Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

Panos_2

Νεοφερμένος

Ο Panos_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι καινουργιος και θα ηθελα να μου προτεινετε βιβλια για την γ λυκειου που να εχουν καλη μεθοδολογια και καλες ασκησεις. Μεχρι τωρα εχω σαλτερη τους δυο τομους για χημεια και πενεση και σινοδινου για φυσικη και μπαρλα και παπαδακη για μαθηματικα. Μερικα παιδια λενε οτι ο μπαρλας ειναι πιο καλος και αλλοι ο παπαδακης. Προσωπικα θεωρω οτι ο παπαδακης εχει πιο αναλυτικες μεθοδολογιες. Τι προτεινετε εσεις; Εχετε να μου προτεινετε κανενα αλλο; Βασικα με ενδιαφερει να εχει καλη μεθοδολογια που να καλυπτει οσο γινεται μεγαλυτερη γκαμα ασκησεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SnowLover

Νεοφερμένος

Ο SnowLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Θα Παω και εγω για Γ λυκειου σε λιγο καιρο!!??????εγω φυσικη εχω παναγιωτακοπουλο-μαθιουδακη(πολυ καλο βοηθημα με τις λυσεις των ασκησεων αναλυτικα και διαφορες αλλες επισυμανσεις,εχω κοσμοπουλο,πενεση το οποιο δεν μου φαινεται κατι τρομερο και αλλο ενα του πονρικου το οποιο ειναι αρκετα καλο.υπαρχει βεβαια και αυτο των αδερφων σαββαλα το οποιο δεν το εχω δοκιμασει..Απο χημεια ο Σαλτερης ειναι κορυφη και μπορω να σου πως μπορει να ειναι και το καλυτερο βοηθημα που διαβασα στο λυκειο.απο μαθηματικα υπαρχει και ο στεργιου νακης.

Και κατι που ξεχασα φυσικη υπαρχει και κατσικας ο οποιος εχει ψιλοτραβηγμενα θεματα...

Αυτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Πολυ καλα οσα αναφερατε...Απο φυσικη ο Μαθιουδακης ειναι πολυ ωραιος και ο,τι πρεπει για 'Γ Λυκειου, εχει μεγαλωσει γενιες και γενιες :P Σε δευτερη φαση ,γιατι και ο Μαθιουδακης μεχρι ενα σημειο πηγαινει, θα προτεινα σιγουρα Πενεση-Συνονινο. Λιγο τραβηγμενος μερικες φορες αλλα αναλυει πολυ καλα τη θεωρια και εχει κερδισει δημοφιλια απο τοτε που βγηκε, ολο και περισσοτεροι τους προτιμουν ! Στις επαναληψεις μπορειτε παντα να αντλειτε πραγματα απο το ιντερνετ, υπαρχει υπερπληθωρα (οποιος θελει inbox να στειλω site )

Σε ο,τι αφορα τη Χημεια...Ναι, η κυριαρχια του Σαλτερη ειναι αδιαφιλονικητη. Οργανωμενος , ξεκαθαρος και μεσα στο πνευμα των εξετασεων !! Για οποιον θα το ηθελε εχω να προτεινω επισης Γ. Μαρνερη. Ειδικα τον τομο της Οργανικης τον αγαπησα :D

Και χημεια για οποιον θα ηθελε θα μπορουσα με χαρα να τον κατατοπισω στα αντιστοιχα ιστολογια-sites
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Panos_2

Νεοφερμένος

Ο Panos_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Νομιζω οτι ο μαθιουδακης δεν εχει καλη μεθοδολογια ενω στους πενεση σινοδινο υπαρχει ξεχωριστο κεφαλαιο(απλα πρεπει ο μαθιουδακης να εχει καλυτερες ασκησεις). Ο Μαθιουδακης δεν εβγαλε το 15 βοηθημα γιατι δεν μπορω να το βρω μονο οτι θα βγαλει καινουργιο τον ιουνη. Οσον αφορα τα μαθηματικα εχω ακουσει οτι ο νακης δεν ειναι καλος και οτι τα καλυτερα ειναι του παπαδακη και του μπαρλα. Ποιο εχει ασκησεις πιο κοντα στο θεμα των εξετασεων; Ενταξει χημεια θα παω με σαλτερη...Ειμαι ηδη γ λυκειου και δεν νομιζω οτι θα περασω εκει που θελω και μαλλον θα ξαναδωσω γι αυτο θελω και τα οσο δυνατον καλυτερα βοηθηματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Παιδιά πάω Β' Λυκείου και σε περίπου ένα μήνα ξεκινάμε και την καλοκαιρινή προετοιμασία για τη Γ'(Προσανατολισμός Οικονομίας και Πληροφορικής).Έχω ήδη ξεκινήσει Μαθηματικά της Γ' από Μπάρλα και σχολικό βιβλίο από το Μάρτη και σταμάτησα το Πάσχα για τις επαναλήψεις(έφτασα μέχρι την αντίστροφη συνάρτηση).Θέλω όμως να πάρω άλλο ένα τουλάχιστον βοήθημα για να δουλεύω παράλληλα και ίσως να είναι και πιο δύσκολο.Μπορείτε να προτείνετε κάποια(εκτός από Παπαδάκη και Στεργίου-Νάκη που δεν μου αρέσει το στυλ τους);
Έχω δει κάποια και θα ήθελα τη γνώμη σας:
a)Χριστόφορος Αχτσαλωτίδης Μαθηματικά, Ανάλυση Γ'Λυκείου από Μεταίχμιο.
b)Μαθηματικά Γ' Λυκείου από Ελληνοεκδοτική και συγγραφική ομάδα από το lysari.
c)Μαθηματικά Γ' Λυκείου Θανάσης Ξένος από εκδόσεις Ζήτη.
d)Μαθηματικά Γ' Λυκείου Κώστα Γκατζούλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
παιδια εχεις δουλεψει κανεις με δημοπουλο στην φυσικη? πως του φανηκε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.
Παιδιά πάω Β' Λυκείου και σε περίπου ένα μήνα ξεκινάμε και την καλοκαιρινή προετοιμασία για τη Γ'(Προσανατολισμός Οικονομίας και Πληροφορικής).Έχω ήδη ξεκινήσει Μαθηματικά της Γ' από Μπάρλα και σχολικό βιβλίο από το Μάρτη και σταμάτησα το Πάσχα για τις επαναλήψεις(έφτασα μέχρι την αντίστροφη συνάρτηση).Θέλω όμως να πάρω άλλο ένα τουλάχιστον βοήθημα για να δουλεύω παράλληλα και ίσως να είναι και πιο δύσκολο.Μπορείτε να προτείνετε κάποια(εκτός από Παπαδάκη και Στεργίου-Νάκη που δεν μου αρέσει το στυλ τους);
Έχω δει κάποια και θα ήθελα τη γνώμη σας:
a)Χριστόφορος Αχτσαλωτίδης Μαθηματικά, Ανάλυση Γ'Λυκείου από Μεταίχμιο.
b)Μαθηματικά Γ' Λυκείου από Ελληνοεκδοτική και συγγραφική ομάδα από το lysari.
c)Μαθηματικά Γ' Λυκείου Θανάσης Ξένος από εκδόσεις Ζήτη.
d)Μαθηματικά Γ' Λυκείου Κώστα Γκατζούλη.
Πηγαινε και δες τα σε ενα βιβλιοπωλειο αρχικα .
Του μπαρλα και τα δυο(α και β τομος ) θεωρω ειναι υπεραρκετα και παραλληλα μπορεις απο σαιτ μαθηματικων να λυνεις και αλλα θεματα .(lysari.gr) . Εγω θα επελαγα το b
Αλλά δεν είναι λιγο νωρίς για όλα αυτα ; Εχεις 1 χρονο και 3 μηνες ακομη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Πηγαινε και δες τα σε ενα βιβλιοπωλειο αρχικα .
Του μπαρλα και τα δυο(α και β τομος ) θεωρω ειναι υπεραρκετα και παραλληλα μπορεις απο σαιτ μαθηματικων να λυνεις και αλλα θεματα .(lysari.gr) . Εγω θα επελαγα το b
Αλλά δεν είναι λιγο νωρίς για όλα αυτα ; Εχεις 1 χρονο και 3 μηνες ακομη...
κοιτα την ημερομηνια που το εγραψε κι εγω μπερδευτηκα στην αρχη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
παιδια εχεις δουλεψει κανεις με δημοπουλο στην φυσικη? πως του φανηκε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.
παιδια εχεις δουλεψει κανεις με δημοπουλο στην φυσικη? πως του φανηκε?
Εγώ δούλεψα μαθιουδακη και ήμουν 100% ευχαριστημένος . Μια φίλη μου είχε ξεκινήσει με τον δημοπουλο σε ιδιαίτερα και μέχρι το Δεκέμβρη είχε αλλάξει σε μαθιουδακη Και συγχρόνως έκανε του πενεση της ελληνοεκδοτικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Εγώ δούλεψα μαθιουδακη και ήμουν 100% ευχαριστημένος . Μια φίλη μου είχε ξεκινήσει με τον δημοπουλο σε ιδιαίτερα και μέχρι το Δεκέμβρη είχε αλλάξει σε μαθιουδακη Και συγχρόνως έκανε του πενεση της ελληνοεκδοτικης.

ασκησεις απο μαθιουδακη μας δινει και στο φροντ οποτε δεν ξερω κατα ποσο χρειαζεται να το αγορασω(και εγω εχω μειενει πολυ ευχαριστημενη απο τις ασκησεις του ) απλα θα ηθελα και ενα ακομα να δουλευω και μονη ισως με καλες λυμμενες ασκησεις ,αυτο του πενεση το εχω ξανακουσει τι στυλ ειναι ,επιπεδο ? (γιατι στοχευω σε ψηλο βαθμο στο συγκεκριμενο μαθημα οποτε αφου ειμαι β λυκ κι εχω χρονο λεω να ψαχτω λιγο)
στον δημοπουλο γνωριζεις τι δεν την ικανοποιησε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φαίλεια

Νεοφερμένος

Η Φαίλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έχει κανείς το βοήθημα του Μιχαηλίδη Μαθηματικά Γ' Λυκείου Β Τόμος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Το εχω δει στον πατακη με καλη προσφορα

(για να μην υπαρχει παρεξηγηση και σε παρω στον λαιμο μου) αυτο δεν εννοεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 1579_3.jpg
    1579_3.jpg
    11.3 KB · Εμφανίσεις: 921

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
παιδια τι γνωμη εχετε για το βοηθημα φυσικης γ λυκειου του θοδωρου γαρμπη εκδοσεις πατακη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VforVendetta

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα να βοηθημα για Βιολογια Κατευθυνσης Γ λυκειου. Βλεπω προτεινεται ενα συγκεκριμενο της Νοτας Λαζαρακης που εχει εξαντληθει ομως και ειναι παλιο. Υπαρχει κατι καλυτερο αυτη τη στιγμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι σίγουρος αλλά με ο,τι είχα ακούσει από συμμαθητές μου δεν υπάρχει κάποιο βοήθημα στη βιολογία που να ξεχωρίζει. Εξαρτάται από τον καθηγητή και τον τρόπο δουλειάς του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChristyBoo

Νεοφερμένος

Η ChristyBoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα να βοηθημα για Βιολογια Κατευθυνσης Γ λυκειου. Βλεπω προτεινεται ενα συγκεκριμενο της Νοτας Λαζαρακης που εχει εξαντληθει ομως και ειναι παλιο. Υπαρχει κατι καλυτερο αυτη τη στιγμη;

Εγώ χρησιμοποιούσα του Σαββάλα στην Κατεύθυνση, το οποίο ήταν αρκετά ικανοποιητικό μπορώ να πω!
Είναι 4 συγγραφέων Πιταροκοίλη, Νοταρά, Αρδίττη και Γκιργκινούδη!
Μπορείς να του ρίξεις μια ματιά να δεις αν σου κάνει ;)

Εγώ χρησιμοποιούσα του Σαββάλα στην Κατεύθυνση, το οποίο ήταν αρκετά ικανοποιητικό μπορώ να πω!
Είναι 4 συγγραφέων Πιταροκοίλη, Νοταρά, Αρδίττη και Γκιργκινούδη!
Μπορείς να του ρίξεις μια ματιά να δεις αν σου κάνει ;)

ΛΑΘΟΣ, του Τζαβάρα είχα τελικά :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 125626

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από το βοήθημα του Στεργίου σε κάθε κεφ. ποιές είναι οι πιο ΔΥΣΚΟΛΕΣ;

Εννοώ είναι αυτές από τα θέματα εξετάσεων, είναι οι τελευταίες από κάθε παράγραφο, ... ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 125626

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόνο εγώ εχω αυτή την απορία;

Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Μόνο εγώ εχω αυτή την απορία;

Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός...

στο βιλβιο της β που ειχα φετος , δυσκολες ηταν τα τεταρτα θεματα στα διαγωνισματα , και τα τριτα ισως, επισης μεσα στις ασκησεις των κεφαλαιων σε συνδυαστικες προς το τελος υπηρχαν πιο απαιτητικες οπως και καποιες σε κατι ροζ επαναληπτικες σελιδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top