Επιλογή φροντιστηρίου

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Σίγουρα το κριτήριο που με έκανε να θέλω να αλλάξω γνώμη δεν περιορίζεται στην εμφάνιση του καθηγητή αλλά στην δουλειά που γίνεται. Γενικά είναι όλα πολύ χαλαρά και όταν όλα είναι στην μοίρα τους τίποτα δεν μπορεί να γίνει σωστα. Δεν υπάρχει πειθαρχία. Δεν θέλω να πάω απαραίτητα σε φροντιστήριο στο κέντρο , απλά ψάχνω ένα οργανωμένο μέρος όπου θα "ντρέπομαι" και δεν θα υπάρχει αυτή η φιλική σχέση μεταξύ καθηγητή και μαθητή για να γίνεται και πιο σωστή δουλειά. Στον "Μπαχαράκη" πηγαίνει μια φίλη μου και είναι πολύ ενθουσιασμένη. Μάλιστα , μου το πρότεινε. Εγώ όπως και να έχει , εννοείται ότι θα ενημερωθώ και θα επισκεφτώ πολλά φροντιστήρια μέχρι την τελική μου απόφαση. Ο χρόνος που θα χάνω όμως δεν αποτελεί εμπόδιο;;;
- Μένω δυτικά!

Φίλε μου, κατα την γνώμη μου δεν αξίζει να υποστείς τέτοια ταλαιπωρία, να χάνεις δηλαδή 2 ώρες την μέρα σου για να πας στο σε φροντιστήριο στο κέντρο. Αυτές οι 2 ώρες θα μπορούσες να τις διαθέσεις για προσωπικό διάβασμα που κατα την γνώμη μου δεν μπορεί να σου το προσφέρει ούτε ο καλύτερος φροντιστής. Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα έχουμε μπει μέσα σε ένα "τρυπάκι" με όλα αυτά τα φροντιστήρια, ο ένας παρασύρει τον άλλον, και τελικά χάνουμε τον στόχο, παραβλέπουμε την προσωπική μας ευθύνη και την μεταθέτουμε στους εκάστοτε φροντιστές, όμως επιμένω πως κανείς δεν μπορεί να αντικαταστήσει το προσωπικό διάβασμα του καθενός, κανείς δεν ξέρει καλύτερα τις ανάγκες σου αλλά και τις δυνατότητες σου απο εσένα τον ίδιο και κανείς δεν μπορεί να αξιοποιήσει καλύτερα τον δικό σου χρόνο.Ύστερα,το ότι δεν "ντρέπεσαι" στο φροντιστήριο που πας ή το ότι έχεις φιλική σχέση με τον καθηγητή σου δεν αποτελέι δικαιολογία και δεν είναι απαραίτητα κάτι αρνητικό, δεν νομίζω να είναι καλύτερα να πας σε ένα απρόσωπο φροντιστήριο "φίρμα" όπου θα σε έχουν με τον "βούρδουλα" και θα ντρέπεσαι να μην διαβάσεις. Είναι το λιγότερο χαζό να βασίζεις την προσπάθεια σου στην ντροπή και στον φόβο στο πρόσωπο κάποιου "αυστηρού" φροντιστή. Βέβαια αν το μέρος που πηγαίνεις τώρα έχει τόσες πολλές αδυναμίες και αισθάνεσαι ότι δεν σε βοηθάει ίσως θα ήταν καλύτερο να βρεις κάτι άλλο. Πρόσεχε όμως μην επηρεαστείς απο τα μεγάλα ονόματα και τις διθυραμβικές κριτικές των "μεγάλων" φροντιστηρίων και νομίσεις πως εκεί έχουν την δυνατοτητα να σου βάζουν τις γνώσεις μέσα στο κεφάλι. Σκέψου το θέμα καλύτερα και ωριμότερα, δεν αξίζει να χάσεις τόσο πολύτιμο χρόνο για να καλύψεις δήθεν "ψευτοανάγκες".:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Suxu-Muxu, θα διαφωνησω μαζι σου, εστω και εν μερει.

Λες σε ενα σημειο πως το "προσωπικό διάβασμα που κατα την γνώμη μου δεν μπορεί να σου το προσφέρει ούτε ο καλύτερος φροντιστής". Φανταζομαι πως ευκολα μπορουμε να αλλαξουμε την λεξη "φροντιστης" με την λεξη "καθηγητης" και να βγαινει το ιδιο νοημα, σωστα;

Αν ηταν ετσι, οι μαθητες θα επαιρναν τα σχολικα βιβλια στις αρχες Σεπτεμβρη και θα ξαναπηγαιναν στο σχολειο τον Μαϊο, αφου ειχαν ριξει μονοι τους αμετρητο διαβασμα -πραγμα που δεν θα μπορουσε να τους προσφερει κανενας παρα μονο ο εαυτος τους. Εχω δει αυτην την αποψη πολλες φορες γραμμενη, τοσο σε αυτο το φορουμ οσο και στο η-παρεα, και, εκτος απο αλαζονικη την βρισκω και πολυ ειδικευμενη, τοσο που αυτη η αποψη ειναι απλα το κλαδακι ενος δασους, και οχι το δασος αυτο καθεαυτο.

Σιγουρα ενα ποσοστο των μαθητων μπορουν να τα καταφερουν και χωρις βοηθεια. Ποσο να ειναι αυτο το ποσοστο; Ενα, δυο, πεντε τοις εκατο; Παραπανω δεν ειναι.

Ενας καλος καθηγητης [και φυσικα δεν το περιοριζω μονο στους φροντιστες, αλλα και στους δημοσιους] ειναι αναγκαιος για να μπορεσει ενα παιδι να κατανοησει, να μαθει και να αποδωσει την υλη και μετα να ελεγχθει για αυτο, ετσι ωστε, αν δεν εκανε κατι καλα, να του τονιστουν οι αμελειες και οι αδυναμιες του. Ενας καλος καθηγητης ειναι αναγκαιος για να δειξει στον μαθητη που πρεπει να δωσει βαση και που οχι. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.


Alexpant, εχεις σκοπο να χρησιμοποιησεις τα λεωφορεια του Ο.Α.Σ.Θ. για να πηγαινεις φροντιστηριο;!;!;!;!;!; Και μαλιστα για τετοια αποσταση; Οταν ειπες για 30χλμ νομιζα οτι η μεταφορα θα γινοταν απο τον γονιο σου!

Αν ναι, θα σου προτεινα να ψαξεις πολυ πιο εντονα πρωτα σε περιοχες κοντινοτερες στην δικη σου. Κατα την γνωμη μου, δυο ωρες σε ενα λεωφορειο του Ο.Α.Σ.Θ. για καθε μερα που θα πηγαινεις φροντιστηριο δεν ειναι και τοσο σοφη επιλογη. Δεν θα σου μενει δυναμη για πολλα πραγματα μετα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Από όσο ξέρω αυτό θα γίνεται 3-4 φορές την βδομάδα! Όντως θα κουράζομαι πολύ ! Το κεφάλι μου θα γίνεται καζάνι κάθε μέρα. Οπότε με βλέπω να συνεχίζω να πηγαίνω σε ένα φροντιστήριο που δεν μου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ενας καλος καθηγητης [και φυσικα δεν το περιοριζω μονο στους φροντιστες, αλλα και στους δημοσιους] ειναι αναγκαιος για να μπορεσει ενα παιδι να κατανοησει, να μαθει και να αποδωσει την υλη και μετα να ελεγχθει για αυτο, ετσι ωστε, αν δεν εκανε κατι καλα, να του τονιστουν οι αμελειες και οι αδυναμιες του. Ενας καλος καθηγητης ειναι αναγκαιος για να δειξει στον μαθητη που πρεπει να δωσει βαση και που οχι.
Έχεις δίκιο!! Είμαι κι εγώ οπαδός του μόνος μου αλλά νομίζω ότι στη Γ λυκείου για τις πανελλήνιες χρειάζεται και βοήθεια από καλούς καθηγητές και του σχολείου και εκτός. Διαφωνώ ριζικά με τις τόσες πολλές ώρες των φροντιστηρίων. Διαβάζω μόνος μου αλλά έχω και λίγες ώρες ιδιαίτερο για συμπλήρωμα και καθοδήγηση. Νομίζω ότι τελείως μόνος θα έχανα πολύ χρόνο ψάχνοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_patmos

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Εγώ ρε παιδιά που πληρώνω για 15 ώρες την εβδομάδα 440 είναι πολλα εε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Κάνεις πάρα πολλές ώρες για Β Λυκείου! Εγώ κάνω 8 ώρες με 220 ευρώ τον μήνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Παιδιά πειτε μου λίγο, πόσο κοστίζει περίπου να κάνει κανείς 2 μαθήματα σε φροντιστήριο?
Ενδιαφέρομαι κυρίως για έκθεση και προγραμματισμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εαν τα θες για πανελλήνιες αυτά τα δύο μαθήματα, υπολόγισε γύρω στο 100άρι άντε μπορεί και 80 ! Έτσι τουλάχιστον ισχύει με τα δεδομένα της περιοχής μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Ναι για πανελλήνιες ειναι.
Το μήνα 100-80? το ένα μάθημα ή και τα 2 μαζί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Και τα δύο μαζί! Πιστεύω ότι είναι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Ναι όντως αυτή η τιμή καλή ακούγετε! Ευχαριστώ για την πληροφορία..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
;) Όλα καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
λογικα το ενα κανει 80-100.................μα καλα τα δυο μαθηματα μονο 100 ευρω?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Δες ανάλογα και με τις ώρες! Εγω υπολόγισα συνολικά γύρω στις 4-5 ώρες την βδομάδα ! Εγω κανω 8 και δίνω 220 (για τμήμα μιλάμε πάντα) οπότε για ένα άτομο που θα κάνει 4-5 ώρες τα χρήματα θα είναι ΓΥΡΩ στα 100 ευρώ. Ανάλογα και τον αριθμό των ατόμων στο τμήμα! Έτσι ισχύει (το ξαναλέω) με τα δεδομένα της περιοχής μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Game_Theory

Νεοφερμένος

Ο Game_Theory αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
- Δεν επιλέγουμε φροντιστήριο, επιλέγουμε καθηγητές.
- Επείδη το "τάδε" φροντιστήριο έχει καλή φήμη δεν πάμε σαν προβατάκια επειδή "'όλο το μαρούσι εκεί πάει".
- Δεν επιλέγουμε ένα φροντιστήριο γιατί εκει διδάσκει ο "τάδε" χημικός που για αυτόν παραμιλάει όλη η Ευρώπη. Πάμε εκεί γιατί πήγαμε προηγουμένως στο φροντιστήριο αυτό, συνομιλήσαμε με τον καθηγητή και είδαμε τι τύπος είναι, αν είναι πιθανόν να υπάρξει χημεία μεταξύ μας κτλ.
- Δεν επιλέγουμε φροντιστήριο βάσει τοπογραφικών κριτηρίων. Εξαίρεση αποτελούν τα παιδία που κατοικούν σε περιοχές με περιορισμένες επιλογές, σ.σ. νησιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Θα μου επιτρέψετε να πιαστώ από το τελευταίο πράγμα που είπατε και να σας ρωτήσω : Η απόσταση , δηλαδή , δεν είναι πρόβλημα για εσάς; Δηλαδή για ένα παιδί τρίτης λυκείου που θα χάνει 2 ώρες μονο στο πήγαινε-έλα δεν ειναι χάσιμο χρόνου; (Ας υποθέσουμε ότι έχει περάσει από τα κριτήρια που είπατε παραπάνω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
να ρωτησω κατι; μπορειτε να προτεινετε καποιο φροντιστηριο στην Αθηνα που να κανει καλη δουλεια στη θεωρητικη κατευθυνση;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα τη βοηθεια σας!!! μηπως γνωριζετε ποσα χρηματα ειναι το φροντιστηριο στη Γ' λυκειου?? σημειωτεον: θα κανω ολα τα μαθηματα της κατευθυνσης,βιολογια και εκθεση.. ;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Αν είσαι με κανένα 6άρι τμήμα πιστεύω γύρω στα 2200-2500 ! Για όλη την χρονιά μιλάω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top