γίνονται σε κόσμιο επίπεδο, και σε ήπιο τόνο, ώστε να μην προσβάλλεται ο συνομιλητής, σε οποιοδήποτε σημείο του site. Παρακαλούνται τα μέλη να ενημερώνουν τους διαχειριστές εάν λάβουν προσβλητικά προσωπικά μηνύματα ώστε να μπορούν οι παραβάτες να λάβουν τις ανάλογες ποινές.


παρακαλώ ΓΕΝΙΚΑ να αποφεύγονται οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά δεν πάτε καλά. Αν αρχίσουμε να δέρνουμε τα παιδιά, πάει, το χάσαμε...
Κατ' αρχήν αν έρθει μία άλλη μάνα και σου πει για το σπλάχνο σου ότι ενοχλεί το παιδί της... Ε, μια δε θα την πιστέψεις. Δε θα θες κιόλας. Δύο θα το ψάξεις και θα μιλήσεις στο παιδία... αλλά πού να φανταστείς...
Λέτε οι γονείς των παιδιών στη Βέροια να έλεγαν "α, οκ, είναι δολοφόνοι αλλά δε βαριέσαι";;;

Διαβάστε λίγο για το bullying, είναι ολόκληρο φαινόμενο!!!

Τι εύκολη και ΜΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ λύση το ξύλο... βλέπουμε τα σκούρα κι αρχινάμε τις μπατσές.

Μακάρι να γίνει κατεστημένο, το ότι θα αναλαμβάνει ένας επαγγελματίας, όταν οι γονείς δε νοιάζονται ή δεν τα καταφέρνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Βρε παιδιά ηρεμήστε! Το οφθαλμός αντί οφθαλμού αποτελεί παρελθόν! Και η παρέμβαση που θα γίνει στην οικογένεια στην συγκεκριμένη περίπτωση θα είναι ΠΡΩΤΟΥ γίνει το κακό (όπως στην υπόθεση Αλεξ) και άρα θα λειτουργεί ως πρόνοια. Το πρόβλημα δεν είναι αν υπάρχουν ειδικοί και τι θα κάνουν για να καταφέρουν το παιδί να σταματήσει να έχει αυτή τη συμπεριφορά γιατί κάτι τέτοιο είναι σίγουρο. Το bullying (βία στο σχολείο) δεν είναι κάτι πρωτοφανές!!! Υπάρχουν ολόκληρα σχεδιαγράμματα βήμα προς βήμα για το πως αντιμετωπίζεται και που πρέπει να γίνει η παρέμβαση (ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ στην οικογένεια και ΕΠΕΙΤΑ στο παιδί). (δείτε εδώ ένα ολόκληρο site αφιερωμένο σε τέτοιες περιπτώσεις: https://www.bullying.co.uk/)

Το πρόβλημα είναι ότι οι ειδικοί στην Ελλάδα καλούνται να λειτουργήσουν ως πυροσβεστήρες ΑΦΟΥ γίνει το κακό. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑΣ ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΑΛΛΑ ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΝΟΜΟ;;;

Γιατί το κράτος δεν έχει θεσπίσει νόμους για την τιμωρία των ανηλίκων ανάλογους με αυτούς στις ΗΠΑ (π.χ. κοινοτική εργασία Χ ωρών, ανάλογα με την παράβαση), αλλά αντίθετα περιμένει απλά το παιδί από ατίθασο να γίνει εγκληματίας και να γίνει 16/17 για να το χώσει στην στενή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
@viki_thess Χαμένος Αγώνας είναι αυτός που δεν δόθηκε ποτέ. Υπάρχουν παιδιά που όντως δεν καταλαβαίνουν απο ψυχολόγο, γι'αυτό υπάρχουν και τα αναμορφωτήρια και στη συνέχεια οι φυλακές, υπάρχουν όμως πολύ περισσότερα που γίνονται "άνθρωποι" χωρίς βία και τιμωρίες. Θέλει τρόπο..


Έχεις δίκιο Κ.Ε. Ζητάω συγγνώμη απο τη Stalitsa και απο το forum.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Μακάρι να γίνει κατεστημένο, το ότι θα αναλαμβάνει ένας επαγγελματίας, όταν οι γονείς δε νοιάζονται ή δεν τα καταφέρνουν...

Είναι στα χέρια μας να μην γίνει κατεστημένο. Υπάρχουν πολλοί που το θεωρούν συνηθισμένο ("Έκλεψε ο Γιωργάκης τους βόλους του Γιαννάκη, θα του δώσω ένα χαστούκι να μην το ξανακάνει").
Πλέον υπάρχουν περιστατικά όπως του Αλέξανδρου, αλλά και περιστατικά με ανθρωποκτονίες σε αμερικάνικα σχολεία απο παιδιά. Όλα αυτά δεν διορθώνονται με βία και φυλακές..Αυτά είναι επιφανιακά, το πρόβλημα ζητάει κόψιμο απο τη ρίζα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι οι ειδικοί στην Ελλάδα καλούνται να λειτουργήσουν ως πυροσβεστήρες ΑΦΟΥ γίνει το κακό. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑΣ ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΑΛΛΑ ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΝΟΜΟ;;;

Γιατί??? Τι πρέπει να κάνουμε για να αλλάξει αυτό?! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν ξέρω ρε παιδιά... Γενικότερα το σύστημα ψυχικής υγείας είναι Α Θ Λ Ι Ο στην Ελλάδα... Ο Σύνδεσμος Ψυχολόγων Ελλάδας έχει ασκήσει πολλές πιέσεις για να εναρμονιστεί το σύστημα με αυτό των πολιτισμένων εταίρων μας στην ΕΕ αλλά και στις ΗΠΑ (όπου το σύστημα είναι ίσως το πρότυπο), αλλά αν δεν υπάρχει η κατάλληλη πολιτική βούληση, ότι και να κάνουμε εμείς... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
...............αλλά αν δεν υπάρχει η κατάλληλη πολιτική βούληση, ότι και να κάνουμε εμείς... :(

εμ πως να υπαρχει, δεν εχει μιζα η δουλεια για να κανουν εστω και μια κινηση να δειξουν ενδιαφερον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Βρήκα κάτι ενδιαφέρον (https://stefosis.blogspot.com/2007/06/8-10-2007.html)

Ξεκίνησε το 5ο Πανελλήνιο Συνέδριο Παιδοψυχιατρικής με θέμα "Βία, Παιδί, Θεσμοί - Διεπιστημονικές Προσεγγίσεις" :)

Περισσότερα εδω -> https://www.hscapcongress2007.com/index.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Δεν ξέρω ρε παιδιά... Γενικότερα το σύστημα ψυχικής υγείας είναι Α Θ Λ Ι Ο στην Ελλάδα... Ο Σύνδεσμος Ψυχολόγων Ελλάδας έχει ασκήσει πολλές πιέσεις για να εναρμονιστεί το σύστημα με αυτό των πολιτισμένων εταίρων μας στην ΕΕ αλλά και στις ΗΠΑ (όπου το σύστημα είναι ίσως το πρότυπο), αλλά αν δεν υπάρχει η κατάλληλη πολιτική βούληση, ότι και να κάνουμε εμείς... :(

Χωρίς να διαφωνώ μαζί σου πρέπει να πω ότι οι σχολικοί ψυχολόγοι (guidance counselors, νομίζω τους λένε) εις τας Η.Π.Α. αποτελούν ανέκδοτο. Ξέρουμε όλοι τι γίνεται στα σχολεία της Αμερικής ως προς το θέμα της βίας. Το επόμενο Columbine ή Virginia Tech είναι θέμα χρόνου και δεν πρόκειται να το σταματήσει καμία στρατιά σχολικών ψυχολόγων του αναθεματισμένου "Prozac Nation". Το τι έχω ακούσει για τη φάρα των Αμερικανών ψυχιάτρων από Έλληνα ψυχίατρο που σπούδασε εκεί δε λέγεται...

Πάντως καλό θα ήταν να υπήρχαν καταρτισμένοι ψυχολόγοι στα σχολεία και αλλού (π.χ. στο στρατό), αλλά αυτά είναι ακόμα ψιλά γράμματα για το εκπαιδευτικό μας σύστημα. Έδω βιασμός έγινε στην Αμάρυνθο και απέβαλαν και το θύμα...τι να λέμε τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Καλά, ο ψυχολόγος δεν είναι Θεός. Το θέμα της βίας έχει πολλά βαθύτερα αίτια στις ΗΠΑ (οπλοκατοχή, κλίμα τρομοκρατίας, αποξένωση κτλ). Ευελπιστώ ότι το κλίμα στις ευρωπαϊκές χώρες είναι εντελώς διαφορετικό. Btw, ο Moore έχει κάνει ένα πολύ καλό ντοκιμαντέρ για το πρόβλημα της βίας στα σχολεία, αλλά δεν θυμάμαι το όνομά του :/:

Όταν λέω ότι το αμερικάνικο σύστημα Ψυχικής Υγείας είναι πρότυπο για όλους, εννοώ στον τρόπο λειτουργίας του, στην εξοικείωση που έχουν καταφέρει μεταξύ κοινού και ειδικών, αλλά και φυσικά στον αριθμό και τον εξειδικευμένο τρόπο λειτουργίας διαφόρων δομών (π.χ. ψυχιατρικές κλινικές, ενώσεις αλκοολικών, προγράμματα αντιμετώπισης οικογενειακής βίας, ερευνητικά κέντρα κ.α.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top