Ποια ξένη γλώσσα να επιλέξω;

Tróndur í Gøtu

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αρχικά πρέπει να δεις ποιες γλώσσες σου αρέσουν...γιατί αν δεν έχεις μεράκι με τη γλώσσα δε θα έχεις όρεξη και κίνητρο να διαβάσεις. Οπότε τσέκαρε στο youtube κανένα διάλογο ή τραγούδι ή έστω ειδήσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lebron15

Νεοφερμένος

Ο lebron15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Χαιρετώ, από Οκτώβριο σκοπεύω να αρχίσω ξένη γλώσσα και είμαι μεταξύ των δύο, γαλλικών και ισπανικών. Γνωρίζω πως τα ισπανικά είναι πιο εύκολα σαν γλώσσα, τα μιλάνε πολλοί άνθρωποι στον κόσμο και ίσως υπάρξουν τίποτα ευκαιρίες για δουλειά σε καμιά χώρα της λατινικής Αμερικής. Από την άλλη τα γαλλικά θεωρούνται δυσκολότερα αλλά πιστεύω πως θα μου είναι πιο χρήσιμα για ενδεχόμενο μεταπτυχιακό μιας που είμαι των κοινωνικών επιστημών.

Όποια και να διαλέξω θέλω σε ένα χρόνο να δώσω για Β2, 6 ώρες την εβδομάδα και εννοείται πως θα πέσει μπόλικο διάβασμα.

Αυτό που μου δημιουργεί το δίλημμα είναι αν είναι εφικτό να πάει κάποιος για Β2 στα γαλλικά σε ένα χρόνο, αλλιώς θα είχα αποφασίσει ήδη. Είμαι κάτοχος C2(ECPE) στα αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Επειδή έχω πειραματιστεί με τα Ισπανικά και έχω άριστο επίπεδο της Γαλλικής γλώσσας,τα Γαλλικά είναι πολύ δυσκολότερα.
Δεν ξέρω τί να σου προτείνω,εσύ τι πιστεύεις οτι θα σε ωφελήσει περισσότερο.
Για να φτάσεις στο επίπεδο B2 στα Γαλλικά θες minimum 2 χρόνια προετοιμασίας.
Εγώ το πήρα 4 χρόνια αφού ξεκίνησα να μαθαίνω Γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Το ιδιο ειναι και οι δυο γλωσσες. Μιλιουνται απο καμμια 300 εκατομμυρια ατομα η καθεμια αν και η γαλλικη μιλιεται σε ολες τις ηπειρους. Ειναι λατινογενεις γλωσσες και οι δυο και γι αυτο εχουν παραπλησιες δυσκολιες και ευκολιες εκμαθησης. Και οι δυο γλωσσες θα εχουν τρομερη αυξηση πληθυσμιακη στο μελλον. Η γνωση της μιας εκ των δυο καθιστα την μαθηση της αλλης πολυ ευκολη. Δεν ξερω αν σε βοηθησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Σιγουρα και οι δυο γλωσσες ειναι πολυ ωραιες και μοιαζουν κτλ κτλ....
Προσωπικη μου αποψη να επιλεξεις τα γαλλικα που θα σε βοηθησουν και τωρα αλλα και αργοτερα περισσοτερο σπουδες σου. Πιστευω οτι σ ενα χρονο δεν γινεται να φτασεις το επιπεδο του β2 στα γαλλικα και στο λεω αυτο ως ανθρωπος που ασχολειται πολυ με τις ξενες γλωσσες (εχω το γ2 σε αγγλικα και γαλλικα). και για στα ισπανικα μου φαινεται δυσκολο αλλα με υπερεντατικα μαθηματα επειδη το εχω ψαξει και για τον ευατο μου ξερω οτι μπορει να γινει, αν και εγω δεν θα στο προτεινα. Και εγω απο τον οκτωβριο θα αρχισω μια ακομη ξενη γλωσσα και ειχα μεχρι τωρα ενα παρομοιο διλημμα...ιταλικα ή ισπανικα. Διαλεξα τελικα τα ιταλικα γιατι θεωρω οτι θα με βοηθησουν περισσοτερο στις σπουδες και τωρα και στο μελλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ναι μεν τα ισπανικα τα μιλαει πολυ μεγαλο μερος του κοσμου αλλα κοιτα λιγο και ποιες ειναι αυτες οι χωρες. Αργεντινη, Μεξικο, Κολομβια, Βενεζουελα και αλλες δημοκρατικες δυναμεις. Ενω Γαλλικα μιλανε σε μερος του Βελγιου, σε κομματι της Ελβετιας, στο Κεμπεκ, στο Λουξεμβουργο κλπ. Πιο πιθανο να βρεις δουλεια σε αυτες τις περιοχες παρα στη Λατινικη Αμερικη (και στις δυο περιπτωσεις εξαιρω τη χωρα που προηλθε η γλωσσα). Οποτε στο διλημμα η απαντηση φυσικα ειναι Γαλλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Το 2060 η Γαλλια θα ειναι η μεγαλυτερη σε πληθυσμο χωρα στη Ευρ. Ενωση. Ωστοσο μονο το 15% της γαλλοφωνιας θα βρισκεται στην Ευρωπη. Σκεψου μονο οτι το γαλλοφωνο Κογκο ειναι 80 εκατομμυρια. Μπορει να ειναι φτωχη χωρα αλλα εχει τεραστιες πρωτες υλες ανεκμεταλευτες. Για μενα ο πληθυσμιακος παραγοντας ειναι σημαντικος ειδικα σε μια εποχη που θα μπορεις να εργαζεσαι για μια ξενη χωρα απο το σπιτι σου. Παρ ολα αυτα... να πουμε οτι για πολλες εργασιες δεν χρειαζεται να ξερει κανεις καλα μια γλωσσα. Ισως και καθολου (κηπουρος, πορτιερης, φυλακας, οδηγος κτλ)

Υ.Γ Δεν ξερω πως γινεται οι ''δημοκρατικες'' χωρες να ειναι στην πραγματικοτητα οι πιο αντιδημοκρατικες και οι πιο φτωχες. Η Αργεντινη μεταπολεμικα ηταν η πεμπτη παγκοσμια οικονομια. Κι ενω αρχικα ειχε πολυ μικροτερο προβλημα απο την Ελλαδα... αυτη τη στιγμη βρισκεται σε τρις χειροτερη θεση. Μηπως πρεπει να σκεφτουν σοβαρα οτι ο κρατισμος οδηγει μονο σε αδιεξοδο; Απο την αλλη στην Βενεζουελα δεκαδες νεκροι σε διαδηλωσεις και απαγορευση των απεργιων... Του Τσαβες δλδ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το 2060 η Γαλλια θα ειναι η μεγαλυτερη σε πληθυσμο χωρα στη Ευρ. Ενωση. Ωστοσο μονο το 15% της γαλλοφωνιας θα βρισκεται στην Ευρωπη. Σκεψου μονο οτι το γαλλοφωνο Κογκο ειναι 80 εκατομμυρια. Μπορει να ειναι φτωχη χωρα αλλα εχει τεραστιες πρωτες υλες ανεκμεταλευτες. Για μενα ο πληθυσμιακος παραγοντας ειναι σημαντικος ειδικα σε μια εποχη που θα μπορεις να εργαζεσαι για μια ξενη χωρα απο το σπιτι σου. Παρ ολα αυτα... να πουμε οτι για πολλες εργασιες δεν χρειαζεται να ξερει κανεις καλα μια γλωσσα. Ισως και καθολου (κηπουρος, πορτιερης, φυλακας, οδηγος κτλ)

Υ.Γ Δεν ξερω πως γινεται οι ''δημοκρατικες'' χωρες να ειναι στην πραγματικοτητα οι πιο αντιδημοκρατικες και οι πιο φτωχες. Η Αργεντινη μεταπολεμικα ηταν η πεμπτη παγκοσμια οικονομια. Κι ενω αρχικα ειχε πολυ μικροτερο προβλημα απο την Ελλαδα... αυτη τη στιγμη βρισκεται σε τρις χειροτερη θεση. Μηπως πρεπει να σκεφτουν σοβαρα οτι ο κρατισμος οδηγει μονο σε αδιεξοδο; Απο την αλλη στην Βενεζουελα δεκαδες νεκροι σε διαδηλωσεις και απαγορευση των απεργιων... Του Τσαβες δλδ.

Δεν διαφωνουμε, σαν προσον στο δυτικο κοσμο θεωρω πολυ πιο χρησιμα τα γαλλικα (ακομα και αν δεν ψαχνει καποιος δουλεια σε γαλλοφωνη χωρα ή περιοχη). Τα ισπανικα ειναι ευκολη γλωσσα, εμενα με κουραζει βεβαια οταν τα ακουω ισως γιατι μιλανε πολυ γρηγορα, αλλα απο προοπτικες θεωρω οτι υπολειπεται πολυ των βορειοευρωπαικων γλωσσων. Ο πληθυσμος και μονο της λατινικης Αμερικης δεν λεει τιποτα. Αν φυγεις απο την Ελλαδα θα το κανεις για μια χωρα που να σου παρεχει καλυτερες προοπτικες, οχι χειροτερες. Εκτος τωρα καποιος να εχει τρελα να παει στην Κολομβια ή το Εκουαδορ για δουλεια. Παω πασο σε τετοια περιπτωση.

Δεν ξερω για ποιο λογο εχουν αποτυχει τα καθεστωτα της Λατινικης Αμερικης, ισως να φταιει η διαφθορα, ισως η πολιτικη των κρατικοποιησεων. Παντως με εξαιρεση αν δεν κανω λαθος τη Χιλη, καμια αλλη χωρα της περιοχης δεν εχει πετυχει να σταθεροποιησει το βιοτικο της επιπεδο σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο, αντιστοιχο του Δυτικου Κοσμου. Ολες οι χωρες υποφερουν απο τα ιδια προβληματα, φτωχεια, κοινωνικες ανισοτητες, διαφθορα κλπ. Τα καθεστωτα που συνεχως διαφημιζουν ποσο δημοκρατικα ειναι συνηθως ειναι τα πιο αυταρχικα, οπως το καθεστως της Βενεζουελας που αφενος οι συντροφοι το παρουσιαζουν σαν προτυπο και στην πραγματικοτητα ειναι μια χωρα με φτωχεια, τεραστια διαφθορα, αυταρχικο τροπο διακυβερνησης, εξωπραγματικο πληθωρισμο και ελλειψεις ακομα σε βασικα αγαθα οπως χαρτι υγειας. Αν καποιος θελει να αφησει εστω και το βιοτικο επιπεδο της Ελλαδας, που αντικειμενικα ειναι πεσμενο, για να μετακομισει σε μια τετοια κοινωνια, τοτε σηκωνω τα χερια ψηλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Χαιρετώ, από Οκτώβριο σκοπεύω να αρχίσω ξένη γλώσσα και είμαι μεταξύ των δύο, γαλλικών και ισπανικών. Γνωρίζω πως τα ισπανικά είναι πιο εύκολα σαν γλώσσα, τα μιλάνε πολλοί άνθρωποι στον κόσμο και ίσως υπάρξουν τίποτα ευκαιρίες για δουλειά σε καμιά χώρα της λατινικής Αμερικής. Από την άλλη τα γαλλικά θεωρούνται δυσκολότερα αλλά πιστεύω πως θα μου είναι πιο χρήσιμα για ενδεχόμενο μεταπτυχιακό μιας που είμαι των κοινωνικών επιστημών.
Σε καμία γλώσσα δεν είναι "εύκολο" να πας για B2 μέσα σε ένα χρόνο - ίσως πρέπει να αναθεωρήσεις ως προς αυτό. Ειδικά επειδή σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις τη γλώσσα είτε για σπουδές είτε για δουλειά, οπότε λογικά θέλεις ένα "καλό" B2 και όχι "ήμουν τυχερός και έπιασα τη βάση".

Όσο για την επιλογή, σύμφωνα με αυτά που λες, η γλώσσα σου είναι τα γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Γαλλικά ftw ρε. Είναι love or hate βέβαια, αλλά άμα σου αρέσουν γίνονται πορωτικά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zografialep

Νεοφερμένος

Η zografialep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Nα πω κι εγω γιατι ειδα κατι λανθασμενο πρωτυτερα: τα ρωσικα δεν ειναι παρα πολυ δυσκολα, και το αλφαβητο- ειδικα απο γνωστες του ελληνικου- ειναι ζητημα ημερων να το μαθετε, μιλω εκ πειρας. Δεν θα υπαρχει προβλημα. Υστερα, το λεξιλογιο ειναι καπως διαφορετικο, αλλα εχει λογικη, ειναι κατανοητη γλωσσα και μαθαινεται- προσωπικα τα γερμανικα με δυσκολεψαν πολυ περισσοτερο.
Το Russia Today εχει κανει κατι καταπληκτικα προγραμματα για την εκμαθηση ρωσσικων-στα αγγλικα βεβαια- και αν ενδιαφερεστε προτεινω να ριξετε μια ματια, αξιζει. Γενικα ολη η δυσκολια περι ρωσικων ειναι μυθος,που υπαρχει λογω του διαφορετικου αλφαβητου και της δυσκολιας που αντιμετωπιζουν οι αγγλοφωνοι λαοι(για το λογο οτι η μητρικη τους αγγλικη γλωσσα ειναι υπεραπλουστευμενη(οχι γενη,πτωσεις κτλπ) και δεν ξερουν πως να εφορμοσουν τετοια στοιχεια). Ναι, ειναι περιπλοκα, αλλα αν ασχοληθει καποιος μαθαινονται, οπως καθε αλλη γλωσσα. Το σημαντικο ειναι η ενασχοληση.
Απο την αλλη, τα γερμανικα μου εβγαλαν την πιστη :P Δεν ξερω γιατι, υποτιθεται ειναι πιο ευκολη γλωσσα αλλα απο την αρχη μεχρι το 'τελος'(fluency ας πουμε) με τρελαναν. Μπερδεμενη γραμματικη, αρθρα και λεξεις που μοιαζουν μεταξυ τους, δεν ξεχωριζεις γενη σε ορισμενα κτλπ.Συν δυσκολη προφορα, πολυ διαφορετικη απο μας. Με την εξασκηση μαθαινεται-οπως ολα, αλλα προειδοποιητικα το λεω.Ξενος που μιλαει γερμανικα ξεχωριζει σαν το μυγα μες το γαλα :P Στην αρχη ημουν ουδετερη,μετα τη μισησα,και τωρα τη λατρευω αυτη τη γλωσσα και την προφορα της, αλλα ακομα με κουραζουν ολοι αυτοι οι κανονες... Αλλα τεσπα, υποκειμενικα ειναι αυτα;)
Η πιο ευκολη γλωσσα για ελληνες: ΙΣΠΑΝΙΚΑ. Σε εξι μηνες μιλιεται, πανευκολη πραγματικα, σε οποιον στρωθει να ασχοληθει. Απλη γραμματικη(συγκριτικα), ευκολο λεξιλογιο, κοινες λεξεις με αγγλικα και ελληνικα, και κυριως η προφορα ειναι σχεδον ιδια με την ελληνικη!- οταν μιλαγα με περναγαν για μεξικανα ή καταλονεζα. Βεβαια αυτο εξαρταται κι απ την περιοχη-οι προφορες εχουν μικρες διαφοροποιησεις- αλλα ειναι ευκολο για ελληνοφωνους. Το μονο προβλημα ειναι οτι οι ισπανοι μιλουν ΠΟΛΥ γρηγορα :P θελει πολυ εξασκηση στο να ακους.
Για γαλλικα δεν μπορω να εκφερω αποψη, τα σιχαθηκα και τα παρατησα :D
Και τελος Κινεζικα-Mandarin(η επισημη κινεζικη γλωσσα): δεν την μιλαω αλλα εχω ερθει σε επαφη και γνωριζω καποια πραγματα. Αρχικα, ειναι τελειως διαφορετικης λογικης, βασιζεται στους τονους, δλδ πχ η λεξη 'μα' σημαινει μαμα, σημαινει και αλογο ή κάναβη ή μαλωνω αναλογα πως θα πεις το α :P υπαρχουν 4 διαφορετικοι τονοι. Αυτο ειναι το δυσκολο, απο την αλλη η κινεζικη γραμματικη ειναι αστεια υποθεση- δεν υπαρχουν καταληξεις ρηματων,χρονοι, ενικος-πληθυντικος αριθμος ουσιαστικων και γενη. Και καταληγουμε στα ιδεογραμματα- υπαρχουν 3 τροποι γραφης: τα παραδοσιακα ιδεογραμματα(πιο δυσκολα,χρησιμοποιουνται στο hong kong,το Makau και την Taiwan), τα απλά(χρησιμοποιουνται στην Κίνα,σαφως πιο ευκολα) και το Pinyin. To Pinyin ειναι κινεζικα με το λατινικο αλφαβητο,δηλαδη φωνετικο και κατανοητο. Χρησιμοποιειται στην Κινα και την Taiwan και βοηθαει παρα πολυ, απ οσο ξερω απο αυτο ξεκιναει η εκμαθηση και σιγα σιγα ερχεται σε επαφη ο μαθητης με μερικα ιδεογραμματα. Μια φίλη απο τη Σανγκάη μου λεει οτι μεχρι και στο σχολειο το Pinyin χρησιμοποιουν- μαθαινοντας βεβαια και τα υπολοιπα.
Αυτα απο μενα :) Γενικα ολες οι γλωσσες εχουν τις ευκολιες και τις δυσκολιες τους, καλο ειναι να μην απορριπτουμε χωρις ερευνα. Πριν ξεκινησεις κατι, κοιταξε στο ιντερνετ τι βοηθειες μπορεις να βρεις, υπαρχουν πολυ καλα site!
Αν και μιας που σαι κρητικος,αν δν εχεις ηδη επιλεξει θα σου λεγα τα ιταλικα :P Ειναι ευκολα(ισπανικα-ιταλικα ειναι σχεδον σαν διαλεκτοι) και προφορα θα σε βοηθησει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 382771

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μέχρι στιγμής έχω Γ2 στα αγγλικά και Β2 στα Γερμανικά το οποίο σκοπεύω να ανεβάσω σε Γ2 μετά το σχολείο...
Θα ακολουθήσω επιστήμες Υγείας και συγκεκριμένα ευελπιστώ Οδοντιατρική:D
Παράλληλα, όμως, θέλω να κρατήσω επαφή με τις ξένες γλώσσες και παίρνω διάφορες γνώμες για το ποια θα είναι δυνητικά η τρίτη!
Ας προτείνει ο καθένας τη γνώμη του:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Γαλλικά, γνωρίζοντας μια λατινική γλώσσα, μαθαίνεις ευκολότερα άλλες, όπως ιταλικά, ισπανικά, πορτογαλικά και ρουμανικα, (πολλοί πάνε Ρουμανία για σπουδές στην ιατρικη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Γαλλικά.Τόσο για λόγους ποικιλίας (αφού ξέρεις ήδη δύο γερμανογενείς γλώσσες -αγγλικά και γερμανικά,καλύτερα να μάθεις και μία λατινογενή γλώσσα,κάτι τέτοιο θα βοηθήσει και την κριτική σκέψη σου,αλλά και αργότερα θα μπορείς να μάθεις πιο εύκολα ιταλικά/ισπανικά/πορτογαλικά/ρουμάνικα),όσο και γιατί τα ιατρικά επαγγέλματα έχουν αρκετή ζήτηση στις γαλλόφωνες χώρες και αν αποφασίσεις να φύγεις έξω για σπουδές ή δουλειά θα έχεις κι άλλες επιλογές,πέρα από τις συνηθισμένες (οι περισσότεροι πάνε Ηνωμένο Βασίλειο/Γερμανία,εσύ με τα γαλλικά θα μπορείς να πας και Γαλλία/Βέλγιο/Ελβετία/Καναδά,ίσως και Λουξεμβούργο).Αυτοί βέβαια είναι μόνο δύο λόγοι που ταιριάζουν στην περίπτωσή σου,τους υπόλοιπους φαντάζομαι τους ξέρεις ήδη ή μπορείς να τους φανταστείς,δλδ τα γαλλικά μιλιούνται και στις πέντε ηπείρους,διδάσκονται παντού,το 2050 υπολογίζεται ότι μαζί με τα αγγλικά και τα κινέζικα θα είναι η πιο ομιλούμενη γλώσσα στον κόσμο,η Γαλλία είναι απλά μαγευτική,και ξέροντας γαλλικά θα μπορέσεις να εξερευνήσεις καλύτερα τον πολιτισμό και την κουλτούρα της,τα γαλλικά πανεπιστήμια δεν έχουν δίδακτρα και είναι πάρα πολύ καλά σε παγκόσμια κλίμακα,κτλ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 382771

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν τα σκεφτόμουν τα Γαλλικά επειδή είναι συνηθισμένη γλώσσα, την ξέρουν αρκετοί και εγώ είχα στο νου μου μια μη τόσο γνωστή όπως σουηδικά, ολλανδικά κτλ...
Όμως με βάζετε σε σκέψεις για τα Γαλλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν τα σκεφτόμουν τα Γαλλικά επειδή είναι συνηθισμένη γλώσσα, την ξέρουν αρκετοί και εγώ είχα στο νου μου μια μη τόσο γνωστή όπως σουηδικά, ολλανδικά κτλ...
Ακριβώς αυτό. Αφού πρόκειται για 3η γλώσσα, καλό είναι να μην είναι από τις συνηθισμένες. Καλές οι σκέψεις σου, όμως τι σκέφτεσαι για τα κινέζικα; Οι οικονομικές σχέσεις με τους κινέζους όλο και αυξάνονται, οπότε θα είναι χρήσιμα τα άτομα που γνωρίζουν τη γλώσσα τους.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 382771

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα κινέζικα τα αποκλείω! Είμαι ξεκάθαρη! Ούτε τα θέλω ούτε θα μπορώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό. Αφού πρόκειται για 3η γλώσσα, καλό είναι να μην είναι από τις συνηθισμένες. Καλές οι σκέψεις σου, όμως τι σκέφτεσαι για τα κινέζικα; Οι οικονομικές σχέσεις με τους κινέζους όλο και αυξάνονται, οπότε θα είναι χρήσιμα τα άτομα που γνωρίζουν τη γλώσσα τους.


Αυτό με τα κινέζικα έχει γίνει χωρίς λόγο μεγάλη μόδα τα τελευταία χρόνια, λόγω της οικονομικης αναπτυξης που έχει η Κινα τις τελευταίες 2 δεκαετίες. Αν είναι να μάθεις κινέζικα επειδη σ'αρέσουν καλώς, αλλά να μάθεις για να έχεις επαγγελματικές προοπτικές το βρίσκω τραβηγμένο, εκτός κι αν σκέφτεσαι να πας μόνιμα εκεί ή να είσαι σε κανένα διπλωματικό σώμα. 1) Η Κίνα τα επόμενα χρόνια θα γνωρίσει μείωση στον ρυθμό ανάπτυξης της κι έπειτα υπάρχει και μεγάλη πιθανότητα να μπει σε ύφεση για πολλους λόγους, οπότε δεν θα είναι για πολύ καιρό ανερχόμενη δύναμη. 2) Η συντρηπτική πλειοψηφία των Κινέζων είναι πολύ φτωχοί κι αμόρφωτοι που δουλεύουν είτε σε φάμπρικες για ελάχιστα λεφτά, είτε τρέφουν πρόβατα, κατσίκια κτλ. Επομένως δεν πρόκειται ποτέ μάλλον να έχεις οικονομικές συναλλαγές μαζί τους. Ένα ελάχιστο ποσοστό που είναι επιχειρηματίες κι έχουν την πολυτέλεια να έχουν πάρε δώσε με τον έξω κόσμο, να ταξιδεύουν και να κάνουν επενδύσεις, είναι μορφωμένοι και ξέρουν τουλάχιστον τα βασικά αγγλικά ώστε να μπορέσεις να συνενοηθείς μαζί τους σε θέματα που σας αφορουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Τα κινέζικα είναι σίγουρα μία πολύ χρήσιμη γλώσσα και αρκετά εύκολη θα έλεγα,αλλά θα συμφωνήσω με τον Τίμο από πάνω,ότι δλδ αν δε θέλει η κοπέλα να πάει στην Κίνα για μόνιμα ή να μπει σε κάποιο διπλωματικό σώμα τα κινέζικα στην Ευρώπη δε θα της φανούν πιο χρήσιμα από τα γαλλικά.Όσο για τα ολλανδικά που αναφέρθηκαν πιο πάνω είναι μία εύκολη γλώσσα λόγω του ότι στην ουσία είναι γερμανοαγγλικά με γερμανική γραμματική και γαλλική προφορά,αλλά 1)κακά τα ψέματα όσοι τα μαθαίνουν ξέρουν ήδη τέλεια αγγλικά/γαλλικά/γερμανικά και γι'αυτό τους φαίνονται εύκολα (η κοπέλα δεν ξέρει γαλλικά) και 2)πέρα από την Ολλανδία και το Βέλγιο δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη χρησιμότητα.Άντε να βάλω και το Λουξεμβούργο που σε πολλές αγγελίες εκτός από γνώση λουξεμβουριανών και γαλλικών πολλές φορές ζητάνε και ολλανδικά ή γερμανικά.Τα ίδια ισχύουν και για τα σουηδικά.Εξακολουθώ να προτείνω στην Ραπανάκη να μάθει γαλλικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top