Γενικό -  Πρόγραμμα Φροντιστηρίου

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aν είναι πακέτο όμως;Να μη μπορείς να το αλλάξεις δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τι πακέτο...Στο φροντιστήριο πας σε όποια μαθήματα θέλεις εσύ και σίγουρα υπάρχουν φροντιστήρια με πιο λογικό πρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
18 ώρες φέτος.. του χρόνου δηλαδή στοχεύεις για πάνω από 25 ε shadowfax; :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πάντως αν σας βοηθάει να βγάλετε κάποια συμπεράσματα, εγώ στη Γ' Λυκείου έκανα κάπου 18 ώρες την εβδομάδα το οποιο θεωρειται αρκετά καλή προετοιμασία. Στη Β' Λυκείου έκανα, μετρημένες, 6 ώρες την εβδομάδα σε δύο μόνο μαθήματα...Γιατί έχετε δεχτεί να μπείτε σε τέτοιο λούκι από τόσο νωρίς; Τι να πω...εύχομαι ειλικρινά να μην είστε κατάκοποι όταν πραγματικά θα χρειαστεί ν'αφιερωσετε αρκετές δυνάμεις στο στόχο αυτό που έχετε, 4 μήνες δηλαδή πριν τις εξετάσεις. Αν και μ'αυτά τα προγράμματα είναι λίγο δύσκολο, εντελώς αντικειμενικά δηλαδή, εγώ πραγματικά σας το εύχομαι...
-----------------------------------------



4 ώρες Μαθηματικά Κατεύθυνσης-4 ώρες Μαθηματικά Κατεύθυνσης
2 ώρες Φυσική Γενικής-2 ώρες Ανάπτυξη Εφαρμογών
3 ώρες Άλγεβρα Γενικής-1 ώρα Μαθηματικά Γενικής
3 ώρες Χημεία Κατεύθυνσης-1 ώρα ΑΟΔΕ
3 ώρες Φυσική Κατεύθυνσης-4 ώρες Φυσική Κατεύθυνσης
1 ώρα Χημεία Γενικής-1,5 ώρα ΑΟΘ
2 ώρες Έκθεση-2 ώρες Έκθεση


Αριστερά είναι το δικό σου πρόγραμμα στη δευτέρα λυκείου, δεξιά το δικό μου στην τρίτη. Και παρόμοιο πρόγραμμα είχαν και φίλοι μου αριστούχοι της Θετικής, γιατί όπως γνωρίζεις εγώ ημουν Τεχνολογική οπότε θα μπορούσες να πεις ότι δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι αυτό το ζήτημα...
Με μία εντελώς πρώτη ματιά σου βγάζω άκυρα (και τέρμα :D) τα εξής:
-Τη 1, τουλάχιστον, ώρα στα Μαθ. Κατεύθυνσης
-Τη 1 ώρα στη Φυσική Γενικής
-Τη 1 ώρα στην Άλγεβρα
-Τη 1, τουλάχιστον, ώρα στη Χημεία Κατεύθυνσης
-Τη 1 ώρα στη Φυσική Κατεύθυνσης
-Και τις 2 ώρες της Έκθεσης

Πρακτικά με αυτό που σου προτείνω, το οποίο έρχεται απ'την εμπειρία μου και όχι απ'το κεφάλι μου, θα εξοικονομούσες τουλάχιστον 7 ώρες χωρίς ουσιαστική επίπτωση στο αποτέλεσμα που ζητάς απ'αυτη την προετοιμασία.

Να σου πω, οι ώρες είναι πραγματικά πολλές. Δεν το αρνούμαι αυτό. Όμως καλό θα ήταν η σύγκριση να ξεφύγει από το πρόγραμμα αυτό καθαυτό. Εσύ στην τρίτη είχες άλλο ωράριο. Καλώς. Δεν ξέρουμε όμως την κατάσταση του σχολείου σου. Γιατί ακόμα και να την αναφέρεις, πιστεύω πως δε θα 'θελες να μάθεις την κατάσταση του δικού μου σχολείου.

Γιατί είναι άλλο πράγμα η σωστή προσωπική δουλειά συνδυασμένη με την ελάχιστη βοήθεια του σχολείου και άλλο πράγμα η προσωπική δουλειά μόνη της. Ε, σε διαβεβαιώνω πως εδώ, με τις τρέχουσες συνθήκες, η ''βοήθεια από το σχολείο'' είναι το όνειρο κάθε μαθητή. Υποθέτω άλλωστε πως εσείς είχατε Χημικό από την αρχή της χρονιάς. Ε, εμάς μας ήρθε καθηγητής προχθές, τη Δευτέρα που μας πέρασε. Ξέρεις ποια ήταν η πρώτη ερώτηση που έκανε στα τμήματα της Β και της Γ; ''Ποιοι από εδώ δεν πάνε φροντιστήριο;''

Καλό είναι όπως είπα να μη συγκρίνουμε ανόμοιες καταστάσεις. Μου μιλάς για το παράλογο του προγράμματος, και συμφωνώ. Σου απαντώ μιλώντας για τα παράλογα του σχολείου μου, και είναι αρκετά νομίζω για να αναγκάσουν τους μαθητές να πιεστούν. Γιατί όταν ο καθηγητής που σου παρέχει το κράτος αγνοεί κανόνες ονοματολογίας στην Οργανική Χημεία και δε μπορεί να ονομάσει ορισμένες ενώσεις (τυχαία δική μου απορία ήταν) τότε η μόνη ερώτηση που μπορώ να θέσω κι εγώ στον εαυτό μου είναι: ''Πού πάμε;''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top