Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

aliki.gr

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλή αρχή.Εγώ πάντως έβαλα ήδη τον πρώτο κανόνα: Κάθε μέρα απαραιτήτως οκτάωρο ύπνο :)

Αν χρειαστεί, να το θυσιασεις το 8ωρο (οχι ολο εννοειτε) ...το επιμενο καλοκαιρι θα χορτάσεις υπνο και με το παραπάνω! :D και πιστεψε θα ερθει αρκετα γρηγορα ...θα περασουν οι μηνες λαι δε θα το καταλαβεις! :)
Καλη σας επιτυχια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elsa D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elsa D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Είχε συμβεί και με τον αδερφό μου κάτι παρεμφερές! Οι γόνεις μου ήθελα να μπει στο πολυτεχνείο και εκείνος στο μαθηματικό όπως και έκανε τελικά καθώς έφτιαξε κρυφα το μηχανογραφικό και τώρα είναι ιδιαίτερα χαρούμενος για την απόφασή του... όμως οι γονείς ακόμα του το θυμίζουν και τον κουράζουν! Και ξέρετε τι "εστί" γονείς!!! Δύσκολο πράγμα!!! :P




Μακάρι την ώρα του μηχανογραφικού να έχω τη δύναμη να βάλω όσα θέλω!!!

Θα σου ελεγα την ωρα του μηχανογραφικου να μην ειναι παρόν οι γονείς σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Θα σου ελεγα την ωρα του μηχανογραφικου να μην ειναι παρόν οι γονείς σου

Oύτε το σόι, ούτε οι πρώην γκόμενοι/ γκόμενες, ούτε οι καθηγητές (φροντιστηρίων)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elsa D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elsa D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Oύτε το σόι, ούτε οι πρώην γκόμενοι/ γκόμενες, ούτε οι καθηγητές (φροντιστηρίων)...

Ε εντάξει είπαμε καποιος πρέπει να είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Κανένας. Οι αποφάσεις αφορούν μόνο τον υποψήφιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
ίσως -αν πρώτα ο Θεός- αν βγάλω τα μόρια και μπορώ να μπω στη νομική, να εγγραφώ, να το παλέψω και παράλληλα να ψάξω κάτι που να φορά το βασικό μου στόχο, την υποκριτική!!! Τι λέτε; Θα είναι καλό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Ε εντάξει είπαμε καποιος πρέπει να είναι

Γιατι;

Εγω το μηχανογραφικο το εκανα μονος μου χωρις τη βοηθεια κανενος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elsa D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elsa D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
ίσως -αν πρώτα ο Θεός- αν βγάλω τα μόρια και μπορώ να μπω στη νομική, να εγγραφώ, να το παλέψω και παράλληλα να ψάξω κάτι που να φορά το βασικό μου στόχο, την υποκριτική!!! Τι λέτε; Θα είναι καλό;

Αν νομίζεις οτι αυτο θα σε ευχαριστησει εσενα κάντο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σας εύχομαι παιδιά. Όλοι το περάσαμε(εγώ φέτος έδινα) και δεν είναι τίποτα απολύτως, πράγμα το οποίο θα το καταλάβετε στο τέλος. Στις στιγμές του άγχους,του εκνευρισμού, της βαρεμάρας και της απελπισίας(δυστυχώς θα υπάρξουν πολλές τέτοιες στιγμές), σκεφτείτε το καλοκαίρι και τις διακοπές με τους φίλους σας. Δοκιμασμένο!(σε τέτοιες στιγμές, εγώ σκεφτόμουνα το Mundial και τα ματς της Εθνικάρας που θα έβλεπα με τους φίλους μου).

ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

Και μη με κράξετε για αυτά που λέω περί απελπισίας κτλ. Πρέπει να είμαστε ρεαλιστές!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elsa D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elsa D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Γιατι;

Εγω το μηχανογραφικο το εκανα μονος μου χωρις τη βοηθεια κανενος..

Εγω οσους γνωρίζω το έκαναν με καθηγητες τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!!!!!!!
Είμαι και εγώ ένας απο τους 97'αρηδες, δίνω φέτος και είμαι στη θεωρητική κατεύθυνση!!! Γενικά οι επιδόσεις μου είναι αρκετά καλές και ο στόχος μου είναι η νομική καθώς υπάρχει το γραφείο απο την θεία μου και θα ήταν "βολικό" να δουλέψω εκεί! Ωστόσο δεν με εντυπωσιάζει η ιδέα του να γίνω δικηγόρος... Απο την άλλη όλες οι σχολες που υπάρχουν απο τη θεωρητική μου αρέσουν χωρίς να εκπλήσσομαι με το περιεχόμενο κάποιας απο όλες αυτες!! Για να είμαι ειλικρινης το όνειρό μου είναι να ασχοληθώ με το θέατρο και την τηλεόραση, την "υγιή" και σοβαρή τηλεόραση!!! Οι γονείς μου θεωρούν ότι κάτι τέτοιο είναι πολύ λίγο για τις δυνατότητές μου, όπως και οι καθηγητές! Έτυχε μια φορά να πω ότι ενας απο τους στόχους μου ειναι η νομική και έκτοτε κανείς δεν με ρωτάει, όλοι λένε πως θέλω να μπω στη νομική ... Τι μου προτείνετε να κάνω με την όλη φάση !;;:!


Nα καταθεσω την εμπειρια μου χωρις να σε κατευθυνω καπου. Και οκ, προφανω και εσυ ο ιδιος μην επιρρεαστεις απο εναν random, ανωνυμο τυπο σε ενα ιντερνετικο φορουμ.

Ειχα παει θεωρητικη βασικα γιατι ηθελα να γινω φιλολογος και γουσταρα τρελα τα αρχαια, αλλα και λατινικα και ιστορια. Μονο λογοτεχνια μισουσα αφορητα. Και στις πανελληνιες ειχα 20 σε λατινικα και ιστορια. 19,4 στα αρχαια. Μαλιστα εδωσα ως γενικης, ιστορια (19,5 και εκει).

Ο πατερας αν και φιλολογος ο ιδιος,αντιδρουσε γενικα με την θεωρητικη, ηθελε να με στειλε θετικη να παω Ιατρικη. Τελικα το δεχτηκε, αλλα με την προυποθεση να παω Νομικη για δικαστικο. δικηγορο με γραφειο στην οικογενεια δεν εχουμε κανενα. Δεν ηταν οτι με πιεζε τρελα και αφορητα, αλλα σε random φασεις ολο πετουσε ατακες ''μην εισαι χαζος και πας φιλολογος'', ή μπροστα σε αλλους ''τζαμπα θα σπαταλησει τους βαθμους του, θα παει φιλολογια''. Με τα πολλα αποφασισα οταν ηρθε η ωρα του μηχανογραφικου να βαλω πρωτα Νομικη (οπου περνουσα σιγουρα με τα μορια που ειχα) και μετα Φιλολογια.

Μετα απο 6 χρονια προπτυχιακο και σχεδον 2 μεταπτυχιακο, εχω αναμικτα συναισθηματα. Καταρχας η νομικη ειναι σχολη που θα σου ανοιξει πολυ το μυαλο ως προς τις αποψεις, την πολιτικη σου ζυμωση γενικοτερα τις σκεψεις για τη ζωη και την κοινωνια οπου ζεις. Με μια προυποθεση ομως: να το επιτρεψεις εσυ. Δηλαδη μην πας μονο για το τυπικο να περνας μαθηματα. Ζησε τη σχολη σου και τον κοσμο της. Κατσε μιλησε, αναταλλαξε αποψεις, να συμμετεχεις ενεργα στα μαθηματα στο αμφιθεατρο και οχι απλα αν ακους παθητικα. Θα αποκομισεις πολυ χρησιμα πραγματα. Κυνηγα τα ενδιαφεροντα σου, με επιλογες μαθηματων που θα κανεις. Εμενα με ειχε συναρπασει πολυ η ιστορια του δικαιου και το ποινικο και επαιρνα ολα τα μαθημα επιλογης που ειχε. Ελεγα να κανω μεταπτυχιακο στο πρωτο, τελικα εκανα στο δευτερο ως και καλα πιο ''πρακτικο''. Τα αστικα δεν με ενδιαφεραν ιδιαιτερα αν και εγραφα καλα, ενω αντιθετα τα σχετικα με συνταγματικο δικαιο αν και με ενδιαφεραν, δεν ειχα καλους βαθμους.

Τελοσπαντων, το τελευταιο πραγμα που θελω ειναι να ξενερωνω 17χρονους που ειναι γεματοι ονειρα και ενθουσιασμο για τη φοιτητικη ζωη που εχουν μπροστα τους, αλλα καποια πραγματα απο την αλλη νομιζω πρεπει να τα πω. Ειπες οτι εχεις ''ετοιμο'' γραφειο οποτε δεν ξερω πως εχει η κατασταση ειδικα, αλλα γενικα μιλωντας η κατασταση ειναι πολυ, πολυ δυσκολη, για εναν αποφοιτο νομικης εαν θελει να ασχληθει με την δικηγορια χωρις να εχει απο καπου να πιαστει.

Πρωτον αυτα που θα μαθεις στη σχολη, σε μεγγαλο αριθμο περιπτωσεων δεν εχουν καμια μα καμια σχεση με αυτα που θα δεις στη δικηγορικη πραξη. Δυστυχως ισχυει σε μεγαλο βαθμο το αλλο η νομικη θεωρια, αλλο η νομικη πραξη.

Δευτερον υπαρχει υπερπληθυσμος απο δικηγορους. Νομιζω ειμαστε μεσα στις 3 ή 5 πρωτες θεσεις της ΕΕ σε πυκνοτητα πληθυσμου δικηγορων ανα κατοικους. Αυτο δε ως γνωστον με τους νομους της προσφορας και ζητησης, σημαινει οτι ο μεσος ΝΕΟΣ δικηγορους μπορει να φτανει να υποαμοιβεται, δουλευοντας και εως 10 ωρες με μισθο που φτανει ή ειναι και πιο χαμηλος απο του ανειδικευτου εργατη. Ω, ναι ο αποφοιτος της φοβερης Νομικης, το καμαρι το σπουδαγμενο με πτυχια και μεταπτυχιακα και διδακτορικα, μπορει να αμοιβεται απο το αφεντικο του με μισθους που φτανουν τους μισθους ενος εργατη στις φαμπρικες.

Αυτο δε, σημαινει μια σειρα αλλα πραγματα: απο το οτι αναγκαζεσαι να μενεις με τους γονεις για να τα φερεις βολτα μεχρι το οτι μπορει να μην μπορεις να βγαλεις ουτε τις εισφορες. Ενδικτικα φετος, οι εισφορες για ενα νεο δικηγορο ειναι ~1300 ευρω. Εξωφρενικο ποσο.

Απο την αλλη για δικαστικο σωμα να ξερεις οτι εχεις τρελα απαιτητικες εξετασεις. Και ακομα και να ξεχωρισεις απο τον τοσο ανταγωνισμο, δεν μπορει να αντεπεξελθει ο καθενας στη ζωη του δικαστικου.

Τριτον. Ειπες οτι το να ασκησεις το επαγγελμα του δικηγορου ''δεν σε συγκινει ως προοπτικη''. Ετσι ημουν κι εγω και δυστυχως μετα απο τοσα χρονια παραμενω. Καποιοι στην πορεια αλλαζουν αποψη, καποιοι μεταξυ αυτων κι εγω δυσανασχετουμε ως σημερα.

Και κατι τελευταιο περισσοτερο σαν εσωτερικος μονολογος: Το πτυχιο της Νομικης και ανοιγει και κλεινει πορτες. Απο τη μια ζητηση δεν εχει σε αλλους χωρους πολυ, απο την αλλη αν συνδυαστει με κατι αλλο ιδως ειναι πολυ ισχυρο οπλο. Ξερω παιδια που εχουν δευτερο πτυχιο οικονομικα και εχουν δυο πολυ ''βαρια χαρτια'' που προσελκυουν ενδιαφερον απο εργοδοτες σε εταιριες, εκτος του δικηγορικου επαγγελματος. Αλλοι φροντισαν και εμαθαν πολυ καλα ξενες γλωσσες και ασχολουνται με νομικες μεταφρασεις. Αλλοι παλι ασχουνται με τελειως αλλο αντικειμενο αλλα οι γνωσεις που απεκτησαν στη Νομικη τους βοηθουν πολυ στην καθημερινοτητα του επαγγελματος.

Γενικα θελει ''ψαξιμο'' η δουλεια και κανεις ειδικα σε μεγαλα αστικα κεντρα δεν εντυπωσιαζεται απο ενα πτυχιο της νομικης απο μονο του. Το μεταπτυχιακο λιγο πολυ ειναι must. Ξενες γλωσσες συνηθως το ιδιο.

Εγω παντως ακομα δεν εχω καταληξει αν ειχε δικαιο ή αδικο ο πατερας μου που ελεγε για Ιατρικη. :whistle: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Nα καταθεσω την εμπειρια μου χωρις να σε κατευθυνω καπου. Και οκ, προφανω και εσυ ο ιδιος μην επιρρεαστεις απο εναν random, ανωνυμο τυπο σε ενα ιντερνετικο φορουμ.

Ειχα παει θεωρητικη βασικα γιατι ηθελα να γινω φιλολογος και γουσταρα τρελα τα αρχαια, αλλα και λατινικα και ιστορια. Μονο λογοτεχνια μισουσα αφορητα. Και στις πανελληνιες ειχα 20 σε λατινικα και ιστορια. 19,4 στα αρχαια. Μαλιστα εδωσα ως γενικης, ιστορια (19,5 και εκει).

Ο πατερας αν και φιλολογος ο ιδιος,αντιδρουσε γενικα με την θεωρητικη, ηθελε να με στειλε θετικη να παω Ιατρικη. Τελικα το δεχτηκε, αλλα με την προυποθεση να παω Νομικη για δικαστικο. δικηγορο με γραφειο στην οικογενεια δεν εχουμε κανενα. Δεν ηταν οτι με πιεζε τρελα και αφορητα, αλλα σε random φασεις ολο πετουσε ατακες ''μην εισαι χαζος και πας φιλολογος'', ή μπροστα σε αλλους ''τζαμπα θα σπαταλησει τους βαθμους του, θα παει φιλολογια''. Με τα πολλα αποφασισα οταν ηρθε η ωρα του μηχανογραφικου να βαλω πρωτα Νομικη (οπου περνουσα σιγουρα με τα μορια που ειχα) και μετα Φιλολογια.

Μετα απο 6 χρονια προπτυχιακο και σχεδον 2 μεταπτυχιακο, εχω αναμικτα συναισθηματα. Καταρχας η νομικη ειναι σχολη που θα σου ανοιξει πολυ το μυαλο ως προς τις αποψεις, την πολιτικη σου ζυμωση γενικοτερα τις σκεψεις για τη ζωη και την κοινωνια οπου ζεις. Με μια προυποθεση ομως: να το επιτρεψεις εσυ. Δηλαδη μην πας μονο για το τυπικο να περνας μαθηματα. Ζησε τη σχολη σου και τον κοσμο της. Κατσε μιλησε, αναταλλαξε αποψεις, να συμμετεχεις ενεργα στα μαθηματα στο αμφιθεατρο και οχι απλα αν ακους παθητικα. Θα αποκομισεις πολυ χρησιμα πραγματα. Κυνηγα τα ενδιαφεροντα σου, με επιλογες μαθηματων που θα κανεις. Εμενα με ειχε συναρπασει πολυ η ιστορια του δικαιου και το ποινικο και επαιρνα ολα τα μαθημα επιλογης που ειχε. Ελεγα να κανω μεταπτυχιακο στο πρωτο, τελικα εκανα στο δευτερο ως και καλα πιο ''πρακτικο''. Τα αστικα δεν με ενδιαφεραν ιδιαιτερα αν και εγραφα καλα, ενω αντιθετα τα σχετικα με συνταγματικο δικαιο αν και με ενδιαφεραν, δεν ειχα καλους βαθμους.

Τελοσπαντων, το τελευταιο πραγμα που θελω ειναι να ξενερωνω 17χρονους που ειναι γεματοι ονειρα και ενθουσιασμο για τη φοιτητικη ζωη που εχουν μπροστα τους, αλλα καποια πραγματα απο την αλλη νομιζω πρεπει να τα πω. Ειπες οτι εχεις ''ετοιμο'' γραφειο οποτε δεν ξερω πως εχει η κατασταση ειδικα, αλλα γενικα μιλωντας η κατασταση ειναι πολυ, πολυ δυσκολη, για εναν αποφοιτο νομικης εαν θελει να ασχληθει με την δικηγορια χωρις να εχει απο καπου να πιαστει.

Πρωτον αυτα που θα μαθεις στη σχολη, σε μεγγαλο αριθμο περιπτωσεων δεν εχουν καμια μα καμια σχεση με αυτα που θα δεις στη δικηγορικη πραξη. Δυστυχως ισχυει σε μεγαλο βαθμο το αλλο η νομικη θεωρια, αλλο η νομικη πραξη.

Δευτερον υπαρχει υπερπληθυσμος απο δικηγορους. Νομιζω ειμαστε μεσα στις 3 ή 5 πρωτες θεσεις της ΕΕ σε πυκνοτητα πληθυσμου δικηγορων ανα κατοικους. Αυτο δε ως γνωστον με τους νομους της προσφορας και ζητησης, σημαινει οτι ο μεσος ΝΕΟΣ δικηγορους μπορει να φτανει να υποαμοιβεται, δουλευοντας και εως 10 ωρες με μισθο που φτανει ή ειναι και πιο χαμηλος απο του ανειδικευτου εργατη. Ω, ναι ο αποφοιτος της φοβερης Νομικης, το καμαρι το σπουδαγμενο με πτυχια και μεταπτυχιακα και διδακτορικα, μπορει να αμοιβεται απο το αφεντικο του με μισθους που φτανουν τους μισθους ενος εργατη στις φαμπρικες.

Αυτο δε, σημαινει μια σειρα αλλα πραγματα: απο το οτι αναγκαζεσαι να μενεις με τους γονεις για να τα φερεις βολτα μεχρι το οτι μπορει να μην μπορεις να βγαλεις ουτε τις εισφορες. Ενδικτικα φετος, οι εισφορες για ενα νεο δικηγορο ειναι ~1300 ευρω. Εξωφρενικο ποσο.

Απο την αλλη για δικαστικο σωμα να ξερεις οτι εχεις τρελα απαιτητικες εξετασεις. Και ακομα και να ξεχωρισεις απο τον τοσο ανταγωνισμο, δεν μπορει να αντεπεξελθει ο καθενας στη ζωη του δικαστικου.

Τριτον. Ειπες οτι το να ασκησεις το επαγγελμα του δικηγορου ''δεν σε συγκινει ως προοπτικη''. Ετσι ημουν κι εγω και δυστυχως μετα απο τοσα χρονια παραμενω. Καποιοι στην πορεια αλλαζουν αποψη, καποιοι μεταξυ αυτων κι εγω δυσανασχετουμε ως σημερα.

Και κατι τελευταιο περισσοτερο σαν εσωτερικος μονολογος: Το πτυχιο της Νομικης και ανοιγει και κλεινει πορτες. Απο τη μια ζητηση δεν εχει σε αλλους χωρους πολυ, απο την αλλη αν συνδυαστει με κατι αλλο ιδως ειναι πολυ ισχυρο οπλο. Ξερω παιδια που εχουν δευτερο πτυχιο οικονομικα και εχουν δυο πολυ ''βαρια χαρτια'' που προσελκυουν ενδιαφερον απο εργοδοτες σε εταιριες, εκτος του δικηγορικου επαγγελματος. Αλλοι φροντισαν και εμαθαν πολυ καλα ξενες γλωσσες και ασχολουνται με νομικες μεταφρασεις. Αλλοι παλι ασχουνται με τελειως αλλο αντικειμενο αλλα οι γνωσεις που απεκτησαν στη Νομικη τους βοηθουν πολυ στην καθημερινοτητα του επαγγελματος.

Γενικα θελει ''ψαξιμο'' η δουλεια και κανεις ειδικα σε μεγαλα αστικα κεντρα δεν εντυπωσιαζεται απο ενα πτυχιο της νομικης απο μονο του. Το μεταπτυχιακο λιγο πολυ ειναι must. Ξενες γλωσσες συνηθως το ιδιο.

Εγω παντως ακομα δεν εχω καταληξει αν ειχε δικαιο ή αδικο ο πατερας μου που ελεγε για Ιατρικη. :whistle: :whistle:

Πολυ ωραια τα λες..

Παιδια ο καθενας να κανει αυτο που του αρεσει και πραγματικα αγαπαει...Μην επηρεαζεστε απο κανενα..το καλο σας το ξερετε εσεις και μονο εσεις...

Ουτως η αλλως εσεις θα μοχθησετε 4 χρονια για να βγαλετε τη σχοληη:)

Καλη επιτυχια,καλη δυναμη και να εχετε παντα στο μυαλο σας το στοχο που εχετε θεσει.
Και μην ξεχνατε οτι οι πανελληνιες ειναι ενας αγωνας αντοχης...διαχειριστειτε σωστα το χρονο σας και μην κανετε υπερβολες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Σας εύχομαι ολόψυχα να έρθει η στιγμή που θα βαριέστε από την καλοπέραση και την απραγία...! Αυτό να θυμάστε και όλα θα πάνε καλά! Ε-ΤΟΙ-ΜΟI;;;
Προς θεωρητικούς: διαβάστε Κρητικό και Ηθικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλή σας επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Σας εύχομαι ολόψυχα να έρθει η στιγμή που θα βαριέστε από την καλοπέραση και την απραγία...! Αυτό να θυμάστε και όλα θα πάνε καλά! Ε-ΤΟΙ-ΜΟI;;;
Προς θεωρητικούς: διαβάστε Κρητικό και Ηθικά :P


Ασχετο αλλα επειδη θα δωσω φετος ξανα, το εχω κανει λιγο χομπι να δινω πανελλαδικες, και θελω γυρω στα 12.000 μορια να βγαλω για να ειμαι μεσα στη σχολη που θελω:

Κρητικο δεν εβαλαν προπερσι; Παιζει να ξαναβαλουν; Νομιζω το 2011 και 2013 ειχε γινει κατι παρομοιο, αλλα ξανα; :worry:
Ελεγα μηοως Παπαδιαμαντη που εχουν να βαλουν απο τοτε που εδωσα 1η φορα το 2006...

Και αρχαια ειδα πολυ Αριστοτελη, τα τελευταια χρονια, δεν παιζει να βαλυν Πλατωνα;:whistle:

ΥΓ Και καλη επιτυχια στους 17αρηδες που δινουν πρωτη χρονια, μακαρι να μπειτε εκει που θελετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Σε ποια σχολή στοχεύετε?
Άγνωστο ακόμα. :lol:
Πραγματικά δεν ξέρω με τι θέλω να ασχοληθώ μετά το Λύκειο. :/: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Εγω οσους γνωρίζω το έκαναν με καθηγητες τους

Μαζοποιηση στο φουλ..Δηλαδη επειδη καποιοι κανουν κατι, πρεπει να το κανεις και εσυ? Σε 2 χρονια οταν καταλαβεις οτι ολο το διαβασμα σου πηγε χαμενο γιατι η σχολη που σου ειπε ο καθηγητης να βαλεις πρωτη ειναι κατι εντελως αδιαφορο και βαρετο για σενα, θα βαρας το κεφαλι σου. Οταν μετα θα αρχισεις να δουλευεις και ολα θα ειναι μια ρουτινα και σε ρωτανε οι φιλοι σου γιατι διαλεξες αυτον τον τομεα, εσυ η μονη απαντηση που θα εχεις ειναι"αυτο μου ειπε ο καθηγητης μου"....
Ελπιζω να μην καταντησει κανεις σας ετσι. Καλη επιτυχια και να θυμαστε οτι το τι θα σπουδασετε πρεπει να ειναι αποκλειστικα δικη σας επιλογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πολυ ωραια τα λες..

Παιδια ο καθενας να κανει αυτο που του αρεσει και πραγματικα αγαπαει...Μην επηρεαζεστε απο κανενα..το καλο σας το ξερετε εσεις και μονο εσεις...

Ουτως η αλλως εσεις θα μοχθησετε 4 χρονια για να βγαλετε τη σχοληη:)

Καλη επιτυχια,καλη δυναμη και να εχετε παντα στο μυαλο σας το στοχο που εχετε θεσει.
Και μην ξεχνατε οτι οι πανελληνιες ειναι ενας αγωνας αντοχης...διαχειριστειτε σωστα το χρονο σας και μην κανετε υπερβολες:P

Σωστά τα λέει ο Obito. Καλώς ή κακώς, οι αλήθειες πρέπει να λέγονται. Οι περισσότεροι που έχουν ένα επάγγελμα στο μυαλό τους είναι λιγάκι ξεκομμένο από την πραγματικότητα. Μπορεί κάποιοι να έρχονται σε οργασμό με τη λέξη Νομική, αλλά αγνοούν παντελώς αυτά που είπε με σαφήνεια ο Obito ή οποιοσδήποτε πτυχιούχος που εργάζεται στο χώρο των Νομικών υπηρεσιών (δικηγορία, δικαστικό,...κλπ). Οι αποφάσεις πρέπει να είναι αποτέλεσμα καθαρής και αμερόληπτης σκέψης.

Κάποιες απόψεις του στυλ «έχουμε χρόνια μέχρι να τελειώσουμε το Πανεπιστήμιο και θα έχουν αλλάξει τα πράγματα» ή «όποιος το παλεύει δεν χάνεται»...σε μια κοινωνία υπερπληθυσμού ορισμένων πτυχίων, είναι μια δικαιολογία από ανθρώπους που ζουν σε δική τους πραγματικότητα. Είναι ωραίο να μην θες να δεις τι συμβαίνει γύρω σου και αυτό δεν έχει να κάνει με χολή ή ότι μειώνουμε την αξία κάποιας επιστήμης. Μπορεί κάποιος να έχει πολλαπλή ηδονή με τη Φιλοσοφία. Κανείς νοήμων δεν αμφισβητεί την αξία της. Όμως δεν μπορεί να κατηγορεί μετά το (Ελληνικό, Αμερικάνικο, Πακιστανικό, ...) κράτος ότι δεν του βρίσκει μια δουλειά. Υποτίθεται ότι πριν σπουδάσει τη συγκεκριμένη επιστήμη είχε μια ιδέα για την επαγγελματική δυναμική της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Ασχετο αλλα επειδη θα δωσω φετος ξανα, το εχω κανει λιγο χομπι να δινω πανελλαδικες, και θελω γυρω στα 12.000 μορια να βγαλω για να ειμαι μεσα στη σχολη που θελω:

Κρητικο δεν εβαλαν προπερσι; Παιζει να ξαναβαλουν; Νομιζω το 2011 και 2013 ειχε γινει κατι παρομοιο, αλλα ξανα; :worry:
Ελεγα μηοως Παπαδιαμαντη που εχουν να βαλουν απο τοτε που εδωσα 1η φορα το 2006...

Και αρχαια ειδα πολυ Αριστοτελη, τα τελευταια χρονια, δεν παιζει να βαλυν Πλατωνα;:whistle:

ΥΓ Και καλη επιτυχια στους 17αρηδες που δινουν πρωτη χρονια, μακαρι να μπειτε εκει που θελετε!

Ολα ειναι πιθανα ! Καλη επιτυχια κ απο μενα σε ολους σας ! Εξετασεις οπως ολες ειναι !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Αντε να μαζευομαστε και οι 96αριδες που ξαναδινουμε.Και εμεις δεν συμπερειλμαβανομαστε σε αυτο το thread?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top