"Διαχωρισμός" μαθητών

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Ποια είναι η διαφορά που μπορεί να κάνει το "ρατσισμό" σε σχέση με τη σημερινή βαθμολήγηση;
Δημιουργούνται ρατσιστικές τάσεις όταν ένας μαθητής βαθμολογείται με 19 απέναντι σε κάποιον που βαθμολογείται με 11?

Σίγουρα είναι πολύ πιο ρατσιστικό όταν διαχωρίζονται οι μαθητές σε τμήματα και δεν έχουν τη δυνατότητα για παράδειγμα οι αδύνατοι να βοηθηθούν από την παρουσία των δυνατών μέσα στην τάξη. Όπως όμως αναφέρω και στο παραπάνω ποστ μου ο ρατσισμός αφορά περισσότερο το ότι ο διαχωρισμός θα επηρεάσει και τις παρέες των μαθητών αλλά και θα δημιουργήσει συναισθήματα ανωτερότητας-κατωτερότητας στους μαθητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Στον αντίποδα:

[θεωρώ στο παράδειγμα ότι οι σημερινές τάξεις είναι "ιδανικές" για μαθητές του 15]

Ο μαθητής του 11 νιώθει μειονεκτικά σήμερα να κάνει απορίες που η πλειοψοφία της τάξης δεν έχει... ντρέπεται... έτσι συσσωρευονται τα προβλήματα και φτάνει να παίρνει 11 γιατί "είναι καλό παιδί", "τουλάχιστον δεν κάνει φασαρία" κτλ κτλ κτλ. Σε μια τάξη που η πλειοψηφία δεν θα καταλάβαινε θα μπορούσε να ρωτά πιο εύκολα.

Ο μαθητής του 20 πάλι... Βαριέται... τα κατάλαβε με μια απλή ανάγνωση του βιβλίου. Γιατί να μην μπορεί να έχει από το σχολείο και όχι από το ιδιαίτερο πχ το κάτι παραπάνω?

Στην τελική... κανείς δεν είπε ότι σε μια τέτοια τάξη των "κακών" ας πούμε θα υπήρχε πλαφόν βαθμολογίας [πανω από 13 δεν παίρνει κανείς!:P]... αν κάποιος με την προσπάθεια που κατέβαλε τα κατάφερνε θα μπορούσε να μεταφερθεί σε "ανώτερο" τμήμα

----> κινητρο να μην παρατήσει την προσπάθεια


Όσον αφορά την ψυχοπνευματική ανάπτυξη των παιδιών εγώ εδώ βλέπω ότι η suspiria ο πειρατής η Michelle εγώ ο Γιώργος απαντήσαμε [και άλλοι απλά είπα 2-3 ονόματα]... ηλικίες?

17 - 34 (νομίζω)- 21 -26-19.
(
άμα σας μεγάλωσα/μίκρυνα λίγο συμπαθάτε με :P)

Με τη λογική αυτή εγώ δεν θα έπρεπε να μιλάω στη susp γιατί δεν είναι... ώριμη πνευματικά ακόμα και για αυτό είναι "κολλημένη" στο σχολείο... συμπαθάτε με αλλά στα σοβαρά θέματα την έχω δει να μιλάει πολύ πιο σωστά και ώριμα από πολλούς συνομίλικούς μου!!!

Και δεν νομίζω ότι μιλάμε για καταστάσεις όπως πχ να τελειώσει το σχολείο κανείς στα ...12!
Αλλά ναι, θεωρώ πχ ότι υπάρχει ένας πολύ μεγάλος αριθμός παιδιών που αν είχε τη δυνατότητα θα κατάφερνε με επιτυχία και χωρίς κανένα πρόβλημα να τελειώσει 1 ή 2 χρονιές νωρίτερα τα σχολικά του χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Ποια είναι η διαφορά που μπορεί να κάνει το "ρατσισμό" σε σχέση με τη σημερινή βαθμολήγηση;
Δημιουργούνται ρατσιστικές τάσεις όταν ένας μαθητής βαθμολογείται με 19 απέναντι σε κάποιον που βαθμολογείται με 11?

Κοιτα δεν νομιζω να συμβαινει κατι τετοιο στην σημερινη εποχη εκτος και αν εχω παραμεγαλωσει...!

Παντως κατα την γνωμη μου ενας τετοιος διαχωρισμος θα ηταν ικανος να δημιουργησει ρατσισμο καθως βαζοντας τους σε διαφορετικα τμηματα θα τους εβαζες ουσιαστικα ταμπελες κατι που κατα την γνωμη μου ειναι αρκετα υποτιμητικο!

Επομενως ειμαι εναντιον μιας τετοιας πολιτικης, η οποια δεν θα δημιουργουσε ''ανταγωνισμο'' μεταξυ των μαθητων με σκοπο να βελτιωθουν! Ετσι απο την μια θα ειχαμε μαθητες οι οποιοι θα αδιαφορουσαν περισσοτερο καθως δεν θα βρισκονταν αναμεσα στους ''εκλεκτους'' και απο την αλλη θα ειχαμε αυτους που θα θεωρουσαν οτι ειναι καποιοι μονο και μονο επειδη ειναι στο τμημα των ''προικισμενων''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Κ
Επομενως ειμαι εναντιον μιας τετοιας πολιτικης, η οποια δεν θα δημιουργουσε ''ανταγωνισμο'' μεταξυ των μαθητων με σκοπο να βελτιωθουν! Ετσι απο την μια θα ειχαμε μαθητες οι οποιοι θα αδιαφορουσαν περισσοτερο καθως δεν θα βρισκονταν αναμεσα στους ''εκλεκτους'' και απο την αλλη θα ειχαμε αυτους που θα θεωρουσαν οτι ειναι καποιοι μονο και μονο επειδη ειναι στο τμημα των ''προικισμενων''.
That's a point...ένα Point ομως που λέει τι? Ότι το σύστημα δεν πρέπει να προσφέρει το "κάτι" παραπάνω σε αυτούς που μπορούν να αντεπεξέλθουν ή ότι σίγουρα δεν θα υπάρχει βοήθεια στους μαθητές που δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν γιατί... πολύ απλά... οι ΙΔΙΟΙ οι μαθητές είναι ανάξιοι να διαχειριστούν τα όποια προνόμια ή στον αντίποδα, να δεχθούν τις συνέπειες των πράξεων τους [αδιαφορία πχ]..
ΠΡΟΦΑΝΩΣ αυτό είναι μονάχα μια όψη του νομίσματος που αναφέρω αυτή τη στιγμή... όμως... αυτό (μου) προκύπτει από το επιχείρημά σας :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Στον αντίποδα:

[θεωρώ στο παράδειγμα ότι οι σημερινές τάξεις είναι "ιδανικές" για μαθητές του 15]

Ο μαθητής του 11 νιώθει μειονεκτικά σήμερα να κάνει απορίες που η πλειοψοφία της τάξης δεν έχει... ντρέπεται... έτσι συσσωρευονται τα προβλήματα και φτάνει να παίρνει 11 γιατί "είναι καλό παιδί", "τουλάχιστον δεν κάνει φασαρία" κτλ κτλ κτλ. Σε μια τάξη που η πλειοψηφία δεν θα καταλάβαινε θα μπορούσε να ρωτά πιο εύκολα.

Ο μαθητής του 20 πάλι... Βαριέται... τα κατάλαβε με μια απλή ανάγνωση του βιβλίου. Γιατί να μην μπορεί να έχει από το σχολείο και όχι από το ιδιαίτερο πχ το κάτι παραπάνω?

Στην τελική... κανείς δεν είπε ότι σε μια τέτοια τάξη των "κακών" ας πούμε θα υπήρχε πλαφόν βαθμολογίας [πανω από 13 δεν παίρνει κανείς!:P]... αν κάποιος με την προσπάθεια που κατέβαλε τα κατάφερνε θα μπορούσε να μεταφερθεί σε "ανώτερο" τμήμα

----> κινητρο να μην παρατήσει την προσπάθεια


Όσον αφορά την ψυχοπνευματική ανάπτυξη των παιδιών εγώ εδώ βλέπω ότι η suspiria ο πειρατής η Michelle εγώ ο Γιώργος απαντήσαμε [και άλλοι απλά είπα 2-3 ονόματα]... ηλικίες?

17 - 34 (νομίζω)- 21 -26-19.
(
άμα σας μεγάλωσα/μίκρυνα λίγο συμπαθάτε με :P)

Με τη λογική αυτή εγώ δεν θα έπρεπε να μιλάω στη susp γιατί δεν είναι... ώριμη πνευματικά ακόμα και για αυτό είναι "κολλημένη" στο σχολείο... συμπαθάτε με αλλά στα σοβαρά θέματα την έχω δει να μιλάει πολύ πιο σωστά και ώριμα από πολλούς συνομίλικούς μου!!!

Και δεν νομίζω ότι μιλάμε για καταστάσεις όπως πχ να τελειώσει το σχολείο κανείς στα ...12!
Αλλά ναι, θεωρώ πχ ότι υπάρχει ένας πολύ μεγάλος αριθμός παιδιών που αν είχε τη δυνατότητα θα κατάφερνε με επιτυχία και χωρίς κανένα πρόβλημα να τελειώσει 1 ή 2 χρονιές νωρίτερα τα σχολικά του χρόνια...


Δεν εχεις αδικο, τουλαχιστον στο πρωτο μερος :P!

Για το δευτερο μερος του ποστ σου επιφυλασσομαι! Δεν ξερω ισως σε μια πιο ιδανικη πολιτεια αυτο να γινοτανε! Το λεω αυτο γιατι καποιο παιδι που θα ειχε τα εφοδια να τελειωσει το σχολειο πιο νωρις καλο θα ηταν να μην μεινει εκει αλλα να αξιοποιηθει περαιτερω και κατι τετοιο δεν νομιζω να ισχυει, τουλαχιστον οχι στην δικη μας χωρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
! Δεν ξερω ισως σε μια πιο ιδανικη πολιτεια αυτο να γινοτανε! Το λεω αυτο γιατι καποιο παιδι που θα ειχε τα εφοδια να τελειωσει το σχολειο πιο νωρις καλο θα ηταν να μην μεινει εκει αλλα να αξιοποιηθει περαιτερω και κατι τετοιο δεν νομιζω να ισχυει, τουλαχιστον οχι στην δικη μας χωρα!

u have a second point here :)

[δυστυχώς :/:]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κοιτα δεν νομιζω να συμβαινει κατι τετοιο στην σημερινη εποχη εκτος και αν εχω παραμεγαλωσει...!

Παντως κατα την γνωμη μου ενας τετοιος διαχωρισμος θα ηταν ικανος να δημιουργησει ρατσισμο καθως βαζοντας τους σε διαφορετικα τμηματα θα τους εβαζες ουσιαστικα ταμπελες κατι που κατα την γνωμη μου ειναι αρκετα υποτιμητικο!

Επομενως ειμαι εναντιον μιας τετοιας πολιτικης, η οποια δεν θα δημιουργουσε ''ανταγωνισμο'' μεταξυ των μαθητων με σκοπο να βελτιωθουν! Ετσι απο την μια θα ειχαμε μαθητες οι οποιοι θα αδιαφορουσαν περισσοτερο καθως δεν θα βρισκονταν αναμεσα στους ''εκλεκτους'' και απο την αλλη θα ειχαμε αυτους που θα θεωρουσαν οτι ειναι καποιοι μονο και μονο επειδη ειναι στο τμημα των ''προικισμενων''.
Οχι δεν συμβαίνει, και εκεί είναι το νόημα.
Αφού δεν συμβαίνει σήμερα με την "ταμπέλα" της βαθμολογίας, γιατί να συμβεί με το παραπάνω διαχωρισμό.
Μήπως τελικά μας φοβίζει μόνο η λέξη "διαχωρισμός";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Το παιδί μέχρι τα 18 του χρόνια, εκτός από την εκπαίδευση που δέχεται, (υποτίθεται) οτι δέχεται και στοιχειώδης βάσεις παιδείας. Αν οι μαθητές χωρίζοταν σε τμήματα ανάλογα με την επίδοση τους και το επίπεδο της νοημοσύνης τους κατά συνέπεια, θα καταργούταν η έννοια της ανεχτικότητας για τους έξυπνους μαθητές και θα αναπτύσσοταν η έννοια του ρατσισμού για τους λιγότερο έξυπνους μαθητές αντίστοιχα. Νομίζω είναι ευνόητο οτι κάτι τέτοιο δεν υποστηρίζει την παιδεία που (υποτίθεται) ενδέχεται να αποκτήσει ασυνείδητα ο μαθητής αλλά και παράλληλα την εικόνα της κοινωνίας που πρόκειται να βιώσει αργότερα.

Επίσης κατα αυτό τον διαχωρισμό, είναι σα να προωθείται στα παιδιά μια κοινωνία που δεν υπάρχει αγάπη, σεβασμός, ανοχή, αλληλεγγύη μεταξύ των ανθρώπων αλλά ο καθένας ανάλογα με τη νοημοσύνη του κατατάσσεται κατάλληλα ώστε να παράγει το καλύτερο δυνατό. Μιλάμε για μια κοινωνία πλέον που στοχεύει στην παραγωγή. Θέλετε να την πείτε "επιχείρηση"; Θέλετε να την πείτε "ρομποτάκια εν δράσει"; Το ίδιο μου κάνει. Ο μαθητής έχει μοναδικό σκοπό να παράγει το καλύτερο δυνατό χωρίς να λειτουργούν οι "ανθρώπινοι παράγοντες" αφού αποδείχθηκε οτι τον εμποδίζουν.

Συμφωνω με ολα οσα λεει η Suspiria. Το σχολειο ειναι ενας προπομπος για την κοινωνια και τα παιδια πρεπει να μαθαινουν οτι ολοι, "εξυπνοτεροι" και "λιγοτερο εξυπνοι" ζουμε στην ιδια, και οχι σε αλλη κοινωνια. Και οτι ολοι μαζι πρεπει να προσπαθουμε για μια καλυτερη κοινωνια, ο καθενας απο το δικο του μετεριζι, ο καθενας οπως μπορει να προσφερει. Χωρις ρατσιστικους διαχωρισμους. Οχι ρατσισμο απο κουνια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Επίσης κατα αυτό τον διαχωρισμό, είναι σα να προωθείται στα παιδιά μια κοινωνία που δεν υπάρχει αγάπη, σεβασμός, ανοχή, αλληλεγγύη μεταξύ των ανθρώπων αλλά ο καθένας ανάλογα με τη νοημοσύνη του κατατάσσεται κατάλληλα ώστε να παράγει το καλύτερο δυνατό. Μιλάμε για μια κοινωνία πλέον που στοχεύει στην παραγωγή. Θέλετε να την πείτε "επιχείρηση"; Θέλετε να την πείτε "ρομποτάκια εν δράσει"; Το ίδιο μου κάνει. Ο μαθητής έχει μοναδικό σκοπό να παράγει το καλύτερο δυνατό χωρίς να λειτουργούν οι "ανθρώπινοι παράγοντες" αφού αποδείχθηκε οτι τον εμποδίζουν.

Τα βασικά προβλήματα κατά τη γνώμη μου που προκύπτουν από τον διαχωρισμό είναι κοινωνικά και ψυχολογικά.
Θα συμφωνήσω με τις δυο παραπάνω απόψεις και θα πω μόνο ότι είναι λάθος κατά την γνώμη μου να μαθαίνεις στα παιδιά ότι η διαφορετικότητα, κάθε λογής, δεν μπορεί να συνυπάρξει.




Στο φροντιστήριο αγγλικών η κόρη μου έχει κάνει από την αρχή δυο χρόνια σε ένα. Πάει τρία χρόνια που αντιστοιχούν σε έξι.. Όταν συζήτησα μαζί της μου είπε ότι στο φροντιστήριο διαβάζει γιατί «νιώθει δημιουργική». Στο σχολείο έχει μια μέτρια απόδοση… σε πια τάξη λοιπον θα μπορούσε να μπει η κόρη μου όταν…



Ο Williams (1968 και ο Eberle (1966) απέδειξαν ότι οι δάσκαλοι δεν μπορούν να αναγνωρίσουν τον δημιουργικό μαθητή.
Ο Holland (1959) αναφέρει ότι οι δάσκαλοι τείνουν να αναστέλλουν και να υποτιμούν τις δημιουργικές εκδηλώσεις των μαθητών και υποστηρίζει ότι οι δάσκαλοι θεωρούν πιο δημιουργικούς τους μαθητές με υψηλό Δείκτη Νοημοσύνης και χαμηλή δημιουργικότητα.
Ο Cropley (1967) κατέληξε ότι για τους εκπαιδευτικούς η δημιουργική συμπεριφορά δεν είναι επιθυμητή, διότι συχνά αποτελεί απειλή για την πειθαρχία και την ηρεμία της τάξης. Παράλληλα επεσήμανε την τάση των δασκάλων να θεωρούν δημιουργικά τα άτομα που έχουν υψηλό Δείκτη Νοημοσύνης.
Μελέτη του Torrance (1965) σε πέντε διαφορετικές χώρες (μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα) έδειξε ότι οι δάσκαλοι δεν εκτιμούν ιδιαίτερα τον δημιουργικό μαθητή. Στα πλαίσια αυτής της έρευνας δόθηκε στους δασκάλους ένας Κατάλογος Χαρακτηριστικών του Ιδανικού Μαθητή, που είχε καταρτιστεί με βάση πενήντα προηγούμενες εμπειρικές μελέτες γύρω από τα τεστ δημιουργικότητας. Οι δάσκαλοι έπρεπε να σημειώσουν ποια χαρακτηριστικά είναι επιθυμητά στους μαθητές και ποια ανεπιθύμητα. Όταν τα αποτελέσματα συγκρίθηκαν με τις εκτιμήσεις ειδικών στο θέμα της δημιουργικότητας διαπιστώθηκαν χαμηλές συσχετίσεις.

Είναι φανερό ότι ορισμένες στάσεις του δασκάλου μπορεί να παρεμποδίσουν την εκδήλωση της δημιουργικότητας.
(πηγη)



Εφόσον δεν έχουμε σωστές συνθήκες μάθησης δεν μπορούμε να αξιολογούμε και σωστά τους μαθητές ώστε να διαχωρίσουμε τάξεις «έξυπνων παιδιών» και «λιγότερα έξυπνων».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tserno

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Η κυρια νοοτροπία ειναι η εξής...
Οταν εχεις μια μίξη καλών και κακών μαθητών τραβάς τους κακούς ενα σκαλί παραπανω...(βεβαια υπαρχει σοβαρή πιθανότητα να κατεβει και ενα σκαλί παρακάτω και ο καλός μαθητης...αλλα στηριζεσαι στην προσωπικοτητα του καλου μαθητη)

Δυστυχώς τετοιου είδους διαχωρισμοί θα δημιουργήσουν προφανή έχθρα μέσα στο σχολείο για τον "ρατσισμο" και πιστευω οτι ουτε οι καλοι ουτε οι κακοί ειναι διατεθημένοι για κατι τετοιο....

Εχοντας μεγαλώσει σε μια μικτή τάξη χαιρομαι που είχα κακούς μαθητές αλλα και σπασίκλες(ημουν του 18,5 αλλα οχι φυτο) διπλα μου γιατι ο καθενας είχε την δική του προσωπικότητα και βοηθουσε ο ενας τον αλλον..
Οι καλοί μαθητες τους κακούς να καταλαβουν καποια πραγματα στο μαθημα αλλα και να τους δώσουμε μια "κλωτσια" να διαβάσουν και αυτοι μας βοηθουσαν να μην ζουμε σε ενα κοσμο που το μονο που μας ενδιαφερει ειναι το μάθημα.....συνεπως το προγραμμα είχε απολα...διαβασμα και αταξιες που αρμοζουν στην ηλικια μας....
Φανταστειτε τι στεναχωρια επεφτε οταν ενας φίλος μας εμενε ταξη...
ετσι πρεπει να λειτουργουν οι τάξεις και όχι να νιωθει οτι εγω ειμαι λιγοτερο εξυπνος αρα και χαζός αρα δεν ρωταω την απορία μου...(σιγα το πολυ πολυ να πεις μια μπαρουφα και να γελασει η ταξη...λες και εγω που ημουν καλός μαθητης δεν πεταγα κοτσανες......)

Το προβλημα έγκειται αλλού...
Οτι η ποιοτητα του μαθηματος στο σχολειο ειναι "να μην το σηζητησω" διοτι υπαρχουν καθηγητες που δεν ενδιαφερονται να κουμανταρουν μια ΄ταξη για να την διδαξουν(τα παιδια θα ειναι παντα παιδια)
Και οτι ολοι οι γονεις θελουν τα παιδια τους να σπουδασουν...
Εχετ σκεφτει οτι οτι δουλεια κανει σημερα ενας μεταναστης δεν την κάνει σημερα ενας ελληνας??????Γιατι πριν έρθουν οι μεταναστες ελληνες οικοδομοι σκουπιδιαρηδες κλπδεν υπηρχαν????

Οσο για το 2ο προφανώς συμφωνω...οι διανιες δεν ειναι πολλες και φαινονται οποτε καλο ειναι να τους βοηθας να ανεβουν γρηγορα δημιουργωντας ενα σχολειο για διανιες.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εφόσον δεν έχουμε σωστές συνθήκες μάθησης δεν μπορούμε να αξιολογούμε και σωστά τους μαθητές ώστε να διαχωρίσουμε τάξεις «έξυπνων παιδιών» και «λιγότερα έξυπνων».

Γιατί η "μετάφραση" του διαχωρισμού είναι "έξυπνος", "λιγότερο έξυπνος" κτλ?


Δεν μιλάμε για ρατσισμό. Δεν θα υπήρχαν "κάγκελα" μεταξύ των τάξεων! Στην αυλή όλοι μαζί δεν είναι? [η δική μου η παρέα είχε μαθητές όλων των βαθμολογιών και από πολλά τμήματα της τάξης μου πάντως :))

Επίσης, @ ρουμάνα... Η κόρη σου είχε την ευκαιρία να περάει 2 χρονιές σε μία στα αγγλικά. Προφανώς -εγώ αυτό καταλαβαίνω τουλ- ήταν ανώτερη στα αγγλικά από άλλα παιδιά που ξεκίνησαν μαζί (τα έπαιρνε πιο εύκολα, την ενδιέφεραν πιο πολύ, 1000 λόγοι θα μπορούσαν να είναι η αιτία). Με βάση τη σημερινή δομή του σχολείου όμως η κόρη σου θα έπρεπε να είναι 3 χρόνια ΠΙΣΩ από το επίπεδο που βρίσκεται σήμερα γιατί η συνομίληκη φίλη της με την οποία ξεκίνησαν μαζί [που δεν την ενδιέφερε τόσο, δεν διάβασε τόσο, δεν τα κατάφερνε τόσο οτιδήποτε μπορεί να συνέβη!) θα ένιωθε μειονεκτικα!!!!! Γιατί στο φροντιστήριο (που πληρώνουμε!;)) να είναι απολύτως θεμιτό να προχωράμε πιο γρήγορα ενώ στο σχολείο να μην υπάρχει αντίστοιχη πρόβλεψη???? Με τη λογική του ρατσισμού που επικαλείστε ΟΧΙ ρουμάνα δεν θα έπρεπε να προχωρήσεις την κόρη σου πιο νωρίς στα αγγλικά. Λυπάμαι αλλά είναι ρατσισμός έναντι των πιο αδύνατων μαθητών. Την διαχώρισες και έκανες τεράστιο λάθος γιατί κινδυνεύει να αποκτήσει "συμπλεγμα ανωτερότητας" απέναντι σε μαθητές με τους οποίους ξεκίνησε μαζί!

χμμμ... σαν να μην μας φαίνεται εδώ έτσι ε? ;)

Η προσωπική μου γνώμη, όπως πιθανόν να διαφαίνεται :), είναι -στην θεωρία γιατί στην πράξη αναγνωρίζω τα τεχνικά προβλήματα που κ ο πειρατής και ο Γιώργος πρωτοεπικαλέστηκαν- είμαι υπέρ της ελεύθερης επιλογής και ενός συστήματος "μονάδων" δλδ ενός συστήματος που θα πρέπει πχ να συμπληρώνονται κάποιες απαιτούμενες γνώσεις απέναντι σε κάθε μάθημα που διδάσκεται αλλά με ελεύθερη επιλογή του μαθητή... Τι εννοώ (πάλι χρησιμοποιώ ως παράδειγμα τα μαθηματικά για δική μου ευκολία):
ο μαθητής για να πάρει απολυτήριο λυκείου θα πρέπει να έχει καλύψει με επιτυχία την ύλη των μαθητικών ως πχ, τα ολοκληρώματα. Στα δικά μου τα χρόνια ολοκληρώμάτα κάναμε στην Γ' Λυκείου (οι των θετικών δεσμών). Είναι στην επιλογή του μαθητή του Λυκείου να θα παρακολουθήσει αυτό το μάθημα στην Β' ή στη Γ' Λυκείου [για παράδειγμα]. Εφόσον εξεταστεί (σε όποια τάξη το επιλέξει) στο ανώτατο επίπεδο ύλης μαζεύει τις "μονάδες" των μαθηματικών για το απολυτήριο και τελειώνει με αυτό το μάθημα. Το αντίστοιχο ισχύει και για όλα τα μαθήματα. Αν λοιπόν επιλέξει και επιτύχει να μαζέψει νωρίτερα τις απαιτούμενες μονάδες από τα 18 του χρόνια...so be it! :) θα πάρει απολυτήριο στα 16 ή στα 17 πχ.

Κοινώς πιο μαθημα-κεντρικές και λιγότερο ηλικιο-κεντρικές τάξεις. Μου φαίνεται σαν ένα βήμα προς τη βελτίωση της -κακής- κατάστασης στα σχολεία. Γιατί ναι, συγγνώμη, και το ξέρω ότι θα ακουστεί ψωνίστικο και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη αλλά στο γραπτό λόγο δεν μπορώ να σας "δείξω" ότι ειλικρινά δεν το λέω με "Ψωνίστικο" ύφος, αν το θέσω σε προσωπικό επίπεδο, μου φαίνεται "τραγικό", όντας μέλος της ομάδας της εθνικής ομάδας μαθηματικών στα νιάτα μου (τότε που ήμουν εξυπνότερη γιατί τώρα το πολυτεχνείο με αποβλάκωσε- no joke :/:) να είμαι υποχρεωμένη να χάνω κυριολεκτικά τον καιρό μου [έχοντας ολοκληρώσει την απαιτούμενη για το σχολείο ύλη των μαθηματικών από την Α' Λυκείου] όντας υποχρεωμένη να παρακολουθώ μαθηματικά στην ίδια τάξη με κάποιον που τελείωσε το σχολείο χωρίς να ξέρει (κλέβω το παράδειγμα του Πέτρου) να λύνει πρωτοβάθμια εξίσωση...
Ειλικρινά δεν το λέω με ψωνίστικη διάθεση αλλά υπό το ίδιο πρίσμα που η ρουμάνα ανέφερε την άνεση της κόρης της με τα αγγλικά και την ευκαιρία που είχε να προχωρήσει πιο γρήγορα στον τομέα αυτό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ξουρουζου...:)
δεν διαφώνησα απαραίτητα μαζί σου... :) απλά επισημάνω ότι θέλει ριζική αλλαγή στον τρόπο που βλέπουν μερικοί την σημασία του σχολείου στην ζωη των παιδιων για να μπορούμε να μιλάμε για σωστή αξιολόγηση του μαθητή.
Στο φροντιστήριο, η κορη μου πέρασε εξετάσεις και γλυτώσαμε χρόνο και λεφτά. Αλλά μάθαινε στην τάξη μαζί με τα άλλα παιδιά.
Αν μιλάμε για αναγνώριση των νοητικών ικανοτήτων εφόσον πέρασαν εξετάσεις.. είμαστε σύμφωνοι. Ναι, εχουν δικαιωμα να γλυτωσουν χρονο τα παιδια. Το να υπάρχουν τάξεις «έξυπνων» και «λιγότερα έξυπνων» όπως ακριβώς ευγενικά το διατύπωσα…(και δεν θα το κάνουν όλοι εκεί έξω το ίδιο ευγενικά με μένα, πίστεψε με) ..μάλλον δεν με βρίσκει σύμφωνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο, η κορη μου πέρασε εξετάσεις και γλυτώσαμε χρόνο και λεφτά. Αλλά μάθαινε στην τάξη μαζί με τα άλλα παιδιά.
Αν μιλάμε για αναγνώριση των νοητικών ικανοτήτων εφόσον πέρασαν εξετάσεις.. είμαστε σύμφωνοι. Ναι, εχουν δικαιομα να γλυτωσουν χρονο τα παιδια. Το να υπάρχουν τάξεις «έξυπνων» και «λιγότερα έξυπνων» όπως ακριβώς ευγενικά το διατύπωσα…(και δεν θα το κάνουν όλοι εκεί έξω το ίδιο ευγενικά με μένα, πίστεψε με) ..μάλλον δεν με βρίσκει σύμφωνη...

στα bold σου προφανώς και συμφωνούμε και -είναι αρκετά τα φροντιστήρια αγγλικών που το κάνουν αυτό από όσο ξέρω- νομίζω ότι (εφόσον το cambridge πχ δεν έχει ηλικιακά όρια για τις εξετάσεις του) είναι βλακεία να πετάει κανείς λεφτά για να κάνει τις τάξεις με τον -αργότατο Imo- ρυθμό των φροντιστηρίων :)

εγώ σε αυτό που διαφωνώ εντόνως (και αναγνωρίζω όπως προείπα τις τεχνικές δυσκολίες του ιδανικού κατ'εμέ συστήματος) είναι αρχικά την καθήλωση των μαθητών σε τάξεις βάση εντελώς λάθος κριτηριών [ναι, οκ δεν θα στείλουμε το παιδί στο σχολείο από τα ... 2 ούτε θα του δίνουμε απολυτήριο λυκείου στα ..10, δλδ οκ κάποιο γενικό πλαφόν θα πρέπει να υπάρχει αλλά να είναι αρκετά χαλαρό με την έννοια να ξεκινά πχ το παιδί στα 6 του και να είναι προτινόμενος χρόνος αποφοίτησης τα 18 αλλά όχι ελάχιστο όριο]και κατα δεύτερον και κυριότερον για μένα την άποψη ότι ένας διαχωρισμός πχ βάση κάποιου μαθησιακού κριτηρίου [πχ εισαγωγικές εξετάσεις στην Α' Γυμνασίου και καθορισμός των τμημάτων βάση επίδοσης την προηγούμενη χρονιά]σημαίνει ότι κατατάσσουμε τα άτομα σε "έξυπνα" και "χαζά". ΓΙΑΤΙ!!!!???!?!?!?!?!? Κάποιος που έχει αδυναμία λόγω πχ μη κατανόησης της ύλης γιατί να τον αποκαλέσουμε χαζό? Γιατί να μην του δώσουμε την ευκαιρία να καλύψει τις απορίες του σε ένα πιο "φιλικό" για αυτόν περιβάλλον? Αυτό αναρωτιέμαι :)

@tserno. Στην δική μου τάξη πάντως οι αδύνατοι αδιαφορούσαν, δεν έκαναν ερωτήσεις γιατί νόμιζαν ότι όλα ήταν χαζομάρες (και μπορεί να είχαν πολύ πιο ενδιαφέρουσες απορίες από κάποιους που -όντας καλύτεροι μαθητές είχαν πιο confidence να κάνουν ερωτήσεις) και υπήρχε μονάχα μια ... αναδιάταξη της τάξης στα προγραμματισμένα διαγωνίσματα για να κάτσει ο "κακός" μαζί με τον "καλό" ώστε να αντιγράψει για να πάρει κανά βαθμό. Χαίρομαι ιδιαιτέρως αν το τμήμα μου ήταν η εξαίρεση του κανόνα γιατί δεν μου άρεσε καθόλου η κατάσταση αυτή (παρόλο που φυσικά και αποτελούσα μέρος της παρόλο που -εγώ ήμουν από τη μεριά των καλών- ένιωθα ότι κατά βάσην κάνω κακό στο φίλο με τον οποίο καθόμασταν μαζί στα διαγωνίσματα αφού του εξασφάλιζα μεν ενα 16 τουλ αλλά τελικά δεν μάθαινε τπτ και κάθε χρόνο γινόταν όλο και χειρότερος από επίπεδο γνώσεων --από επίπεδο αντιγραφής πάλι είχε γίνει ξεφτέρι :P)

Στο δια ταύτα, νομίζω ότι το έγραψα και κάπου πιο πάνω αυτό, ο διαχωρισμός που επικαλέστηκα στο πρώτο ποστ δεν θεωρώ ότι θα έπρεπε να δημιουργεί "στεγανά" αλλά να είναι πηγή για ευγενή άμιλλα αλλά η στενοχώρια μου αν θέλετε προέρχεται από το γεγονός ότι τελικά οι ίδιοι εμείς βάζουμε τις ταμπέλες "έξυπνος", "χαζός" κτλ και ακυρώνουμε οποιαδήποτε προσπάθεια (σκέψη στην παρούσα φάση :)) αναδιάρθρωσης και βελτίωσης. Ξέρω ότι όσοι διαφωνείτε δεν το βλέπετε ως βελτίωση οπότε θα κρατήσω μόνο το αναδιάρθρωση και θα πω ότι "φοβάμαι" ότι οποιαδήποτε προσπάθεια [προς όποια κατευθυνση] θα έπεφτε στο κενό στο όνομα των εν δυνάμει "ψυχολογικών προβλημάτων" των μαθητών...

ρουμάνα ξέρω πολύ καλά ότι .. ο κόσμος έξω είναι σκληρός και εσύ μιλάς πολύ πιο ευγενικά από ότι ... ο κόσμος εκεί έξω όμως το ερώτημα που τίθεται είναι: όταν θέλεις να αλλάξεις κάτι (όχι μόνο στα σχολεία γενικότερα) πρέπει να μην κάνεις αλλαγές γιατί η μάζα- με τις τάσεις που έχει και την αδυναμία της να adapt to changes άμεσα- θα φωνάξει ή να προχωράς μπροστά αν πιστεύεις σε αυτό που κάνεις και να της δίνεις τη δυνατότητα να ανταποκριθεί στο δικό της χρόνο? [εδώ να πω ότι τα βιώματα μου είναι καθαρά ελληνικά και ... μεταπολιτευτικά και επειδή ξέρω ότι μπορει να ακουστεί λίγο πολιτικό ή ακραίο αυτό που λέω δεν έχω μελετήσει κάθε παράδειγμα από κάθε χώρο που θα μπορούσε να φέρει κάποιος οπότε επιφυλλάσομαι για την ορθότητα της παραπάνω πρότασης έτσι όπως τη διατύπωσα :)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Είμαι αντίθετη σε αυτό! Κάθετα. Αν σκεφτείτε ότι είμαι υπέρ της ένταξης (inclusion) ΑμεΑ στο κανονικό σχολείο (για λόγους όπως ύπαρξη δυνατών προτύπων, αποδοχή του διαφορετικού, απόκτηση φιλικής και όχι υπεροπτικής στάσης απέναντι στους λιγότερο δυνατούς), πώς θα μπορούσα να συμφωνήσω στον διαχωρισμό μαθητών με ίδιο πάνω-κάτω δυναμικό?

Επίσης, πόσες περιπτώσεις παιδιών που έχουν μεγάλη διασπορά στις σχολικές επιδόσεις έχετε δει? Εγώ πολλές. Παιδιά με ταλέντο στα μαθηματικά να μην μπορούν να γράψουν μια ορθογραφημένη και δομημένη συντακτικά φράση. Οπότε πώς θα γίνει ο διαχωρισμός στα σχολεία?

Πιο καλό, ρεαλιστικό θα ήταν τα χαρισματικά παιδιά (που είναι ελάχιστα) να περνάνε γρηγορότερα τάξεις ή να έχουν δωρεάν στήριξη στους τομείς που είναι ταλαντούχα! Αλλά η κατηγοριοποίηση στο σχολείο μου φαίνεται παράλογη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
. ΓΙΑΤΙ!!!!???!?!?!?!?!? Κάποιος που έχει αδυναμία λόγω πχ μη κατανόησης της ύλης γιατί να τον αποκαλέσουμε χαζό? Γιατί να μην του δώσουμε την ευκαιρία να καλύψει τις απορίες του σε ένα πιο "φιλικό" για αυτόν περιβάλλον? Αυτό αναρωτιέμαι :)
Εχει και άλλους παράγοντες που παίζουν ρόλο στο να μην καταλαβαίνει ένα παιδί την ύλη. Δεν ειναι μόνο η νοημοσύνη του. Δεν έχεις ακούσει παιδιά που αρίστευαν σε ένα μάθημα επειδή είχαν ένα «τέλειο δάσκαλο» και αντίθετα, παιδιά που δεν διάβαζαν γιατί «η σκύλα», «ο μαλ*κας»(αυτες ακριβως τις λεξεις ακουσα) τους την σπάει?

Εγω πιστεύω ότι αν κοιτάς από άλλη οπτική γωνία θα καταλάβεις τι εννοώ… θα ήταν πιο σωστή η λύση να δίνεται δυνατότητα στους μαθητές να προσχωρούν πιο γρήγορα αν το θελήσουν, παρα να μαθαίνουν σε μια τάξη προικισμένων παιδιών.

Στο πρώτο μήνυμα που έγραψα ανέφερα μελέτες και έρευνες που έγιναν για τον τρόπο που οι δάσκαλοι αξιολογούν τα παιδιά: «δεν έχουν δυνατότητα να αναγνωρίζουν τον δημιουργικό παιδί». Δεν μπορούμε λοιπόν να μιλάμε καν για σωστός διαχωρισμός… εφόσον δεν υπάρχει σωστή αξιολόγηση.
Η αλλαγή πρέπει να αρχίζει από το σωστό σημείο …(και ως γνωστών το ψάρι από το κεφάλι βρωμάει…:P)

Αλλιώς είναι καταδικασμένη προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Διάβασα κάποιες πολύ καλές απόψεις πιο πάνω.
Συμφωνώ με την Angie και τη suspiria κυρίως.
Και με όσους είναι αντίθετοι σε αυτή την κατηγοριοποίηση.
Ως μαθητής, στο Γυμνάσιο κυρίως, ένιωσα πως ίσως θα ήταν καλύτερα, αν όχι σε όλα τα μαθήματα, να διαχωρίζονται οι πιο καλοί από τους πιο μέτριους, όπως και γίνεται άλλωστε, στα αγγλικά για παράδειγμα, γιατί πραγματικά το τμήμα δεν μπορούσε να προχωρήσει.
Τώρα, που ξανακοιτάω πίσω, λέω όχι κατηγορηματικά.
Οι αδύναμοι μαθητές δεν έχουν την ανάλογη βοήθεια που θα έπρεπε να έχουν από τους καθηγητές, φανταστείτε τι θα γίνει αν χωριστούμε σε έξυπνους και χαζούς. Γιατί έτσι θα θεωρούνται οι μέτριοι μαθητές από την ελληνική νοοτροπία.
Είμαι υπέρ της ομαδικής και συλλογικής προσπάθειας μέσα στην τάξη για ένα ουσιαστικό αποτέλεσμα, που θα βοηθήσει όλους. Καθηγητές και μαθητές.
Θα ήταν όμορφο να υπάρχει μια επιπλέον βοήθεια για παιδιά που αντιμετωπίζουν δύσκολα το σχολείο και, ως εκ τούτου, δεν αποδίδουν καλά.
Αλλά αυτό έγκειται στην ριζική αλλαγή της παιδείας μας.
Η κατηγοριοποίηση σε ένα τομέα, θα φέρει και την κατηγοριοποίηση σε άλλους τομείς της καθημερινής ζωής του παιδιού.
Αυτό είναι το άσχημο. Όχι το να ενισχύονται οι αδύναμοι μαθητές. Αυτό είναι σίγουρα χρήσιμο. Και είναι χρέος ενός ανθρώπινου σχολείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Το σχολείο έχει δύο στόχους. εξ'ίσου σημαντικούς: α) μα δώσει στο μαθητή κάποιες γνώσεις και β) να τον βοηθήσει να διαμορφώσει την προσωπικότητα και το χαρακτήρα του.
Κατά τη γνώμη μου, ο οποιοσδήποτε διαχωρισμός με οποιοδήποτε κριτήριο εμποδίζει σοβαρά το δεύτερο σκοπό του σχολείου. Η κοινωνία αποτελείται από διαφορετικούς ανθρώπους, διαφορετικών δυνατοτήτων και έτσι πρέπει να είναι και μια σχολική τάξη.
Αν ο μέτριος ή κακός μαθητής ντρέπεται να ρωτήσει την απορία του, είναι δουλειά του δασκάλου να τον κάνει να μη ντρέπεται.
Κάποιος που έχει αδυναμία λόγω πχ μη κατανόησης της ύλης γιατί να τον αποκαλέσουμε χαζό? Γιατί να μην του δώσουμε την ευκαιρία να καλύψει τις απορίες του σε ένα πιο "φιλικό" για αυτόν περιβάλλον? Αυτό αναρωτιέμαι :)
Το φιλικό περιβάλλον πρέπει να δημιουργηθεί στην ήδη υπάρχουσα τάξη. Πρέπει ο καλός μαθητής να μάθει ότι κάποια πράγματα που σ'αυτόν φαίνονται απλά, άλλοι δυσκολεύονται να τα κατανοήσουν. Και αυτό δεν είναι λόγος να τους κοροϊδεύει. Όπως πρέπει να μάθει και ο κακός μαθητής ότι δεν είναι ντροπή να μην καταλαβαίνει κάτι και αν έχει κάποια απορία κανείς δεν θα τον κοροϊδέψει γι'αυτό, ίσα ίσα θα τον βοηθήσουν να τη λύσει.
Στο κάτω κάτω ποιος είναι ο τελικός σκοπός του διαχωρισμού? Να μπουν οι καλοί σε δυσκολότερα κομμάτια ύλης? Πχ στα μαθηματικά, αφού οι καλοί εξαντλήσουν την ύλη του σχολείου να μπουν στην ύλη του πανεπιστημίου? Γιατί? Και μετά, στο πανεπιστήμιο, θα συνεχίζεται κι εκεί ο διαχωρισμός? Μέχρι ποιο σημείο?
Νομίζω ότι από όλα όσα χρειάζεται η παιδεία σήμερα αυτό ίσως είναι το τελευταίο.

Για τα ιδιαίτερα προικισμένα παιδιά, συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρχει μια ελαστικότητα στο σύστημα που να τους επιτρέπει να προχωρούν πιο γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Ξερω παρα πολλες περιπτωσεις που οι γονεις πιεζουν απιστευτα τα παιδια τους να πετυχουν υψηλες βαθμολογιες, σε σημειο τα παιδια να τρελλαινονται, και δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που φτανουν και στην αυτοκτονια. Αμα γινουν αυτα που λες XRZ, οι εν λογω γονεις θα πιεζουν τα παιδια τους να περασουν οσο γινεται πιο γρηγορα τις ταξεις και οχι απλα καλες βαθμολογιες. Ο "καλος μαθητης" θα ειναι πλεον ειναι αυτος που θα τελειωσει το λυκειο στα 16, αυτο θα γινει κατι σαν γενικος στοχος και οχι διευκολυνση προς τους καλους μαθητες... κατι το οποιο θα ειναι καταστρεπτικο. Με αποτελεσμα να διαταραχθουν καποιες ηδη διαταραγμενες ισορροπιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ξερω παρα πολλες περιπτωσεις που οι γονεις πιεζουν απιστευτα τα παιδια τους να πετυχουν υψηλες βαθμολογιες, σε σημειο τα παιδια να τρελλαινονται, και δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που φτανουν και στην αυτοκτονια. Αμα γινουν αυτα που λες XRZ, οι εν λογω γονεις θα πιεζουν τα παιδια τους να περασουν οσο γινεται πιο γρηγορα τις ταξεις και οχι απλα καλες βαθμολογιες. Ο "καλος μαθητης" θα ειναι πλεον ειναι αυτος που θα τελειωσει το λυκειο στα 16, αυτο θα γινει κατι σαν γενικος στοχος και οχι διευκολυνση προς τους καλους μαθητες... κατι το οποιο θα ειναι καταστρεπτικο. Με αποτελεσμα να διαταραχθουν καποιες ηδη διαταραγμενες ισορροπιες...

Ναι βρε Νοsaltres το καταλαβαίνω αυτό που λες απόλυτα (honestly! :)) αλλά νομίζω ότι και οι διαφωνούντες [που είναι και οι περισσότεροι :)] νομίζω ότι βλέπετε μόνο τη μια όψη του νομίσματος. Και επίσης νομίζω ότι ξαφνικά τα σχολεία έχουν γεμίσει με "κακούς" μαθητές που ΘΑ ήταν πολύ καλοί αλλά το "άτιμο" το σύστημα και οι "άτιμοι" καθηγητές δεν τους αφήνουν... Τι στο καλό μόνο στη δικιά μου τη χρονιά η πλειοψηφία των κακών μαθητών ήταν απλά... αδιάφοροι? :hmm: Μόνο στη δική μου τη χρονιά δεν έβρισκαν κίνητρο να διαβάσουν? Μόνο στη δική μου χρονιά ήταν κατ'ελάχιστον 50% δική τους ευθύνη?:hmm: [σοβαρά τώρα αναρωτιέμαι.. μπορεί... δεν το απορρίπτω...]


Επίσης δεν άκουσα κανέναν να "διαμαρτύρεται" για τον καλό μαθητή που ίσως ήταν ταλέντο και "χάθηκε" γιατί ο καθηγητής, με τη σημερινή δομή του σχολείου δεν μπορούσε να κάτσει να ασχοληθεί μαζί του γιατί απλά δεν.. γινόταν!

Θα σας θέσω ένα παράδειγμα. Οι κοπέλες του ανσάμπλ (ναι εκείνες με τα πολλά μετάλλια-μία από όλες είναι ξαδέρφη παιδικής μου φίλης). Πήγαιναν σε ειδικό σχολείο (αθλητικό) είχαν άλλο σχολικό πρόγραμμα από εμάς τους κοινούς θνητούς και γενικώς βοηθήθηκαν να εξασκήσουν το ταλέντο τους (και ορθώς!). Αυτό όμως δεν θα έπρεπε να συμβεί σωστά? Οι κοπέλες αυτές διαχωρίστηκαν από εμάς. Τους δόθηκε η δυνατότητα να εξασκήσουν αυτό που μπορούσαν να φτάσουν παραπάνω από ότι εγώ, εσύ, ο άλλος... Με βάση το "όλοι τα ίδια", τα κορίτσια θα έπρεπε να περιοριστούν στο μάθημα της Γυμναστικής στο σχολείο. Κι αν κάποια από αυτές την υπερζόρισαν οι γονείς της να γίνει αθλήτρια? Α... θα πρέπει να κοπούν αυτά! :P

Αλλά εκεί ΔΕΝ το μετράμε! Εκεί τις βλέπαμε να κάνουν τα κουλά τους και χαιρόμασταν! Δεν κρίνω αν είναι σωστό ή λάθος αλλά αυτό που λέω είναι ότι όταν μιλάμε για γυμνστική/χορό/αγγλικά/γερμανικά/οτιδήποτε ξεφεύγει από τα "αυστηρά" πλαίσια του σχολείου όχι μόνο δεν επηρεάζεται η ψυχοσύνθεση κανενός παιδιού αλλά και είμαστε all the way να το υποστηρίξουμε και να χαρούμε.

Μόλις πέφτει μια πρόταση που να δίνει τη δυνατότητα σε ένα παιδί να αναπτύξει ικανότητες στα (θα ακουστώ σαν τον παππού μου τώρα το ξέρω!) γράμματα ΜΕΣΑ στο σχολείο και όχι έξω από αυτό τότε αναπτύσσουν όλα τα παιδιά ψυχολογικά προβλήματα?

και θα ξαναρωτήσω... Μίλησα σε εσάς που γενικά έχω εκτίμηση όσον αφορά το επίπεδο λόγου και απόψεων... Όταν λοιπόν οι ίδιοι με το που -πρόσεξα τις λέξεις μου- έπεσε στο τραπέζι η λέξη διαχωρισμός βάση ικανοτήτων και επιδόσεωνμου λέτε ότι αυτό σημαίνει ότι οι άνθρωποι με χαμηλότερες επιδόσεις είναι πιο "χαζοί" -- κατά τη γνώμη μου λιγότερο επιμελείς, οι πραγματικά "διάνοιες" δεν φυτρώνουν στα δέντρα ώστε κάθε τάξη να έχει μια ντουζίνα διάνοιες μέσα :) -- τότε όντως αλλά καταλήγω ότι κάποια πράγματα είναι βαθιές νοοτροπίες που δεν γίνεται να αλλάξουν έτσι ιδανικά όπως το σκέφτομαι εγώ... Δεν κατηγορώ κανέναν ειλικρινά απλά αλήθεια θα ήθελα να... μπορούσε να μου βάλει κάποιος στο κεφάλι μου το γιατί το λιγότερο επιμελής ή το λιγότερο ..επιδεκτικός πχ σε μαθηματικές έννοιες μεταφράζεται σε "χαζός" ή έστω "λιγότερο έξυπνος". Έτσι όπως το βλέπω εγώ δεν σημαινει απαραίτητα αυτό..

Αν και.. επιπροσθέτως.. Δλδ εσείς θεωρείται ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι που παίρνουν τα ... γράμματα πιο πολύ από άλλους? Γιατί αυτοί να μην έχουν την ευκαιρία τους?


@ρουμάνα ... δυστυχώς έχεις δίκιο [με ή χωρίς πηγές] στην ανικανότητα πολλών εκπαιδευτικών... υποθέτω ότι είναι και αυτό μέρος του γενικότερου "άλλο αποφοιτός της τάδε πανεπιστημιακής σχολής και άλλο Δάσκαλός" :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βρε XRZ, αν το πάρουμε καθαρά ως καλλιέργηση ταλέντων κι όχι ως κατηγοριοποίηση, ας υποθέσουμε πως σε 1 σχολείο μεταξύ των 400 μαθητών υπάρχουν 9 (πολλοί λέω) περισσότερο προικισμένοι.

1 καταπληκτικός στην ζωγραφική αλλά κάκιστος στις φυσικές επιστήμες και μέτριος στα γλωσσικά.
1 ταλέντο στα μαθηματικά, αλλά χάλια σε όλα τα θεωρητικά.
1 πολύ καλός σε μαθηματικά και γλωσσικά.
1 με πολύ υψηλές αθλητικές επιδόσεις και μέτριος μαθητής.
1 με πολύ υψηλές αθλητικές επιδόσεις και ελεεινός σε επιδόσεις μαθημάτων.
2 με καταπληκτική επίδοση στον γραπτό λόγο, χωρίς κλίση στις φυσικές επιστήμες.
1 καταπληκτικός βιολιστής που έχει μέτριες επιδόσεις στο σχολείο.
1 ταλέντο με 160 IQ που είναι φοβερός μαθητής και καταπληκτικός στο σχέδιο.

Οι υπόλοιποι 391 είναι από κακοί ως καλοί χωρίς καμία τρομερή επίδοση που να τους τοποθετεί στους εξαιρετικούς.

Οπότε ρωτώ επειδή πραγματικά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό:

πώς θα γίνει ο διαχωρισμός?
πώς οι εξετάσεις θα βοηθήσουν στην ανακάλυψη των ταλέντων όλων των παιδιών? Πώς ο διαχωρισμός θα περάσει τα προφανή (καλός στα μαθηματικά, μέτριος στα θεωρητικά)?
τι θα γίνει αν μιλάμε για μια μικρή πόλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top