Αγγλική Φιλολογία

Fann

Νεοφερμένος

Η Fann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γεια σας ,

Μια ερώτηση θα ήθελα να σας κάνω.Πηγαινω στην Δευτέρα Λύκειο και δεν έχω καταλήξει ακόμα τι σχολή να βάλω,ωστόσο θα με ενδιέφερε η αγγλική Φιλολογία αλλά ανησυχώ ότι θα μου φανεί πολύ δύσκολο να παρακολουθήσω εξαιτίας του επιπέδου γνώσεων μου στα Αγγλικά (το επίπεδο μου είναι A2) .
Θα μπορούσατε να μου πείτε αν με αυτό το επίπεδο είναι εφικτό να παρακολουθήσω την σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου κατά τη γνώμη μου. Θα τα βρεις μπαστούνια και θα κάνεις μια τρύπα στο νερό. Εξάλλου, στο επίπεδο Α2 όπως ισχυρίζεσαι ότι είσαι δεν έχεις γνωρίσει τα Αγγλικά σε ένα κάποιο βάθος, ώστε να πιστεύεις ότι θα σου άρεσε να ασχολείσαι με αυτά μια ολόκληρη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fann

Νεοφερμένος

Η Fann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Μάλλον έχεις δίκιο.Θεωρεις ότι θα δυσκολευτώ πολύ να αναπληρώσω τα κενά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Κομματάκι δύσκολο. Δε θέλω να σε στεναχωρήσω. Απλώς προσπαθώ να είναι ρεαλιστής. Και άντε πες καταφέρνεις με τη βοήθεια των άλλων μάθηματων, στις πανελλήνιες να συγκεντρώσεις τα μόρια για Αγγλική Φιλολογία.(Αν και ένα 10 πρέπει να το γράψεις οπωσδήποτε στις Πανελλήνιες στα αγγλικά και το επίπεδο είναι Γ1, πες ότι τα καταφέρνεις). Τι θα κάνεις μετά στη σχολή; Τα μαθήματα θα γίνονται στα αγγλικά. Πώς θα τα παρακολουθείς χωρίς να αντιμετωπίζεις πρόβλημα; Αν αρχίσεις πάντως τώρα φουλ προετοιμασία θα καταφέρεις να καλύψεις κάποια κενά. Η πλειονότητα όμως θα συνεχίσει να υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fann

Νεοφερμένος

Η Fann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καταλαβαίνω.Εσυ έχεις βάλει η θα βάλεις Αγγλική φιλολογία ;
Αν ναι ποιο είναι το επίπεδο σου και ποια η εμπειρία σου γενικά με την γλώσσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Καταρχην αν εισαι τωρα Α2 πως θα γραψεις του χρονου στις πανελλαδικες αγγλικα; Δες παλια θεματα, δεν ειναι ευκολα.
Σπουδαζω ελληνικη φιλολογια και μπορω να επιλεξω ως μαθηματα επιλογης ορισμενα απ’ την αγγλικη. Δεν ειναι ευκολο το επιπεδο. Ο καθηγητης με το που μπαινει στην ταξη, μιλαει μεχρι το τελος του μαθηματος στα αγγλικα. Αν δεν γνωριζεις τα βασικα απ την αγγλικη γλωσσα, πιστευεις θα μπορεσεις να φτασεις σε σημειο να κανεις εργασιες στα αγγλικα και να κατανοεις λεξιλογιο απο μαθηματα οπως για παραδειγμα ψυχογλωσσολογια που εχει ορολογια ή να αναλυεις Σαιξπηρ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fann

Νεοφερμένος

Η Fann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Έχεις επιλέξει ως μάθημα επιλογής κάποια στα αγγλικά;Ποιο είναι το επίπεδο σου στα Αγγλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Έχεις επιλέξει ως μάθημα επιλογής κάποια στα αγγλικά;Ποιο είναι το επίπεδο σου στα Αγγλικά;

Δε μπορω να σου πω ποιο ειναι το επιπεδο μου συμφωνα με τα πτυχια. Ειχα παρει το Β2 οταν πηγαινα φροντιστηριο, αλλα δεν εδωσα για το C2 ποτε. Ωστοσο, επειδη ερχομαι σε καθημερινη επαφη με τη γλωσσα, ειτε μεσα απο βιβλια (επιστημονικα/λογοτεχνικα) ειτε μεσα απο τη μεταφραση που εχω ασχοληθει, θα σου ελεγα C2. Δηλαδη τα θεματα του C2 μου φαινονται γελοια, απλα δε με ενδιαφερει το C2 (Το οποιο ισχυει για ασεπ, αντε και για το βιογραφικο μια τελεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fann

Νεοφερμένος

Η Fann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ποια λογοτεχνικά βιβλία στα Αγγλικά έχεις διαβάσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Ποια λογοτεχνικά βιβλία στα Αγγλικά έχεις διαβάσει;

Εχει σημασια; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Γεια σας ,

Μια ερώτηση θα ήθελα να σας κάνω.Πηγαινω στην Δευτέρα Λύκειο και δεν έχω καταλήξει ακόμα τι σχολή να βάλω,ωστόσο θα με ενδιέφερε η αγγλική Φιλολογία αλλά ανησυχώ ότι θα μου φανεί πολύ δύσκολο να παρακολουθήσω εξαιτίας του επιπέδου γνώσεων μου στα Αγγλικά (το επίπεδο μου είναι A2) .
Θα μπορούσατε να μου πείτε αν με αυτό το επίπεδο είναι εφικτό να παρακολουθήσω την σχολή;
Στη σχολή ήδη από την πρώτη μέρα τα μαθήματα παραδίδονται στα αγγλικά από την αρχή ως το τέλος. Απ όσο ξέρω είναι σχεδόν απαραίτητη η γνώση αγγλικων τουλάχιστον επιπέδου Β2. Θα δυσκολευόταν πολύ κάποιος με επίπεδο χαμηλότερο, ειδικά Α1-2, να παρακολουθήσει. Πόσο μάλλον σε ορισμένα μαθήματα όπως η λογοτεχνία, όπου η σύνταξη είναι ιδιόμορφη και το λεξιλόγιο εκλεπτυσμένο.

Το θέμα δεν είναι απλώς να μπεις στη σχολή, αλλά να τη βγάλεις κιόλας. Θεωρώ ότι θα κοπιασεις πολύ κατά τη διάρκεια της φοίτησής σου προκειμένου να "φτάσεις" το απαιτούμενο επιπεδο, κι ίσως μάλιστα σου κοστίσει αρκετό χρόνο αλλά και μαθήματα. Δε νομίζω ότι περνάνε οι καθηγητές κόσμο που δεν εκφράζεται σωστά. Και το ελπίζω κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fann

Νεοφερμένος

Η Fann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Κόσμο που δεν εκφράζεται σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarilynSt

Νεοφερμένος

Η MarilynSt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Κόσμο που δεν εκφράζεται σωστά;

Εξαρτάται από τον καθηγητή, στο δικό μου τμήμα τουλάχιστον. Αλλά σε γενικές γραμμές, όντως ισχύει αυτό που σου είπε η κοπέλα.
Είμαι στο 3ο έτος της Αγγλικής ΑΠΘ, κι ελπίζω να μπορέσω να βοηθήσω κάπως.
Κατ'αρχάς, τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. Δεν θα είμαι απόλυτη, και δεν θα σου πω ότι "αποκλείεται να τα καταφέρεις". Αν είσαι διατεθειμένη μέσα στον ενάμιση χρόνο που σου απομένει να δουλέψεις τόσο ώστε να φτάσεις τουλάχιστον σε επίπεδο Β2, τότε δεν θα αντιμετωπίσεις σοβαρά πρόβληματα. Αντιλαμβάνομαι ότι αυτό ακούγεται αστείο, γιατί προφανώς δεν έχεις αρκετό χρόνο να αφιερώσεις στα Αγγλικά. Στην δευτέρα και στην τρίτη λυκείου κάτι τέτοιο θα ήταν άθλος για τους περισσότερους. Με το να δουλέψεις, όμως, δεν εννοώ ότι πρέπει απαραιτήτως να κάνεις μαθήματα. Αγγλικά υπάρχουν γύρω σου παντού, οπότε αν έχεις την όρεξη, μπορείς να εκμεταλλευτείς και το παραμικρό που θεωρείς ότι μπορεί να σε βοηθήσει. Το να βλέπεις αγγλικά βίντεο έστω και με (αγγλικούς κατά προτίμηση) υπότιτλους μέσα στην εβδομάδα, σε συνδυασμό με την ανάγνωση κειμένων στα Αγγλικά (κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο της αρεσκείας σου θα ήταν ό,τι πρέπει), θα σε βοηθήσει να ανεβάσεις το επίπεδό σου, ακόμα και χωρίς να το καταλάβεις, όσο ρομαντικό κι αν ακούγεται αυτό. Αν πραγματικά το θέλεις, δεν θα το θεωρήσεις βάρος, αλλά κάτι που σε βοηθάει να αποφορτιστείς και να φτάσεις πιο κοντά στον στόχο σου. Αν ωστόσο σου ακούγεται κουραστικό και σε αποθαρρύνει, τότε ίσως τελικά θα έπρεπε να δηλώσεις κάποια άλλη σχολή.
Αυτό που θα ήθελα να σκεφτείς όμως πριν λάβεις υπόψη σου τα παραπάνω είναι ΓΙΑΤΙ ενδιαφέρεσαι να περάσεις στη σχολή αυτή, δεδομένου ότι το επίπεδό σου είναι σχετικά χαμηλό (αν και ξέρω ότι συχνά δεν είναι αντιπροσωπευτικό των γνώσεών σου) και δεν έχεις έρθει "αρκετά" σε επαφή με τη συγκεκριμένη γλώσσα.
Όπως και να'χει από σένα εξαρτάται. :)
Από κει και πέρα, το αν θα δυσκολευτείς εφόσον τελικά περάσεις, και το αν θα βελτιωθείς ή όχι εξαρτάται από σένα και την προσπάθεια που θα καταβάλλεις καθ'όλη τη διάρκεια των σπουδών σου.
Αν εξαιρέσουμε τα γλωσσολογικά, τα μαθήματα του πρώτου έτους δεν είναι δύσκολα. Αυτό σου δίνει την ευκαιρία, αν θεωρείς ότι υστερείς κάπου, να δουλέψεις ώστε να φτάσεις στο 2ο (όπου δυσκολεύουν σχετικά τα πράγματα) έχοντας όσο το δυνατόν λιγότερα κενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Fann

Νεοφερμένος

Η Fann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εκτός από τα γλωσσολογικά μαθήματα τα αλλά τι επίπεδο γνώσεων στα Αγγλικά απαιτούν;
Υπάρχει κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο που θα μου προτεινες και θεωρείς ότι θα μπορούσε να βελτιώσει τις γνώσεις μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarilynSt

Νεοφερμένος

Η MarilynSt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Αν το επίπεδό σου είναι τουλάχιστον Β2, θα είσαι σε θέση να αντεπεξέλθεις στο σύνολο των μαθημάτων, αντιμετωπίζοντας ωστόσο προβλήματα πχ όσον αφορά το λεξιλόγιο (κάτι στο οποίο όλοι υστερούμε, άλλος λιγότερο, άλλος περισσότερο). Πολλά άτομα μπαίνουν στη σχολή έχοντας μόνο το lower και απ'όσο ξέρω, αν κι ενδέχεται να δυσκολευτούν περισσότερο από τους κατόχους proficiency, (εμένα προσωπικά τα "πτυχία" αυτά δεν μου λένε τίποτα, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία), στο τέλος είναι σε θέση να περάσουν μαθήματα. Τα γλωσσολογικά θεωρούνται και είναι δυσκολότερα με την έννοια ότι οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, δεν έχουμε έρθει προηγουμένως σε επαφή με το αντικείμενο, είναι κάτι καινούργιο για μας. Ελπίζω να μην σε μπερδεύει ο τρόπος που τα εξηγώ. Το κάθε μάθημα έχει τις απαιτήσεις του κι αυτό εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό κι από τον καθηγητή που θα σου τύχει. Αυτό που εννοούσα όταν σου μίλησα για δυσκολία, ήταν ότι στο πρώτο έτος τα περισσότερα μαθήματα είναι εισαγωγικά, επομένως θα έχεις περισσότερο χρόνο στη διάθεσή σου να καλύψεις κενά.
Όσο για τα λογοτεχνικά βιβλία, αυτό έχει να κάνει με τα δικά σου γούστα. Πήγαινε σε ένα βιβλιοπωλείο να κοιτάξεις, σε ορισμένα έχει μεγάλη ποικιλία και σε χαμηλές τιμές, ή μπορείς και να βρεις online, αν προτιμάς να διαβάζεις έτσι. Μπορείς να διαβάσεις και άλλου είδους κείμενα που θα βρεις στο διαδίκτυο, τα λογοτεχνικά τα ανέφερα λόγω του ότι αν τελικά καταφέρεις να περάσεις, θα σου ήταν χρήσιμο να είσαι σε ένα βαθμό εξοικειωμένη με την αγγλική κι αμερικανική λογοτεχνία. Πάντως δεν έχει τόση σημασία, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να έρχεσαι σε επαφή με τη γλώσσα όσο συχνότερα γίνεται και με όποιον τρόπο μπορείς. Αν έχεις όρεξη, λύσεις υπάρχουν. :)
Εγώ είμαι στη διάθεσή σου, για ό,τι χρειαστείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fann

Νεοφερμένος

Η Fann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ παρά πολύ για τον χρόνο που έχεις αφιερώσεις να μου τα εξηγήσεις!!!Πραγματικα το εκτιμώ θα μπορούσα ωστόσο να κάνω μια ακόμα ερώτηση;
Λένε ότι το επίπεδο που χρειάζεται ώστε να μπορείς να παρακολουθήσεις άνετα τα μαθήματα στην αγγλική φιλολογια είναι τουλάχιστον B2 ωστόσο αν θα μπορούσαμε να περιγράψουμε τις δυνατότητες που θα πρέπει να έχει έναν μαθητής όχι σαν επίπεδο αλλά κυρίως τι περίπου κείμενα θα πρέπει ήδη να μπορεί να κατανοήσει,για ποια θέματα θα πρέπει να είναι σε θέση να μιλήσει και να εκφραστεί στην ξένη γλώσσα καθώς και ποιες εκθέσεις θα πρέπει να μπορεί να γράφει .(Θα πρέπει να έχει ολοκληρώσει όλα τα γραμματικά φαινόμενα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Το ερώτημα δεν είναι ποιο είναι το ελάχιστο επίπεδο που πρέπει να έχεις για να αντεπεξέλθεις στη σχολή, αλλά με ποιο επίπεδο θα είσαι άνετα και δεν θα σιχαθείς ή θα παρατήσεις τη σχολή. Η αγγλική φιλολογία είναι για όσους ήδη έχουν ένα ανεβασμένο επίπεδο στα αγγλικά. Εγώ θα πρότεινα να αφήσεις το εγχείρημα και να στοχεύσεις σε άλλη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fann

Νεοφερμένος

Η Fann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Με ποιο περιπεσούσα μπορείς να ανταπεξέλθεις άνετα στη σχολή ώστε να αξίζει να διαλέξεις την σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Θα πρέπει να καταλαβαίνεις τα περισσότερα από αυτά που ακούς ή διαβάζεις σε ειδησεογραφικά sites και ταινίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ παρά πολύ για τον χρόνο που έχεις αφιερώσεις να μου τα εξηγήσεις!!!Πραγματικα το εκτιμώ θα μπορούσα ωστόσο να κάνω μια ακόμα ερώτηση;
Λένε ότι το επίπεδο που χρειάζεται ώστε να μπορείς να παρακολουθήσεις άνετα τα μαθήματα στην αγγλική φιλολογια είναι τουλάχιστον B2 ωστόσο αν θα μπορούσαμε να περιγράψουμε τις δυνατότητες που θα πρέπει να έχει έναν μαθητής όχι σαν επίπεδο αλλά κυρίως τι περίπου κείμενα θα πρέπει ήδη να μπορεί να κατανοήσει,για ποια θέματα θα πρέπει να είναι σε θέση να μιλήσει και να εκφραστεί στην ξένη γλώσσα καθώς και ποιες εκθέσεις θα πρέπει να μπορεί να γράφει .(Θα πρέπει να έχει ολοκληρώσει όλα τα γραμματικά φαινόμενα ;)

θα βγω οφφ τόπικ και θα κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου για να ρωτήσω γιατί στο καλό θες να μπεις σε αυτή την σχολή :P δεν είναι κι από τις χειρότερες αλλά αν δεν έχεις γονιό/ κοντινό συγγενή με φροντιστήριο, ποιο το νόημα να μπεις; να καταλήξεις να κάνεις ιδιαίτερα από δω κι από εκεί για ψιλολόγια;
ον τόπικ, δεν θα έχεις πρόβλημα στο να κατανοήσεις τις παραδόσεις των μαθημάτων. στις εξεταστικές και τις εργασίες θα έχεις θέμα καθώς θα πρέπει να μπορείς να γράφεις εκθέσεις με πολύ καλό λεξιλόγιο και ορθά δομημένο λόγο που με ένα απλό Β2 δεν είναι κι εύκολο. να εντάξεις τη γλώσσα στην ζωή σου σε σημείο που θα μπορείς να σκέφτεσαι στα αγγλικά αβίαστα, τότε θα έχεις φτάσει σ' ένα πολύ καλό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top