Αλλαγή σχολής

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Το εύκολο ή δύσκολο είναι σχετικό. Το κακό είναι πως τα πανεπιστήμια στη χώρα μας δεν έχουν εξειδικευμένα προγράμματα σπουδών και είναι όλοι "πληροφορικάριοι" με αποτέλεσμα να μαθαίνεις πολλές γενικούρες που μπορεί να μην χρησιμοποιήσεις ποτέ στο επάγγελμά σου. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με websites και webapps κάτι για παράδειγμα που είναι το μόνο με ζήτηση στην Ελλάδα, δεν έχει κανένα νόημα να μαθαίνει στο Πανεπιστήμιο για τρανζίστορ και πήλες ΝAND ούτε για αρχιτεκτονική υπολογιστών και assembly (δε σχολιάζω καν τη φυσική που έχουν αρκετά τμήματα). Δεν έχει καν νόημα να του μάθεις C, καθώς ούτε θα την χρησιμοποιήσει ποτέ, ούτε θα του χρειαστούν concepts όπως οι δείκτες.

Τα υποφάσματα του φάσματος του προγραμματισμού που είναι μόνο ένα κομμάτι της πληροφορικής είναι τόσο ευρεία πλέον που χρειαζόμαστε εξειδικευμένα πτυχία, όχι απλά ένα γενικό πτυχίο "πληροφορικής" το οποίο άντε να έχει και μια κατεύθυνση που να λέει ότι είσαι μηχανικός web εφαρμογών. Θα μπορούσαμε τόσα πανεπιστήμια και ΤΕΙ που έχουμε να τα διαχωρίσουμε σε πιο εξειδικευμένα τμήματα και όχι όλα να βγάζουν τα ίδια.
Ακόμα ας πούμε δεν έχω δει πανεπιστημιακό μάθημα που να σου διδάσκει τι είναι το Version Control και να έχει και ένα εργαστήριο όπου κάνεις πρακτική εφαρμογή με git ας πούμε, κάτι που είναι ο ακρογωνιαίος λίθος κάθε ομάδας προγραμματιστών. Υπό αυτό το πρίσμα κάποιος που απλά μαθαίνει αυτά που χρειάζεται για τη δουλειά του ίσως γλιτώσει αρκετό κόπο χρόνο σε σχέση με το να πήγαινε σε μια σχόλη.

Από την άλλη προφανώς υπάρχουν και άτομα που απλά μπαίνουν στις σχολές χωρίς να έχουν ιδέα περί τίνος πρόκειται και μάλλον αυτοί επωφελούνται περισσότερο από το παρόν curriculum (αν και πιστεύω πως όποιος έχει πτυχίο πληροφορικής με < 7 είναι σαν να μην πήγε εκεί), οπότε το όλο ερώτημα είναι τι κατεύθυνση θες να έχουν τα πανεπιστήμια, να σπρώχνουν περισσότερο αυτούς που τραβάνε, ή να ασχολούνται με την ευρύτερη μάζα.

Άσε που αν είσαι από τους καλούς αρκετές φορές είναι προτιμότερο να μην πας καν στο μάθημα και να διαβάζεις την ύλη μόνος σου, γιατί ο καθηγητής αναγκαστικά πάει με ρυθμό χελώνας. Μου έχει τύχει σε μάθημα java ο καθηγητής να προσπαθεί επί μισό εξάμηνο να εξηγήσει τι είναι ο constructor και η set/get... σε ένα ακροατήριο όπου το 50% ήταν αδιάβαστοι και το άλλο 40% απλά καθυστερημένοι. Ειδικά στα πρακτικά μαθήματα προγραμματισμού τέτοια φαινόμενα είναι πάρα πολύ συχνά και πας μόνο για την παρουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω, είναι δουλειά του πανεπιστημίου να προετοιμάζει μελλοντικούς οδηγούς uber ; Η ζήτηση για προγραμματιστές χαμηλών επιδόσεων θα πέσει πολύ στο σύντομο μέλλον. Δεν είναι δουλειά του πανεπιστημίου να ασχολείται με αυτούς. Όποιος θέλει μπορεί να μάθει git και web development μόνος του, συμπληρωματικά, δεδομένου ότι έχει λιώσει με πολύ πιο δύσκολα πράγματα στη σχολή δε βρίσκω λόγο να χρειάζεται. Αν δε μπορείς να το μάθεις μόνος σου(αν δεν ξέρεις αγγλικά; ), τότε πολύ συχνά γίνονται δωρεάν σεμινάρια από τρίτους γι' αυτό το σκοπό. Αν δε μπορείς και πάλι, τότε υπάρχουν σχετικά ΙΕΚ, όπου διδάσκουν ας πούμε πολύ πιο τεχνικά πράγματα. Σε καμιά περίπτωση οι τύποι που θα ακούσεις να το παίζουν "κοίτα με έμαθα τζούμλα και βρήκα δουλειά" δεν αποτελούν αντεπιχείρημα, καθώς είναι οι ίδιοι που δυσκολεύονται να περάσουν προγραμματισμό 1 και δεν έχουν καταλάβει καν σε τι σχολή μπήκαν εξ'αρχής.

Σίγουρα το πανεπιστήμκο πρέπει να ασχολείται με τους πιο ικανούς. Προσωπικά θα ήμουν υπέρ κάποιος πιο μπρουτάλ εισαγωγής, ώστε να γίνεται περισσότερο ξεσκάρτισμα. Πρέπει να αναφέρουμε επίσης πως δεν είναι και σουπερ ντούπερ το θεωρητικό υπόβαθρο που "δίνεται" στα περισσότερα πανεπιστήμια.

Προσωπικά ποτέ δε μάθαινα από τις διαλέξεις και δεν έχω παρακολουθήσει μάθημα εξ' ολοκλήρου ποτέ, ούτε στο δημοτικό. Δε μπορώ να φανταστώ πως κάποιος μπορεί να βοηθηθεί ακούγοντας και να πάει σπίτι του έχοντας καταλάβει OOP(κάτι που είμαι κατά να δίνεται τόσο πολλή έμφαση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πάνω στη C έχουν βασιστεί οι περισσότερες γλώσσες που χρησιμοποιούνται σήμερα. Δεν μπορεί να μη διδάσκεται.

Αν θες να αχοληθείς με websites πρέπει να ξέρεις πως να στήστεις έναν απλό server με php, mysql, python, perl κ.λπ. δυνατότητες και να ξέρει τις γλώσσες αυτές για να μπορεί να στήσει το backend κομμάτι μιας mobile ή web εφαρμογής.

Προγραμματισμός δεν μαθαίνεις με διαλέξεις. Χρειάζεται λιώσιμο.

Γενικά σε αυτά που λες δεν έχεις άδικο. Υπάρχουν αρκετοί απόφοιτοι που δεν ξέρουν καν τι είναι το Version Control. Θα διαφωνήσω για το βαθμό. Μπορεί κάποιος με βαθμό <7 να τρώει σκόνη συναδέφλους με 9αρια και 10αρια όπως μπορεί να το κάνει και ένας που δεν έχει σπουδάσει καθόλου πληροφορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Δεν ξέρω, είναι δουλειά του πανεπιστημίου να προετοιμάζει μελλοντικούς οδηγούς uber ; Η ζήτηση για προγραμματιστές χαμηλών επιδόσεων θα πέσει πολύ στο σύντομο μέλλον. Δεν είναι δουλειά του πανεπιστημίου να ασχολείται με αυτούς. Όποιος θέλει μπορεί να μάθει git και web development μόνος του, συμπληρωματικά, δεδομένου ότι έχει λιώσει με πολύ πιο δύσκολα πράγματα στη σχολή δε βρίσκω λόγο να χρειάζεται. Αν δε μπορείς να το μάθεις μόνος σου(αν δεν ξέρεις αγγλικά; ), τότε πολύ συχνά γίνονται δωρεάν σεμινάρια από τρίτους γι' αυτό το σκοπό. Αν δε μπορείς και πάλι, τότε υπάρχουν σχετικά ΙΕΚ, όπου διδάσκουν ας πούμε πολύ πιο τεχνικά πράγματα. Σε καμιά περίπτωση οι τύποι που θα ακούσεις να το παίζουν "κοίτα με έμαθα τζούμλα και βρήκα δουλειά" δεν αποτελούν αντεπιχείρημα, καθώς είναι οι ίδιοι που δυσκολεύονται να περάσουν προγραμματισμό 1 και δεν έχουν καταλάβει καν σε τι σχολή μπήκαν εξ'αρχής.

Δεν μιλάω γι'αυτά τα άτομα, αυτούς ούτως ή άλλως δεν τους βοηθά η σχολή γιατί δεν ασχολούνται έτσι κι αλλιώς. Μιλάω για τα άτομα που ασχολούνται αλλά το πρόγραμμα της σχολής αναλώνει τον χρόνο τους σε πολλά διαφορετικά μαθήματα τα περισσότερα από τα οποία είναι και θεωρητικά αλλά και πρακτικά άσχετα με το επαγγελματικό αντικείμενο και απλά διδάσκονται γιατί ανήκουν κάτω από τη σκέπη της Πληροφορικής.

Στις περισσότερες σχολές για παράδειγμα οι Δομές Δεδομένων και οι Αλγόριθμοι είναι απλά δύο μαθήματα (αρκετές φορές είναι και ένα), ενώ αποτελούν θεωρητικά αντικείμενα που μπορούν να γίνουν και αρκετά δύσκολα αλλά και που βοηθάει εμπράκτως η γνώση τους έναν προγραμματιστή. Και αντί να διδάσκονται περισσότερο, π.χ να έχεις Δομές Ι,ΙΙ,ΙΙΙ κτλ θα διδαχθείς άλλα μαθήματα όπως ψηφιακή,αναλογική σχεδίαση και άλλα τέτοια τα οποία δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις ποτέ και γενικώς θα τα ξεχάσεις το επόμενο εξάμηνο. Αυτά δεν έχουν νόημα να βρίσκονται στο πρόγραμμα γιατί ούτε μόνα τους διδάσκονται σε ικανοποιητικό βαθμό για να πεις ότι δίνουν μια κατεύθυνση για άτομα που θέλουν να ασχοληθούν με hardware. Και έτσι καταλήγεις να έχεις ένα αρκετά γενικό πτυχίο που δεν έχει μπει βαθειά σε τίποτα και αν θες περισσότερα πράγματα πρέπει ή να διαβάσεις μόνος σου, ή να πας για μεταπτυχιακό, επομένως έχεις σπαταλήσει αρκετό χρόνο στη σχολή με άσχετα πράγματα.

Το git δεν είναι Joomla όμως, είναι ένα βασικότατο πρόγραμμα και concept που θα το βρει μπροστά του κάθε προγραμματιστής και κάθε σχολή πληροφορικής έπρεπε να έχει ένα εργαστήριο όπου το διδάσκουν, ιδιαίτερα αν αναλογιστείς πως υπάρχουν εργαστήρια όπου κάνεις πράγματα που ούτε ένας στους 100 προγραμματιστές δεν θα βρει μπροστά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AHMAD

Νεοφερμένος

Ο AHMAD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Μιας και μαζεύτηκαν πολλοί πληροφορικάριοι πάντως ένα ερώτημα : μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση (από αυτά που ακούω) ότι στην Ελλάδα η ανάπτυξη και η εξέλιξη της πληροφορικής και των εργαζομένων της δεν τραβάει τόσο γρήγορα όσο στις άλλες χώρες . Γιατί πιστεύετε συμβαίνει αυτό ενώ θα μπορούσε να προσφέρει πολλά στην οικονομία ?

(Είμαι από αυτούς που υποστηρίζουν ότι όλα θα πρέπει να γίνονται ηλεκτρονικά για ταχύτητα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Για τον ίδιο λόγο που δεν τραβάει τίποτα στην Ελλάδα. Τεράστια γραφειοκρατία και υπερύθμιση των πάντων. Το περιβάλλον είναι γενικά εχθρικό προς τις επιχειρήσεις οπότε σχεδόν κανείς δεν ξεκινάει νέα πράγματα εδώ πέρα, όταν μπορεί να το κάνει πολύ πιο εύκολα σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AHMAD

Νεοφερμένος

Ο AHMAD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Για τον ίδιο λόγο που δεν τραβάει τίποτα στην Ελλάδα. Τεράστια γραφειοκρατία και υπερύθμιση των πάντων. Το περιβάλλον είναι γενικά εχθρικό προς τις επιχειρήσεις οπότε σχεδόν κανείς δεν ξεκινάει νέα πράγματα εδώ πέρα, όταν μπορεί να το κάνει πολύ πιο εύκολα σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Κρίμα γιατί έχω την εντύπωση ότι με την πληροφορική είναι πολύ πιο εύκολο να ξεκινήσεις κάτι λόγω χαμηλότερου απαιτούμενου κεφαλαίου . Είχα διαβάσει και κάτι σχετικό για την Εσθονία και την τεχνολογική πρόοδο που έχει κάνει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ναι ισχύει αυτό που λες. Δεν χρειάζεσαι σχεδόν τίποτα για να ξεκινήσεις, αλλά δεν είναι το θέμα. Είναι τα τεχνητά εμπόδια που υπάρχουν μετά. Αν θες π.χ να φτιάχνεις websites και να είσαι νόμιμος πρέπει να εγγραφείς στον ΟΑΕΕ και να πληρώνεις 400 ευρώ το μήνα πάγια ασφάλιστρα, συν τις εισφορές αλληλεγγύης, συν την φορολόγηση από το πρώτο ευρώ. Όπως καταλαβαίνεις όταν πρωτοξεκινάς και δεν ξέρεις καν αν αυτό που κάνεις θα πετύχει δεν έχεις την πολυτέλεια να πληρώνεις τέτοια χαράτσια. Οπότε ή ξεκινάς λαθραία, η ξεκινάς σε άλλη χώρα, ή δεν ξεκινάς καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ναι ισχύει αυτό που λες. Δεν χρειάζεσαι σχεδόν τίποτα για να ξεκινήσεις, αλλά δεν είναι το θέμα. Είναι τα τεχνητά εμπόδια που υπάρχουν μετά. Αν θες π.χ να φτιάχνεις websites και να είσαι νόμιμος πρέπει να εγγραφείς στον ΟΑΕΕ και να πληρώνεις 400 ευρώ το μήνα πάγια ασφάλιστρα, συν τις εισφορές αλληλεγγύης, συν την φορολόγηση από το πρώτο ευρώ. Όπως καταλαβαίνεις όταν πρωτοξεκινάς και δεν ξέρεις καν αν αυτό που κάνεις θα πετύχει δεν έχεις την πολυτέλεια να πληρώνεις τέτοια χαράτσια. Οπότε ή ξεκινάς λαθραία, η ξεκινάς σε άλλη χώρα, ή δεν ξεκινάς καθόλου.

Η φορολογία δεν είναι πρόβλημα πας σε έναν λογιστή που ασχολείται και μεταφέρει την επιχείρηση σου σε Βουλγαρία ή Κύπρο. Προσωπικά από 1/1/2017 μεταφέρω την έδρα μου εκτός Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AHMAD

Νεοφερμένος

Ο AHMAD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Η φορολογία δεν είναι πρόβλημα πας σε έναν λογιστή που ασχολείται και μεταφέρει την επιχείρηση σου σε Βουλγαρία ή Κύπρο. Προσωπικά από 1/1/2017 μεταφέρω την έδρα μου εκτός Ελλάδας.


Έδρα εξωτερικό και υποκατάστημα εδώ .

Πλέον μόνο με outsourcing υπηρεσιών μπορείς να δουλέψεις εδώ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Έδρα εξωτερικό και υποκατάστημα εδώ .

Πλέον μόνο με outsourcing υπηρεσιών μπορείς να δουλέψεις εδώ .

Οι συνναλλαγές θα γίνονται στο εξωτερικό δηλαδή οι πελάτες μου θα μεταφέρουν τα χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό του εξωτερικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AHMAD

Νεοφερμένος

Ο AHMAD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Οι συνναλαγές θα γίνονται στο εξωτερικό δηλαδή οι πελάτες μου θα μεταφέρουν τα χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό του εξωτερικού.

Ναι αφού στο εξωτερικό θα είναι η μητρική . Ωστόσο μπορεί η μητρική να αναθέσει σε υπεργολάβο την εκτέλεση ενός έργου (που μπορείς να είσαι εσύ) καθορίζοντας την αμοιβή του. Εδώ θα φορολογηθείς το ποσό που πρέπει (χαμηλό) και στο εξωτερικό την διαφορά (υψηλό) με χαμηλότερους φορολογικούς συντελεστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ναι αφού στο εξωτερικό θα είναι η μητρική . Ωστόσο μπορεί η μητρική να αναθέσει σε υπεργολάβο την εκτέλεση ενός έργου (που μπορείς να είσαι εσύ) καθορίζοντας την αμοιβή του. Εδώ θα φορολογηθείς το ποσό που πρέπει (χαμηλό) και στο εξωτερικό την διαφορά (υψηλό) με χαμηλότερους φορολογικούς συντελεστές.

Δεν αξίζει να κάνω αυτή τη διαδικασία γιατί θα πρέπει να πληρώνω ΦΠΑ (24% στην Ελλάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Η φορολογία δεν είναι πρόβλημα πας σε έναν λογιστή που ασχολείται και μεταφέρει την επιχείρηση σου σε Βουλγαρία ή Κύπρο. Προσωπικά από 1/1/2017 μεταφέρω την έδρα μου εκτός Ελλάδας.

Αν η φορολογία δεν είναι πρόβλημα γιατί μεταφέρεις την έδρα σου αλλού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αν η φορολογία δεν είναι πρόβλημα γιατί μεταφέρεις την έδρα σου αλλού?

Αν δεν μπορούσα να μεφταφέρω τη έδρα μου τότε θα ήταν πρόβλημα η φορολογία.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Ειναι ευκολο να συμβουλεψει και καποιος που εχει ασχοληθει με τροφιμα γιατι νομιζω ξεφυγαμε λιγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starly03

Νεοφερμένος

Η starly03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα σας! Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Είμαι 22 χρόνων, σπουδάζω στο ΑΠΘ ,στη σχολή δασολογίας και φυσικού περιβάλλοντος. Τώρα είμαι στο 4ο έτος. Έχω ακόμα 1 έτος θεωρητικά αλλά... Το σπουδάζω είναι πολύ σχετικό. Από την αρχή τη σχολή την πήρα με πολύ στραβό μάτι,μια τα πολλά υποχρεωτικά μαθήματα, μια το περιεχόμενο των μαθημάτων, τα σχόλια διάφορων για το τι θα κάνω μετά και η δύσκολη επαγγελματική αποκατάσταση με έκαναν ουσιαστικά να παρατήσω τη σχολή. Είμαι στο τέταρτο έτος αλλά χρωστάω πολλά μαθήματα, ίσως και πάνω από τα μισά :redface: συν μια πρακτική ( για όσους δεν γνωρίζουν κάθε καλοκαίρι έχει υποχρεωτική πρακτική στα δάση του Χολομώντα και του Περτουλίου για ένα μηνά). Οπότε είμαι πολύ πίσω. Φέτος μάλιστα βρήκα και δουλειά κάτι που ήθελα να κάνω από την αρχή τους έτους αλλά δεν μπορούσα με τη σχολή,μέχρι που το πήρα απόφαση και πλέον δεν πηγαίνω καθόλου στις παρακολουθήσεις! Όπως καταλαβαίνετε αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε μια πολύ δύσκολη κατάσταση. Νιώθω άσχημα που έχω αφήσει τη σχολή μου και ξέρω ότι στο μέλλον μόνο σε κάλο δεν θα μου βγει. Τα έχω κάνει μπάχαλο... Δεν μου αρέσει η σχολή αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Κι εδώ έρχεται το ερώτημα. Τι μπορώ να κάνω; Δεν θέλω να μένω άλλο άπραγης. Έχω σκεφτεί το ενδεχόμενο να δώσω ξανά πανελλήνιες άλλα η ιδέα με τρομάζει γιατί έχουν περάσει κάποια χρονιά από τότε, το σύστημα εισαγωγής έχει αλλάξει,και ίσως είναι κάπως αργά για φέτος να ξεκινήσω; δεν ξέρω. Έχω σκεφτεί και για ΙΕΚ άλλα φοβάμαι μην είναι τζάμπα λεφτά αφού πολλά πτυχία δύσκολα αναγνωρίζονται. Πολλοί μου λένε ότι είναι κρίμα να πάνε χαμένα αυτά τα χρόνια και καλό είναι να πάρω έστω το πτυχίο. Αλλά δεν θέλω να πάνε άλλα τόσα χρονιά χαμένα,ίσως και περισσότερα σε κάτι που ίσως δεν αξίζει. Σας παρακαλώ,θα ήθελα τη βοήθεια σας και τις γνώμη σας. Υπάρχει η υπήρξε κάποιος ποτέ στη θέση μου; Ξέρω ότι τη λύση πρέπει να τη βρω σύντομα και πολύ το άφησα. Αλλά θέλω να είμαι αισιόδοξη,όσο μπορώ τουλάχιστον. Κάλιο αργά λένε...Λοιπόν;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ώπα λάθος ,αλλού πήγαινε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AHMAD

Νεοφερμένος

Ο AHMAD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δεν αξίζει να κάνω αυτή τη διαδικασία γιατί θα πρέπει να πληρώνω ΦΠΑ (24% στην Ελλάδα

Τέλος πάντων λεπτομέρειες συζητάμε που δεν χρειάζεται .......... Πάντως καλή επαγγελματική επιτυχία !

Ειναι ευκολο να συμβουλεψει και καποιος που εχει ασχοληθει με τροφιμα γιατι νομιζω ξεφυγαμε λιγο...

Ναι δίκιο έχεις το χάσαμε κάπου........ δυναμικός τομέας τα τρόφιμα στην Ελλάδα (αλλά και παντού) όπως θα μπορούσε να γίνει και η πληροφορική ................... αλλά με αυτή την φορολογία no πληροφορική no τρόφιμα

Παιδιά καλησπέρα σας! Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Είμαι 22 χρόνων, σπουδάζω στο ΑΠΘ ,στη σχολή δασολογίας και φυσικού περιβάλλοντος. Τώρα είμαι στο 4ο έτος. Έχω ακόμα 1 έτος θεωρητικά αλλά... Το σπουδάζω είναι πολύ σχετικό. Από την αρχή τη σχολή την πήρα με πολύ στραβό μάτι,μια τα πολλά υποχρεωτικά μαθήματα, μια το περιεχόμενο των μαθημάτων, τα σχόλια διάφορων για το τι θα κάνω μετά και η δύσκολη επαγγελματική αποκατάσταση με έκαναν ουσιαστικά να παρατήσω τη σχολή. Είμαι στο τέταρτο έτος αλλά χρωστάω πολλά μαθήματα, ίσως και πάνω από τα μισά :redface: συν μια πρακτική ( για όσους δεν γνωρίζουν κάθε καλοκαίρι έχει υποχρεωτική πρακτική στα δάση του Χολομώντα και του Περτουλίου για ένα μηνά). Οπότε είμαι πολύ πίσω. Φέτος μάλιστα βρήκα και δουλειά κάτι που ήθελα να κάνω από την αρχή τους έτους αλλά δεν μπορούσα με τη σχολή,μέχρι που το πήρα απόφαση και πλέον δεν πηγαίνω καθόλου στις παρακολουθήσεις! Όπως καταλαβαίνετε αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε μια πολύ δύσκολη κατάσταση. Νιώθω άσχημα που έχω αφήσει τη σχολή μου και ξέρω ότι στο μέλλον μόνο σε κάλο δεν θα μου βγει. Τα έχω κάνει μπάχαλο... Δεν μου αρέσει η σχολή αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Κι εδώ έρχεται το ερώτημα. Τι μπορώ να κάνω; Δεν θέλω να μένω άλλο άπραγης. Έχω σκεφτεί το ενδεχόμενο να δώσω ξανά πανελλήνιες άλλα η ιδέα με τρομάζει γιατί έχουν περάσει κάποια χρονιά από τότε, το σύστημα εισαγωγής έχει αλλάξει,και ίσως είναι κάπως αργά για φέτος να ξεκινήσω; δεν ξέρω. Έχω σκεφτεί και για ΙΕΚ άλλα φοβάμαι μην είναι τζάμπα λεφτά αφού πολλά πτυχία δύσκολα αναγνωρίζονται. Πολλοί μου λένε ότι είναι κρίμα να πάνε χαμένα αυτά τα χρόνια και καλό είναι να πάρω έστω το πτυχίο. Αλλά δεν θέλω να πάνε άλλα τόσα χρονιά χαμένα,ίσως και περισσότερα σε κάτι που ίσως δεν αξίζει. Σας παρακαλώ,θα ήθελα τη βοήθεια σας και τις γνώμη σας. Υπάρχει η υπήρξε κάποιος ποτέ στη θέση μου; Ξέρω ότι τη λύση πρέπει να τη βρω σύντομα και πολύ το άφησα. Αλλά θέλω να είμαι αισιόδοξη,όσο μπορώ τουλάχιστον. Κάλιο αργά λένε...Λοιπόν;:)

τι δουλειά βρήκες ? όντας 22 δεν νομίζω ότι είναι και κάτι που θα κάνεις καριέρα για την υπόλοιπη ζωή σου ώστε να διαγράψεις 4 χρόνια σπουδών και εξόδων (εάν νοικιάζεις σπίτι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα σας! Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Είμαι 22 χρόνων, σπουδάζω στο ΑΠΘ ,στη σχολή δασολογίας και φυσικού περιβάλλοντος. Τώρα είμαι στο 4ο έτος. Έχω ακόμα 1 έτος θεωρητικά αλλά... Το σπουδάζω είναι πολύ σχετικό. Από την αρχή τη σχολή την πήρα με πολύ στραβό μάτι,μια τα πολλά υποχρεωτικά μαθήματα, μια το περιεχόμενο των μαθημάτων, τα σχόλια διάφορων για το τι θα κάνω μετά και η δύσκολη επαγγελματική αποκατάσταση με έκαναν ουσιαστικά να παρατήσω τη σχολή. Είμαι στο τέταρτο έτος αλλά χρωστάω πολλά μαθήματα, ίσως και πάνω από τα μισά :redface: συν μια πρακτική ( για όσους δεν γνωρίζουν κάθε καλοκαίρι έχει υποχρεωτική πρακτική στα δάση του Χολομώντα και του Περτουλίου για ένα μηνά). Οπότε είμαι πολύ πίσω. Φέτος μάλιστα βρήκα και δουλειά κάτι που ήθελα να κάνω από την αρχή τους έτους αλλά δεν μπορούσα με τη σχολή,μέχρι που το πήρα απόφαση και πλέον δεν πηγαίνω καθόλου στις παρακολουθήσεις! Όπως καταλαβαίνετε αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε μια πολύ δύσκολη κατάσταση. Νιώθω άσχημα που έχω αφήσει τη σχολή μου και ξέρω ότι στο μέλλον μόνο σε κάλο δεν θα μου βγει. Τα έχω κάνει μπάχαλο... Δεν μου αρέσει η σχολή αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Κι εδώ έρχεται το ερώτημα. Τι μπορώ να κάνω; Δεν θέλω να μένω άλλο άπραγης. Έχω σκεφτεί το ενδεχόμενο να δώσω ξανά πανελλήνιες άλλα η ιδέα με τρομάζει γιατί έχουν περάσει κάποια χρονιά από τότε, το σύστημα εισαγωγής έχει αλλάξει,και ίσως είναι κάπως αργά για φέτος να ξεκινήσω; δεν ξέρω. Έχω σκεφτεί και για ΙΕΚ άλλα φοβάμαι μην είναι τζάμπα λεφτά αφού πολλά πτυχία δύσκολα αναγνωρίζονται. Πολλοί μου λένε ότι είναι κρίμα να πάνε χαμένα αυτά τα χρόνια και καλό είναι να πάρω έστω το πτυχίο. Αλλά δεν θέλω να πάνε άλλα τόσα χρονιά χαμένα,ίσως και περισσότερα σε κάτι που ίσως δεν αξίζει. Σας παρακαλώ,θα ήθελα τη βοήθεια σας και τις γνώμη σας. Υπάρχει η υπήρξε κάποιος ποτέ στη θέση μου; Ξέρω ότι τη λύση πρέπει να τη βρω σύντομα και πολύ το άφησα. Αλλά θέλω να είμαι αισιόδοξη,όσο μπορώ τουλάχιστον. Κάλιο αργά λένε...Λοιπόν;:)

Καταρχάς βγες από το mindset πως πρέπει να πάρεις πτυχίο ντε και καλά. Δεν χρειάζεται να πάρεις πτυχίο. Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις στην ζωή σου είναι να βγάζεις χρήματα ώστε να μπορείς να συντηρείς τον εαυτό σου και να μην είσαι βάρος σε άλλους. Και φυλλάδια να μοιράζεις, αν μπορείς να βγάζεις τα προς το ζην και είσαι οκ με αυτό τότε μην ακούς τι λέει κανένας άλλος. Αυτά ως προς το άγχος που έχεις.

Τώρα όσον αφορά την σχολή, είσαι σε μια σχολή που είτε δεν πάρεις πτυχίο είτε το πάρεις είναι ένα και το αυτό. Άντε μπορεί αν έχεις το πτυχίο να μπεις σε καμιά δημόσια θεσούλα αν έχεις τα κατάλληλα βύσματα σε κανένα δασαρχείο, αλλά μέχρι εκεί.
Είναι από τα πτυχία που τα έχεις για να λες έχω bachelor. Οπότε γνώμη μου είναι απλά παράτα το και μάθε να κάνεις μια δουλειά η οποία να σου εξασφαλίζει τα προς το ζην. Δεν χρειάζεται να κάνεις ούτε καριέρα, ούτε να βγάζεις 100.000 το χρόνο, το μόνο που χρειάζεται είναι να συντηρείσαι. Και για πανελλήνιες μην το σκέφτεσαι καν, τουλάχιστο όχι στη φάση που είσαι. Στην φάση που είσαι πρέπει να δουλέψεις και να αρχίσεις να είσαι ανεξάρτητη. Όταν το καταφέρεις αυτό, μπορείς στην συνέχεια να κοιτάξεις για πανελλήνιες και να μπεις σε κάποια σχολή, αν και πάλι η γνώμη μου είναι πως ελάχιστες σχολές αυτή τη στιγμή αξίζουν τον κόπο από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης και γι'αυτό είναι πολύ καλύτερο απλά να μάθεις να κάνεις μια συγκεκριμένη δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top