Προφορική εξέταση στις πανελλήνιες

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει, στις προφορικές πανελλήνιες εξετάσεις πώς βαθμολογούνε θεωρητικά μαθήματα αποστήθισης. Αναφέρομε στο Α.Ο.Δ.Ε συγκεκριμένα όπου πρέπει να μαθαίνεις ακριβς όπως τα λέει μέσα στο βιβλίο. Ευχαριστώ :):)
Πρώτα απ'όλα πρέπει να γνωρίζετε ότι ακόμα και αυτοί που εξετάζονται προφορικά, γράφουν πρώτα σε τετράδιο όπως ακριβώς όλοι. Όταν έρθει η ώρα της προφορικής εξέτασης το τετράδιο λειτουργεί μόνο συμβουλευτικά για τον εξεταζόμενο, ενώ βαθμολογείται μόνο ό,τι λέει προφορικά. Ασφαλώς ο μαθητής έχει δικαίωμα να δείξει στο τετράδιο πιθανές πράξεις ή κάτι άλλο, αρκεί να γίνει με δική του πρωτοβουλία.
Όσο για την ΑΟΔΕ, η εξέταση γίνεται με τα ίδια κριτήρια με τη γραπτή. Ίσως η μόνη διαφορά είναι ότι ο βαθμολογητής δεν έχει την πολυτέλεια να ακούσει το μαθητή να λέει το ίδιο κείμενο τόσες φορές όσες τουλάχιστον έχει όταν βαθμολογεί αντίστοιχα ένα γραπτό όπου μπορεί με μία δεύτερη ματιά να εντοπίσει λάθη ή παραλείψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Εγω εχω μεγαλο προβλημα με τα χερια μου και δεν μπορω ΚΑΘΟΛΟΥ να γραψω! Με συμβουλεψε (ή μαλλον απαιτεισαι...) ο γιατρος να δωσω προφορικα! Δεδομενου οτι δεν μπορω ουτε να γραψω στο τετραδιο, υπαρχει κανεις να μου εξηγησει πως θα εξεταστω???
Επαναλαμβανω: δεν εχω δυσλεξια, αλλα πολυ σοβαρο προβλημα στο χερι μου!
Καθε απαντηση ειναι ευπροσδεκτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi..!

Νεοφερμένος

Η evi..! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μιας και οι εξετάσεις είναι σε λιγότερο από μια εβδομάδα,και ύστερα από ένα μπέρδεμα που είχα στην εύρεση του εξεταστικού κέντρου που θα πάω,χωρίς να είμαι καν σίγουρη ότι θέλω προφορική εξέταση,υπάρχει κανένας άλλος από εδώ που να εξετάζεται προφορικά στις εξετάσεις;Και αν ναι,σε ποια περιοχή;Το θεωρείτε καλύτερο ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! Είμαι καινούργια εδώ και η εγγραφή μου έγκειται στο γεγονός πως χρειάζομαι επειγόντως κάποιες πληροφορίες για την ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.
Θα παρακαλούσα πολύ όσοι έχουν δώσει προφορικά πανελλαδικές να μου απαντήσουν σε κάποια ερωτήματα:
1) ξέρω ότι ο χρόνος προπαρασκευής των θεμάτων είναι 3 ώρες. Αν πχ δεν προλάβει κάποιος να ολοκληρώσει του δίνεται περισσότερος χρόνος( και εννοείται έχοντας φυσικά τις απαραίτητες γνώσεις!) σε λογικά πάντα πλαίσια?
2) Μπορώ όση ώρα βρίσκομαι στην επιτροπή να λύνω παράλληλα κάποιο θέμα ή ερώτημα που δεν έχω προλάβει? Είναι δεκτικοί σε αυτό οι εξεταστές?
3) Πόση ώρα μεσολαβεί από την λήξη του 3ωρου ώσπου να προσέλθει κανείς στην επιτροπή? Στη διάρκεια αναμονής μπορείς να συνεχίσεις να γράφεις?
4) Η επιτροπή είναι αδιάφορη ή καταπιεστική ή έχει τη διάθεση να κατανοήσει τις δυσκολίες σου ?
5) Το μάθημα της έκθεσης πώς εξετάζεται?

Είναι η πρώτη φορά που θα κληθώ να εξεταστώ προφορικά λόγω μιας πρόσφατης ιατρικής διάγνωσης, και χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

έλπις20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλπις20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
γιατι δεν εψα3ες στο google πριν προβληματιστεις εδω εγω αμεσως αμεσως βρηκα αυτο..

ΤΡΟΠΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ – ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ

Eχουμε δύο περιπτώσεις φυσικώς αδυνάτων και συγκεκριμένα αυτούς που εξετάζονται MONO γραπτά και αυτούς που εξετάζονται MONO προφορικά. Eιδικότερα:

Oι δύο περιπτώσεις
- Eξετάζονται μόνο προφορικά ύστερα από αίτησή τους οι μαθητές που αδυνατούν να υποστούν γραπτή εξέταση επειδή:
i) είναι τυφλοί ή έχουν ποσοστό αναπηρίας στην όρασήη τους τουλάχιστον 80%,
ii) έχουν κινητική αναπηρία τουλάχιστον 67% μόνιμη ή προσωρινή που συνδέεται με τα άνω άκρα,
iii) πάσχουν από σπαστικότητα των άνω άκρων,
iν) πάσχουν από κάταγμα ή άλλη προσωρινή βλάβη των άνω άκρων που καθιστά αδύνατη τη χρήση τους για γραφή,
ν) η επίδοσή τους στα μαθήματα δεν είναι δυνατόν να ελεγχθεί με γραπτές εξετάσεις λόγω ειδικής διαταραχής του λογού (δυσλεξία).
H υπαγωγή στις περιπτώσεις i έως iv πιστοποιείται με γνωμάτευση της οικείας Yγειονομικής Eπιτροπής.
H περίπτωση ν πιστοποιείται από το οικείο KΔAY. Eφόσον δεν λειτουργεί στην περιφέρεια KΔAY γίνεται δεκτή η πιστοποίηση από ειδική διαγνωστική έκθεση αναγνωρισμένου Δημόσιου Iατροπαιδαγωγικού Kέντρου ή Σταθμού. Eιδικές Διαγνωστικές Eκθέσεις αναγνωρισμένων Δημόσιων Iατροπαιδαγωγικών Kέντρων ή Σταθμών που έχουν εκδοθεί προηγούμενο έτος και οι οποίες πιστοποιούν σύμφωνα με τις ανωτέρω διατάξεις ότι είναι αδύνατος ο έλεγχος των γνώσεων του αναφερόμενου σ’ αυτήν με γραπτή μόνο εξέταση λόγω δυσλεξίας γίνονται δεκτές, εφόσον δεν έχει λήξει η ισχύς της κατά τον χρόνο υποβολής της σχετικής αίτησης.
Διαγνωστικές εκθέσεις από τις οποίες δεν προκύπτει αδυναμία της γραπτής εξέτασης λόγω της πιστοποιούμενης δυσλεξίας, δεν γίνονται δεκτές.
Kανένας άλλος και για οποιονδήποτε λόγο υγείας δεν επιτρέπεται να εξετάζεται προφορικά.
- Eξετάζονται μόνο γραπτά μαθητές που έχουν ιδιαίτερα σοβαρά προβλήματα ακοής (κωφοί, βαρήκοοι) σε ποσοστό 67% και πάνω και όσοι παρουσιάζουν προβλήματα λόγου και ομιλίας (δυσαρθρία, τραυλισμός), τα οποία πιστοποιούνται από την οικεία υγειονομική Eπιτροπή ύστερα από αίτηση του ενδιαφερομένου.
Όσοι εμπίπτουν στις διατάξεις για προφορική εξέταση εξετάζονται στο Bαθμολογικό Kέντρο της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Eκπαίδευσης στην οποία ανήκει το σχολείο που φοιτούν εφόσον λειτουργεί Bαθμολογικό Kέντρο στην περιφέρειά της ή στο Eιδικό Eξεταστικό Kέντρο που ορίζεται για το σκοπό αυτό στην έδρα των περιφερειών των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Eκπαίδευσης στις οποίες δεν προβλέπεται λειτουργία Bαθμολογικού Kέντρου. Διευκρινίζεται ότι στην περίπτωση λειτουργίας Bαθμολογικού Kέντρου σε κάποια Διεύθυνση μόνο για τα γραπτά μαθητών μιας τάξης, στο Bαθμολογικό αυτό Kέντρο εξετάζονται και οι φυσικώς αδύνατοι της άλλης τάξης που εξετάζονται προφορικά.
H προφορική εξέταση
Θεωρούμε σκόπιμο να περιγράψουμε με σύντομο τρόπο τις βασικές πτυχές αυτής της διαδικασίας και να επισημάνουμε ορισμένα σημεία της, προκειμένου να ενισχυθεί η αντικειμενικότητα και αυτής της εξέτασης.
Για την αποφυγή οποιασδήποτε σύγχυσης διευκρινίζεται από την αρχή ότι η διαδικασία εξέτασης των φυσικώς αδυνάτων αφορά μόνο τον τρόπο εξέτασής τους για τη λήψη του απολυτηρίου και της Bεβαίωσης Πρόσβασης και δεν συνδέεται με κανέναν τρόπο με τις διατάξεις που αφορούν την εισαγωγή των πασχόντων από σοβαρές ασθένειες στην Tριτοβάθμια Eκπαίδευση.
Όσοι εμπίπτουν στις διατάξεις για προφορική μόνο εξέταση επειδή, λόγω της υφιστάμενης φυσικής αδυναμίας τους (δυσλεξία ή κινητική αδυναμία άνω άκρων), αδυνατούν να εκφράσουν γραπτά τις γνώσεις τους, τους παρέχεται η ευκαιρία να τις διατυπώσουν προφορικά.
Kατά τα λοιπά η εξέταση τους δεν διαφέρει από την εξέταση των λοιπών που εξετάζονται γραπτά. Έτσι λοιπόν αυτοί εξετάζονται στα ίδια θέματα με το ίδιο πρόγραμμα και την ίδια διάρκεια εξέτασης με αυτούς που εξετάζονται γραπτά.
Eιδικά ως προς τη διάρκεια εξέτασης των εξεταζομένων προφορικά η επιτροπή έχει τη δυνατότητα, εφόσον από την πορεία εξέτασης του εξεταζομένου διαπιστώσει ότι έχει βάση τυχόν αίτημα του για παράταση του χρόνου εξέτασης, να του παρέχει αυτή την παράταση χρόνου για εύλογο διάστημα το οποίο σαφώς δεν μπορεί να είναι απεριόριστο αλλά ούτε και προδιαγεγραμμένο, αφού συνδέεται άμεσα με την εξέλιξη εξέτασης του κάθε εξεταζόμενου και την εκτίμηση της επιτροπής.
Όσον αφορά τη διαδικασία της εξέτασης επισημαίνουμε ότι οι φυσικώς αδύνατοι εισέρχονται στις αίθουσες εξέτασης την ίδια ώρα που εισέρχονται όλοι οι λοιποί εξεταζόμενοι στα εξεταστικά κέντρα, τους χορηγείται το τετράδιο και αναγράφουν τα ατομικά τους στοιχεία στους οικείους χώρους (αν αδυνατούν από μόνοι τους βοηθούνται από τους επιτηρητές).
Mετά τον έλεγχο της ταυτοπροσωπίας και της ορθής αναγραφής των ατομικών στοιχείων, αυτά καλύπτονται από τους επιτηρητές με αδιαφανές αυτοκόλλητο ώστε να καθίσταται ανώνυμο το κάθε τετράδιο.
Aμέσως μετά τη λήψη των θεμάτων ο Πρόεδρος της επιτροπής μεριμνά:
- για τη διανομή αντιγράφου των θεμάτων σε κάθε εξεταζόμενο φυσικώς αδύνατο οπότε αρχίζει και ο χρόνος έναρξης της εξέτασης. Eίναι αυτονόητο ότι οι διατάξεις για τις υποχρεώσεις των εξεταζομένων ισχύουν και για τους φυσικώς αδυνάτους από τη στιγμή που θα εισέλθουν στο εξεταστικό κέντρο και μέχρι την ολοκλήρωση της εξέτασής τους. Tην ευθύνη για την τήρηση της τάξης και της ομαλότητας διεξαγωγής της εξέτασης έχουν οι επιτηρητές για όσο χρόνο οι εξεταζόμενοι μελετούν τα θέματα και προετοιμάζονται για να παρουσιαστούν στην επιτροπή και η επιτροπή κατά τη διάρκεια της εξέτασής τους.
- Στους εξεταζόμενους παρέχεται ικανός χρόνος ανάλογα και με το εξεταζόμενο μάθημα, προκειμένου να μελετήσουν, να κατανοήσουν τα θέματα και να κρατήσουν, εφόσον το επιθυμούν, σημειώσεις στο τετράδιό τους για να τις χρησιμοποιήσουν όταν θα προσέλθουν στην επιτροπή.
Kλίμα εμπιστοσύνης
Kατά την εξέταση φυσικώς αδυνάτων οι εξεταστές επιβάλλεται να επιδιώκουν τη διαμόρφωση κλίματος εμπιστοσύνης και ασφάλειας και να υποδεικνύουν στον εξεταζόμενο τυχόν λάθη που δεν οφείλονται σε έλλειψη της απαιτούμενης γνώσης αλλά είναι δυσλεκτικά συμπτώματα π.χ. όταν ο εξεταζόμενος λύνει άσκηση μαθηματικών ή χημείας, ο εξεταστής μπορεί να υποδεικνύει τυχόν αναριθμητισμό, τον οποίο ο ίδιος ο εξεταζόμενος διορθώνει, ώστε να προλαμβάνεται η δημιουργία σύγχυσης, η οποία θα οδηγήσει σε λάθος αποτέλεσμα. Όταν ο εξεταζόμενος καλείται να απαντήσει σε θέματα όπως είναι η Iστορία, η Bιολογία κ.λπ., εφόσον ο εξεταστής διαπιστώνει ότι ο εξεταζόμενος αδυνατεί να αποδώσει το εξεταζόμενο αντικείμενο με συνεχή λόγο, μπορεί να τον εξετάσει με την υποβολή ερωτήσεων, οι οποίες θα τον διευκολύνουν στη διατύπωση των γνώσεων αλλά δεν θα πρέπει να είναι τέτοιας μορφής που θα υποδεικνύουν την απάντηση.
Eπισημαίνεται ότι η ιδιαίτερη μεταχείριση των εξεταζομένων δυσλεκτικών δεν συνιστά σε καμία περίπτωση επιεική αξιολόγηση ή άλλης μορφής ιδιαίτερη μεταχείριση, αλλά σκοπεύει μόνο στην παροχή της δυνατότητας να εξωτερικεύσουν τις γνώσεις, τις οποίες λόγω της πάθησης αυτής αδυνατούν να εξωτερικεύσουν με τον γραπτό λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
4) Η επιτροπή είναι αδιάφορη ή καταπιεστική ή έχει τη διάθεση να κατανοήσει τις δυσκολίες σου ?

Μια φίλη μου έδωσε το 2012 προφορικά. Η επιτροπή βοηθάει μ είπε (αναλόγως και σε ποιους πέσεις βέβαια). Οταν αυτή πχ έκανε λάθος ενα Σ-Λ, της είπαν «για ξανασκέψου το καλύτερα«. Με άλλα λόγια της είπαν να διορθώσει αυτό που έβαλε, δηλαδή της είπαν την απάντηση. Επίσης, πάντα ξεκίνα απο αυτά που ξέρεις τέλεια, για να δουν οτι γενικά είσαι διαβασμένη και δεν είσαι άσχετη με το μάθημα που πας να δώσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:D εγώ φοβάμαι να εξετάζομαι προφορικά γραπτά δε με νοιάζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! Είμαι καινούργια εδώ και η εγγραφή μου έγκειται στο γεγονός πως χρειάζομαι επειγόντως κάποιες πληροφορίες για την ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.
Θα παρακαλούσα πολύ όσοι έχουν δώσει προφορικά πανελλαδικές να μου απαντήσουν σε κάποια ερωτήματα:
1) ξέρω ότι ο χρόνος προπαρασκευής των θεμάτων είναι 3 ώρες. Αν πχ δεν προλάβει κάποιος να ολοκληρώσει του δίνεται περισσότερος χρόνος( και εννοείται έχοντας φυσικά τις απαραίτητες γνώσεις!) σε λογικά πάντα πλαίσια?
2) Μπορώ όση ώρα βρίσκομαι στην επιτροπή να λύνω παράλληλα κάποιο θέμα ή ερώτημα που δεν έχω προλάβει? Είναι δεκτικοί σε αυτό οι εξεταστές?
3) Πόση ώρα μεσολαβεί από την λήξη του 3ωρου ώσπου να προσέλθει κανείς στην επιτροπή? Στη διάρκεια αναμονής μπορείς να συνεχίσεις να γράφεις?
4) Η επιτροπή είναι αδιάφορη ή καταπιεστική ή έχει τη διάθεση να κατανοήσει τις δυσκολίες σου ?
5) Το μάθημα της έκθεσης πώς εξετάζεται?

Είναι η πρώτη φορά που θα κληθώ να εξεταστώ προφορικά λόγω μιας πρόσφατης ιατρικής διάγνωσης, και χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.:)
Ο χρόνος της γραπτής εξέτασης που προηγείται της προφορικής είναι όπως σε όλους τρεις ώρες. Η προφορική εξέταση που ακολουθεί μπορεί να διαρκέσει "θεωρητικά" όση ώρα θέλεις.
Το θέμα της επιείκιας είναι υποκειμενικό και εναπόκειται στους εξεταστές. Έχει πάντως διάθεση να βοηθήσει όταν αντιληφθεί ότι το οποιοδήποτε λάθος οφείλεται στην "πάθηση" που έχεις. π.χ. σε έναν αναριθμητισμό θα δώσει δεύτερη ευκαιρία.
Επίσης κάτι που ίσως να μη γνωρίζετε, καθώς μου έχει συμβεί δυο - τρεις φορές, είναι ότι μπορεί ανά πάσα στιγμή η προφορική εξέταση να διακοπεί, να γυρίσει ο μαθητής στην αίθουσα που γράφει και να ξαναεπιστρέψει αργότερα, αρκεί να μην έχει παρέλθει το τρίωρο. Αυτό θα γίνει όταν ο μαθητής θέλει να ξαναεργαστεί σε κάποιο ερώτημα με την ησυχία του.
Ο χρόνος αναμονής που ρωτάς, εξαρτάται από την ύπαρξη διαθέσιμης επιτροπής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Έχω μερικές απορίες για την προφορική εξέταση στις πανελλήνιες:

1) Ποιο ποσοστό αυτών που εξετάζονται προφορικά έχουν πραγματικό λόγο και πόσοι είναι αυτοί που έχοντας την κατάλληλη διασύνδεση πήραν το σχετικό "χαρτί"?
2) Γιατί τόσο πολλά παιδιά καταλαβαίνουν ότι είναι δυσλεκτικοί όταν φτάνουν στη Γ λυκείου?
3) Πώς είναι δυνατόν να κριθεί σωστά κάποιος σε ένα μάθημα όπως τα μαθηματικά ή τη φυσική, αν δεν γράψει, υπολογίσει, ζωγραφίσει?
4) Γιατί σχεδόν πάντα οι βαθμοί αυτών που έχουν εξεταστεί προφορικά, είναι πιο υψηλοί από αυτούς που θα περίμεναν οι καθηγητές τους και οι συμμαθητές τους?
5) Είναι δίκαιο οι προφορικά εξεταζόμενοι να αντιμετωπίζονται με μεγαλύτερη επιείκεια από τους άλλους?
6) Γιατί οι περισσότεροι προφορικώς εξεταζόμενοι, όταν μπουν στο πανεπιστήμιο "θεραπεύονται" ακαριαία από την "πάθησή" τους?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Επειδή είμαστε ελλάντα μίστερ Δια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παιδιά έχετε δίκιο αλλά καλό είναι να μην σχολιάζεται στο χώρο του ischool αυτό. Η κοπέλα ζήτησε καποιες γνώμες πιθανότατα ο λόγος που θα δώσει προφορικά είναι υπαρκτός. Με τα μηνύματα σας σίγουρα θα την κάνετε να νιώσει άσχημα.

Δεν ειναι παράνομες οι προφορικές πανελλαδικές και τα παιδιά που δίνουν προφορικά δε πρέπει να ντρέπονται ή να κρύβονται

Το λάθος ειναι αποκλειστικό στους καθηγητές που είναι διοθρωτές σε αυτούς να τα ρίξετε και όχι στα παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Dias, όποιος θα επιχειρήσει να αμφισβητήσει τους προβληματισμούς σου, θα είναι τουλάχιστον χαζός. Αυτό ισχύει και για ανάλογους προβληματισμούς που αφορά ορισμένα παιδιά που παρακολουθούν τα εσπερινά σχολεία. Το κακό όμως είναι ότι τοποθετούμε στο ίδιο τσουβάλι κάποιους (λίγους ή πολλούς) " απατεωνίσκους" και γόνους μεγάλων οικογενειών με τα παιδιά που πραγματικά έχουν κάποιο πρόβλημα ή που εργάζονται όλη μέρα για να βγάλουν ένα κομμάτι ψωμί. Γι αυτό θέλει λίγη προσοχή τι και πως διατυπώνουμε οτιδηποτε εδώ.
Υ.Γ. συμφωνώ με την παρατήρησή σου Fockos. Όσο για την ευθύνη που αποδίδεις στους βαθμολογητές για την επιείκιά τους (γιατί για τα άλλα που αναφέρονται δε φέρουν ευθύνη) έχω να σου πω το εξής: απ' όσα έχω δει όλα αυτά τα χρόνια, ο καθηγητής που είναι επιεικής στα προφορικά, είναι και στα γραπτά. Ο καθηγητής που είναι αυστηρός στο ένα, είναι και στο άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Λυπάμαι, αλλά έχω κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρομαι, καθώς το κράτος είναι ανίκανο να ελέγξει ποιοι έχουν πραγματικά ανάγκη και ποιοι είναι τα λαμόγια που με απάτη παίρνουν τις θέσεις των άλλων. Από πού κι ως πού το θέμα των "δυσλεκτικών" είναι ταμπού? Η όποια διαφθορά θα πάψει μόνον όταν εμείς σταματήσουμε να την ανεχόμαστε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Λυπάμαι, αλλά έχω κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρομαι, καθώς το κράτος είναι ανίκανο να ελέγξει ποιοι έχουν πραγματικά ανάγκη και ποιοι είναι τα λαμόγια που με απάτη παίρνουν τις θέσεις των άλλων. Από πού κι ως πού το θέμα των "δυσλεκτικών" είναι ταμπού? Η όποια διαφθορά θα πάψει μόνον όταν εμείς σταματήσουμε να την ανεχόμαστε.


Έχουμε φτάσει στο σημείο και οι ίδιοι οι καθηγητές να συμβουλεύουν τους αδιάφορους μαθητές να πάρουν ένα χαρτί και να δώσουν προφορικά μπας και χαρεί η μάνα τους με την είσοδο σε καμιά σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! Είμαι καινούργια εδώ και η εγγραφή μου έγκειται στο γεγονός πως χρειάζομαι επειγόντως κάποιες πληροφορίες για την ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.
Θα παρακαλούσα πολύ όσοι έχουν δώσει προφορικά πανελλαδικές να μου απαντήσουν σε κάποια ερωτήματα:
1) ξέρω ότι ο χρόνος προπαρασκευής των θεμάτων είναι 3 ώρες. Αν πχ δεν προλάβει κάποιος να ολοκληρώσει του δίνεται περισσότερος χρόνος( και εννοείται έχοντας φυσικά τις απαραίτητες γνώσεις!) σε λογικά πάντα πλαίσια?
2) Μπορώ όση ώρα βρίσκομαι στην επιτροπή να λύνω παράλληλα κάποιο θέμα ή ερώτημα που δεν έχω προλάβει? Είναι δεκτικοί σε αυτό οι εξεταστές?
3) Πόση ώρα μεσολαβεί από την λήξη του 3ωρου ώσπου να προσέλθει κανείς στην επιτροπή? Στη διάρκεια αναμονής μπορείς να συνεχίσεις να γράφεις?
4) Η επιτροπή είναι αδιάφορη ή καταπιεστική ή έχει τη διάθεση να κατανοήσει τις δυσκολίες σου ?
5) Το μάθημα της έκθεσης πώς εξετάζεται?

Είναι η πρώτη φορά που θα κληθώ να εξεταστώ προφορικά λόγω μιας πρόσφατης ιατρικής διάγνωσης, και χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.:)

1)ο επιπλεον χρονος που δινετε ειναι ενα 15 περιπου για να ολοκληροσης τα θεματα.
2)φυσικα και γινετε το γραπτος σου εινα το προχηρο η εξεταστες παραλληλα σημιονουν σε δικα τους χαρτια αυτας που λες
3)ο χρονος εξαρτατε απο τον αν υπαρχει διαθεσημη επιτροπη αν θα συνεχεισης να γραφης ειναι στην ευχαρια του επιτηρητη
4)η επιτροπη δεν ειναι μπαμπυλας αλλα μην φανταστης θα σου τα λεει της σωστες απαντησης για να παρεις καλο βαθμο.
5)το μαθημα της εκθεσης γραφης στο χαρτι σου της κυριες ιδεες σου και της αναπτηση στο βαθμο που μπορεις στο χαρτι και μετα μπορεις να συμπληρωσης στο προφορικο και να εξηγησης της σκεψη σου
Αν εχεις καποια απορια στειλε μου αν θες πμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Έχω μερικές απορίες για την προφορική εξέταση στις πανελλήνιες:

1) Ποιο ποσοστό αυτών που εξετάζονται προφορικά έχουν πραγματικό λόγο και πόσοι είναι αυτοί που έχοντας την κατάλληλη διασύνδεση πήραν το σχετικό "χαρτί"?

Απ' όσο ξέρω εξετάζεσαι σε δημόσιο νοσοκομείο και περνάς απο ειδική επιτροπή. Τώρα αν έχεις και κονέ στην επιτροπή... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
τα εχω ψάξει όλα! και αυτά που μου παρέθεσες τα εχω βρεί από την αντιστοιχη εγκύκλιο. Οι απορίες μου ωστόσο ηταν πιο εξειδικευμένες! Ευχαριστω πολύ παντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Έχω μερικές απορίες για την προφορική εξέταση στις πανελλήνιες:

1) Ποιο ποσοστό αυτών που εξετάζονται προφορικά έχουν πραγματικό λόγο και πόσοι είναι αυτοί που έχοντας την κατάλληλη διασύνδεση πήραν το σχετικό "χαρτί"?
2) Γιατί τόσο πολλά παιδιά καταλαβαίνουν ότι είναι δυσλεκτικοί όταν φτάνουν στη Γ λυκείου?
3) Πώς είναι δυνατόν να κριθεί σωστά κάποιος σε ένα μάθημα όπως τα μαθηματικά ή τη φυσική, αν δεν γράψει, υπολογίσει, ζωγραφίσει?
4) Γιατί σχεδόν πάντα οι βαθμοί αυτών που έχουν εξεταστεί προφορικά, είναι πιο υψηλοί από αυτούς που θα περίμεναν οι καθηγητές τους και οι συμμαθητές τους?
5) Είναι δίκαιο οι προφορικά εξεταζόμενοι να αντιμετωπίζονται με μεγαλύτερη επιείκεια από τους άλλους?
6) Γιατί οι περισσότεροι προφορικώς εξεταζόμενοι, όταν μπουν στο πανεπιστήμιο "θεραπεύονται" ακαριαία από την "πάθησή" τους?



Σίγουρα στην Ελλάδα γίνονται διάφορα σχετκά με τη ... διαφθορά! Αλλά μην ξεχνάς οτι η προφορική εξέταση στις πανελλήνιες δεν είναι μόνο για τους δυσλεκτικούς... Υπάρχουν και άλλες παθήσεις! Δυστυχώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Έχω μερικές απορίες για την προφορική εξέταση στις πανελλήνιες:

1) Ποιο ποσοστό αυτών που εξετάζονται προφορικά έχουν πραγματικό λόγο και πόσοι είναι αυτοί που έχοντας την κατάλληλη διασύνδεση πήραν το σχετικό "χαρτί"?
2) Γιατί τόσο πολλά παιδιά καταλαβαίνουν ότι είναι δυσλεκτικοί όταν φτάνουν στη Γ λυκείου?
3) Πώς είναι δυνατόν να κριθεί σωστά κάποιος σε ένα μάθημα όπως τα μαθηματικά ή τη φυσική, αν δεν γράψει, υπολογίσει, ζωγραφίσει?
4) Γιατί σχεδόν πάντα οι βαθμοί αυτών που έχουν εξεταστεί προφορικά, είναι πιο υψηλοί από αυτούς που θα περίμεναν οι καθηγητές τους και οι συμμαθητές τους?
5) Είναι δίκαιο οι προφορικά εξεταζόμενοι να αντιμετωπίζονται με μεγαλύτερη επιείκεια από τους άλλους?
6) Γιατί οι περισσότεροι προφορικώς εξεταζόμενοι, όταν μπουν στο πανεπιστήμιο "θεραπεύονται" ακαριαία από την "πάθησή" τους?

Dias, έχεις δυστυχώς εν μέρει δίκιο. Στη χώρα της διαφθοράς πολλά γίνονται. Αλλά επίσης είναι άδικο να χρεώνουμε σε όσους εχουν πραγματικά πρόβλημα την "παγαποντιά' μερικών... Μην ξεχνάς όμως πως δεν υπάρχει μόνο η δυσλεξία για την οποία καθορίζεται η προφορική εξεταση... Δυστυχως υπάρχουν και άλλες παθήσεις. Ίσως πιο σπάνιες αλλά υπαρκτές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
γιατι δεν εψα3ες στο google πριν προβληματιστεις εδω εγω αμεσως αμεσως βρηκα αυτο..

Τα γνωρίζω όσα μου παρέθεσες από την αντίστοιχη εγκύκλιο του υπ.παιδείας. οι απορίες μου ωστόσο ήταν πιο εξειδικευμένες! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου πάντως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top