Επιτυχία στις πανελλήνιες

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ο φροντιστής μας είπε ότι φέτος τα θέματα θα είναι πολυ δύσκολα για να μπουν στις σχολές μόνο όσοι αξίζουν να γραψουν.Αναφέρει ότι παιδιά που κανουν προετοιμασία για τις πανελλήνιες απο τη Β' Λυκειου γράφουν και 15 ακομα...Υποστηρίζει οτι καποιο παιδί που δεν έκανε απο την προηγούμενη χρονιά (στη διάρκεια της και το καλοκαιρι) δεν έχει ελπίδα να γράψει καλά στα Θετικα Μαθηματα και ιδιαίτερα Μαθηματικά Κατεύθυνσης η εκτίμηση του ειναι το 11 το οποίο μπορεί να φτάσει με μεγαλη προσπάθεια και διάβασμα στο 12 (ο χρόνος του οποίου μπορει να του στερήσουν τους καλούς βαθμούς που θα επαιρνε στα υπολοιπα μαθήματα).. Απο την άλλη ο καθηγητής στο ιδιαίτερο θεωρεί ότι ένας μαθητής ακομα και χωρις προηγούμενη προετοιμασια αν κάτσει και διαβασει όλη τη φετινή χρονιά μπορεί να φτασει ακόμα και το 18... Εγω πάλι ξέρω παιδιά που με 2 χρόνια προετοιμασία έγραψαν κάτω απο τη βάση ή παιδιά που με διαβασμα απο τη μέση της τριτης λυκειου πέρασαν σε Πολυτεχνικές Σχολές Αθήνας...Απο την άλλη μου φαίνεται και λογικό να μην επαρκεί ίσως μονο η φετινη προετοιμασία για εναν υψηλό βαθμό...
Να αναφέρω πως οι σχολές που με ενδιαφέρουν ειναι υψηλόβαθμες...
Θα ήθελα λοιπόν να μαθω απο εσάς που δεν έχετε άμεση σχέση με το φροντιστήριο ή το ιδιαίτερο τη δική σας άποψη περί του θέματος...
Ευχαριστώ

Πες στον φροντιστή σου ότι δεν γνωρίζει βασικά πράγματα για το πως λειτουργούν οι πανελλήνιες. Πρώτον, δυστυχώς ή ευτυχώς, εμείς οι άνθρωποι δεν έχουμε μαντικές ικανότητες για να ξέρουμε όχι από τώρα, αλλά και μια ώρα πριν τα θέματα. Δεύτερον, ανεξαρτήτως της δυσκολίας των θεμάτων, όλοι περίπου μπαίνουν εκεί που αξίζουν γιατί στις πανελλήνιες πρέπει να γράψεις καλά σε σχέση με τους άλλους και όχι σε σχέση με το 20, οι φετινοί πρωτοετείς το έζησαν στο πετσί τους αυτό. Όλα αυτά απλά στα λέει για να σε τρομάξει, αυτήν την εντύπωση μου δίνει. Σαφώς και θα χρειαστείς κάποια στοιχεία από τα παλιότερα χρόνια, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
Και εδώ τίθεται το θέμα: Ο φροντιστής μας είπε ότι φέτος τα θέματα θα είναι πολυ δύσκολα για να μπουν στις σχολές μόνο όσοι αξίζουν να γραψουν.Αναφέρει ότι παιδιά που κανουν προετοιμασία για τις πανελλήνιες απο τη Β' Λυκειου γράφουν και 15 ακομα...Υποστηρίζει οτι καποιο παιδί που δεν έκανε απο την προηγούμενη χρονιά (στη διάρκεια της και το καλοκαιρι) δεν έχει ελπίδα να γράψει καλά στα Θετικα Μαθηματα και ιδιαίτερα Μαθηματικά Κατεύθυνσης η εκτίμηση του ειναι το 11 το οποίο μπορεί να φτάσει με μεγαλη προσπάθεια και διάβασμα στο 12 (ο χρόνος του οποίου μπορει να του στερήσουν τους καλούς βαθμούς που θα επαιρνε στα υπολοιπα μαθήματα)..

:hehe::hehe:
θα του περασει!...δεν ειναι τιποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ο φροντιστης αυτος ή δεν την παλευει καθολου ή δεν εχει μαθει τα στοιχειωδη πραγματα που πρεπει να περναει στους μαθητες του! τι βλακειες ειναι αυτες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Θα περιμενα μια πιο υπευθυνη σταση απο τον φροντιστη,ο οποιος προετοιμαζει χρονια υποψηφιους πανελλαδικων,και να δουλεψει στο κομματι της ψυχολογιας,η οποια ειναι πολυ σημαντικη,αντι να μειωνει το ηθικο τους,ειδικα τωρα,που ακομη ειναι αρχη,και τα παιδια αντιμετωπιζουν μια καινουργια κατασταση.Αντ' αυτου,καταφευγει σε υποθεσεις και καταληγει σε συμπερασματα εντελως υποκειμενικα και τα οποια δεν συμβαδιζουν με τη λογικη.
Οσον αφορα το θεμα ''επιτυχια'',θεωρω οτι ειναι κατι εντελως υποκειμενικο για τον καθενα.Καλο θα ηταν να γινεται μεθοδικη δουλεια απο τα προηγουμενα χρονια,διχως αυτη βεβαια να εξασφαλιζει την επιτυχια ή η ελλειψη της να συνεπαγεται καταστροφη.Απλα,θα ηταν καλο να δωσουν οι μαθητες το 100% των δυναοτητων τους,για να εξαρτωνται οσο το δυνατον λιγοτερο απο τους ασταθεια παραγοντες(τυχη-πιθανη ατυχια,αγχος,κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John-

Νεοφερμένος

Ο John- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Απλά αυτό που προσπαθεί να μου εξηγήσει ο φροντιστής είναι ότι εφοσον δεν έχω προετοιμαστει απο το καλοκαίρι ή την προηγούμενη χρονιά δεν έχω ελπίδες να συναγωνιστώ κάποιο παιδί που έκανε αυτη την προετοιμασια γιατι σε πολλες περιπτώσεις ακομα και αυτά τα παιδιά γράφουν 15-16..
Λεει ότι μπορώ να δώσω την επόμενη χρονιά και να κανω προετοιμασια φετος (αντι για περυσι) και του χρονου.
Γνώμη του είναι ότι οι καθηγητες στα ιδιαίτερα πολλές φορές λενε ψεματα στους μαθητές γιατί με αυτό τον τρόπο "λειτουργούν" και "επιβιώνουν" τα ιδιαίτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Απλά αυτό που προσπαθεί να μου εξηγήσει ο φροντιστής είναι ότι εφοσον δεν έχω προετοιμαστει απο το καλοκαίρι ή την προηγούμενη χρονιά δεν έχω ελπίδες να συναγωνιστώ κάποιο παιδί που έκανε αυτη την προετοιμασια γιατι σε πολλες περιπτώσεις ακομα και αυτά τα παιδιά γράφουν 15-16..
Οπότε δεν γίνεται εγώ να τους ξεπεράσω και να φτάσω το 18..ποσο μάλλον να μπώ στη σχολή που θέλω που η βάση της ειναι αρκετα υψηλή.Δώσε βαρύτητα λεει στα υπόλοιπα μαθήματα (εκτος των Μαθηματικών) που μπορεις να γραψεις αρκετά καλά και παρε εναν μετριο βαθμό Φυσική που είναι επίσης δύσκολη και ενα 16-17 Έκθεση.Φυσικα αν ακολουθήσω αυτή τη συμβουλή μόνο ΤΕΙ και χαμηλόβαθμες σχολές επαρχιών καλύπτει (που τα αποκλειω) γιατί τα Μαθηματικα Κατ έχουν τον μεγαλύτερο συντελεστη...Φυσικα λεει ότι μπορώ να δώσω την επόμενη χρονιά και κανω προετοιμασια φετος (αντι για περυσι).
Γνώμη του είναι ότι οι καθηγητες στα ιδιαίτερα πολλές φορές δίνουν ψεύτικες ελπίδες στους μαθητές γιατί με αυτό τον τρόπο "λειτουργούν" και "επιβιώνουν" τα ιδιαίτερα...
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
'Αλλες απόψεις?
πω ρε φιλε αρρωστημενα πραγματα ακουω:eek: και αυτος ο ανθρωπος ειναι φροντιστης τωρα..τι να πουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Απλά αυτό που προσπαθεί να μου εξηγήσει ο φροντιστής είναι ότι εφοσον δεν έχω προετοιμαστει απο το καλοκαίρι ή την προηγούμενη χρονιά δεν έχω ελπίδες να συναγωνιστώ κάποιο παιδί που έκανε αυτη την προετοιμασια γιατι σε πολλες περιπτώσεις ακομα και αυτά τα παιδιά γράφουν 15-16..
Οπότε δεν γίνεται εγώ να τους ξεπεράσω και να φτάσω το 18..ποσο μάλλον να μπώ στη σχολή που θέλω που η βάση της ειναι αρκετα υψηλή.Δώσε βαρύτητα λεει στα υπόλοιπα μαθήματα (εκτος των Μαθηματικών) που μπορεις να γραψεις αρκετά καλά και παρε εναν μετριο βαθμό Φυσική που είναι επίσης δύσκολη και ενα 16-17 Έκθεση.Φυσικα αν ακολουθήσω αυτή τη συμβουλή μόνο ΤΕΙ και χαμηλόβαθμες σχολές επαρχιών καλύπτει (που τα αποκλειω) γιατί τα Μαθηματικα Κατ έχουν τον μεγαλύτερο συντελεστη...Λεει ότι μπορώ να δώσω την επόμενη χρονιά και κανω προετοιμασια φετος (αντι για περυσι).
Γνώμη του είναι ότι οι καθηγητες στα ιδιαίτερα πολλές φορές δίνουν ψεύτικες ελπίδες στους μαθητές γιατί με αυτό τον τρόπο "λειτουργούν" και "επιβιώνουν" τα ιδιαίτερα...
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
'Αλλες απόψεις?
Μα γιατι προσπαθει να σε ''καψει'',ενω η χρονια δεν εχει ακομη αρχισει?Και σημασια εχει η ποιοτικη και οχι ποσοτικη προετοιμασια τοσο...Μου αρεσει επισης που οριοθετει τις δυνατοτητες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

John-

Νεοφερμένος

Ο John- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ναι η πλάκα είναι ότι δεν ξέρει τι επιδόσεις εχω στο κάθε μάθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δεν ξέρω ρε John φοβάμαι ότι δίκιο έχει ο ανθρωπος και απλά μου λέει την αλήθεια χωρίς να δίνει ψεύτικες ελπίδες...
το χειροτερο ειναι οτι σε εχει κανει να πιστεψεις τα απαραδεκτα που λεει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Μη δίνεις σημασία :) οι περισσότεροι έτσι λένε για να αναγκάσουν τους μαθητές να μελετούν πιο πολύ. Κάθισε διάβασε και έχε πίστη στις δυνατότητές σου! Με αυτή τη λογική που ακολουθεί ο φροντιστής σου, μόνο τα παιδιά που έβγαζαν 19 και 20 από την πρώτη γυμνασίου τα πάνε καλά στις Πανελλαδικές... έλεος ! Δεν ισχύει αυτό. Μια χαρά πετυχαίνεις υψηλόβαθμες σχολές αρκεί να είσαι επιμελής + να μην αφήνεις κενά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John-

Νεοφερμένος

Ο John- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μη δίνεις σημασία :) οι περισσότεροι έτσι λένε για να αναγκάσουν τους μαθητές να μελετούν πιο πολύ. Κάθισε διάβασε και έχε πίστη στις δυνατότητές σου! Με αυτή τη λογική που ακολουθεί ο φροντιστής σου, μόνο τα παιδιά που έβγαζαν 19 και 20 από την πρώτη γυμνασίου τα πάνε καλά στις Πανελλαδικές... έλεος ! Δεν ισχύει αυτό. Μια χαρά πετυχαίνεις υψηλόβαθμες σχολές αρκεί να είσαι επιμελής + να μην αφήνεις κενά!

Το πρόβλημα δεν είναι οι δυνατότητες μου αλλά ότι και καλα δεν προλαβαίνει να βγει ικανοποιητικά η ύλη όπως των υπολοίπων γιατί δεν έκανα προετοιμασία στην ύλη των πανελληνίων οπως οι περισσότεροι απο την προηγούμενη χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Δώσε βαρύτητα λεει στα υπόλοιπα μαθήματα (εκτος των Μαθηματικών) που μπορεις να γραψεις αρκετά καλά και παρε εναν μετριο βαθμό Φυσική που είναι επίσης δύσκολη και ενα 16-17 Έκθεση.Φυσικα αν ακολουθήσω αυτή τη συμβουλή μόνο ΤΕΙ και χαμηλόβαθμες σχολές επαρχιών καλύπτει (που τα αποκλειω) γιατί τα Μαθηματικα Κατ έχουν τον μεγαλύτερο συντελεστη...
Πως είναι δυνατόν να σε αποθαρρύνει έτσι και να σε συμβουλεύει να παρατήσεις το σημαντικότερο μάθημα με τον υψηλότερο συντελεστή βαρύτητας? Αυτό είναι αυτοκτονία.

Απλά αυτό που προσπαθεί να μου εξηγήσει ο φροντιστής είναι ότι εφοσον δεν έχω προετοιμαστει απο το καλοκαίρι ή την προηγούμενη χρονιά δεν έχω ελπίδες να συναγωνιστώ κάποιο παιδί που έκανε αυτη την προετοιμασια γιατι σε πολλες περιπτώσεις ακομα και αυτά τα παιδιά γράφουν 15-16.. Οπότε δεν γίνεται εγώ να τους ξεπεράσω και να φτάσω το 18..ποσο μάλλον να μπώ στη σχολή που θέλω που η βάση της ειναι αρκετα υψηλή.
Αν τις ώρες που διαβάζαμε τις εξαργυρώναμε σε μόρια, όλοι θα διαβάζαμε 24/7. Αλλά αυτό δεν ισχύει. Δεν θα πας στις πανελλήνιες και θα γράψεις "Κάνω προετοιμασία από Β Λυκείου" και θα πει ο βαθμολογητής "Α ωραία, θα του βάλω 20"
Ο χρόνος είναι υπεραρκετός για να βγάλεις με σωστό τρόπο και χωρίς βιασύνη την ύλη, και να κάνεις και μια καλή επανάληψη στο τέλος. Τυχόν κενά που ενδεχομένως υπάρχουν από προηγούμενες τάξεις, με προσπάθεια και θέληση καλύπτονται. Αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να υπάρχει κατάλληλη υποστήριξη και εμπιστοσύνη από αυτόν που στα διδάσκει, κάτι που βλέπω ότι δεν υπάρχει στο φροντιστήριό σου. Οπότε δική μου συμβουλή είναι να αλλάξεις φροντιστήριο το συντομότερο δυνατόν.

.Λεει ότι μπορώ να δώσω την επόμενη χρονιά και να κανω προετοιμασια φετος (αντι για περυσι) και του χρονου.
Γνώμη του είναι ότι οι καθηγητες στα ιδιαίτερα πολλές φορές δίνουν ψεύτικες ελπίδες στους μαθητές γιατί με αυτό τον τρόπο "λειτουργούν" και "επιβιώνουν" τα ιδιαίτερα...

Dude, τα λεφτά σου θέλει. Βρομάει από χιλιόμετρα. Στο είπα και πριν, άλλαξε οπωσδήποτε φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John-

Νεοφερμένος

Ο John- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πως είναι δυνατόν να σε αποθαρρύνει έτσι και να σε συμβουλεύει να παρατήσεις το σημαντικότερο μάθημα με τον υψηλότερο συντελεστή βαρύτητας? Αυτό είναι αυτοκτονία.
Αν τις ώρες που διαβάζαμε τις εξαργυρώναμε σε μόρια, όλοι θα διαβάζαμε 24/7. Αλλά αυτό δεν ισχύει. Δεν θα πας στις πανελλήνιες και θα γράψεις "Κάνω προετοιμασία από Β Λυκείου" και θα πει ο βαθμολογητής "Α ωραία, θα του βάλω 20"
Ο χρόνος είναι υπεραρκετός για να βγάλεις με σωστό τρόπο και χωρίς βιασύνη την ύλη, και να κάνεις και μια καλή επανάληψη στο τέλος. Τυχόν κενά που ενδεχομένως υπάρχουν από προηγούμενες τάξεις, με προσπάθεια και θέληση καλύπτονται. Αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να υπάρχει κατάλληλη υποστήριξη και εμπιστοσύνη από αυτόν που στα διδάσκει, κάτι που βλέπω ότι δεν υπάρχει στο φροντιστήριό σου. Οπότε δική μου συμβουλή είναι να αλλάξεις φροντιστήριο το συντομότερο δυνατόν.



Dude, τα λεφτά σου θέλει. Βρομάει από χιλιόμετρα. Στο είπα και πριν, άλλαξε οπωσδήποτε φροντιστήριο.



Κοίτα γι αυτό ρωτησα μια τριτη αποψη...Γιατι κι εγώ σκεφτηκα οτι ισως προσπαθει να δείξει ότι στα ιδιαιτερα οι καθηγητές δινουν ελπιδες για να μη χασουν τα χρηματα αν τα σταματησει ο μαθητής,επειδη στην πραγματικοτητα θέλει να κανω εκει ολα τα μαθήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
Λεει ότι μπορώ να δώσω την επόμενη χρονιά και να κανω προετοιμασια φετος (αντι για περυσι) και του χρονου.

'Αλλες απόψεις?

εχμ ο τυπος απλα κλεινει ιδιαιτερα για του χρονου απο φετος....

οπως ειπαν και αλλοι....τα λεφτα σου θελει! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Splatc7

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Προγραμματισμός
Οργάνωση
Διάβασμα
Επιτυχία Μονο αυτα τα τεσσερα κρατηστε παιδακια και αφηστε τις περιττολογιες για αλλους. Ειμαι 22 και εχω περασει 3 φορες απο το τρυπακι των πανελληνιων χωρις να μπω καπου γιατι δεν εκανα ολα τα παραπανω.. και αφηστε τις διαφορες αερολογιες που σαν λενε και τις παιρνετε στα σοβαρα. Ξερω ατομα που δεν διαβαζαν καθολου να βγαζουν 11.000 με 13.000 και ατομα μετρια που να βγαζουν απο 15.000 ως 17.000. Επισης ατομο που πηρε με το ζορι το απολυτηριο λυκειου και εβγαλε 17.000 και αριστο μαθητη που εβγαλε 10.000 γιαυτο αυτα ειναι αερολογιες. Μονο με αυτα τα τεσσερα θα πατε μπροστα και ας εισασταν σκραπες καπου θα μπειτε. Αυτα απο μενα!! Απλα και λυτα!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ενώ αυτή η ξεκάθαρη συνταγή δεν είναι ας πούμε αερολογία;

Με δουλεύεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John-

Νεοφερμένος

Ο John- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εχμ ο τυπος απλα κλεινει ιδιαιτερα για του χρονου απο φετος....

οπως ειπαν και αλλοι....τα λεφτα σου θελει! ;)
Αυτός που έχει την άποψη αυτη είναι ο φροντιστής.Δεν κάνει ιδιαίτερα.. Για να κανω επιπλεον μαθήματα στο φροντιστήριο του ίσως...
Προγραμματισμός
Οργάνωση
Διάβασμα
Επιτυχία Μονο αυτα τα τεσσερα κρατηστε παιδακια και αφηστε τις περιττολογιες για αλλους. Ειμαι 22 και εχω περασει 3 φορες απο το τρυπακι των πανελληνιων χωρις να μπω καπου γιατι δεν εκανα ολα τα παραπανω.. και αφηστε τις διαφορες αερολογιες που σαν λενε και τις παιρνετε στα σοβαρα. Ξερω ατομα που δεν διαβαζαν καθολου να βγαζουν 11.000 με 13.000 και ατομα μετρια που να βγαζουν απο 15.000 ως 17.000. Επισης ατομο που πηρε με το ζορι το απολυτηριο λυκειου και εβγαλε 17.000 και αριστο μαθητη που εβγαλε 10.000 γιαυτο αυτα ειναι αερολογιες. Μονο με αυτα τα τεσσερα θα πατε μπροστα και ας εισασταν σκραπες καπου θα μπειτε. Αυτα απο μενα!! Απλα και λυτα!!;)
Σίγουρα αν γράψεις καλα σε αυτά τα μαθήματα θα βοηθήσεις το Μεσο ορο σου.. Αλλα τα μαθηματα με συντελεστες βαρυτητας ειναι Μαθηματικα Κ. και Φυσικη Κ,που χωρις διαβασμα δεν γίνεται τίποτα,ουτε και το ελαχιστο ισως.Σίγουρα αν γραψεις ΑΟΔΕ,ΑΕΕΠ και Έκθεση αριστα και πιο χαμηλους βαθμούς στα υπόλοιπα κάπου θα περάσεις..Το θέμα όμως είναι να περάσεις κι εκεί που θέλεις και να σπουδάσεις το αντικείμενο που στην ουσία θα εργάζεσαι όλη σου τη ζωή.
Τώρα για το άτομο που μου αναφέρεις ότι με το ζόρι πήρε απολυτήριο αλλα εγραψε 17.000 επέτρεψε μου να διαφωνίσω.. Το συγκεκριμένο παιδι μπορει να έδωσε ιδιαίτερη σημασια μονο στα 6 μαθηματα της Κατεύθυνσης ή να είχε προηγούμενες διαφωνίες με τους καθηγητές του σχολείου. Πανελλήνιες χωρίς διαβασμα δεν γίνονται,γιατι απλούστατα κανεις δεν γνωρίζει τα θέματα ή ποιος εισαι για να σε βοηθήσει..Τωρα για τους άριστους μαθητές πιθανόν να συμβει αυτό επειδή παίζουν κι άλλοι παράγοντες όπως το άγχος,η ψυχολογική κατάσταση,η βιασύνη ή απροσεξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Splatc7

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δεν σας παρεξηγω διοτι οι περισσοτεροι ειστε σε ηλικες οπως 17-18!! Εγω εχω περασει το τρυπακι των πανελληνιων 3 φορες και απλα μιλω επι εμπειριας και μονο! Για να κανετε κατι καλο και σωστο λοιπον αυτη την χρονια και να περασετε καπου θα πρεπει να το παρετε αποφαση να στρωσετε τον ποπο σας και να διαβασετε με οργανωση και προγραμματισμο!! Τι νομιζετε οτι ειναι οι πανελληνιες ρε παιδια;; Δεν ειναι τιποτα το τραγικο ειναι απλες εξετασεις οπως ολες οι αλλες και αυτο θα το διαπιστωσετε οταν δωσετε και εχετε τελειωσει.. Οργανωση,προγραμματισμος,διαβασμα και ηρεμια χρειαζεται.. Δεν αλλαζει τραγικα η ζωη σου απλα περνεις αποφασει να κατσεις να διαβασεις αυτη την χρονια πολυ περισσοτερο απο οτι τις προηγουμενες.
Οσο αφορα την/τον φιλολογο που πεταξε αυτες τις αερολογιες προφανως αναφεροταν μονο στους αριστουχους μαθητες (19-20). Δεν μπορει καποιος να βγαλει 19 στις πανελληνιες με βαθμο του 15 ή 17 στα τετραμηνα ειναι προφανες και λογικο. Μονο αυτοι που δεν εχουν κενα απο τα προηγουμενα χρονια και οπως διαβαζουν τωρα για τις πανελληνιες διαβαζαν ετσι και ολα ταλλα χρονια! Απο εκει και περα καποιος μετριος μαθητης μπορει να βγαλει 15 με 17 στις πανελληνιες και καποιος κακος μαθητης να βγαλει ενα 12 μες στο νερο αλλα οπως ειπα πριν ΜΟΝΟ με ΔΙΑΒΑΣΜΑ!! Δεν ειναι τοσο τραγικα οπως τα νομιζετε.. και γω εχω κανει 2 φορες φροντιστηρια και απλα οι καθηγητες μας ηταν αψογοι.. στηριζαν ολο το τμημα και οχι μια πλευρα του.. και καποιες φορες τον καθενα ξεχωριστα αναλογα με τις δυνατοτητες του! Στα παιδια μιλας απλα και λυτα και τους λες την αληθεια.. οχι οτι αμα δεν εβγαζες 18-20 τις προηγουμενες χρονιες θα πατωσεις.. οτι πιο βλακεια εχω ακουσει απο φροντιστη.. Δλδ αν ηταν ετσι θα περνουσαν μονο οι αριστουχοι. Τι μου λετε τωρα.; Καθεστε και αναλυετε το θεματακι αυτο και χανετε αυτα που πραγματικα θελετε να φτασετε.. μην καθεστε και σας βασανηζει τι λεει ο καθενας εσεις ξερετε τι μπορειται και τι οχι.. καθηστε καντε τον αγωνα σας και τοτε θα δειτε αποτελεσματα! Καποιος που καθεται και ακουει τον εναν ,τον αλλον και κανει το διαβασμα του τεμπελη Ε.. ΔΕΝ θα περασει.. ΑΠΛΑ!!

Αυτός που έχει την άποψη αυτη είναι ο φροντιστής.Δεν κάνει ιδιαίτερα.. Για να κανω επιπλεον μαθήματα στο φροντιστήριο του ίσως...

Σίγουρα αν γράψεις καλα σε αυτά τα μαθήματα θα βοηθήσεις το Μεσο ορο σου.. Αλλα τα μαθηματα με συντελεστες βαρυτητας ειναι Μαθηματικα Κ. και Φυσικη Κ,που χωρις διαβασμα δεν γίνεται τίποτα,ουτε και το ελαχιστο ισως.Σίγουρα αν γραψεις ΑΟΔΕ,ΑΕΕΠ και Έκθεση αριστα και πιο χαμηλους βαθμούς στα υπόλοιπα κάπου θα περάσεις..Το θέμα όμως είναι να περάσεις κι εκεί που θέλεις και να σπουδάσεις το αντικείμενο που στην ουσία θα εργάζεσαι όλη σου τη ζωή.
Τώρα για το άτομο που μου αναφέρεις ότι με το ζόρι πήρε απολυτήριο αλλα εγραψε 17.000 επέτρεψε μου να διαφωνίσω.. Το συγκεκριμένο παιδι μπορει να έδωσε ιδιαίτερη σημασια μονο στα 6 μαθηματα της Κατεύθυνσης ή να είχε προηγούμενες διαφωνίες με τους καθηγητές του σχολείου. Πανελλήνιες χωρίς διαβασμα δεν γίνονται,γιατι απλούστατα κανεις δεν γνωρίζει τα θέματα ή ποιος εισαι για να σε βοηθήσει..Τωρα για τους άριστους μαθητές πιθανόν να συμβει αυτό επειδή παίζουν κι άλλοι παράγοντες όπως το άγχος,η ψυχολογική κατάσταση,η βιασύνη ή απροσεξία.

Η συγκεκριμενη κοπελα που λεω προφανως δεν εκατσε να χαζολογαει αλλα ΔΙΑΒΑΣΕ ,εβαλε στοχους και περασε εκει που ηθελε. (Πολλοι λιγοι περνανε εκει που θελουν ..το μεγαλυτερο ποσοστο σπουδαζει κατι το οποιο δεν φανταζοταν οτι θα το σπουδαζε ποτε του). Συνεχιζοντας θα ηθελα να πω οτι η κοπελα εδωσε 4 φορες.. οταν καποιος δεν περναει με την πρωτη πουθενα κατι δεν εκανε καλα (δεν διαβασε),με την δευτερη παλι πηγε για πλακα και την τριτη φορα βγαζει καποια μορια αλλα περνα σε μια σχολη που δεν τις αρεσει απο εκει και περα το παιρνει αποφαση και λεει θα το κανω.. θα διαβασω ακομη μια χρονια θα τα δωσω ολα και θα περασω εκει που θελω.. Ετσι λοιπον αυτο ηταν το αποτελεσμα. Και τωρα μιλαω για μια κοπελα που αρχικα ηταν τεχνολογικη και γυρισε σε θεωρητικη.. προφανως ειχε διαλλεξει λαθος κατευθυνση αλλα οπως και να εχει το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ εχει ολη την ΑΞΙΑ!! Και το απολυτηριο το πηρε με το ζορι γιατι απλα δεν διαβαζε..δεν ειχε να κανει με τους καθηγητες και την συμπεριφορα της.. αν ηταν ετσι η βαθμολογια.. ΚΑΗΚΑΜΕ!!
Τελος εμενα δεν μου φαινετε κατι παραλογο σε ολο αυτο γιατι στην τελευταια ταξη ειδικα για την θεωρητικη κατευθυνση αμα κατσεις και μαθεις ΟΛΗ την θεωρια της ιστορια,ΟΛΗ την θεωρια της Βιολογιας(που συνηθως παιρνουν οι περισσοτεροι ή την Ιστορια Γενικης ας πουμε),τα λατινικα που μπηκαν στην ζωη σου απο την Β' Λυκειου και δεν τα ηξερες απο τοτε που πρωτοπηγες σχολειο.. ακομα αν δωσεις στην Εκθεση μια παραπανω βαρυτητα ωστε να μαθεις την οργανωση της ,να προσεξεις καποια λαθη σου κτλ, και τα κειμενα που αν κατσεις και τα αναλυσεις ΟΛΑ δεν θα εχεις κενα και τελος το πιο σημαντικο ειναι τα αρχαια,οπου εδω και βεβαια πιανετε το οτι δεν πρεπει να εχει καποιος κενα βλεπε αγνωστο κεινενο,γραμματικη και συντακτικο αλλα στο γνωστο μαθαινεις μεταφρασεις,σχολια και εισαγωγη και γραφεις!! Αυτο θελω πω.! Στη θεωρητικη ολα ειναι θεωριες και δεν εχει να κανει τοσο με τα προηγουμενα χρονια.Ομως εαν τα συγκρινω με την τεχνολογικη ή ρην Θετικη και ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ καποιος χρειαζεται να εχει βαλει γερα θεμελια απο τα προηγουμενα χρονια και ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ το ιδιο ή στην ΧΗΜΕΙΑ αλλα υπαρχουν και καποια τα οποια τα διαβαζεις πρωτη σου φορα οπως ΑΟΘ και ΑΟΔΕ! Και τελος και κενα να εχεις ολα αυτα οπως γραμματικη,συντακτικο,μαθηματικα κτλ τα ξαναδιδασκεσε απο το καλοκαιρι ως που να δωσεις πανελληνιες αρα πρεπει λογικα να τα ξερει καποιος αν κατσει να διαβασει. Οπως και να το δεις απο πολλες πλευρες περισσοτερο ειναι θεμα διαβασματος οι πανελληνιες και οχι προηγουμενων κενων!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

John-

Νεοφερμένος

Ο John- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν σας παρεξηγω διοτι οι περισσοτεροι ειστε σε ηλικες οπως 17-18!! Εγω εχω περασει το τρυπακι των πανελληνιων 3 φορες και απλα μιλω επι εμπειριας και μονο!
Για να κανετε κατι καλο και σωστο λοιπον αυτη την χρονια και να περασετε καπου θα πρεπει να το παρετε αποφαση να στρωσετε τον ποπο σας και να διαβασετε με οργανωση και προγραμματισμο!! Τι νομιζετε οτι ειναι οι πανελληνιες ρε παιδια;; Δεν ειναι τιποτα το τραγικο ειναι απλες εξετασεις οπως ολες οι αλλες και αυτο θα το διαπιστωσετε οταν δωσετε και εχετε τελειωσει.. Οργανωση,προγραμματισμος,διαβασμα και ηρεμια χρειαζεται.. Δεν αλλαζει τραγικα η ζωη σου απλα περνεις αποφασει να κατσεις να διαβασεις αυτη την χρονια πολυ περισσοτερο απο οτι τις προηγουμενες.
Οσο αφορα την/τον φιλολογο που πεταξε αυτες τις αερολογιες προφανως αναφεροταν μονο στους αριστουχους μαθητες (19-20). Δεν μπορει καποιος να βγαλει 19 στις πανελληνιες με βαθμο του 15 ή 17 στα τετραμηνα ειναι προφανες και λογικο. Μονο αυτοι που δεν εχουν κενα απο τα προηγουμενα χρονια και οπως διαβαζουν τωρα για τις πανελληνιες διαβαζαν ετσι και ολα ταλλα χρονια! Απο εκει και περα καποιος μετριος μαθητης μπορει να βγαλει 15 με 17 στις πανελληνιες και καποιος κακος μαθητης να βγαλει ενα 12 μες στο νερο αλλα οπως ειπα πριν ΜΟΝΟ με ΔΙΑΒΑΣΜΑ!! Δεν ειναι τοσο τραγικα οπως τα νομιζετε.. και γω εχω κανει 2 φορες φροντιστηρια και απλα οι καθηγητες μας ηταν αψογοι.. στηριζαν ολο το τμημα και οχι μια πλευρα του.. και καποιες φορες τον καθενα ξεχωριστα αναλογα με τις δυνατοτητες του! Στα παιδια μιλας απλα και λυτα και τους λες την αληθεια.. οχι οτι αμα δεν εβγαζες 18-20 τις προηγουμενες χρονιες θα πατωσεις.. οτι πιο βλακεια εχω ακουσει απο φροντιστη.. Δλδ αν ηταν ετσι θα περνουσαν μονο οι αριστουχοι. Τι μου λετε τωρα.; Καθεστε και αναλυετε το θεματακι αυτο και χανετε αυτα που πραγματικα θελετε να φτασετε.. μην καθεστε και σας βασανηζει τι λεει ο καθενας εσεις ξερετε τι μπορειται και τι οχι.. καθηστε καντε τον αγωνα σας και τοτε θα δειτε αποτελεσματα! Καποιος που καθεται και ακουει τον εναν ,τον αλλον και κανει το διαβασμα του τεμπελη Ε.. ΔΕΝ θα περασει.. ΑΠΛΑ!!


Είπες και μόνος σου όμως ότι η κοπέλα πέρασε απο την εμπειρία των πανελληνίων 4 φορές για να περάσει εκει που θελει...
Συνεπαγεται ότι διδαχθηκε την υλη περισσοτερες φορες,ειχε περισσοτερο χρονο να προετοιμαστει(έστω και λίγο στην αρχή όπως λες) και ξεπέρασε το αγχος και το φοβο της εξαιτίας της εμπειρία της..Εμείς συζητάμε για το αν μπορεί καποιος να περασει στη σχολη που θελει με την πρωτη προσπάθεια και το διαβασμα του στην τριτη Λυκειου σε Μαθηματικά και Φυσική.Επίσης νομίζω πως Αρχαία και Λατινικά ειναι πιο εύκολο να γραψεις απ ότι Μαθηματικα και Φυσικη γιατι αν στα 2 τελευταια κολλήσεις σε μια ασκηση ακομα και να εχεις διαβασει αριστα χανεις ολο το παιχνίδι..Αρχαία που εχει και μεγαλυτερο συντελεστη βαρύτητας όπως και να το κανουμε μπορείς να γραψεις αν διαβασεις μεταφραση γνωστου κειμένου,πραγματολογικά,ερωτησεις κατανοησης..κατι γραμματικη και κατι συντακτικο.Και στην Έκθεση σιγουρα έχεις μεγαλυτερη ανεση εξαιτιας της κατευθυνσης..Ιστορια και Βιολογια (αν επιλεξεις) επισης αν διαβασεις γραφεις...Όσο για το ΑΟΔΕ και το ΑΕΕΠ επαναλαμβανω ότι ΣΙΓΟΥΡΑ ενισχύει τη βαθμολογία σου αλλα εφοσον δεν εγραψες καλα σε Μαθηματικα και Φυσικη δεν σημαινει πως αν γραψεις σε αυτό καλα πέτυχες...γιατί απλουστατα ναι ισως καπου περάσεις,σε καποιο ΤΕΙ ή απομακρυσμενη επαρχία..Το ζητουμενο δεν ειναι εκεί.Το ζητουμενο ειναι να περασεις σε μια σχολή που θελεις και οχι στην τελευταία της λίστας.
Δεν νομίζω να είναι ακριβώς απλές εξετάσεις...Ο διορθωτής δεν σε ξερει και δεν μπορει να κρινει αν γνωρίζεις η όχι για να σε βοηθησει..Απο μια αναποδιά μπορεί να χασεις τη σχολή που θες ακόμα και για 3 μορια.

καθηστε καντε τον αγωνα σας και τοτε θα δειτε αποτελεσματα! Καποιος που καθεται και ακουει τον εναν ,τον αλλον και κανει το διαβασμα του τεμπελη Ε.. ΔΕΝ θα περασει.. ΑΠΛΑ!!

Σε αυτό συμφωνώ απολυτα αλλα κρίνουμε αυτα που ακουμε για να είμαστε και προετοιμασμενοι για το αποτελεσμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Θα σας πω μια παλιά ιστορία.
Εισαγωγικές εξετάσεις 1973. Εξετάσεις για Πολυτεχνείο (Τελείως χωριστές εξετάσεις για Πολυτεχνείο, Φυσικομαθηματική, Ιατρική, Νομική κ.λ.π.). Έξι μαθήματα (Άλγεβρα, γεωμετρία, τριγωνομετρία, φυσική, χημεία, Έκθεση). Δεν υπήρχε ύλη, εξετάζονταν όλη η ύλη του Εξατάξιου Γυμνασίου (Βασικά οι τρεις τελευταίες τάξεις).
Μαθητής άριστος στις δύο πρώτες τάξεις του Γυμνασίου, μέτριος έως κακός στις υπόλοιπες τάξεις, μέχρι την Πέμπτη Γυμνασίου (έμπλεξε με άλλες ασχολίες). Π.χ. Άλγεβρα 8, Γεωμετρία 8 προφορικά στο τελευταίο δίμηνο της Πέμπτης.
Το καλοκαίρι, μετά την Πέμπτη Γυμνασίου, γράφεται στο φροντιστήριο. Έπρεπε όμως να αναπληρώσει "τα πάντα". Δεν προλάβαινε με τους ρυθμούς του φροντιστηρίου (έχανε και πολύτιμο χρόνο στο πήγαινε-έλα). Παράτησε το φροντιστήριο, πήρε διάφορα βιβλία και διάβασε μονάχος. Οργάνωσε μόνος το διάβασμά του και δούλεψε. Ο ποπός του πήρε φωτιά. Πέρασε ένα δύσκολο χρόνο, όμως ήδη από τα μέσα της έκτης Γυμνασίου, θωρούνταν από το μαθηματικό που του έβαλε τα οχτάρια την προηγούμενη χρονιά, σίγουρος για το Πολυτεχνείο. Και έτσι έγινε.
Συμπέρασμα: Ποτέ δεν είναι αργά! Θέλει να πάρεις μια μεγάλη απόφαση, θέλει οργάνωση, δουλειά, προσωπικό διάβασμα. Κανένας φροντιστής δε θα σου βάλει στο κεφάλι τίποτα, αν δε διαβάσεις προσωπικά. Και αυτό θέλει το χρόνο του. Δε μπορείς να ξεκινάς το διάβασμα στις 11 το βράδυ, γιατί μέχρι τότε είσαι στο φροντιστήριο. Για μένα το πιό σημαντικό είναι το προσωπικό διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top