Ποια καινούργια ξένη γλώσσα να επιλέξω;

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
το λοιπον εγω δυστυχως γνωριζω μονο αγγλικα

ηθελα να μαθω γαλλικα,μου αρεζε μικρος η προφορα τους μεγαλωνοντας μου φανηκαν γελοια και αυτα και η προφορα τους! ισως με επηρεασε και το γεγονος πως πλεον η γαλλια μπηκε στο περιθωριο της ιστοριας. αβυσσος η ψυχη
μετα σκεφτηκα τα ισπανικα,με προφορα οχι καστιλιανικη,που ειναι η πλεον αστεια που εχω ακουσει ποτε ,αλλα λατινικης αμερικης!αυτη η σκεψη δεν με εχει εγκαταλειψει,εξαιρετικη γλωσσα να την ακους π.χ καλη ωρα απο τον καστρο στις ομιλιες
μετα σκεφτομουν τα τουρκικα,δεν ξερω τι ηταν αυτο; ψυχολογια θυματος; :P αλλα τελικα δεν προχωρησα διοτι τιποτα σημαντικο δεν εχει γραφτει στα τουρκικα
για τον λογο αυτο σκεφτηκα ρωσικα! να διαβαζεις απευθειας στην πρωταρχικη γραφη τολστοι,ντοστογιεφσκι!αμεταφραστους!
αλλα ειναι προφορα αυτη για γλωσσα; ! επισης μου φαινεται θελουν πολλη δουλεια.
μια περιοδο μου ηρθε η σκεψη ωραια ειναι να διαβαζεις λογους και εργα Του Θεου .Δηλαδή π.χ Φυσικη,οπως το λεγε ο Αινσταιν θελω να ξερω τις σκεψεις του Θεου,όλα τα αλλα ειναι λεπτομερειες!.Και τα κείμενα της Παλαιάς διαθήκηςΙ\ και της Καινής διαθήκης(μαλιστα μια και ειπα για αινσταιν,λιγο πριν πεθανει διαβαζε την βιβλο). οποτε Δοξα τω Θεω εχουμε την ελληνικη,μαθηματικα γνωριζαμε και θα τα δουλεψουμε.Οποτε τι λειπει; τελειως επιπολαια χωρις να το εχω ψαξει σκεφτηκα τα εβραικα για την παλαια διαθηκη! και ημουν ενθουσιασμενος λεω,θα διαβαζεις κ θα ακους το τρομερο "Είμαι Αυτός Που Είμαι"
όπως πρωτακούστηκε,αλλά γρήγορα έμαθα πως το αρχικό διασωθέν κείμενο της Παλαιάς Διαθήκης στην συντριπτική του πλειοψηφία είναι γραμμένο/μεταφρασμένο στην Ελληνική!
δηλαδή μιλούσα ήδη την γλώσσα στην οποια εχει διασωθεί το κείμενο,η εβραικη αρχικη του εκδοση δεν διεσωθη!
πάνε και τα εβραικά,
τα αραμαικά μου πέρασαν από το μυαλό,,διότι είναι όσο να πεις εκπληκτικο να γνωρίζεις την γλώσσα που μιλούσε ο Χριστός. Αλλά αν το καλοσκεφτείς όλες τις γλώσσες τις γνωρίζει ο Θεός,δεν είναι εκεί η ουσία.Άλλωστε και η Κ.Διαθήκη στα ελληνικά γράφτηκε. Αφήνω που ο Χριστός αν και είχε μητρική γλώσσα τα αραμαικά,που τα χρησιμοποιουσε για την καθημερινοτητα Του,μιλουσε σε μικροτερο βαθμο στην καθημερινοτητα Του και ελληνικα,αλλα και σε οτι αφορα τις γραφες και εβραικα συμφωνα με ενα αρθρο του BBC!

τελικα ειμαι λιγο δυσκολος ε ; :) οπως το βλεπω το πιο πιθανο ειναι να μαθω αραμαικα!ίσως και εβραικά,αν και δεν ξερω τι συνδεση εχουν τα εβραικα με τα παλαια εβραικα,διοτι απο οτι ξερω διακοπηκε η συνεχεια τους ,δεν μιλιοταν η γλωσσα επι μακρον.ομως απο οσο γνωριζω τεχνητα την επανεφεραν στα σχολεια,συνεπως δεν πρεπει να εχει διαφορα απο την παλια εβραικη.νομιζω

τι λες ομως και εσυ που τα ξερεις απο πρωτο χερι; επισης θεωρεις δυσκολη την γλωσσα;λογικα ναι ε; η γραφη δειχνει μπελαλιδικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

soloikos

Νεοφερμένος

Ο soloikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Νίκο, μου πήρε γύρω στα 3 χρόνια από την πρώτη ενασχόλησή μου με τη γλώσσα μέχρι να εξεταστώ, χωρίς όμως συστηματικό διάβασμα. Πράγματι, με βοήθησε πολύ η γνωστή τετράδα λατινογενών γλωσσών που γνωρίζω (γαλλικά, ιταλικά, ισπανικά και πορτογαλικά). Παρεμπιπτόντως, χρόνια πολλά για αύριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Γνωρίζεις ήδη όλη τη γκάμα των λατινογενών γλωσσών;; Πώς τα καταφέρνεις και δεν τα μπερδεύεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soloikos

Νεοφερμένος

Ο soloikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σε κάποιο βαθμό τα μπερδεύω, εννοείται. Ωστόσο, αν αποκωδικοποιήσεις ορισμένα στοιχεία στο μυαλό σου είναι πιο εύκολο. Χρόνια πολλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Τα ρωσικά αρέσουν στον juste, ξέρω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Κορεάτικα ώστε, όταν κατακτήσουν τον κόσμο, να μπορείς να πιάσεις μια δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
τελικα ειμαι λιγο δυσκολος ε ; :) οπως το βλεπω το πιο πιθανο ειναι να μαθω αραμαικα!ίσως και εβραικά,αν και δεν ξερω τι συνδεση εχουν τα εβραικα με τα παλαια εβραικα,διοτι απο οτι ξερω διακοπηκε η συνεχεια τους ,δεν μιλιοταν η γλωσσα επι μακρον.ομως απο οσο γνωριζω τεχνητα την επανεφεραν στα σχολεια,συνεπως δεν πρεπει να εχει διαφορα απο την παλια εβραικη.νομιζω

τι λες ομως και εσυ που τα ξερεις απο πρωτο χερι; επισης θεωρεις δυσκολη την γλωσσα;λογικα ναι ε; η γραφη δειχνει μπελαλιδικη

Πρώτα από όλα καλή χρονιά σε όλους!!!!:clapup::clapup::clapup:

Στο δια ταύτα τώρα...
Λοιπόν ας ξεκαθαρίσουμε ότι τα βιβλικά εβραϊκά είναι για τα σύγχρονα εβραϊκά ό,τι και τα αρχαία για τα νέα ελληνικά. Όντως για κάποιο μεγάλο χρονικό διάστημα οι άνθρωποι έπαψαν να μιλούν εβραϊκά παρά μόνο για θρησκευτικούς λόγους (εξ ού και η ύπαρξη τόσων διαλέκτων επηρρεασμένων από την ντόπια γλώσσα των τόπων που πήγαμε μετά την διασπορά κτλ. κτλ.), μετά έγινε μια αναβίωση, φτιάχτηκαν τα σύγχρονα βασισμένα στα βιβλικά και άρχισαν να ξαναμιλιούνται κυρίως στο Ισραήλ και όχι στην διασπορά.

Τώρα το τί θα μάθεις (βιβλικά ή σύγχρονα) εξαρτάται από το τί θες να κάνεις. Αν θες να διαβάσεις την Βίβλο, την Τορά κτλ. μάθε βιβλικά, αν θες να μιλήσεις με ζωντανούς ανθρώπους μάθε σύγχρονα. Πάντως γνωρίζοντας το ένα μόνο δεν μπορείς να καταλάβεις εύκολα το άλλο. Είναι σαν τα αρχαία, ναι καταλαβαίνουμε κάποια πράγματα και αναγνωρίζουμε την κοινή ρίζα αλλά μόνο με νέα Πλάτωνα στο πρωτότυπο δεν διαβάζεις αλλά ούτε και θα φας αν παραγγείλεις σε αττική διάλεκτο στο σουβλατζίδικο της γειτονιάς.:P

Πολλοί θέλουν να μάθουν εβραϊκά για θρησκευτικούς λόγους. Αυτά τα άτομα πρέπει να μάθουν την βιβλική γλώσσα. Πρέπει να σου πω όμως ότι η δυσκολία σε πρώτο επίπεδο είναι η ίδια. Αυτό διότι θα πρέπει να εξοικειωθείς με έναν τελείως διαφορετικό τρόπο γραπτής απεικόνισης των ήχων το εβραϊκό αλφάβητο (the horror!!!!)

Καλώς όρισες σε έναν κόσμο όπου γράφουμε μόνο τα σύμφωνα της λέξης με εξαίρεση λιγοστά γράμματα που μπορεί να είναι φωνήεντα σε κάποιες λέξεις και σύμφωνα είτε πνεύματα (ναι έχουμε και από αυτά) σε άλλες. Πώς ξέρω τότε ότι η λέξη "τπτ" προφέρεται "τίποτα" και όχι ας πούμε "τάπατα"??? Χμμμ... σε πρώτη φάση δεν το ξέρεις. Απλά γνωρίζεις την λέξη και την προφέρεις ανάλογα. Υπάρχουν και τα νικούντ (που μοιάζουν με το τέτρις) και δείχνουν φωνήεντα αλλά guess what... δεν χρησιμοποιούνται ποτέ σε κείμενα που δεν απευθύνονται σε μικρά παιδιά ή σε άτομα που δεν ξέρουν ακόμα να διαβάζουν. (νομίζω βέβαια ότι υπάρχουν σχεδόν πάντα στα βιβλικά, πράγμα που αποδεικνύει για άλλη μια φορά ότι τα βιβλικά δεν είναι τα ίδια με τα σύγχρονα μιας και δεν χρησιμοποιούμε τις αρχαίες λέξεις και έτσι δεν ξέρουμε πώς διαβάζονται χωρίς την βοήθεια των νικούντ) Προσωπικά πιστεύω ότι ακόμη και αυτό το σύστημα θα σου φανεί περίπλοκο και θα εξηγήσω αμέσως το γιατί. Πρώτα από όλα τα συμβολάκια αυτά μοιάζουν τρομερά το ένα με το άλλο και θα τα μπερδεύεις αρχικά πολύ. Δεύτερον αν ο κ. Μπαμπινιώτης παραπονιέται ότι τα ελληνικά έχουν δύκολη ορθογραφία και πρέπει να γίνουν όλα τα η,ι,υ κτλ. γιώτα τότε ας μην δει τα νικούντ γιατί θα φρίξει. Λοιπόν έχουμε 3 διαφορετικά "α", 4 "ε", 2 "ι", 4 "ο", 2 "ου" και ένα άφωνο! Προτείνω να απογαλακτιστείς γρήγορα από τα νικούντ πάντως. ααα!!! να μην ξεχάσω! Αν θες να γράφεις κιόλας τα γράμματα αλλάζουν μορφή όταν είναι χειρόγραφα και διαφέρουν αρκετά από την βερσιόν του τυπογραφίου (βλέπε ρώσικα επί 100 όμως γιατί σε εμάς τα cursive διαφέρουν αρκετά)

Αφότου μάθεις λοιπόν την αλφάβητο, κυρίως για τα σύγχρονα θα μιλήσω τώρα, αρχίζεις να μαθαίνεις λεξιλόγιο, γραμματική κτλ. και η ζωή σου αρχίζει να γίνεται ευκολότερη. Η γραμματική δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη (ευκολότερη των αραβικών, λένε, όχι όμως και τόσο απλή όσο των αγγλικών ας πούμε μιας και κλίνονται διάφορα μέρη του λόγου). Μετά είναι θέμα εξάσκησης. Δώσε έμφαση στην προφορά διότι υπάρχουν ήχοι που δεν υπάρχουν στα ελληνικά και με λάθος προφορά γίνονται παρεξηγήσεις. Π.χ. υπάρχει παχύ "(κ)Χ" υπάρχει και ελαφρύ "χ". Λεπτές διαφορές θα πρέπει να τις πιάνει το αυτί σου και να τις μιμείσαι/αναπαράγεις στον λόγο σου. Αυτό είναι καθαρά θέμα τριβής με την γλώσσα. Εγώ που τα ακούω καθημερινά τα συνηθίζω πιο γρήγορα από κάποιον που θα κάνει μια φορά την εβδομάδα μαθήματα και θα έχει (λογικά) μηδενική επαφή με την γλώσσα πέραν των μαθημάτων.

Αυτό είναι μια σύντομη εισαγωγή στις πρώτες δυσκολίες που θα αντιμετωπίσεις. Αν θες κάτι παραπάνω με ρωτάς. Μπορώ να σου πω και κάποια πράγματα για τα βιβλικά (ξέρω αλλά δεν είμαι και expert). Να σου θυμίσω ότι από πρακτικής πλευράς δεν θα βρεις καθόλου εύκολα κάποιον για να σου κάνει μαθήματα είτε σύγχρονα είτε βιβλικά διαλέξεις.

Τα ρωσικά αρέσουν στον juste, ξέρω εγώ.

Τί πηγές έχεις? Θέλω να μάθω! Πώς κατόρθωσες να βρεις μη λατινογενή γλώσσα που του αρέσει??? :P

τελικα ειμαι λιγο δυσκολος ε ; :) οπως το βλεπω το πιο πιθανο ειναι να μαθω αραμαικα!

Υπάρχει κάποιος που να παραδίδει μαθήματα ή έστω υλικό για να μάθει κάποιος Αραμαϊκά???:confused: Μακάρι να βρεις αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Σε ενα επιμορφωτικό κεντρο της Θεσσαλονικης ξεκινανε μαθηματα αρχαριων για ξενες γλωσσες με 20€ το μηνα. Επειδη ειναι μικρο το ποσο, σκεφτομαι να ξεκινησω μια γλωσσα. Οι γλωσσες ειναι οι εξης:
Ιαπωνικα, Κινεζικα, Τουρκικα, Εβραικα, Αραβικα, Ρώσικα, Βουλγαρικα, Σερβικα, Γερμανικα, Σουηδικα, Ιταλικα, Πορτογαλικα.
Ποια θα μου προτεινατε και γιατι; Ποια απο τις παραπανω γλωσσες πιστευετε οτι αξιζει να μαθει καποιος στις μερες μας και θα τον βοηθησουν πχ σε αναζητηση εργασιας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaMp

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σε ενα επιμορφωτικό κεντρο της Θεσσαλονικης ξεκινανε μαθηματα αρχαριων για ξενες γλωσσες με 20€ το μηνα. Επειδη ειναι μικρο το ποσο, σκεφτομαι να ξεκινησω μια γλωσσα. Οι γλωσσες ειναι οι εξης:
Ιαπωνικα, Κινεζικα, Τουρκικα, Εβραικα, Αραβικα, Ρώσικα, Βουλγαρικα, Σερβικα, Γερμανικα, Σουηδικα, Ιταλικα, Πορτογαλικα.
Ποια θα μου προτεινατε και γιατι; Ποια απο τις παραπανω γλωσσες πιστευετε οτι αξιζει να μαθει καποιος στις μερες μας και θα τον βοηθησουν πχ σε αναζητηση εργασιας;
Τα γερμανικά στάνταρ! Κ εγω το σκεφτομαι αλλωστε.. :) Aν επιτρέπεται , σε ποιο επιμορφωτικό κέντρο αναφέρεσαι? Ακούγεται ενδιαφέρον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αραβικά ή περσικά αν έχει, με τόση κίνηση προσφύγων και μεταναστών ανοίγουν συνέχεια θέσεις εργασίας και εκτός αυτού είναι μεγάλο ατού αν μπορείς κάπως να το συνδυάσεις με το πρώτο πτυχίο σου.
Εγώ ξέρω ότι κάνει η Βαβυλωνία, η Γέφυρα, το Academia και γενικά υπάρχουν διάφορα επιμορφωτικά κέντρα τα οποία με τέτοια χαμηλά ποσά σου μαθαίνουν τα βασικά. Αν όμως το βιάζεσαι καλύτερα να επενδύσεις μια χρονιά εντατική σε κάποιο φροντιστήριο για να φτάσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο, γιατί στα περισσότερα κέντρα με 5-6 μήνες αρχαρίων είσαι οριακά στο Α2 (εκτός και αν συνεννοηθείς με τον διδάσκοντα και σου βάζει έξτρα δουλειά) και η φάση γενικά είναι πολύ φλου. Εξαρτάται τι ψάχνεις. :) Έκανα 1 μήνα αραβικά σε ένα από τα παραπάνω, στείλε μου αν θες πμ για λεπτομέρειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Σε ενα επιμορφωτικό κεντρο της Θεσσαλονικης ξεκινανε μαθηματα αρχαριων για ξενες γλωσσες με 20€ το μηνα. Επειδη ειναι μικρο το ποσο, σκεφτομαι να ξεκινησω μια γλωσσα. Οι γλωσσες ειναι οι εξης:
Ιαπωνικα, Κινεζικα, Τουρκικα, Εβραικα, Αραβικα, Ρώσικα, Βουλγαρικα, Σερβικα, Γερμανικα, Σουηδικα, Ιταλικα, Πορτογαλικα.
Ποια θα μου προτεινατε και γιατι; Ποια απο τις παραπανω γλωσσες πιστευετε οτι αξιζει να μαθει καποιος στις μερες μας και θα τον βοηθησουν πχ σε αναζητηση εργασιας;

Σε ποιο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Σε ενα επιμορφωτικό κεντρο της Θεσσαλονικης ξεκινανε μαθηματα αρχαριων για ξενες γλωσσες με 20€ το μηνα. Επειδη ειναι μικρο το ποσο, σκεφτομαι να ξεκινησω μια γλωσσα. Οι γλωσσες ειναι οι εξης:
Ιαπωνικα, Κινεζικα, Τουρκικα, Εβραικα, Αραβικα, Ρώσικα, Βουλγαρικα, Σερβικα, Γερμανικα, Σουηδικα, Ιταλικα, Πορτογαλικα.
Ποια θα μου προτεινατε και γιατι; Ποια απο τις παραπανω γλωσσες πιστευετε οτι αξιζει να μαθει καποιος στις μερες μας και θα τον βοηθησουν πχ σε αναζητηση εργασιας;

Κοίτα από πλευράς εργασίας νομίζω οι περισσότερες γλώσσες που αναφέρεις βοηθάνε μιας και είναι είτε σπάνιες (π.χ. Αραβικά, Κινέζικα, Ιαπωνικά κτλ.) είτε ομιλούνται σε οικονομικά ισχυρές χώρες (Γερμανικά, Ρώσικα, Κινέζικα, Ιαπωνικά, Αραβικά).

Προσωπικά θα σου πρότεινα να σκεφτείς πονηρά/έξυπνα. Επέλεξε μια από τις περιζήτητες γλώσσες μεν (δεν θα πρότεινα ας πούμε ιταλικά αν και είναι ωραία), σκέψου όμως με ποιά θα μεγιστοποιήσεις το κέρδος που βγάζεις από την προσφορά. Π.χ. τα γερμανικά αν και χρήσιμη μπορείς να βρεις τρόπο να κάνεις φθηνά μαθήματα λόγω πληθώρας καθηγητριών και φροντηστηρίων. Τα κινέζικα αν και δύσκολα/σπάνια λόγω του ότι είναι στην μόδα υπάρχουν πολλά φροντηστήρια και προσφορές. Τα Ιαπωνικά από την άλλη, μια παραδοσιακά ακριβή γλώσσα, λόγω σπανιότητας είναι πάντα πολύ ακριβά και παντού στον κόσμο. Εμένα ας πούμε η καθηγήτριά μου έπαιρνε 50 με 55 ευρώ το δίωρο!!! Και μια φίλη μου πήγαινε φροντηστήριο και πλήρωνε διακόσια και κάτι ευρώ το μήνα! Έτσι την συγκεκριμένη γλώσσα, ας πούμε, δύσκολα βρίσκεις ευκαιρία να την μάθεις τόσο φθηνά και εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο την προσφορά που σου δίνεται συν το ότι είναι τρομερά περιζήτητη γλώσσα και μεγάλο προσόν εργασιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Γεια σας!
Βρίσκομαι σε δίλλημα...Συγκεκριμένα, τον τελευταίο καιρό θέλω απεγνωσμένα να ξεκινήσω κάποια ξένη γλώσσα μιας και τελείωσα με πανελλήνιες και τα συναφή! Σκέφτομαι για σουηδικά κυρίως επειδή μαρέσει η κουλτούρα των Βόρειων χωρών. Σημειωτέον επισκέφτηκα την χώρα το καλοκαίρι και πραγματικά με μάγεψε... Από την άλλη θέλω να ''τελειοποιήσω'' τα γερμανικά μου στα οποία έχω το B2! Από οικονομικής πλευράς τα δίδακτρα για τα σουηδικά είναι πιο λίγα αλλά δεν θέλω να ξεκινήσω μια ακόμη ξένη γλώσσα χωρίς να έχω ολοκληρώσει κάποια άλλη... Εσείς τι λέτε? Έχει κανείς καμιά ανάλογη εμπειρία να με βοηθήσει??

Γεια σας!
Βρίσκομαι σε δίλλημα...Συγκεκριμένα, τον τελευταίο καιρό θέλω απεγνωσμένα να ξεκινήσω κάποια ξένη γλώσσα μιας και τελείωσα με πανελλήνιες και τα συναφή! Σκέφτομαι για σουηδικά κυρίως επειδή μαρέσει η κουλτούρα των Βόρειων χωρών. Σημειωτέον επισκέφτηκα την χώρα το καλοκαίρι και πραγματικά με μάγεψε... Από την άλλη θέλω να ''τελειοποιήσω'' τα γερμανικά μου στα οποία έχω το B2! Από οικονομικής πλευράς τα δίδακτρα για τα σουηδικά είναι πιο λίγα αλλά δεν θέλω να ξεκινήσω μια ακόμη ξένη γλώσσα χωρίς να έχω ολοκληρώσει κάποια άλλη... Εσείς τι λέτε? Έχει κανείς καμιά ανάλογη εμπειρία να με βοηθήσει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Γνωρίζεις ήδη όλη τη γκάμα των λατινογενών γλωσσών;; Πώς τα καταφέρνεις και δεν τα μπερδεύεις;;

Αυτές οι γλώσσες πανως έχουν συνήθως κοινο λεξιλόγιο απο 60 μέχρι 90%...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Γεια σας!
Βρίσκομαι σε δίλλημα...Συγκεκριμένα, τον τελευταίο καιρό θέλω απεγνωσμένα να ξεκινήσω κάποια ξένη γλώσσα μιας και τελείωσα με πανελλήνιες και τα συναφή! Σκέφτομαι για σουηδικά κυρίως επειδή μαρέσει η κουλτούρα των Βόρειων χωρών. Σημειωτέον επισκέφτηκα την χώρα το καλοκαίρι και πραγματικά με μάγεψε... Από την άλλη θέλω να ''τελειοποιήσω'' τα γερμανικά μου στα οποία έχω το B2! Από οικονομικής πλευράς τα δίδακτρα για τα σουηδικά είναι πιο λίγα αλλά δεν θέλω να ξεκινήσω μια ακόμη ξένη γλώσσα χωρίς να έχω ολοκληρώσει κάποια άλλη... Εσείς τι λέτε? Έχει κανείς καμιά ανάλογη εμπειρία να με βοηθήσει??

Γεια σας!
Βρίσκομαι σε δίλλημα...Συγκεκριμένα, τον τελευταίο καιρό θέλω απεγνωσμένα να ξεκινήσω κάποια ξένη γλώσσα μιας και τελείωσα με πανελλήνιες και τα συναφή! Σκέφτομαι για σουηδικά κυρίως επειδή μαρέσει η κουλτούρα των Βόρειων χωρών. Σημειωτέον επισκέφτηκα την χώρα το καλοκαίρι και πραγματικά με μάγεψε... Από την άλλη θέλω να ''τελειοποιήσω'' τα γερμανικά μου στα οποία έχω το B2! Από οικονομικής πλευράς τα δίδακτρα για τα σουηδικά είναι πιο λίγα αλλά δεν θέλω να ξεκινήσω μια ακόμη ξένη γλώσσα χωρίς να έχω ολοκληρώσει κάποια άλλη... Εσείς τι λέτε? Έχει κανείς καμιά ανάλογη εμπειρία να με βοηθήσει??


Πέρα από Γερμανικά, γνωρίζεις Αγγλικά;
Είναι βασικό να γνωρίζεις 2 ξένες γλώσσες σε καλό βαθμό. Εγώ θα σου πρότεινα να τελειοποιήσεις πρώτα τα Γερμανικά και έπειτα να ξεκινήσεις τα Σουηδικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ξεκινησα Γερμανικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Σ’ευχαριατω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Όταν είναι θα σε ενημερώσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top