e-steki Feedback thread

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πολυ σωστα τα λες Δημητρα. Απο οτι καταλαβα, το ολο προβλημα υφισταται στην διαφορετικη κριση του ποτε χαλαει η ροη της συζητησης, και του ποτε θα βαρεθει ενας επισκεπτης. Εκει δλδ υπαρχει η ασυμφωνια απο πλευρας των μελων, που δεν βλεπουν να δικαιολογειται παρεμβαση της συχνοτητας που υπαρχει ή τελοσπαντων αναλογα με την περιπτωση. Μερικες φορες δε, μπορει ενα θεμα να γινεται πιο ενδιαφερον αν ξεφυγει λιγο. Στο κατω κατω, φορουμ θελετε, ή βαση δεδομενων σαν αρθρα ; :P
Επισης, ειναι φορουμ, και οχι οπτικο-ακουστικη συνομιλια οπου θα περιμενε ο επισκεπτης, το πότε οι συνομιλητες θα επιστρεψουν στο θεμα. Μπορει να κανει fast forward μεχρι το ποστ που του αρεσει. Σιγουρα, δεν ειναι παντα βολικο αυτο, αλλα θελω να πω, πως δεν ειναι και τραγικο.

Για το ανοιγμα των οφ-τοπικ : ναι επιτρεπεται εδω, γιατι υπαρχει το αντιστοιχο φορουμ. Σε πολλα φορουμς δεν υπαρχει καν. Απο την αλλη, εδω εχω παρατηρησει την μεγαλυτερη συχνοτητα μεταφορας ποστς σαν οφ-τοπικ, απο οπουδηποτε αλλου. Λετε το στεκι, να μαζευει ολα τα αφηρημενα παιχνιδιαρικα μελη του ιντερνετ ; :P

(και δεν αναφερομαι σε πλακιτσες που πραγματικα δεν εχουν καμια σχεση με το τοπικ ή που ειναι πραματα που θα μπορουσαν να πουν καποια μελη σε pm επειδη γνωριζονται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πάντως Δημοσθένη, περνάς αρκετές ώρες εδώ, παρά σε οποιοδήποτε άλλο φόρουμ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και να ερωτήξω και εγώ τον καλό μου φίλο Λόρυ (:P)...



Διαβάζεις ένα άρθρο που σου κινεί το ενδιαφέρον - πχ σχετικά με το άγιο φως, αν είναι θαύμα ή όχι (που έχεις ανοίξει thread γι' αυτό) - και ανοίγεις αντίστοιχο θέμα για να το συζητήσουμε.

Θα ήθελες από τις 60 απαντήσεις οι 40 να είναι τύπου "χαχα, χουχου, τι έκανες χθες το βράδυ κτλ";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Θα ήθελες από τις 60 απαντήσεις οι 40 να είναι τύπου "χαχα, χουχου, τι έκανες χθες το βράδυ κτλ";

Ελα ρε Γιωργο, τι ασχετο ειναι αυτο τωρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πάντως Δημοσθένη, περνάς αρκετές ώρες εδώ, παρά σε οποιοδήποτε άλλο φόρουμ...
1. Δε το ξερεις αυτο. :P
2.Και ; Θελεις κατι να πεις με αυτο ; Και στην Ελλαδα περναω τις περισσοτερες ημερες μου, αλλα δε σημαινει οτι δε ξερω τι γινεται στον κοσμο. :)
3. Για να ειναι συντακτικα σωστη η φραση πρεπει να αντικαταστησεις το "αρκετες" με το "περισσοτερες" (βιαστικουλα :P )

Και να ερωτήξω και εγώ τον καλό μου φίλο Λόρυ (:P)...
Διαβάζεις ένα άρθρο που σου κινεί το ενδιαφέρον - πχ σχετικά με το άγιο φως, αν είναι θαύμα ή όχι (που έχεις ανοίξει thread γι' αυτό) - και ανοίγεις αντίστοιχο θέμα για να το συζητήσουμε.

Θα ήθελες από τις 60 απαντήσεις οι 40 να είναι τύπου "χαχα, χουχου, τι έκανες χθες το βράδυ κτλ";
Γιωργο απαντησα ηδη σε αυτο. Δες τις 2 τελευταιες φρασεις του προηγουμενου ποστ μου. Αν τωρα πιστευεις οτι σε ολες τις περιπτωσεις που μελη παραπονιουνται για ασκοπη παρεμβαση, το 75% του τοπικ ηταν σαχλαμαριτσες....ε δε ξερω..μου φαινεται οτι αδικεις τα μελη λιγακι.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Για να καταλάβω, δεν διαφωνείτε γενικά με την χρήση των οφφ τοπικς, απλά θεωρείτε πως ενίοτε δείχνουμε υπερβάλλοντα ζήλο, σωστα; Και προφανώς δεν σας καλύπτει το ότι μπορείτε να κάνετε ριπόρτ με την διαφωνία σας πως βγήκαν; Θα προτιμούσατε κάτι άλλο;

(Διότι οκ, τα οφφ τοπικς είναι ενίοτε και λίγο σχετικά, κρίση με κρίση διαφέρει.. και μπορεί κάτι να είναι στα όρια ή απλά να ξεφύγει ή δεν ξέρω κι εγώ τι και το μέλος να διαφωνήσει, λογικό κι αναμενόμενο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Τελικα ειναι ετσι ή δεν ειναι ; Γιατι και αυτο το ακουσαν μελη. Δεν ειδα ενστασεις τοτε. Λοιπον ΔΕΝ ειναι ετσι, αλλα οχι για το λογο που νομιζεις. Αλλο το να φυγει τελειως απο ενα "εξωχικο" του ενα μελος, και τελειως διαφορετικο να φυγει ενας mod και να γινει απλο μελος. Μη τρελαθουμε...Το ιδιο ειναι ο βουλευτης να βγει απο τη Βουλη ...με το να φυγεις εσυ απο τη χωρα ; :P (και μην αρχισουμε τα "δεν ειναι ολοιδιο το παραδειγμα", μια χαρα περναει το νοημα).

Κατ' εμε, πολυ σωστη απαντηση. Καμια σχεση αυτο που αναφερεις, με το να "παραιτηθει" καποιος απο mod. :)

Σχετικά με τα Off-Topics ίσως να ήταν καλό να αναφερθεί η φιλοσοφία που ακολουθούμε και οι λόγοι που κρύβονται πίσω απ' αυτήν, σύμφωνα φυσικά με το όραμα των ανθρώπων που δημιούργησαν το στέκι.

Αν έχω καταλάβει καλά, (αν θέλουν ας με διορθώσουν) οι Admins έχουν σαν στόχο, το στέκι να αποτελεί πηγή ποικίλων συζητήσεων που ακόμα κι αν τις διαβάσει κάποιος που δεν είναι ακόμα μέλος της παρεούλας, να τις βρει ενδιαφέρουσες χρήσιμες και μεστές. Κυρίως δε, αν κάποιος μπει για πρώτη φορά στο φόρουμ και θελήσει να διαβάσει ένα οποιοδήποτε θέμα (ειδικά εκτός του Chat n' Fun) να μη βαρεθεί να φτάσει ως το τέλος του, επειδή θα παρεμβάλλονται άσχετα με το θέμα σχόλια. Φυσικά το χιούμορ και οι γόνιμες αντιπαραθέσεις δε λείπουν από καμία συζήτηση και είναι φυσικό να ανταλλάσουμε μεταξύ μας και φαινομενικά έστω, ανούσια σχόλια.
Τότε είναι που προτιμάμε να βγάλουμε κάποια ποστ off-topic, ώστε να μη χαθεί η ροή της συζήτησης.

Είμαστε δε το μοναδικό φόρουμ, που γνωρίζω τουλάχιστον, που δίνει τη δυνατότητα στους χρήστες του να ζητήσουν να ανοιχθεί κάποιο off-topic ώστε να τελειώσουν την όποια συζήτηση αισθάνονται ότι έμεινε στη μέση!
Σε ένα άλλο φόρουμ που ήμουν μάλιστα, τα off-topic απλά σβήνονταν και δεν μεταφέρονταν πουθενά. Δεν υπήρχε καν μια ένδειξη ότι πριν υπήρχε στο θέμα κάποιο ποστ που σβήστηκε. Ολική διαγραφή κατά βούληση και καμία περαιτέρω συζήτηση!

Δεν αρνούμαι ότι κάποιες φορές είτε από απροσεξία, είτε από υπερβάλλοντα ζήλο, βγαίνουν μηνύματα off που ίσως να μην ενοχλούσαν τη ροή του θέματος. Γι' αυτό και σας ζητάμε ξανά και ξανά να κάνετε report σε τέτοιες περιπτώσεις, ώστε να επανεξετάζονται. Αν όλοι δείξουμε πάντως λίγη ανοχή (και εμείς να είμαστε πιο ελαστικοί και οι χρήστες λιγότερο εύθικτοι) πιστεύω πως μπορεί να υπάρξει μια ισορροπία...

Και εγω παντως νομιζω οτι γινεται πολυ κουβεντα χωρις σοβαρο λογο για τα off. Μια χαρα διαχειριση τους γινεται. Και παντα ανοιγουν οταν καποιος κανει παραπονο, και δεν διαγραφονται και τοσα πολλα μηνυματα, και σπανια ειναι on topic. Ειδικα σε σχεση με την εντονη χαλαροτητα των μελων του φορουμ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ελα ρε Γιωργο, τι ασχετο ειναι αυτο τωρα....
Έχουμε και τέτοια βρε io-io. Οκέι, απλά δεν είναι όλες τις φορές έτσι.

Και δεν είμαστε και με τη σκούπα στο χέρι. :P Μία σχετική ανεκτικότητα υπάρχει, ανάλογα και με την κατηγορία βέβαια. :)




Άλλωστε οι εκτός θέματος κουβέντες που παράγουν γόνιμες συζητήσεις γίνονται split. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Όταν θέσω τέτοιο ζήτημα, τότε παρακαλώ με κάθε μέσο βεβαίως και να μου απευθύνεις αυτή την ερώτηση, όπως έχει συμβεί και στο παρελθόν. Όχι τώρα. Νομίζω είναι σαφές τι σχολίασα εγώ προσωπικά και θα ήθελα να μείνουμε εκεί.:)

Και οι απαντήσεις μου είναι και σκοπεύουν να παραμείνουν σοβαρές, οπότε θεωρώ άστοχη την προκατάληψη-προοικονομία γελοιότητας αυτών!;)
Αφού το έγραψα, το έστειλα και πήγα στην δουλειά θυμήθηκα ότι εσύ είχες κάποιες εμπειρίες από moderating. Οκ. Η ερώτηση δεν απευθύνεται σε σένα. Για το bold....τι να σου πω? Υπερβάλεις.

Πες μου που αποσκοπει το ερωτημα και θα σου απαντησω. Αν πουμε οχι, θα πεις "ε τοτε ραφτε το" ; Αν πουμε ναι τοτε θα πεις "σιγα μη σκισετε κανενα καλσον", "ε να σας βαλουμε τοτε, να ξεκουραστουν και τα παιδια" ; Βοηθησε μας να καταλαβουμε που θες να καταληξεις. Αν οι πολιτικοι μας αρχισουν να απαντανε ετσι, εσυ θα εισαι καλυμμενη ;
Έχεις δουλέψει ποτέ σε ομάδα διαχείρισης? Έχεις κάποια εμπειρία από αυτό?
Ρωτώ γιατί μου φαίνεται ότι έχετε ξεχάσει ότι είμαστε και εμείς «παιδιά» που θέλουμε να περνάμε καλά. Ο σκοπός μου δεν είναι όταν μπαίνω στο στέκι να «ασκώ την εξουσία μου και να κόψω κ*λους» αλλά να χαλαρώσω και εγώ μαζί σας. Δεν θα ήμουν και κατάλληλη για την θέση αν έκανα διαφορετικά.

Το ίδιο και τα υπόλοιπα παιδιά. Προσπαθούν με την καρδιά τους να κάνουν σωστή δουλειά. Μην μας βάλετε στον τοίχο λες και χρωστάμε και απολογίες για κάτι που κάνουμε με την καλύτερη πρόθεση πάντα.

Δέχομαι τον οποιοδήποτε δημιουργικό διάλογο, δεν δέχομαι να ξεκινήσει από λάθος βάσεις. Εμείς και εσείς είμαστε σχεδόν μια οικογένεια που δουλεύουμε για το καλό του ε-στέκι. Δεν είμαστε εμείς εδω και εσείς απέναντι. ειμαστε "ολοι εμεις, μαζι για το ε-στεκι."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στο κατω κατω, φορουμ θελετε, ή βαση δεδομενων σαν αρθρα ;

Λεξικό Τριανταφυλλίδη
φόρουμ το [fórum] O (άκλ.) : οργανωμένη δημόσια συνάντηση και ανοιχτή συζήτηση ή κύκλος συζητήσεων με ένα ή με περισσότερα θέματα·

Ναι, φόρουμ θέλουμε. Γόνιμες συζητήσεις και αντιπαραθέσεις και ανταλλαγή απόψεων.
Θέλουμε όμως τα σοβαρά θέματα να διατηρήσουν την ποιότητά τους αλλά και τα ανάλαφρα θέματα να παραμείνουν στην κατηγορία τους και να μην καταλάβουν ολόκληρο το φόρουμ. Είναι θέμα επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έχεις δουλέψει ποτέ σε ομάδα διαχείρισης? Έχεις κάποια εμπειρία από αυτό?
Oh yes. Plenty.:)

Ρωτώ γιατί μου φαίνεται ότι έχετε ξεχάσει ότι είμαστε και εμείς «παιδιά» που θέλουμε να περνάμε καλά. Ο σκοπός μου δεν είναι όταν μπαίνω στο στέκι να «ασκώ την εξουσία μου και να κόψω κ*λους» αλλά να χαλαρώσω και εγώ μαζί σας. Δεν θα ήμουν και κατάλληλη για την θέση αν έκανα διαφορετικά.
Το ίδιο και τα υπόλοιπα παιδιά. Προσπαθούν με την καρδιά τους να κάνουν σωστή δουλειά. Μην μας βάλετε στον τοίχο λες και χρωστάμε και απολογίες για κάτι που κάνουμε με την καλύτερη πρόθεση πάντα.
Δέχομαι τον οποιοδήποτε δημιουργικό διάλογο, δεν δέχομαι να ξεκινήσει από λάθος βάσεις. Εμείς και εσείς είμαστε σχεδόν μια οικογένεια που δουλεύουμε για το καλό του ε-στέκι. Δεν είμαστε εμείς εδω και εσείς απέναντι. ειμαστε "ολοι εμεις, μαζι για το ε-στεκι."
Συμφωνω 100% για τις προθεσεις ολων των παιδιων,δεν υπαρχει αμφιβολια. Το οτι συζηταμε (αλλωστε ζητησατε τη γνωμη των μελων και καλα κανατε) ετσι, δε σημαινει οτι σας στησαμε στον τοιχο να απολογηθειτε. Αυτο ξεκιναει απο τη στιγμη που οι απαντησεις στα παραπονα, δε στεκουν. Δεν υπαρχουν λαθος βασεις. Τι ειναι οι λαθος βασεις αλλωστε ; Προκαταληψη ; Καποιο μελος με σκοπο να κανει φασαρια ; Δε νομιζω να χουμε τετοιες περιπτωσεις εδω. Και τα μελη με την καλυτερη προθεση κανουν τα παραπονα και λενε τη γνωμη τους. Αλλα να μην ξεχναμε οτι αν καποιος αδικηθει καποια στιγμη (που θα συμβει σε καθε φορουμ), θα ειναι τα μελη, οχι η διαχειρηση. Ετσι, τα μελη εχουν και ενα λογο παραπανω να ειναι πιο "ανακριτικα" ας πουμε. Το δεν ειμαστε "εμεις και σεις" ειναι πολυ σωστο, αλλα στην πραξη πρεπει να γινεται (ακομα και αν το στεκι των διαχειριστων ειναι διαφορετικο απο αυτο που θελουν τα μελη, παλι καλο ειναι να περασει το μηνυμα με σωστο τροπο οχι με κοντρες).
Και οι ΟΔ ειναι παιδια που θελουν να περνανε καλα. Συμφωνω. Οταν προκυπτει ενα προβλημα λοιπον, θα πρεπει να υπαρχει η μεγιστη προσπαθεια συνεργασιας και οχι κοντρας.
-------------------------------------------------------------------
Λεξικό Τριανταφυλλίδη
φόρουμ το [fórum] O (άκλ.) : οργανωμένη δημόσια συνάντηση και ανοιχτή συζήτηση ή κύκλος συζητήσεων με ένα ή με περισσότερα θέματα·

Ναι, φόρουμ θέλουμε. Γόνιμες συζητήσεις και αντιπαραθέσεις και ανταλλαγή απόψεων.
Θέλουμε όμως τα σοβαρά θέματα να διατηρήσουν την ποιότητά τους αλλά και τα ανάλαφρα θέματα να παραμείνουν στην κατηγορία τους και να μην καταλάβουν ολόκληρο το φόρουμ. Είναι θέμα επιλογής.
Δε ξερω γιατι εβαλες τον ορισμο, υπηρχε συγχυση ; :confused:
Ενιγουει, οπως ειπα και πριν και ισως δεν το προσεξες (το εκανα bold στη φραση σου), δε νομιζω οτι ειμαστε σε κατασταση συναγερμου επειδη τα μελη σαχλαμαριζουν στα περισσοτερα σοβαρα θεματα και σεις πρεπει να τρεχετε απο πισω να τα μαζευετε και ισα που διατηρειται η ισορροπια. Ειναι λιγο υπερβολικο. Ασε που το οφ-τοπικ φορουμ εχει ενα σωρο σοβαρες συζητησεις.
Και μην ξεχναμε οτι υπαρχει και το PM για προειδοποιηση καθως και το EDIT ενος μηνυματος.

Σε ενα φορουμ παλια, ξεχναω πιο , ξενο ηταν, ειχαν και βαθμολογια των μελων της ΟΔ απο τα απλα μελη, βαση του ποσο καλη δουλεια εκαναν. Κυριως βεβαια βαθμολογουντουσαν απο το πως συμπεριφερονταν στα μελη , γιατι μερικες απο τις δουλιες των συντονιστων δεν τις γνωριζει το απλο μελος.Και αν θυμαμαι καλα, βαση της βαθμολογιας των μελων αλλα και της υπολοιπης ΟΔ, μπορει να αλλαζε καποιος, ενω ενα μελος να επαιρνε τη θεση του (παλι με ψηφοφορια).Τελοσπαντων απλα το θυμηθηκα.

Οσο για διαφορα προβληματα να λυνονται δημοσια : ειναι αποψη μου εδω και πολλα χρονια, αλλα θελει θαρρος και ωριμοτητα. Να μπει πχ ενα φορουμ κατω απο τα οφ-τοπικ, ή μεσα στα οφ-τοπικ, οπου να συζητιουνται τετοια θεματα , διαφωνιες , χειρισμοι κλπ. Εχει πολυ μεγαλη διαφορα να συζηταει ενα μελος με την ΟΔ σε pm, απο δημοσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν θεωρώ πως η δημόσια συζήτηση ενός προβλήματος που έχει ένα μέλος με την ΟΔ προσφέρει κάπου (εκτός ίσως από το να προτρέπει τα άλλα μέλη να έχουν ποπ κορν μαζί τους όποτε μπαίνουν στο στέκι :P), θεωρώ βέβαια πως θα βοηθούσε αν το μέλος μπορούσε να συμμετάσχει στη συζήτηση του θέματος που το απασχολεί με όλη την ΟΔ σε ξεχωριστό τόπικ, αλλά όχι δημόσιο τόπικ.

Και τέλος πάντων, δεν ξέρω, πάντως εγώ έχω υπάρξει μέλος σε φόρουμ όπου κανένα ποστ δεν διαγραφόταν/δεν πήγαινε σε άλλο σωστότερο μέρος και έφυγα διότι απλούστατα κάποια στιγμή έγινε όλο το φόρουμ ένα ατελείωτο chat που ήταν πολύ κουραστικό! Λόρι, καταλαβαίνω πως δεν είπες αυτό, αλλά το λέω για να καταλήξω στην ερώτηση που κανείς δεν απάντησε (γμτ αόρατη είμαι; :P): Οκ, ενίοτε ίσως επιδεικνύουμε υπερβάλλοντα ζήλο με τα οφφ τόπικ - το να έχει δικαίωμα όμως ένα μέλος να διαμαρτυρηθεί γι' αυτό, να ζητήσει επιστροφή των ποστ στο αρχικό θέμα (χτες μόλις επιστρέψαμε πχ δύο ποστ) ή να ζητήσει να ανοιχτεί το οφφ γιατί έχει προκύψει μια ενδιαφέρουσα κουβέντα (που εμείς μες στη φούρια δεν προσέξαμε), δεν αρκεί; Έχεις να προτείνεις κάτι περισσότερο; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σκέψου τώρα να έπρεπε να λύσουμε διαφωνία με τον Lorien δημόσια... :lol: άλλους δύο server πρέπει να νοικιάσουμε... :P

Πες μου ρε Δήμο μια φορά που σου απάντησαμε κάτι και βρήκες πως στέκει...
Δε μπορεί ΠΟΤΕ να μη στέκει τίποτα από αυτά που απαντάμε...

Πάντως ας μην προτρέχουμε διότι η ΟΔ συνεχώς συζητά και προτείνονται νέες λύσεις σε διάφορα προβλήματα αλλά και δυσαρέσκειες που προκείπτουν με τα μέλη.

Κάντε λίγη υπομονή και σε λίγο καιρό ίσως σας εκπλήξουμε ευχάριστα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν θεωρώ πως η δημόσια συζήτηση ενός προβλήματος που έχει ένα μέλος με την ΟΔ προσφέρει κάπου (εκτός ίσως από το να προτρέπει τα άλλα μέλη να έχουν ποπ κορν μαζί τους όποτε μπαίνουν στο στέκι :P), θεωρώ βέβαια πως θα βοηθούσε αν το μέλος μπορούσε να συμμετάσχει στη συζήτηση του θέματος που το απασχολεί με όλη την ΟΔ σε ξεχωριστό τόπικ, αλλά όχι δημόσιο τόπικ.
Μα ουσιαστικα αυτο γινεται και τωρα. Γιατι μια κουβεντα με pm μπορει να κοινοποιηθει σε αλλα μελη ΟΔ για να παρει γνωμες ενας συντονιστης. Και εν πασει περιπτωσει, δεν εχει μεγαλη διαφορα, γιατι η ΟΔ εχει αποφασισει να δρα σαν ομαδα. Απο τη δικη μου εμπειρια, ειναι πολυ δυσκολο μελος ΟΔ να παρει το μερος μελους , οταν αλλα μελη ΟΔ διαφωνησαν μαζι του.Ειδικα μπροστα τους. Προσωπικα σαν moderator επειδη το εκανα παντα οταν ειχε δικιο το μελος, με διωξανε :whistle:.

Εκεινο που κερδιζεις με το δημοσιο, ειναι οτι δε μπορει ο καθενας να λεει οτι του κατεβει και να το επιβαλλει χωρις να κρινεται. Μπορει να εκτιθεται λιγο η εικονα μερικων, αλλα αξιζει in the long run. Ολοι θα μαθουν κατι. Απλα δε θα τους αρεσει στην αρχη.

Και τέλος πάντων, δεν ξέρω, πάντως εγώ έχω υπάρξει μέλος σε φόρουμ όπου κανένα ποστ δεν διαγραφόταν/δεν πήγαινε σε άλλο σωστότερο μέρος και έφυγα διότι απλούστατα κάποια στιγμή έγινε όλο το φόρουμ ένα ατελείωτο chat που ήταν πολύ κουραστικό! Λόρι, καταλαβαίνω πως δεν είπες αυτό, αλλά το λέω για να καταλήξω στην ερώτηση που κανείς δεν απάντησε (γμτ αόρατη είμαι; :P): Οκ, ενίοτε ίσως επιδεικνύουμε υπερβάλλοντα ζήλο με τα οφφ τόπικ - το να έχει δικαίωμα όμως ένα μέλος να διαμαρτυρηθεί γι' αυτό, να ζητήσει επιστροφή των ποστ στο αρχικό θέμα (χτες μόλις επιστρέψαμε πχ δύο ποστ) ή να ζητήσει να ανοιχτεί το οφφ γιατί έχει προκύψει μια ενδιαφέρουσα κουβέντα (που εμείς μες στη φούρια δεν προσέξαμε), δεν αρκεί; Έχεις να προτείνεις κάτι περισσότερο; :)
Αφενος προφανως δεν αρκει, γιατι μελη αισθανονται οτι δε βρηκαν το δικιο τους, αλλα αφεταιρου ειναι και πιο χρονοβορο και κουραστικο και για τα μελη ΟΔ. (το οποιο με τη σειρα του κλεβει χρονο απο τον συντονιστη να παιξει σαν μελος και να χαρει). Και να ζητηθει να ανοιξει κατι, παλι πρεπει να συζητηθει (αλλος χρονος απο κει) κλπ. Δλδ με καλη θεληση μπηκε η ιδεα του οφ-τοπικ φορουμ, δεν αντιλεγει κανεις...αλλα αναρωτιεμαι τελικα μηπως δημιουργει περισσοτερα προβληματα απο οσα λυνει (με την παρουσα χρηση). Δε ξερω. Εγω ειχα χασει το μπουσουλα οταν πρωτοηρθα. Εψαχνα συζητησεις σε 100 σημεια για να παρακολουθησω τι εγινε. Και ακομα, θεωρω μερικες συζητησεις στο οφ-τοπικ πιο σημαντικες απο αλλες στο φορουμ.Και φυσικα σβηστηκαν καποια στιγμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Απο τη δικη μου εμπειρια, ειναι πολυ δυσκολο μελος ΟΔ να παρει το μερος μελους , οταν αλλα μελη ΟΔ διαφωνησαν μαζι του.Ειδικα μπροστα τους. Προσωπικα σαν moderator επειδη το εκανα παντα οταν ειχε δικιο το μελος, με διωξανε

Στο δικό μας φόρουμ δε συμβαίνει αυτό! :D

Καλό θα ήταν να μη μιλάς δε για όλους τους χρήστες διότι σίγουρα δεν υπάρχει μονάχα ΜΙΑ άποψη από ΟΛΟΥΣ τους χρήστες. Είμαστε γύρω στους 120-150 ενεργοί χρήστες. 50 διαφορετικές απόψεις να υπάρχουν, άντε να τους ικανοποιήσεις όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σκέψου τώρα να έπρεπε να λύσουμε διαφωνία με τον Lorien δημόσια... :lol: άλλους δύο server πρέπει να νοικιάσουμε... :P
Τς,τς,τς...κακιες. It takes 2 dear :P

Πες μου ρε Δήμο μια φορά που σου απάντησαμε κάτι και βρήκες πως στέκει...Δε μπορεί ΠΟΤΕ να μη στέκει τίποτα από αυτά που απαντάμε...
Δικηγοριστικα το λες (και ασχημα).....και ειναι λαθος ερωτηση.
Που μπορω να στην αντιστρεψω "Πες μου ρε Δημητρα, ΜΙΑ ΦΟΡΑ που μου απαντησατε οτι εχω δικιο για κατι. Δε μπορει ΠΟΤΕ να μην εχω δικιο για κατι" ;)

Που προφανως δεν περιγραφει τα γεγονοτα. Γιατι ; Γιατι απλουστατα δεν συζηταμε ΚΑΘΕ θεμα που προκυπτει. Συζηταμε μονο οσα πιστευω οτι κανατε λαθος μαζι μου ! Ετσι βγαζεις απο την εξισωση οσα δε συζηταμε (επειδη συμφωνουμε). Επομενως φυσικα και "καθε" φορα που επιμενω ειναι επειδη κατι δε στεκει. Αλλωστε ποσες ειναι αυτες οι φορες ; 5 ; 6 ; Δεν ειναι και κανενα τραγικο νουμερο ωστε να φτασεις στο "ποτέ" ;)

Και στο κατω κατω Δημητρα, και 100 φορες να γινει, εχει δικιο αυτος που εχει δικιο. Τελος. Δε μπορει να εχουν 2 αντιθετες θεσεις δικιο σε καποια θεματα. Το ζητουμενο ειναι να θελουμε να το δουμε και να αφηνουμε συναισθηματισμους και εγωισμους απεξω. :)

ΕDIT : δε μιλαω για ολους τους χρηστες, ξερεις πολυ καλα οτι δε μαρεσουν αυτα. Ειπα "Αφενος προφανως δεν αρκει, γιατι μελη αισθανονται οτι δε βρηκαν το δικιο τους". Ουτε ολα, ουτε πολλα. Αρκετα ωστε να γινεται συζητηση για το θεμα. Is that ok with you ? :)

Στο δικό μας φόρουμ δε συμβαίνει αυτό! :D
Aυτο,οσο καλοπιστος και να ειναι καποιος, δε το ξερει σαν μελος, δε φαινεται καπου. Οποτε ειναι θεμα εμπιστοσυνης. Η οποια ακριβως κερδιζεται εμπρακτα (πχ διαφανεια) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Θα μπω σφηνα αλλα ενιγουει: Συμφωνω με τη ιδεα της συζητησης των προβληματων σε ειδικο section του φορουμ, καθως και με την ιδεα της αξιολογησης των mods.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
@io-io: Όπως είπα "μαγειρεύονται" νέες ιδέες αυτόν τον καιρό. Λίγο υπομονή! ;)

@ Lorien: Δεν πρόκειται να ξεκινήσω προσωπική αντιπαράθεση μαζί σου σε αυτό το τόπικ.
Κάνε Προτάσεις. Όχι αντι-προτάσεις υπο μορφή παραπόνων. Συγκεκριμένες προτάσεις με 1,2,3.
Και τότε ξανασυζητάμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μα ουσιαστικα αυτο γινεται και τωρα. Γιατι μια κουβεντα με pm μπορει να κοινοποιηθει σε αλλα μελη ΟΔ για να παρει γνωμες ενας συντονιστης. Και εν πασει περιπτωσει, δεν εχει μεγαλη διαφορα, γιατι η ΟΔ εχει αποφασισει να δρα σαν ομαδα. Απο τη δικη μου εμπειρια, ειναι πολυ δυσκολο μελος ΟΔ να παρει το μερος μελους , οταν αλλα μελη ΟΔ διαφωνησαν μαζι του.Ειδικα μπροστα τους. Προσωπικα σαν moderator επειδη το εκανα παντα οταν ειχε δικιο το μελος, με διωξανε :whistle:.

Έχει διαφορά νομίζω να μπορεί ο χρήστης να απαντήσει ξεχωριστά σε κάθε επιχείρημα/πρόταση ΚΑΘΕ μέλους της ΟΔ από το να βλέπει κατευθείαν τι αποφασίσαμε σαν σύνολο και του το κοινοποιήσαμε.. διότι η απόφαση δεν είναι πάντα εξαρχής ομόφωνη, τις περισσότερες φορές πρέπει να προηγηθεί κουβέντα για να συμφωνήσουμε σε μια κίνηση. ;)

Εκεινο που κερδιζεις με το δημοσιο, ειναι οτι δε μπορει ο καθενας να λεει οτι του κατεβει και να το επιβαλλει χωρις να κρινεται. Μπορει να εκτιθεται λιγο η εικονα μερικων, αλλα αξιζει in the long run. Ολοι θα μαθουν κατι. Απλα δε θα τους αρεσει στην αρχη.

Κανείς δεν επιβάλλει τπτ εδώ, αλήθεια στο λεω. Οκ, είμαστε άνθρωποι και μπορεί να μη συμφωνούμε πάντα για τα πάντα, αλλά είναι στάνταρ πως τουλάχιστον υπάρχει πλειοψηφία. :)

Αφενος προφανως δεν αρκει, γιατι μελη αισθανονται οτι δε βρηκαν το δικιο τους, αλλα αφεταιρου ειναι και πιο χρονοβορο και κουραστικο και για τα μελη ΟΔ. (το οποιο με τη σειρα του κλεβει χρονο απο τον συντονιστη να παιξει σαν μελος και να χαρει). Και να ζητηθει να ανοιξει κατι, παλι πρεπει να συζητηθει (αλλος χρονος απο κει) κλπ. Δλδ με καλη θεληση μπηκε η ιδεα του οφ-τοπικ φορουμ, δεν αντιλεγει κανεις...αλλα αναρωτιεμαι τελικα μηπως δημιουργει περισσοτερα προβληματα απο οσα λυνει (με την παρουσα χρηση). Δε ξερω. Εγω ειχα χασει το μπουσουλα οταν πρωτοηρθα. Εψαχνα συζητησεις σε 100 σημεια για να παρακολουθησω τι εγινε. Και ακομα, θεωρω μερικες συζητησεις στο οφ-τοπικ πιο σημαντικες απο αλλες στο φορουμ.Και φυσικα σβηστηκαν καποια στιγμη.

Χμμμ.. αυτή είναι η άποψή σου και είναι σεβαστή. Εγώ πάλι πχ όταν ήρθα εδώ ποτέ δεν ένιωσα όπως λες, αν και σου επαναλαμβάνω πως ίσως ενίοτε να επιδεικνύουμε υπερβάλλοντα ζήλο! :mastigio :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ρε παιδια, το λετε και το ξαναλετε, σαν δικαιολογια αυτο με τον υπερβαλλοντα ζηλο. ΔΕΝ ειναι καλο. Εμενα αυτο ειναι το προβλημα μου. Αφου το παραδεχεστε και εσεις, γιατι δεν λυνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top