Σε πλήγωσα, άρα δεν σε αγαπάω;

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μμ, μου αρέσει αυτός ο ορισμός.

Αλλά νομίζω από ένα σημείο και μετά η δεύτερη χάνεται, οπότε. :P
Αν εννοείς την ελευθερία του single ναι - αλλά και αυτό είναι μια επιλογή - απόδειξη της ελευθερίας. Αποφασίζεις να συνισφέρεις στην ευτυχία κάποιου, να τον κάνεις χαρούμενο, να του δώσεις εμπειρίες ζωής - να ζήσεις μαζί του! Αν αυτό δεν είναι η απόλυτη μορφή ελευθερίας τι είναι? :)
Ερώτηση... Αναφερόμαστε μόνο σε ερωτοκαταστάσεις ή γενικά;;
Νομίζω γενικά - τουλάχιστον εγώ έτσι το προσέγγισα, αρχικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αν εννοείς την ελευθερία του single ναι - αλλά και αυτό είναι μια επιλογή - απόδειξη της ελευθερίας. Αποφασίζεις να συνισφέρεις στην ευτυχία κάποιου, να τον κάνεις χαρούμενο, να του δώσεις εμπειρίες ζωής - να ζήσεις μαζί του! Αν αυτό δεν είναι η απόλυτη μορφή ελευθερίας τι είναι? :)

Αποφασίζεις όμως ταυτόχρονα να αφιερώσεις κομμάτι του χρόνου σου γι' αυτούς τους στόχους, μέρος της μέρας σου για να συνεισφέρεις που λες. Αν αισθάνεσαι ελεύθερος κάνοντας αυτά τότε OK, μαγκιά σου.

Απλά φαντάζομαι ότι ο δικός μου ορισμός κάπου εδώ αλλάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αποφασίζεις όμως ταυτόχρονα να αφιερώσεις κομμάτι του χρόνου σου γι' αυτούς τους στόχους, μέρος της μέρας σου για να συνεισφέρεις που λες. Αν αισθάνεσαι ελεύθερος κάνοντας αυτά τότε OK, μαγκιά σου.

Απλά φαντάζομαι ότι ο δικός μου ορισμός κάπου εδώ αλλάζει.

Ααααα! Νομίζω κατάλαβα! Το διαφοροποιείς δηλαδή επειδή υπάρχει δέσμευση (και πρακτική και συναισθηματική)...
Είναι δύσκολο να τα κάνεις όλα αυτά και να αισθάνεσαι ταυτόχρονα πλήρως ελεύθερος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αχα.

Η γνωστή καραμέλα που ακούω κατά καιρούς "τον αγαπάω,αλλά τον πλήγωσα πάρα πολύ άσχημα",
"τον αγαπάω,αλλά τον χώρισα","τον αγαπάω,αλλά.."

Τι ακριβώς είναι? Μήπως αυτό δεν είναι "αγάπη" αλλά κάτι άλλο που νιώθει κάποιος?
Μήπως είναι πόθος? Έρωτας?


Εκεί που θέλω να καταλήξω ότι πολλές φορές όταν πληγώνουμε μέσα σε μια σχέση,
είναι κυρίως επειδή δρούμε εγωιστικά.
Πληγώσαμε τον άλλον,επειδή τον ζηλέψαμε.
Πληγώσαμε τον άλλον,επειδή δεν έκανε κάτι που εμείς θέλαμε.

Πάλι αρχίζουμε να κοιτάμε το θέμα μονόπλευρα(από την ερωτική πλευρά), αλλά never mind...

Αρχικά, από πότε το να αγαπάς κάποιον σημαίνει ότι μπορείς να είσαι για πάντα μαζί του; Από πότε σημαίνει ότι πρέπει να είσαι έστω και για μια στιγμή μαζί του(μιλάω για σχέση);; Για μένα είναι μεγαλύτερη ένδειξη αγάπης το να χωρίσεις κάποιον, επειδή νιώθεις ότι αν μείνεις μαζί του θα τον πληγώσεις(ακόμη κι αν τελικά δεν το έκανες), παρά αν έμενες μαζί του και τον πλήγωνες...

Βασικά νιώθω ότι όλοι έχουμε διαφορετικό ορισμό για την αγάπη κι ότι κάποιοι από μας αρχίζουμε να την ορίζουμε στην σφαίρα του ιδεατού(κι όχι δεν είναι κακό αυτό, δεν ντρέπομαι να λέω ότι μέχρι τώρα δεν πιστεύω πως έχω αγαπήσει, ούτε καν φιλικά, εν αντιθέσει μ' ότι πίστευα μέχρι πρόσφατα :redface:)

Δεν μιλάω για πράξεις που πηγάζουν από τον εγωισμό μας, γιατί η αγάπη είναι απαλλαγμένη από αυτόν....
Όπως πολύ ευγενικά με πληροφόρησαν, οι περιπτώσεις που σκέφτομαι εγώ, είναι πραγματικά καταστάσεις ακόμη και απίθανες να συμβούν... Καταστάσεις, οι οποίες πηγάζουν από μία άγνοια σε σχέση με τον άλλον, μια άγνοια όχι ηθελημένη(από καμία πλευρά)... Πρακτικά λέω ότι αγνοούμε μία πτυχή της προσωπικότητας του άλλου, που ποτέ δεν την έχει δείξει, που μπορεί να μην την έχει καν αντιληφθεί ο ίδιος... Ξέρω μιλάω πολύ γενικά και δεν γίνομαι κατανοητός...

Ας κάνω άλλη μια προσπάθεια να το θέσω καλύτερα... Πολλοί από μας(είτε λιγότεροι, είτε περισσότεροι απ' όσο μπορώ να φανταστώ) έχουμε ορισμένες ιδιαίτερες ευαισθησίες(το πρώτο που μου έρχεται είναι βαθιά θαμένες μνήμες ή άγνωστες επιθυμίες), τις οποίες δεν βγάζουμε προς τα έξω, επειδή δεν τις θυμόμαστε ή επειδή δεν τις γνωρίζουμε καν... Δεν βλέπω τον τρόπο που θα μπορούσε να τις έχει υπ' όψιν του κάποιος που μας αγαπά(εφόσον δεν μας γνωρίζει για όλη μας την ζωή)... Έτσι, υπάρχει η περίπτωση να καταλήξει να μας πληγώνει μέσο αυτών, πραγματικά εν αγνοία του και δίχως καμία πρόθεση...
Αυτό, τουλάχιστον από την δική μου σκοπιά, δεν δείχνει ότι δεν υπάρχει αγάπη, αλλά με την ιδέα που έχουμε -όλοι σχεδόν, ακόμη και αυτοί που εκφέρουν απόψεις όπως αυτή που λέω εγώ τώρα- για την αγάπη, μπορούμε εύκολα να θεωρήσουμε ότι τελικώς, αυτή δεν υπάρχει... Αλλά θα έχουμε δίκιο τελικώς;;:hmm:



Για μένα η αγάπη είναι κάτι αρκετά ανώτερο και απαλλαγμένο από μικρότητες τέτοιου τύπου. :)
Προφανώς και είναι άπειρα δύσκολο να επιτευχθεί κάτι τέτοιο,
αλλά μιλάω για το πως αντιλαμβάνομαι εγώ την πραγματική αγάπη.

Καλά κάνεις ;) Η αγάπη δεν χωρά εκπτώσεις...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
προσωπικά έχω πληγώσει ανθρώπους όπως με έχουν πληγώσει.That's life.

Κανείς όμως δεν είπε ότι τους αγαπούσες ή σε αγαπούσαν. Θα υπήρχε πολύ πάθος, έρωτας αλλά όχι αγάπη τουλάχιστον όχι όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
κα*** είναι και φεύγει. Όλοι κοιτάνε να περάσουν καλά.Με την παραμικρή ένδειξη δυσκολίας φεύγουμε.

Kι αυτό είναι αγάπη;; :blink:

wrong, πιστεύουμε ότι δεν είμαστε εγωιστές αλλά από τη στιγμή που πιστεύουμε κάτι τέτοιο τότε ναι αγαπάμε εγωιστικά.

προσωπικά έχω πληγώσει ανθρώπους όπως με έχουν πληγώσει.That's life.


Ποιος μίλησε για το τι πιστεύουμε;;:worry:
Είπα, πως η αγάπη δεν χωρά εγωισμό... Αν αυτός υπάρχει, τότε δεν υπάρχει και αγάπη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Δεν θα βγει ακρη.Γιατι η αγαπη οπως και αλλες λεξεις(συναισθηματα κυριως)δεν εχουν ορισμο.Ο καθενας την αντιλαμβανεται αλλιως και δεν μπορεις να τον κατηγορησεις για το τι θεωρει οτι ειναι.

Εγω θα πω κατι αλλο.Παντα εχεις επιλογη,η σχεδον παντα.Το να πληγωσεις καποιον μπορει να γινει ασυνειδητα η οχι,σε μια λαθος στιγμη.Οποτε για μενα ειναι σχετικο.Και δεν θελω να ειμαι απολυτος γιατι το θεμα ειναι εντελως γενικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kιkή

Νεοφερμένος

Η kιkή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Οταν αγαπας καποιον, μπαινεις στη διαδικασια να σκεφτεσαι τι ειναι καλυτερο για εκεινον.. Ποσοι γονεις εχουν πληγωσει τα παιδια τους επειδη ειναι υπερπροστατευτικοι και τα περιοριζουν για το "καλο" τους? Αυτο τι σημαινει οτι δεν τα αγαπουν? Ποσοι φιλοι μαλωσαν επειδη η αληθεια ποναει κι οταν την ακουει ο αλλος αρνειται να τη δεχτει? Στη συγκεκριμενη περιπτωση μπορει να υπαρχει και η ζηλεια, ο εγωισμος αλλα τοτε δεν ειναι και αληθινη φιλια. Μπορεις να πληγωσεις καποιον, αθελα σου, ειτε γιατι εχεις διαφορετικη αποψη για καποιο θεμα ειτε γιατι ανησυχεις για εκεινον και θελεις το καλο του. Αποψη μου.
Περι ερωτικων σχεσεων δεν μπορω να μιλησω, διοτι εκει υπαρχουν περισσοτεροι παραγοντες, οπως γνωμη τριτων, ζηλεια, ανασφαλειες κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ant1637

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Για μενα η αγαπη ειναι οταν στοχευεις στην πνευματικη αναπτυξη του συντροφου σου και αμεσο επακολουθο ειναι η αισθηση της ελευθεριας,μιας ελευθεριας ομως που προσφερει απαγγιστρωση (ως καποιο βαθμο) απο τον εμφυτο εγωισμο μας.Επιπλεον,λαθη στις σχεσεις παντα γινονται ειτε το θελουμε ειτε οχι,προσωπικα παντως μετραει το ειδος του λαθους και οι προθεσεις αυτου που το πραττει.Καλως ή κακως,οι ιδιοι μεσα μας εχουμε θεσει τα δικα μας ορια και γι αυτο η πραγματικη αγαπη μεταξυ 2 ατομων επερχεται οταν και οι 2 αγαπουν με ομοιο ή συμπληρωματικο τροπο τον αλλον.Μονο σε αυτη την περιπτωση πιστευω οτι μπορεις να αγαπησεις,διατηρωντας και εξελισσοντας την προσωπικοτητα σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ant1637

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
εδώ μίλησα για το γνωστό μπέρδεμα καψούρα=αγάπη.






Γενική πεποίθηση.
Στα λόγια μου έρχεσαι. Οι άνθρωποι από τη φύση τους είναι εγωιστικά όντα. Άρα αγάπη γιοκ.

Η απομυθοποίηση του παραμυθιού sorry.
H εννοια της αγαπης ειναι εντελως σχετικη,αγαπη υπαρχει αναλογα με το πως την προσδιοριζει ο καθενας και επιπλεον δεν υπαρχει συναισθημα χωρις εγωισμο αφου ο εγωισμος πηγαζει απο το ειναι μας.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ant1637

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
τότε αναιρούνται όλα τα προηγούμενα πόστ σχετικά με την αγάπη.:P
Ισα-ισα,μαλλον ολα ισχυουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
εδώ μίλησα για το γνωστό μπέρδεμα καψούρα=αγάπη.

Μα όλοι προσπαθούμε να δείξουμε το άνισον αυτών των δύο....:worry:


Γενική πεποίθηση.
Στα λόγια μου έρχεσαι. Οι άνθρωποι από τη φύση τους είναι εγωιστικά όντα. Άρα αγάπη γιοκ.

Η απομυθοποίηση του παραμυθιού sorry.

Όχι!! Ναι, είμαστε εγωιστικά όντα(μερικοί μάλιστα πολύ περισσότερο από τους υπόλοιπους), αλλά αυτό δεν αποκλείει την πιθανότητα να υπάρξει τουλάχιστον ένα άτομο που να μην μας αφήσει σταγόνα εγωισμού...

Μπορεί να είναι παραμύθι, αλλά όσο ζούμε και το κυνηγάμε, είναι ωραία.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα.
Δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιος πλήγωσε κάποιον, ότι δεν τον αγαπάει.
Μπορεί να τον πλήγωσε άθελα του ή επειδή έπρεπε για να κάνει τον άλλον ευτυχισμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
δεν μπορείς..γιατί η σύγκριση είναι παραπλανητική.

Aνάλογα το ποιος είσαι...;)

όταν το βρείς πες μου και μένα.

ναι αλλά όταν τελειώσει..στα πατώματα..

Μα το όλο θέμα είναι ότι μπορεί να μην το βρεις ποτέ... Αυτή είναι και η μαγεία του...:)


Μα, αν αρχίσει δεν θα τελειώσει ποτέ(οκ, νομοτελειακά θα τελειώσει, αλλά δεν θα υπάρχεις κι εσύ)... Η αγάπη όπως την σκέφτομαι εγώ, άπαξ και αρχίσει, δεν τελειώνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikifost

Νεοφερμένος

Η nikifost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ακόμα και όταν σε έχει πληγώσει κάποιος που αγαπάς πολύ, θα έρθει η στιγμή που θα σού το ανταποδώσει το σύμπαν και θα πάρεις αυτό που σού αξίζει, το κάρμα... πέρα από αυτό όμως, η αγάπη δεν είναι ούτε δανεική ούτε για το τώρα, θεωρώ πως αν αγαπήσεις κάποιον μια φορά ύστερα όσο και να σε πληγώσαει σίγουρα θα κρύβεις θυμό και αίσθημα εκδίκησης μέσα σου, είναι ανθρώπινο άλλωστε, όμως όταν ο καιρός περάσει αυτό που έρχεται πάλι στην επιφάνεια είναι η αγάπη...... Το σύμπαν είτε θα σού ανταποδώσει την επούλωση της πληγής με την αγάπη του παλιού ατόμου, είτε με κάποιο καινούριο, είτε με κάτι διαφορετικό που εξίσου χρειάζεσαι και έχεις ανάγκη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ακόμα και όταν σε έχει πληγώσει κάποιος που αγαπάς πολύ, θα έρθει η στιγμή που θα σού το ανταποδώσει το σύμπαν και θα πάρεις αυτό που σού αξίζει, το κάρμα... πέρα από αυτό όμως, η αγάπη δεν είναι ούτε δανεική ούτε για το τώρα, θεωρώ πως αν αγαπήσεις κάποιον μια φορά ύστερα όσο και να σε πληγώσαει σίγουρα θα κρύβεις θυμό και αίσθημα εκδίκησης μέσα σου, είναι ανθρώπινο άλλωστε, όμως όταν ο καιρός περάσει αυτό που έρχεται πάλι στην επιφάνεια είναι η αγάπη...... Το σύμπαν είτε θα σού ανταποδώσει την επούλωση της πληγής με την αγάπη του παλιού ατόμου, είτε με κάποιο καινούριο, είτε με κάτι διαφορετικό που εξίσου χρειάζεσαι και έχεις ανάγκη!!!

Εγω συγκεκριμενα δεν πιστευω στο καρμα.Θεωρω οτι αν θες να σου συμβει κατι καλο θα πρεπει να το αναζητας κι ολας,ειτε αυτο το καλο λεγεται αγαπη,ειτε φιλια,ειτε κερδη κλπ.Αν περιμενεις να γινει το καλο απο μονο του ή απο θεικες δυναμεις το πιθανοτερο ειναι να μεινεις με σταυρωμενα τα χερια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top