Πόσο μπορείς να "επέμβεις" στη σχέση ενός φίλου;

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes :
Μπορώ να πω ότι οι προλαλήσαντες με έχουν καλύψει. Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι το εξής. Μίλα του ανοιχτά και έξω απο τα δόντια! Ναι αυτό ίσως τον στεναχωρήσει πάρα πολύ και ίσως παρεξηγηθεί μαζί σου αλλά είναι ο μόνος τρόπος αν θες να τον βοηθήσεις πραγματικά!

Το περιστατικό που είχε συμβεί σε εμένα με είχε κάνει έξω φρενών!
Κάθομαι και πίνω μπυρίτσα με κάτι φίλους, και στο απέναντι τραπέζι βλέπω την κοπέλα ενός κολλητού μου να "χαριεντίζεται" με έναν άγνωστο σε μένα τυπάκο. Επίτηδες την καρφώνω για να με προσέξει. Αφού με κοιτάζει στα μάτια, συνεχίζει απαθέστατα να φιλιέται με τον τύπο. Δεν άντεξα σηκώθηκα και έγινε χαμός!
Το αποτέλεσμα ήταν ότι πήγε και του τα είπε όλα μόνη της πριν αποφασίσω αν θα του το έλεγα εγώ (και ευτυχώς γιατί με έβγαλε από τη δύσκολη θέση!)
Όσες φορές του έχω μιλήσει ανοιχτά έχουμε καταλήξει να μην μιλάμε(για κάποιο διάστημα).Ακόμη κι όταν βρίσκεται σε φάσεις που είναι ευάλωτος(μετά απο κάποιο τσακωμό ή χωρισμό τους)και συμφωνεί μαζί μου δεν κάνει τίποτα ουσιαστικό για την κατάσταση.Κάποιες φορές σκέφτομαι ότι κάτι τον βολεύει.ʼλλες πάλι......δεν ξέρω.Πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να σου λέει δεν περνώ καλά δεν ξέρω τι να κάνω και να μην κάνει τίποτε να το αλλάξει .Επίσης στην περίπτωση σου είχες κάτι χειροπιαστό(το οποίο για καλή σου τύχη παραδέχτηκε και η ίδια)εγώ δεν έχω κάτι να του ανοίξω τα μάτια,μόνο να του υποδείξω 5 πράγματα έμμεσα με το "κολπάκι"της vkey.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Συμφωνώ με όλους τους παραπάνω και θα ήθελα να προσθέσω μήπως να βγαίνατε έξω με αρκετές γυναίκες μπας και ανοίξει τα μάτια και δει ότι δεν είναι η τελευταία στην γη. Ενας φίλος μου πάντως αποφάσισε να χωρίσει από μια σχέση που τον είχε κουράσει όταν βγήκε ένα βράδυ, χαζοφλερταρε και κατάλαβε ότι υπήρχαν και άλλες γυναίκες γύρω του και ήθελε επιτέλους να δοκιμάσει την τύχη του. Αν γνωρίσει κάποια γυναίκα και του δείξει ενδιαφέρον ίσως καταλάβει ότι περναέι ακόμα η μπογιά του και θελήσει να "απελευθερωθεί".

Αν έχεις κανένα φίλο που οι γονείς του είναι χωρισμένοι, βάλτον να του μιλήσει και να του πει ότι οι καυγάδες είναι που πληγώνουν ένα παιδί και όχι ένας χωρισμός, μπας και ταρακουνηθεί και καταλάβει οτι τώρα όσο και να το θέλει δεν κάνει το καλύτερο για το παιδί. Και ότι με το να χωρίσει την "κυρία" δεν "χωρίζει" και το παιδί. Αν θέλει μπορεί να προσπαθήσει να κρατησει επαφή μαζί του...

Ελπίζω να΄έδωσα καμιά ιδέα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nv :
Συμφωνώ με όλους τους παραπάνω και θα ήθελα να προσθέσω μήπως να βγαίνατε έξω με αρκετές γυναίκες μπας και ανοίξει τα μάτια και δει ότι δεν είναι η τελευταία στην γη. Ενας φίλος μου πάντως αποφάσισε να χωρίσει από μια σχέση που τον είχε κουράσει όταν βγήκε ένα βράδυ, χαζοφλερταρε και κατάλαβε ότι υπήρχαν και άλλες γυναίκες γύρω του και ήθελε επιτέλους να δοκιμάσει την τύχη του. Αν γνωρίσει κάποια γυναίκα και του δείξει ενδιαφέρον ίσως καταλάβει ότι περναέι ακόμα η μπογιά του και θελήσει να "απελευθερωθεί".


Αν έχεις κανένα φίλο που οι γονείς του είναι χωρισμένοι, βάλτον να του μιλήσει και να του πει ότι οι καυγάδες είναι που πληγώνουν ένα παιδί και όχι ένας χωρισμός, μπας και ταρακουνηθεί και καταλάβει οτι τώρα όσο και να το θέλει δεν κάνει το καλύτερο για το παιδί. Και ότι με το να χωρίσει την "κυρία" δεν "χωρίζει" και το παιδί. Αν θέλει μπορεί να προσπαθήσει να κρατησει επαφή μαζί του...

Ελπίζω να΄έδωσα καμιά ιδέα...
Ευχαριστώ για τις ιδέες αλλά δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.Καταρχήν το παιδί δεν είναι δικό του είναι της κοπέλας απο το γάμο της οπότε εκείνος αν χωρίσει δεν έχει κανένα δικαίωμα νομικά να το ξαναδεί(άσχετα που εκείνος το έχει μεγαλώσει).Και δεύτερον η κυρία δεν το αφήνει να κουνήσει ρούπι.Ούτε με αντροπαρέα δεν μπορέι να βγει όχι με γυναίκες. :(Ευχαριστώ πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Είναι 36 ετών, μια πολύ καλή ηλικία για άντρα να φτιάξει οικογένεια, και ίσως πρέπει να του τονίσεις αυτό, μπας και "ξυπνήσει".
Επιπλέον, θα ήθελα να ξέρω πόσο χρονών είναι το παιδάκι της κυρίας. Αν είναι σε μία ηλικία που καταλαβαίνει, μπορεί να του εξηγήσει πώς έχουν τα πράγματα με την μαμά του και ότι φεύγοντας από το σπίτι δεν σημαίνει ότι θα πάψει να το αγαπάει κ.λ.π. κ.λπ. που λένε οι γονείς στα παιδιά τους όταν χωρίζουν, γιατί και αυτό μορφή διαζυγίου είναι, απλά χωρίς τα διαδικαστικά.
Αν το πιτσιρίκι είναι πολύ μωρό και δεν καταλαβαίνει, και δεν μπορεί να το αποχωριστεί, ας κάνει μια γερή κουβέντα με την "γυναίκα" του και ας προσπαθήσουν να λύσουν τις διαφορές τους. Πάντως εγώ ξέρω ότι ένας άνθρωπος, δύσκολα μπορεί να κρύψει τον πραγματικό του εαυτό από τον σύντροφό του. Προφανώς ο φίλος σου όταν γνώρισε την "γυναίκα" του, την αποδέχτηκε έτσι όπως ήταν χωρίς να βάλει κάποια όρια και περιορισμούς ως προς και τις δικές του ανάγκες. Με το πέρασμα του χρόνου μετάνοιωσε? Κουράστηκε? Ο άνθρωπός του όμως δεν άλλαξε. Έτσι την γνώρισε και έτσι παρέμεινε. Προφανώς εκείνος άλλαξε και άρχισε να αναζητά καινούργια πράγματα, αλλά γι'αυτό δεν φταίει εκείνη.
Δεν προσπαθώ να ρίξω άδικο στον φίλο σου, γιατί τόση καταπίεση δεν την αντέχει κανείς, απλά αναρωτιέμαι γιατί δεν τον ενοχλούσε στην αρχή και τον ενόχλησε τα τελευταία 2,5 χρόνια. Όσο σταδιακή και αν ήταν η αλλαγή, η σύντροφος/δυνάστης ξεχωρίζει από χιλιόμετρα μακρυά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen :
Είναι 36 ετών, μια πολύ καλή ηλικία για άντρα να φτιάξει οικογένεια, και ίσως πρέπει να του τονίσεις αυτό, μπας και "ξυπνήσει".
Επιπλέον, θα ήθελα να ξέρω πόσο χρονών είναι το παιδάκι της κυρίας. Αν είναι σε μία ηλικία που καταλαβαίνει, μπορεί να του εξηγήσει πώς έχουν τα πράγματα με την μαμά του και ότι φεύγοντας από το σπίτι δεν σημαίνει ότι θα πάψει να το αγαπάει κ.λ.π. κ.λπ. που λένε οι γονείς στα παιδιά τους όταν χωρίζουν, γιατί και αυτό μορφή διαζυγίου είναι, απλά χωρίς τα διαδικαστικά.
Αν το πιτσιρίκι είναι πολύ μωρό και δεν καταλαβαίνει, και δεν μπορεί να το αποχωριστεί, ας κάνει μια γερή κουβέντα με την "γυναίκα" του και ας προσπαθήσουν να λύσουν τις διαφορές τους. Πάντως εγώ ξέρω ότι ένας άνθρωπος, δύσκολα μπορεί να κρύψει τον πραγματικό του εαυτό από τον σύντροφό του. Προφανώς ο φίλος σου όταν γνώρισε την "γυναίκα" του, την αποδέχτηκε έτσι όπως ήταν χωρίς να βάλει κάποια όρια και περιορισμούς ως προς και τις δικές του ανάγκες. Με το πέρασμα του χρόνου μετάνοιωσε? Κουράστηκε? Ο άνθρωπός του όμως δεν άλλαξε. Έτσι την γνώρισε και έτσι παρέμεινε. Προφανώς εκείνος άλλαξε και άρχισε να αναζητά καινούργια πράγματα, αλλά γι'αυτό δεν φταίει εκείνη.
Δεν προσπαθώ να ρίξω άδικο στον φίλο σου, γιατί τόση καταπίεση δεν την αντέχει κανείς, απλά αναρωτιέμαι γιατί δεν τον ενοχλούσε στην αρχή και τον ενόχλησε τα τελευταία 2,5 χρόνια. Όσο σταδιακή και αν ήταν η αλλαγή, η σύντροφος/δυνάστης ξεχωρίζει από χιλιόμετρα μακρυά.
Τα τελευταία 2,5 χρόνια δεν είναι τλτ αν λάβεις υπόψη σου ότι η σχέση διαρκεί 3 χρόνια.Αυτό που άλλαξε είναι ότι μέχρι να συζήσουν δλδ το πρώτο εξάμηνο ναι μεν ήταν πιεστική αλλά απο τη στιγμή που δεν ζούσαν μαζί δεν μπορούσε να τον ελέγχει πχ εκείνος έκλεινε το κινητό του τα βράδυα και ησύχαζε.Ότι φταίει το ξέρω,θέλει και τα παθαίνει.Το παιδί είναι μόλις 5 ετών και δεν νομίζω να μπορεί να του κάνει μια τέτοια εξήγηση γιατί πολύ απλά είναι "τρομοκρατημένο" απο τη μαμά του.Είναι πολύ μπλέξιμο η κατάσταση μην το ψάχνεις.Να φανταστείς είχαμε φτάσει στο σημείο να σκεφτούμε να ρίξουμε δίπλα της κάποιον που θα υποκρινόταν ότι έχει χρήματα και την έχει ερωτευτεί μήπως και τον χωρίσει απο μόνη της.Ολόκληρα σενάρια σου λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Α, μάλιστα.... τόσο καλά! Πάντως είναι κρίμα να χαλάσει τη ζωή του έτσι..... Πολύ κρίμα. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nv :
Αν έχεις κανένα φίλο που οι γονείς του είναι χωρισμένοι, βάλτον να του μιλήσει και να του πει ότι οι καυγάδες είναι που πληγώνουν ένα παιδί και όχι ένας χωρισμός, μπας και ταρακουνηθεί και καταλάβει οτι τώρα όσο και να το θέλει δεν κάνει το καλύτερο για το παιδί.

Όντας κι εγώ παιδί χωρισμένων γονιών κι εγώ, συμφωνώ και επαυξάνω. Εμένα όταν μου είπαν οι γονείς μου οτι χωρίζουν (ήμουν 10) θυμάμαι ότι...χάρηκα γιατι δεν θα υπήρχαν πια καυγάδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Η "κυρία" πρέπει να ταρακουνηθεί πολύ για να συνέρθει... είναι εγκληματικό αυτό που κάνει. Από ό,τι κατάλαβα, ο άνθρωπος είναι πλέον ράκος και έχει αφεθεί στη μοίρα του. Εκμετάλλευση μέχρις εσχάτων δηλαδή.

Πραγματικά, ένα γερό ταρακούνημα ταιριάζει σ'αυτήν την περίπτωση... αλλά έλα που από τη δική σου θέση δε μπορείς να την αγγίξεις :mad:

Αν ήσουν κάποιος φίλος/συγγενής από τη δική της τη μεριά θα μπορούσες ίσως να της βάλεις μυαλό :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster :
Η "κυρία" πρέπει να ταρακουνηθεί πολύ για να συνέρθει... είναι εγκληματικό αυτό που κάνει. Από ό,τι κατάλαβα, ο άνθρωπος είναι πλέον ράκος και έχει αφεθεί στη μοίρα του. Εκμετάλλευση μέχρις εσχάτων δηλαδή.

Πραγματικά, ένα γερό ταρακούνημα ταιριάζει σ'αυτήν την περίπτωση... αλλά έλα που από τη δική σου θέση δε μπορείς να την αγγίξεις :mad:

Αν ήσουν κάποιος φίλος/συγγενής από τη δική της τη μεριά θα μπορούσες ίσως να της βάλεις μυαλό :(
Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να την προσεγγίσω αν και πολύ θα ήθελα να της κάνω αυτό που φαίνεται στο προφίλ σου :jumpy:
Αρχική Δημοσίευση από Michelle :
Όντας κι εγώ παιδί χωρισμένων γονιών κι εγώ, συμφωνώ και επαυξάνω. Εμένα όταν μου είπαν οι γονείς μου οτι χωρίζουν (ήμουν 10) θυμάμαι ότι...χάρηκα γιατι δεν θα υπήρχαν πια καυγάδες!
Η περίπτωση είναι ιδιαίτερη γιατί όπως είπα δεν είναι παντρεμένοι,δεν είναι δικό του το παιδί άρα νομικά δεν θα έχει κανένα δικαίωμα να το βλέπει αν χωρίσει.Και φυσικά η κυρία δεν πρόκειται να δεχθεί να το συναντά όταν πια δεν θα είναι μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie :
ειναι δυσκολη η θεση σου, πρεπει ο ιδιος να βρει την λυση...αλλωστε τι θα μπορουσες να κανεις? εχεις σκεφτει κατι? η γνωμη μου ειναι οτι ο φιλος σου ειναι ανθρωπος μαλλον εκμεταλευσιμος και οτι αν αυτη η σχσεση δεν πιασει πατο δεν θα καταλαβει τι πρεπει να κανει, επισης να σε ρωτησω κατι ακομη εισαι συγουρη οτι τα ξερεις ολα? μηπως εχουν γινει πραγματα που τον δενουν μαζι της?
έχεις δίκιο.
εμένα μου κάνει εντύπωση οτι δενείναι και ούτε ήταν ερωτευμένος μαζί της γιατί τότε θα καταλαβαίναμε πως είανι τυφλός και τα βλέπει όλα τελεια αλλά τώρα φένεται πως κάτι τον σταματάει. μήπβς αυτό το κάτι δεν το γνωρίζει κανείς παρα μόνο αυτός??
και απο την άλλη μπορεί να την λυπάται που έχει παιδί και δεν έχει δουλεια κτλ αλλά δε μπορεί να ζει έτσι θα πρέπει να σκεφτεί και λίγο τον εαυτό του.
και εγώ θα είχα επέμβει, ίσως τότε να με έβριζε και να με έλεγε κακιά αλλά μετα θα καταλαβαινε πως το έλεγα για το καλό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πάλι βρήκα τον μπελά μου:( :( :(

Δεν κάνω "ανασκαφές"σε παλιά θέματα ούτε προσπαθώ να φέρω το ποστ ξανά στην επιφάνεια αλλά κάπου πρέπει να γράψω τι συμβαίνει γιατί θα τρελαθώ..............................:( :(
Λοιπόν ο εν λόγω φίλος μου,νομίζω τον είχα ονομάσει στην τύχη Γ,εφόσον πέρασε ένα ολόκληρο καλοκαίρι και το μισό Σεπτέμβρη στο στιλ "τώρα χωρίζω οριστικά" και φυσικά ξαναγυρνούσε επιτέλους πριν 2 βδομάδες το πήρε απόφαση(;).Κι ενώ είχα σταματήσει να δίνω βάση στα λεγόμενα του γιατί ήξερα ότι θα επιστρέψει,τσουπ,την προπερασμένη Πέμπτη με παίρνει τηλ.στις 3 το βράδυ,είχε φύγει οριστικά κατά τα λεγόμενα του ήθελε να περάσει απο το σπίτι μου για δανεικά γιατί έφυγε πάνω σε καυγά και ήταν μόνο με 10 ευρώ στην τσέπη,προκειμενου να πάει σε έναν άλλο φίλο μας(3 όλοι κι όλι απομείναμε να του μιλάμε απο την παρέα)για να τον φιλοξενήσει.Θα μου πείτε βλακεία που δεν του έκλεισα το τηλ. στα μούτρα(μετανοιώνω) αλλά δεν μου πήγαινε.Τέσπα τον δανείζω,τον φιλοξενεί αυτός ο φίλος 2-3 μέρες και μετά νοικιάζει μια γκαρσονιέρα για να μείνει προσωρινά μέχρι να δει τι θα κάνει.Η κυρία φυσικά σπάει τα τηλ.και τα δικά του κι ολόκληρης της παρέας προκειμένου να τον βρει.Εκείνος αποφασισμένος δεν της απαντά πια.Ως εδώ καλά.
Την Παρασκευή το βράδυ με παίρνει τηλ. η κυρία κλαμμένη και σε μαύρο χάλι και θέλει να μου μιλήσει για να μεσολαβήσω,φυσικά αρνούμαι όμως κάθομαι και ακούω τον πόνο της (και τα ψέματα της) για 1,5 ώρα.Αποτέλεσμα:Χθες της ήρθε η φαεινή ιδέα να βρει πάτημα σε μια απο τις κουβέντες μου για να του μιλήσει.Εφόσον τον φλόμωσε στα ψέματα(είναι και φιλαλήθης η άτιμη) τι κέρδισε;Δεν κατάφερε να τον γυρίσει κοντά της αλλά κατάφερε να τσακωθώ εγώ μαζί του.Απο χθες το βράδυ δεν μιλάμε(βριζόμαστε βέβαια σε μνμ) γιατί του μετέφερε τα πάντα όπως ήθελε και τώρα είμαι και εκτεθειμένη.Εκείνη τι κερδίζει;Μπορεί να μην τον έχει θέλει όμως να "εκδικηθεί"όσους προσπάθησαν να την χωρίσουν(δλδ όσους έβλεπαν το καλό του).Φυσικά δεν περιμένω απάντηση σε όλα τα παραπάνω απλά ήθελα να τα γράψω κάπου γιατί θα σκάσω:( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natalia

Νεοφερμένος

Η Natalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Kleftra μου...συγνώμη που θα γράψω την άποψή μου σε ένα τόσο σοβαρό θέμα όπως αυτό.
Επειδή όμως τυχαίνει να έχω ανάλογες εμπειρίες ήθελα να σου πω απλά ότι ήταν αναμενόμενο να γίνει κάτι τέτοιο.
Διάβασα προσεκτικά τα όσα έχεις γράψει γιαυτό το θέμα. Λυπάμαι που ξαναβλέπω ένα έργο.....χιλιοπαιγμένο αλλά κακά τα ψέμματα...δύσκολες οι φιλίες σήμερα.
Ο φίλος σου χρησιμοποιούσε το ίδιο βολικά για εκείνον τη δικαιολογία του παιδιού. Δεν θα το αναλύσω τώρα όμως θα δεις τι εννοώ εν καιρώ, αν δεν το έχεις δει ακόμα.
Μπορεί να βλέπεις καπνό από ένα φουγάρο ενός σπιτιού, έλεγε η αγράμματη γιαγιά μου, αλλά δεν ξέρεις ΤΙ ΚΑΙΝΕ μέσα.
Το μερίδιο της ευθύνης το έχουν και τα δύο μέλη της σχέσης ισόποσα, ειδικά όταν δεν ζεις μαζί για να δεις τι και πως.

Αν το άτομο αυτό, δεν είναι σε θέση, ή σε κατάσταση να μπορεί να κρίνει και να αξιολογήσει τα άτομα που τον θεωρούν φίλο τους δεν νομίζω ότι μπορεί κάτι να απαλύνει την απογοήτευσή σου.

Από τη μεριά του φίλου σου, μπορώ να δικαιολογήσω λόγω έρωτα αν θες, τα ξεσπάσματά του, τις βαριές δηλώσεις που έχει κάνει. Όλοι το έχουμε περάσει αυτό.
Το "φεύγω-γυρίζω" αέανα, δηλώνει συνήθως ανθρώπους που απαιτούν από τη σχέση τους να είναι όπως την ονειρεύονται κι όχι να τη δουλεύουν για να την κάνουν να λειτουργεί.

Φιλική μου συμβουλή με όλη την ανωνυμία που μας διακρίνει εδώ, μια και είναι από τις πρώτες μου φορές που γράφω, είναι να κρατήσεις τις αποστάσεις σου.
Ήδη έπρεπε να τις έχεις κρατήσει και φαίνεται αυτό ότι το έχεις συνειδητοποιήσει.
Καμιά φορά το να ΜΗΝ επεμβαίνουμε στη σχέση φίλου είναι το κλειδί μια κατάστασης. Κι αυτό το λέω γιατί ανάλογα με το πως φέρεται ένα πρόσωπο στη σχέση του μπορεί να μας δώσει δείγματα για το πως θα φερθεί και σε εμάς στο μέλλον....

Φιλικά πάντα
Ναταλία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Thanks Ναταλάκι :)
Η αλήθεια είναι πως είχα αποφασίσει να μην ξαναασχοληθώ και τα κατάφερνα αλλά καμμιά φορά δεν σε αφήνουν να ησυχάσεις.Είναι πολύ διαφορετικό το να σε παίρνει τηλ. και να σου λεει ότι χωρίζει και να μη δίνεις σημασία και το να είναι έξω απο το σπίτι σου ξημερώματα άφραγκος και να θέλει βοήθεια.Μάλλον πληρώνω την υπερβολική καλοσύνη μου που αγγίζει τα όρια της βλακείας........Κι ενώ την έχω ξαναπατήσει μυαλό δεν βάζω κι ούτε νομίζώ να αλλάξω ποτέ.
Δυο πράγματα μόνο με παρηγορούν ότι ακόμη κι αν κατέστρεψε τη φιλία μας(ανταλλάξαμε βαριές κουβέντες) τουλάχιστον γλίτωσε(γιατί όντως και δεν ήμουν η μόνη που το έβλεπα είχε μπλέξει) και δεύτερον ότι μακροπρόθεσμα θα καταλάβει το λάθος του(αργότερα όταν θα έχει διαύγεια και θα σκεφτεί).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natalia

Νεοφερμένος

Η Natalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αυτό να κρατήσεις τότε.......: Τι είσαι εσύ για τους άλλους....
Δεν υπάρχει λόγος να μετανοιώνεις, ούτε η καλοσύνη και η αγάπη που νοιώθεις για τους ανθρώπους που είναι δίπλα σου θα μπορούσε ποτέ να χαρακτηρισθεί "βλακεία".

Το συναίσθημα της απογοήτευσης θα περάσει, να είσαι σίγουρη.
Δεν θα σε κάνει όμως να αλλάξεις αυτό που είσαι, και δεν θα έπρεπε.
Θα μπορούσες όμως να προφυλάσσεις τον εαυτό σου από το να πληγώνεται....και κάπου στην πορεία θα βρεις τον τρόπο.

Όταν αγαπάμε και δινόμαστε, δεν ρωτάμε ποτέ "Πόσο πολύ;":)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ωραίες και σωστές (κατ'εμέ) οι απόψεις σου Ναταλία.

Καλωσήρθες και χρόνια σου πολλά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Natalia:
Αυτό να κρατήσεις τότε.......: Τι είσαι εσύ για τους άλλους....
Δεν υπάρχει λόγος να μετανοιώνεις, ούτε η καλοσύνη και η αγάπη που νοιώθεις για τους ανθρώπους που είναι δίπλα σου θα μπορούσε ποτέ να χαρακτηρισθεί "βλακεία".

Το συναίσθημα της απογοήτευσης θα περάσει, να είσαι σίγουρη.
Δεν θα σε κάνει όμως να αλλάξεις αυτό που είσαι, και δεν θα έπρεπε.
Θα μπορούσες όμως να προφυλάσσεις τον εαυτό σου από το να πληγώνεται....και κάπου στην πορεία θα βρεις τον τρόπο.

Όταν αγαπάμε και δινόμαστε, δεν ρωτάμε ποτέ "Πόσο πολύ;":)

Ευχαριστώ ξανά:)
Μου γραφείς ακριβώς αυτά που ήθελα να διαβάσω,αν και συνήθως δεν μου αρέσει να με "χαιδεύουν" σήμερα το είχα ανάγκη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natalia

Νεοφερμένος

Η Natalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλή μου κλέφτρα....Δεν είναι χάιδεμα...
Απλός ρεαλισμός είναι μετά από ανάλογη εμπειρία..
Όλες οι σχέσεις περνάνε τα πάνω τους και τα κάτω τους. Ίσως μια τέτοια φάση είναι και η δική σας.
Εσύ είπες αυτά που ήθελες κι εκείνος δεν ήταν σε θέση να σε ακούσει.
Δώσε λίγο χρόνο και σε εκείνον και σε σένα.
Θα είναι πολύ σημαντικά τα όσα αποκομίσεις αυτό το διάστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Τελικά είναι αποδεδειγμένο....
ΔΕΝ υπάρχει πιθανότητα οι τρίτοι να μην βρουν τον μπελά τους!
Τέλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yertle

Νεοφερμένος

Ο yertle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
καταρχην χαιρετω την παρεα, μια και εγγραφηκα μολις σημερα!

σχετικα με το θεμα, πιστευω (και το εχω κανει) οτι οι φίλοι ΟΦΕΙΛΟΥΝ να πουν ανοικτα και διχως φοβο την γνωμη τους για οτιδηποτε θεωρούν ότι τους βλάπτει. το αν ο αλλος συμφωνησει ή οχι με εμας ειναι δικό του θεμα (αυτο που αλλα παιδια ευστοχα ονομασαν "να θελει να βοηθηθει" ). ουτως ή αλλως και αφου μιλ,αμε για φίλους θεωρούμε ότι δεν υπαρχει κινδυνος παρεξηγησης απο καμια απο τις δυο πλευρες. η παρεξηγηση θα ερθει αν μετα απο καποια στραβη, γυρισει ο αλλος και μου πει "εγω τα βλεπα, αλλά,..." τι "αλλά" ρε? τι φιλος εισαι?

αυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλωσόρισες yertle! :hello:
Ελπίζω να σου αρέσει η παρέα μας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top