Οι επιλογές που έχω από Θεωρητική

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.Ειμαι καινουριος στη κοινοτητα αυτη .

Αφορμη για την εγγραφη μου αποτελεσε ο εξης προβληματισμος μου.
Το ονειρο μου ηταν να ασχοληθω με τους Η/Υ ,τεχνικος Ηλεκτρονικων Υπολογιστων για την ακριβεια!Ομως,λογω κακων καθηγητων στο γυμνασιο,δεν αποκομισα τις απαραιτητες βασεις και ποτε δεν τα πηγαινα μεχρι τωρα καλα στα μαθηματικα,φυσικη,χημεια και γεωμετρια.Να το θεσω πιο συνοπτικα στα συγκεκριμενα μαθηματα τα παω απλα ΧΑΛΙΑ!

Το ερωτημα μου λοιπον φιλοι μαθητες,καθηγητες ειναι αν θα μπορουσα μεσω θεωρητικης που εχω διαλεξει φετος στη Β' Λυκειου να περασω σε καποια σχολη σχετικη με Η/Υ . Σε ποιες σχολες μπορω να περασω? Ποσα μορια απαιτουν στο περιπου?Ποια μαθηματα θα πρεπει να διαλεξω σαν επιλογης στη Γ' ?

Θα σας ημουν πραγματικα υποχρεος αν με βοηθουσατε εστω και λιγο με το προβλημα μου .
Ευχαριστω προκαταβολικα και ευχαριστω που με δεχτηκατε στην κοινοτητα σας.

Hail to you συμμαθητουδια!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αν δώσεις μαθηματικά γενικής ανοίγεις το 4ο πεδίο όπου βρίσκονται οι σχολές πληροφορικής αλλά με απώλεια μορίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
πως θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις στα μαθηματα της σχολης αν δεν μπορεις τα μαθηματικα;
τεχνικα μπορεις να περασεις δινοντας μαθηματικα γενικης παιδειας αλλα μετα στη σχολη τι θα κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.Ειμαι καινουριος στη κοινοτητα αυτη .

Αφορμη για την εγγραφη μου αποτελεσε ο εξης προβληματισμος μου.
Το ονειρο μου ηταν να ασχοληθω με τους Η/Υ ,τεχνικος Ηλεκτρονικων Υπολογιστων για την ακριβεια!Ομως,λογω κακων καθηγητων στο γυμνασιο,δεν αποκομισα τις απαραιτητες βασεις και ποτε δεν τα πηγαινα μεχρι τωρα καλα στα μαθηματικα,φυσικη,χημεια και γεωμετρια.Να το θεσω πιο συνοπτικα στα συγκεκριμενα μαθηματα τα παω απλα ΧΑΛΙΑ!

Το ερωτημα μου λοιπον φιλοι μαθητες,καθηγητες ειναι αν θα μπορουσα μεσω θεωρητικης που εχω διαλεξει φετος στη Β' Λυκειου να περασω σε καποια σχολη σχετικη με Η/Υ . Σε ποιες σχολες μπορω να περασω? Ποσα μορια απαιτουν στο περιπου?Ποια μαθηματα θα πρεπει να διαλεξω σαν επιλογης στη Γ' ?

Θα σας ημουν πραγματικα υποχρεος αν με βοηθουσατε εστω και λιγο με το προβλημα μου .
Ευχαριστω προκαταβολικα και ευχαριστω που με δεχτηκατε στην κοινοτητα σας.

Hail to you συμμαθητουδια!!:D


Για τεχνικός δεν ξέρω, άλλωστε δεν υπάρχει (νομίζω) σχετική σχολή σε κάποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ, ισως μονο το υπολογιστικων συστημάτων, πάντως σε σχολή Πληροφορικής, δεν θα μπορείς να τα βγάλεις πέρα στα μαθήματα σε καμία περίπτωση. Με γενικής Γ' Λυκείου εισαι πολύ μακριά απ'τις μαθηματικές απαιτήσεις του τμήματος. Εδω στα οικονομικά τα βγάζουν σκούρα οι θεωρητικοί που έχουν και πολύ μικρότερες απαιτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Οκ παιδια ,ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση!
Οντως θα δυσκολευτω μετα στη σχολη.
Η κορο'ι'δεια ειναι οτι ειμαι παρα πολυ καλος στους Η/Υ σε ολους τους τομεις στην πραξη και δεν τα παω καλα με αυτα τα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εχεις ασχοληθει με προγραμματισμό; Μου φαινεται περίεργο γιατί στους κομπιουτεράδες συνηθως αρέσουν τα Μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Πιο πολυ εχω ασχοληθει με μονταρισμα.Φτιαχνω δηλαδη αυτοσχεδια συστηματα,εξωτερικη εμφανιση κυριως.Ασχολουμαι χρονια με τον υπερχρονισμο των συστηματων (overclock) που απαιτει καποια στοιχειωδη μαθηματικα,αλλα για μενα ειναι πλεον συνηθεια.Αλλα που εχω ψαχτει ειναι το web designing(ιστοσελιδες),video editing,picture editing ε και περα απο αυτα,εχω φαει απειρες ωρες στηνοντας PC και προσαρμοζοντας τα οπως εγω θελω +server hosting σε css / L2 και online radio hosting.Με προγραμματισμο δεν εχω ασχοληθει ακομη,αλλα θα ξεκινησω στο μελλον,εστω και αν δεν τα μπορω τα μαθηματικα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Πηγενε τεχνολογικη.Ποτε δεν ειναι αργα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
αμα εγραφα πανω απο 4αρια στα μα8ηματα της τεχνολογικης σιγουρα θα πηγαινα φιλε.Τωρα ομως οχι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Τοτε μακρυα απο πληροφορικες γιατι θα τις βγαλεις(αν τις βγαλεις) πολυ δυσκολα.Απαιτουν καλα μαθηματικα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Ειναι κοροιδια ομως να ειναι στη Τεχνολογικη τοσα και τοσα παιδια που θελουν να περασουν Τεχνικοι Η/Υ και με το Pc η μονη σχεση που εχουν ειναι το facebook,to WoW και επειδη εχουν παρει ενα ECDL στο γελοιο M/S Office νομιζουν οτι τα ξερουν ολα.

Και μετα απορω γιατι οι υπαλληλοι στο e-shop και το Πλαισιο κομπλαρουν οταν τους ρωτας ποσα τραντζιστορ εχει η νεα καρτα της ΑΤΙ και ποσο ειναι το frond side bus και οχι μονο δε ξερουν(που δουλεια τους ειναι),αλλα μερικοι δε γνωριζουν καν τι ειναι το fsb.Γινεται τωρα να πας για τεχνικος Η/Υ επειδη ξερεις μαθηματικα και να μην εχεις λυσει /να στησει/ υπερχρονισει εναν υπολογιστη ?Συγγνωμη αν μερικοι θιχτικαν αλλα επειδη εχω δει και καποια βιβλια και σημειωσεις απο τετοιες σχολες ,σε μερικα σημεια ειναι να λες αυτος που τα γραψε παιζει να μη ξερει και τιποτα.Αμα θες να θεωρεισαι τεχνικος με ολη τη σημασια της λεξεως,μη περιμενεις να στα μαθουν στη σχολη.

Εγω δεν εχω συναντησει σε απειρα τεχνολογικα φορουμ που ειμαι εδω και χρονια κανεναν καθηγητη σχολης ,φανταστειται ποσο ενημεροι ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sirenia

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ίσως είμαι λίγο εώς πολύ οφ τόπικ μα εχω αρχίσει και απεπλίζομαι και δεν ξέρω και αν μπορώ να το βάλω κάπου αλλου :confused:
θα πάω τώρα δευτέρα λυκείου και εκτός του ότι έχω οικογένεια και συγγενείς "τι θες να ακολουθήσεις παιδι μου και τι θες;" δεν ξέρω και εγώ η ίδια τι πραγματικά θέλω και τι μου αρέσει :(
έχω επιλέξει κατεύθυνση θεωρητική καθώς από μαθηματικά ξέρω μόνο πρόσθεση, αφαίρεση και πολλαπλασιασμό και φυσική σχεδόν τίποτα :redface:
Θα μπορούσατε να μου πείτε τι επιλογές έχει κάποιος απο θεωρητική κατεύθυνση ή δεν ξέρω τι....γιατί είμαι σίγουρη πως θα φτάσω να κάνω μηχανογραιφκό και δεν θα ξέρω ακόμα τι θέλω-.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
ολες οι πιθανες επιλογες σου ειναι αυτες

https://lyk-arnaias.chal.sch.gr/grasep/SXOLES/pedia/001.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Ίσως είμαι λίγο εώς πολύ οφ τόπικ μα εχω αρχίσει και απεπλίζομαι και δεν ξέρω και αν μπορώ να το βάλω κάπου αλλου :confused:
θα πάω τώρα δευτέρα λυκείου και εκτός του ότι έχω οικογένεια και συγγενείς "τι θες να ακολουθήσεις παιδι μου και τι θες;" δεν ξέρω και εγώ η ίδια τι πραγματικά θέλω και τι μου αρέσει :(
έχω επιλέξει κατεύθυνση θεωρητική καθώς από μαθηματικά ξέρω μόνο πρόσθεση, αφαίρεση και πολλαπλασιασμό και φυσική σχεδόν τίποτα :redface:
Θα μπορούσατε να μου πείτε τι επιλογές έχει κάποιος απο θεωρητική κατεύθυνση ή δεν ξέρω τι....γιατί είμαι σίγουρη πως θα φτάσω να κάνω μηχανογραιφκό και δεν θα ξέρω ακόμα τι θέλω-.-

1.διαβασε οσο πιο πολυ μπορεις και αναλογα με τα μορια σου θα δεις τι σου αρεσει περισσοτερο-τι εχει καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση....
2.αν και δεν ειμαι θεωριτικη ξερω φιλολογια,ψυχολογια,κοινωνικες επιστημες,ιστορικος και το ΟΝΕΙΡΟ ολων σας ΔΙΚΗΓΟΡΙΑ




ολες οι πιθανες επιλογες σου ειναι αυτες

https://lyk-arnaias.chal.sch.gr/grasep/SXOLES/pedia/001.htm

ναι,ειναι μαλλον μια καλυτερη απαντηση το link...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sirenia

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
ολες οι πιθανες επιλογες σου ειναι αυτες

https://lyk-arnaias.chal.sch.gr/grasep/SXOLES/pedia/001.htm
ευχαριστώ πολύ!!!
αν και τώρα που τις είδα απελπίστηκα περισσότερο:P

1.διαβασε οσο πιο πολυ μπορεις και αναλογα με τα μορια σου θα δεις τι σου αρεσει περισσοτερο-τι εχει καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση....
2.αν και δεν ειμαι θεωριτικη ξερω φιλολογια,ψυχολογια,κοινωνικες επιστημες,ιστορικος και το ΟΝΕΙΡΟ ολων σας ΔΙΚΗΓΟΡΙΑ

όταν τους είπα ότι θέλω νομική η μοναδική απάντηση που έπερνα ήταν "ΕΧΕΙ ΓΕΜΙΣΕΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ Η ΕΛΛΑΔΑ":confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
όταν τους είπα ότι θέλω νομική η μοναδική απάντηση που έπερνα ήταν "ΕΧΕΙ ΓΕΜΙΣΕΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ Η ΕΛΛΑΔΑ":confused:

ναι πραγματι αλλα ειναι η πιο υψηλη θεση που μπορει να παρει καποιος απο θεωριτικη....

δεν γνωριζω...αλλωστε,δεν ειναι αναγκη να μείνεις και ΕΛΛΑΔΑ:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
ναι πραγματι αλλα ειναι η πιο υψηλη θεση που μπορει να παρει καποιος απο θεωριτικη....

δεν γνωριζω...αλλωστε,δεν ειναι αναγκη να μείνεις και ΕΛΛΑΔΑ:whistle:
Νομίζω κάνεις λάθος!! Ή τουλάχιστον δεν συμφωνώ εγώ :P
Υπάρχουν πάρα πολλοί δικηγόροι, πάρα πολλοί όμως!! Οι μεγαλοδικηγοράρες είναι λίγοι, πολλοί λίγοι...
Και πέρα από αυτό υπάρχουν υψηλότερες θέσεις πέρα από αυτή του δικηγόρου!!
Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει να ελπίζεις πως εσύ θα είσαι ο επόμενος Κούγιας πχ
Μικρότερη και εγώ έκανα πολλά όνειρα πάνω σε αυτό το θέμα!!
Τεσπα αρκετά offtopic βγήκαμε νομίζω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sirenia

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
αυτό τους είπα και εγώ και κάναν τον σταυρό τους :mad:
να ρωτήσω και κάτι άλλο επειδή είμαστε πολύτεκνοι και νομική για παράδειγμα το πιο κοντικό είναι Αθήνα αν περάσω Θεσσαλονίκη ή Κομοτηνή με φέρνουν Αθήνα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
αυτό τους είπα και εγώ και κάναν τον σταυρό τους :mad:
να ρωτήσω και κάτι άλλο επειδή είμαστε πολύτεκνοι και νομική για παράδειγμα το πιο κοντικό είναι Αθήνα αν περάσω Θεσσαλονίκη ή Κομοτηνή με φέρνουν Αθήνα??
Εγώ λέω καλύτερα κάτσε να πας 3η λυκείου να δεις τι θα ισχύει τότε!! Αυτά αλλάζουν...
Μην αγχώνεσαι από τώρα! Έχεις καιρό μπροστά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γίνε φιλόλογος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top