Ποια καινούργια ξένη γλώσσα να επιλέξω;

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Απλώς είναι για όσους έχουν μητρική γλώσσα την αγγλική.

Animan ιαπωνικά σε τι επίπεδο γνωρίζεις;

Κοίτα, έχω πάρει το Ν1, δεν ξέρω κατά πόσον τα πτυχία τους έχουν αντιστοιχία με τα ευρωπαϊκά όμως. Ξέρω αρκετά καλά όμως. Δεν θα έλεγα και σαν μητρική ούτε και ότι είμαι και τρομερά άνετος κυρίως λόγω λιγοστής εξάσκησης μετά το πέρας των μαθημάτων, αλλά μπορώ εύκολα να κάνω διάλογο αρκεί να μην είναι από καμιά επαρχία με too much διάλεκτο, κείμενα διαβάζω άνετα αν είναι γενικού ενδιαφέροντος, για πιο ειδικά που πιθανόν θα έχουν άγνωστα kanji θέλω οπωσδήποτε λεξικό εκτός αν είναι οικονομικό γιατί για κάποιο λόγο στο "curriculum" συμπεριλαμβάνονταν πολλές οικονομικού χαρακτήρα λέξεις του τύπου "οι δείκτες του χρηματιστηρίου" ή "η οικονομική ύφεση", "η παραγωγική ισχύς και το εργασιακό δυναμικό της βιομηχανιάς" κτλ. Τώρα να γράψω μπορώ αλλά νομίζω θα ξεχνάω κάποια kanji και θα τα γράφω με kana, πράγμα το οποίο το κάνουν και οι ίδιοι αλλά anyway. Γενικά οι εξετάσεις τους (στις οποίες επικεντρώνεται το 99,99% των μαθημάτων) δεν ευνοούν την παραγωγή λόγου (γραπτού ή προφορικού), οπότε εκεί είναι που οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα. Anime πάντως βλέπω και χωρίς subs:P:P:P (για dubbed δεν το συζητώ καν:verymad:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μερόπη Αντωνίου

Νεοφερμένος

Η Μερόπη Αντωνίου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Τα τούρκικα έχω ακούσει μοιάζουν πολύ με τα αραβικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ πάντως που πέρασα 1 μήνα στην Τουρκία και τώρα κάνω Αραβικά, δεν έχω καταλάβει κάτι τέτοιο. Ίσως στις ρίζες κάποιων λέξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Κι επειδη το προηγουμενο μηνυμα εχει κατι το εντελως αντιφατικο (βγαζει ματι) στο σαιτ που παραθετω ακριβως πιο κατω μπορειτε να διαπιστωσετε τον βαθμο δυσκολιας των ξενων γλωσσων...απο τις πιο ευκολες στις πιο δυσκολες...

https://www.effectivelanguagelearning.com/language-guide/language-difficulty

Ετσι...

Ο βαθμός δυσκολίας αυτός είναι με "βάση" τα αγγλικά , για κάποιον Κινέζο μπορεί να του φαίνονται πιο εύκολα τα γιαπωνέζικα από τα γερμανικά π.χ.

Γεια σε όλους!
Είμαι δεύτερο (προς τρίτο μιας και η χρονιά σχεδόν τελείωσε ) έτος στο πανεπιστήμιο και όπως όλοι γνωρίζουν έχω άπλετο ελεύθερο χρόνο

Εγώ θα σου πρότεινα να δεις τα ήθη και την λογική των λαών που μιλούν αυτή τη γλώσσα και να επιλέξεις με βάση ποια σου ταιριάζει περισσότερο και θα ήθελες να γνωρίσεις παραπάνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Σκεφτομαι να ξεκινησω Σουηδικα η Γαλλικα απο το νεο ετος.. Τα γαλλικα βεβαια εχω ακουσει οτι θελουν παρα πολυ χρονο και δεν ξερω αν αξιζει :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Σκεφτομαι να ξεκινησω Σουηδικα η Γαλλικα απο το νεο ετος.. Τα γαλλικα βεβαια εχω ακουσει οτι θελουν παρα πολυ χρονο και δεν ξερω αν αξιζει :/
Φυσικά και αξίζει...είναι πολύ ισχυρή γλώσσα παντού! Αν είναι να αφιερώσεις 1 μέρα π.χ. στα σουηδικά, καλύτερα να αφιερώσεις 2 στα γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Με το οτι τα αγγλικα ειναι σχεδον μητρικη γλωσσα για τους Ελληνες... και το οτι τα γαλλικα, ιταλικα, ισπανικα, ρουμανικα, πορτογαλικα ειναι οι πιο ευκολες γλωσσες για τους αγγλοφωνους... δεν ειναι δυσκολο να βγαλει κανεις συμπερασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Σκεφτομαι να ξεκινησω Σουηδικα η Γαλλικα απο το νεο ετος.. Τα γαλλικα βεβαια εχω ακουσει οτι θελουν παρα πολυ χρονο και δεν ξερω αν αξιζει :/

Τα γαλλικά σαφώς μιλιούνται από πιο πολλούς ανθρώπους και πολλές χώρες εντός και εκτός Ευρώπης έχουν μητρική τα γαλλικά.
Προσωπικά, γαλλικά δεν γνωρίζω. Λένε πως είναι βατά αν ξέρεις πχ ιταλικά-ισπανικά ή και αγγλικά. Εμένα η προφορά τους δεν μου αρέσει και την θεωρώ αρκετά δύσκολη. Πέρα από εκεί, όρεξη να υπάρχει. Να σου αρέσει και πολιτισμός λίγο κλπ.

Σουηδικά μαθαίνω μόνη μου κουτσά στραβά από το ίντερνετ. Με βοηθάει πολύ το γεγονός ότι γνωρίζω καλά γερμανικά όπως και αγγλικά. Μέχρι στιγμής ( καλά Α1.1 είμαι) είναι καλά. Εγώ προσωπικά δεν δυσκολεύομαι σχεδόν καθόλου πέρα από την προφορά που έχει κάτι γραμματάκια πχ το a με ένα κυκλάκι πάνω και δεν ήξερα πως το προφέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τα αγγλικα ειναι σχεδον μητρικη για Ολλανδους και Σκανδιναβους, οχι για τους Ελληνες. Οι Ελληνες καταλαβαινουν αλλα δεν ξερουν αγγλικα. Απλα λογω υπολογιστων και ταινιων/σειρων, οι περισσοτεροι ενηλικες μπορουν να καταλαβουν ποσα λεφτα τους ζητανε στο ταμειο ενω ενας Ισπανος ή Ιταλος μπορει να μην εχει την ιδια ικανοτητα. Ο μεσος ελληνας εχει Λοουερ και νομιζει οτι μιλαει αγγλικα σαν τον Καμερον ενω τελικα δεν μπορει να δει ουτε μια ταινια χωρις να βαλει υποτιτλους...

Πορτογαλικα και Ρουμανικα ειναι waste of time εκτος αν εχεις ονειρο ζωης να εγκατασταθεις στο Ριο. Ισπανικα και Ιταλικα ειναι χρησιμα ενω τα Ιταλικα ειναι και ωραια. Σουηδικα μονο αν θες να πας μεταναστης στη Σκανδιναβια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σκεφτομαι να ξεκινησω Σουηδικα η Γαλλικα απο το νεο ετος.. Τα γαλλικα βεβαια εχω ακουσει οτι θελουν παρα πολυ χρονο και δεν ξερω αν αξιζει :/

Σκέψου αν θες να φύγεις έξω για ειδικότητα και πού και ξεκίνα ανάλογα. Αν σκέφτεσαι Βέλγιο, Γαλλία, Ελβετία που έχουν πολύ δυνατά νοσοκομεία, γαλλικά ασυζητητί, σε 3 χρόνια τα τελειοποιείς άνετα και μπορείς να δώσεις και τις εξετάσεις στην Γαλλία.
Αν είναι απλά για χόμπι, τα σουηδικά θα κυλήσουν ευκολότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Σκέψου αν θες να φύγεις έξω για ειδικότητα και πού και ξεκίνα ανάλογα. Αν σκέφτεσαι Βέλγιο, Γαλλία, Ελβετία που έχουν πολύ δυνατά νοσοκομεία, γαλλικά ασυζητητί, σε 3 χρόνια τα τελειοποιείς άνετα και μπορείς να δώσεις και τις εξετάσεις στην Γαλλία.
Αν είναι απλά για χόμπι, τα σουηδικά θα κυλήσουν ευκολότερα.

Οτιδηποτε ειναι χομπι κυλαει ευκολοτερα. Τα γαλλικα και τα αγγλικα ειναι οι δυο γλωσσες με τις περισσοτερες επιστημονικες δημοσιευσεις στην ιατρικη ανα τον κοσμο οποτε ισως να σου ειναι αρκετα χρησιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Με το οτι τα αγγλικα ειναι σχεδον μητρικη γλωσσα για τους Ελληνες... και το οτι τα γαλλικα, ιταλικα, ισπανικα, ρουμανικα, πορτογαλικα ειναι οι πιο ευκολες γλωσσες για τους αγγλοφωνους... δεν ειναι δυσκολο να βγαλει κανεις συμπερασμα.
Σε ποια χώρα συμβαίνει αυτό;; Γιατί στην Ελλαδα το επίπεδο αγγλικών της πλειοψηφίας είναι στο επίπεδο Α2+

Πορτογαλικα και Ρουμανικα ειναι waste of time εκτος αν εχεις ονειρο ζωης να εγκατασταθεις στο Ριο. Ισπανικα και Ιταλικα ειναι χρησιμα ενω τα Ιταλικα ειναι και ωραια. Σουηδικα μονο αν θες να πας μεταναστης στη Σκανδιναβια.
Να πεις ότι είναι χρήσιμα τα Γερμανικά Οκ, Αλλά τα ιταλικά και τα ισπανικά για ποιο λόγο λένε όλοι ότι είναι χρήσιμα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Στο επιπεδο των προφορικων τα αγγλικα των Ελληνων ειναι σε επιπεδο Β1 - Β2. Σε επιπεδο γραπτης κατανοησης ειναι απο τα υψηλοτερα στον κοσμο. Οι κατοχοι προφισιενσι στην Ελλαδα ειναι απο τους υψηλοτερους σε ποσοστα ανα τον κοσμο.
Και δε συγκρινομαστε με Γαλλους, Ισπανους, Πορτογαλους, Ιταλους που τα αγγλικα τους ειναι να τα κλαιν οι ρεγγες.
Το οτι μιλαν καλυτερα αγγλικα οι Σουηδοι και οι Ολλανδοι απο τους Ελληνες ειναι πολυπαραγοντικο. Ειναι λαοι που μιλαν ανετα 2 με τρεις ξενες γλωσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Να πεις ότι είναι χρήσιμα τα Γερμανικά Οκ, Αλλά τα ιταλικά και τα ισπανικά για ποιο λόγο λένε όλοι ότι είναι χρήσιμα;;;
Τα ισπανικά είναι η 4η πιο ομιλούμενη γλώσσα στον κόσμο. Ομιλούνται από περίπου 470εκ ανθρώπους ανά την υφήλιο (ως πρώτη γλώσσα), σε αντίθεση με τα γερμανικά και τα γαλλικά, τα οποία ομιλούνται από 95 και 80εκ.* αντίστοιχα. Μπορεί στην Ευρώπη, τα γερμανικά και τα γαλλικά να κυριαρχούν, ωστόσο σε Βόρεια και Λατινική Αμερική, μετά τα αγγλικά έρχονται τα ισπανικά. Και μιας που στην εποχή μας, οι Η.Π.Α. είναι το κυρίαρχο κράτος σε πολλούς τομείς, θα έλεγα ότι τα ισπανικά είναι πολύ χρήσιμη γλώσσα. Βέβαια, λέγεται ότι τα γερμανικά είναι γλώσσα του εμπορίου:)

*Μιλάω πάντα για 1η γλώσσα, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
https://www.internetworldstats.com/stats7.htm

440 εκατομμυρια ισπανικα
385 εκατομμυρια γαλλικα
260 εκατομμυρια πορτογαλικα
95 εκατομμυρια γερμανικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
https://www.internetworldstats.com/stats7.htm

440 εκατομμυρια ισπανικα
385 εκατομμυρια γαλλικα
260 εκατομμυρια πορτογαλικα
95 εκατομμυρια γερμανικα

Εγώ κοίταξα σε αρκετά σάιτ...και ο αριθμός που παραθέτεις για τα γαλλικά είναι υπερβολικός.

https://www.diplomatie.gouv.fr/en/fr...rancophony/the-status-of-french-in-the-world/

Επίσης, ΑΠΟ ΚΑΙ ΚΛΕΙΕΤΑΙ απλά οι γερμανοί ομιλητές να είναι 95 εκατομμύρια. 90 εκατομμύρια είναι μόνο οι native speakers. Θες να μου πεις ότι μόνο 5εκ. ομιλούν την γερμανική ως 2η ξένη γλώσσα;
Αυτά τα νούμερα είναι τρελά και σίγουρα όχι έγκυρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Το ότι οι Έλληνες μιλούν πιο καλά αγγλικά από τους κατοίκους των λατινογενών χωρών είναι γεγονός αλλά αυτό διαφέρει κατά πολύ με τη φράση "για τους Έλληνες τα αγγλικά είναι κάτι σαν μητρική γλώσσα''. Επίσης όντως οι Ολλανδοί και οι Σκανδιναβοί μιλούν καλά αγγλικά και Γερμανικά συνήθως αλλά ας μην ξεχνάμε ότι έχουν και το γλωσσολογικό αβαντάζ (είναι όλες αυτές γερμανογενείς γλώσσες) που δεν το έχουμε εμείς.

Pol το ότι μια γλώσσα ομιλείται από πολλά εκατομμύρια δεν απαντά στο ερώτημα για ποιο λόγο είναι χρήσιμη. Οκ μιλιούνται στη Λατινική Αμερική. Πόσοι Έλληνες δλδ έχουν βλέψεις να επεκταθούν επαγγελματικά σε εκείνη την περιοχή; (σ.σ. Στη Βενεζουέλα το κατα κεφαλήν εισόδημα είναι χαμηλότερο απ' ότι ήταν το 1960). Κακά τα ψέματα στην Ευρώπη τα ιταλικά και τα ισπανικά δεν έχουν καμία απήχηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Το ότι οι Έλληνες μιλούν πιο καλά αγγλικά από τους κατοίκους των λατινογενών χωρών είναι γεγονός αλλά αυτό διαφέρει κατά πολύ με τη φράση "για τους Έλληνες τα αγγλικά είναι κάτι σαν μητρική γλώσσα''. Επίσης όντως οι Ολλανδοί και οι Σκανδιναβοί μιλούν καλά αγγλικά και Γερμανικά συνήθως αλλά ας μην ξεχνάμε ότι έχουν και το γλωσσολογικό αβαντάζ (είναι όλες αυτές γερμανογενείς γλώσσες) που δεν το έχουμε εμείς.

Pol το ότι μια γλώσσα ομιλείται από πολλά εκατομμύρια δεν απαντά στο ερώτημα για ποιο λόγο είναι χρήσιμη. Οκ μιλιούνται στη Λατινική Αμερική. Πόσοι Έλληνες δλδ έχουν βλέψεις να επεκταθούν επαγγελματικά σε εκείνη την περιοχή; (σ.σ. Στη Βενεζουέλα το κατα κεφαλήν εισόδημα είναι χαμηλότερο απ' ότι ήταν το 1960). Κακά τα ψέματα στην Ευρώπη τα ιταλικά και τα ισπανικά δεν έχουν καμία απήχηση.
Δεν είπα μόνο λατινική Αμερική. Είπα και ΒΟΡΕΙΑ. Η.Π.Α! Υπάρχουν πολιτείες όπου ακούς παραπάνω ισπανικά παρά αγγλικά, όπως είναι το Μαϊάμι. Κακά τα ψέματα, πολλοί έχουν το American Dream. Και τα ισπανικά είναι πολύ σημαντική και χρήσιμη γλώσσα εκεί. Στην Ευρώπη..δεν έχουν τόση απήχηση όσο τα γερμανικά και τα γαλλικά. Αυτό, όμως δε σημαίνει, ότι δεν έχουν καμία απήχηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
''Darüber hinaus gibt es mindestens 80 Millionen Menschen, die die deutsche Sprache als Zweit- oder Fremdsprache lernen.
Man schätzt, dass allein innerhalb der Europäischen Union rund 50 Millionen Menschen deutsche Fremdsprachenkenntnisse besitzen.''

''Τουλάχιστον 80 εκ άνθρωποι μαθαίνουν γερμανικά ως δεύτερη ή ξένη γλώσσα. Μέσα στην Ευρωπαϊκή ένωση, περίπου 50 εκ άνθρωποι κατέχουν κάποιες γνώσεις γερμανικών ως ξένη γλώσσα''

Quelle


Άνθρωποι που έχουν τα γερμανικά ως μητρική γλώσσα 105 εκ.
Άνθρωποι που τα μαθαίνουν ως ξένη γλώσσα: 80 εκ
Άνθρωποι που τα μαθαίνουν ως ξένη γλώσσα στην ευρωπαϊκή ένωση: 55 εκ (14%)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
''Darüber hinaus gibt es mindestens 80 Millionen Menschen, die die deutsche Sprache als Zweit- oder Fremdsprache lernen.
Man schätzt, dass allein innerhalb der Europäischen Union rund 50 Millionen Menschen deutsche Fremdsprachenkenntnisse besitzen.''

''Τουλάχιστον 80 εκ άνθρωποι μαθαίνουν γερμανικά ως δεύτερη ή ξένη γλώσσα. Μέσα στην Ευρωπαϊκή ένωση, περίπου 50 εκ άνθρωποι κατέχουν κάποιες γνώσεις γερμανικών ως ξένη γλώσσα''

Quelle


Άνθρωποι που έχουν τα γερμανικά ως μητρική γλώσσα 105 εκ.
Άνθρωποι που τα μαθαίνουν ως ξένη γλώσσα: 80 εκ
Άνθρωποι που τα μαθαίνουν ως ξένη γλώσσα στην ευρωπαϊκή ένωση: 55 εκ (14%)
Exactly this! 95εκ. παγκόσμιος πληθυσμός ομιλητών γερμανικής; No way!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top