ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • Γενικό Λύκειο

  • ΕΠΑΛ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες με βοηθησες αρκετα,φαινεσαι τρελαμενος με αυτη τη σχολη και καταλαβαινω και το γιατι!Ομως πριν που μπηκα στο ποστ σου ειδα οτι ειπες οτι υπαρχουν 3 ΑΕΙ στατιστικης ενα στον Πειραια ενα στη Σαμο και το αλλο που ειναι?
Επισης,λενε οτι τα μαθηματικα ειναι πολυ θεωρητικα και ειναι καλο να παρεις εξιδικευση σε εφαρμοσμενα μαθηματικα,τα μαθηματικα που κανεις στο πανεπιστημιο αυτο ειναι ομοια με αυτα της γενικης της 3ης λυκειου??
Στη διαρκεια της σχολης περνεις καποια εξιδικεση καποια μαθηματα επιλογης εκει σκεφτομαι να παρω μαθηματα οπως προγραμματισμο και σχετικα με πληροφορικη..με εξιδικευση πληροφορικη τι μπορω να κανω?μπορω να δουλεψω ως πληροφορικος η ως οικονομολογος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες με βοηθησες αρκετα,φαινεσαι τρελαμενος με αυτη τη σχολη και καταλαβαινω και το γιατι!Ομως πριν που μπηκα στο ποστ σου ειδα οτι ειπες οτι υπαρχουν 3 ΑΕΙ στατιστικης ενα στον Πειραια ενα στη Σαμο και το αλλο που ειναι?
Επισης,λενε οτι τα μαθηματικα ειναι πολυ θεωρητικα και ειναι καλο να παρεις εξιδικευση σε εφαρμοσμενα μαθηματικα,τα μαθηματικα που κανεις στο πανεπιστημιο αυτο ειναι ομοια με αυτα της γενικης της 3ης λυκειου??
Στη διαρκεια της σχολης περνεις καποια εξιδικεση καποια μαθηματα επιλογης εκει σκεφτομαι να παρω μαθηματα οπως προγραμματισμο και σχετικα με πληροφορικη..με εξιδικευση πληροφορικη τι μπορω να κανω?μπορω να δουλεψω ως πληροφορικος η ως οικονομολογος?

Το τρίτο τμήμα είναι στο ΟΠΑ (πρώην ΑΣΟΕΕ στην Αθήνα). Ο λόγος που βρίσκεις εύκολα δουλειά είναι ότι το πτυχίο είναι μπαλαντέρ. Μπορείς να δουλέψεις παντού σε έναν οργανισμό, ενώ π.χ. ο λογιστής όχι. Αν πάρεις αρκετά μαθήματα πληροφορικής και κάνεις και ένα μεταπτυχιακό στην πληροφορική φυσικά και μπορείς να δουλέψεις σε τμήμα ΙΤ. Το θέμα είναι όμως, αν πραγματικά έχεις ως όνειρο να ασχοληθείς αυστηρά με τους υπολογιστές τότε καλύτερα σπούδασε πληροφορική κατευθείαν. Πάντως για αναλυτής, όπως και εγώ, οι γνώσεις πληροφορικής και κυρίως προγραμματισμού, μόνο πόρτες θα σου ανοίξουν και προβλήματα θα σου λύσουν. Στο λέω εγώ, που δεν ξέρω προγραμματισμό, και ασχολούμαι με user-friendly εργαλεία βάσεων δεδομένων. Το να ξέρεις π.χ. SQL, R, C++ θα είναι τρομερό χαρτί στα χέρια σου. Γι'αυτό τονίζω σε όλους εδώ, να διαβάζουν και να μην είναι τουρίστες σαν κι εμένα.

Η στατιστική Γ λυκείου που κάνετε είναι το 0,1% της στατιστικής. Ουδεμία σχέση έχουν. Ουσιαστικά σας κάνουν περιγραφική στατιστική, λόγω της θεωρητικής κατεύθυνσης. Θα κάνεις γύρω στα 5-10 μαθήματα (ανάλογα τι θα επιλέξεις) στο στυλ μαθηματικών κατεύθυνσης και στην συνέχεια στατιστική που είναι κλάδος των μαθηματικών και έχει να κάνει με υποθέσεις και προβλέψεις. Όχι, δεν έχεις διδαχτεί κάτι τέτοιο στο σχολείο. Η στατιστική αναπτύχθηκε μετά το 1995 λόγω της ανάπτυξης των υπολογιστών. Πλέον βάζεις δεδομένα στη μηχανή, σου βγάζει νούμερα, και εσύ πρέπει να τα ερμηνεύσεις. Για να καταλάβεις πόσο μοντέρνα επιστήμη είναι, ο RAO, ο οποίος έχει βγάλει για την στατιστική ένα θεμελιώδες θεώρημα (κάτι σαν το Πυθαγόρα με το πυθαγόρειο θεώρημα) είναι ακόμα ζωντανός και μάλιστα είχε έρθει στην ΑΣΟΕΕ και μίλαγε στους φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Νομιζω πως με εχεις καλυψει,η σχολη ακουγεται πολύ ενδιαφερον.Ετσι,οπως το περιγραφεται φαινεται παρα πολυ καλη σχολη και ο βαθμος προσβασης ειναι και αρκετα προσιτος!Οικονομικα και πληροφορικη μου αρεσουν,πρωτα ομως ερχεται πληροφορικη για αυτο και θα υπαρχει πρωτη στις επιλογες μου!!

:)Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!!Για ολες αποριες σχετικα με τη σχολη θα ενημερωσω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

London

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω τι κατεύθηνση πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για να γίνει πληροφορικός οικονομολόγος με τι ακριβώς ασχολείται κάποιος όταν σπουδάζει "πληροφορικός-οικονομολόγος" ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lampros epal

Νεοφερμένος

Ο lampros epal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγω παω σε ΕΠΑΛ κ δεν ειναι καμια σχεση το σχολειο μας ετσι οπως το περιεγραψες... στο σχολειο που παω ειμαστε πολυ καλοι μαθητες.... κ το καπνισμα απαγορευετε μεχρι κ για τους κα8ηγητες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Εγω παω σε ΕΠΑΛ κ δεν ειναι καμια σχεση το σχολειο μας ετσι οπως το περιεγραψες... στο σχολειο που παω ειμαστε πολυ καλοι μαθητες.... κ το καπνισμα απαγορευετε μεχρι κ για τους κα8ηγητες....

η αδερφη μου, που παει στα επαλ, μου εχει πει οτι εκει ολοι τα χουν φορτωσει στον κοκορα, το καπνισμα απογορευεται αλλα ολοι καπνιζουν:P και προσφατα που εκανε μια βολτα με τις φιλες της στην πισω αυλη, βρηκαν προφιλακτικο:!: :/:
εχουν ομως πολυ καλους καθηγητες απ οτι μου εχει πει!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manabab

Νεοφερμένος

Ο manabab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα ερθω να διαφωνησω με τον cris1993 για 2 λογους:

α)Αν θελεις να περασεις σε ΤΕΙ συμφερει απο επαλ διοτι τα μαθηματα του γελ ειναι 6 (εκθεση,μαθηματικα γεν, μαθματικα κατευθ,ΦΥΣΙΚΗ,προγραμματισμο και επιλογης ενω του επαλ ειναι μολις 4 (εκθεση,μαθηματικα γεν,και τα 2 μαθηματικα ειδικοτητας.)
β)Μολις τελιωσεις τα επαλ θα εχεις 2 πτυχια: Απολυτιριο λυκειο (ισοδυναμο με του γελ) και πτυχιο ειδικοτητας.

ΥΓ:Αν και απαντω πολυ αργα γιατι ειμαι καινουργιος ελπιζω να βοηθησα εσενα και οποιονδηποτε αλλο που θα διαβασει αυτο το topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Αν τα πας καλα με τα γραμματα και διαβαζεις το Γενικο Λυκειο ειναι το ιδανικο..και ναι με Τεχνολογικη Κατευθυνση μπορεις να περασεις απο Γενικο και Πληροφορικη ΑΣΟΕ η ακομα και σε ΤΕΙ
Το ΕΠΑΛ ειναι καθαρα γιαυτους που δεν μπορουν γενικα να διαβαζουν ... και θελουν να ειδικευτουν σε ενα συγκεκριμενο τομεα !

Εγω θα σου προτεινα ΓΕΝΙΚΟ ... εχεις πολλες επιλογες !!


Ειπε ΜΕΓΑΛΗ μ@λ@κι@ το στοματακι σου τωρα αγορι μου.....:ntomata:
Αυτο εχω να πω.Οτι να ειναι λες,Και αμα δεν ξερεις μην μιλας.
-----------------------------------------
παιδια εγω παω Α' Λυκείου και εβγαλα στο πρωτο τετραμηνο 14,2.θελω να με συμβουλευσεται σε κατι.να συνεχισω στο Ενιαίο Λυκειο ή να παω σε ΕΠΑΛ????αν συνεχισω στο Ενιαιο σχεφτομαι να παω τεχνολογικη,αλλα απεχθανομαι τα μαθηματικα....:).εαν ειναι να παω θεωρητικη κατευθυνση,πηγαινω,αλλα το προβλημα ειναι οτι τα αρχαια και ιστορια δεν μπορω να τα διαβασω....στην εκθεση ειμαι καλοσ ομως....αλλα το προβλημα με τα αρχαια ειναι οτι δεν ξερω καν να τωνιζω τις λεξεισ....παιδια θελω να με συμβουλεψεται για το τι θα ειναι καλυτερο να κανω....


Πηγαινε στα προβατα......;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Θα μιλήσω καθαρά από την πλευρά μου, δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα post έχω διαβάσει μόνο το πρώτο. Εφόσον θες να ασχοληθείς με την Πληροφορική και ειδικότερα με την Υποστήριξη συστημάτων προτείνω ΕΠΑΛ γιατί 1ον) Θα πάρεις μια γεύση από την ειδικότητα σου και έτσι θα έχεις μια καλή βάση 2ον) Μπορείς δώσεις πανελλήνιες και να περάσεις στης ίδιες σχολές όπως και στο ΓΕΛ (Με μόνη αλλαγή 2 μαθήματα) 3ον) Μπορείς να δώσεις 4 μαθήματα μόνο για ΤΕΙ της ειδικότητας σου και 4ον) Αν αποφασίσεις να μην πας για Πανελλήνιες μπορείς ή να πας σε ΙΕΚ ξεκινώντας από το 3ο Εξάμηνο ή να βγεις στην αγορά εργασίας με το πτυχίο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ο τηλεμαχος τα καλυψε ολα...Μπραβο παιχταρα τηλεμαχε!


(Εγω βαριομουν να τα πω ολα αυτα,και σκεφτηκα οτι θα τα πει καποιος αλλος και ετσι απαντησα σε καποιον αλλον με τροπο λιγο θραση θα ελεγα αλλα του αξιζε αυτα που του ειπα) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Παιδιά δυστυχώς το θέμα θέλει ανάλυση ξανά και ξανά και ξανά…. Όλοι πρέπει να καταλάβουν καλά ότι δεν είμαστε ένα μπου@@ για κωθώνια που δεν έχουν πιθανότητα να κάνουν τίποτα στην ζωή τους, Συγγνώμη για τις εκφράσεις μου αλλά όλος αυτός ο «πόλεμος» με έχει κουράσει…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazaros13

Νεοφερμένος

Ο lazaros13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Παιδιά δυστυχώς το θέμα θέλει ανάλυση ξανά και ξανά και ξανά…. Όλοι πρέπει να καταλάβουν καλά ότι δεν είμαστε ένα μπου@@ για κωθώνια που δεν έχουν πιθανότητα να κάνουν τίποτα στην ζωή τους, Συγγνώμη για τις εκφράσεις μου αλλά όλος αυτός ο «πόλεμος» με έχει κουράσει…
σωστοτατος ο φιλος τηλεμαχος!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Παιδιά δυστυχώς το θέμα θέλει ανάλυση ξανά και ξανά και ξανά…. Όλοι πρέπει να καταλάβουν καλά ότι δεν είμαστε ένα μπου@@ για κωθώνια που δεν έχουν πιθανότητα να κάνουν τίποτα στην ζωή τους, Συγγνώμη για τις εκφράσεις μου αλλά όλος αυτός ο «πόλεμος» με έχει κουράσει…



Δεν ειναι πολεμος....:nono: Κομπλεξικοτητα ειναι απο καποιους που νομιζουν οτι ειναι ανωτεροι.Καταλαβαινω πως το εννοεις τ πολεμος αλλα ξεφευγει λιγο:P Ακομη και απο τον τιτλο του θεματος φαινεται η χαζομαρα που κουβαλαει το ατομο/α.Αν και το παδια ηθελε να ρωτησει γιατι να παει ΕΠΑ.Λ αλλα,αλλοι το εκαναν μπουρδελο το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Αν θες να δουλεψεις σκληρα και εντατικα,τοτε υπαρχει το Εννιαιο Λυκειο.
Αν θες να περασεις απλα το Λυκειο,τοτε υπαρχει το ΕΠΑΛ.

Το Εννιαιο σου δινει περισσοτερες ευκαιριες...


Σταματήστε αυτήν την πιπίλα, είναι το ποιο χαζό και αναληθές πράγμα που μπορείτε να πείτε… οι ευκαιρίες είναι ίδιες! Εννοείτε ότι κάποιος που θέλει να γίνει πχ Φιλόλογος δεν θα πάει ΕΠΑΛ! Οπότε είναι οι ίδιες Ευκαιρίες αλλά μόνο για αυτούς που ενδιαφέρονται για τις ειδικότητες του ΕΠΑΛ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ευτυχως εχουν την "κασετα" και πατανε play.Δεν ξερουνε αλλιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flygon

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδιά είμαι τρίτη γυμνασίου και θα ήθελα να σας ρωτίσω ποιό πιστεύετε ότι είναι καλύτερο??Τεχνικό ή Ενιαίο??

Θέλω να περάσω αστυνομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Παιδιά είμαι τρίτη γυμνασίου και θα ήθελα να σας ρωτίσω ποιό πιστεύετε ότι είναι καλύτερο??Τεχνικό ή Ενιαίο??

Θέλω να περάσω αστυνομία.

Εξάρταται για την αστυνομία που λές.Πχ φέτος τα μόρια ήταν πιο χαμηλά στο ενιαίο γιατί δίνουν πολύ περισσότερες θέσεις.Του χρόνου μπορεί να είναι αλλιώς.Αν σου αρέσει κάποια ειδικότητα από επάλ πήγαινε εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Συμφωνώ στο ότι αφού τα πάει καλά στα θεωρητικά μαθήματα ότι καλό θα ήταν να συνεχίσει στο Γενικό Λύκειο χωρίς να αποκλείουμε το ενδεχόμενο να πάει ΕΠΑΛ, επίσης συμφωνώ στο σημείο ότι πρέπει να ρωτήσεις και κάποιο καθηγητή σου πάνω στο θέμα όπως και άλλη μια επιλογή είναι να περάσεις και από το ΕΠΑΛ της περιοχής σου να σου πουν και εκεί

Διαφωνώ κάθετα όμως με το παρακάτω…

Αυτή η προκατάληψη κατανταει εκνευριστική γιατί το ΕΠΑΛ δηλ. είναι μόνο για να πάρεις Απολυτήριο Λυκείου? τις ίδιες προοπτικές μετά το Λύκειο και τα δυο σχολεία εν μέρη (Γιατί το ΕΠΑΛ έχει και κάποια επιπλέον πράγματα) απλά ήθελα να το πω για να μην ακούγονται πράγματα που δεν ισχύουν το σύστημα έχει αλλάξει!!!
το ξέρω...και εγώ σε ΕΠΑΛ πηγαίνω..απλά δεν με ενδιαφέρει να σπουδάσω στην Ελλάδα για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
το ξέρω...και εγώ σε ΕΠΑΛ πηγαίνω..απλά δεν με ενδιαφέρει να σπουδάσω στην Ελλάδα για αυτό.


Δεν γνωρίζω τι γίνετε στο Εξωτερικό, Πάντως σαν Απολυτήριο Λυκείου δεν θα έχεις πρόβλημα (γιατί τα παιδιά από το ΤΕΕ νομίζω είχαν) τώρα για το Πτυχίο δεν ξέρω. Καλό θα ήταν να μιλήσεις με κάποιον από το Σχολείο ή ακόμα καλύτερα με το Πανεπιστήμιο που θες να πας.

Εξαρτάται για την αστυνομία που λές.Πχ φέτος τα μόρια ήταν πιο χαμηλά στο ενιαίο γιατί δίνουν πολύ περισσότερες θέσεις.Του χρόνου μπορεί να είναι αλλιώς.Αν σου αρέσει κάποια ειδικότητα από επάλ πήγαινε εκεί...

+1

Ευτυχως εχουν την "κασετα" και πατανε play.Δεν ξερουνε αλλιως.

Άμα δεν ξέρουν να μην μιλάνε... όπως δεν ανακατεύομαι με τα Θέματα του ΓΕΛ επειδή δεν τα γνωριζω ετσι να μην ανακατευονται με τα θεματα του ΕΠΑΛ. Ειναι διαφορετικο να λες "Εχω ακούσει..." ή "Νομίζω..." και αλλο να εισαι καταφατικος και ειδικα σε θεματα που δεν ξερεις! (Εννοειτε δεν αναφερομαι σε καποιον συγκεκριμενα μιλαω γενικα!).

Σημείωση!
Επίσης θα πρότεινα να μην ρωτανε όλοι εδώ πέρα το topic από όσο έχω δει (δεν το έχω διαβάσει όλο) έχει τουλάχιστον 3 άτομα που ρωτανε ο καθένας διαφορετικά θέματα!
Καλό θα ήταν να δημιουργούνται θέματα του Τύπου
«Θέλω να σπουδάσω _______ και σκέπτομαι να πάω ΕΠΑΛ»
«Είμαι μαθητής ΓΕΛ και θέλω να σπουδάσω ________ μπορώ να πάω ΕΠΑΛ?»
Τώρα να γράφει ο καθένας «ΕΠΑΛ-ΓΕΛ» δεν έχει νόημα και ειδικά αν υπάρχουν 5 ακόμα παρεμφερή Topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Παιδιά είμαι τρίτη γυμνασίου και θα ήθελα να σας ρωτίσω ποιό πιστεύετε ότι είναι καλύτερο??Τεχνικό ή Ενιαίο??

Θέλω να περάσω αστυνομία.


Πρωτον δεν ειναι τεχνικο,ειναι Επαγγελματικο :xixi:!!!
Δευτερον,και απο τα δυο σχολεια μπορεις να περασεις.Αν θες να πας ΕΠΑ.Λ Α Ομαδα (4 μαθηματα) ή Β Ομαδα (6 μαθηματα,σαν του γενικου).
Τι εχεις να χασεις? Αλλα και παλι Α ομαδα να εισαι,γ αυτο που ειπε ο Μαριος για τις λιγες θεσεις.Αν γραψεις καλα και συμπληρωνεις τα μορια που χρειαζονται ειναι υποχρεωμενοι να σε παρουνε.Δεν υπαρχει,δεν υπαρχουν θεσεις!! Αμα διαβασεις και το θες οπου θες περνας.
Παρε Παραδειγμα τον Μαριο:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top