Ποια ξένη γλώσσα να επιλέξω;

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Σκέφτομαι όταν πάω στο πανεπιστήμιο, να μάθω μια ξένη γλώσσα σαν χόμπυ. Δεν ξέρω όμως ποια. Η προφορά πόσο σημαντικό ρόλο παιζει; Το λέω γιατί είμαι από την Κρήτη και μιλάω με βαριά (από ότι μου έχουν πει) προφορά. Δεν μιλάω με ιδιωματισμούς (αν αυτό έχει κάποια σημασία, που δεν νομίζω). Ποια γλώσσα θα μπορούσα να μάθω λοιπόν; Α, και κάτι άλλο. Άκουσα πως στα πανεπιστήμια γίνεται να μάθεις μια ξένη γλώσσα της επιλογής σου. Είναι αλήθεια αυτό; Αν ναι, είναι σαν να πηγαίνεις σε φροντιστήριο; Μπορείς να μάθεις όποια γλώσσα θέλεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
γιαννη γνωριζεις μονο αγγλικα???καλο θα ηταν να επιλεξεις και μια γλωσσα με σκοπο οταν φτασεις σε ενα καλο επιπεδο να πας στην χωρα αυτη για μεταπτυχιακα..π.χ αν πας πολιτικος μηχανικος μια χωρα με καλα μεταπτυχιακα ειναι η γερμανικα,αν πας για νομικη καλα ειναι τα γαλλικα, αν θελεις ιατρικη μπορεις να μαθεις βουλγαρικα ή ρουμανικα αν θες να σπουδασεις στις αντιστοιχες χωρες.εγω ξερω γερμανικα και αγγλικα και θα σε ενθαρρυνα να μαθεις γερμανικα μιας και ειναι μια γλωσσα οχι και τοσο δυσκολο να το μαθεις αλλα μπορεις να μαθεις και ιταλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Αδαμαντία, ξέρω αγγλικά, συγκεκριμένα έχω πάρει το lower του michigan και του edexcel, αλλά επίσης συναντώ την γλώσσα μέσα από βιντεοπαιχνίδια, ταινίες και κάποιες φορές αν δω κανένα επεισόδια από καμιά σειρά στα αγγλικά. Επίσης, έχω κάνει και 5 χρόνια γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Αδαμαντία, ξέρω αγγλικά, συγκεκριμένα έχω πάρει το lower του michigan και του edexcel, αλλά επίσης συναντώ την γλώσσα μέσα από βιντεοπαιχνίδια, ταινίες και κάποιες φορές αν δω κανένα επεισόδια από καμιά σειρά στα αγγλικά. Επίσης, έχω κάνει και 5 χρόνια γαλλικά.

Έχεις πάρει κανένα πτυχίο στα γαλλικά;! Λογικά ναι..Αν ναι τότε μάθε γερμανικά, είναι αρκετά εύκολα.. Εγώ ξέρω αγγλικά και γερμανικά, και τώρα που σπουδάζω σκέφτομαι και μια τρίτη όχι για μεταπτυχιακό, καθαρά από ενδιαφέρον! Ποια προτείνετε; Θα ήθελα μία που να είναι λίγα χρόνια σχετικά για να φτάσω σε επίπεδο lower όπως είναι στα αγγλικά..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bapctotax

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Μιας και κατεφαρα να παρω το ecpe μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες στο λυκειο,ηρθε η ωρα να διαλεξω μια αλλη ξένη γλωσσα.Οι δικοί μου μου προτείνουν είτε ισπανικά είτε ιταλικά.Σκεφτόμουν αρχικά ρώσικα,αλλά με το καιρό συνειδητοποίησα λιγο την δυσκολία της και το γεγονός οτι δεν πολύ μιλιέται (άμα εξαιρέσουμε τις χώρες της πρώην σοβετικής).Τέλος,θεωρώ οτι τα τουρκικά ειναι μια ανερχώμενη γλώσσα αλλα με σχετικα δυσκολη διάλεκτο. ΟΛΕΣ οι παρατηρήσεις-προτάσεις ειναι ευπρόσδεκτες για αυτο μην διστάσετε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Προσωπικά εγώ γαλλικά θα μάθαινα, αν δεν βαριόμουν να κάθομαι να μαθαίνω ένα σωρό κανόνες, λέξεις και γω δεν ξέρω τι άλλο. Πάντως όποια γλώσσα και αν διαλέξεις θα έχεις να κάθεσαι και να διαβάζεις, όπως διάβαζες και για τα αγγλικά. Συστηματικά. Λογικά πάντα, έτσι θα την διάβαζες, τέλος πάντων. Βασικά τι έχουν τα γαλλικά και τα γερμανικά και δεν σε ενδιαφέρουν για την εκμάθηση τους, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bapctotax

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
κοιτα,γαλλικα ειχα ξεκινησει απο το γυμνασιο και ποτε δεν εδωσα για διπλωμα.δεν το αποκλειω να ξεκινησω και παλι γαλλικα αλλα θα πρεπει να ξεκινησω παλι απο το μηδεν γιατι δεν θυμαμαι τιποτα.γερμανικα...αποκλειεται :P απλα ειπα να παρω αλλη γλωσσα περα αυτων των δυο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Aπό την στιγμή που έχεις έστω και λίγες γνώσεις πάνω στα γαλλικά, ξανά ξεκίνα. Με την προϋπόθεση πως αυτή την φορά θα δώσεις δια δίπλωμα. Θα σου είναι πιο εύκολο να ξανά πιάσεις κάτι που ήδη είχες αρχίσει παρά να ξεκινήσεις κάτι καινούριο, βέβαια εσύ επιλέγεις, εγώ απλά λέω την γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις γαλλικά, μιας και τα έκανες στο γυμνάσιο.Ακόμα κ αν δε θυμάσαι τίποτα από γαλλικά μόλις κάνεις κάποια μαθήματα θα διαπιστώσεις και μόνος σου πως κάποια πράγματα θα σου' ρχονται στο μυαλό και θα λες ' εγώ αυτή τη λέξη κάπου την έχω ξαναδεί '.Όπως και να το κάνεις τόσα χρόνια μαθημάτων δε μπορεί να πήγαν στράφει! κάτι θα θυμάσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bapctotax

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
ειναι πολλα χρονια.το γυμνασιο το τελειωσα το 2009.εχουν περασει 5 χρονια.το ιδιο θα ειναι να ξεκινησω και παλι γαλλικα με το ξεκινησω μια αλλη :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Κατ' εμέ ιταλικα!! Ειναι πανεμορφη γλωσσα και υπεροχος πολιτισμος!! (εκ πειρας μιλωντας ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
λατινικά... μπορεί να είναι νεκρή γλώσσα αλλά ανοίγει το δρόμο για έναν τεράστιο πολιτισμό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ιταλικά: η χώρα είναι κοντά, η γλώσσα υπέροχη και έχει πολλές ομοιότητες με την ελληνική, οπότε δεν θα δυσκολευτείς να τη μάθεις. Επίσης, αν θέλεις να δώσεις κάποιο πτυχίο το Β2 με κανονικά μαθήματα (χωρίς καλοκαιρινά ή ταχείας εκμάθησης δηλαδή) το παίρνεις σε 3-4 χρόνια.
Ρώσικα/Βουλγάρικα/Σλάβικες γλώσσες: κατ'εμέ γλώσσες του μέλλοντος οι σλαβικές. Έχουν όλες κοινά στοιχεία, η Ρωσία είναι μεγάλη χώρα και μεγάλη δύναμη, πιθανότητες για επαγγελματική αποκατάσταση νομίζω έχει, αλλά το θέμα είναι οτι είναι τρομερά δύσκολα, όπως και τα κινέζικα. Η Βουλγαρία είναι κοντινή χώρα, οπότε.. Χρήσιμες γλώσσες οι σλάβικες.
Κινέζικα: αν μπορείς να μάθεις, καλό θα είναι. Μετράνε πολύ (όπως όλες οι γλώσσες βέβαια) στο να βρεις δουλειά, αλλά είναι δύσκολη γλώσσα καθώς δεν έχει αλφάβητο αλλά ιδεογράμματα, τα ιδεογράμματα είναι 50000 περίπου νομίζω. Θέλει επιμονή, αν την έχεις, ξεκίνα τα.
Να σημειώσω οτι κινέζικα και ρώσικα, είναι δύσκολα στην ανάγνωση, θέλουν πολλή δουλειά, όπως και στην γραφή είναι δύσκολα.
Γαλλικά: εγώ προσωπικά σαν γλώσσα τα μισώ, αλλά ανοίγουν πόρτες για δουλειά, μιλιούνται σε αρκετές χώρες και είναι γενικά διαδεδομένη γλώσσα.

Τέλος, αυτό που είπε ο transient δεν μου ακούγεται κακό, όλες οι γλώσσες σχεδόν προέρχονται απο τη λατινική, και αν ξέρεις λατινικά, το να μάθεις κάποια γλώσσα είναι πολύ εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bapctotax

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
λατινικά... μπορεί να είναι νεκρή γλώσσα αλλά ανοίγει το δρόμο για έναν τεράστιο πολιτισμό :)

λατινικα δεν εκανα ποτε δυστυχως! :P ημουν τεχνολογικη :P αν και συμφωνω με τα ιταλικα και γενικα οτι η ιταλια σαν πολιτισμος ειναι κοντα στο ελληνικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ιταλικά: η χώρα είναι κοντά, η γλώσσα υπέροχη και έχει πολλές ομοιότητες με την ελληνική, οπότε δεν θα δυσκολευτείς να τη μάθεις. Επίσης, αν θέλεις να δώσεις κάποιο πτυχίο το Β2 με κανονικά μαθήματα (χωρίς καλοκαιρινά ή ταχείας εκμάθησης δηλαδή) το παίρνεις σε 3-4 χρόνια.
Ρώσικα/Βουλγάρικα/Σλάβικες γλώσσες: κατ'εμέ γλώσσες του μέλλοντος οι σλαβικές. Έχουν όλες κοινά στοιχεία, η Ρωσία είναι μεγάλη χώρα και μεγάλη δύναμη, πιθανότητες για επαγγελματική αποκατάσταση νομίζω έχει, αλλά το θέμα είναι οτι είναι τρομερά δύσκολα, όπως και τα κινέζικα. Η Βουλγαρία είναι κοντινή χώρα, οπότε.. Χρήσιμες γλώσσες οι σλάβικες.
Κινέζικα: αν μπορείς να μάθεις, καλό θα είναι. Μετράνε πολύ (όπως όλες οι γλώσσες βέβαια) στο να βρεις δουλειά, αλλά είναι δύσκολη γλώσσα καθώς δεν έχει αλφάβητο αλλά ιδεογράμματα, τα ιδεογράμματα είναι 50000 περίπου νομίζω. Θέλει επιμονή, αν την έχεις, ξεκίνα τα.
Να σημειώσω οτι κινέζικα και ρώσικα, είναι δύσκολα στην ανάγνωση, θέλουν πολλή δουλειά, όπως και στην γραφή είναι δύσκολα.
Γαλλικά: εγώ προσωπικά σαν γλώσσα τα μισώ, αλλά ανοίγουν πόρτες για δουλειά, μιλιούνται σε αρκετές χώρες και είναι γενικά διαδεδομένη γλώσσα.

Τέλος, αυτό που είπε ο transient δεν μου ακούγεται κακό, όλες οι γλώσσες σχεδόν προέρχονται απο τη λατινική, και αν ξέρεις λατινικά, το να μάθεις κάποια γλώσσα είναι πολύ εύκολο.

Και η Αλβανία είναι κοντά!Γιατί δε μαθαίνεις αλβανικά?
Τα κινέζικα δε θέλουν επιμονή, θέλουν ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Γιατί το θεωρώ λίγο άχρηστο να πάω στην Αλβανία όταν οι αλβανοί μεταναστεύουν στην Ελλάδα για δουλειά. :P
Τώρα θα μου πεις και η ιταλική οικονομία χάλια είναι αυτή τη περίοδο, αλλά δεν έχω δει κανέναν ιταλό να φεύγει απο κει που είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Και η Αλβανία είναι κοντά!Γιατί δε μαθαίνεις αλβανικά?

Αν σε ενδιαφερει η γλωσσα και ο πολιτισμος σαφως και μαθαινεις.. Και δεν ειπαμε οτι ειναι η ιταλια κοντα, σου φεραμε πολλα επιχειρηματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merden

Νεοφερμένος

Ο merden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μιας και κατεφαρα να παρω το ecpe μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες στο λυκειο,ηρθε η ωρα να διαλεξω μια αλλη ξένη γλωσσα.Οι δικοί μου μου προτείνουν είτε ισπανικά είτε ιταλικά.Σκεφτόμουν αρχικά ρώσικα,αλλά με το καιρό συνειδητοποίησα λιγο την δυσκολία της και το γεγονός οτι δεν πολύ μιλιέται (άμα εξαιρέσουμε τις χώρες της πρώην σοβετικής).Τέλος,θεωρώ οτι τα τουρκικά ειναι μια ανερχώμενη γλώσσα αλλα με σχετικα δυσκολη διάλεκτο. ΟΛΕΣ οι παρατηρήσεις-προτάσεις ειναι ευπρόσδεκτες για αυτο μην διστάσετε ;)

Εφόσον δεν θα ήθελες να ασχοληθείς με τα γαλλικά (που θα στο πρότεινα) θεώρω οτι τα ισπανικά ίσως σε ελκύσουν.Το πλεονέκτημα είναι η ομοιότητα με τα αγγλικά σε κάποιες λέξεις.Επίσης η γραμματική δεν είναι δύσκολη.Σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι για διπλώματα νομίζω ότι με κανονικούς ρυθμούς μαθήματος θα μπορέσεις να φτάσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο σε σύντομο χρονικό διάστημα.Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Στη θέση σου, θα ξεκινούσα γαλλικά (ή και γερμανικά, αλλά απ'ό,τι βλέπω αποκλείεις το ενδεχόμενο). Οι λόγοι δύο (πέρα από τον πολιτισμό και μπλα μπλα):
1. Η Γαλλία έχει δημόσια πανεπιστήμια => συνέχιση των σπουδών σου με πολύ χαμηλότερο μπάτζετ από το να πήγαινες σε αγγλοσαξονική χώρα. Βασική προϋπόθεση για να γίνεις δεκτός το Β2., το οποίο μπορείς άνετα να πάρεις σε 3 χρόνια.
2. Πολύ καλό το επίπεδο των οικονομικών τμημάτων των εκεί πανεπιστημίων.

Σε περίπτωση που εξακολουθείς να διαφωνείς, ισπανικά.

Υγ. Προτείνω τα παραπάνω με γνώμονα τη χρησιμότητά τους σε σχέση με το αντικείμενο σπουδών σου. Από 'κεί και πέρα, αν σου αρέσει η ακουστική των τελούγκου, μάθε τελούγκου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soichiro Yagami

Νεοφερμένος

Ο Soichiro Yagami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μάθε Ιαπωνικά..... θα βλέπεις anime χωρίς subs!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top