Πανελλήνιες από ΕΠΑΛ

wolfyx5

Νεοφερμένος

Ο wolfyx5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Επειδη ειχα αλλα σχεδια για το μελλον οταν ημουν στο λυκειο δεν πηγα για πανελληνιες και απο τοτε περασε ενας χρονος. Τωρα θελω να δωσω πανελληνιεςς για να περασω σε καπια στρατιωτικη σχολη υπαψιωματικων η στο Α.Ε.Ν. εμπορικο ναυτικο αλλα δεν κσερω τιποτα απο το τη χρεαζεσαι να κανεις ωποτε εχω καπιες ερωτησεις.

1)Εγω ειμουν στο επαλ στην ειδικοτητα πληροφορικης(συστηματα υποστιρικσης κ.λ.π.). Σε ποια ομαδα ειμαι??

2) Ποια ειναι ακριβως τα μαθηματα για αυτη την ομαδα που πρεπει να δωσω για να περασω?

3)Τι ακριβως πρεπει να κανω για να γραφτω στεις παννεληνιες??Υπαρχει καποια οριακη ημερωμινια εγγραφης μεχρι τον μαιο??

4)Πως ακριβως υπολογιζονται οι βαθμοι και που ακριβως μπορω να βρω τους βαθμους που χρεαζεσαι για Χ σχολη??Υπαρχει καποια λιστα με ολες τεις σχολες και τη βαθμολογια που χρεαζεσαι για να μπεις??

ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1. Ομάδα εσύ επιλέγεις στην Γ' τάξη (νομίζω).

2. Οι σχολές της Α' ομάδας είναι αυτές:

  • ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
  • ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ
  • ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ
  • ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΣΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
  • ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ
  • ΤΗΛΕΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ
  • ΓΕΩΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΑΣ
  • ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ
  • ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥΜΕΣΩΝ
  • ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ
  • ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
  • ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ
  • ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ
  • ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ
  • Α.Ε.Ν ΣΧΟΛΗ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ
  • Α.Ε.Ν ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

ΚΟΙΝΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ

Οι απόφοιτοι ημερησίων ΕΠΑΛ όλων των τομέων, πλην του τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών, εισάγονται και στις παρακάτω σχολές:
  • ΜΟΝΙΜΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΣΤΡΑΤΟΥ (ΣΜΥ)-ΟΠΛΑ
  • ΜΟΝΙΜΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΣΤΡΑΤΟΥ (ΣΜΥ)-ΣΩΜΑΤΑ
  • ΜΟΝΙΜΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΝΑΥΤΙΚΟΥ (Σ.Μ.Υ.Ν)
  • ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ (Σ.Τ.Υ.Α.)
  • ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΩΝ

Απ' την οποία εξετάζεσαι στα κάτωθι μαθήματα:


  • ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ
  • ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
  • ΔΥΟ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ & ΔΙΚΤΥΑ)
3. Δεν γνωρίζω. Κάνε μία ερώτηση στον διευθυντή του σχολείου.

4. Για τον υπολογισμό μορίων, διάβασε εδώ.
Για τα μόρια της σχολής, κάνε ένα απλό search στο google, για να δεις πού κυμαίνονται οι βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria007

Νεοφερμένος

Η maria007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω ξέρετε αν τελειωσαν τα μηχανογραφικα? και αν οχι μεχρι πότε είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Επειδη ειχα αλλα σχεδια για το μελλον οταν ημουν στο λυκειο δεν πηγα για πανελληνιες και απο τοτε περασε ενας χρονος. Τωρα θελω να δωσω πανελληνιεςς για να περασω σε καπια στρατιωτικη σχολη υπαψιωματικων η στο Α.Ε.Ν. εμπορικο ναυτικο αλλα δεν κσερω τιποτα απο το τη χρεαζεσαι να κανεις ωποτε εχω καπιες ερωτησεις.

1)Εγω ειμουν στο επαλ στην ειδικοτητα πληροφορικης(συστηματα υποστιρικσης κ.λ.π.). Σε ποια ομαδα ειμαι??

2) Ποια ειναι ακριβως τα μαθηματα για αυτη την ομαδα που πρεπει να δωσω για να περασω?

3)Τι ακριβως πρεπει να κανω για να γραφτω στεις παννεληνιες??Υπαρχει καποια οριακη ημερωμινια εγγραφης μεχρι τον μαιο??

4)Πως ακριβως υπολογιζονται οι βαθμοι και που ακριβως μπορω να βρω τους βαθμους που χρεαζεσαι για Χ σχολη??Υπαρχει καποια λιστα με ολες τεις σχολες και τη βαθμολογια που χρεαζεσαι για να μπεις??

ευχαριστω



:)Χωρις καμια κακια ή επιθεση,προσπαθησε αρχικα να βελτιωσεις την ορθογραφια σου !!:)


1),2) την ομαδα την επιλεγεις εσυ στην Γ ) Α-ΟΜΑΔΑ (4 ΜΑΘΗΜΑΤΑ) => ΜΟΝΟ ΤΕΙ β-ΟΜΑΔΑ (6 ΜΑΘΗΜΑΤΑ) => ΑΕΙ+ΤΕΙ
3) Πολλα δεν γνωριζω ομως αν δεν κανω λαθος για φετος ηταν μεχρι τις 28 Φεβρουαριου ! :)
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΞΕΡΩ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω ξέρετε αν τελειωσαν τα μηχανογραφικα? και αν οχι μεχρι πότε είναι?
Μαλλον θα εννοεις τις Αιτησεις για συμμετοχη στις Πανελλαδικες Εξετασεις(μεχρι 28 Φεβρουαριου ηταν) γιατι Τα μηχανογραφικα δεν εχουν ερθει ακομη !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IfigeneiAGou

Νεοφερμένος

Η IfigeneiAGou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σας. Ειμαι καινουρια εδω φετος θα δωσω πανελληνιες απο επαλ. Θελω να κανω 2 ερωτησεις και οποιος ξερει και μπορει να μου απαντησει. 1ον αν περασω σε καποιο τει μου ειπαν πως μετα απο 1 χρονο φοιτησης μπορω να δωσω κατατακτηριες σε αλλη σχολη και 2ον αν δεν γινεται αυτο μολις τελειωσω το οποιο τει και παρω το πτυχιο μου, μπορω να δωσω τοτε κατατακτηριες αλλα σε αλλη σχολη?? Δηλαδη, να μην εχει καμια σχεση η μια σχολη με την αλλη? Γενικως ειμαι απογοητευμενη γιατι ηθελα μαιευτικη και απο πληροφορικη που ειμαι δεν. Αυτο που θελω να πετυχω λοιπον ειναι μεσα απο καποια αλλη σχολη μετεπειτα να περασω εκει που θελω επιτελους. Ειμαι 27 και νομιζω δε με παιρνει να παω ξανα β' λυκειου στον τομεα υγειας και προνειας. Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Ένας απόφοιτος μπορεί να δώσει πανελληνιες με άλλη ειδικότητα. Κατατακτήριες μπορει να δώσει ο οποιοσδήποτε κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ και ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris20vt

Νεοφερμένος

Ο thodoris20vt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους 00:20 το πρωί βλέπεις ! :)

Καταρχήν μπράβο σε όλους που έδωσαν πανελλαδικές .
Συγχαρητήρια στου επιτυχόντες και στους αποτυχόντες να πω ότι η ζωή δεν τελειώνει εδώ και ξαναπροσπαθήστε.

Το ερώτημα μου τώρα .

Κοιτάω τους πίνακες των επαλ εσπερινού και δεν βλέπω πουθενά επιτυχίες στο πανεπιστήμιο δυτικής Αττικής .
Αντί δε βλέπω επιτυχίες από επαλ ημερήσια .

Και ερωτώ δεν υπήρχε επιτυχία ή δεν έχουν το δικαίωμα ;

Μπορεί να είναι η ερώτηση μου βλακώδες και ζητάω συγνώμη αλλα το είχα απορία γιατί παρακολουθώ επαλ εσπερινό .

Ευχαριστώ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mdevak8

Νεοφερμένος

Η mdevak8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους 00:20 το πρωί βλέπεις ! :)

Καταρχήν μπράβο σε όλους που έδωσαν πανελλαδικές .
Συγχαρητήρια στου επιτυχόντες και στους αποτυχόντες να πω ότι η ζωή δεν τελειώνει εδώ και ξαναπροσπαθήστε.

Το ερώτημα μου τώρα .

Κοιτάω τους πίνακες των επαλ εσπερινού και δεν βλέπω πουθενά επιτυχίες στο πανεπιστήμιο δυτικής Αττικής .
Αντί δε βλέπω επιτυχίες από επαλ ημερήσια .

Και ερωτώ δεν υπήρχε επιτυχία ή δεν έχουν το δικαίωμα ;

Μπορεί να είναι η ερώτηση μου βλακώδες και ζητάω συγνώμη αλλα το είχα απορία γιατί παρακολουθώ επαλ εσπερινό .

Ευχαριστώ .


Απ΄οσο γνωριζω, οι αποφοιτοι εσπερινων επαλ εχουν το δικαιωμα εισαγωγης σε ΑΕΙ (συμπεριλαμβανομενου και του ΠΔΑ) αλλα με μικροτερο ποσοστο απο αυτους των ημερησιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris20vt

Νεοφερμένος

Ο thodoris20vt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος γι’αυτό;
Διαφορα σε ποσοστά εισαγωγής από επαλ πρωινό και εσπερινό ; Μου κάνει εντοπίσω από την στιγμή η ύλη είναι ίδια και έχουν τα ίδια μαθήματα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mdevak8

Νεοφερμένος

Η mdevak8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος γι’αυτό;
Διαφορα σε ποσοστά εισαγωγής από επαλ πρωινό και εσπερινό ; Μου κάνει εντοπίσω από την στιγμή η ύλη είναι ίδια και έχουν τα ίδια μαθήματα .


Όχι, σίγουρη δεν είμαι διότι δεν το εχω ψάξει το θέμα διεξοδικά. Ο,τι έχω ακούσει από τους γύρω μου σου μετέφερα, αλλά για να αποφευχθεί οποιοδήποτε λάθος, ρώτησε στην Γραμματεία του σχολείου και θα σε ενημερώσουν καταλλήλως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top