Νέο σύστημα εισαγωγής στη Τριτοβάθμια: Ομάδες Προσανατολισμού και Επιστημονικά Πεδία

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
καλησπερα.. θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. θελω να ξανα δωσω παννεληνιες μετα απο 4χρονια..
θελω να περασω στο ΤΕΙ Φυσικοθεραπειας τωρα που εχουν αλλαξει τα πραγματα τι θα γινει?
να συμπληρωσω οτι ημουν επαλ σε ειδικοτητα δομικων

Θες να δώσεις με το σύστημα των ΕΠΑΛ ή με των ΓΕΛ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
καλησπερα.. θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. θελω να ξανα δωσω παννεληνιες μετα απο 4χρονια..
θελω να περασω στο ΤΕΙ Φυσικοθεραπειας τωρα που εχουν αλλαξει τα πραγματα τι θα γινει?
να συμπληρωσω οτι ημουν επαλ σε ειδικοτητα δομικων

Για να δώσεις από ΕΠΑΛ για παραιατρικά τμήματα πρέπει αναγκαστικά να πάρεις νέα ειδικότητα (Υγείας και Πρόνοιας), παρακολουθώντας αν δεν κάνω λάθος 2 έτη τα μαθήματα της ειδικότητας (από β λυκείου), σε όσα σχολεία ανοίγει ο τομέας υγείας και πρόνοιας, που στις αρχές είπαν ότι θα τη καταργήσουν, αλλά μετά την επανέφεραν. (είναι μπερδε-way).

@Sourotiri: Αν εξαιρέσεις την φετινή χρονιά (μεταβατικού σταδίου), πλέον οι μαθητές των ΕΠΑΛ, δεν μπορούν να περάσουν σε ΑΕΙ (η β ομάδα δεν υφίστανται).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
@Sourotiri: Αν εξαιρέσεις την φετινή χρονιά (μεταβατικού σταδίου), πλέον οι μαθητές των ΕΠΑΛ, δεν μπορούν να περάσουν σε ΑΕΙ (η β ομάδα δεν υφίστανται).

Δεν είναι μαθήτρια ΕΠΑΛ όμως, είναι απόφοιτη. Λογικά θα έχει δικαίωμα να δώσει πανελλήνιες με το ΓΕΛ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αγγελος1234545

Νεοφερμένος

Ο αγγελος1234545 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλημερα ειμαι αποφοιτος επαλ το 2014 ειχα δωσει πανεληνιες και δεν περασα και φετος μετα απο περιπλανησης σε ιεκ και οταν επισκεφτηκα την σχολη που ιθελα να περασω πηρα την αποφαση να ξαναδωσω εχω το δικαιωμα ετσι? η αποχη μ απο τα θρανια μ εχει αποσυντονισει απο ποτε να αρχισω φροντιστηριο ειναι ι γνωμη σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν είναι μαθήτρια ΕΠΑΛ όμως, είναι απόφοιτη. Λογικά θα έχει δικαίωμα να δώσει πανελλήνιες με το ΓΕΛ.
Θα μπορούσε να δώσει μόνο μέσω ΕΠΑΛ Β'ομάδας που φέτος είναι η τελευταία χρονιά που υπάρχει. Ένας με απολυτήριο ΕΠΑΛ δεν μπορεί να δώσει εξετάσεις ΓΕΛ (γι'αυτό εξάλλου υπήρχε η Β'ομάδα ωστέ να δίνει 4 μαθήματα ΓΕΛ + 2 ειδικότητας και να περνάει σε ΑΕΙ/ΤΕΙ). Αλλά επειδή είμαστε στο μεταβατικό στάδιο, θα πρέπει να περιμένουμε.


καλημερα ειμαι αποφοιτος επαλ το 2014 ειχα δωσει πανεληνιες και δεν περασα και φετος μετα απο περιπλανησης σε ιεκ και οταν επισκεφτηκα την σχολη που ιθελα να περασω πηρα την αποφαση να ξαναδωσω εχω το δικαιωμα ετσι? η αποχη μ απο τα θρανια μ εχει αποσυντονισει απο ποτε να αρχισω φροντιστηριο ειναι ι γνωμη σας?

Έχεις το δικαίωμα, φυσικά, εφόσον κατέχεις απολυτήριο ΕΠΑΛ.
Σου προτείνω να αρχίζεις να διαβάζεις από τώρα μόνος σου (κυρίως της ειδικότητας και τα βασικά μαθηματικά) και τον Σεπτέμβριο αρχίζεις φροντιστήριο ώστε να δώσεις τον Ιούνιο του 2017. Επισημαίνω ότι αίτηση θα κάνεις τον Φεβρουάριο του 2017. (Να το παρακολουθείς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Θα μπορούσε να δώσει μόνο μέσω ΕΠΑΛ Β'ομάδας που φέτος είναι η τελευταία χρονιά που υπάρχει. Ένας με απολυτήριο ΕΠΑΛ δεν μπορεί να δώσει εξετάσεις ΓΕΛ (γι'αυτό εξάλλου υπήρχε η Β'ομάδα ωστέ να δίνει 4 μαθήματα ΓΕΛ + 2 ειδικότητας και να περνάει σε ΑΕΙ/ΤΕΙ). Αλλά επειδή είμαστε στο μεταβατικό στάδιο, θα πρέπει να περιμένουμε.

Κάνεις λάθος:

https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy-files/6y1s4653ps-1eth.pdf
(Είναι η εγκύκλιος που αναφέρεται σε υποψηφίους ΓΕΛ με το νέο σύστημα)

Συγκεκριμένα αναφέρεται:

Την Αίτηση – Δήλωση υποβάλλουν και οι κάτοχοι απολυτηρίου Γενικού Λυκείου ή Ενιαίου Λυκείου ή
άλλου τύπου Λυκείου ή αντίστοιχου Σχολείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ή δευτεροβάθμιου κύκλου
σπουδών Επαγγελματικού Λυκείου, καθώς και οι κάτοχοι ισότιμου τίτλου Επαγγελματικού Λυκείου (πτυχίο Β΄
κύκλου ΤΕΕ, ΤΕΛ, ΕΠΛ), εφόσον επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του Γενικού Λυκείου
με το νέο σύστημα οποιοδήποτε άλλο έτος από αυτό που απέκτησαν τον απολυτήριο τίτλο τους.


Και λίγο παρακάτω:

Β. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ
Η Αίτηση-Δήλωση των αποφοίτων συνοδεύεται υποχρεωτικά από ευκρινές φωτοαντίγραφο του τίτλου
απόλυσης σχολείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.


Με απλά λόγια, οι απόφοιτοι μπορούν να δώσουν και με το ΓΕΛ.

καλημερα ειμαι αποφοιτος επαλ το 2014 ειχα δωσει πανεληνιες και δεν περασα και φετος μετα απο περιπλανησης σε ιεκ και οταν επισκεφτηκα την σχολη που ιθελα να περασω πηρα την αποφαση να ξαναδωσω εχω το δικαιωμα ετσι? η αποχη μ απο τα θρανια μ εχει αποσυντονισει απο ποτε να αρχισω φροντιστηριο ειναι ι γνωμη σας?

Ξεκινάς όσο πιο νωρίς γίνεται, αν γίνεται και από Αύγουστο, ξεκίνα. Ποια σχολή θέλεις αλήθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αγγελος1234545

Νεοφερμένος

Ο αγγελος1234545 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δασοπονία Δράμας η οινοποιίας Δράμας γενικά μου αρέσει η Δράμα και η σχολες αυτές

Γενικός έχω αγχωθεί πολύ γιατί σκέφτομαι άμα δε τα καταφέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Κάνεις λάθος:

https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy-files/6y1s4653ps-1eth.pdf
(Είναι η εγκύκλιος που αναφέρεται σε υποψηφίους ΓΕΛ με το νέο σύστημα)

Συγκεκριμένα αναφέρεται:

Την Αίτηση – Δήλωση υποβάλλουν και οι κάτοχοι απολυτηρίου Γενικού Λυκείου ή Ενιαίου Λυκείου ή
άλλου τύπου Λυκείου ή αντίστοιχου Σχολείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ή δευτεροβάθμιου κύκλου
σπουδών Επαγγελματικού Λυκείου, καθώς και οι κάτοχοι ισότιμου τίτλου Επαγγελματικού Λυκείου (πτυχίο Β΄
κύκλου ΤΕΕ, ΤΕΛ, ΕΠΛ), εφόσον επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του Γενικού Λυκείου
με το νέο σύστημα οποιοδήποτε άλλο έτος από αυτό που απέκτησαν τον απολυτήριο τίτλο τους.


Και λίγο παρακάτω:

Β. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ
Η Αίτηση-Δήλωση των αποφοίτων συνοδεύεται υποχρεωτικά από ευκρινές φωτοαντίγραφο του τίτλου
απόλυσης σχολείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.


Με απλά λόγια, οι απόφοιτοι μπορούν να δώσουν και με το ΓΕΛ.

Ναι, ομολογώ ότι αυτό το είχα ψάξει στις αρχές της χρονιάς και όπως βλέπω ψηφίστηκε τον Νοέμβριο.
Ευχαριστώ για την διόρθωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1as0n

Νεοφερμένος

Ο 1as0n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη ανταπόκριση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marySHERlocked

Νεοφερμένος

Η marySHERlocked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει η δυνατοτητα να περασει καποιος σε σχολη Δημοσιογραφιας μεσω Θετικης κατευθηνσης. Αν ναι, τοτε ποιο μαθημα θα πρεπει επιπλεον να δωσω και θα χαθουν μορια απο αυτη την αλλαγη στο τελος ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει η δυνατοτητα να περασει καποιος σε σχολη Δημοσιογραφιας μεσω Θετικης κατευθηνσης. Αν ναι, τοτε ποιο μαθημα θα πρεπει επιπλεον να δωσω και θα χαθουν μορια απο αυτη την αλλαγη στο τελος ?
https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...-mhxanografiko-deltioy-sxoles-2oy-pedioy.html
Εδώ μπορείς να βρεις τις σχολές στις οποίες μπορείς να περάσεις από το πεδίο σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marySHERlocked

Νεοφερμένος

Η marySHERlocked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Το εκτιμώ αφάνταστα που απάντησες αλλά δεν μου έδειξες κάτι που δεν ήξερα ήδη. Μήπως ξέρεις κάτι συγκεκριμένο πάνω στην ερώτησή μου ;Αν όχι, και πάλι ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Το εκτιμώ αφάνταστα που απάντησες αλλά δεν μου έδειξες κάτι που δεν ήξερα ήδη. Μήπως ξέρεις κάτι συγκεκριμένο πάνω στην ερώτησή μου ;Αν όχι, και πάλι ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου.
Δεν το έχω ψάξει. Λογικά δεν μπορείς. Οι σχολές από την θετική είναι αυτές που σου έστειλα. Άλλο μάθημα, ειδικά αυτη την χρονική στιγμή, δεν παιζει να μπορείς να δηλώσεις.
Ψάξε για κανένα ΙΕΚ :) Δεν γνωρίζω κάτι άλλο πάνω σε αυτό που ζητας :/:

EDIT: με συγχωρείς, δεν είδα ότι είσαι Β λυκείου και όχι Γ.
Λοιπόν, αν σκέφτεσαι για δημοσιογραφία, στην καλύτερη σχολή που μπορώ να σκεφτώ και να σου πω οτι ΙΣΩΣ να έχει να κάνει με αυτό που θες, είναι τα οικονομικά. Αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση μην ακούς εμένα. Ψαξτο μόνη σου :)
Μετά έχεις επιλογή των ΙΕΚ (ψαξτο και αυτο) και φυσικά υπάρχει η επιλογή να αλλάξεις κατεύθυνση (αλλά θα είναι πολύ δύσκολα.)
Τέλος, τσέκαρε αν γίνεται να κάνεις κάτι με δημοσιογραφία παίρνοντας το μάθημα της Ιστορίας ως επιλογής, αλλά χλωμό :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Από Θετική Δημοσιογραφία Γιοκ. Η πας σε ΙΕΚ, η πηγαίνεις Θεωρητική η μπαίνεις σε μια άλλη σχολή που σου αρέσει, την τελειώνεις και δίνεις κατατακτηριες για να μπεις εκεί :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marySHERlocked

Νεοφερμένος

Η marySHERlocked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου

Χαχαχα δεν πειράζει άλλωστε δεν το είχα προσέξει καν εκείνο το κομματι.Σίγουρα θα το ψάξω λίγο παραπάνω για κάποιο ΑΕΙ πιο πολυ από περιέργεια. Ευχαριστώ και...Χριστός Ανέστη ??????

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου. Χριστός Ανέστη φίλε μου : )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

billaronis

Νεοφερμένος

Ο billaronis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή ανάσταση.

Είμαι μαθητής της Γ λυκείου και σε λίγες μέρες θα δώσω πανελλήνιες από την κατεύθυνση της Θετικής σε 4 μαθήματα (Έκθεση, Φυσική, Χημεία και Μαθηματικά). Θα ήθελα να μάθω εάν του χρόνου, ως απόφοιτος, γίνεται να ξανα-δώσω πανελλήνιες από την κατεύθυνση των Οικονομικών-Πληροφορικής (στα μαθήματα Έκθεση, Μαθηματικά, Αοθ και Αεπ). Ρώτησα πολλά άτομα και είτε μου έλεγαν δεν ξέρουν είτε μου έλεγαν ναι.. άλλα δεν είναι σίγουροι. Ελπίζω κάποιος να γνωρίζει και να 'χει μια απάντηση στην ερώτηση μου. Σύμφωνα και με τα λεγόμενα ενός άρθρου του Υπουργείου Παιδείας λέει ξεκάθαρα ότι ο απόφοιτος απλά υποβάλει νέα αίτηση στο σχολείο που πήγαινε βάζοντας ΟΠΟΙΑ κατεύθυνση επιθυμεί, όμως και πάλι θέλω να είμαι σίγουρος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μεγάλε αυτό γινόταν παλιά δηλαδή μπορούσες να δώσεις ως απόφοιτος με άλλη κατεύθυνση απο αυτην που ησουν το θέμα είναι πως του χρόνου καλός η κακός το σύστημα αλλάζει οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει άτομο να σου πει αν θα ισχύει αυτό και του χρόνου ούτε καν ο υπουργός παιδείας δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να σου απαντήσει κάτι τέτοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billaronis

Νεοφερμένος

Ο billaronis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κατάλαβα, εντάξει πάντως από όσα έχω ακούσει πιστεύω να είναι εφικτό ακόμη και με τις νέες αλλαγές... Πότε λες να ξέρω στα σίγουρα; Μετά το τέλος του καλοκαιριού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Η πρώτη αλλαγή στο σύστημα θα ξεκινήσει τωρα στις αρχές Ιουνίου σύμφωνα με το υπουργείο φυσικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billaronis

Νεοφερμένος

Ο billaronis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ωραία! Ας ελπίσω να συνεχίσει να ισχύει αυτό που ίσχυε και τα προηγούμενα χρόνια για τους απόφοιτους από άλλη κατεύθυνση!Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top