Συζητήσεις και απορίες για το μηχανογραφικό

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Οι πανελληνιες τελειωσαν λοιπον, ερχεται η... παρενθεση των ενδοσχολικων εξετασεων και σε λιγο καιρο, αφου ανακοινωθουν και οι βαθμοι των γραπτων, θα κληθειτε να καταθεσετε το μηχανογραφικο σας δελτιο. Κατα την γνωμη μου, ειναι μια διαδικασια εξαιρετικα απλη, παρολαυτα, καθε χρονο βλεπω μαθητες να κανουν τραγικα λαθη στην συμπληρωση του. Σκοπος αυτου του κειμενου ειναι να υπενθυμισει τα αυτονοητα και να απαντησει στους αναγνωστες του σε καποια βασικα ερωτηματα:

1) Πως βγαινουν οι βασεις;
Οπως καθε χρονο, ετσι και φετος, ολα τα πανεπιστημια και τα ΤΕΙ, σε συνεργασια με το υπουργειο παιδειας ανακοινωνουν τις νεες θεσεις που προκειται να διαθεσουν για τους εισακτεους της Γ' Λυκειου της χρονιας που τρεχει. Για λογους ευκολιας του παραδειγματος, θα θεωρησω οτι υπαρχει μια κατευθυνση, ενα πεδιο και δυο σχολες, η σχολη Α και η σχολη Β. Ευκολα νομιζω οτι μπορειτε να αναγετε το παραδειγμα σε αυτο που πραγματικα συμβαινει.

Εστω λοιπον οτι οι υποψηφιοι ειναι 10 ατομα, η σχολη Α ανακοινωνει 5 θεσεις και η σχολη Β ανακοινωνει 3.

Αφου βγουν οι βαθμοι, οι υποψηφιοι θα καταθεσουν το μηχανογραφικο τους. Λιγο καιρο μετα, το υπουργειο θα παρει τα μηχανογραφικα των 10 υποψηφιων και θα ακολουθησει την εξης διαδικασια:

- Πρωτον, θα τα βαλει με την σειρα: Ο υποψηφιος με τα περισσοτερα μορια θα ειναι πρωτος, και αυτος με τα λιγοτερα μορια τελευταιος.
-Μετα, θα παρει στα χερια του το μηχανογραφικου του πρωτου. Τι δηλωσε σαν πρωτη επιλογη το παλικαρι μας; Την Α σχολη. Ωραια, βαλτον, πλεον οι θεσεις της Α ειναι 4.
-Ο δευτερος υποψηφιος τι δηλωσε σαν πρωτη επιλογη; Την Β σχολη. Ωραια, βαλτον, πλεον οι θεσεις της Β ειναι 2.
-Ο τριτος τι δηλωσε; Την Α. Ωραια, βαλτον, πλεον οι θεσεις της Α ειναι 3.
-Ο τεταρτος τι δηλωσε; Κι αυτος την Α. Τον βαζουμε, πλεον οι θεσεις της Α ειναι 2.
-Ο πεμπτος δηλωνει την Β σχολη, αρα μενει μια θεση κενη για την Β σχολη.
-Εστω οτι ο εκτος και ο εβδομος δηλωνουν την Α σχολη. Τους βαζουμε, και πλεον η Α σχολη εχει κλεισει.

Στην εξεταση του ογδοου μηχανογραφικου, ας υποθεσουμε οτι ο υποψηφιος εχει δηλωσει σαν πρωτη επιλογη την Α σχολη. Θα εξετασουμε αν ισοβαθμει με τον τελευταιο της Α σχολης. Αν ναι, θα τον βαλουμε, παρολο που οι θεσεις εχουν κλεισει. Αν οχι, εξετασουμε αν εχει δηλωσει σαν επιλογη την δευτερη σχολη. Αν την εχει δηλωσει, θα μπει. Αν δεν την εχει δηλωσει, απλα το παιδι δεν θα περασει πουθενα, παρολη την υπαρξη της κενης θεσης στην Β σχολη. Αν ο επομενος υποψηφιος εχει δηλωσει την Β σχολη λοιπον, παρολο που εχει λιγοτερα μορια απο τον απο πανω του, θα περασει κανονικα και ο απο πανω του θα μεινει με το πουλι στο χερι.

Ελπιζω η διαδικασια να ειναι κατανοητη απο ολους.

Αφου ολοκληρωθει αυτη η διαδικασια, το υπουργειο ανακοινωνει τις βασεις των σχολων. Τι ειναι λοιπον η βαση της καθε σχολης; Ειναι τα μορια που εβγαλε ο τελευταιος που μπηκε στην σχολη. Ο καθε μαθητης ξερει τι εχει δηλωσει, ξερει και τα μορια του, οποτε, με την ανακοινωση της βασης, ξερει που περναει.

2) Ποση σημασια εχουν οι περσινες βασεις για μας;
Οπως καταλαβαινετε, οι περσινες βασεις ειναι το αποτελεσμα της περσινης "γεννας" των πανελληνιων εξετασεων. Ποιοι παραγοντες την επηρρεασαν;

α) Το πληθος των κενων θεσεων εισακτεων που περσι ανακοινωσαν οι σχολες,
β) Η δυσκολια των θεματων και επομενως, οι επιδοσεις των περσινων υποψηφιων,
γ) Η βαθμολογηση των περσινων γραπτων και πως αυτη εγινε [π.χ. θα μπορουσε να εχει δοθει γραμμη απο το υπουργειο για σκληρη ή μαλακη αντιμετωπιση],
δ) Οι προτιμησεις των περσινων υποψηφιων και η αποτυπωση τους στα μηχανογραφικα δελτια.

Οπως αντιλαμβανεστε, ολα αυτα [αν εξαιρεσουμε τον α) παραγοντα που ειναι περιπου ιδιος καθε χρονια] εσας ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ. Δεν ειστε σε θεση να αξιολογησετε την δυσκολια των φετινων θεματων, αλλα ακομη και να ησασταν, δεν ξερετε πως βαθμολογηθηκαν πανελληνιως τα γραπτα, και φυσικα, περα απο την δικη σας προτιμηση και 5-10 φιλων σας, δεν γνωριζετε τις ΦΕΤΙΝΕΣ προτιμησεις των συμμαθητων σας.

Με λιγα λογια, δεν ειστε σε θεση να γνωριζετε αν οι βασεις θα πεσουν ή θα ανεβουν και ποσο. Ως εκ τουτου, οι περσινες βασεις θα επρεπε για εσας να εχουν εντελως ενδεικτικο χαρακτηρα, για να μην πω οτι δεν θα επρεπε να τις λαμβανετε καθολου υποψιν.

Αντιλαμβανομαι οτι οι προτιμησεις των υποψηφιων καθε χρονια μοιαζουν παρομοιες, δηλαδη παντα οι αριστοι μαθητες θα διαλεγουν τις Ιατρικες και τις Νομικες για παραδειγμα, αλλα αν εγω ημουν μαθητης και εβγαζα 12, αν ηθελα να γινω γιατρος, πρωτη την Ιατρικη θα εβαζα.

3) Πως λοιπον συμπληρωνουμε το μηχανογραφικο;
Στο μηχανογραφικο δελτιο, οπως μαλλον ηδη θα ξερετε, θα κληθειτε να δηλωσετε τις σχολες σας με καποια σειρα. Οπως αναπτυχθηκε στο πρωτο ερωτημα, οταν ερθει η ωρα να πεσει το δικο σας μηχανογραφικο στα χερια του υπαλληλου του υπουργειου, ο υπαλληλος θα παρει το χαρτι, και θα τσεκαρει την πρωτη σχολη που εχετε δηλωσει: Ας την πουμε ψυχολογια πεστροφας. Μετα, θα παει να τσεκαρει να δει αν υπαρχουν κενες θεσεις στην ψυχολογια πεστροφας. Αν υπαρχει εστω και μια θεση κενη ή αν ισοβαθμειτε με τον τελευταιο, συγχαρητηρια, μπηκατε. Αν οχι, θα δει την δευτερη σας επιλογη, ας την πουμε σχολη ινδιανικης μαγειρικης. Αντιστοιχα, θα τσεκαρει τις κενες θεσεις ή αν ισοβαθμειτε με τον τελευταιο, και παει λεγοντας.

Οπως καταλαβαινετε, εσεις θα περασετε στην πρωτη σχολη για την οποια, οταν ερθει η ωρα του δικου σας μηχανογραφικου, θα υπαρχει εστω και μια θεση.

Για αυτον τον λογο λοιπον, θελω παρα πολυ να πλησιασω το στομα μου στο αυτι σας και να σας ουρλιαξω την εξης φραση:

ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΙΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ.

ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ.

ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ ΡΕ!!!

ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ;


Ωραια :)

4) Ειναι πολυ δυσκολη ομως αυτη η αποφαση. Τι ακριβως παει να πει με σειρα προτιμησης γαμωτο;
Καταρχην, για να σας βοηθησω: Τυπωστε τις περσινες βασεις των πεδιων τα οποια "χτυπατε" φετος. Σκιζουμε το δευτερο μισο της σελιδας [αυτο που εχει τις περσινες βασεις] ετσι ωστε να μεινουν μονο οι τιτλοι των σχολων και η τοποθεσια τους. Good.

Πριν κανετε οτιδηποτε, πιανετε τους γονεις σας και τους λετε "Μαμα, μπαμπα, ελατε λιγο στο σαλονι, θελω να συζητησουμε κατι πολυ σοβαρο". Εκει, θα τους ρωτησετε ευθεως αν εχουν την οικονομικη ανεση ή εστω την διαθεση να ξεπαραδιαστουν για να σας στειλουν σε καποια αλλη πολη. Βλεπω πολλα παιδια να δηλωνουν σχολες της πολης τους και μονο, επειδη σκεφτονται το οικονομικο των γονεων τους. Κοιταξτε λιγο παιδια, το αν οι γονεις σας εχουν λεφτα για να σας στειλουν αλλου ή αν εχουν την διαθεση να βαλουν το χερι στην τσεπη για να σπουδασετε εσεις, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΘΕΜΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΠΟΦΑΣΗ. Για αυτον τον λογο θα τους ρωτησετε ευθεως, για να παρουν οι ιδιοι την αποφαση. Πριν συμπληρωσετε το μηχανογραφικο σας, θα πρεπει να ξερετε αν θα πρεπει να απορριψετε με την μια ολες τις σχολες που βρισκονται εκτος της πολης σας. Θα πρεπει να ξερετε τι επιλογες εχετε.

Αφου παρετε αυτην την κομβικη απαντηση, επιστρεφετε στο δωματιο σας. Ριχνετε μια ματια στην λιστα των σχολων των πεδιων που θα χτυπησετε και, με την πρωτη ματια διαγραφετε καποιες. Σβηστε τες και με blanco να μην φαινονται καθολου. Μετα, θα βρεθειτε στο ακολουθο, τεραστιο διλημμα: Διαλεγω με πρωτο κριτηριο την επιστημη ή την πολη;

Κατα την γνωμη μου, αν ενα παιδι εχει την ελευθερη επιλογη της πολης, καλο θα ηταν να διαλεξει με πρωτο κριτηριο της επιστημης, ειδικα αν εχει ψωρα με καποια απο αυτες. Προσεξτε, δεν αναφερω πουθενα την προοπτικη της επαγγελματικης αποκαταστασης.

Ανοιγω μια παρενθεση εδω, και λεω το εξης παραδειγμα: Τα τελευταια χρονια εχουν ξεσκιστει ολοι να δηλωνουν παιδαγωγικα επειδη εχουν αποκατασταση. Επισης, πολλοι μαθητες παραδοσιακα διαλεγουν στρατιωτικες ή αστυνομικες σχολες για τον ιδιο λογο. Να ξερετε πως καθε ανθρωπος, αν κανει κατι που δεν του αρεσει για να ζησει, ειναι ο μεγαλυτερος σκλαβος του εαυτου του. Βγηκαν ας πουμε πολλοι δασκαλοι, οι οποιοι πριν 4-5 χρονια σκεφτηκαν "ελα μωρε, 5 ωρες την μερα δουλεια με τα πιτσιρικια και το καλοκαιρι δικο μου" και δηλωσαν παιδαγωγικα, και εφτασαν σημερα να δουλευουν και να τρελαινονται, γιατι τωρα διαπιστωσαν [λιγο αργα] οτι ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΔΑΣΚΑΛΟΙ. Αλλοι, δηλωσαν στρατιωτικες σχολες και τρωνε τωρα το αγγουρι στην Καβυλη του Εβρου ή ξερω 'γω που αλλου. Ενα πραγμα θα σας πω: ΝΑ ΤΟ ΧΕΣΩ ΤΟ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ. Με αυτο δεδομενο, να ξερετε πως η καλυτερη σχολη ειναι αυτη που σας ενδιαφερει. Και οταν καποιος σπουδαζει κατι που τον ενδιαφερει, θα βρει την ακρη με την δουλεια μετεπειτα, αυτο ειναι σιγουρο. Γιατι; Γιατι θα γινεται ολοενα και καλυτερος, αφου θα το γουσταρει, πως το λενε. Κλεινει η παρενθεση.

Συνεχιζοντας την διαδικασια της επιλογης των σχολων, μια ακομη συμβουλη εχω να σας πω: ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ. Ενταξει, το ξερουμε οτι τα πολυτεχνεια ειναι καλες σχολες και οτι οι ιατρικες δινουν πρεστιζ, αλλα για πειτε το αυτο στα παιδια του εξωτερικου π.χ. που τους ζαλισαν τα αρχιδια να περασουν πολυτεχνειο και ηρθαν και εβλεπαν αστερακια απο το πρωτο μαθημα. Θα ακουσετε πολλα αυτες τις μερες, αν δεν εχετε ακουσει ηδη. Πολλοι θα σας προτρεπουν να δηλωσετε το Α ή το Β. Γραψτε τους στα τετοια σας. ΕΣΕΙΣ θα σπουδασετε, ΕΣΕΙΣ θα δουλεψετε πανω σε αυτο που σπουδασετε, ΕΣΕΙΣ θα φατε τα χρονια σας, αρα ΕΣΕΙΣ θα διαλεξετε. Τελεια και παυλα. Δεν υπαρχει το "ο μπαμπας μου θελει να σπουδασω αγγλικη φιλολογια για να αναλαβω το φροντιστηριο" ή "η μαμα μου δεν με αφηνει να δηλωσω την ταδε σχολη". Τι παει να πει ρε δεν με αφηνει; Αν σας αγαπανε πραγματικα, θα σας αφησουν να δηλωσετε ο,τι γουσταρετε.

Ρωτηστε στον εαυτο σας καποια σημαντικα ερωτηματα, οσον αφορα την δουλεια που θελετε να κανετε μετα την σχολη, οπως:
- Θελω να εχω καποιο συγκεκριμενο ωραριο; Αν ναι, ποιο;
- Πως θα θελω να ντυνομαι;
- Θα θελω να εχω καποιο αφεντικο; Αν ναι, ποσα;
- Θα θελω να εχω ευκαιριες για μεταπτυχιακα στο εξωτερικο;
- Θελω να εχω συναδελφους; Πελατες; Με ποιους θα συναναστρεφομαι;
- Και φυσικα, ΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ;;;

Αφου απαντησετε σε τετοιου ειδους ερωτησεις, ενημερωθειτε για τις σχολες που σας καλυπτουν. Ειδικα εσεις, εχετε την προσβαση στην πληροφορια πολυ πιο ευκολη απο παλαιοτερες γενιες. Το internet ειναι ενας πραγματικος θησαυρος πληροφοριων και το ξερετε. Πρεπει να ΜΑΘΕΤΕ ολες τις πληροφοριες που αφορουν τοσο τις σχολες που στοχευετε, οσο και το πως ειναι το επαγγελμα μετα.

Ως δια μαγειας, τα πραγματα θα ειναι πιο απλα.

Γραψτε τα ονοματα των σχολων σε ενα χαρτι, ταξινομηστε τις με σειρα προτιμησης και... βουαλα. Εχετε το μηχανογραφικο σας.

Αλλαζουν οι θεσεις εισαγωγης σε καθε σχολη?Και το ιντερνετ νομιζω δεν σε βοηθαει πληρως και ουσιαστικα.Που και πως μπορουμε να βρουμε παιρεταιρω πληροφοριες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
ας διορθωσει καποιος το παραπανω...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Δεν μου κανει εντυπωση που αρκετοι απο εσας σταθηκατε στο διλλημα "Αποκατασταση VS Προτιμηση". Αυτο θα ελεγα ηταν και το πλεον αναμενομενο. Οι δυο αποψεις που ακουστηκαν δεν ξεφευγουν απο τα οσα ειχα στο μυαλο μου πριν καν γραψω το κειμενο. Χαιρομαι λοιπον που διογκωσατε το θεμα, ωστε να γινει συζητηση επ' αυτου.

Στην μικρη εως τωρα μεταλυκειακη ζωη μου εχω δει ανθρωπους που ηταν τυχεροι και καταφεραν να τα συνδυασουν και τα δυο. Αυτοι, δεν το συζηταμε οτι ειναι οι πιο ευτυχισμενοι ανθρωποι του κοσμου. Μεταξυ αυτων συγκαταλεγω και τον εαυτο μου, που, παρολο που σπουσασα οικονομικα κατεληξα να διδασκω σε παιδια της ηλικιας σας και μικροτερα, πραγμα που μου δινει μια πολυ γλυκια γευση ικανοποιησης. Εχω περασει και απο "γραφειο", και τα πραγματα δεν ηταν καθολου ικανοποιητικα. Καθε Σεπτεμβρη εχω το αγχος αν και ποσες ωρες θα εχω σε καποιο φροντιστηριο, αν θα συνεχισω με καποια ιδιαιτερα, και τα λοιπα. Οντως, το αγχος αυτο δεν περιγραφεται. Ο φοβος μην τυχον μου βγει η χρονια με λιγοτερα απο οσα μπορω να αντεξω ειναι παντα υπαρκτος. Αλλα παντα κατι γινεται και την βγαζω καθαρη.

Μου ερχεται στο νου μια ατακα της μανας μου, που μου ελεγε "Κανενας καλος δεν χανεται, μην στεναχωριεσαι". Και οντως, κουτσα στραβα, καθε χρονια ολο και κατι προεκυπτε εξτρα απο αυτα που υπολογιζα. Το θεμα ειναι πως, οσες ωρες και αν ειχα εβδομαδιαιως, στο 90% των περιπτωσεων [τμηματα - ιδιαιτερα] πηγαινα με το χαμογελο στα χειλη. Δεν ενιωθα οτι εκανα κανενος ειδους αγγαρεια, και αυτο νομιζω μπορει να το καταλαβει καποιος αν σκαλισει τα παλαιοτερα posts μου σε αυτο το φορουμ. ΟΚ, παντα ερχονταν στιγμες που ενιωθα κουρασμενος, πραγματικα κουρασμενος, και σωματικα και ψυχικα. Η υπερενταση που εχω την μερα πριν την εξεταση των ΑΟΘ μου στερει πολλες ωρες υπνο, η στεναχωρια μου οταν καποιος μαθητης κανει βλακειες και χανει μορια ειναι μεγαλη, και φυσικα η χαρα που νιωθω οταν βλεπω οτι ενα παιδι γραφει οσο μπορει απεριγραπτη.

Το ευχαριστω που ακουω απο μαθητες μου ειναι η μεγαλυτερη ηθικη ικανοποιηση. Δεν ειναι βεβαια αυτοσκοπος, αλλα οταν προκυπτει, με κανει να ντρεπομαι και να χαιρομαι ταυτοχρονα. Αυτο δεν στο ξεπληρωνει κανενος ειδους χρηματικο ποσο. Συμφωνω, δεν μπορεις να ζησεις μονο με την αγαπη και την ηθικη ικανοποιηση, αλλα οταν την εχεις, ειναι πολυ ωραιο κερασακι. Θυμηθηκα εναν καθηγητη μου στην σχολη που μας ελεγε "Αυτο που θα σας ζητησουν να κανετε για 1.000.000 ευρω, να το κανετε μονο αν θα το κανατε και για 1 ευρω".


Βλεπω απο την αλλη την μητερα μου, η οποια εχει βρει την επαγγελματικη της αποκατασταση και εχει εναν μισθο αρκετα καλο για τα δεδομενα της εποχης. Καθε μερα ξυπναει αγκομαχωντας, πηγαινει στην δουλεια σκεφτομενη τον μαλακα τον διευθυντη της, τις παραλογες απαιτησεις του και την ξινη συμπεριφορα του. Συμφωνω, το να τον ανεχεται της εδωσε τοσα χρονια το δικαιωμα να μεγαλωσει τα παιδια της, αλλα πολυ θα ηθελα να την δω να κανει κατι που πραγματικα θα γουσταρε, και ας μην ειχαμε εμεις οσα ειχαμε σαν παιδια.

Βλεπω φιλους μου που σπουδασαν και τελειωσαν "πρεστιζατες" σχολες, που τοτε μας ελεγαν οτι θα μας δωσουν το δικαιωμα να κανουμε "το επαγγελμα του μελλοντος" να σαπιζουν ανεργοι ή να δουλευουν 12 ωρες την μερα για 400 ευρω τον μηνα. Δεν μπορεις να ξερεις απο σημερα, που εχουμε 2010, πως θα ειναι ο κλαδος στον οποιο σπουδαζεις σε 4,5 χρονια. Σε αυτο φυσικα εξαιρεση αποτελουν οι στρατιωτικες και αστυνομικες σχολες, για τις οποιες ομως θα προτεινα στους υποψηφιους να σκεφτουν καλα πριν τις δηλωσουν. Στην πορεια της θητειας μου ειδα αξιωματικους που ειχαν βγαλει την ευελπιδων να εχουν γερασει απο το αγχος που τους προκαλει ο στρατος, 30 χρονων ανθρωπους να εχουν ασπρισει τα μαλλια τους, καθε τρεις και λιγο να εχουν μεταθεσεις και μετακομισεις, και παει λεγοντας. Η πλειοψηφια τους, οσο και να εθελοτυφλουσαν, ελεγαν πως, αν ειχαν την επιλογη, μαλλον θα διαλεγαν κατι αλλο. Η μειοψηφια ηταν αυτοι που απλα γουσταραν την δουλεια τους, οποτε ηταν ετοιμοι να κανουν πολλες θυσιες για αυτην.

Δεν ειναι ουτε τα λεφτα πανακεια, ουτε το δημοσιο, παιδια. Γνωμη μου ειναι πως ο μονος αυτοσκοπος που θα επρεπε καποιος να εχει ειναι να περναει καλα. Ειναι πολυ σκληρος ο κοσμος μετα το πανεπιστημιο. Αν ειναι απο πανω να κανεις και κατι που δεν σε γεμιζει, ε γαμησε το. Οσοι δουλευουν σε αντικειμενα που δεν τους αρεσουν εχουν γινει στην ουσια πουτανες με νταβατζη τον ιδιο τους τον εαυτο. Συγχωρεστε με για την γλωσσα, αλλα οταν εχεις ο ιδιος επιλεξει να δουλευεις για να παιρνεις ενα χιλιαρικο τον μηνα και αν, ε καπως ετσι ειναι.

Φυσικα, δεν αποκλειω την περιπτωση ενα παιδι να εχει ενα μεγαλο ενδιαφερον για εναν κλαδο, και ενα μικρο ενδιαφερον για εναν αλλο κλαδο. Δεν υποννοω οτι ολα αυτα τα κακα θα γινουν στην περιπτωση που τελικα ασχοληθει με τον δευτερο. Εξαλλου, καποιες δουλειες, σιγα σιγα τις συνηθιζεις με τον καιρο. Το ζητουμενο ειναι να μπορεις να κρατας τις ισορροπιες μεταξυ της επαγγελματικης και της προσωπικης ζωης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pirloandr

Νεοφερμένος

Ο pirloandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
καλυτερα να εισαι ανεργος σε κατι που σου αρεσει και εχεις επιλεξει να κανεις για ολη σου τη ζωη παρα ανεργος σε κατι που δεν σου αρεσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γεια!!!εχω μια απορια για το μηχανογραφικο...ειμαι υποψηφιος και για στρατιωτικες σχολες και εχω ηδη στειλει τα χαρτια με την σειρα των σχολων(στρατιωτικων)(για οσους ξερουν κατι που σελνουμε κατα τον μαρτιο)...τωρα ειναι υποχρεωτικο να βαλω και τις σχολες στο μηχανογραφικο με την ιδια σειρα ή μπορω να τα αλλαξω και να βαλω καποια αει πανω απο τις στρατιωτικες???η αληθεια ειναι οτι εχω αλλαξει γνωμη για πολλες σχολες....και νομιζω στην προκυρηξη κατι εγραφε οτι μετραει ποιο πολυ αυτο που στειλαμε ηδη και οχι το μηχανογραφικο....δηλαδητωρα θα ευχομαι να μην εβγαλα τα μορια????μονο αυτο με σωζει ή εγω δεν τα καταλαβα καλα???:(:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Aν θυμάμαι καλά Φεβρουάριο δηλώναμε αν θα είμαστε υποψίφιοι για στρατιωτικές σχολές, ΤΕΦΑ κ.α.
Αυτό δεν παίζει ρόλο για το μηχανογραφικό.
Απλά αν δεν δηλώσεις σε εκείνο το χαρτι στρατιωτικές σχολές δεν μπορείς να δηλώσεις μετά στο μηχανογραφικό.

Με κάθε επιφύλαξη, αυτά θυμάμαι από τις ενημερώσεις που μας έκαναν πέρυσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ολγα Cobain

Νεοφερμένος

Η Ολγα Cobain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Οχι βρε....Στο μηχανογραφικο δηλωνεις ως πρωτη επιλογη αυτο που θες..Αν αλλαξες γνωμη για τις στρατιωτικες βαζεις ως πρωτη επιλογη καποιο ΑΕΙ και μετα τις στρατιωτικες!!!:P
Καλα αποτελεσματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αααα!!δλδ αμα βαλω καποιο αει πανω απο τις στρατιωτικες ακυρωνονται οι στρατιωτικες....και αμα δεν δηλωσω καθολου καποιες???(πχ στην αιτηση π καναμε τν μαρτιο εβαλα ευελπιδων και σμυ και τωρα δεν τις θελω αρα σκεφτομαι να μην τις βαλω καν και στην θεση τους να βαλω καποιο απο τα αει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ολγα Cobain

Νεοφερμένος

Η Ολγα Cobain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
αααα!!δλδ αμα βαλω καποιο αει πανω απο τις στρατιωτικες ακυρωνονται οι στρατιωτικες....και αμα δεν δηλωσω καθολου καποιες???(πχ στην αιτηση π καναμε τν μαρτιο εβαλα ευελπιδων και σμυ και τωρα δεν τις θελω αρα σκεφτομαι να μην τις βαλω καν και στην θεση τους να βαλω καποιο απο τα αει)

Κοιτα...οτι μας εχουν πει κ εμας σου λεω!!Φυσικα και μπορεις να βαλεις πρωτα τα ΑΕΙ που θες και μετα βαζεις Στρατιωτικες....Εσυ αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να δηλωσεις στο μηχανογραφικο τις σχολες που ΘΕΣ...
Ασχετα αν θα βαλεις τις στρατιωτικες πρωτη επιλογη ή 31η!!!!!!:P
Πότε δινεις αθληματα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Μπορείς να βάλεις ,εαν θες ΑΕΙ πάνω απο στρατιωτικές.Και ανάμεσα εαν θες :P
Αυτό που νομίζω δεν γινεται,ειναι,οταν στην αίτηση,εβαζες σειρά προτεραιότητας στις Στρατ.Σχολές,(εαν πχ ειχες βάλει 1η ΣΣΕ και 2η ΣΜΥΝ),στο μηχανογραφικό δεν μπορείς να βάλεις 1η ΣΜΥΝ και μετα ΣΣΕ.Έαν και δεν είμαι απόλυτα σιγουρος για αυτό που αναφέρω :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αθληματα δινω στις 6 ιουλιου...θεσ/νικη...ωραια λοιπον....με αυτα που μου λετε με καθησυχασατε...παντως ναι δεν σκοπευα να αλλαξω την σειρα των στρατιωτικων οπως τις εχω στην αιτηση..εκει καλα τα εχω...απλα να βαλω καποια αει πανω απο καποιες στρατιωτικες θα θελησω σιγουρα...αν και ακομα δεν εχουν βγει τα μορια......οποτε τι να λεμε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
θα διαλεγατε τοπο και σχολη με βαση των φιλων σας ή οχι ?
/αναλογα για το ποια σχολη θα ηταν αυτη που θα διαλεγαν, δλδ αν μου αρεσε η σχολη τοτε ναι:)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GreenEve

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύμη (Εύβοια). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Τόπο ναι, σχολή όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
παιδια βαλτε τις σχολες κατα σειρας της ΔΙΚΗΣ σας προτιμησεις και οχι κατα σειρα προτιμησεις των γονιων σας και των καθηγητων σας.
σε αρκετες σχολες τα πραγματ ειναι δυσκολα απο θεμα υλης ,αν δεν σ αρεσει θα καταληξεις και ανεργος και εχοντας δαπνησει χρηματα για το τιποτα.
μετα βαλτε τα οικονομικα σας και αν αντεχει η τσεπη σας να πατε εκει που περνατε και μετα την αποκατασταση.
καντε το ετσι και δεν θα χασετε και συμβουλευτειτε τα ΓΡΑΣΕΠ της 2βαθμιας εκπαιδευσης σας ,δωρεαν συμβουλες απο ειδικους σε θεματα αποκαταστασης

μην το αμελησετε ,εαν υπαρχει καποιος που μπορει να σας βοηθησει υπευθυνα ειναι αυτοι ,ουτε γονεις ουτε πεφωτισμενοι καθηγητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Και επισης αμα μπεις σε καποια σχολη που δεν σου αρεσει 100% και την κανεις με αγγαρεια στην ουσια στερεις απο καποιον αλλον που θα του ααρεσε περισσοτερο την θεση του στο τμημα!!! Για αυτο πρεπει να επιλεξουμε σχολες που μας ΑΡΕΣΟΥΝ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
με 6100 στο 4ο πεδιο και περιπου 7000 στο 5ο πεδιο ποιο απο τα 2 θα επιλαγατε να ανοιξετε?
ποιο απλα που θα βρω χαμηλοτερη σχολη στο 4ο η στο 5ο..δεν τα πηγα καθολου καλα βοηθηστε με παρακαλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
υπαρχει η δυνατοτητα καποιος απο θεωρητικη να επιλεξει το 4ο-5ο, 2ο-4ο, 2ο-5ο πεδιο? εφοσον εχει εξεταστει πανελλαδικα στις αοθ και στα μαθηματικα γενικης..δηλαδη να μην επιλεξει καθολου το 1ο πεδιο που ειναι στην κατευθυνση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Σαφως.Γτ να υπαρχει περιορισμος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Σαφως.Γτ να υπαρχει περιορισμος?

αρκετοι μου ειπαν οτι το 1ο ανοιγει υποχρεωτικα γιατι ειμαι θεωρητικη..και επιλεγω ακομα ενα :(
στις οδηγιες του μηχανογραφικου δεν αναφερει τιποτα για αυτο το θεμα
ευχαριστω για την απαντηση σου και εγω νομιζω πως επιλεγω οποιο θελω..ο υπολογιστης μοριων του ischool μου βγαζει τα 4 πεδια που ανοιγω (εκτος το 3ο) αρα επιλεγω οποιο θελω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Ε αυτο ειναι και το σωστο.δηλαδη,εγω που ειμαι θετικη πρεπει να διαλεξω υποχρεωτικα το 3ο πεδιο?

Θεωρω οτι δεν εχεις κανενα περιορισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top