Πρώτοι των πρώτων 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

pennylupinus

Νεοφερμένος

Η pennylupinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
panosedessa Πάντως τα μαθηματικά ήταν και δυσκολούτσικα φέτος, δικαιολογημένα αγχώθηκες.. αλλά και πάλι έβγαλες πιο πολλά μόρια από πολλούς που ήταν "άνετοι" και δεν αγχώθηκαν! τελικά που πέρασες, αν επιτρέπεται? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
και την να την κάνω αυτή την ''επιτυχία''? που όλοι έτσι την αποκαλούν ,αλλά κατά πόσο είναι πραγματικά επιτυχία αμφιβάλλω?
θα προκύψει έτσι ένας μέλλων γιατρός, ο οποίος πλην των μαθημάτων κατεύθυνσης, στα υπόλοιπα θα έχει πλήρη άγνοια,δε θα έχει σφαιρικές γνωσεις...γιατί όλοι ξέρουμε ότι συχνα -για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις το τονίζω το συχνά :D- στα ιδιωτικά επικεντρώνονται στα κατεύθυνσης όχι από την 3η λυκείου, που είναι και εύλογο, αλλά από την 1η

Αποκτήσατε πολλες σφαιρικές γνώσεις στο σχολείο σου; Γιατι εμεις πραγματικά σε μαθήματα εκτος κατεύθυνσης δεν κάναμε τιποτα όποτε ας μην κοροϊδευόμαστε. Κανένας δεν ενδιαφέρθηκε για μαθήματα τύπου κοινωνιολογία και τις αλλες βλακείες που κάναμε. Λες και αποκτήσαμε σούπερ ουαου σφαιρικές γνώσεις :P Τα παιδια στα ιδιωτικά εννοείται πως έχουν μεγαλύτερο πλεονέκτημα απο εμας. Στη πορεία στο πανεπιστήμιο και στη ζωή μαθαίνεις και αλλα πραγματα περα των "μαθήματων κατεύθυνσης", δεν νομιζω πως θα πορευτουν γνωρίζοντας μονο φυσικη και χημεία γ λυκείου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
panosedessa Πάντως τα μαθηματικά ήταν και δυσκολούτσικα φέτος, δικαιολογημένα αγχώθηκες.. αλλά και πάλι έβγαλες πιο πολλά μόρια από πολλούς που ήταν "άνετοι" και δεν αγχώθηκαν! τελικά που πέρασες, αν επιτρέπεται? :)

ημτυ αλλα θα παρω μεταγραφη για απθ

Αποκτήσατε πολλες σφαιρικές γνώσεις στο σχολείο σου; Γιατι εμεις πραγματικά σε μαθήματα εκτος κατεύθυνσης δεν κάναμε τιποτα όποτε ας μην κοροϊδευόμαστε. Κανένας δεν ενδιαφέρθηκε για μαθήματα τύπου κοινωνιολογία και τις αλλες βλακείες που κάναμε. Λες και αποκτήσαμε σούπερ ουαου σφαιρικές γνώσεις :P Τα παιδια στα ιδιωτικά εννοείται πως έχουν μεγαλύτερο πλεονέκτημα απο εμας. Στη πορεία στο πανεπιστήμιο και στη ζωή μαθαίνεις και αλλα πραγματα περα των "μαθήματων κατεύθυνσης", δεν νομιζω πως θα πορευτουν γνωρίζοντας μονο φυσικη και χημεία γ λυκείου :P

αυτοι θα πορευτουν στις δεκο και θα παιρνουν τα λεφτα τους και σε καποιες αλλες μεγαλες εταιριες εξωτερικου ειτε εσωτερικου και θα εχουν το κεφαλι τους ησχυο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Αποκτήσατε πολλες σφαιρικές γνώσεις στο σχολείο σου; Γιατι εμεις πραγματικά σε μαθήματα εκτος κατεύθυνσης δεν κάναμε τιποτα όποτε ας μην κοροϊδευόμαστε. Κανένας δεν ενδιαφέρθηκε για μαθήματα τύπου κοινωνιολογία και τις αλλες βλακείες που κάναμε. Λες και αποκτήσαμε σούπερ ουαου σφαιρικές γνώσεις :P Τα παιδια στα ιδιωτικά εννοείται πως έχουν μεγαλύτερο πλεονέκτημα απο εμας. Στη πορεία στο πανεπιστήμιο και στη ζωή μαθαίνεις και αλλα πραγματα περα των "μαθήματων κατεύθυνσης", δεν νομιζω πως θα πορευτουν γνωρίζοντας μονο φυσικη και χημεία γ λυκείου :P

Το πρόβλημα ωστόσο δεν είναι των καθηγητών, αυτοί κάνουν κανονικά το μάθημά τους. Το θέμα είναι ότι οι μαθητές δεν ασχολούνται γιατί αυτό επιτάσσει το εκπαιδευτικό σύστημα. Οπότε φυσικά και μπορείς να μάθεις κάτι μόνο και μόνο προσέχοντας στο μάθημα (αντί να έχεις κάτω από το βιβλίο το βοήθημα του φροντιστηρίου) και ρίχνοντας μια ματιά στο βιβλίο πριν τις εξετάσεις.
Παρόλα αυτά συμφωνώ ότι με τα μαθήματα γενικής δε θα αποκτήσεις και τρομερές σφαιρικές γνώσεις. Εξάλλου θα θυμάται κανείς στα 30 τι έμαθε στην κοινωνιολογία ή ξέρω γω που;:P

αυτοι θα πορευτουν στις δεκο και θα παιρνουν τα λεφτα τους και σε καποιες αλλες μεγαλες εταιριες εξωτερικου ειτε εσωτερικου και θα εχουν το κεφαλι τους ησχυο

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά ισχύει:
Απόφοιτος ιδιωτικού λυκείου= Στάνταρ επαγγελματική αποκατάσταση με καλά λεφτά;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Το θεμα δεν ειναι μονο των μαθητών,ειναι και των καθηγητών γιατι έχουν επαναπαυτεί στο γεγονός οτι τα παιδια κανουν φροντιστήρια, όποτε και αυτοί με τη σειρά τους δεν δίνουν την απαραίτητη σημασία ακομα και στη κατεύθυνση, και στα μαθήματα γενικής ειναι τοσο αδιάφοροι που ειναι σαν να μην υπάρχουν καν καθηγητές στην αίθουσα. Κατα τη γνώμη μου για ολα φταίνε τα φροντιστήρια. Αν δεν υπήρχαν, οι καθηγητές θα ηταν αναγκασμένοι να κανουν καλό μαθημα, οι μαθητές να προσέχουν και στις πανελλήνιες δεν θα βλέπαμε εξωπραγματικά θεματα (πχ Μαθηματικά Κατ. 2013, Β3) τοσο συχνά. Αλλα βγαίνω οφφ τοπικ τωρα,ειναι αλλη κουβέντα αυτη. Συγχαρητήρια στους "πρώτους των πρώτων" αλλα οταν περάσουν 2-3 χρονια και αποστασιοποιηθείτε λιγο απο τις πανελλήνιες και το σχολείο,θα δείτε οτι ειναι διαφορετικά τα πραγματα και οτι τα μόρια που έβγαλε καποιος στις εξετάσεις ειναι το τελευταίο που μετράει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Το θεμα δεν ειναι μονο των μαθητών,ειναι και των καθηγητών γιατι έχουν επαναπαυτεί στο γεγονός οτι τα παιδια κανουν φροντιστήρια, όποτε και αυτοί με τη σειρά τους δεν δίνουν την απαραίτητη σημασία ακομα και στη κατεύθυνση, και στα μαθήματα γενικής ειναι τοσο αδιάφοροι που ειναι σαν να μην υπάρχουν καν καθηγητές στην αίθουσα. Κατα τη γνώμη μου για ολα φταίνε τα φροντιστήρια. Αν δεν υπήρχαν, οι καθηγητές θα ηταν αναγκασμένοι να κανουν καλό μαθημα, οι μαθητές να προσέχουν και στις πανελλήνιες δεν θα βλέπαμε εξωπραγματικά θεματα (πχ Μαθηματικά Κατ. 2013, Β3) τοσο συχνά. Αλλα βγαίνω οφφ τοπικ τωρα,ειναι αλλη κουβέντα αυτη. Συγχαρητήρια στους "πρώτους των πρώτων" αλλα οταν περάσουν 2-3 χρονια και αποστασιοποιηθείτε λιγο απο τις πανελλήνιες και το σχολείο,θα δείτε οτι ειναι διαφορετικά τα πραγματα και οτι τα μόρια που έβγαλε καποιος στις εξετάσεις ειναι το τελευταίο που μετράει.

Προφανώς δε μιλάμε για ένα γενικό φαινόμενο, εξαρτάται από τον κάθε καθηγητή. Όμως αν έδειχναν και τα παιδιά ενδιαφέρον για το μάθημα, τότε οι περισσότεροι καθηγητές θα ενδιαφέρονταν λίγο παραπάνω. Συμφωνώ ότι κυρίως γι αυτό ευθύνονται τα φροντιστήρια.
Πάντως όπως προείπα δεν έχει σημασία για μένα να βγεις πρώτος των πρώτων, αλλά να περάσεις εκεί που θες. Αν όντως είσαι καλός, θα αναδειχθείς μετέπειτα και θα ανταμειφθείς.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Πρώτοι των πρώτων, ε? Για κάποιο λόγο δεν έχω κανένα είδος θαυμασμού για αυτούς που γράφουν τέτοιους άριστους βαθμούς. Δεν είναι ζήλια ή οτιδήποτε, αλλά δε μου προκαλούν κανένα συναίσθημα, ούτε καλό, ούτε κακό. Το ίδιο ισχύει και στο πανεπιστήμιο. Σε όποια σχολή και να είναι, αν κάποιος τελειώσει με 10 και χωρίς καθυστέρηση, πάλι δεν μου προκαλείται κανένα συναίσθημα. Γιατί άραγε αυτή η αδιαφορία? Ποιος ξέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αυτοι θα πορευτουν στις δεκο και θα παιρνουν τα λεφτα τους και σε καποιες αλλες μεγαλες εταιριες εξωτερικου ειτε εσωτερικου και θα εχουν το κεφαλι τους ησχυο

Please πες μας κι αλλες δικαιολογιες για τους λογους που δεν εισαι εκει που θες να εισαι.

Πρώτοι των πρώτων, ε? Για κάποιο λόγο δεν έχω κανένα είδος θαυμασμού για αυτούς που γράφουν τέτοιους άριστους βαθμούς. Δεν είναι ζήλια ή οτιδήποτε, αλλά δε μου προκαλούν κανένα συναίσθημα, ούτε καλό, ούτε κακό. Το ίδιο ισχύει και στο πανεπιστήμιο. Σε όποια σχολή και να είναι, αν κάποιος τελειώσει με 10 και χωρίς καθυστέρηση, πάλι δεν μου προκαλείται κανένα συναίσθημα. Γιατί άραγε αυτή η αδιαφορία? Ποιος ξέρει...

Προσπαθησες ποτε στη ζωη σου να επιτυχεις εναν πολυ δυσκολο στοχο που ηθελε χρονια σκληρης δουλειας? Αν οχι ισως αυτος να ειναι ο λογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Το διάβασμα στις Πανελλήνιες σε πάει ως το 18... Για το παραπάνω θέλει λίγο κρίση και μυαλό.

Καλύτερα να μην μιλαμε για κατευθυνσεις διαφορετικες απο την δικη μας,και γενικοτερα για πραγματα που δεν γνωριζουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Προσπαθησες ποτε στη ζωη σου να επιτυχεις εναν πολυ δυσκολο στοχο που ηθελε χρονια σκληρης δουλειας? Αν οχι ισως αυτος να ειναι ο λογος.


Nope, δεν είναι αυτός. Άσε που αν ήταν τόσο προφανές, θα το ήξερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Please πες μας κι αλλες δικαιολογιες για τους λογους που δεν εισαι εκει που θες να εισαι.



Προσπαθησες ποτε στη ζωη σου να επιτυχεις εναν πολυ δυσκολο στοχο που ηθελε χρονια σκληρης δουλειας? Αν οχι ισως αυτος να ειναι ο λογος.

καθηγητης κοινωνιολογιας μου το ελεγε Σπουδαγμενος στο Παντειο .Μου ειπε χαρακτηριστικα τους πρωτους απο αυτες τις σχολες τους εχουν κλεισμενους στις δεκο..αν θες το πιστευεις αν οχι παλι καλως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καθηγητης κοινωνιολογιας μου το ελεγε Σπουδαγμενος στο Παντειο .Μου ειπε χαρακτηριστικα τους πρωτους απο αυτες τις σχολες τους εχουν κλεισμενους στις δεκο..αν θες το πιστευεις αν οχι παλι καλως

Ε ενταξει αμα στο ειπε δημοσιος υπαλληλος κοινωνιολογος τοτε μαλλον ειναι αληθεια.
Αλλα και ετσι να ειναι εσενα τι σε εμποδιζει ενας απο αυτους να γινεις αυτο που θες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Oι πρώτοι των δεύτερων τι θα πρέπει να κάνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Ε ενταξει αμα στο ειπε δημοσιος υπαλληλος κοινωνιολογος τοτε μαλλον ειναι αληθεια.
Αλλα και ετσι να ειναι εσενα τι σε εμποδιζει ενας απο αυτους να γινεις αυτο που θες?

δεν ειπα πουθενα οτι με εμποδιζει να γινω αυτο που θελω,,,αυτη τη θεωρηση την ξεφυτρωσες απο το μυαλο σου, εγω ειπα για καποιους που λενε δηθεν θα χρειαστει και αλλη σφαρικη γνωση για να επιβιωσει.οτι αμα εχει τα λεφτουδακια του ουτε γνωση ουτε τιποτα χρειαζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γιατί κάθε χρόνο τέτοιες μέρες είναι λες και γίνεται μαζικός εμβολιασμός κομπλεξισμού σ αυτό το φόρουμ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Γιατί κάθε χρόνο τέτοιες μέρες είναι λες και γίνεται μαζικός εμβολιασμός κομπλεξισμού σ αυτό το φόρουμ;

οπως θες μπορεις να το ονομασεις παντως τα μαθηματα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ αντιθετως μοιαζει με καλουπομα που οποιος τα καταφερει καλυτερα προβαλλεται,σε εναν απο τους ποιο ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟΥΣ ''ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ''που υπαρχουν,χιλιαδες παιδια ειχαν ιδιο επιπεδο με δαυτον και με καθεναν πρωτο των πρωτων που απλα λογω ελλειψης πορων δεν τα καταφεραν τοσο καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ετσι ακριβως....τι καλυτερο εχει αυτος που εβγαλε 18100 απο εμενα και εχασα τη θεσσαλονικη;;; τιποτα

Μαλλον δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου. Εδω λες οτι το παιδι που εβγαλε 200 μορια παραπανω δεν ηταν καλυτερος σου και σου πηρε τη θεση. Λες και ξερεις εσυ αν τον ευνοησαν οι διορθωτες η αν τον χαντακωσαν.

δεν ειπα πουθενα οτι με εμποδιζει να γινω αυτο που θελω,,,αυτη τη θεωρηση την ξεφυτρωσες απο το μυαλο σου, εγω ειπα για καποιους που λενε δηθεν θα χρειαστει και αλλη σφαρικη γνωση για να επιβιωσει.οτι αμα εχει τα λεφτουδακια του ουτε γνωση ουτε τιποτα χρειαζεται

Γιατι νομιζεις οτι το παιδι που ειχε τη θεληση να κατσει και να θυσιασει οτι θυσιασε για να βγαλει 19700 μορια θα αρκεστει σε μια θεσουλα δεκο στη ζωη του? Μηπως κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
έρχονται και τα πρώτα reality check. πού να τα δείτε και από πρώτο χέρι όταν μπείτε στις σχολές σας. έχει ο καιρός.

και ξέρετε ε, αμα πάτε τρίτο έτος και δείτε κανέναν συνάδελφό σας δαπίτη να παίρνει τα 10ράκια το ένα μετά το άλλο, ή γραπτά ρουλέττας ( άλλο reality check αυτό ) μη μασάτε η προσπάθεια ανταμείβεται.

θυμάμαι όταν ήμουν μαθητής και πήγαινα σε αγώνες επιχειρηματολογίας μου έκανε εντύπωση γιατί 8 στα 10 σχολεία ήταν ιδιωτικά και αρσάκεια.. τι σκατά τα παιδιά που πάνε εκεί είναι πιο έξυπνα; κομπλεξικές λογικές άσε

Γιατι νομιζεις οτι το παιδι που ειχε τη θεληση να κατσει και να θυσιασει οτι θυσιασε για να βγαλει 19700 μορια θα αρκεστει σε μια θεσουλα δεκο στη ζωη του? Μηπως κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια?

μήπως κρίνεις εσύ; δεν είναι όλες οι θέσεις ίδιες προφανώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Αποκτήσατε πολλες σφαιρικές γνώσεις στο σχολείο σου; Γιατι εμεις πραγματικά σε μαθήματα εκτος κατεύθυνσης δεν κάναμε τιποτα όποτε ας μην κοροϊδευόμαστε. Κανένας δεν ενδιαφέρθηκε για μαθήματα τύπου κοινωνιολογία και τις αλλες βλακείες που κάναμε. Λες και αποκτήσαμε σούπερ ουαου σφαιρικές γνώσεις :P Τα παιδια στα ιδιωτικά εννοείται πως έχουν μεγαλύτερο πλεονέκτημα απο εμας. Στη πορεία στο πανεπιστήμιο και στη ζωή μαθαίνεις και αλλα πραγματα περα των "μαθήματων κατεύθυνσης", δεν νομιζω πως θα πορευτουν γνωρίζοντας μονο φυσικη και χημεία γ λυκείου :P

ναι, στο δικό ΜΟΥ σχολείο, αποκτήσαμε σφαιρικές γνώσεις, χωρίς αυτό να σημαίνει όμως ότι φορτωνόμασταν με δουλειά για το σπίτι, που θα ήταν επιβαρυντική...στην ιστορία γενικής πχ βλέπαμε ντοκιμαντέρ σχετικά με το μάθημα και μετά συζητούσαμε...και μπορεί να μη το πιστέψεις αλλά η πλειοψηφία ενδιαφερόταν και συμμετείχε..στην κοινωνιολογία διαβάζαμε -όχι απαραίτητα το σχολικό εγχειρίδειο- και συζητούσαμε σχετικά...στη φυσική κάναμε πειράματα, στη λογοτεχνία διαβάζαμε και συζητούσαμε για να αναλύσουμε το ποίημα...στα αρχαία -επιτάφιος του Περικλή- αναλύαμε το κείμενο και κάναμε συχνά αναγωγές σε ιδέες επικαίρες και σήμερα, στα θρησκευτικά επίσης, συζητούσαμε με αφορμή το μάθημα...μόνο στα μαθηματικά γενικής δεν κάναμε τίποτα, οι ασκήσεις αφορούσαν μόνο τα παιδιά που το έδιναν και οι υπόλοιποι βαριόμασταν....γενικά πάντως και εγώ και οι συμμαθητές μου θεωρούμε ότι μάθαμε χωρίς να κοροιδεύουμε κανέναν!

ΥΣ: αυτό δε σημαίνει ότι είναι ο κανόνας...απλά λέω ότι υπάρχει και κάτι διαφορετικό από αυτό που όλοι πιστεύουν για το δημόσιο σχολείο!

Προσπαθησες ποτε στη ζωη σου να επιτυχεις εναν πολυ δυσκολο στοχο που ηθελε χρονια σκληρης δουλειας? Αν οχι ισως αυτος να ειναι ο λογος.

προφανώς έχει να κάνει και με το σημαίνει για τον καθένα στόχος...για εσένα μπορεί ήταν το να γράψεις 19.700+ μόρια,να γίνεις ''πρώτων των πρώτων'' που προφανώς θέλει σκληρή δουλειά....για μένα μπορεί να ήταν να περάσω στη σχολή που θέλω, αδιαφορώντας για μόρια, σειρές κατάταξης κλπ...να μη με ένοιαζε δηλαδή να είμαι ''πρώτη των τελευταίων''...πράγμα που επίσης θέλει κόπο...

δεν ξέρω τι θεωρεί πιο υγιές ο καθένας σας.... :angel:

ΥΣ: τα ''εσύ'' και ''εγώ'' τα χρησιμοποιώ αποκλειστικά για να δώσω παράδειγμα, δεν υπάρχει καμία προσωπική επίθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξ αρχής γνωρίζει ο κάθε μαθητής που δίνει πανελλήνιες πού πάει να μπλέξει.

Ξέρει ότι εκείνος που έχει λεφτά, έχει στα πόδια του ιδιωτικό σχολείο, φροντιστήρια, ιδιαίτερα, όλα του προσφέρονται στο χέρι. Ξέρει από ποιο σημείο ξεκινάει. Εάν δε σας αρέσουν οι κοινωνικές ανισότητες, υπάρχουν κάποια πολιτικά συστήματα που τις εξαλείφουν και μπορείτε κάλλιστα να τα στηρίξετε. Μέχρι τότε, οι μαθητές προσαρμόζονται στο υπάρχον σύστημα, εάν έχουν σκοπό να σπουδάσουν, ή πηγαίνουν εξωτερικό σε άλλα συστήματα, αλλά και εκεί πρέπει να έχουν αντίστοιχη οικονομική επιφάνεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top