Ποια ξένη γλώσσα να επιλέξω;

Guest 382771

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ισχύει ότι ήμουν απότομη!
Ως προς τα Γαλλικά μου έχουν μπει σκέψεις...έχουν όντως βάση τα επιχειρήματα!
Ο προβληματισμός μου έγκειται στο ότι έχω υπόβαθρο τα γερμανικά και καλό και ευκολότερο είναι να ελιχθώ σε μία γλώσσα "γερμανογεννή",κοντινή τέλος πάντων και συγκεκριμένα σκανδιναβική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ισχύει ότι ήμουν απότομη!
Ως προς τα Γαλλικά μου έχουν μπει σκέψεις...έχουν όντως βάση τα επιχειρήματα!
Ο προβληματισμός μου έγκειται στο ότι έχω υπόβαθρο τα γερμανικά και καλό και ευκολότερο είναι να ελιχθώ σε μία γλώσσα "γερμανογεννή",κοντινή τέλος πάντων και συγκεκριμένα σκανδιναβική!

Το ότι ξέρεις γερμανικά δε θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα στα σουηδικά πχ.Έχουν πολύ λίγο κοινό λεξιλόγιο.Τα σουηδικά θα τα μάθεις πολύ εύκολα και θα φτάσεις σε καλό επίπεδο σε λιγότερο από ένα χρόνο επειδή είναι εύκολη γλώσσα.Επειδή τα ρήματα δεν κλίνονται,επειδή το συντακτικό τους είναι πολύ απλό,επειδή ο σχηματισμός των χρόνων είναι ουσιαστικά γελοίος,κτλ.Ωστόσο,έχω ακούσει ότι αν ξέρεις γερμανικά μπορείς να μάθεις πιο εύκολα νορβηγικά και δανέζικα.Αυτά για τις σκανδιναβικές γλώσσες.
Τα ολλανδικά είναι μία απλοποιημένη εκδοχή των γερμανικών (πχ δεν έχουν πτώσεις) αλλά με πολλές επιρροές από αγγλικά και γαλλικά.
Το πρόβλημα όμως με όλες τις γερμανογενείς γλώσσες είναι ότι η κάθε μία μιλιέται μόνο σε μία χώρα (τα σουηδικά στη Σουηδία,τα νορβηγικά στη Νορβηγία,κτλ -με εξαίρεση τα ολλανδικά που είναι χρήσιμα σε Ολλανδία/Βέλγιο κ Λουξεμβούργο).Οπότε αν μάθεις πχ σουηδικά και μετά βρεις δουλειά στην Κοπεγχάγη θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο,γιατί 1)αν και η Κοπεγχάγη είναι κυριολεκτικά δίπλα στη Σουηδία τα δανέζικα είναι τελείως διαφορετικά από τα σουηδικά στην προφορά (αν και στο γραπτό λόγο μοιάζουν) και 2)ίσως να μην καταφέρεις ποτέ να μάθεις δανέζικα σε καλό επίπεδο επειδή θα σε μπερδεύουν συνεχώς τα σουηδικά.Οπότε μάθε τώρα μία γλώσσα που μιλιέται σε παγκόσμιο επίπεδο (γαλλικά) και μετά αν θέλεις να πας για δουλειά στη Σκανδιναβία ή στην Ολλανδία τότε μάθε τη γλώσσα της χώρας που θα πας.Εξάλλου δεν έχεις να χάσεις τπτ!Και η Σκανδιναβία δεν είναι μονόδρομος!!!Τα γαλλικά σου ανοίγουν πόρτες σε πάρα πολλές χώρες (Γαλλία,Βέλγιο,Λουξεμβούργο,Ελβετία,Μονακό,Ανδόρρα,Καναδά,Αφρική,ΝΑ Ασία,κτλ).Κάπου θα βρεις δουλειά (εντάξει στο Βιετνάμ ή στο Κονγκό μπορεί όχι -εκτός αν πας για εθελόντρια στους Γιατρούς χωρίς σύνορα,αλλά στη Γαλλία ή στο Βέλγιο γιατί όχι?)!
Και όπως έγραψα και παραπάνω το να ξέρεις και μία γλώσσα από άλλη γλωσσική ομάδα βοηθάει τόσο την κριτική σου σκέψη (θα έρθεις σε επαφή με μία άλλη λογική,με ένα άλλο συντακτικό,με μία τελείως διαφορετική κουλτούρα) όσο και αργότερα αν αποφασίσεις να μάθεις ισπανικά ή ιταλικά ή πορτογαλικά ή ρουμάνικα θα έχεις μία βάση.Το καλό είναι ότι τα γαλλικά είναι η πιο "απομακρυσμένη" λατινογενής γλώσσα σε σχέση με τις άλλες οπότε είναι πιο δύσκολο να μπερδέψεις γαλλικά με ιταλικά απ'ό,τι ισπανικά με ιταλικά. (>πλεονέκτημα των γαλλικών σε σχέση με τα ισπανικά/πορτογαλικά/ιταλικά/ρουμάνικα).
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Την ξένη γλώσσα θα την αρχίσεις στο Πανεπιστήμιο, δηλαδή θα έχεις χρόνο? Ή θα την αρχίσεις τώρα (πόσο χρονών είσαι?) και θα την συνεχίσεις στο Πανεπιστήμιο?

Είναι καλό η τρίτη σου γλώσσα να είναι προσανατολισμένη στον τομέα που θες να ακολουθήσεις. Π.χ. για τις επιστήμες υγείας τα κινέζικα δεν έχουν καμία απολύτως χρησιμότητα, γενικά το ίδιο ισχύει για όλες τις γλώσσες ασιατικής προέλευσης. Οπότε καλό είναι να κοιτάξεις κάποια ευρωπαϊκή. Αν είσαι π.χ. Α ή Β' λυκείου και έχεις 1-1,5 χρόνο για να κάνεις τα "προκαταρκτικά" μιας γλώσσας, σου προτείνω σουηδικά, θα έχεις Β2 πριν τελειώσεις το σχολείο και τα επαγγέλματα υγείας έχουν μεγάλη ζήτηση στην Σουηδία.
Εάν μιλάμε για μια ενασχόληση καθαρά πανεπιστημιακή, που θα έχεις και περισσότερο flexible χρόνο, πλην των σουηδικών σου προτείνω τα ισπανικά. Είναι γλώσσα εύκολη, πολύ όμορφη και εύηχη, είναι η 2η ομιλούμενη γλώσσα στις ΗΠΑ, η 2η ή 3η ομιλούμενη γλώσσα παγκοσμίως, και γενικά την Ισπανία δεν την προτιμάνε για μετέπειτα σπουδές κυρίως επειδή δεν ξέρουν την γλώσσα και συνωστίζονται σε Γαλλίες/Αγγλίες/Γερμανίες/Ελβετίες όλοι ξέροντας έξτρα γαλλικά ή γερμανικά. Για μένα το να ξέρεις ως τρίτη γλώσσα τα ισπανικά είναι αβαντάζ γιατί μπορείς να πας εκεί που οι άλλοι δεν μπορούν για τεχνικούς λόγους να φτάσουν ;) και να έχεις πολύ καλές παροχές με ελάχιστο ανταγωνισμό (δεν μιλάω να πας στην Κολομβία, για την Ισπανία λέω προφανώς :P ).

Και στο λέω όντας περίπου στην ίδια κατάσταση με εσένα, με Γ2 στα Αγγλικά, Β1 στα γερμανικά και ένα Β2 στα ισπανικά on the road μπαίνοντας στο 5ο έτος της Ιατρικής :D

Διαφορετικά θα πρότεινα πάλι κάποια σκανδιναβική γλώσσα την οποία θα έχεις άπλετο χρόνο να τελειοποιήσεις. Μην κοιτάς τις πολύ άκυρες τύπου πολωνικά, δανικά, ισλανδικά, εκτός και αν ξέρεις από τώρα ότι θα πας να σπουδάσεις/μείνεις εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 382771

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό για τα Γαλλικά, ναι, νομίζω πως στέκει...
Πάντως σκοπεύω να αρχίσω την τρίτη γλώσσα σε πανεπιστημιακό επίπεδο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να έχω γνώμη για τα γαλλικά γιατί δεν έχω ασχοληθεί, δεν ξέρω δυσκολία και χρόνο που απαιτείται, αλλά αν ασχοληθείς ξεκάθαρα στο πανεπιστήμιο όλα είναι εφικτά :D Πάντως μείνε σε ευρωπαϊκή γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με την Ερινύς. Αφού λες πως σκέφτεσαι κάποια πιο "ασυνήθιστη γλώσσα" και αποκλείεις τα κινέζικα, θα πρότεινα σουηδικά. Επίσημη γλώσσα στην Σουηδία, 2η επίσημη γλώσσα στη Φινλανδία και τη μαθαίνουν αρκετά άτομα και στις υπόλοιπες Σκανδιναβικές χώρες ως ξένη γλώσσα :)

Από τις πιο διαδεδομένες γλώσσες θα πρότεινα τα γαλλικά και τα ισπανικά, τους λόγους τους εξήγησαν οι παραπάνω συμφορουμίτες :P

Για τη δυσκολία των σουηδικών και των γαλλικών δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω ασχοληθεί, τα ισπανικά όμως μου φαίνονται (προσωπικά πάντα :angel:) εύκολα και πολύ ευχάριστα :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Την ξένη γλώσσα θα την αρχίσεις στο Πανεπιστήμιο, δηλαδή θα έχεις χρόνο? Ή θα την αρχίσεις τώρα (πόσο χρονών είσαι?) και θα την συνεχίσεις στο Πανεπιστήμιο?

Είναι καλό η τρίτη σου γλώσσα να είναι προσανατολισμένη στον τομέα που θες να ακολουθήσεις. Π.χ. για τις επιστήμες υγείας τα κινέζικα δεν έχουν καμία απολύτως χρησιμότητα, γενικά το ίδιο ισχύει για όλες τις γλώσσες ασιατικής προέλευσης. Οπότε καλό είναι να κοιτάξεις κάποια ευρωπαϊκή. Αν είσαι π.χ. Α ή Β' λυκείου και έχεις 1-1,5 χρόνο για να κάνεις τα "προκαταρκτικά" μιας γλώσσας, σου προτείνω σουηδικά, θα έχεις Β2 πριν τελειώσεις το σχολείο και τα επαγγέλματα υγείας έχουν μεγάλη ζήτηση στην Σουηδία.
Εάν μιλάμε για μια ενασχόληση καθαρά πανεπιστημιακή, που θα έχεις και περισσότερο flexible χρόνο, πλην των σουηδικών σου προτείνω τα ισπανικά. Είναι γλώσσα εύκολη, πολύ όμορφη και εύηχη, είναι η 2η ομιλούμενη γλώσσα στις ΗΠΑ, η 2η ή 3η ομιλούμενη γλώσσα παγκοσμίως, και γενικά την Ισπανία δεν την προτιμάνε για μετέπειτα σπουδές κυρίως επειδή δεν ξέρουν την γλώσσα και συνωστίζονται σε Γαλλίες/Αγγλίες/Γερμανίες/Ελβετίες όλοι ξέροντας έξτρα γαλλικά ή γερμανικά. Για μένα το να ξέρεις ως τρίτη γλώσσα τα ισπανικά είναι αβαντάζ γιατί μπορείς να πας εκεί που οι άλλοι δεν μπορούν για τεχνικούς λόγους να φτάσουν ;) και να έχεις πολύ καλές παροχές με ελάχιστο ανταγωνισμό (δεν μιλάω να πας στην Κολομβία, για την Ισπανία λέω προφανώς :P ).

Και στο λέω όντας περίπου στην ίδια κατάσταση με εσένα, με Γ2 στα Αγγλικά, Β1 στα γερμανικά και ένα Β2 στα ισπανικά on the road μπαίνοντας στο 5ο έτος της Ιατρικής :D

Διαφορετικά θα πρότεινα πάλι κάποια σκανδιναβική γλώσσα την οποία θα έχεις άπλετο χρόνο να τελειοποιήσεις. Μην κοιτάς τις πολύ άκυρες τύπου πολωνικά, δανικά, ισλανδικά, εκτός και αν ξέρεις από τώρα ότι θα πας να σπουδάσεις/μείνεις εκεί.

Δε νομίζω ότι η γλώσσα απωθεί τους περισσότερους φοιτητές.Δες εδώ: https://www.topuniversities.com/univ...region=+country=+faculty=+stars=false+search= Καμία σχολή ιατρικής ισπανόφωνης χώρας δεν είναι στις πρώτες εκατό (για οδοντιατρική δε βρήκα τπτ,αλλά φαντάζομαι θα είναι πάνω κάτω το ίδιο).Αντιθέτως υπάρχουν δύο γαλλόφωνα (θέσεις 51-100,πανεπιστήμιο Γενεύης,Ελβετία και πανεπιστήμιο Μόντρεαλ,Καναδάς).
Επίσης το ποσοστό ανεργίας στην Ισπανία είναι 22,7% ενώ στη Γαλλία είναι 10,5% και στο Βέλγιο είναι 8,5%.Σε ποια χώρα πιστεύεις ότι έχεις τις καλύτερες προοπτικές να βρεις δουλειά?Ουρές κάνουν οι γιατροί στην Ισπανία για να μεταναστεύσουν στη Σκανδιναβία. https://www.europeanjobdays.eu/en/co...edish-hospitals-recruit-medical-doctors-spain
Και πιο πάνω ανέφερα ένα πλεονέκτημα των γαλλικών που δεν το έχουν τα ισπανικά. :weak:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Είναι καλό η τρίτη σου γλώσσα να είναι προσανατολισμένη στον τομέα που θες να ακολουθήσεις. Π.χ. για τις επιστήμες υγείας τα κινέζικα δεν έχουν καμία απολύτως χρησιμότητα, γενικά το ίδιο ισχύει για όλες τις γλώσσες ασιατικής προέλευσης. Οπότε καλό είναι να κοιτάξεις κάποια ευρωπαϊκή. Αν είσαι π.χ. Α ή Β' λυκείου και έχεις 1-1,5 χρόνο για να κάνεις τα "προκαταρκτικά" μιας γλώσσας, σου προτείνω σουηδικά, θα έχεις Β2 πριν τελειώσεις το σχολείο και τα επαγγέλματα υγείας έχουν μεγάλη ζήτηση στην Σουηδία.
+karolinska & Uppsala

αναφερθηκες πιο πανω στα Ολλανδικα.. γνωμη μου ειναι να μην κανεις ολλανδικα αφου εχεις Β2 Γερμανικα. Θα σου πάρει κανα χρονο να τα μαθεις γιατι ειναι μια βλαχικη βερσιον των γερμανικων (αν και προσωπικα προτιμω τα ολλανδικα απο τα γερμανικα). Θα συμφωνησω με τους υπολοιπους πως μια σκανδιναβικη γλωσσα εινια προτιμοτερη όλων διότι μοιάζουν κάπως μεταξύ τους οποτε θα μπορεις να μαθεις αρκετα εύκολα και τις υπολοιπες (ή έστω να επικοινωνεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εαν ενδιαφερεσαι για μεταπτυχιακα σιγουρα τα γαλλικα θα σου φανουν χρησιμα, διοτι στην γαλλια τα μεταπτυχιακα ειναι απολυτως δωρεαν ! Εγω εχω ασχοληθει με τα γαλλικα (πηρα Β1) αλλα για να πω την αληθεια δεν μου αρεσει σαν γλωσσα! Προτιμω πολυ περισσοτερο γερμανικα!!! Νομιζω τα γαλλικα ειναι love or hate :D

Οι σκανδιναβικες γλωσσες οντως ειναι εξισου χρησιμες και σχετικα ευκολες για οσους γνωριζουν γερμανικα!ποσο μαλλον εαν σκοπευεις να ασχοληθεις με επιστημες υγιειας! Και εγω ειμαι στο ιδιο διλλημα με εσενα περιμενω βεβαια αποτελεσματα β2 γερμανικων και εχω proficiency αλλα τεινω στο να ασχοληθω και αλλο με γερμανικα σε c1 μιας και τα λατρεψα! Βασικα νομιζω πως αξιζει να σχοληθεις μια γλωσσα που σου αρεσει η με καποια παρομοια! Εαν σ αρεσαν τα γερμανικα νομιζω θα ηταν καλυτερο να ασχοληθεις με σκανδιναβικες και οχι με γαλλικα! Εξαρταται...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Kαι εγώ σουηδικά θα μάθαινα! Όντως αφού θες να πας για τρίτη γλώσσα,καλό θα ήταν να μην μάθεις κάποια "συνηθισμένη". Τα σουηδικά θα ήταν καλή επιλογή,ειδικά αν αργότερα αποφασίσεις να πας εκεί για σπουδές,δουλειά κτλ. Και όπως είπε η Ερινύς, πρέπει να διαλέξεις κάποια γλώσσα που να σου φανεί χρήσιμη για τις σπουδές σου και για τον τομέα με τον οποίο θα ασχοληθείς. Εγώ μαθαίνω ιταλικά τώρα αλλά αργότερα θα ήθελα να μάθω και σουηδικά,αν καταφέρω να βρω κάποιον καθηγητή/καθηγήτρια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής έχω Γ2 στα αγγλικά και Β2 στα Γερμανικά το οποίο σκοπεύω να ανεβάσω σε Γ2 μετά το σχολείο...
Θα ακολουθήσω επιστήμες Υγείας και συγκεκριμένα ευελπιστώ Οδοντιατρική:D
Παράλληλα, όμως, θέλω να κρατήσω επαφή με τις ξένες γλώσσες και παίρνω διάφορες γνώμες για το ποια θα είναι δυνητικά η τρίτη!
Ας προτείνει ο καθένας τη γνώμη του:P

Αρχικά καλή επιτυχία με τις εξετάσεις σου.Εύχομαι να επιτύχεις τον στόχο σου.Πιστεύω κι εγώ πως μια καλή επιλογή είναι τα Γαλλικά καθώς ομιλείται σε χώρες που είναι πολύ αναπτυγμένες σε κάποιους κλάδους λόγου χάρη Γαλλία,Βέλγιο,Λουξεμβούργο,Ελβετία & Καναδά.Οπότε θα έχεις πολλές επιλογές είτε να συνεχίσεις τις σπουδές σου σε μεταπτυχιακό επίπεδο είτε να βρεις μια δουλειά. Από την άλλη όμως οι σκανδιναβικές χώρες τα τελευταία χρόνια έχουν μπει μέσα ανταγωνιστικά και δεν είναι λίγοι αυτοί που πάνε στη Σουηδία για παράδειγμα.Και ειδικά στο τομέα της Υγείας έχουν βελτιωθεί πολύ.Κοιτά δε ξέρω ποιες είναι οι φιλοδοξίες σου για το μέλλον αν θέλεις να σπουδάσεις ή να δουλέψεις στο εξωτερικό αλλά κάνε αυτό που θέλει η καρδιά σου.Να μάθεις την επόμενη ξένη γλώσσα με λαχτάρα και όχι με αγγαρεία επειδή ομιλείτε από πολλούς ή στις συγκεκριμένες χώρες κυριαρχεί πλούτος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εγώ λέω καλύτερα να μη μάθει σκανδιναβικές γλώσσες για το λόγο που έγραψα παραπάνω.Κακά τα ψέματα αν μάθεις μία σκανδιναβική γλώσσα μετά ναι μεν θα μπορείς να καταλαβαίνεις και τις άλλες με ευκολία,αλλά δύσκολα θα μάθεις μία άλλη σκανδιναβική γλώσσα σε καλό επίπεδο.Ας πούμε ότι ξεκινάει σουηδικά τώρα πχ.Τι θα γίνει άμα βρει δουλειά στη Νορβηγία?Δε θα μπορεί να μάθει νορβηγικά στο επίπεδο που χρειάζεται (αν και θα μπορεί να τα καταλαβαίνει).Εξάλλου οι σκανδιναβικές γλώσσες είναι εύκολες.Αν βρει δουλειά σε σκανδιναβική χώρα ας μάθει τότε τη γλώσσα εκείνης της χώρας (αν βρει δουλειά στη Δανία να μάθει δανέζικα,αν βρει στη Νορβηγία να μάθει νορβηγικά κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Θα έχει μια επαφή όμως με τις σκανδιναβικές γλώσσες αφού θα ξέρει σουηδικά. Και εξάλλου,αυτό το σκεπτικό ισχύει για όλες τις γλώσσες. Ποτέ δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσσει το μέλλον, μπορεί εγώ που μαθαίνω ιταλικά τώρα να αποφασίσω να πάω για σπουδές ή δουλειά στην Ισπανία και να πρέπει να μάθω ισπανικά (που δεν είναι τόσο διαφορετικά από τα ιταλικά). Ακόμα και να μην σου χρειαστεί,πάντα είναι καλό να ξέρεις μια ξένη γλώσσα. Η αλήθεια είναι ότι τα γαλλικά τα βρίσκεις παντού και το βλέπω και στη σχολή μου γιατί παντού βρίσκω τα γαλλικά :P Αλλά είναι πάρα πολλοί αυτοί που φεύγουν για Σουηδία,γιατροί,μηχανικοί... Οπότε θα πρέπει να σκεφτεί και το αντικείμενο των σπουδών της και ποια γλώσσα θα είναι ένα επιπλέον προσόν γι'αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Θα έχει μια επαφή όμως με τις σκανδιναβικές γλώσσες αφού θα ξέρει σουηδικά. Και εξάλλου,αυτό το σκεπτικό ισχύει για όλες τις γλώσσες. Ποτέ δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσσει το μέλλον, μπορεί εγώ που μαθαίνω ιταλικά τώρα να αποφασίσω να πάω για σπουδές ή δουλειά στην Ισπανία και να πρέπει να μάθω ισπανικά (που δεν είναι τόσο διαφορετικά από τα ιταλικά). Ακόμα και να μην σου χρειαστεί,πάντα είναι καλό να ξέρεις μια ξένη γλώσσα. Η αλήθεια είναι ότι τα γαλλικά τα βρίσκεις παντού και το βλέπω και στη σχολή μου γιατί παντού βρίσκω τα γαλλικά :P Αλλά είναι πάρα πολλοί αυτοί που φεύγουν για Σουηδία,γιατροί,μηχανικοί... Οπότε θα πρέπει να σκεφτεί και το αντικείμενο των σπουδών της και ποια γλώσσα θα είναι ένα επιπλέον προσόν γι'αυτή.

Δε νομίζω ότι τα ισπανικά θα τα μάθεις τόσο εύκολα όσο νομίζεις επειδή ξέρεις ιταλικά.Το πιθανότερο είναι να μπερδευτείς και να μη μάθεις τπτ στο τέλος.Επίσης τη Σουηδία μην την έχεις για σίγουρη επιλογή.Η Νορβηγία έχει το μισό ποσοστό ανεργίας και είναι ακριβώς δίπλα.Πολλοί Σουηδοί νέοι που δε βρίσκουν δουλειά πηγαίνουν στη Νορβηγία.Επίσης πολλοί Νορβηγοί πηγαίνουν στη Σουηδία για φθηνές επενδύσεις.Η Σουηδία δεν είναι παράδεισος.Έχει αρκετή ανεργία.Γι'αυτό προτείνω να μάθει μία γλώσσα που μιλιέται σε διεθνές επίπεδο (γαλλικά,γιατί μιλιέται σε χώρες που ενδείκνυνται για σπουδές και καριέρα όπως η Γαλλία,το Βέλγιο,το Λουξεμβούργο,ο Καναδάς,η Ελβετία,κτλ,σε ισπανόφωνη χώρα πού να πας να κάνεις καριέρα?στην Ισπανία που είναι στην ίδια κατάσταση με την Ελλάδα ή στην Κολομβία να κάνεις παρέα με τους εμπόρους ναρκωτικών?) και αργότερα αν βρει δουλειά σε μία σκανδιναβική χώρα να μάθει εκείνη τη γλώσσα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

AHMAD

Νεοφερμένος

Ο AHMAD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Χαίρετε ! Εάν κάποιος γνωρίζει ή μαθαίνει Βουλγάρικα θα ήθελα να με ενημερώσει σχετικά με την δυσκολία εκμάθησης της γλώσσας καθώς θέλω να αποκτήσω γρήγορα γνώση μιας γλώσσας που μοιάζει αρκετά με τα ρώσικα από ότι έχω ακούσει (σημειωτέο ότι γνωρίζω ήδη ρώσικα σε επίπεδο Γ1 οπότε δεν έχω πρόβλημα με αλφάβητο).

Εναλλακτικά θα ήθελα απόψεις για κάποια άλλη γλώσσα που έχει ομοιότητες με τα ρώσικα π.χ. σέρβικα, ουκρανικά κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αναστασια

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Όντας ουκρανεζα, θα σου πω ότι ναι,τα ουκρανικά μοιάζουν αρκετά με τα ρωσικά,αλλα εμένα προσωπικά μου φαίνονται λιγο πιο δυσκολα. Ουσιαστικά καταλαβαίνεις τα περισσότερα απο αυτά που σου λένε,απλως δεν μπορείς να τα μιλήσεις.

Για να καταληξω,καλυτερα να μάθεις μία άλλη γλώσσα που έχει μερικες ομοιότητες, παρά να μάθεις μία που εχει παρά πολλά κοινά στοιχεία. Στο κάτω κάτω, οι ουκρανοι καταλαβαίνουν ρωσικά και το αντίστροφο, οπότε πιο χρήσιμο θα σου ήταν να μάθεις βουλγαρικά ή σερβικά ,όπως λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

AHMAD

Νεοφερμένος

Ο AHMAD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ευχαριστώ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
γεια σας και απο εμενα:clapup:
ειμαι πρωτοετης στη σχολη νηπιαγωγων του απθ και σκεφτομαι να ξεκινησω μια νεα ξενη γλωσσα.πρωτον πιστευετε πως πρεπει να την ξεκινησω κατευθειαν η μετα απο καποιους μηνες που θα εχω προσαρμοστει στη σχολη και στη πολη;

δευτερον ειμαι αναμεσα στις παρακατω:γερμανικα,ισπανικα,σουηδικα,φιλανδικα η ρωσικα
μπορει να σας φαινονται τελειως διαφορετικες γλωσσες μεταξυ τους αλλα αλλες(ισπανικα και ρωσικα)τις θελω λογω αγαπης και τις υπολοιπες για ακαδημαικους λογους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω ξεκινησα ισπανικα μολις μπηκα στην σχολη....πολυ ωραια γλωσσα τρελαθηκα μαζι της :D ποιες αλλες γλωσσες ξερεις? πχ εγω ξερω γαλλικα και αγγλικα και με βοηθησαν πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Ισπανικά βέβαια... Ποιες γλώσσες μιλάς ήδη; Αν ήσουν γιατρός, θα πρότεινα σουηδικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top