• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Hμικρανίες

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Δεν είναι πάντα σωστό αυτό.

Συνήθως, οι φαρμακευτικές θεραπείες που συστήνονται για την πρόληψη των ημικρανιών είναι ασφαλείς και για μακροχρόνια λήψη.

Απλά σε ενημερώνω ότι κάποια από τα φάρμακα αυτά χρησιμοποιούνται και σε άλλες ενδείξεις (αρρυθμίες, υπέρταση, επιληψία) και εκεί οι ασθενείς τα λαμβάνουν, σε μεγαλύτερες δόσεις από ό,τι στην ημικρανία, εφ' όρου ζωής.

Δεν θυμαμαι τι χαπια ηταν..Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι οταν πηγα σε αλλο γιατρο για αλλη νευρολογικη εξεταση μου ειπε οτι αυτα τα χαπια ειναι πολυ βαρια,και ειναι καλο να μην τα παιρνεις καθολου..Και μεσα στο κουτι ελεγε οχι πανω απο 3μηνο-4μηνο..

Αυτα δεν προκειται να τα ξανακουμπησω..

Παντως εγω διαβαζοντας στο ιντερνετ και συμφωνα με τον τελευταιο γιατρο δεν εχω ημικρανια αλλα εναν αλλο τυπο πονοκεφαλων..Αλλοι γιατροι μου εχουν πει οτι εχω ημικρανια..οτι να ναι..

Βασικα εγω εχω καταλαβει οτι φταει πολυ για τους πονοκεφαλους ο ευαισθητος αυχενας μου και η κακη σταση σωματος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αχ αυτή η κακή στάση του σώματος, μας έχει καταστρέψει! :/: Κι εγώ το νιώθω καμιά φορά αυτό και με πιάνει πονοκέφαλος και ξέρω ότι είναι λόγω της στάσης του σώματός μου.

Σε αυτές τις περιπτώσεις με βοηθάει πολύ αν κάποιος πιάσει το κεφάλι μου και το τραβήξει απαλά προς τα πάνω. Σαν να ευθυγραμμίζεται η σπονδυλική στήλη δηλαδή... Με ανακουφίζει πάντα από τον πονοκέφαλο, αλλά εγώ δεν έχω ημικρανίες... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,048 μηνύματα.
Κάποιος που δεν έχει πάθει ποτέ ημικρανια στη ζωή του δεν μπορεί να το νιώσει... Ξύπνησα το Σάββατο και ήμουν τόσο χάλια που ξανακοιμήθηκα και πήρα 2 panadol extra. Μετά τις 5 ένιωσα λίγο καλύτερα. Πραγματικά αυτές τις φορές θα ήθελα να πεθάνω.

Ο γιατρός μου έδωσε κάποια χάπια που παίρνεις υποτίθεται μόλις ξεκινάει η κρίση, αλλά δεν κάνουν τίποτα. Έμαθα απλά να ζω με αυτό - όταν μου συμβαίνει.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αχ αυτή η κακή στάση του σώματος, μας έχει καταστρέψει! :/: Κι εγώ το νιώθω καμιά φορά αυτό και με πιάνει πονοκέφαλος και ξέρω ότι είναι λόγω της στάσης του σώματός μου.

Σε αυτές τις περιπτώσεις με βοηθάει πολύ αν κάποιος πιάσει το κεφάλι μου και το τραβήξει απαλά προς τα πάνω. Σαν να ευθυγραμμίζεται η σπονδυλική στήλη δηλαδή... Με ανακουφίζει πάντα από τον πονοκέφαλο, αλλά εγώ δεν έχω ημικρανίες... :/:
κάπου εκεί στηρίζεται και η οστεοπαθητική;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η ημικρανια ειναι κυριως των γυναικων ,λογω ορμονων..και η αδελφη μου εχει ,,ενω εγω δεν ειχα ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει ότι, αν δεν πιω ελληνικό καφέ το απόγευμα, την επόμενη το πρωί νοιώθω φρικτό πονοκέφαλο. Σταματάει σταδιακά μετά τον δεύτερο πρωινό ελληνικό καφέ. Αν πιω το απόγευμα άλλον καφέ (φίλτρου, καπουτσίνο ή νες) ο πονοκέφαλος το πρωί είναι παρών, ανεπηρέαστος. Τι να κάνω γιατρέ μου;
Δεν θέλω να μειώσω τον ελληνικό καφέ. (Είμαι πολύ ΄Ελληνας!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,048 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει ότι, αν δεν πιω ελληνικό καφέ το απόγευμα, την επόμενη το πρωί νοιώθω φρικτό πονοκέφαλο. Σταματάει σταδιακά μετά τον δεύτερο πρωινό ελληνικό καφέ. Αν πιω το απόγευμα άλλον καφέ (φίλτρου, καπουτσίνο ή νες) ο πονοκέφαλος το πρωί είναι παρών, ανεπηρέαστος. Τι να κάνω γιατρέ μου;
Δεν θέλω να μειώσω τον ελληνικό καφέ. (Είμαι πολύ ΄Ελληνας!!!)

Στείλε αυτό το κείμενο στο Λουμίδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Βρε θηρίο!...... Πώς κατάλαβες ότι είμαι υπάλληλός του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο πολυς καφες μπορει να προκαλεσει πονοκεφαλο..σαν συνδρομο στερησης..αλλα μπορει ο καφες και να ηρεμησει τον πονοκεφαλο...η καφεινηκανει για πολλες δουλειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
ο πολυς καφες μπορει να προκαλεσει πονοκεφαλο..σαν συνδρομο στερησης..αλλα μπορει ο καφες και να ηρεμησει τον πονοκεφαλο...η καφεινηκανει για πολλες δουλειες...

εγω αν δεν πιω καφε το πρωι ειμαι χαλια..εχω φοβερο πονοκεφαλο μεχρι την ωρα που θα πιω..:/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πρεεζαααααααα...:P
πραγματικα..αυτο που λενε..ενα καφες για να ανοιξει το ματι ειναι καθαρα εθισμος..
καφεινομανεις..:P
αν τον μειωνες για καιρο ή τον εκοβες θα εβλεπες σιγουρα να μην τον χρειαζεσαι το πρωι για να ξυπνησεις και πιθανον να ειχες πονοκεφαλο..
δεν ειναι κακος ο καφες αλλα οχι τοσο ωστε να εθιζεσαι...
εγω δεν πινω καθολου καφε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
πρεεζαααααααα...:P
πραγματικα..αυτο που λενε..ενα καφες για να ανοιξει το ματι ειναι καθαρα εθισμος..
καφεινομανεις..:P
αν τον μειωνες για καιρο ή τον εκοβες θα εβλεπες σιγουρα να μην τον χρειαζεσαι το πρωι για να ξυπνησεις και πιθανον να ειχες πονοκεφαλο..
δεν ειναι κακος ο καφες αλλα οχι τοσο ωστε να εθιζεσαι...
εγω δεν πινω καθολου καφε..

αν το κοψω τοτε ειναι που θα ειμαι στα πατωματα απο τις ημικρανιες..:rolleyes::rolleyes::lol::lol:
ναι το παραδεχομαι...ειμαι καφεινομανης!:redface::P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Υπάρχουν Έλληνες που δεν πίνουν καφέ; Πρωτοφανές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,048 μηνύματα.
Βρε θηρίο!...... Πώς κατάλαβες ότι είμαι υπάλληλός του;

Έκτη αίσθηση.:P

Εγώ ο μόνος λόγος που πίνω καφέ είναι για να κάνω τσιγάρο. Αν δεν έχω τσιγάρα (σχεδόν ποτέ) δεν πίνω και καφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Υπάρχουν Έλληνες που δεν πίνουν καφέ; Πρωτοφανές!

βεβαιως! ξερω και αρκετους και μεσα στο φορουμ που δεν πινουν..και συνηθως εχουν και λιγοτερα νευρα..
εγω ειμαι του κακαου,,που ριχνει την πιεση και σε κανει να ζεις περισσοτερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Υπάρχουν Έλληνες που δεν πίνουν καφέ; Πρωτοφανές!

Ποιος ξέρει; Ίσως και να μην είναι Έλληνες και να μην το ξέρουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ίσως και να μην είναι Έλληνες και να μην το ξέρουν!
ο καφες δεν υπηρχε επι Αρχαιας ελλαδας ....
ειναι πολυ κακο οποιαδηποτε πρεζα...ειτε ειναι νικοτινη,ειτε καφεινη.......

Εγώ ο μόνος λόγος που πίνω καφέ είναι για να κάνω τσιγάρο. Αν δεν έχω τσιγάρα (σχεδόν ποτέ) δεν πίνω και καφέ.

ετσι εκανε και ο πατερας μου μεχρι τα 50 του που το εκοψε...και παρολο που το εκοψε...πια οταν χαλαει ο καιρος εχει ευαισθητο λαιμο και πνευμόνια και βηχει βηχει και ριχνει κατι ροχαλες να:P...η ζημια του τσιγαρου στους πνευμονες μετα απο καποια ηλικια ειδικα δεν επανερχεται ποτέ ,ακομα και αν το κοψεις...

κοψτο χιμελα οσο ειναι καιρος...το κοψιμο του τσιγαρου μεχρι τα 30 μπορει να σου εξαφανισει ολες τις συνεπειες μετα... αλλα μετα ειναι σχετικα αργα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr M

Νεοφερμένος

Ο Dr M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δεν θυμαμαι τι χαπια ηταν..Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι οταν πηγα σε αλλο γιατρο για αλλη νευρολογικη εξεταση μου ειπε οτι αυτα τα χαπια ειναι πολυ βαρια,και ειναι καλο να μην τα παιρνεις καθολου..Και μεσα στο κουτι ελεγε οχι πανω απο 3μηνο-4μηνο..

Αυτα δεν προκειται να τα ξανακουμπησω..

Αν βρεις κάπου τι χάπια είναι πραγματικά θα με ενδιέφερε, γιατί μου φάινεται πολύ περίεργο να σου τα έδωσαν για ημικρανία και να έγραφε μέσα "όχι χρήση για πάνω από 4 μήνες". Όλα τα φάρμακα που συνήθως χρησιμοποιούνται (αντιεπιληπτικά, αντιαρρυθμικά κ.α.) μπορούν να δωθούν με ασφάλεια για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Η αρχική σύσταση είναι για 6-12 μήνες, αλλά υπάρχουν ασθενείς (επίτρεψε μου να θεωρώ ότι η σοβαρή ημικρανία είναι ασθένεια) που ίσως χρειαστούν για περισσότερο, ακόμη και μακροχρόνια...

Παντως εγω διαβαζοντας στο ιντερνετ και συμφωνα με τον τελευταιο γιατρο δεν εχω ημικρανια αλλα εναν αλλο τυπο πονοκεφαλων..Αλλοι γιατροι μου εχουν πει οτι εχω ημικρανια..οτι να ναι..

Υπάρχουν πολύ συγκεκριμένα διαγνωστικά κριτήρια, οπότε δεν είναι δυνατόν η διάγνωση να είναι "ότι να 'ναι...". ΄Τελικά για ποια διάγνωση σου μίλησαν;

Βασικα εγω εχω καταλαβει οτι φταει πολυ για τους πονοκεφαλους ο ευαισθητος αυχενας μου και η κακη σταση σωματος..

Η κακή στάση σώματος ενοχοποιείται από πολλούς για πολλά... Βέβαια δεν μπορεί να φταίει μόνο αυτή. Η πλειονότητα όσων εργάζονται σε γραφείο και Η/Υ έχει κακή στάση, αλλά μόνο ένα 10-20% έχει ημικρανίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr M

Νεοφερμένος

Ο Dr M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
εγω αν δεν πιω καφε το πρωι ειμαι χαλια..εχω φοβερο πονοκεφαλο μεχρι την ωρα που θα πιω..:/::/:

Τόσο η κατάχρηση, όσο και η στέρηση της καφεΐνης μπορεί να οδηγήσουν σε πονοκέφαλο.

1-2 καφέδες την ημέρα, γενικά δεν βλάπτουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
*bringing this back from the dead :P *
Για να μας πουν οι γιατροι του φορουμ, αρα η ημικρανία ειναι ο πόνος που εντοπίζεται πισω απο το ματι κυριως? Ένας συνεχομενος πονοκεφαλος στους κροταφους ή σε διαφορα σημεια του κεφαλιου τελος παντων,χωρις να προκαλει ναυτία ή τα αλλα συμπτωματα που αναφερθηκαν στην αρχη, τι ειναι, τασεως; Είδα καποιον να το αναφερει... Ή είναι απλά πονοκεφαλος? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top