Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής Επάρκειας

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Καλησπέρα σας όλους Έχω διαβάσει τη συζήτηση σχετικά με το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας και πολλά ακόμα άρθρα σχετικά με αυτό αλλά δεν έχω βγάλει άκρη:( Εγώ έχω τελειώσει οικονομικό δεν έχω κάνει παιδαγωγικά μαθήματα και θέλω να δώσω εξετάσεις στον επόμενο διαγωνισμό ΑΣΕΠ δηλ στις αρχές του 2012. δεν νομίζω ότι προλαβαίνω να πάρω το πιστοποιητικό οπότε τι κάνω;;;; δε δίνω ή πάω εκεί και απλά δεν έχω ελπίδα;;;;; Και οκ από εκεί και πέρα πως θα πάρω το πιστοποιητικό;;;Από ΑΣΠΑΙΤΕ ή από κάποια άλλη σχολή και πότε και πως θα κάνω αίτηση;;; (Παρεμπιπτόντως οι σχολές έχουν ενημερωθεί και προετοιμαστεί ;δε νομίζω) Σας παρακαλώ βοηθήστε με να βγάλω άκρη



Διάβασα στα ΝΕΑ πως αυτός ο ΑΣΕΠ δεν χρειάζεται πιστοποιητικό... Ρηλαξ.



υγ.
αλλωστε, μια ανοησία είναι το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας
αυτοί που εξετάζουν την επάρκειά μας, κάνουν μάθημα το ίδιο ξερά όπως όλοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vicky1986

Νεοφερμένος

Η vicky1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σωστό και αυτό!!!! Οπότε έχω ακόμα μια ελπίδα!!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Δεν είμαι τόσο σίγουρος για τους οικονομολόγους. Θα εξηγήσω γιατί.

Στους παλαιότερους ΑΣΕΠ, για να δώσεις ως οικονομολόγος στον ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών, έπρεπε να έχεις παιδαγωγική κατάρτιση, γιατί οι οικονομικές σχολές δεν θεωρούνταν καθηγητικές (άσχετα αν, όπως εγώ, είχα κάνει παιδαγωγικά μαθήματα). Οι υπόλοιποι κλάδοι (φιλόλογοι, μαθηματικοί, φυσικοί, κτλ) θεωρούνταν ότι είναι καθηγητικές σχολές και δεν χρειάζεται να πιστοποιήσουν κάπως την παιδαγωγική τους επάρκεια. Οι οικονομολόγοι όμως, έπρεπε να έχουν ή χαρτί από την ΑΣΠΑΙΤΕ, ή μεταπτυχιακό πάνω στα παιδαγωγικά ή δεύτερο πτυχίο από καθηγητική σχολή ή δεύτερο πτυχίο από παιδαγωγικό, για να πιστοποιήσουν την παιδαγωγική τους επάρκεια. Αν δεν είχαν κάτι από αυτα, δεν είχαν καμία τύχη.

Θέλω να πω ότι δεν νομίζω στον επόμενο ΑΣΕΠ να κάνουν την χάρη στους οικονομολόγους και να τους θεωρήσουν απόφοιτους καθηγητικής σχολής, απλά μάλλον θα κάνουν την χάρη στους υπόλοιπους να μην τους ζητήσουν πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας. Ό,τι δηλαδή γινόταν και μέχρι τώρα.

Μακάρι βέβαια να μην γίνει έτσι, αλλά χλωμό το κόβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EfakiK

Νεοφερμένος

Η EfakiK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλησπέρα Vicky1986.
Νομίζω ότι έχουν δίκιο όλοι οι προηγούμενοι. Στους επόμενους 2 διαγωνισμούς δε θα απαιτείται το πιστοποιητικό αλλά αυτό αφορά αποφοίτους 'καθηγητικών σχολών'. Εάν η δική σου δε σου παρέχει παιδαγωγική επάρκεια τότε θα πρέπει να την αποκτήσεις έξτρα μέσω ΑΣΠΑΙΤΕ ή κάποιας άλλης δομής. Το θετικό σε αυτό είναι ότι επειδή ίσχυε το ίδιο μέχρι τώρα, υπάρχουν τμήματα για οικονομολόγους άρα κάτι μπορεί να βρεις. Εγώ είμαι φιλόλογος, είμαι από ΦΚΣ κ απ' όσο ξέρω δε θα χρειάζεται για εμάς αλλά παρόλ' αυτά θα ήθελα να παρακολουθήσω ένα πρόγραμμα παιδαγωγικής κατάρτισης. Μπήκα λοιπόν στη διαδικασία αναζήτησης πληροφοριών για να δω αν προβλέπεται κάτι για την περίπτωση που δεν υποχρεούσαι αλλά θέλεις να το κάνεις για να δω αν θα έχω τη δυνατότητα. Επικοινώνησα με διάφορους 'υπεύθυνους' αλλά δεν ήξεραν τίποτα κ με παρέπεμπαν ο ένας στον άλλο. Εν τέλει, ο αντιπρόεδρος του παιδαγωγικού Ινστιτούτου στον οποίο με είχαν παραπέμψει μου είπε ότι δεν ήταν σε θέση να μου απαντήσει κ ότι το ζήτημα το χειρίζεται άμεσα το Υπ. Παιδείας.
Προς το παρόν δεν έχω ασχοληθεί περαιτέρω κ δεν ξέρω αν μπω στη διαδικασία.
Περιμένω ακόμα απάντηση από την ΑΣΠΑΙΤΕ αλλά δεν ξέρω αν θα τη λάβω ποτέ.
Αν μάθετε κάτι, θα χαιρόμουν πολύ αν με ενημερώνατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vicky1986

Νεοφερμένος

Η vicky1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αν μπορέσω να μάθω κάτι θα σας ενημερώσω προς τα παρόν όσο το ψάχνω τόσο πιο πολλές 'τρύπες' βλέπω στο σύστημα κανείς δε ξέρει και όλοι είναι μπερδεμένοι και ψάχνονται!!!! Ελπίζω να βγάλουμε άκρη σύντομα Αν κάποιος μάθει κάτι σχετικά με αυτό το ζήτημα θα τον παρακαλούσα να ενημερώσεις και τους υπολοίπους Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Καλά αν γίνει ΑΣΕΠ... και να δούμε και με πόσες θέσεις...και πότε θα απορροφηθούν οι διοριστέοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irene_atg

Νεοφερμένος

Η Irene_atg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θα ήθελα να διευκρινίσω ότι μέχρι τώρα οι οικονομολόγοι μπορούν να δώσουν εξετάσεις με το ΑΣΕΠ είτε έχουν παιδαγωγική επάρκεια, είτε όχι. Αλλά αυτοί που έχουν παιδαγωγική επάρκεια αρκεί να γράψουν πάνω από τη βάση (55 στα 100 νομίζω) και προηγούνται των υπολοίπων. Δηλαδή στην κατάταξη θα είναι πρώτα όλοι όσοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια και έχουν περάσει τη βάση, και (εφόσον αυτοί δεν έχουν καλύψει όλες τις θέσεις) ακολουθούν οι οικονομολόγοι χωρίς παιδαγωγική επάρκεια σύμφωνα με τον αριθμό μορίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EfakiK

Νεοφερμένος

Η EfakiK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Θα ήθελα να διευκρινίσω ότι μέχρι τώρα οι οικονομολόγοι μπορούν να δώσουν εξετάσεις με το ΑΣΕΠ είτε έχουν παιδαγωγική επάρκεια, είτε όχι. Αλλά αυτοί που έχουν παιδαγωγική επάρκεια αρκεί να γράψουν πάνω από τη βάση (55 στα 100 νομίζω) και προηγούνται των υπολοίπων. Δηλαδή στην κατάταξη θα είναι πρώτα όλοι όσοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια και έχουν περάσει τη βάση, και (εφόσον αυτοί δεν έχουν καλύψει όλες τις θέσεις) ακολουθούν οι οικονομολόγοι χωρίς παιδαγωγική επάρκεια σύμφωνα με τον αριθμό μορίων.

Ξέρεις αν θα ισχύει από τον επόμενο διαγωνισμό ο μη προκαθορισμένος αριθμός θέσεων αλλά όσοι περνούν τη βάση να διορίζονται (λέμε τώρα!);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ρε παιδιά, έλεος με αυτό το δημόσιο
η ζωή δεν είμαι μόνο ένας διορισμός...

όλος ο Ελληνικός λαός ψάχνει για μια θέση στο δημόσιο
έλεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EfakiK

Νεοφερμένος

Η EfakiK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ρε παιδιά, έλεος με αυτό το δημόσιο
η ζωή δεν είμαι μόνο ένας διορισμός...

όλος ο Ελληνικός λαός ψάχνει για μια θέση στο δημόσιο
έλεος
Εγώ δεν ψάχνω για θέση στο δημόσιο. Ίσα ίσα έχω ήδη θέση να με περιμένει από σεπτέμβρη σε σχολείο στην Ισπανία.
Κ αν είχες διαβάσει τα προηγούμενα θα είχες δει που αναφέρω ξεκάθαρα ότι δεν το χρειάζομαι το πιστοποιητικό, το παρέχει η σχολή μου! Με ενδιαφέρει όμως να παρακολουθήσω κάποιο αντίστοιχο τμήμα για να βελτιωθώ εγώ η ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irene_atg

Νεοφερμένος

Η Irene_atg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ξέρεις αν θα ισχύει από τον επόμενο διαγωνισμό ο μη προκαθορισμένος αριθμός θέσεων αλλά όσοι περνούν τη βάση να διορίζονται (λέμε τώρα!);

Δυστυχώς δεν ξέρω, αλλά εδώ δεν ξέρουμε καν πότε θα γίνει ο επόμενος διαγωνισμός...:(

Ξέρεις αν θα ισχύει από τον επόμενο διαγωνισμό ο μη προκαθορισμένος αριθμός θέσεων αλλά όσοι περνούν τη βάση να διορίζονται (λέμε τώρα!);

ρε παιδιά, έλεος με αυτό το δημόσιο
η ζωή δεν είμαι μόνο ένας διορισμός...

όλος ο Ελληνικός λαός ψάχνει για μια θέση στο δημόσιο
έλεος

Συγγνώμη κιόλας που ψάχνουμε κάθε εναλλακτική για το πού θα δουλέψουμε.
Μήπως στον ιδιωτικό τομέα υπάρχουν άπλετες θέσεις εργασίας για τους καθηγητές και από επιλογή δεν θέλουμε να πάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vicky1986

Νεοφερμένος

Η vicky1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δε ξέρω αν εργάζεσαι ή όχι, αλλά εγώ είμαι εδώ και 1,5 χρόνο άνεργη και δε μπορώ να βρω δουλειά ούτε και στον ιδιωτικό τομέα. Δε κοιτάω απλά να βολευτώ στο δημόσιο αλλά δε γίνεται και να παραβλέψω ένα διαγωνισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
για ποιο δημόσιο και διαγωνισμό μιλάτε;
γιατί επόμενη 3ετία - 5ετία...το δημόσιο πρέπει να απασχολεί τουλάχιστον 250-300.000 κόσμο
οπότε πού βλέπετε τους διορισμούς; στον ύπνο σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vicky1986

Νεοφερμένος

Η vicky1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι μάλλον στον ύπνο μας τους βλέπουμ,ε στα όνειρά μας!!!!!! Anyway λέγεται πως θα γίνει διαγωνισμός το 2012 Αν λοιπόν γίνει ποτέ κάποιος διαγωνισμός θέλουμε να ξέρουμε τη μας γίνετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ψάχνομαι και εγώ βίκυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Εγώ απ' ότι ξέρω, τουλάχιστον για το διαγωνισμό που αφορά τους εκπαιδευτικούς, θα πρέπει να γίνει αρχές του 2012 για το σχολικό έτος 2012-2013. Και πού το στηρίζω αυτό;
Είχαν πει πως από τους ήδη επιτυχόντες θα πάρουν για το σχολικό έτος 2010-2011 (φέτος) και 2011-2012 (του χρόνου) και στη συνέχεια οι πάντες θα περνάν από ΑΣΕΠ και δεν θα ισχύουν οι παλιές βαθμολογίες.
Το κακό είναι πως δεν έχει υπάρξει ακόμα κάποια ανακοίνωση για το πότε πράγματι θα γίνει ο διαγωνισμός. Και νομίζω επίτηδες, για να υπάρχουν και λιγότεροι επιτυχόντες. Επομένως, θα έλεγα, πως όποιος θέλει να δώσει, καλύτερα να αρχίσει να προετοιμάζεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Επειδή θα ορκιστώ στο Πανεπιστήμιο μάλλον Σεπτέμβριο, γενικά από τέλη Σεπτεμβρίου θα έχω όλο το χρόνο για προετοιμασία. Από πού μπορώ να προετοιμαστώ; Είναι αρκετός ο χρόνος Σεπτέμβριος-Απρίλιος; Επίσης για να δώσω στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ χρειάζεται να έχω πάει φαντάρος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Από ότι ξέρω δε χρειάζεται να έχεις πάρει φαντάρος. Όμως όταν διοριστείς θα πρέπει να έχεις κανει την θητεία σου αλλιώς δε σε δέχονται.
Για τα άλλα δε ξέρω. :( συγγνώμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νόντας

Νεοφερμένος

Ο Νόντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

Γεια σας συνάδελφοι, ο μη προκαθορισμένος αριθμός θέσεων γιατο ασεπ θα ισχύει από τον προσεχή διαγωνισμό αλλά δεν θα διορίζονται όσοι περνούντη βάση μόνο οι άριστοι, πολύτεκνοι, όσοι ξέρουν ξένες γλώσσες και έχουνμια συλλογή από πτυχία κερδίζουν πολλά μόρια σε συνδυασμό με το κλείσιμο 205 γυμνασίων λυκείωνκαι τον διορισμό 1 στους 5 ή 10 που λένε είναι απίθανο να διοριστεί κάποιος.

Ανεξάρτητα από τις θέσεις έχουν περάσει 3 χρόνια από τον προηγούμενο διαγωνισμό που ήταντο 2008 αν δεν κάνω λάθος έγινε Ιανουάριοτου 2009 αλλά κανονικά ο επόμενος έπρεπε να είχε γίνει ήδη κα όσοι περνούσαν ναδιοριζόταν το Σεπτέμβριο του 11οπως αντιλαμβάνεστε οι νέοι πτυχιούχοι και οι αδιόριστοιείναι υπερβολικά μεγάλος αριθμός και αν γίνει τον Απρίλιο θα αυξηθεί δραματικάο αριθμός τον πτυχιούχων και τον ανέργων.

Το πρόβλημα είναι πως εμείς που έχουμε ήδη το πτυχίο αν δεν διοριστούμεμέχρι το 2015 από το 16 θα χρειάζεται το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειαςγια να δώσουμε ασεπ.

Δηλαδή να περάσουμε 8-10 παιδαγωγικά μαθήματα πως όμως ακόμηδεν γίνετε τίποτα εγώ μόλις πήρα πτυχίο και όσο σπούδαζα στο μαθηματικό Ιωαννίνωνμας απαγόρευαν να πάρουμε πάνω από 2 παιδαγωγικά μαθήματα από άλλο τμήμα καιστο τμήμα μας δεν γινόταν τα 2 μαθήματα που υπήρχαν λόγο έλλειψης καθηγητών.



Τώρα που θα βρούμε λεφτά να ξανά πάμε για σπουδές 10 μαθήματαπρέπει να περάσουμε!!!

Λένε για διδασκαλία μέσω ιντερνέτ αλλά οσοι μενουμε μακριά ποιος θα μας πληρώσει τα έξοδα για να δώσουμετις εξετάσεις.

Είναι και πέρα από το αντικείμενο που σπουδάσαμε για όλους τουςκαθηγητές θα δυσκολευτώ πολύ να τα περάσω και εκτός από αυτό οι νέοι θα πάρουν10 μαθήματα λιγότερα από αυτά που πήραμε όλοι εμείς.

Αδικεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Προβλέπω μεγάλο χαμό αν ξυπνήσουν όλοι οι αδιόριστοι εκπαιδευτικοίκαι όσοι θα τελείωναν σύντομα .

Πιστοποιητικό να πάρει αυτή η βλαχάρα από την Κοζάνη που γεννήθηκεσε μεταλλείο (υπουργός παιδείας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Νομίζω ότι τα μαθήματα Παιδαγωγικής του Τμήματος Μαθηματικών δεν ανήκουν στην κατηγορία Παιδαγωγικών μαθημάτων. Μας το είπαν οι καθηγητές. Απλά είναι μαθήματα εφαρμογής των μαθηματικών στα θεμέλια μαθηματικών, μαθηματική παιδεία, μαθηματική λογική, διδακτική,...κτλ.

Προσωπικά σαν συνάδελφός σου (ίδια επιστήμη με σένα) δεν επέλεξα κανένα Παιδαγωγικό μάθημα, επειδή η διδασκαλία ήταν ανιαρή και η βαθμολογία ένα αμφιλεγόμενο 5άρι. Δυστυχώς δεν ήθελα να φτιάξω συλλογή από 5άρια...

Πιστεύεις ότι έχασα πολλές γνώσεις, που δεν επέλεξα κάποιο "Παιδαγωγικό" μάθημα, ως μαθηματικός; :hmm:

Τα 10 μαθήματα ακούγεται ότι θα τα διδάσκει το Τμήμα αποφοίτησης με ανανεωμένο πρόγραμμα σπουδών και καθηγητές από το Τμήμα Παιδαγωγικής...το οποίο είναι ακόμη υπό μελέτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top