Ποια καινούργια ξένη γλώσσα να επιλέξω;

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Nestgeor99, επειδή σε ενδιαφέρουν οι βόρειες γλώσσες... πληροφοριακά... υπαρχουν και βορεια λαπωνικά (δεν αστειευομαι)... Πιο βορεια δεν γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πέρα από Γερμανικά, γνωρίζεις Αγγλικά;
Είναι βασικό να γνωρίζεις 2 ξένες γλώσσες σε καλό βαθμό. Εγώ θα σου πρότεινα να τελειοποιήσεις πρώτα τα Γερμανικά και έπειτα να ξεκινήσεις τα Σουηδικά.

Τα σουηδικά μπορεί να τα φτάσει εύκολα σε επίπεδο Β2 γιατί είναι απλή γλώσσα και γιατί έχει ήδη κάποιες βάσεις από τα γερμανικά. Μετά με Β2 και στις 2 γλώσσες, μπορεί να αποφασίσει ποια θα τελειοποιήσει (ανάλογα και με το αν ενδιαφέρεται για εξωτερικό επαγγελματικά). Και τα Γερμανικά είναι δύσκολα στο επίπεδο Γ, είναι μια καλή επένδυση χρόνου...

@nestgeor99: Εγώ με Γ2 στα Αγγλικά και Β1 στα γερμανικά, άφησα τα γερμανικά και πήρα Β2 στα ισπανικά :P με προοπτική να τα τελειοποιήσω. Τώρα μου έμεινε ο βραχνάς των γερμανικών, οπότε πρέπει να ξανα-ασχοληθώ και μ αυτά κάποια στιγμή...Αν δεν σου αρέσουν τα γερμανικά, άστα και τα ξαναπιάνεις αν τα χρειαστείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Ίσως αυτό να είναι χρήσιμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Πέρα από Γερμανικά, γνωρίζεις Αγγλικά;
Είναι βασικό να γνωρίζεις 2 ξένες γλώσσες σε καλό βαθμό. Εγώ θα σου πρότεινα να τελειοποιήσεις πρώτα τα Γερμανικά και έπειτα να ξεκινήσεις τα Σουηδικά.

Ναι με τα αγγλικά έχω τελειώσει, έχω proficiency.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ίσως αυτό να είναι χρήσιμο...

Όντως είναι, σε ευχαριστώ πολύ!!

Τα σουηδικά μπορεί να τα φτάσει εύκολα σε επίπεδο Β2 γιατί είναι απλή γλώσσα και γιατί έχει ήδη κάποιες βάσεις από τα γερμανικά. Μετά με Β2 και στις 2 γλώσσες, μπορεί να αποφασίσει ποια θα τελειοποιήσει (ανάλογα και με το αν ενδιαφέρεται για εξωτερικό επαγγελματικά). Και τα Γερμανικά είναι δύσκολα στο επίπεδο Γ, είναι μια καλή επένδυση χρόνου...

@nestgeor99: Εγώ με Γ2 στα Αγγλικά και Β1 στα γερμανικά, άφησα τα γερμανικά και πήρα Β2 στα ισπανικά :P με προοπτική να τα τελειοποιήσω. Τώρα μου έμεινε ο βραχνάς των γερμανικών, οπότε πρέπει να ξανα-ασχοληθώ και μ αυτά κάποια στιγμή...Αν δεν σου αρέσουν τα γερμανικά, άστα και τα ξαναπιάνεις αν τα χρειαστείς...

Τα γερμανικά μου αρέσουν, απλά λόγω σχολής μου φαίνεται αρκετά τολμηρό να συνεχίσω για C2, γι'αυτό τείνω προς το να αρχίσω σουηδικά! Κοίτα, σπουδάζω ιατρική οπότε από επαγγελματικής πλευράς έχω ακούσει πως και οι δύο χώρες προσφέρουν πολλά για ειδικότητες κλπ. Ως μεγαλύτερο έτος (να υποθέσω :P ) ξέρεις αν υπερτερεί κάποια από τις δύο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Όντως είναι, σε ευχαριστώ πολύ!!



Τα γερμανικά μου αρέσουν, απλά λόγω σχολής μου φαίνεται αρκετά τολμηρό να συνεχίσω για C2, γι'αυτό τείνω προς το να αρχίσω σουηδικά! Κοίτα, σπουδάζω ιατρική οπότε από επαγγελματικής πλευράς έχω ακούσει πως και οι δύο χώρες προσφέρουν πολλά για ειδικότητες κλπ. Ως μεγαλύτερο έτος (να υποθέσω :P ) ξέρεις αν υπερτερεί κάποια από τις δύο;

Και εγώ πιστεύω οτι αν είσαι σε σχολή που είναι ζόρικη, είναι λίγο δύσκολο να φτάσεις επίπεδο C2, ακόμα και αν έχεις επιλέξει μια γλώσσα που είναι εύκολη. Και τα γερμανικά θα είναι σίγουρα δύσκολα σε τέτοιο επίπεδο. Καλύτερα να ξεκινήσεις μια νέα γλώσσα να έχεις κάποιες βάσεις και σε αυτή και μετά βλέπεις τι θα κανεις. Αν αποφασίσεις να πας Γερμανία τελειοποιείς τα γερμανικά, αν αποφασίσεις να πας Σουηδία τα Σουηδικά. Εγώ δεν είχα άλλες υποχρεώσεις με τα αγγλικά, έμαθα ιταλικά σε επίπεδο Β2 αλλά από το να τα φτάσω σε επίπεδο C1/C2, προτίμησα να ξεκινήσω γερμανικά. Είναι σημαντική γλώσσα και μιας και με ενδιαφέρουν και τα Σουηδικά, σίγουρα θα βοηθήσουν. Αν ξεκινήσεις σουηδικά τελικά να μας πεις πως σου φαίνονται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mar_gr

Νεοφερμένος

Η mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Πόσα χρόνια χρειάζεται για να πάρει κανείς το Β2 στα ισπανικά όντας αρχάριος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τα γερμανικά μου αρέσουν, απλά λόγω σχολής μου φαίνεται αρκετά τολμηρό να συνεχίσω για C2, γι'αυτό τείνω προς το να αρχίσω σουηδικά! Κοίτα, σπουδάζω ιατρική οπότε από επαγγελματικής πλευράς έχω ακούσει πως και οι δύο χώρες προσφέρουν πολλά για ειδικότητες κλπ. Ως μεγαλύτερο έτος (να υποθέσω :P ) ξέρεις αν υπερτερεί κάποια από τις δύο;

Για την ακρίβεια δεν είμαι μεγαλύτερο έτος, έχω τελειώσει! :P
Έχω κάνει κι άλλο ποστ (δεν θυμάμαι αν ήταν σ αυτό το θέμα ή σε άλλο:hmm:), anyway θα ξανασυνοψίσω. Τα γερμανικά σου ξεκλειδώνουν Γερμανία/Αυστρία/γερμανόφωνη Ελβετία. Παρότι ανοίγουν συνέχεια θέσεις στην Γερμανία (είναι με την μορφή αγγελιών σε αντίστοιχα sites οι θέσεις για ειδικευόμενους), και είναι αρκετά απλή η διαδικασία να μπεις, εντούτοις τα τελευταία 2 χρόνια ακούω διάφορες περιπτώσεις από διάφορες ειδικότητες που επιστρέφουν πίσω ή αλλάζουν χώρα. Τώρα αυτό δεν ξέρω αν σημαίνει ότι έχει αρχίσει ο κορεσμός και στην Γερμανία ή απλά πολλοί φεύγουν με την λογική "νοσοκομείο στην Γερμανία να είναι". Οπότε τελικά μπορεί να καταλήγουν σε μια πόλη μεγέθους Τρικάλων, με νοσοκομείο μεγέθους Τρικάλων και περιστατικά ποικιλίας Τρικάλων, με την διαφορά ότι οι ασθενείς είναι Γερμανοί (language barrier) και καλύτερη βέβαια διοικητική οργάνωση στο νοσοκομείο, ε και τρώνε τα μούτρα τους. (Btw δεν έχω τίποτα με τα Τρίκαλα, πολύ ωραία πόλη!:D).

Από την άλλη η Σουηδία έχει καλύτερες απολαβές και μικρότερη κινητικότητα από δικούς μας, αλλά έχει κάποιες ιδιοτροπίες το σύστημά της (με το αντίστοιχο rural service ή το πώς αποκτάς την άδεια άσκησης). Τίποτα αξεπέραστο, βέβαια. Οι περισσότεροι εξακολουθούν να μαθαίνουν γερμανικά γιατί η Γερμανία είναι το backup πλάνο όλων, αλλά δεν είμαι σίγουρη για πόσα ακόμα χρόνια θα συνεχίσει να το υποστηρίζει αυτό σαν χώρα (ήδη έχουμε κάποια δείγματα επιστροφής). Κάποιοι σκέφτονται το ίδιο με τα γαλλικά ή τα σουηδικά. Η γνώμη μου είναι να σκεφτείς έξυπνα αν είσαι από τώρα αρκετά σίγουρος ότι θα βγεις έξω. Επένδυσε σε μια άλλη γλώσσα ως το Β2 (πχ και η Ισπανία έχει καλό σύστημα υγείας και αρκετά καλές απολαβές και δεν την σκέφτονται πολλοί) και μετά φτάνοντας 5ο-6ο έτος όπου το πτυχίο θα γίνει μια πραγματικότητα κοντινή :P θα σου είναι και πιο εύκολο να αποφασίσεις πού θα στραφείς ξέροντας ουσιαστικά 3 γλώσσες. Ούτως ή άλλως και με το Β2 στην Γερμανία πληροίς τα entry requirements στις περισσότερες θέσεις...


Πόσα χρόνια χρειάζεται για να πάρει κανείς το Β2 στα ισπανικά όντας αρχάριος

Εγώ ξεκίνησα τον Οκτώβριο του '14 σε φροντιστήριο, μέχρι τον Μάιο του '15 είχαμε υπερκαλύψει το Α1-Α2 και ήμασταν λίγο κάτω από Β1 (από άποψη γραμματικής δηλαδή ήμασταν μπροστά). Βέβαια δεν τραβούσε πολύ σαν τμήμα. Μετά εγώ έκανα ιδιαίτερα ως τέλη Οκτώβρη και έδωσα Νοέμβριο του '15 το ΚΠγ και πήρα το Β2. Για το Cervantes δεν ήμουν έτοιμη αλλά δεν μπορούσα να επενδύσω και παραπάνω χρόνο (οι συμμαθητές μου από το τμήμα έδωσαν τον Μάιο του '16, κάνοντας ουσιαστικά 1,5 ημερολογιακό χρόνο). Το σύνηθες είναι 2 "σχολικά" χρόνια Οκτώβριο-Μάιο. Αν κάνεις ιδιαίτερα μπορείς και πιο γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar_gr

Νεοφερμένος

Η mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Helen1992

Νεοφερμένος

Η Helen1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλησπέρα , σκέφτομαι αυτό τον καιρό με την κολλητή μου να μάθουμε ισπανικά . Μένω στην αθήνα ξέρει κανείς να μου προτείνει κανένα καλό φροντιστήριο για εντατικά μαθήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια, ερινύς ευχαριστώ για τη σύνοψη!:) Αύριο πρώτο μάθημα σουηδικά, αντε να δούμε!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Καλό μάθημα. Περιμένουμε τις πρωτες σου εντυπώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Βασίλη γνωρίζεις αν υπάρχουν στη Γαλλία σχολεία εκμάθησης γλώσσαςγια αλλοδαπούς; όπως αντίστοιχα υπάρχουν στη Γερμανία τα Volkshochschule.
Eννοώ σχολεία του κράτους ή της τοπικής αυτοδιοίκησης με χαμηλές τιμές. (Στο google είδα ότι υπάρχουν πολλά ιδιωτικά αλλά οι τιμές τους είναι απλησίαστες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Βασίλη γνωρίζεις αν υπάρχουν στη Γαλλία σχολεία εκμάθησης γλώσσαςγια αλλοδαπούς; όπως αντίστοιχα υπάρχουν στη Γερμανία τα Volkshochschule.
Eννοώ σχολεία του κράτους ή της τοπικής αυτοδιοίκησης με χαμηλές τιμές. (Στο google είδα ότι υπάρχουν πολλά ιδιωτικά αλλά οι τιμές τους είναι απλησίαστες).

Aπο οτι βλέπω είναι adult high scools
Η αντίστοιχη σελιδα στην γαλλικη βικιπαίδεια είναι αυτή...
Και η αντίστοιχη αγγλική... Αυτά... :redface:

Απ ο,τι κατάλαβα το Volkshochule είναι κάτι σαν κι αυτό;
This type of folk high school is currently most widespread in Germany. Because they offer preparatory classes for school exams, the German Adult education centres also function as the equivalent of adult high schools in other countries.
Πολύ σπάνια σε βλέπουμε στο ischool... Όπως και τον nestgeor99... :whistle:
Εχεις δωρεάν στέγαση στην Γαλλία; Γιατί η στέγαση και το ταξίδι θα σου κοστισουν πολύ ενω μπορείς με πολύ λιγότερα χρήματα να μάθεις γαλλικα εκεί που μένεις (εννοώ Ελλάδα ή Γερμανία...) Άλλωστε στην Γερμανία τα γαλλικά είναι η δεύτερη σημαντικότερη ξενη γλωσσα μετα τα αγγλικά και στην πρωην δυτική Γερμανία το 25% των μαθητών τα μαθαίνουν στο σχολείο... Μην κοιτάς που οι Γάλλοι προτιμούν τα ισπανικά... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Νομίζω οι Γάλλοι προτιμούν τα ισπανικά λόγω ευκολίας.
Ναι μπορείς να κάνεις γαλλικά εκεί που μένεις αλλά θα μάθεις γραμματική και με τον καιρό θα μάθεις να κατανοείς, είναι πολύ δύσκολο να μάθεις να μιλάς σε μια χώρα που δεν μιλιέται η γλώσσα.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Νομίζω οι Γάλλοι προτιμούν τα ισπανικά λόγω ευκολίας.
Ναι μπορείς να κάνεις γαλλικά εκεί που μένεις αλλά θα μάθεις γραμματική και με τον καιρό θα μάθεις να κατανοείς, είναι πολύ δύσκολο να μάθεις να μιλάς σε μια χώρα που δεν μιλιέται η γλώσσα.
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Σιγα μην πάω Τουρκία για να μάθω Τουρκικά... Στην εποχή του ίντερνετ και της δορυφορικής...
Κοιτα, καποτε στην Γαλλία μαθαίναμε γερμανικά. Τώρα μαθαινουνε πολύ περισσότερο ισπανικά... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Εννοώ σε συνδυασμό με εργασία, όχι να μετακομίσεις σε μια χώρα στο ξεκάρφωτο απλά για να μάθεις τη γλώσσα.
Σε σύγκριση με τα γερμανικά τα γαλλικά σου φαίνονται πιο εύκολα;; (Το συν είναι σίγουρα ότι στο λεξιλόγιο έχουν πολλά ομόρριζα με τα αγγλικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Συνήθως αυτός που πηγαινει εργασία ξέρει ηδη λίγο την γλώσσα. Όταν πηγαινει στην ξένη χώρα έχει απο παντού ερεθίσματα. Δεν χρειάζονται τόσο τα μαθήματα αφού έχει τις βάσεις. Αρκεί να εμπλέκεται σε καθημερινές συνομιλίες και διαδικασίες...
Τα γαλλικά είναι ασυγκριτως πιο εύκολα γιατί τα αγγλικά αποτελούνται κυρίως απο αρχαία γαλλικά και λατινικα. Και όχι μονο λόγω λεξιλογίου αλλά και σύνταξης. Τα γερμανικά θυμιζουν νεκρές, πολύπλοκες γλώσσες με παράξενη σύνταξη, πτωσεις και γένη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Το πρώτο μάθημα πήγε τέλεια! Έχω ενθουσιαστεί πολύ με τα σουηδικά, η αλήθεια είναι πως ακούγονται κάπως περίεργα και η προφορά μου φάνηκε λίγο ζόρικη !! Αύριο δεύτερο μάθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Το πρώτο μάθημα πήγε τέλεια! Έχω ενθουσιαστεί πολύ με τα σουηδικά, η αλήθεια είναι πως ακούγονται κάπως περίεργα και η προφορά μου φάνηκε λίγο ζόρικη !! Αύριο δεύτερο μάθημα...

Λυσε μας και την απορία. Ποσα άρθρα έχει; Δύο; Αν είναι δυο, έχει καλώς...
Έντιτ...
Το βρήκα. Έχει δύο γένη όπως τα γαλλικά, τα ισπανικά, τα ολλανδικά, τα ιταλικά και τα πορτογαλικά... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top